Dodane przez sp3iq dnia 2007-07-27 / 17:20 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
Poniżej przedstawiamy dzisiejszą relację Sławomira SP2JMB z wyprawy do Afryki, dokładnie do Ceuty, EA9. Stamtąd Sławomir jest aktywny jako EA9/SP2JMB. (...)
Poniżej przedstawiamy dzisiejszą relację Sławomira SP2JMB z wyprawy z Afryki, czyli do Ceuty, EA9. Stamtąd Sławomir jest aktywny jako EA9/SP2JMB.
W ubiegłym roku z przyczyn natury wyższej nie udało mi się osiągnąć Ceuty, w związku z tym tegoroczne wakacje połączone z pracą na radiu postanowiłem zacząć właśnie od EA9. Dystans ok. 3700 km pokonaliśmy w 4 dni i 21.07. i dojechaliśmy do portu w Algeciras. Bilety na prom kupiłem podczas drogi w jednej ze stacji benzynowych.
Na zdjęciu Sławek przy swej radiostacji.
Szybki prom do Ceuty i powrotny z biletami bez oznaczenia terminu autem campingowym i 5 dorosłych osób to wydatek rzędu 550 Eu. Załapujemy się na prom o 17.30 i po 40 minutach jesteśmy na miejscu. Ceuta to niewielki skrawek Hiszpanii w Afryce o dość ścisłej zabudowie. W zasadzie wszystko jest w zasięgu ręki. W oczy rzuca się tanie paliwo i duża ilość Hindusów koczujących na plażach przed którymi zresztą jeden z tamtejszych krótkofalowców pracujący w Guardia Cyvil nas przestrzegał aby wszystko bacznie pilnować.
Na zdjęciu montaż anteny DX2
Krótki rekonesans i postanawiam zatrzymać się nad samym morzem z otwartą przestrzenią na Europe. Za plecami mam kilkuset metrowe wzniesienie na Maroko. Przed montażem anten uzgadniam jeszcze z miejscową policją moją pozycje aby nie było niespodzianek podczas pracy ponieważ parkowanie jakichkolwiek samochodów na ogólnodostępnych plażach jest surowo zabronione. Następnego dnia kiedy już wszystko jest ustalone montujemy z synem anteny tj. GP7-DX na pasma od 40m do 10m oraz dipola na 80m i zaczynam prace.
Po krótkiej chwili okazuje się iż w tej temperaturze (37-9st. C) zabezpieczenie termiczne wyłącza dopływ prądu z generatora i trzeba ograniczyć moc. Podczas mojej pracy odwiedzają nas koledzy krótkofalowcy z Ceuty Pedro EA9PD, Albaro EA9PE, Julio EA9JS oraz Antonio EA9BV. Krótkie pogaduchy i wymiany uwag na temat propagacji ale jest przyjemnie.
Na zdjęciu EA9PE po lewej, SP2JMB po prawej.
Rodzinka plażuje, zwiedza lub uzupełnia zapasy w pobliskim markecie a ja przy stacji. W ciągu 18h robię 1711 QSO na wszystkich pasmach za wyjątkiem 160m. 80% z nich emisją CW. 80m również okazała się symboliczna. Niestety przy tych odległościach sam dipol to nieporozumienie chyba, że są wyjątkowo sprzyjające warunki propagacyjne. Nasze polskie 3710-15 po południu zapakowane stacjami z Hiszpanii!.
Ceuta, widok na plażę.
Stacji z SP na 80m nie słyszę w ogóle. Dziękuję wszystkim stacjom z SP które mnie zawołały, często pokazując wysoki kunszt operatorski i odrobinę cierpliwości w nawale wołających.
Ceuta, widok na Gibraltar.
Najsilniej odbieraną stacją z SP był Kazik SP2FAX na 20 i 40m 59 +20-30dB. 24.07. o 10.30 opuszczamy Ceutę i płyniemy do Europy.
Na zdjęciu EA9JS i EA9BV, pośrodku Sławek SP2JMB.
Do usłyszenia z Monaco. Planowana praca 10-11.08.
73’s Sławek EA/SP2JMB Costa Calida - Spain
16726 Czytań ˇ
Jubileusz 40.Lecia SP3ZAC
Opcje newsa
Dodane przez sp3iq dnia 2007-07-26 / 22:01 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
W dniach 20-22 lipca 2007 odbyły się wyjazdowe obchody 40. rocznicy utworzenia Harcerskiego Klubu Łączności „Wilda” SP3ZAC z Poznania. Uroczystość obchodów odbyła się w bazie obozowej Hufca Poznań-Wilda, w Kaplinie koło Międzychodu. (...)
W dniach 20-22 lipca 2007 r. odbyły się wyjazdowe obchody 40-stej rocznicy utworzenia naszego Harcerskiego Klubu Łączności „Wilda” SP3ZAC. W bazie obozowej Hufca Poznań-Wilda, w Kaplinie koło Międzychodu, w piątek od godzin południowych pracowaliśmy nad ustawieniem masztów, zainstalowaniem anten i radiostacji, doprowadzeniem zasilania, no i oczywiście urządzeniem naszego obozowiska. Stanęły trzy maszty.
Na nich dwie anteny „SM7DVH”. Między masztami „Delta”. Między drzewami „W3DZZ”, na lince przewieszonej przez konar podciągnięta została antena „EH”. Sprzęt nadawczy: Yaesu FT747, Dragon SY-550, oraz czasowo dwa urządzenia Motoroli. Oprócz tego oczywiście prywatne „ręczniaki”.
Od późnego popołudnia do godzin nocnych przygotowywaliśmy bieg terenowy dla harcerzy, którzy przebywali w bazie obozowej w ramach Harcerskiej Akcji Letniej. Bieg ten odbył się w sobotę. Około 9.30 pierwsza grupa harcerzy ruszyła na jego trasę. Po drodze musieli uporać się z wieloma zadaniami takimi jak nadawanie i odbiór wiadomości alfabetem Morse’a przy użyciu chorągiewek, obsługą aparatów polowych, rozwiązywaniem krzyżówek, odczytywaniem zaszyfrowanych wiadomości, odnajdywaniem trasy na podstawie znaków patrolowych, samarytanką.
Dużą atrakcją i całkowitą nowością dla większości uczestników obozu było zetknięcie się z „łowami na lisa” (sprzęt przygotował Staszek SP3JXB). Zostały one wplecione do gry jako jeden z elementów. Zastęp musiał, po krótkim szkoleniu na jednym z punktów na trasie, odnaleźć ukryty w terenie nadajnik posługując się odbiornikami udostępnionymi na punkcie kontrolnym. Odnalezienie nadajnika równoznaczne było z uzyskaniem dalszych informacji i wskazówek. Te niecodzienne i różnorodne zadania budziły wśród harcerzy wiele emocji i pochłonęły duże pokłady ich energii.
W czasie, kiedy odbywał się bieg harcerski, druh Paweł (SP3NUR) przygotowywał prezentację naszych krótkofalarskich możliwości we wsparciu łączności profesjonalnych służb podczas sytuacji kryzysowych. Dziesięć lat temu, w czasie powodzi na południu Polski, nasz Klub utrzymywał łączność ze Sztabem Kryzysowym działającym na Śląsku. Koledzy Paweł SP3NUR i Adam SP3WXK poprowadzili z Poznania do Nysy przez Opole konwój samochodów ciężarowych z pomocą, oczywiście dysponując sprzętem łączności i korzystając z nieocenionej pomocy kolegów krótkofalowców na całej trasie. Ale to osobna historia. Doświadczenia z tamtego czasu skłoniły nas do przemyśleń.
Łączność, a właściwie brak łączności bezpośredniej pomiędzy różnymi służbami walczącymi ze skutkami powodzi powodowała znaczne utrudnienia. Strażacy, Policja, Pogotowie, również wojsko ze swymi śmigłowcami włożyli w tę akcję wiele wysiłku. Na kilka dni przed naszym jubileuszowym spotkaniem w Kaplinie postanowiliśmy wykorzystać okazję i pokazać, że jednak można taką łączność zrealizować. Krótkofalowcy są w stanie stworzyć taki doraźny „pomost”.
Zaprosiliśmy na to spotkanie do Kaplina przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji z Poznania, Komendy Powiatowej z Międzychodu, przedstawiciela Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego, Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej z Międzychodu, przedstawicieli Międzychodzkiego Pogotowia oraz Starosty. Oprócz multimedialnej prezentacji omawiającej nasze możliwości i cele tworzenia takiej doraźnej łączności, Paweł SP3NUR zademonstrował taką możliwość „na żywo”. Na dwóch radiotelefonach Motoroli z odpowiednio oprogramowanymi kanałami (stosownie do częstotliwości pracy poszczególnych służb), po „skrosowaniu” radiotelefonów przy użyciu wielożyłowego kabelka, korzystając z dwóch anten, przeprowadzono próbne łączności.
Na czas tego eksperymentu wyposażyliśmy przedstawicieli Pogotowia i Straży pożarnej w nasze radiotelefony (nie dysponowali akurat przenośnymi). Pierwsza próba polegała na przetestowaniu możliwości nawiązania łączności np. Zespołu Ratunkowego karetki pogotowia, korzystającego z naszego radiotelefonu, z ustawionym naszym kanałem UKF-owym, poprzez zestawiony przemiennik z własną bazą w Międzychodzie. Na Motorolach ustawiono odpowiednie kanały i.... zadziałało. Odpowiedź Międzychodu była za pierwszym zawołaniem. Zespół Pogotowia był nieco zdziwiony, że z ręczniaka, ze wstrojoną jakąś obcą dla nich częstotliwością bez przeszkód uzyskali łączność ze swą bazą. Jeszcze większe wrażenie zrobiła następna próba. Na ręczniaku wstrojono częstotliwość służbową karetki. Komendant Straży Pożarnej słuchał na swojej częstotliwości. Jeden przycisk na Motoroli, pierwsze zawołanie Zespołu Ratunkowego Pogotowia .....i od razu odpowiedź dyżurnego Straży Pożarnej z Międzychodu. Później próba w odwrotną stronę. Pan Komendant PSP z noszonego radiotelefonu, na swojej częstotliwości służbowej (oczywiście przez nasz przemiennik) uzyskał bez problemu potwierdzenie słyszalności w bazie Pogotowia.
Oczywiście łączność między Zespołem a Komendantem PSP również na piątkę. Nasi goście ocenili tę demonstrację jako bardzo interesującą. Nigdy przedtem nie mieli możliwości tak łatwego uzyskania kontaktu radiowego ze swymi kolegami z „innej branży”. Przyznali, iż istotnie takie rozwiązanie stanowiło by duże ułatwienie w pracy, zwłaszcza w trudnych sytuacjach wymagających ścisłego współdziałania. Pokazaliśmy, że w razie potrzeby, w polowych warunkach, krótkofalowcy mogą być bardzo przydatni w zabezpieczeniu sprawnej łączności. Nawiasem mówiąc mieliśmy również w dyspozycji akumulator i niewielki agregat prądotwórczy uniezależniające nas od zasilania z sieci. Szkoda, że na nasze spotkanie nie dotarli pozostali zaproszeni przez nas goście, bo byliśmy przygotowani do zestawienia łączności również dla nich. Mamy nadzieję, że takich spotkań będzie więcej, że dzięki nim nawiążemy wzajemne wielostronne dobre kontakty.
Ale wracajmy do Jubileuszu. Wieczorem w sobotę odbyło się ognisko. Była to okazja do podsumowania wyników zorganizowanej przed południem gry harcerskiej. Radość najlepszych patroli, nagrody i drobne upominki, a następnie popisy zastępów, wspólna zabawa i śpiewy przy akompaniamencie gitary na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników.
Niedziela była najbardziej oficjalnym dniem naszego Jubileuszu. Autokarem z Poznania oraz indywidualnie przybyli zaproszeni goście. Załamanie pogody i obfity deszcz nie przeszkodziły nam w spotkaniu. Druhna Ola zaprezentowała multimedialną wersję historii Klubu i stacji SP3ZAC. Zobaczyliśmy fotografie ludzi, którzy przewinęli się przez nasz klub, wiele dokumentów, dyplomów, pucharów, zdjęcia wielu urządzeń wykonanych własnoręcznie przez klubowiczów itd. Oczywiście jak to przy takich okazjach bywa rozmowom nie było końca. Odbyła się msza polowa. W programie mieliśmy krótki apel, w trakcie, którego w naszym imieniu Prezes Jerzy Szkudlarz SP3DJS podziękował wielu osobom za wieloletnią współpracę i wręczył im pamiątkowe dyplomy. Również przybyli goście gratulowali Klubowi jubileuszu i na ręce Prezesa składali życzenia dalszej pomyślnej przyszłości Klubowi i jego członkom. Ulewa, jaka przeszła nad obozowiskiem rozmiękczyła wprawdzie obozowe ścieżki lecz nie przeszkodziło to gościom, by zwizytować naszą radiostację. Przybyli krótkofalowcy oczywiście mieli wiele tematów do dyskusji i fachowym okiem obejrzeli sprzęt nadawczy, maszty i anteny, na jakich pracowaliśmy. Dla osób nie będących radioamatorami była to okazja do zapoznania się z tym hobby.
Przez te trzy dni pracowaliśmy na stacji klubowej spod okolicznościowego znaku SN40ZAC. Dziennik zapełnił się wpisami, a nasi korespondenci otrzymają specjalnie wydaną QSL-kę. Jeszcze do końca sierpnia będziemy słyszalni pod znakiem SN40ZAC.
Obchody zakończyły się bardzo pysznie - spożyciem ogromnego, okolicznościowego tortu, który rozszedł się bardzo szybko i bez reszty. Prezes klubu, dh. Jurek (SP3DJS) otrzymał oczywiście dwa kawałki.
W Kaplinie nad przebiegiem jubileuszowego spotkania pracowali: Prezes Jerzy Szkudlarz SP3DJS, druhna Aleksandra Lewandowska nasza sekretarka, Stanisław Nowak SP3JXB, Bogdan Cierpka SP3DOG, Paweł Kasperek SP3NUR, Adam Kasperek SP3WXK, Jerzy Gumny SP3FGI wraz z żoną, Konrad SP3GZJ, Leszek Nowak, Melania Kujawa, Paweł Gumny SQ3MKO, Mateusz Gumny, Mateusz Szcześniak SQ3MKA, Piotr i Krzysztof Banach, dh Zdzisław Szukała, kol. Krzysztof Petruk
Relację przygotował: Paweł SP3NUR
16812 Czytań ˇ
Podsumowanie IARU HF Championship 2007
Opcje newsa
Dodane przez sp3iq dnia 2007-07-26 / 19:21 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
Poniżej zamieszczamy podsumowanie tegorocznych zawodów IARU HF Championship 2007, dokonane przez Kapitania Zespołu SN0HQ Tomasza Niewodniczańskiego SP6T. (...)
Poniżej zamieszczamy podsumowanie degorocznych zawodów IARU HF Championship 2007, dokonane przez kapitania Zespołu SN0HQ Tomasza Niewodniczańskiego SP6T.
Na gorąco po starcie w IARU Championship 2007.
Tegoroczny start w zawodach IARU Championship 2007 można uznać za niezły choć można by wyobrazić sobie wynik lepszy. Niestety zimowe wichury i nawałnice mocno przetrzebiły nasze zaplecze antenowe a warunki propagacyjne „chodziły różnymi drogami” nie zawsze nam pomagając. Widać wyraźnie, że im bardziej na południe tym lepiej i to wystarczyły różnice paruset kilometrów.
Jak zwykle ogromna mobilizacja stacji niemieckich spowodowała, że DA0HQ zrobiła o 6,5 tysiąca więcej łączności od nas. Z ilością zrobionych łączności nie było u nas źle bo ze zgłoszonych do tej pory mamy drugą po Niemcach liczbę wszystkich łączności. Zaskoczeniem jest, że przed nami, o cały milion punktów więcej, plasuje się zespół Słowacji mający blisko 2 tysiące łączności mniej od nas i mnożnik tylko nieznacznie lepszy. Ale przekonałem się jak pomogła tu propagacja gdy Słowacy robili mnożnik z Ameryki Południowej na 20 metrach, ja będąc od nich 150-200 km na północ, na 5 el Yagi jedynie domyślałem się pracującej tam stacji a znakomicie „uantenowiony” Kazik SP2FAX (kolejne 250-300 km na północ) nie słyszał nawet śladu.
Propagacja, która rok temu pozwoliła Rosjanom znokautować wszystkich mimo tego, że zrobili połowę tych łączności co DA0HQ, prawdopodobnie zepchnie ich w tym roku pod koniec pierwszej dziesiątki. Francuzi, którzy w zeszłym roku byli w czołówce w tym roku pokazali się jedynie symbolicznie. Nie znamy jeszcze wyników Anglików, Holendrów, Włochów i Austriaków. A z obecnie zgłoszonych na 3830 stacji HQ czołówka przedstawia się następująco:
Stacja HQ QSO’s Strefy Stacje HQ+.. ~ Wynik
1. DA0HQ 23639 198 272 19 mln 2. OM7HQ 15341 192 273 17 mln 3. SN0HQ 17026 196 260 16 mln 4. OL4HQ 13539 192 259 15 mln 5. S50HQ 12149 184 312 15 mln 6. SK9HQ 11057 167 231 13 mln 7. LY0HQ 14445 175 235 12 mln
Biorąc pod uwagę, że groźne mogą być jeszcze stacje G, PA, I, OE a także EA stać na bardzo dobry wynik, możemy znaleźć się na pozycji od 3-6 i będzie to pozycja jakiej nie powinniśmy się wstydzić. Tym bardziej, że nasz wynik we wszystkich startach jest wysoki i nie pogarsza się.
Pewnych rezerw można by szukać jeszcze w mnożnikach, a malutka Słowacja pokazała, że startując w tej samej strefie co my można zrobić znacznie więcej łączności za 3 i 5 punktów.
Trudno liczyć na znaczny przyrost ilości łączności zrobionych ze stacjami polskimi tym bardziej, że wciąż mamy do czynienia ze znaczącą liczbą HQ-sceptyków dyskredytujących pracę i wysiłki Polskiej Reprezentacji skupionej w zespole SN0HQ.
Spojrzenie w przyszłość.
W tym roku, na krótko przed startem musieliśmy dokonać, z przyczyn obiektywnych pewnych zmian w obsadach i lokalizacjach. Spowodowało to pewne utrudnienia bądź niedogodności, ale dostarczyło też kolejnych cennych doświadczeń. W zeszłym roku mieliśmy sporo wyłączeń spowodowanych intensywnymi burzami. W tym roku mieliśmy przypadki utraty sieci komputerowej, nawet kilkugodzinne. W takich momentach następowały przesunięcia pomiędzy stacjami, uruchomienia stacji rezerwowych, zamiany pomiędzy stacjami. Daje to nam wiele danych do planowania kolejnych startów. Uzyskujemy informacje o potencjale startowym poszczególnych lokalizacji jak i umiejętności operatorskich zespołów skupionych wokół stacji liderów.
W ostatnich latach udało się nam odwiedzić osobiście wszystkie najważniejsze lokalizacje co ma bardzo istotne znaczenie przy proponowaniu późniejszych obsad i zadań wszystkich stacji SN0HQ. Wydaje się, że w tym roku po raz ostatni użyliśmy programu Write Log. Współpraca z Francuzami i ciężkie próby doprowadziły do tego, że w przyszłym roku naszym programem logującym będzie (co jest bardzo prawdopodobne) WinTest. Program WL po wyłączeniach (sieci, prądu, itp.) bardzo długo się „podnosi” powoli ściągając w międzyczasie zrobione łączności. WinTest pozwoli tego uniknąć co spowoduje, że wyłącznie, których nie unikniemy nie będą aż tak uciążliwe.
Tak więc, na przyszłość najwięcej możemy zyskać podnosząc jeszcze bardziej poziom pracy operatorskiej i doskonaląc systemy antenowe. Musimy mieć jeszcze więcej silnych, na równym poziomie sprzętowym i operatorskim stacji. Przejęcie pracy przez stację rezerwową nie może oznaczać pogorszenia jej sygnału i poziomu operatorskiego. W chwili obecnej bardzo trudno jest znaleźć po dwie stacje o podobnym potencjale na każde pasmo i emisję, a więc tu jest droga doskonalenia – tzw. długa ławka rezerwowych. Właśnie „długą ławką” zespoły sportowe wszystkich dyscyplin budują długofalowo swoje sukcesy. Starty SN0HQ w zawodach IARU Championship stworzyły nową formułę klubu krótkofalowego. Jest to dobrze wyposażona sprzętowo lokalizacja i zespół operatorów skupionych na wyczynowych startach w zawodach. Takich zespołów przybywa i niech będzie ich coraz więcej.
SP6T Tomasz Niewodniczański – Kapitan zespołu SN0HQ
Na zdjęciu poniżej Tomasz Niewodniczański SP6T.
Na zdjęciu poniżej pole antenowe Tomasza SP6T.
15152 Czytań ˇ
Nowy serwis "Strefy WAZ"
Opcje newsa
Dodane przez sp6nvk dnia 2007-07-26 / 00:19 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
Zapraszam wszystkich do nowego serwisu specjalistycznego Hamatlasu: WAZ Zones - Strefy WAZ pod adresem www.waz.hamatlas.eu. Znajdują się tam kompletne informacje o przynależności poszczególnych Jednostek DXCC do stref WAZ oraz mapy. Także mapy pokazujące przebieg granic stref w "tru(...)
Komunikat internetowy sekretariatu ZGPZK na dzień 25 lipca 2007
SQ3JGM sk. W dniu wczorajszym zmarł nasz Kolega Julian Strzelecki SQ3JGM. Pogrzeb odprawiony będzie w dniu 26 lipca o godz. 13:00 na Cmentarzu w Nowym Tomyślu. Cześć Jego Pamięci. Informacje przekazał Antoni SQ3XBC.
1.Spotkanie w Luboniu. Dzięki staraniom i gościnności Bogdana SP3IQ w dniu 21 lipca 2007 w Luboniu k. Poznania odbyło się pierwsze spotkanie działającej od ponad 1,5 roku „grupy antenowej” . W spotkaniu oprócz gospodarza Bogdana SP3IQ uczestniczyli Dionizy SP6IEQ, Piotr SP3MKS, Eugeniusz SP3FVC oraz piszący te słowa Piotr SP2JMR. Z ważnych przyczyn zawodowych nie dotarł do nas Robert SP6RGB. Zespół ma na swoim koncie bardzo trudne pertraktacje m.in. z Ministerstwem Środowiska co poskutkowało korzystnymi dla nas zmianami w powstających tamże aktach prawnych. Tym razem trwające ponad 6 godzin spotkanie było poświęcone całkowicie problemom antenowym gnębiącym nasze środowisko. Postanowiono rozpocząć prace nad uniwersalnym poradnikiem antenowym, który członkom PZK powinien ułatwić zrozumienie aktualnego prawa administracyjnego i stosowanie odpowiednich procedur administracyjnych oraz w konsekwencji uzyskiwanie pozwoleń na instalację anten, z uwzględnieniem przykładowych rozwiązań konstrukcyjnych masztów antenowych. Poradnik ten po uzgodnieniach wśród członków Zespołu „antenowego”, będzie zawierał następujące między innymi następujące zagadnienia: 1. Prawo do dysponowania nieruchomością w zakresie związanym z budową anten. 2. Antena w aspekcie Prawa Budowlanego. 3. Zagadnienia związane z ochroną środowiska. 4. Zagadnienia związane z prawem telekomunikacyjnym. 5. Przykładowe projekty masztów antenowych. Prace nad podręcznikiem mogą potrwać co najmniej wiele miesięcy, co będzie jeszcze przedmiotem informacje na ten temat. Bogdanowi SP3IQ należą się podziękowania za organizację spotkania.
2. III Obóz Szkoleniowy w Sportach Obronnych PZK finansowany przez MON. Od soboty 21 lipca w Choczewie rozpoczął się kolejny 3 obóz PZK. Uczestniczy w nim 52 szkolących się w wieku 8-19 lat oraz 8 osób kadry. W programie obozu uzyskanie Świadectwa w Radiowej Służbie Amatorskiej ( egzamin 10 sierpnia ), oraz Mistrzostwa PZK w ARS z udziałem zawodników PZRS. Mistrzostwa obędą się w dniach 27-29 lipca. Obecnie trwa intensywny kurs nauki telegrafii, w którym uczestniczy 9 osób, zajęcia teoretyczne przygotowujące do egzaminu ( 36 uczestników ) oraz treningi w Amatorskiej Radiolokacji Sportowej. W dniu wczorajszym odwiedził nas wybitny krótkofalowiec, jeden z głównych animatorów zespołu SN0HQ –reprezentacji PZK w Mistrzostwach HF IARU – Zygmunt SP5ELA. Korzystając z okazji podczas wieczornego ogniska Zygmunt opowiadał młodzieży o sportowych aspektach krótkofalarstwa oraz o zmaganiach zespołu SN0HQ w ostatnich mistrzostwach. Również w czasie przedpołudniowych zajęć z teorii Zygmunt potrafił rozerwać nieco zmęczone nauką młode umysły, demonstrując w bardzo ciekawy sposób sprzęt UKF. Zygi jeszcze raz dziękujemy. Jak już informowałem w czasie obozu 29 lipca odbędzie się kolejne Posiedzenie Prezydium ZG PZK.
3. Skrócony spis treści Świata Radio 8/2007: Aktualności Wiadomości DX-we Zawody: Wyniki i regulaminy Anteny: Anteny balkonowe (magnetyczne, loop) Digest: Łowy na lisa Test: DMU-2000 Prezentacja: IC7700, Lafyaette Łączność: Amatorskie radiolatarnie Retro: Radioodbiornik Superior Hobby: Nowoczesne układy odbiorcze (cz. 2) KF&UKF: Z życia klubów i oddziałów PZK Wywiad: Zaczynałem od Jowisza SP102 Dyplomy: Dyplomy latarniowe, dyplomy krajowe Listy Porady techniczne Rynek i Giełda Wkładka: Polecane produkty
4. Krótkofalowiec Polski 8/2007.
Cały sierpniowy numer Krótkofalowca Polskiego będzie poświęcony wyprawie dx-owej na wyspę St Raphael w archipelagu St. Brandon. Była to jak dotychczas największa i najciekawsza polska wyprawa DX-owa pracująca pod znakiem 3B6SP. Autorem relacji jest Witek SP9MRO kierownik wyprawy Zapraszamy do lektury
5. Oferta na lampy do PA. Otrzymałem taki oto list, który z pewnością zainteresuje konstruktorów wamacniaczy mocy.
„Piotr Skrzypczak - Prezes POLSKI ZWIĄZEK KRÓTKOFALOWCÓW Szanowny Panie Prezesie, Mamy do sprzedaży 10 sztuk lamp GMI-90, nieużywanych, rok produkcji IV kwartał 2004, świadectwo sprawności z V 2007
Nr. lampy Data produkcji Data świadectwa sprawności 783 21.12.2004 15.05.2007 640 30.11.2004 15.05.2007 474 27.10.2004 15.05.2007 562 27.10.2004 15.05.2007 684 30.11.2004 15.05.2007 808 21.12.2004 15.05.2007 819 21.12.2004 15.05.2007 774 21.12.2004 15.05.2007 713 30.11.2004 15.05.2007 732 21.12.2004 15.05.2007
Proszę o rozesłanie informacji wśród członków Polskiego Związku Krótkofalowców. W sprawie szczegółów proszę o bezpośredni kontakt ze mną pod numer telefonu 022 536 92 72 lub z panem Rafałem Niekowalem numer telefonu 022 536 92 79. Pozdrawiam, Marek Profus Prezes SP5DDG PROFUS MANAGEMENT – MAREK PROFUS ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
tel. 022 536 92 72 fax 022 635 01 88”
Tyle informacji na dzisiaj Piotr SP2JMR prezes PZK. Choczewo 24 lipca 2007.
Dodane przez sp3iq dnia 2007-07-24 / 10:31 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
W dniu wczorajszym zmarł nasz Kolega Julian Strzelecki SQ3JGM. Pogrzeb odprawiony będzie w dniu 26 lipca, czwartek o godz. 13:00 na Cmentarzu w Nowym Tomyślu. Cześć Jego Pamięci. Antoni SQ3XBC. (...)
Dodane przez sp3iq dnia 2007-07-23 / 19:31 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
Informujemy, że na stronie www.videoexpres.pl codziennie od godziny 22.00 jest realizowana emisja na żywo, programów w Alternatywnej TV pod nazwą KRÓTKOFALOWCY BIS.
Informujemy, że na stronie www.videoexpres.pl, codziennie od godziny 22.00 jest realizowana emisja na żywo, programów w Alternatywnej TV pod nazwą KRÓTKOFALOWCY BIS z nowym transferem 384 kb/s.
W niedalekiej przyszłości szybkość ta będzie jeszcze większa, Przez najbliższy tydzień będzie emitowany reportaż z dorocznego światowego spotkania krótkofalowców Ham Radio 2007 w miejscowości Friedrichshafen nad Jeziorem Bodeńskim w Bawarii. Zobaczymy w tym przekazie, relację Tadeusza Fedorowskiego SP6HQT z Wałbrzycha, który ze swoją amatorską kamerą wcielił się w korespondenta redakcyjnego programu KRÓTKOFALOWCY BIS. Warto to zobaczyć. Zapraszam przy okazji innych kolegów do realizacji takich lub podobnych reportaży własną kamerą.
Autor i redaktor programów KRÓTKOFALOWCY BIS Henryk Pacha ATV SP6ARR www.videoexpres.pl
Komunikat internetowy sekretariatu ZG PZK z dnia 18 lipca 2007
Witam wszystkich odbiorców naszego komunikatu. O to informacje. Zaczynam od nieco krzepiących.
1.Wygrane sprawy antenowe. - W dniu 19 lipca przed Sądem Okręgowym w Opolu odbyła się rozprawa z powództwa Kol. Adama SP6AKZ przeciwko wspólnocie mieszkaniowej o prawo do pozostawienia anten zainstalowanych na budynku wspólnym. Była to kolejna 6 rozprawa w tej kwestii, ale pierwsza i jedyna przed Sądem Okręgowym na skutek apelacji wniesionej przez zarząd pozwanej wspólnoty mieszkaniowej. W sprawie tej uczestniczył jako strona wspomagająca Polski Związek Krótkofalowców reprezentowany przeze mnie czyli Piotra SP2JMR. Sprawa zakończyła się prawomocnym wyrokiem uchylającym uchwałę wspólnoty mieszkaniowej nakazującą naszemu Koledze Adamowi SP6AKZ demontaż anten. -W dniu 29 czerwca uprawomocnił się wyrok z powództwa Mariana SP2HPM o prawo do instalacji anten na budynku wspólnym przeciwko uchwale wspólnoty mieszkaniowej w Gdańsku. Wyrok uchyla niekorzystną uchwałę podjętą przez wspólnotę mieszkaniową w budynku, której zamieszkuje Kol. Marian SP2HPM. W sprawie osobą reprezentującą Kol. Mariana była Pani Mecenas Dorota Zielińska radca prawny współpracujący z PZK. Ja czyli SP2JMR występowałem na jednej z rozpraw w roli świadka powoda.
2. Mistrzostwa PZK w ARS. W dniach 28 i 29 lipca w Choczewie podczas trzeciego już Obozu Szkoleniowego w Sportach Obronnych Finansowanego przez MON odbędą się Mistrzostwa PZK w ARS stanowiące eliminacje naszej reprezentacji na Mistrzostwa I Regionu IARU w ARS, które odbędą się w okolicach Bydgoszczy w dniach 10-14 września br. W Mistrzostwach PZK weźmie udział ponad 50 zawodników PZRS co jest znakiem czasu i efektem podpisanego w ub. roku porozumienia o współpracy pomiędzy KRS PZK, a PZRS.
3. Posiedzenie Prezydium ZG PZK. Odbędzie się w Choczewie w dniu 29 lipca. Początek godzina 10.30. W programie sprawy bieżące, s. finansowe PZK, sprawy sportowe. Wszelkie propozycje i zagadneinia można zgąłszać na adres internetowy : sp2jmr@pzk.org.pl
4. Spotkanie w Koniakowie
W dniach 7 – 8 lipca br., z inicjatywy Henryka – SP9FHZ i Mikołowskiego Klubu Krótkofalowców SP9PKS, w Barze i Pensjonacie „Koronka” w Koniakowie odbył się II Piknik Eterowy SP, OK. i OM, w którym tylko w pierwszym dniu wzięło udział ponad 50 nadawców z SP i OK. Tam też znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę Beskidów. PIKNIK był imprezą towarzyszącą XI Dniom Gminy Istebna, zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej. Z tej okazji pracowała okolicznościowa radiostacja pod znakiem SP9PKS/9. Od godziny 9.00 rozpoczęto rejestrację uczestników. Każdy uczestnik Pikniku otrzymał pamiątkowy identyfikator, na którym oprócz danych ( znak, imię ) można było znaleźć informację o miejscu Pikniku.
Zarząd Główny PZK reprezentował Tadeusz – SP9HQJ, Zarząd Śląskiego Oddziału Terenowego PZK Jacek – SP9JCN, Artur SQ9BDB oraz Henryk – SP9FHZ niejako w podwójnej roli. Silnie reprezentowany był siemianowicki Klub SP9KJM, grupa sympatyków Klubu SP9PGB z Zawiercia i okolic. Nie zabrakło również Janka – OK2BIQ z Tyry, który przybył wraz z małżonką i kilkoma kolegami z OK. Uroczystości nie przeoczyła również 11 – miesięczna Martynka, córka SQ9IWS, która zapewne uczestniczyć będzie jeszcze w niejednym spotkaniu.
Szczególne słowa uznania należą się Henrykowi – SP9FHZ, który jak zawsze stanął na wysokości zadania i spełnił wszelkie oczekiwania uczestników spotkania. Słowa podziękowania należą się również prezesowi Klubu SP9PKS, Stanisławowi – SP9QLP, który pełnił jednocześnie wiele funkcji, w tym funkcję barmana. Piknikową giełdę zorganizowali Czesław SP6SNS oraz Olek SP6RYP.
Pierwszą prelekcję wygłosił Henryk SP9JPA z Krakowa, który opowiedział o swoich wrażeniach związanych z uczestnictwem w HAM Radio 2007 we Friedrichshafen. Na uwagę zasługuje fakt, iż Henryk z własnej inicjatywy wyszedł z propozycją przygotowania tej prelekcji. Dziękujemy za aktywność i zachęcamy innych kolegów do podobnych postaw.
W pierwszym dniu spotkania odbyła się niezwykle ciekawa prelekcja Witka - SP9MRO i Jego małżonki Danusi – SP9SX na temat ostatniej polskiej wyprawy krótkofalarskiej na Agalegę, którą cechowała niezwykła dramaturgia. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać kulisy dramatycznych wydarzeń związanych z wyprawą i niemal za cud należy uznać fakt, iż wszyscy uczestnicy wyprawy wyszli z życiem z tej opresji. Po prelekcji, w prywatnych rozmowach Witold wraz z Danusią odpowiadał na wiele pytań związanych z wyprawą i oboje byli gośćmi honorowymi spotkania. W Koniakowie była to ich pierwsza publiczna relacja z wyprawy. Na ręce Witka i Danusi przekazaliśmy również pamiątkę w postaci naszego radiowego Oskara z numerem 02!!! Ostatnią prezentację pierwszego dnia Pikniku przygotował Piotr SP9TPZ. Wykład techniczny Pt. „DDS - bezpośrednia synteza częstotliwości” przybliżył uczestnikom tematykę tej nowej technologii.
Po prelekcji i wykładzie popis dała 2 – osobowa lokalna kapela z heligonkami, śpiewając góralskie piosenki i przyśpiewki. Strzałem w dziesiątkę była druga już tombola, w której każdy los zawierał jakieś nagrody. Nie zabrakło obiecanej i zasponsorowanej przez Henryka - SP9FHZ beczki piwa, a słoneczna pogoda sprzyjała prowadzeniu rozmów na świeżym powietrzu. Nie zapomniano również o wspólnej fotografii uczestników spotkania.
Wszystkich zaskoczył Andrzej – SQ9IWG z Siemianowic, który zadbał o zachowanie tradycji ludowej, polegającej na zastawieniu drogi miejscowemu orszakowi weselnemu, gdzie z kwiatami zebranymi na pobliskiej łące złożył życzenia nowożeńcom, a przy okazji zdobył 0,5 litra cennego trunku pod nazwą „wódka weselna”. Sobotnie piknikowanie zakończyło się występem góralskiego zespołu, a także zaproszeniem do zabawy, do której przygrywał zespół estradowy. Wspólne grillowanie trwało do północy.
Niedziela upłynęła z akcentami sportowymi, bowiem o 11.00 rozpoczęto konkursy. Pierwszym był rzut na odległość ”murzynkiem” tj. odpowiednio przygotowanym mikrofonem firmy RADMOR. W kategorii mężczyzn najdalej rzucił Edmund – SP9QMI, w kategorii kobiet żona Mateusz SQ9IWA – Asia. Zwycięzcy jako nagrodę otrzymali zestaw Radmora, zawierający radiotelefon i zasilacz ( SP9QMI ) oraz olbrzymią butelkę Pepsi. Drugi konkurs to „łowy na lisa”, gdzie łowczy przy pomocy wędki, w ciągu 30 sekund, próbowali złowić liski. Najwięcej lisków tym czasie złowił Marek SP9OHL ( 3 lisy ). Do niego też powędrowała nagroda w postaci kitu transceivera QRP Taurus. Trzeci konkurs był szansą dla wszystkich. Nazwaliśmy go „Łapu-capu” – każdy z uczestników mógł wyłowić sobie co chciał: kawę, napoje chłodzące, kieszonkowe odbiorniki UKF. Wielkim zainteresowaniem cieszył się pokaz słynnych miejscowych wyrobów koronkarskich tj. serwetek, obrusów no i oczywiście słynnych koronkarskich stringów.
Po konkursach Heniek SP9FHZ dokonał podsumowania Pikniku. Zwrócił uwagę na większą frekwencję - w Pikniku wzięło udział 52 licencjonowanych krótkofalowców wraz z rodzinami. Frekwencja była dwukrotnie większa niż na pierwszej edycji Pikniku. Opowiedział także o tym co nas boli – bo nie wszystkie środowiska odpowiedziały na przesłane zaproszenia. Ale co najważniejsze, zaprosił wszystkich na trzecią edycję Pikniku w przyszłym roku, wyrażając nadzieję, że spotkamy się w liczniejszym gronie, ponieważ naszym celem jest aktywizacja i integracja środowiska krótkofalarskiego. Informacje i zdjęcia z imprezy znajdują się na stronach internetowych : www.skjkc.paz.pl oraz www.sp9kjm.slask.pl
Opracował SP9HQJ wraz z SP9FHZ
5. Program VIII Zakopiańskiego Zlotu Krótkofalowców w Gliczarowie Górnym w dniach 28-29 lipca 2007r. Organizatorem jest Małopolskie Stowarzyszenie Krótkofalowców Oddział Terenowy Polskiego Związku Krótkofalowców w Krakowie i Radioklub SP9PTG przy Towarzystwie Gimnastycznym w Zakopanem. Gospodarzem spotkania jest ks. proboszcz Szczepan Gacek - SP9VRJ.
28.07.2007 ( sobota ) 8.00 – otwarcie biura Zlotu i powitanie uczestników 10.00 - przywitanie Członków Komisji Egzaminacyjnej 10.05 - załatwianie spraw związanych z egzaminem. 10.15 - rozpoczęcie egzaminu. 13.00 - ogłoszenie wyników przez Komisję Egzaminacyjną. 14.00 - poczęstunek - obiad 15.0 - referat - film o krótkofalarstwie SP9BWJ. - prezentacja Krakowskiej Grupy Ekspedycji Radiowych 17.0 - ognisko - pieczenie kiełbasek - ogłoszenie wyników zawodów QRP o Memoriał Janusza Twardzickiego SP9DT za 2007 rok - ogłoszenie wyników zawodów SP YL Contest 2007.
29.07.2007 ( niedziela) 8.00 – 9.00 - śniadanie 11.00 - rozpoczęcie Mszy Świętej. 12.00 - wspólne zdjęcie .Zwiedzanie okolicy. Panorama Tatr. 13,30 - obiad przygotowany przez Gospodarza SP9VRJ. 14.30 - oficjalne zakończenie spotkania W trakcie spotkania przewidywana jest giełda krótkofalarska. Istnieje również możliwość odbycia odpłatnych lotów widokowych organizowanych przez Aeroklub w Nowym Targu ( zgłoszenia do 15 lipca 2007 roku – Kol. SP9IKN).
Dla uczestników Zlotu przewidziane są obiady oraz istnieje możliwość rozbicia namiotu, postawienia przyczepy lub załatwienia noclegu na prywatnej kwaterze po uzgodnieniu z Kol. Szczepanem SP9VRJ. Zgłoszenia należy przesłać na adres: Kol. Wojtek SP9IKN tel. 018- 201 33 68 lub Kol. Szczepan SP9VRJ : gac4@wp.pl lub telefonicznie po 22 lipca 018 207 76 10 Przez cały czas będzie pracować radiostacja pod zn.okol.SN0GG.
Poniżej podajemy program VIII Zakopiańskiego Zlotu Krótkofalowców w Gliczarowie Górnym, który odbędzie się w dniach 28-29 lipca 2007r.
Organizatorem jest Małopolskie Stowarzyszenie Krótkofalowców Oddział Terenowy Polskiego Związku Krótkofalowców w Krakowie i Radioklub SP9PTG przy Towarzystwie Gimnastycznym w Zakopanem.
Gospodarzem spotkania jest ks. proboszcz Szczepan Gacek - SP9VRJ.
28.07.2007 ( sobota ) 8.00 – otwarcie biura Zlotu i powitanie uczestników 10.00 - przywitanie Członków Komisji Egzaminacyjnej 10.05 - załatwianie spraw związanych z egzaminem. 10.15 - rozpoczęcie egzaminu. 13.00 - ogłoszenie wyników przez Komisję Egzaminacyjną. 14.00 - poczęstunek - obiad 15.0 - referat - film o krótkofalarstwie SP9BWJ. - prezentacja Krakowskiej Grupy Ekspedycji Radiowych 17.0 - ognisko - pieczenie kiełbasek - ogłoszenie wyników zawodów QRP o Memoriał Janusza Twardzickiego SP9DT za 2007 rok - ogłoszenie wyników zawodów SP YL Contest 2007.
29.07.2007 ( niedziela) 8.00 – 9.00 - śniadanie 11.00 - rozpoczęcie Mszy Świętej. 12.00 - wspólne zdjęcie .Zwiedzanie okolicy. Panorama Tatr. 13,30 - obiad przygotowany przez Gospodarza SP9VRJ. 14.30 - oficjalne zakończenie spotkania W trakcie spotkania przewidywana jest giełda krótkofalarska. Istnieje również możliwość odbycia odpłatnych lotów widokowych organizowanych przez Aeroklub w Nowym Targu ( zgłoszenia do 15 lipca 2007 roku – Kol. SP9IKN).
Dla uczestników Zlotu przewidziane są obiady oraz istnieje możliwość rozbicia namiotu, postawienia przyczepy lub załatwienia noclegu na prywatnej kwaterze po uzgodnieniu z Kol. Szczepanem SP9VRJ. Zgłoszenia należy przesłać na adres: Kol. Wojtek SP9IKN tel. 018- 201 33 68 lub Kol. Szczepan SP9VRJ : gac4@wp.pl lub telefonicznie po 22 lipca 018 207 76 10 Przez cały czas będzie pracować radiostacja pod zn.okol.SN0GG.
Wyprawa SP9KGP na najwyższy szczyt Irlandii - Carrauntoohill!
Opcje newsa
Dodane przez sq9mck dnia 2007-07-16 / 06:55 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
W dniach 23 - 30 lipca 2007 członkowie Akademickiego Klubu Radiowo-Turystycznego "Ryjek" SP9KGP w osobach Jakub SQ7HJI, Małgorzata SQ9MCK oraz Maciej SQ9XTR będą odwiedzać turystycznie Irlandię.
W trakcie wyprawy będą nadawać z najwyższego szczytu tego państwa, który położony jest w połud(...)