Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszego komunikatu. A oto informacje:
1.Nagroda dla Pani Anny Streżyńskiej Prezesa UKE. W dniu 15 stycznia 2008 w siedzibie Redakcji „Rzeczpospolitej” o godz.18.00 odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im Andrzeja Bączkowskiego ‘2007 Pani Annie Streżyńskiej Prezesowi UKE. Nagrodę tę przyznaje Kapituła Nagrody im. A. Bączkowskiego, Fundacja im. A. Bączkowskiego oraz Redakcja „Rzeczpospolitej i jej wydawca Resspublica- Patroni Medialni Nagrody. Nagroda im. A. Bączkowskiego jest przyznawana osobom, które stanowią wzór służby publicznej oraz za: krzewienie idei służby publicznej, działalność w ważnych dla Polski dziedzinach, ze szczególnym uwzględnieniem dialogu społecznego i reform w sferze polityki społecznej oraz za aktywność opartą na zasadzie działania ponad podziałami. Pani Prezes z całego serca gratulujemy. Na uroczystość otrzymałem jako prezes PZK imienne zaproszenie z którego skorzystałem. W imieniu PZK złożyłem Pani Prezes serdeczne gratulacje oraz wyrazy szacunku i podziwu dla Jej działalności. Uroczystość była rzeczywiście wspaniała. Uczestniczyło w niej ponad 100 zaproszonych gości w tym wiele znanych z prasy radia i telewizji twarzy. Byliśmy jedną z nie wielu, a może jedyną organizacją społeczną zaproszoną na tę uroczystość. Całość nagrody pieniężnej Pani Prezes przekazała dwóm fundacjom, z których jedna zajmuje się ratowaniem przed likwidacją wiejskich szkół, a druga aktywizuje dzieci z domów dziecka poprzez teatr. (SP2JMR)
2. Audiencja w UKE oraz Posiedzenie Prezydium ZG PZK. W dniu 23 stycznia w UKE odbędzie się rozszerzone spotkanie Prezesa UKE z Prezydium ZG PZK. Przed spotkaniem odbędzie się posiedzenie Prezydium ZG PZK, które zajmie się głównie bieżącymi sprawami wpływającymi do Prezydium.
3. Audycja w PR. W dniu 10 stycznia 2008r. o godz. 11:20 w "Radiu Kraków Małopolska" w audycji "Ścieżkami Małopolski" odbyła się ok. 10 min. emisja z pobytu reporterki tej rozgłośni Pani Ewy Szkurłat w naszym klubie SP9PGB z dn. 07.01.08r. Serdecznie dziękujemy Pani Ewie! W czasie emisji odtworzony został fragment QSO na UKF z naszym seniorem Władziem SP9DF z Krzczonowa. Po nagraniu przekazalismy Pani Ewie Szkurłat pamiątkowy dyplom "Pierwszych QSO z Babiej Góry" i karty QSL naszej stacji. Obecni byli członkowie klubu: SP9MRY, SQ9IVL i Rafał SP9-98073-KR. Pani Ewa zapowiedziała się z kolejnym przyjazdem do nas i chce brać udział ze swoim mikrofonem w naszych ekspedycjach w 2008 r. , a zwłaszcza w kolejnej ekspedycji radiowej na szczyt Babiej Góry. Jest znaną i nagradzaną reporterką radiową. ---------------------------------------------------------------------------- Przekazał SP9MRY-Stanisław Zadora.
4. Krótkofalowcy programie III PR. Również w dniu 10 b. m. w godzinach od 6-9 w prog. III Polskiego radia można było posłuchać audycji na temat krótkofalarstwa. Audycja była nagrywana w siedzibie WOT (OT 25). Było w niej wiele ciekawych wypowiedzi o naszym wspaniałym hobby. Najbardziej optymistycznie zabrzmiały słowa Janusza SP3J, który na pytanie redaktora: jak się ma krótkofalarstwo w Jarocinie? - odpowiedział via eter oczywiście : -„Krótkofalarstwo w Jarocinie rozwija się dynamicznie”. Oby takich szczerych wypowiedzi było jak najwięcej.
5. Walne Zebrania OT.
- OT 25 – 19 stycznia 2008 w Warszawie - OT 15 - 19 stycznia 2008 w Łodzi - OT 11 - 20 stycznia 2008 w Opolu - OT 22 - 20 stycznia 2008 w Koszalinie - OT 01 – 27 stycznia 2008 we Wrocławiu - OT 09 - 29 stycznia 2008 w Gdyni - OT 37 - 02 lutego 2008 w Warszawie - OT 32 - 09 lutego 2008 w Świebodzinie - OT 20 – 10 lutego 2008 w Lublinie - OT 24 - 10 lutego 2008 w Skierniewicach - OT 21 - 17 lutego 2008 w Olsztynie
6. Walne zebranie OT35 w Jarosławiu. Zgodnie z zapowiedzią w piątek 11 stycznia o godz.15.30 odbyło się Walne Zebranie Jarosławskiego OT PZK. Frekwencja dopisała na 26 członków OT obecnych było 17 co stanowi 65% krótkofalowców zrzeszonych w OT 35. Po sprawozdaniu oraz po wystąpieniu prezesa PZK zebrani dokonali wyboru delegata na XVI Zjazd PZK, którym został Kol. Zbyszek SP8AUP natomiast zastępcą Janusz SQ8HBT jeden z najaktywniejszych członków OT 35 inicjator zainstalowania dwóch przemienników oraz bramki APRS w Leżajsku. Zebrani wyrazili swoje zaniepokojenie dyskusją na portalu PZK oraz na tzw. liście „komunikatowej” dotyczącą sprawy znaków okolicznościowych w SP. Zebranie podjęło też w tym temacie stosowną uchwałę. Po Walnym Zebraniu tj po godzinie 17.00 miało miejsce coroczne spotkanie opłatkowe OT35 oraz środowiska krótkofalarskiego Jarosławia i okolic. Spotkanie to zgromadziło ponad 50 osób głównie krótkofalowców i ich rodzin. Gośćmi spotkania byli m.in. Wiceburmistrz Jarosławia Stanisław Misiąg, Przewodniczący Rady Miasta i jednocześnie członek OT35 kol. Janusz Szkodny SP8DRG, Starosta Powiatu Tadeusz Chrzan, Przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Kłopot oraz inni przedstawiciele władz samorządowych. OT 35 ma od nie dawna nową siedzibę na najwyższym piętrze budynku w rynku Jarosławskim. Tam też ma swoje miejsce klub SP8PEF. To stało się możliwe dzięki życzliwości władz Jarosławia. Bardzo ważnym elementem w tej sprawie jest wzorowa współpraca pomiędzy Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego, a OT 35 co m. in. polega na pełnym pokryciu powiatu Jarosławskiego Siecia łączności awaryjnej obsługiwana przez krótkofalowców. W swoim krótkim wystąpieniu podziękowałem za współdziałanie Panu Burmistrzowi oraz Przewodniczącemu RM. ( Piotr SP2JMR)
7. Walne Zebranie w Żuławskim Oddziale Terenowym PZK w Malborku 13 stycznia o godzinie 11.00 w Zespole Szkół Technicznych w Malborku odbyło się Walne Zebranie Żuławskiego Oddziału Terenowego PZK, w którym na łączną liczbę 61 członków tegoż Oddziału wzięło udział 32 osóby, co stanowi ponad 50 % i jest charakterystyczne dla małych oddziałów. Prowadzący Walne Zebranie, Prezes Oddziału SP2WN – Wenancjusz złożył sprawozdanie z dotychczasowej działalności Zarządu Oddziału i po informacji OKR zebrani udzielili absolutorium Zarządowi. Zebrani w głosowaniu jawnym wybrali delegata na Zjazd Krajowy PZK tj. Wenancjusza SP2WN oraz zastępcę delegata tj. Sylwestra SP2FAP. Oddziałowy QSL. Manager – SP2Y podzielił się swymi doświadczeniami z zakresu obsługi Biura QSL., jak też udzielił wskazówek w tym zakresie. Prezydium Zarządu Głównego PZK reprezentował Tadeusz SP9HQJ, który zapoznał zebranych z treścią listu Prezesa PZK – SP2JMR skierowanego do zebranych, po czym odniósł się do aktualnych wydarzeń i zadań realizowanych przez Prezydium ZG PZK. Dyskusja toczyła się wokół istotnych problemów dotyczących działalności naszego związku. Jednym z wątków było zmniejszenie liczby oddziałów między innym poprzez dopasowanie ich do wojewódzkich struktur administracyjnych, co mogłoby przynieść wymierne korzyści finansowe PZK. Wątkiem przewodnim było wykorzystanie ruchu krótkofalarskiego w zapewnieniu łączności alternatywnej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa powszechnego, a zwłaszcza w przypadku powodzi, co może poprawić nasz wizerunek w odbiorze społecznym, bowiem bylibyśmy lepiej postrzegani jako środowisko przydatne społeczeństwu w sytuacji zagrożenia – jednym słowem sojusznik społeczeństwa. W tym zakresie duże doświadczenie mają koledzy z kwidzyńskiego Klubu SP2POL, którzy niemal wszyscy należą do struktur OC i otrzymali urządzenia służące do akcji powiadamiania i alarmowania o istniejących zagrożeniach. Koledzy ci nie mają też żadnych problemów antenowych. Podobna sytuacja ma miejsce również w innych klubach i miastach, co stanowi dobry przykład do naśladowania w innych regionach kraju. W toku dyskusji wyrażano niepokój z powodu starzenia się naszego środowiska i braku nowego narybku i w związku z tym podpowiadano różne scenariusze mające na celu pozyskiwanie młodzieży do naszej organizacji. Dla bacznego obserwatora zauważalna była niezwykła integracja tego małego środowiska, troska o przyszłość naszego związku, co jest bardzo budujące. Po Walnym Zebraniu nieoficjalna część o charakterze towarzyskim miała miejsce w piwnicy budynku Zespołu Szkół, to jest w siedzibie lokalnego Klubu SP2ZFT, gdzie toczyły się dalsze rozmowy i dyskusje. A tak na marginesie – prawdziwe życie krótkofalarskie najlepiej widoczne jest w takich małych i silnie zintegrowanych środowiskach lokalnych. Wszystkim kolegom z Żuławskiego Oddziału terenowego PZK życzymy sukcesów w realizacji wszelkich zamierzeń o charakterze krótkofalarskim. Opracował : Vice Prezes PZK Tadeusz SP9HQJ
8. KRÓTKOFALOWCY BIS
Redakcja cyklicznie nadawanego programu telewizyjnego Krótkofalowcy Bis, nadaje o godzinie 22.00 regularnie reportaże na żywo z większym transferem, który poprawił zdecydowanie jakość odbieranego sygnału alternatywnej telewizji z Wrocławia. Jest to szybkość około 384 kb/sek. Fragmenty najciekawszych programów są zamieszczane w Archiwum-ATV w postaci mocno skompresowanych plików video, na portalu www.videoexpres.pl. UWAGA !!! Od środy dnia 15 bm przez 7 najbliższych dni o godzinie 22.00 czasu polskiego, będzie nadawany unikalny wywiad z dr Pawłem Kabacikiem, Szefem Wrocławskiego Zespołu Konstruktorów mikrofalowej anteny nadawczo-odbiorczej, przeznaczonej do pracy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej COLUMBUS, której start nastąpi prawdopodobnie w lutym bm. System kosmicznych anten mikrofalowych, wykonanych przez młody zespół pracowników naukowych Politechniki Wrocławskiej, posłuży między innymi do uruchomienia na orbicie okołoziemskiej pierwszej europejskiej Amatorskiej Stacji Telewizji Cyfrowej. ATV z COLUMBUSA będzie pełnić również rolę kosmicznego przemiennika ATV za pośrednictwem którego, amatorskie stacje telewizji cyfrowej całego świata, będą mogły już niebawem prowadzić regularne łączności. Parametry techniczne są mi już znane i będą podawane w kolejnych programach z cyklu KRÓTKOFALOWCY BIS. Z ogromną przyjemnością informuję wszystkich zainteresowanych, że redakcja cyklicznego programu KRÓTKOFALOWCY BIS, została włączona do wrocławskiego zespołu europejskiej misji badawczej COLUMBUS. Program KRÓTKOFALOWCY BIS na portalu studia www.videoexpres.pl będzie na bieżąco informował o wszystkich poszczególnych etapach rozwoju i eksperymentach naukowych prowadzonych na międzynarodowej stacji kosmicznej z udziałem również i polskich mikrofalowców, którzy po tym apelu włączą się w tą misję ludzi dobrej woli. Wszystkie szczegóły z bogatą ikonografią i filmami z ośrodka kosmicznego w specjalnym wydaniu programu. Czekam również na zgłoszenia tych wszystkich polskich krótkofalowców, których interesują mikrofale, a szczególnie telewizja amatorska i chęć wzięcia udziału w bezpośrednich łącznościach telewizyjnych z kosmonautami – krótkofalowcami na COLUMBUSIE. Oglądajcie od środy premierowe wydanie programu na stronie www.videoexpres.pl Redaktor i realizator programu Henryk Pacha ATV SP6ARR Kontakt elektroniczny: sp6arr@poczta.onet.pl lub info@videoexpres.pl
9. Szlak Bursztynowy i Celtowie. Klub SP6ZJP z Głubczyc poszukuje chętnych do udziału w programie dyplomowym Szlak Bursztynowy i Śladami Celtów na Ziemiach Polskich. Celtowie zamieszkiwali tereny Płaskowyżu Głubczyckiego, części starego woj. wrocławskiego i część Małopolski. Szlak Bursztynowy ciągnął się przez terytorium Polski od Gramy Morawskiej aż do Morza Bałtyckiego. Te dwa nowe dyplomy będą wydawane w 2008r. Chętni do rozdawania punktów proszeni są o kontakt z Award Managerem dyplomu Arkiem SP6OUJ lub Stefanem SP6GHR. arkkor@interia.pl lub sp6ouj@o2.pl 73! Arek sp6ouj 10. Certyfikaty PGA Do regulaminu programu PGA wprowadzony został dodatkowy zapis na temat honorowania organizatorów ekspedycji krótkofalarskich do dotychczas nieobsadzonych gmin. I tak: Certyfikaty przyznawane są organizatorom ekspedycji do gmin, w których nie mieszka na stałe żaden krótkofalowiec. Warunkiem otrzymania Certyfikatu za pierwszą aktywność krótkofalarską jest przeprowadzenie z danej gminy co najmniej 100. krajowych QSOs. Certyfikaty przyznawane są na wniosek zainteresowanego, który zobowiązany jest do dostarczenia w ciągu 7 dni od zakończenia ekspedycji wykazu (plik Cabrillo) przeprowadzonych QSOs. Dodatkowym warunkiem jest dostarczenie konkretnego potwierdzenia pobytu w danej gminie. Najbardziej wskazana jest fotografia uczestnika (uczestników) wyprawy na tle nazwy miejscowości, ale inne formy potwierdzające pobyt i pracę krótkofalarską ze zgłaszanego regionu będą także akceptowane. Jeżeli organizatorem ekspedycji jest klub krótkofalarski, to znaki wszystkich operatorów uczestniczących w wyprawie zostaną umieszczone na Certyfikacie. Od zespołu klubowego wymaga się przeprowadzenia co najmniej 200 QSOs. W obu przypadkach wymagane ilości łączności można osiągnąć podczas ponownej ekspedycji do danej gminy, pod warunkiem, że druga aktywność odbędzie się przed upływem 30 dni od zakończenia tej pierwszej. Szczegóły dot. programu dyplomowego patrz http://www.skjkc.pl/pga
11. Pierwszy TEST PGA Pierwszy TEST PGA obył się (12.01.08) w niezwykle ekstremalnych wręcz warunkach propagacyjnych bo w towarzystwie innych jeszcze krajowych zawodów (R/U, OM, HA i PA). Pomimo tego przyciągnęły ok. 100. „twardzieli”, którzy znakomicie radzili sobie podczas łączności. Próby miały na celu sprawdzenie systemu zgłoszeniowego i rozliczającego, ponieważ w przyszłości wszystkie zawody i TESTY organizowane w ramach programu PGA będą rozliczane komputerowo. Dzięki temu wyniki podawane będą OnLine czyli natychmiast. Dodatkową zaletą tego rodzaju imprez operatorskich i sposobu ich rozliczania będzie zaliczanie wszystkich zweryfikowanych QSOs, bez potrzeby posiadania papierowych kart QSL. Wyniki pierwszej tury opublikowane będą w MK QTC oraz rozesłane do wszystkich zainteresowanych uczestników.
12. Młodzi członkowie PZK. Zmiana wysokości składek dla młodzieży do 26 lat przynosi już pierwsze rezultaty. Wiąże się natomiast z potrzebą wyraźnego zaznaczania na listach członkowskich roku urodzenia członka PZK, który korzysta z obniżonej składki. Proszę o to skarbników i sekretarzy w OT PZK.
Tyle informacji na dzisiaj Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK
Załącznik do komunikatu:
NKP 2007 HF podsumowanie W ubiegłorocznych krajowych zawodach NKP HF zorganizowanych pod patronatem Prezes PZK sklasyfikowano 161 stacji i tym samym zawody te znalazły się na pierwszym miejscu w rankingu RKZ 2007. Zawodnicy przeprowadzili łącznie 4702 QSOs, co jest drugim rekordem 2007 r. Oznacza to, że w ciągu statystycznej minuty nawiązywanych było 40 łączności. To jest także kolejny rekord! W poszczególnych grupach klasyfikacyjnych startowało: SO-MIXED – 14 OPs, SO-CW – 56 OPs, SO-SSB – 75 OPs, MO-MIX – 16 OPs. Na uwagę zasługuje 56. zawodników QRV tylko na CW. Zawody rozliczone zostały przez Marka SP7DQR, przy użyciu specjalistycznego programu sprawdzającego. Wszystkim zawodnikom serdecznie dziękujemy za liczny udział i bardzo dobre przygotowanie plików Cabrillo. Puchary Prezesa PZK otrzymują: Grupa SO-MIXED Tadeusz Świętochowski, SP1NQN Grupa SO-CW Zbigniew Ejtminowicz, SP2AVE Grupa SO-SSB Zbigniew Wilczyński, SP9IEK Grupa MO-MIXED Regionalny Klub Krótkofalowców Pomorza i Kujaw, SP2PIK Grupa SWL-MIXED Krzysztof Zieliński, SP2-26353 Dyplomy NKP 2007 Contest otrzymują: Grupa SO-MIXED Tadeusz Świętochowski, SP1NQN Krzysztof Patkowski, SP5KP Grzegorz Pawlicki, SQ9E Grupa SO-CW Zbigniew Ejtminowicz, SP2AVE Marek Rybacki, SP3DIK Lech Terlecki, SP1GPI Grupa SO-SSB Zbigniew Wilczyński, SP9IEK Krzysztof Fal, SP4OIZ Krzysztof Bieniewski, SO6V Grupa MO-MIXED Regionalny Klub Krótkofalowców Pomorza i Kujaw, SP2PIK Klub Łączności LOK, SP7KDJ Klub LOK w Turku, SP3KWA Wyniki wszystkich uczestników NKP 2007 opublikowane zostaną w lutowym wydaniu MK QTC, wystawione w Internecie na portalu SP-Contest i rozpowszechnione via Komunikat PZK. 73s’ Piotr Skrzypczak, SP2JMR Prezes PZK , Sylwester Jarkiewicz, SP2FAP Redaktor Naczelny MK QTC
14749 Czytań ˇ
Najnowsze informacje UKE
Opcje newsa
Dodane przez sp3iq dnia 2008-01-15 / 20:35 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
Zmienione zostało konto na jakie należy wpłacać opłaty skarbowe za wydanie pozwoleń radioamatorskich. Zmienione są też formularze wniosków. Wszystko dostępne w dziale "Informacje UKE", data zmian 2008-01-15.(...)
Zmienione zostało konto na jakie należy wpłacać opłaty skarbowe za wydanie pozwoleń radioamatorskich. Zmienione są też formularze wniosków. Wszystko dostępne w dziale "Informacje UKE", data zmian 2008-01-15.
Opłaty skarbowe
Zgodnie z art. 6 ust 1, pkt 3 Ustawy o opłacie skarbowej z dnia 16 listopada 2006 r. ( Dz. U. Nr 225, poz. 1635) z chwilą złożenia wniosku o wydanie pozwolenia radiowego powstaje obowiązek zapłaty opłaty skarbowej określonej w załączniku do ustawy (cz. III poz. 44),
w wysokości: 82 zł (słownie: osiemdziesiąt dwa złote).
Opłatę skarbową należy wpłacać:
bezgotówkowo na konto:
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy - Dzielnicy Wola Bank Handlowy w Warszawie S.A. 54 1030 1508 0000 0005 5003 6045
lub gotówką w kasie:
Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa - Dzielnicy Wola Al. Solidarności 90; 01-003 Warszawa
lub w znakach skarbowych:
Zapłata należnej opłaty skarbowej do dnia 31 grudnia 2008 r. może być dokonywana także nabytymi i niewykorzystanymi przed dniem 1 stycznia 2007 r. znakami opłaty skarbowej o odpowiedniej wartości, których wzór został określony w przepisach obowiązujących od dnia 1 lutego do dnia 31 grudnia 2006 r., zgodnie z ustawą z dnia 13 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o opłacie skarbowej (Dz.U.07.128.883).
Pozdrawiam
Marek Ambroziak -sp5iyi inspektor UKE
13973 Czytań ˇ
Wyniki zawodów BARBÓRKA 2007
Opcje newsa
Dodane przez sp3iq dnia 2008-01-14 / 20:23 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
Na naszym portalu PZK są właśnie opublikowane wyniki zawodów Barbórka 2007, w dziale download lub link bezpośredni wyniki zawodów. (...)
Dodane przez sp3jbi dnia 2008-01-14 / 18:51 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
DH5FS i K9CT pracować będą na 144 i 432 MHz EME w dniach 6-14 lutego 2008r. z lokatora EJ65LM. Harmonogram pracy EME znaleźć można na stronie: http://www.ti9.eu.com/EME.htm
SP9KGP z Marszu dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Opcje newsa
Dodane przez SQ7HJI dnia 2008-01-13 / 11:58 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
W tym roku, w ramach 16 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie organizowany po raz kolejny Finał Beskidzki, a w tym jego integralna część - Marsz Dla Orkiestry. AKRT "Ryjek" SP9KGP, tak jak w ubiegłym roku, będzie miał w tym swój udział. 13 stycznia 2008 na trasie Kraków - Sch(...)
Dodane przez SQ9NFI dnia 2008-01-12 / 15:04 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
Z przyjemnością informujemy, że w 16 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem "Gramy z Głową" będzie czynna okolicznościowa stacja SP0WOSP pracująca w dniach 12.01.2008 od godziny 00:00 LT do dnia 14.01.2008 do godziny 23:59 LT. Serdecznie zapraszamy wszystkich operatorów do łączności(...)
Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:
1. 1% podatku na PZK jako organizację pożytku publicznego za 2007 rok. Pragnę po raz kolejny w imieniu ZG PZK serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom, którzy wsparli nasz Związek swoim 1% od należnego podatku za rok 2006. Pozwoliło to na realizację wielu ważnych przedsięwzięć w ramach PZK jako OPP.
Tak jak i w latach poprzednich zwracam się z apelem o wpłaty na PZK jako OPP z tyt. 1% kwoty należnego podatku. W latach minionych kwoty uzyskane z tego tytułu każdorazowo przekraczały miesięczny budżet PZK. Przykładowo za rok 2006 uzyskaliśmy ponad 26000 zł. Środki te przeznaczone są w 80% na rzecz Oddziałów Terenowych PZK lub klubów do nich należących i są wykorzystywane zgodnie z uchwałami Zarządów Oddziałów PZK, którym są one dedykowane. Pozwalają one na zakup urządzeń (radiolatarnie, przemienniki, bramki APRS, transceivery), druk dyplomów i kart QSL, kursy krótkofalarskie, organizację spotkań środowiskowych itp. Pozostała część środków jest co roku wykorzystywana na dofinansowanie obozu szkoleniowego w sportach obronnych większościowo finansowanego z dotacji MON. Na trzech kolejnych obozach wyszkoliliśmy ponad 120 nowych przyszłych krótkofalowców. Uważamy, że jest to najlepsza forma propagowania krótkofalarstwa oraz pozyskiwania naszych następców. Ważnym jest też aspekt ogólno wychowawczy młodego pokolenia. Warto pamiętać, że krótkofalarstwo stanowi alternatywę dla innych sportów i zainteresowań, poszerzając możliwości aktywnego życia nie tylko wśród młodzieży. Krótkofalarstwo stanowi też ważny element w tworzeniu sieci łączności zapasowej na wypadek zagrożenia lub klęski żywiołowej. Jak przekazać 1% na PZK jako OPP? Aby przekazać 1% należnego podatku dla Polskiego Związku Krótkofalowców jako organizacji pożytku publicznego wystarczy wpisać w odpowiednią rubrykę PIT 28, 36. 36L, 37, 38 nazwę OPP: Tu wpisujemy: Polski Związek Krótkofalowców (w PIT 28 poz. 136, w PIT 36 poz.312, w PIT 36L poz.106, w PIT 37 poz. 124, w PIT 38 poz. 60 ) Oraz numer KRS : 0000088401 (w PIT 28 poz. 137, w PIT 36 poz.313, w PIT 36L poz.107, w PIT 37 poz. 125, w PIT 38 poz. 61 ) Jeśli życzeniem darczyńcy jest, aby 80% przekazanej kwoty było przeznaczone dla konkretnego Oddziału PZK lub klubu proszę tą informację wpisać do rubryki "Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem" znajdującej się bezpośrednio nad wnioskiem o przekazanie 1 proc. podatku należnego. Są to pozycje: 135 w PIT-28, 311 w PIT-36, 107 w PIT-36L, 123 w PIT-37, 59 w PIT-38. Jeśli darczyńca ma takie życzenie wówczas wypełnia tą rubrykę podając nr OT i ewentualne znak klubu. Podanie znaku klubu bez numeru OT nie jest wystarczające. Przykładowo: OT37, OT12 lub OT 04 klub SP2PIK , OT11 klub SP6PAZ itp. Wszelkie zapytania związane z wykorzystaniem środków z darowizn proszę kierować na adres sp2jmr@pzk.org.pl lub listownie na adres: Polski Związek Krótkofalowców sekretariat ZG PZK ul. Modrzewiowa 25 85-635 Bydgoszcz , skr. poczt. 54 85-613 Bydgoszcz 13. Piotr Skrzypczak SP2JMR prezes PZK
2. Walne Zebranie wyborcze OT PZK im Mikołaja Kopernika czyli OT 49 oraz „Trzecie Toruńskie spotkanie krótkofalowców”. Zgodnie z zapowiedzią w dniu 5 stycznia 2008 roku w klubie „Kameleon” w Toruniu odbyło się Walne zebranie OT 49. Zebranie miało charakter sprawozdawczy. Powodem jego zwołania był wybór delegata na XVI Zjazd PZK. Frekwencja dopisała. Na 39 członków OT 49 obecnych było 16, co stanowi 41% ogółu. Delegatem z OT 49 został wybrany Kol. Janek SP2JLR, a zastępcą Kol. Józef SP2AQB. Po zebraniu o godzinie 11.00 rozpoczęło się „Trzecie Toruńskie Spotkanie Krótkofalowców” . Pierwsze takie spotkanie w 2005 roku zainaugurowało obchody 75 lat PZK. Było bardzo uroczyste i udział w nim wzięło wielu znakomitych krótkofalowców. Uświetniła je wówczas wystawa starych radioodbiorników. Inicjatorem tamtego jak i następnych spotkań był Kol. Jurek SP2PI były wiceprezes PZK i do nie dawna super QSL-manager SP2. Piszę super ponieważ Jurek do niedawna koordynował wiele działań i informacji w tym sektorze działalności PZK. Niestety nie najlepszy stan zdrowia uniemożliwił Jurkowi tak aktywną działalność. To trzecie już spotkanie zorganizowali koledzy z OT 49 w zasadzie na cześć Jurka, który w tym roku obchodzi 50 lecie pracy w eterze. Spotkanie było więc znakomitą okazją do świętowania tegoż jubileuszu. Spotkanie zgromadziło ok. 40 kolegów z 4 okręgów. Część „artystyczną” zapewnił Przemek SP7VC, który przygotował prezentację na temat podróży krótkofalarskiej po Ameryce Południowej w znakomitym towarzystwie Kazimierza PY5ZHP, misjonarza oraz naszego „krótkofalowca ambasadora” w PY. Piotr SP2JMR
3.KRÓTKOFALOWCY BIS Redakcja cyklicznie nadawanego programu telewizyjnego Krótkofalowcy Bis, nadaje regularnie zawsze o 22.00 reportaże na żywo z większym transferem, który poprawił zdecydowanie jakość odbieranego sygnału alternatywnej telewizji z Wrocławia. Jest to szybkość około 384 kb/sek. Fragmenty najciekawszych programów są zamieszczane jak zwykle na serwerze Studia VIDEOEXPRES Wrocław w postaci mocno skompresowanej, na stronie głównej portalu www.videoexpres.pl w Archiwum-ATV. UWAGA !!! Od środy dnia 9 bm przez 7 najbliższych dni o godzinie 22.00 czasu polskiego, będzie nadawane specjalne noworoczne wystąpienie Prezesa ZG PZK Piotra Skrzypczaka SP2JMR. Na życzenie widzów, przez najbliższy tydzień będzie również powtarzany okolicznościowy reportaż o śp Adamie Zaleskim SP6OF z Wrocławia który dożył ponad 99 lat. Informuję jednocześnie z dużą przyjemnością, że redakcja programu Krótkofalowcy Bis została włączona do systemu informacyjnego o europejskiej misji kosmicznej COLUMBUS w której biorą udział również krótkofalowcy. Start COLUMBUSA na którego pokładzie będą również zainstalowane urządzenia nadawczo-odbiorcze telewizji cyfrowej ATV nastąpi w pierwszej połowie lutego. Szczegóły będą zamieszczane w serwisie informacyjnym na portalu www.videoexpres.pl. By w 100% odbierać programy nadawane na żywo o 22.00 warto koniecznie zwiększyć transfer do około 1 Mb/s.. Życzę udanego odbioru. Henryk Pacha ATV SP6ARR www.videoexpres.pl
4. Niezidentyfikowana wpłata. Na wyciągu bankowym z 18 grudnia 2007 znalazła się wpłata: Bogusław Żmihorski SP7VZ nowa licencja 40 zł na 2008r. Nie ma nic więcej. Nie wiemy do jakiego OT, dlaczego tylko 40 zł jeżeli nowy członek. Wszystkich, którzy mogą pomóc prosimy o informacje. Bez podania OT i bez wpisowego nasz nowy kolega nie będzie w pełni mógł korzystać z praw członka PZK.
5. QSL i poczta. W związku z podwyższeniem opłat za tzw. nietypowe listy sugeruję wysyłkę kart QSL nie w pakietach np. 2kg lecz paczkami o wadze do 5 kg. koszt wynosi 9,50 zł, a koszt wysyłki 2 kg w formie listu to 7,3 zł. Podwyżka dotyczy przesyłek listowych o grubości ponad 2 cm. Są i inne ograniczenia jednak to jest najistotniejsze dla nas. Koszt przesłania 1 kg kart QSL w obrocie karjowym w paczce do 5 kg wynosi 1,9 zł , natomiast pakietem do 2 kg aż 3,65 zł. Dal nas oznacza to pewne zmniejszenie częstotliwości przesyłek.
6. Walne Zebrania OT. - OT 35 - 11 stycznia 2008 w Jarosławiu - OT 16 - 13 stycznia 2008 w Malborku - OT 25 – 19 Stycznia 2008 w Warszawie - OT15 - 19 stycznia 2008 w Łodzi - OT 11 - 20 Stycznia 2008 w Opolu - OT 22 - 20 Stycznia 2008 w Koszalinie - OT 01 – 27 Stycznia 2008 we Wrocławiu - OT09 - 29 Stycznia 2008 w Gdyni - OT35 - 02 Lutego 2008 w Warszawie - OT20 – 10 lutego 2008 w Lublinie - OT24 - 10 lutego 2008 2w Skierniewicach
Oczekujemy na pełną informację z Walnego Zebrania Zachodniopomorskiego OT PZK 14 w Szczecinie. Było to zebranie sprawozdawczo wyborcze, a nowym Prezesem OT 14 został Kol. Janusz SP1TMN, a delegatami na XVI Zjazd PZK są Kol. Ewa SP1LOS oraz Janusz SP1TMN.
7. PGA TEST. 12 stycznia 2008 r. – sobota. W odpowiedzi na zgłoszone przez krótkofalowców SP propozycje, zespół programu dyplomowego PGA organizuje w dniu 12 stycznia br. pilotażowy Dzień Aktywności PGA (PGA TEST). Adres do regulaminu PGA: http://qtc.radio.org.pl/pokazartykul.php?articleID=740 Info . MK QTC SP2FAP
8. Audycja radiowa o krótkofalowcach. W "Radiu Kraków Małopolska" jutro t.j. czwartek 10.01.2008r., o 11:20 będzie emitowany program o rótkofalowcach z naszego klubu BGK SP9PGB, który był nagrywany w poniedziałek 7 stycznia w Domu Kultury w Makowie Podhalańskim. Stanisław-SP9MRY. . Tyle informacji na dzisiaj. Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK
Dodane przez sp3iq dnia 2008-01-05 / 09:40 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
Zapraszamy do zapoznania sie z regulaminem i do udziału w międzynarodowych zawodach dla młodzieży (operatorzy którzy nie ukończyli 18 roku życia) oraz radioamatorów urodzonych na Ukrainie. Wywołanie: CQ UT CONTEST na SSB (...)
Zapraszamy do zapoznania sie z regulaminem i do udziału w międzynarodowych zawodach dla młodzieży (operatorzy którzy nie ukończyli 18 roku życia) oraz radioamatorów urodzonych na Ukrainie. Wywołanie: CQ UT CONTEST na SSB orazTEST UT na CW.
MIĘDZYNARODOWE ZAWODY MŁODZIEŻOWE
CQ UT CONTEST
Termin: 19 stycznia 2008 roku, 06.00 UTC – 14.00 UTC. Zawody odbywają się corocznie w trzecią sobotę stycznia. Uczestnicy: Do udziału w zawodach zaprasza się wszystkich radioamatorów nadawców, którzy nie ukończyli 18 roku życia, oraz radioamatorów zagranicznych urodzonych na Ukrainie (RT). Pasma: 3,5 – 28 MHz (bez WARC). Emisja: SSB i CW. Wywołanie: SSB – «CQ UT Contest»; CW – «Test UT».
Celem zawodów jest sprzyjanie rozwojowi młodzieżowego sportu radioamatorskiego, umacnianie przyjacielskich kontaktów pomiędzy młodzieżą różnych krajów. Hasło zawodów: «Udział jest ważniejszy niż zwycięstwo, przyjaźń jest droższa niż nagrody».
Klasyfikacja: SOSB; SOMB; MOMB STX; RT (support group). Raporty: RS (RST) + wiek operatora (np.: 5915), uczestnicy RT nadają RS (RST) + RT (np.: 59RT). Punktacja: QSO z własnym krajem daje 10 pkt, z innymi krajami lub terytoriami z własnego kontynentu – 30 pkt, z innym kontynentem – 60 pkt. Nowy kraj (wg DXCC) włącznie z własnym na każdym pasmie i w każdej turze daje 20 pkt. Odebrany w raporcie wiek korespondenta daje tyle punktów, ile lat liczy operator (za QSO z RT wpisuje się swój własny wiek). Wynik końcowy: suma punktów zdobytych za QSO, kraje i wiek. Szczegóły: Czas zawodów jest podzielony na cztery tury, po dwie godziny każda. Powtórne SSB lub CW QSO dozwolone jest na różnych pasmach i w różnych turach, powtórne QSO innym rodzajem emisji dozwolone na jednym pasmie po upływie 30 minut. Ekipy stacji klubowych powinny składać się z trzech operatorów. Dozwolona praca sztafetowa, oddzielnie w każdej turze, dwóm lub więcej ekipom. Różnica czasu w logach nie może przekraczać 2 minut. Komisja zawodów wyłoni zwycięzców w poszczególnych grupach klasyfikacyjnych oraz zwycięzców w poszczególnych krajach. Dzienniki: na ogólnie przyjętych formularzach (stacje klubowe podają swoją przynależność) należy przesłać w terminie 30 dni na adres: CQ UT Contest, Radio-TLUM, P.O. Box 5000, Winnycia, 21018, Ukraina. Do dziennika należy dołączyć SAE (koperta 23 16 cm) + 1 IRC + zdjęcie sportowe operatora lub ekipy na tle wyposażenia i znaku wywoławczego (cyfrowe na ut5nc@email.ua). W dzienniku należy podac swój QRA-lokator oraz ewentualnie e-mail.
Pamiętajcie: Wasz osobisty sukces – to sukces całego młodzieżowego sportu radioamatorskiego!
WZÓR DZIENNIKA
Time
UTC
Band
MHz
Call ofstation
Number
Points for
Totalpoints
Notes
sent
received
QSO
DXCC
AGE
Jerzy Striełkow-Sierga UT5NC Informservice «Radio-TLUM»