PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3623 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

Obóz sportowo-szkoleniowy PZK - cd
Opcje newsa
Obozy PZKObóz sportowo-szkoleniowy PZK w sportach obronnych dofinansowany przez MON.

Mija już 5 dzień trwania naszego obozu. Mamy już za sobą sporo doświadczeń, wiele się też wydarzyło.
Przede wszystkim od trzech dni zostały wdrożone wszystkie rodzaje zajęć obozowych, nastąpił też podział na grupy.

I tak wydzielono grupę wyczynową dla zawodników ARS, której trenerem jest Mirosław Szuflicki. Ta grupa licząca sobie 16 osób zaczyna zajęcia od porannego treningu już od godz. 07.00, czyli na godzinę przed pobudką reszty uczestników obozu. Zwykle jest to ok. 5 kilometrowy bieg w trudnym terenie górskim, przerywany uzupełniającymi ćwiczeniami gimnastycznymi. Ta grupa w ciągu dnia trenuje Radiolokację Sportową posługując się odpowiednim sprzętem w tym specjalnymi mapami, nadajnikami, odbiornikami oraz osprzętem elektronicznym. Celem działań tej grupy jest doskonalenie nabytych umiejętności z radiolokacji sportowej i biegów na orientację,  opanowanie dokładnego czytania map i porównywania ich z rzeczywistym terenem. Opanowanie umiejętności lokalizowania się w terenie przy pomocy kompasu, utrzymywanie koncentracji podczas przebiegów w terenie górzystym, praktyczne posługiwanie się sprzętem KF i UKF, w biegu klasycznym oraz praktyczne odczytywanie sygnałów pasmo szerokie oraz wąskie i nanoszenie kierunków na mapę.

Niezależnie od powyższego nowa konkurencja wprowadzona przez IARU o nazwie „Foxoring” wymaga umiejętności praktycznych w dobieraniu wariantów biegowych. To jest uzupełnieniem do wymienionych wcześniej zadań stawianych obecnym i przyszłym zawodnikom.

Do tych celów są stosowane następujące formy szkolenia:
Wykłady: czytanie mapy, obiekty punktowe, obiekty liniowe, hydrografia, rzeźba terenu, piktogramy, kolory na mapie.

Zajęcia praktyczne: zdejmowanie kierunków z mapy za pomocą kompasu w trybie
a)    przybliżonym
b)    dokładnym.
Ponadto trenuje się tu: bieg liniowy, bieg punktowy, bieg metodą Motala, zapamiętywanie terenu, skracanie rogów, praktyczne posługiwanie się sprzętem KF i UKF oraz praktyczne nanoszenie pozycji na mapę w trakcie biegu.
Zasady treningu są następujące: poglądowość, systematyczność, stopniowanie trudności i wszechstronność
Formy treningu: zabawowa, siłowa, zadaniowa.
Metody treningu: bieg ciągły jednostajny, bieg zmienny, kros, zabawy biegowe, stabilizacja techniki ruchu ze sprzętem, czytanie mapy w biegu, posługiwanie się kompasem oraz odbiornikiem KF i UKF w biegu.
To wszystko wg powyższego opisu jest stosowane dwa razy w ciągu dnia. I zajmuje uczestnikom w sumie ok. 6 godzin. Wygląda to groźnie, a piszę o tym dla tego ponieważ wiem, że dla większości z nas ta dyscyplina sportu krótkofalarskiego nie jest dobrze znana i kojarzy się wyłącznie z klasycznymi łowami na lisa.

Drugą grupą na naszym obozie są uczestnicy szkolący się w początkowym etapie sportów obronnych. Jest ich 12-ścioro,  korzystają one de facto z wszystkich rodzajów zajęć. Obejmuje ona najmłodszych uczestników obozu. Dzieci te uczestniczą w zajęciach strzeleckich, uczą się wykorzystywania terenu do maskowania, podstaw umiejętności przetrwania w trudnych warunkach. Oprócz tego dzieci uczą się podstaw tego czym zajmuje się grupa trenująca ARS.

Obydwie grupy mają możliwość nauczenia się praktycznie pracy na radiostacji, która jest dostępna przez całą dobę. Nad wszystkimi grupami opiekę sprawują kompetentni wychowawcy-opiekunowie.

Trzecia grupa licząca sobie obecnie  9 uczestników zajmuje się prawie wyłącznie zgłębianiem tajników krótkofalarstwa. Ma ona już za sobą podstawy techniki radiowej i obecnie zamiennie pracuje na radiostacji lub uczestniczy w kolejnych etapach systematycznego kursu krótkofalarskiego. Dobrym aspektem doboru uczestników tej grupy jest rzeczywiste zainteresowanie się klasycznym krótkofalarstwem. Najmłodszy uczestnik ma 10 lat, a najstarszy 15. Trzy osoby z tej grupy zdały już egzamin podczas spotkania w Gliczarowie w dniu dzisiejszym podczas XIII Zakopiańskiego Zlotu Krótkofalowców, ale nadal dzieci te uczestniczą  w zajęciach doskonaląc swoje umiejętności operatorskie. Dotychczas przeprowadziliśmy już ponad 300 QSO’s na dwóch pasmach 80 i 40 metrów.

Niezależnie od powyższego podczas obozu mają miejsce wycieczki oraz bogato zaplanowane zajęcia kulturalno-oświatowe i sportowe prowadzone przez wychowawców grup.
Do nich zaliczamy strzelanie z ciężkiej i lekkiej broni pneumatycznej, gry i zabawy zarówno terenowe jak i na świetlicy ośrodka.

Podczas obozu panuje wspaniała atmosfera charakterystyczna dla dobrze zorganizowanych dziecięcych i młodzieżowych zgrupowań.

Oczywiście zawsze można nas odwiedzić. Jesteśmy w Poroninie przy ul Tatrzańskiej 55 w Pensjonacie „Bukowy Gaj”.

Piotr SP2JMR wiceprezes PZK
Instruktor – wolontariusz.

news: oboz_fotka_cs.jpg

Uczestnicy kursu krókofalarskiego na obozie szkoleniowym PZK 2012 w sportach obronnych dofinansowanym przez MON. Praca na radiostacji SP0PZK.


Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,144,171 Unikalnych wizyt