Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A o to informacje.
1. Wielka uroczystość w SP5PSL. W dniu 30 czerwca w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu odbędzie się Jubileuszowy Zjazd Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. Okazja jest podwójna ponieważ w tym samym miejscu i terminie odbywa się II Zjazd Klubu SP5PSL, który jest historyczną, ale może i nie tylko historyczną lecz także przyszłościową , kolebką krótkofalarstwa w SP5 i w całej SP. Wielu członków ŚZPŻŁ jest także członkami SP5PSL i właśnie w tym klubie stawiali Oni pierwsze kroki na niwie krótkofalarstwa. Uroczystości mają bardzo bogaty program. Będzie tam również okazja do odznaczeń dwóch Kolegów Odznaką Honorową PZK oraz do innych wyróżnień. Nad całością czuwać będą Janusz SP5JXK oraz Stanisław SP5COC. Dziękuję za zaproszenie i do zobaczenia w Zegrzu. W następnym komunikacie relacja ze zjazdu.
2. Ham Fest Friedrichshafen 2007. Tegoroczna impreza HamRadio-2007 organizowana przez DARC w miejscowości Friedrichshafen, była przewidziana w terminie 22-24 czerwca 2007. Polski Związek Krótkofalowców w okresie od 2001 roku corocznie bierze udział w Ham-Radio, jak też i wiele innych narodowych organizacji, między innymi: DARC z Niemiec DARC, RAI z Włoch, UBA z Belgii, BFRA z Bułgarii, HRS z Chorwacji, RSGB z Wielkiej Brytanii, itd.
Nasze czyli PZK stoisko jest bardzo skromne, zamyka się na powierzchni zaledwie 8-10 metrów kwadratowych, ale jest bardzo chętnie odwiedzane. Od trzech lat stoisko organizują Bogdan SP3IQ i Andrzej SP3TYC. W przeddzień otwarcia HamRadio należy zbudować i odpowiednio wystroić stoisko PZK, tak więc z uwagi na dużą odległość około 1200 kilometrów, wyjazd na HamRadio musiał być zorganizowany odpowiednio wcześniej.
Stoiska narodowych organizacji oraz przedstawicieli oficjalnych firm ICOM, Yaesu, Kenwood, WiMo, itd. mieszczą się w hali głównej A-1 o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Są również stoiska zorganizowane na halach trochę mniejszych B-1 i B-2, na których organizowany jest wolny handel.
Ilość gości na Ham-Radio osiąga nawet kilkanaście tysięcy zwiedzających. Również dopisuje znakomita frekwencja gości z kraju oraz Polaków czasowo lub na stałe zamieszkałych poza granicami kraju, głownie w Europie, ale też jest wielu obecnych rodaków z innych kontynentów. Tak więc nasze stoisko PZK jest "oblegane" przez wielu gości. Wizyty na Ham-Radio są okazją do licznych zakupów, głównie sprzętu, przeprowadzaniu koleżeńskich rozmów, wymianę informacji, udziale w licznych równolegle organizowanych imprezach.
HamRadio jest też okazją do wymiany kart QSL pomiędzy Centralnymi Biurami QSL narodowych organizacji. Co roku na HamRadio przywozimy kilkadziesiąt kg kart QSL oraz tyle samo kart QSL kilogramów trafia po wymianie z powrotem do CB QSL w Bydgoszczy. Ta droga wymiany nie jest formą odciążania budżetu, nie jest bowiem przedmiotem wysyłki pocztowej. HamRadio jest tez okazją do wydawania kart QSL przez organizatorów DX-pedycji czy innych specjalnych stacji. W tym roku atrakcyjne były karty od QSL Managerów 4U1ITU, 4O3T, S01R, itd. Między innymi tą drogą do CB QSL w Bydgoszczy będą dostarczone karty S01R oraz innych w sumie około 20-30 kilogramów.
Jak co roku okazją do oficjalnych spotkań z przedstawicielami narodowych organizacji są spotkania w ramach IARU Region 1. W tym roku w rozmowach na forum IARU Polski Związek Krótkofalowców reprezentowali Krzysztof SP5HS i Bogdan SP3IQ. Rozmowy na forum IARU były także okazją do nieformalnych spotkań z przedstawicielami innych narodowych organizacji, między innymi z Niemcami z DARC, Włochami z RAI, Belgów z UBA, Bułgarów z BFRA, Chorwatów z HRS, Czechów z CRC, Francuzami z REF, mieszkańców Wielkiej Brytanii RSGB, Norwegami z NRRL, Słowakami z SARA, Słoweńcami z ZRS, Hiszpanami z URE.
Bogdan, SP3IQ
3. XXII Piknik Eterowy w Lipianach Serdecznie zapraszamy miłośników eteru na XXII Piknik Eterowy w Lipianach. Piknik odbędzie się o godzinie 11:00, dnia 07.07.2007, w motelu Hangar przy ulicy Lipowej w Lipianach. Podczas Pikniku będzie można posilić się smaczną grochówką oraz kiełbasą z ogniska, a na lepsze trawienie będzie przygrywała muzyka "na żywo". Podczas Pikniku odbędzie się również giełda sprzętu nie tylko dla Radioamatorów. Wstęp na piknik: młodzież do 12 roku życia - 5zł, wszyscy powyżej 12 roku - 10 zł. Fundusze uzyskane ze zbiórki, zostaną przekazane na zakup filtrów antenowych do przemiennika Klubowego - SR1L. Przemiennik pracuje lokalnie, tymczasowo z mocą 1W na 145.662,5 MHz. Od 15 czerwca do 15 lipca będzie pracowała stacja okolicznościowa SN0LIP. Wszystkich uczestników będziemy prowadzić na 145.550 MHz. Dziękujemy Sponsorom: Świat Radio , MK QTC oraz Firmie EKOM –Zakład Elektromechaniczny Stanisław Kmiecik. Organizatorzy. Piknik Eterowy w Lipianach zwykle gromadzi krótkofalowców z całej ściany zachodniej SP czyli SP1, SP3 i SP6. Często też przyjeżdżają Koledzy z innych okręgów. Miejsce jest wprost wymarzone do takich spotkań, a szczególne uznanie należy się Bronkowi SP1RWU za wytrwałość i konsekwencję w organizacji spotkań środowiskowych. Dziękuję za zaproszenie, postaram się nie zwieźć organizatorów. Jeśli dojadę przywiozę darmowe egzemplarze ŚR 6 i 7 , KP oraz informatory PZK na Friedrichschafen 2007 zmyślą o zagranicznych uczestnikach pikniku.. Piotr SP2JMR
4. Szlak zakonu Joannitów. Informuję, że począwszy od 1 czerwca br. jest wydawany dyplom pod nazwą Szlakiem Joannitów na Ziemi Głubczyckiej. W soboty i niedziele w godzinach popołudniowych są czynne stacje ze Szlaku Joannitów- SP6ZJP/6, SP6GHR/6, SP6OUJ/6. Dotychczas byliśmy czynni z takich miejscowości jak :Nowosady, Grobniki, Debrzyca, Dżiećmarów, Babice. Są to miejscowości , które kiedyś należały do Zakonyu Joannitów, a w Grobnikach jest XVw. zamek, była siedziba komtura zakonu. Wszystkie te miejscowości są naszpikowane zabytkami. przypominające nam o ich działalności na tym terenie.
5. 10 lat po tragedii. Informuję, że począwszy od 1 lipca 2007r. będzie czynna radiostacja okolicznościowa SN10POW dla upamiętnienia udziału krótkofalowców w zwalczaniu skutków powodzi w 1997r. na Opolszczyźnie. Z tej też okazji jest wydany specjalny dyplom okolicznościowy dla upamiętnienia tej tragedii jaka dotknęła Opolszczyznę oraz jest hołdem dla tych, którzy stracili majątek całego życia oraz tych , którzy stracili w niej swoje życie. Niech to będzie nasze podziękowanie dla tych wszystkich, którzy pomagali nam w ratowaniu życia, majątku oraz podziękowanie tym, którzy przywozili nam dary z całej Polski. Dziękuję tą drogą wszystkim krótkofalowcom, którzy potrafili się w jednej chwili zjednoczyć w dniu tragedii. Od 23 czerwca jest też czynna radiostacja SN10P (SP9KJU) z Raciborza, z tej samej okazji. Również jest wydawany specjalny dyplom okolicznościowy. Wszystkie informacje odnośnie aktywności klubu SP6ZJP są na stronie www.ot11.pzt.org.pl. Zapraszam do łączności 73! Arek sp6ouj
6. 3B7SP. W tematach wypraw Andrzej SP5AHT pisze do nas tymi słowami: „Nie jestem specjalistą od DX-ów, ale może wypadałoby wspomnieć, że w wyprawie na Agalegę w 2001 roku uczestniczył Stefan Kopeć SP9RTI z Mysłowic. Ciekawy artykuł przygotowany przez Stefana "DX-wanie w cieniu palm kokosowych" z wieloma zdjęciami (uczestnikami wyprawy) zawiera Świat Radio 9/2001. Warto pamiętać, że Polak już pracował sześć lat temu z 3B6! 73 Andrzej SP5AHT”
I jeszcze errata do historii polskich wypraw DX-owych: 1984 r. - wyprawa klubowa SP9PDF na Aland Islands /SP6BGB/OH0, SP6LHI/OH0, SP9FIH/OH0 / 1987 – wyprawa do Peru SP9FIH/OA4 2001 – SP9FIH na Markizy - Nuku Hiva FO/SP9FIH 2003 - SP9FIH na TONGA /znak A35WE/ 2003 - SP9FIH do NEPALU /znak 9N7WE/
Nasza ostania i zarazem największa wyprawa już się zakończyła. Wszyscy uczestnicy szczęśliwie dotarli do SP. Teraz czekamy na ich relacje z wyprawy.
7. Wakacyjne QTC
Lipiec i sierpień to przysłowiowy sezon ogórkowy. Ale nie dla Czytelników MK QTC! Te dwa miesiące letnie zapowiadają się niezwykle ciekawie dla każdego nadawcy i nasłuchowca. Wakacyjne wydanie MK QTC niesie potężną porcję wiadomości operatorskich praktycznie dla każdego. Tym razem więcej miejsca poświęcono krótkofalarskim dyplomom, wyczynowym przede wszystkim. To są programy dla ambitnych krótkofalowców, którzy w radiowym hobby potrafią odnaleźć głęboki sens. Pod takim też kątem redakcja oferuje kolejną inicjatywę operatorską pn. „Panteon Sławy”. Pomysł zaczerpnęliśmy od Piotra SP5PB - naczelnego latarnika kraju. Przedmiotem tej akcji są wszelkie działania o charakterze wyczynowym (ponadprzeciętnym), których celem jest realizacja radiowych pasji, marzeń, programów dyplomowych itp. Za realizację jakiegoś szczytnego zadania każdy nadawca lub nasłuchowiec może znaleźć się w Panteonie Sławy. Cele nie są w regulaminie jasno określone ponieważ muszą wypływać od samego zainteresowanego. Podajemy tylko niektóre przykłady zadań, których realizacja może odmienić spojrzenie na amatorskie radio. Oczywiście dużo miejsca w wakacyjnym numerze MK QTC poświęcamy zawodom i DX-ingowi, w tym min. polskiej DXpedycji na St Brandon (3B7SP). Materiału jest dużo i przez wakacje będzie co czytać! Zachęcam do lektury – tym razem 72. stron pożytecznych tekstów. Załącznikiem do komunikatu jest spis treści wakacyjnego MKQTC
Komunikaty w okresie lipiec sierpień 2007. W przyszłym tygodniu o zwykłej porze będzie jeszcze komunikat, a w nim relacja ze Zjazdu w SP5PSL oraz bieżące informacje. Po tym komunikacie komunikaty ukazywać się będą nie regularnie i często tylko w formie elektronicznej aż do pierwszej środy września tj. 5.09.07.
Tyle informacji na dzisiaj. Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK
Załącznik.
Oto skrócony spis treści wakacyjnego wydania MK QTC:
1. 100 m nad ziemią i QRP; 2. 1000 Lat Fuerth – dyplom pamiątkowy 3. 1B1AB – pirat czy nie? 4. Ponad 200 krajów w ciągu tygodnia 5. 30 Lat Klubu SP3PSM w Poznaniu 6. 3B7SP -Polacy na Cargados Carajos 7. 50 Lat Lubelskiego oddziału PZK 8. 50-lecie pierwszego QSO z Babiej Góry 9. 580 lat Przasnysza 10. 73-letnia żeglarka 11. 90 lat harcerstwa w Toruniu 12. Antena na 160m 13. Antenna Book 2007 14. Anteny RD3A 15. ATV w Siemianowicach Śląskich 16. Baltic Contest – wyniki 17. Bez biur QSL 18. BS7H w LOTW 19. Cayo Combrro Island w sierpniu 20. Clipperton Island już wkrótce 21. Coś dla fanów programu WAS 22. CQ WW VHF Contest 23. Croatia – 740 lat Djurdjevac 24. CW-QSO w zawodach 25. DL100DAN – specjalny DOK 26. Ducie Atol w lipcu 27. DXCC List – najnowsza lista Krajów 28. Dyplom 3Z0NUFI – regulamin 29. Dyplom pamiątkowy z Lublina 30. Dyplomy European PSK Club 31. Dyplomy latarniane 32. EH4EI – włoski dzień w Hiszpanii 33. Epping Forest Award 34. eQSL – system wymiany kart 35. EW905B – rocznica miasat 36. Field Day CW prawie bez Polaków 37. Field Day SSB we wrześniu 38. French Guyana na HF i EME 39. Hong Kong rocznicowa stacja 40. ILLW – weekend latarniany 41. Informacja o Zjeździe SP-DX-C 42. IOTA Contest 43. IOTA w Internecie 44. ITU – znaki wywoławcze 45. Jak dbać o swój maszt? 46. Jubileusz FMRE 47. Jubileusz lubelskiego oddziału 48. K3 – najnowszy produkt Elecrafta 49. K3LR na video 50. Kalendarz zawodów 51. KKP na Ham Radio 2007 52. KP3RE – ku pamięci gubernatora 53. Krótkofalowcy na świecie 54. Letnie zawody UKF PZK – regulamin 55. Lithuanian Cup 56. Moraliści w zawodach 57. N8S w obiektywie UR0MC 58. Na Krakowskim Rynku 59. Najwięcej na świecie 60. Nie bójmy się komputera 61. Nie jest w ARRL 62. Nowa nazwa wyspy 63. Nowi w SP-CW-C 64. OL60PZKO – 60 lat PZKO 65. Opłaty w LOTW 66. Ornitolodzy na FJL 67. Panteon Sławy MK QTC 68. PB6KNRM QRV z Latarni 69. PC650EDAM – 650-rocznica Edam 70. Piknik w Lipianach 71. Polacy w zawodach HF 72. Poszukiwane adresy 73. Powodziowy dyplom 74. Prawda i fikcja o krótkofalowcach 75. QSL via 76. QSL XXI wieku 77. QSL z SP6ZPZ 78. Ranking SESH 79. RDA Contest – wyniki 80. Reforma PZK wg SP3BOL 81. Regulaminy zawodów 82. RMA Awards – program dyplomowy 83. Rocznica European PSK Club 84. Russian Robinson Club – program dyplomowy 85. Saint Brandon – ekspedycja Five Star 86. Sesja w Jarosławiu 87. Sezon ogórkowy? 88. SN0RGK z Knurowa 89. SN100S z Kuźnicy 90. SN50PTU z Torunia 91. SP CC-PZK – wykaz członków i regulamin klubu 92. SP CW C – wykaz członków i regulamin 93. SP4MPG w ARRL Roundup 94. SP9YI w Siemianowicach 95. SP-AH-C – wyniki współzawodnictwa SPDXC 96. Spotkanie na Czantorii 97. Spotkanie w Faro 98. St. Martin i St. Maarten Islands 99. Tama 2007 spotkanie entuzjastów APRS 100. Telegraficzne mistrzostwa LOK 101. UPOL Contest 102. Voyager-1 wciąż odbierany 103. VP2EREM – czteroliterowy sufiks 104. VY2ZM na QRP 105. Wakacyjne zawody 106. WARD 2007 Award 107. YAGI na szczycie lądolodu 108. Yasme – nowy adres 109. Zawody Oświęcimskie – wyniki 110. Zawody wakacyjne – regulamin 111. Zjazd lekarzy w Jarosławiu 112. Zjazd PK RVG – informacja 113. Znaki wywoławcze ITU
18341 Czytań ˇ
Praca stacji z powiatu B SN Sulęcin
Opcje newsa
Dodane przez sq6lbw dnia 2007-06-28 / 09:44 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
W okresie od 03.07-25.08.2007 będzie pracowała stacja SQ6LBW/6 z powiatu Sulęcińskiego w województwie lubuskim "B" "SN" - zaprasza wszystkich chętnych do zdobycia powiatu "SN" do łączności. Karty QSL będą potwierdzone pieczęcią nagłówkową UM w Sulęcinie.
Dodane przez sp3iq dnia 2007-06-27 / 22:57 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
Członkowie Klubu Sympatyków Telegrafii SP9YCW – pracujący obecnie pod znakiem okolicznościowym HF750C pracują z Wieży Ratuszowej w Rynku Głównym w Krakowie.(...)
Członkowie Klubu Sympatyków Telegrafii SP9YCW – pracujący obecnie pod znakiem okolicznościowym HF750C pracują z Wieży Ratuszowej w Rynku Głównym w Krakowie.
Na zdjęciu poniżej: widok z Wieży Mariackiej z miejsca zainstalowania HF750C.
W dniu 27-06-2007 nie tylko było słychać hejnał, ale również pracę operatorów stacji HF750C/p – była to pierwsza aktywność stacji radioamatorskiej z tego miejsca. To jest miejsca z którego co godzinę, 24 godziny na dobę rozlega się hejnał z Wieży Mariackiej bez względu na porę dnia i roku.
Na zdjęciu poniżej: Pan Łukasz Włodarczyk hejnalista.
Dzisiaj Naszą pracę na UKF-ie „umilał” nam Pan Łukasz Włodarczyk – młody adept tej pięknej tradycji.
Na zdjęciu poniżej: Jan SP9BRP.
Jutro tj. 28-06-2007 /czwartek/ będzie pracowała stacja HF750C/p na KF, przybliżone częstotliwości to: 7017 – 10107 – 14017 – 18077 kHz oraz ew. 50.097 MHz +- QRM który w tej części miasta jest na wysokim poziomie.
Na zdjęciu poniżej: Jan SP9BRP i Jerzy SQ9FCD.
Operatorzy pracują na wysokości 54 m nad poziomem Rynku Głównego. Operatorami we środę 27 czerwca byli: Jan SP9BRP i Jurek SQ9FCD.
Na zdjęciu poniżej: Pan Łukasz Włodarczyk hejnalista.
16188 Czytań ˇ
Zawody Sztorcowe w niedzielę !
Opcje newsa
Dodane przez sp3iq dnia 2007-06-27 / 20:31 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
W najbliższą niedzielę to jest dnia 1 lipca, odbedzie się pierwsza edycja zawodów na kluczach sztorcowych SP Straight Key Contest. (...)
W najbliższą niedzielę 1 lipca, odbędzie się pierwsza edycja zawodów na kluczach sztorcowych SP Straight Key Contest.
Zawody dedykowane są dla entuzjastów telegrafii - radiooperatorów potrafiących pracować przy użyciu ręcznych, sztorcowych kluczy. Zawody na tyle oryginalne, ponieważ w dobie specjalistycznych programów umiejętność nadawania na sztorcu wydaje się zanikająca. Jeszcze niedawno takich operatorów było sporo. Jak będzie teraz? Zobaczymy 1 lipca. Zachęcamy wszystkich telegrafistów SP do odświeżenia swoich możliwości manualnych. Regulamin znajduje się w Dziale Zawody.
Pozdrawiam i do usłyszenia w zawodach! Tomek, SP5XO
13441 Czytań ˇ
Logi Zawodów Dni Morza 2007
Opcje newsa
Dodane przez SP1THJ dnia 2007-06-27 / 00:36 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
Zawody Dni Morza 2007 rozlicza zespół Klubu SP1KQR z Kołobrzegu.
Dzienniki za zawody należy przesłać do organizatora w terminie do 31 lipca br. (decyduje data stempla pocztowego). Dzienniki przysłane po tym terminie będą użyte tylko do kontroli.
Witam wszystkich odbiorców naszego komunikatu. A oto informacje.
1. 3B6SP. Oczywiście, że użyte przeze mnie wcześniej określenie „Pierwsza Polska Wyprawa DX-owa” nie do końca odzwierciedla prawdę. Jest to pierwsza polska wyprawa na Agalega & St. Brandon. Faktycznie jest ona rekordową pod względem ilości uczestników, zaangażowania środków oraz ilości sprzętu, a także ilości pasm i emisji. Polski Dxing wyprawowy datuje się już od 1990 roku, a w latach 2000, 2001, 2003, 2005 miały miejsce mniejsze dwu trzy osobowe wyprawy m. in. na Wyspę Wielkanocną, Wyspę Norfolk z udziałem SP9FIH, SP9EVP, SP9PT, SP9BQJ. To właśnie Ci koledzy uczynili pierwsze coraz to poważniejsze kroki w dziedzinie polskiej działalności DX-owej wyprawowej. Ale jak to mówią „w miarę jedzenia apetyt rośnie”, a więc może za rok lub dwa będziemy pisali o pierwszej polskiej wyprawie na BOUVET Isl np. ze znakiem 3Y1SP. Historia polskich wypraw wg Wojtka SP9PT honorowego członka dx-ekspedycji na ST Brandon przedstawia się następująco: 1990 - SP5DRH i SP5PB do Mongolii ( JT) 2000 - SP9FIH i SQ9LR na wyspy Australskie i Markizy (znaki FO0WEG i FO0POM), 2001 - SP9EVP i SP9PT na wyspę Norfolk (znaki odpowiednio VK9KND i VK9KNE), 2001 - SP9EVP i SP9PT do Malezji Wschodniej (znaki 9M6EVT i 9M6APT) 2003 - SP9EVP i SP9PT na Wyspę Wielkanocną (znaki CE0Y/SP9EVP i CE0Y/SP9PT) 2003 - SP9EVP i SP9PT na Pustynię Atacama - Chile ( CE1/SP9EVP i CE1/SP9PT) 2005 - SP9BQJ, SP9PT, SP9-31029 na Wyspę Grenada na Karaibach J3/SP9BQJ i J3/SP9PT) __________________________________________________ Info z ostatniej chwili. Póki co ekspedycja trwa. Informacja z pierwszej ręki od Roberta SP5XVY na 18136 - silny sygnał: Przypływa do nich statek dzisiaj w nocy, wypływają jutro o 10 UTC z wyspy. Praca na radiostacji odbywać się więc będzie do około 06 UTC. Na pewno całą noc na 160/80/40 CW/SSB na zmianę. W logu na wczoraj o 10 UTC było 41 tys QSO, ale od wczoraj jest zapaść propagacyjna DX na górnych pasmach bo short-skipy były niesamowite. Humory dopisują.
73 Wiesław SP4Z
2. Friedrichsachafen 2007. W tym roku jak zwykle PZK ma swoje stoisko na Ham Feście. Oficjalna reprezentacja to Bogdan SP3IQ Sekretarz Generalny PZK i Andrzej SP3TYC manager OH PZK. Obsługa stoiska PZK. Poza tym PZK będzie reprezentowane przez Tadeusza SP9HQJ Wiceprezesa PZK oraz Krzytsztofa SP5HS ARDF Managera PZK. Mamy stoisko w głównej hali A1, nr stoiska 562. Pomocy i porady można szukać na 145.200 FM +/- QRM (SP3IQ, SP3TYC). Informator na tegoroczny Ham Fest redagował Tadeusz SP9HQJ, oprócz PZK zawiera on informacje o niektórych klubach specjalistycznych PZK oraz o członkach wspierających.
3. SN0RGK. Z okazji 100-lecia zorganizowanego ratownictwa górniczego z terenu KW S.A. Kopalni Węgla Kamiennego "Knurów " w Knurowie do 31-07-2007 r. czynna jest okolicznościowa radiostacja o znaku SN 0 RGK. QTH stacji: Knurów. Locator JO 90 HF. Dane do dyplomów: SPA-G, SPPA-GC, Silesia Award-GCC, IGARAG-213. QSL VIA SP 9 KVC. PZK OT nr 31 w Rybniku lub koperta zwrotna na adres LOK-SP9KVC, PO BOX 26, 44-230 Czerwionka, Polska. Zasyłam 73! Rudolf Cop SP 9 RCF
4. Jubileusz OT 20 oraz SP8PLU. W tym roku Lubelski OT PZK obchodzi 50 rocznicę powstania Oddziału w Lublinie. Wówczas czyli w1957 roku był to Wojewódzki OT PZK. W tym samym roku powstał też „flagowy klub OT ” SP8PLU. Z tej okazji Koledzy z Lublina wydają dyplom okolicznościowy, którego regulamin stanowi załącznik nr 1 do niniejszego komunikatu.
5. Skrócony spis treści Świata Radio 7/2007. Aktualności Wiadomości DX-we Zawody: Wyniki i regulaminy; IARU Championship 2007 - do boju! Anteny: Kopia nateny Diamond X-50 Digest: Mierniki i analizatory antenowe Test: Dyktafon VN-3100 Prezentacja: Elecraft K3 Łączność: Obserwacje radiometeorologiczne Retro: Radioodbiornik ZNICZ Hobby: Nowoczesne układy odbiorcze (cz. 1) KF&UKF: Z życia klubów i oddziałów PZK, 3B7 zamiast 3B6 Wywiad: Nowy wiceprezes PZK Wydarzenia: Nowości Intertelecom 2007 Dyplomy: Aktualne dyplomy krajowe Listy Porady techniczne Rynek i Giełda Wkładka: Aktualne częstotliwości UKF-FM Polskiego Radia
6. Krótkofalowiec Polski 7/2007 Ogłoszenie o Zjeździe Lekarzy-Krótkofalowców. Piknik w Lipianach –zaproszenie Zjazd SPOTC- zaproszenie ŁOŚ-2007- czyli spotkania na granicy trzech województw. Czantoria 2007 –SP7HQJ Jubileusz na Babiej Górze-SP9MRY Pielgrzymka Krótkofalowców na Jasną Górę Barania Góra 2007 XXIII Zjazd PKRVG TAMA 2007 Kolejny lot balonu Copernicus Project-reprtaż Aktualnosci.
7. SPDXC 2007. Mamy przyjemność zaprosić Członków i Sympatyków Stowarzyszenia SPDXC na kolejny Zjazd naszego Stowarzyszenia. Tegoroczne spotkanie odbędzie się w dniach 21 - 23 wrzesień w Hotelu "Ameliówka", położonym w Górach Świętokrzyskich, w dolinie rzeki Lubrzanki. Miejsce zjazdu znajduje się 12 km od Centrum Kielc i tylko 8 km od Łysicy (612 m n p m), najwyższego wzniesienia Gór Świętokrzyskich. Obiekt jest położony blisko dróg dojazdowych do Warszawy i Krakowa (nr 77) oraz Łodzi i Lublina (nr 74). Mamy nadzieję, że tak dogodne położenie Hotelu sprawi oraz atrybuty tego miejsca sprawią, że spotkamy się w licznym gronie. Niektóre osoby (szczególnie z północnych terenów Polski) będą musiały pokonać wiele kilometrów, aby uczestniczyć w Zjeździe, jednakże jesteśmy przekonani, że atmosfera Zjazdu, zjazdowe wydarzenia i możliwość spotkania przyjaciół z nawiązką zrekompensują przebyte kilometry. Zależy nam na tym, aby spotkać się w jak najliczniejszym gronie. Jest to tym bardziej istotne, że tegoroczny Zjazd jest Zjazdem Sprawozdawczo-Wyborczym. Tomek SP5UAF Prezes SPDXC czyli Stowarzyszenia Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych Z pewnością jednym z najciekawszych punktów Zjazdu będą relacje bezpośrednie uczestników pierwszej tak okazałej polskiej wyprawy DX-owej, która obecnie jest aktywna z wyspy St. Brandon.
8. HF750YCW. Informuję, że członkowie Klubu Sympatyków Telegrafii SP9YCW – pracujący obecnie pod znakiem okolicznościowym HF750C w dniu jutrzejszym tj.20.06.2007 w godzinach popołudniowych Będą pracowali z Wieży Ratuszowej w Rynku Głównym. Serdecznie zapraszamy zainteresowanych przeprowadzeniem łączności z nami /nota bene pierwsza aktywność stacji krótkofalowej/.
Przewidywany czas pracy do 22:00 lok.- pasma od 80 – 10 mtr. Oraz 2 metry 70 cm oraz 6 metrów – preferowana emisja to CW, choć na pewno będziemy pracować również SSB. Mamy dostęp do hotpot-a właśnie tam zainstalowanego. Pracą z tak nie codziennego miejsca chcemy uczcić obchody 750 lokacji królewskiego stołecznego miasta Krakowa.
Serdecznie zapraszamy do usłyszenia z Ratusza w Krakowie – Rynek Główny! 73`s de SP9BRP
9. Morena 2007. Na życzenie wielu uczestników zgłaszających swój pobyt na Morenie organizujemy i zapraszamy w sobotę 30-go czerwca i w niedzielę 1-go lipca na tradycyjne spotkanie krótkofalowców nie tylko z SP ale także z zagranicy i sympatyków radioamatorów. Tradycyjnie już w HBO Morena. Dokładne informacje podamy drogą radiową na KF i UKF poprzez radiostację SP9KRT/2. Amatorskie 73! i do zobaczenia na Morenie! SQ9MLC i SP9ZW -- Klub Radiokomunikacji i Telewizji Amatorskiej Miejskiego Domu Kultury w Piekarach Śląskich skr. poczt. 85, 41-940 Piekary Śląskie Telefon: (32) 288-58-94 wew. 14, (503) 343 802 http://www.klubsp9krt.piekary.pl
10. SN0JK. W dniach 22-24czerewca z Czarnolasu bedzie pracowała stacja okolicznościowa SN0JK (Jan Kochanowski) karty via SP5PPK Wiesław SQ5ABG
11. Konkurs z okazji 20 lecia SP3PSM. Radioklub przy Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej SP3PSM obchodzi w tym roku 20 lecie powstania. Z tej okazji Zarząd Klubu organizuje konkurs, którego regulamin stanowi załącznik nr 3 do dzisiejszego komunikatu. Współpraca pomiędzy Zarządem Spółdzielni, a krótkofalowcami może uchodzić za wzorową w SP i nie tylko. Z okazji tegoż jubileuszu Koledzy z Poznania planują zorganizowanie uroczystego spotkania, na którym będzie okazja do wręczenia OH PZK nr 683 przyznanej przez ZG PZK w dniu 19 maja 2007 właśnie Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
12. LY Hamfest . Przed chwilą otrzymaliśmy informacje o LY HamFest-2007. Termin: 27-29 lipca 2007. Miejsce: centrum Litwy, 50 km od Kanas. Info de SP3IQ. Oryginalny tekst stanowi załącznik do niniejszego komunikatu.
Vy 73! Piotr SP2JMR Prezes PZK
Załącznik nr1
Regulamin dyplomu jubileuszowego „50 lat Oddziału Terenowego PZK w Lublinie”
W dniu 23 czerwca 1957 na mocy uchwały Zarządu Głównego PZK utworzono Oddział Wojewódzki Polskiego Związku Krótkofalowców w Lublinie (dziś OT PZK 20), na tej podstawie na zebraniu założycielskim w dniu 27 października 1957 roku utworzono Zarząd Oddziału Wojewódzkiego PZK w Lublinie oraz Lubelski Klub Krótkofalowców PZK w Lublinie ze stacją klubową SP8PLU. Zarząd Oddziału Terenowego PZK w Lublinie na mocy uchwały z dnia 15 maja 2007 roku ustanowił dyplom jubileuszowy pod nazwą „50 lat Oddziału Terenowego PZK w Lublinie” dla uczczenia wyżej wspomnianej rocznicy.
Regulamin Dyplomu Jubileuszowego
Dyplom Jubileuszowy przeznaczony jest dla wszystkich nadawców, nasłuchowców i klubów.
Dyplom wydawany jest po uzyskaniu co najmniej 50 punktów za QSO/SWL z członkami Oddziału Terenowego PZK w Lublinie (OT 20) oraz ze stacją okolicznościową HF5ØPLU.
Stacje zagraniczne mogą uzyskać dyplom po uzyskaniu co najmniej 30 punktów za QSO/SWL.
QSO/SWL ze stacją okolicznościową HF5ØPLU daje 20 pkt.
QSO/SWL ze stacją SP8TK – jedynym obecnie żyjącym współzałożycielem ZOW PZK w Lublinie i Lubelskiego Klubu Krótkofalowców SP8PLU w 1957 roku daje 10 pkt.
QSO/SWL ze stacją indywidualną lub klubową, należącą do Oddziału Terenowego PZK w Lublinie (OT20) uzyskuje się 2 pkt.
Do uzyskania dyplomu zaliczane są QSO/SWL na wszystkich radioamatorskich pasmach dostępnych a podstawie posiadanego zezwolenia (KF i UKF), wszystkimi rodzajami emisji oraz QSO/SWL przez przemienniki UHF i VHF.
Do uzyskania dyplomu jubileuszowego zaliczane są łączności przeprowadzone w okresie od 23 czerwca 2007 roku do 27 października 2007 roku.
Koszt dyplomu wynosi 5(pięć) znaczków pocztowych na zwykły list ekonomiczny (1,35 zł wg stanu na dzień 01.06.2007) lub 5 (pięć) IRC.
Dyplom wydawany jest na podstawie zgłoszenia zawierającego: - Znak, adres i nr OT stacji składającej wniosek o wydanie dyplomu jubileuszowego, - Znak stacji z OT 20, którą przeprowadzono QSO/SWL, - datę i czas QSO/SWL - pasmo i rodzaj emisji QSO/SWL - ilość punktów do dyplomu „50 lat Oddziału Terenowego PZK w Lublinie” uzyskanych za QSO/SWL zgłoszonych do dymu jubileuszowego.
Dyplom wysyłany jest na adres wskazany w zgłoszeniu lub do biura QSL obsługującego składającego zgłoszenie.
W zgłoszeniu można wykazać jedną stację (znak wywoławczy) z OT 20 PZK tylko (1)jeden raz niezależnie od emisji i pasma.
Zgłoszenie wraz ze znaczkami pocztowymi należy nadesłać na adres: Henryk Żurański Skr. Poczt. 44 20-337 Lublin 61
Zgłoszenia na dyplom, zawierające adres na który należy wysłać dyplom, przyjmowane są do 31.12.2007 roku, przy czym decyduje data stempla pocztowego.
Zgłoszenia nadesłane bez opłaty za dyplom (5pięć znaczków pocztowych) nie będą rozpatrywane.
Wraz ze zgłoszeniem można nadesłać karty QSL dla stacji z OT 20 PZK.
Lista członków OT 20 opublikowana jest na stronie i internetowej www.pzk.org.pl
Do zgłoszenia na dyplom zaliczane są również QSO/SWL ze stacjami okolicznościowymi i contestowymi pracującymi pod znakami wywoławczymi przyznanymi członkowi/członkom OT20 PZK (Lubelski Oddział Terenowy PZK).
Członkowie OT20 ubiegają się o dyplom „50 lat Oddziału Terenowego PZK w Lublinie” na takich samych zasadach jak wszyscy inni nadawcy i nasłuchowcy.
Komisja dyplomowa składa się z następujących osób – członków OT 20 PZK: Jerzy Miśkiewicz – SP 8 TK Honorowy Przewodniczący Komisji Jerzy Kowalski – SP8HPW Henryk Żurański – SP8DHJ Tadeusz Pawłasek – SP8DIP
Komisja Dyplomowa zastrzega sobie prawo weryfikacji nadesłanych zgłoszeń.
Decyzje Komisji są ostateczne.
Załącznik nr 2.
LY HAMFEST '2007 ==================== Radio amateurs in Lithuania have a tradition every summer to meet somewhere in a beautiful place. Lithuanian Amateur Radio Society (LRMD) organize LY HAMFEST '2007 and kindly invite radio amateurs from all countries. It will provide excellent occasion to meet over 300 LY hams in the same place.
Time -------------------- July 27-29, 2007 Official opening ceremony will start at Saturday noon (at 12:00) on July 28. As usual, we will start to gather earlier, therefore you can arrive beginning with Friday, July 27. Official closing ceremony will take place on Sunday, July 29 at 12:00. However, Hamfest will not end at this time.
Place -------------------- Hamfest site is situated in ARIOGALA, Center of Lithuania, about 50 km to West from Kaunas. You will find maps and directions in www.lrmd.org/hamfest If you'll get lost, don't worry: try CQ on your VHF simplex 145500 or our 2m voice repeaters or just call +370-687-96725 (LY1DL mobile) If necessary, friendly LY amateurs will give you a lift from Vilnius, Kaunas or other places. Arrange it with us (mailto:ly1dl@azzcardfile.biz or call +370-5-2709029).
Main activities -------------------- HF, VHF, ARDF, HST, QSL, basketball, rope pulling, fishing, beer drinking and other contests will take place on Saturday after opening ceremony. Markets, lotteries, auctions during all Hamfest. Campfire, fireworks, live music, dancing, etc. during the nights. Ladies program on Saturday. QRV. HF club station LY1RMD will be available for all. CEPT T/R 61-01 licenses are valid in Lithuania, if you have it, you could operate LY/xxx with your own rig.
Facilities -------------------- Hamfest will take place in an old stadium, now arranged for festivals and fairs.
Field food and drinks shops and free spring-water will be at Hamfest place.
Sleeping:
Most of us will sleep in our tents, however, a small village hotel is located 4 km from the hamfest place (10 double rooms). Price is 50 Lt/night (sauna included). Transportation will be provided from hotel to hamfest and back.
Prices -------------------- Participation fee: 5 Lt. Places for tents will be free. Food and drink prices will be average Lithuanian: 1/2 l beer about 3 Lt, main dish 4-8 Lt. Exchange rates: http://www.delfi.lt/currency/
Further information -------------------- www.lrmd.org/hamfest Reservations, questions and general information available: LY1DL op.Antanas, mailto:zdramys@kagi.com, tel.: +370-5-2709029
Hamfest organizer: Ričardas Strolia LY2FN, mailto:abrist@vdu.lt tel:+370-37-327905, +370-676-39506 mob.
Załącznik nr 3
REGULAMIN Konkursu z okazji 20-lecia Klubu SP3PSM
1. Celem konkursu jest uczczenie 20. Rocznicy powstania Klubu Krótkofalowców PZK im. Zygmunta Bresińskiego przy Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. 2. Organizatorem konkursu jest Klub SP3PSM. 3. Sponsorzy: Urząd Miasta Poznania, Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Rada Osiedla Bolesława Śmiałego w Poznaniu. 4. Czas trwania konkursu: 1 – 30 września 2007 5. Udział w konkursie mogą brać radiostacje indywidualne i klubowe, krajowe i zagraniczne oraz nasłuchowcy w następujących kategoriach: - KF nadawcy - UKF nadawcy - Nasłuchowcy (KF i UKF łącznie) 6. Pasma: KF i UKF, wszystkie rodzaje emisji .Łączności przez przemienniki nie zalicza się. 7. W czasie trwania konkursu pracować będzie okolicznościowa radiostacja SN20PSM . 8. Za udział w konkursie i spełnienie warunków przyznane zostaną okolicznościowe dyplomy. 9. Nagrody: - za zdobycie I miejsca na KF Puchar Prezydenta Miasta Poznania - za zdobycie I miejsca na UKF Puchar Prezesa Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej - za zdobycie I miejsca w grupie nasłuchowców Puchar Przewodniczącego Rady Osiedla B. Śmiałego PSM - za zdobycie II miejsca w każdej kategorii Okolicznościowa Patera - za zdobycie III do X miejsca w każdej kategorii Okolicznościowy Proporczyk 10. Warunkiem uzyskania dyplomu jest zdobycie minimum 25 punktów. 11. Łącznośći ze stacją SN20PSM zostaną potwierdzone okolicznościową kartą QSL. 12. Punktacja: - łączność ze stacją SN20PSM - 5 pkt. (obowiązkowa) - łączność ze stacją członka założyciela – 3 pkt. - łączność ze stacją członka klubu lub członka honorowego – 2 pkt. - łączność z inną stacją z miasta Poznania (PX) i powiatu Poznańskiego (PO) – 1 pkt. - punkty za łączności na UKF dla stacji z poza kwadratu JO82 liczą się podwójnie - z każdą stacją można przeprowadzić jedną łączność na KF i jedną łączność na UKF oraz powtórzyć i ponownie zaliczyc do punktacji w dniu 28 września (20.Rocznica Klubu). W przypadku równej ilości punktów o miejscu decyduje ilość QSO oraz data i godz. ostatniej łączności. 13. Zgłoszenia na dyplomy + znaczki pocztowe za 1,70 zł należy przesłać w terminie do 15.10.2007 na adres: Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Administracja OBŚ, paw. 104 , 60-682 Poznań z dopiskiem „konkurs”. Zgłoszenie musi zawierać: datę, godz., znak wywoławczy, raporty, imię korespondenta, własny lokator. 14. Puchary, nagrody i dyplomy zostaną wręczone podczas uroczystego podsumowania konkursu (listopad 2007), lub wysłane pocztą. 15. Wyniki konkursu zostaną opublikowane w prasie krótkofalarskiej oraz w internecie na stronie Klubu SP3PSM. Adres strony: sp3psm.poznan.pl 16. Wykaz znaków stacji dających punkty: - członkowie założyciele: SP3PL, SP3AFO, SP3CCT, SP3CMT, SP3NUC, SP3CVT, SP3OEH - członkowie zwyczajni i honorowi: SP3AAA, SP3GVW, SP3OEF, SP3RAX, SP3SFQ, SP3SLF, SP3SLJ, SP3VKW, SP3WBS, SP3XPB, SQ3JVO, SQ3LMC, SQ3LMN, SQ3LMP, SQ3LMQ, SP9BNM. 17. Radiostacje członków klubu SP3PSM w konkursie nie będą klasyfikowane. 18. Zapytania i uwagi można kierować na adres: cct@poczta.onet.pl . 19. Decyzje organizatora konkursu są ostateczne.
19006 Czytań ˇ
Sprawozdanie z HamRadio-2007
Opcje newsa
Dodane przez sp3iq dnia 2007-06-26 / 19:47 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
Co roku Polski Związek Krótkofalowców jest obecny na największej imprezie w Europie, HamRadio we Friedrichshafen. Poniżej zamieszczone jest sprawozdanie z HamRadio-2007 z ciekawego miejs(...)
Co roku Polski Związek Krótkofalowców jest obecny na największej imprezie w Europie, HamRadio we Friedrichshafen. Poniżej zamieszczone jest sprawozdanie z HamRadio-2007 z ciekawego miejsca nad jeziorem Bodeńskim u zbiegu 3 granic: Niemiec, Austrii i Szwajcarii.
Tegoroczna impreza HamRadio-2007 organizowana przez DARC w miejscowości Friedrichshafen, była przewidziana w terminie 22-24 czerwca 2007. Polski Związek Krótkofalowców w okresie od 2001 roku corocznie bierze udział w Ham-Radio, jak też i wiele innych narodowych organizacji, między innymi: DARC z Niemiec DARC, RAI z Włoch, UBA z Belgii, BFRA z Bułgarii, HRS z Chorwacji, RSGB z Wielkiej Brytanii, itd.
Nasze PZK stoisko jest bardzo skromne, zamyka się na powierzchni zaledwie 8-10 metrów kwadratowych, ale jest bardzo chętnie odwiedzane. Od trzech lat stoisko organizują Bogdan SP3IQ i Andrzej SP3TYC. W przeddzień otwarcia HamRadio należy zbudować i odpowiednio wystroić stoisko PZK, tak więc z uwagi na dużą odległość około 1200 kilometrów, wyjazd na HamRadio musiał być zorganizowany odpowiednio wcześniej.
Na zdjęciu: Przyjazd do Friedrichshafen w przeddzień otwarcia. Budowa stoiska PZK. Na zdjęciu Andrzej SP3TYC i wyładunek sprzętu z naszego samochodu.
Stoiska narodowych organizacji oraz przedstawicieli oficjalnych firm ICOM, Yaesu, Kenwood, WiMo, itd. mieszczą się w hali głównej A-1 o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Są również stoiska zorganizowane na halach trochę mniejszych B-1 i B-2, na których organizowany jest wolny handel.
Ilość gości na Ham-Radio osiąga nawet kilkanaście tysięcy zwiedzających. Również dopisuje znakomita frekwencja gości z kraju oraz Polaków czasowo lub na stałe zamieszkałych poza granicami kraju, głownie w Europie, ale też jest wielu obecnych rodaków z innych kontynentów.
Na zdjęciu: Egzotycznie wyglądający uczestnik Ham-Radio ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (członek IARU R1), Mohamed A61M.
Tak więc nasze stoisko PZK jest „oblegane” przez wielu gości. Wizyty na HamRadio są okazją do licznych zakupów, głównie sprzętu, przeprowadzaniu koleżeńskich rozmów, wymianę informacji, udziale w licznych równolegle organizowanych imprezach. Najwięcej odwiedzają stoisko grupy Polaków.
Na zdjęciu: Kolejna grupa Polaków przed stoiskiem PZK. Pośrodku SP6BFL.
HamRadio jest też okazją do wymiany kart QSL pomiędzy Centralnymi Biurami QSL narodowych organizacji. Co roku na HamRadio przywozimy kilkadziesiąt kilogramów kart QSL oraz tyle samo kart QSL kilogramów trafia po wymianie z powrotem do CB QSL w Bydgoszczy. Ta droga wymiany nie jest formą odciążania budżetu, nie jest bowiem przedmiotem wysyłki pocztowej. HamRadio jest tez okazją do wydawania kart QSL przez organizatorów DX-pedycji czy innych specjalnych stacji. W tym roku atrakcyjne były karty od QSL Managerów 4U1ITU, 4O3T, S01R, itd. Między innymi tą drogą do CB QSL w Bydgoszczy będą dostarczone karty S01R oraz innych w sumie około 20-30 kilogramów.
Na zdjęciu: Stoisko QSL Managera 4U1ITU. Pośrodku Berti HB9SLO.
Na zdjęciu: Bogdan SP3IQ na stoisku Szwajcarii wśród QSL Managerów 4U1ITU w celu pozyskania kart dla stacji SP.
Jak co roku okazją do oficjalnych spotkań z przedstawicielami narodowych organizacji są spotkania w ramach IARU Region 1. W tym roku w rozmowach na forum IARU Polski Związek Krótkofalowców reprezentowali Krzysztof SP5HS i Bogdan SP3IQ.
Na zdjęciu: Stoisko PZK odwiedza Ole LA2RR, Prezydent Komitetu Wykonawczego IARU R1 (drugi od lewej).
Na zdjęciu: Prezes RAI Luigi I4AWX na stoisku PZK
Rozmowy na forum IARU były okazją do nieformalnych spotkań z przedstawicielami innych narodowych organizacji, między innymi z Niemcami z DARC, Włochami z RAI, Belgów z UBA, Bułgarów z BFRA, Chorwatów z HRS, Czechów z CRC, Francuzami z REF, mieszkańców Wielkiej Brytanii RSGB, Norwegami z NRRL, Słowakami z SARA, Słoweńcami z ZRS, Hiszpanami z URE.
Na zdjęciu: Zygi DL7DF na stoisku PZK. Od lewej Leszek SP3DOI, Zygi DL7DF, Ryszard SP5EWY, Bogdan SP3IQ.
15581 Czytań ˇ
W oczekiwaniu na Cykl Słoneczny nr 24
Opcje newsa
Dodane przez sp3iq dnia 2007-06-25 / 19:50 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
Krzysztof SłomczyńskiSP5HS jest autorem tłumaczenia bardzo ciekawej publikacji zamieszczonej w RSGB "RadCom". Po rozmowach we Friedrichshafen stwierdziliśmy, że ten materiał(...)
Krzysztof SłomczyńskiSP5HS jest autorem tłumaczenia bardzo ciekawej publikacji zamieszczonej w RSGB "RadCom". Po rozmowach we Friedrichschafen stwierdziliśmy, że ten materiał jest bardzo ciekawy i powinien być opublikowany dla potrzeb polskich krótkofalowców.
Bardzo dziękuję Krzysztofowi SP5HS za udostępnienie tego świetnego tłumaczenia. Wydaje mnie się, że w okresie oczekiwania na Cykl Słoneczny nr 24 warto odświeżyć sobie bardzo ważne informacje i zapoznać się z teoretycznymi aspektami propagacji.
Osoby zainteresowane szczegółowymi informacjami o stanie promieniowania słonecznego podajemy bardzo ciekawą stroną Jose Carlosa Cardoso Numes CT1BOH http://www.qsl.net/ct1boh/propagation.htm.
Bogdan SP3IQ
17478 Czytań ˇ
Wyprawa radiowa
Opcje newsa
Dodane przez SP1THJ dnia 2007-06-24 / 11:37 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
Krakowska Grupa Ekspedycji Radiowych rusza na podbój kolei wąskotorowych. W dn. 23 czerwca w godz. 11.00 - 12.00 i 24 czerwca w godz. 17.00-18.00 będziemy aktywni (UKF - przemiennik świętokrzyski) z kolejki na trasie Jędrzejów - Umianowice.
A od 15.00 dn. 23 do 15.00 dn. 24 czerwca na KF(...)
Dodane przez SP1THJ dnia 2007-06-21 / 23:57 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
The Amateur Radio Section of ORF (Austrian Broadcasting Corporation) and the Documentary Archives Radio Communication /QSL Collection will activate,on occasion of the Papal Visit of Bendedikt XVI to Austria 31. <(...)
Dodane przez sq9mck dnia 2007-06-21 / 23:10 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
W dniach 22-23 czerwca br. członkowie Akademickiego Klubu Radiowo-Turystycznego "Ryjek" SP9KGP w osobach Jakub SQ7HJI, Małgorzata SQ9MCK, Rafał jeszcze przez chwilę bz. oraz Marysia b.z. organizują krótką wyprawę w Beskid Mały. Podczas wędrówki będą aktywni głównie na częstotliwościach 145.550 MHz, (...)