PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3633 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 1
Użytkowników online: 0
RSS

ABC jak zostać krótkofalowcem.
Dodane przez SP1THJ dnia 2007-01-21 / 19:09

ABC jak zostać krótkofalowcem.


A. Aby zostać nasłuchowcem należy zgłosić się do wybranego Oddziału PZK i zapisać do PZK jako nasłuchowiec. Po wypełnieniu deklaracji PZK, informacji członka i opłaceniu wpisowego oraz składki członkowskiej PZK Oddział wyda dokument „Licencja nasłuchowa” oraz nada znak nasłuchowy składający się z: liter SP, nr okręgu, nr oddziału, kolejnego numeru licencji. Np. dla oddziału Śląskiego będzie to np. SP9-06-150. ponieważ Śląski OT PZK jest w okręgu 9 i w numeracji PZK ma numer 6, a 150 to kolejny numer licencji w tym Oddziale.

Również w Oddziale można zasięgnąć niezbędnych informacji na temat budowy odbiornika nasłuchowego oraz z pewnością informacji o możliwości wypożyczenia lub zakupu sprzętu oraz wykonania anteny. To oczywiście jest potrzebne tylko wtedy, gdy nie posiada się już wcześniej możliwości nasłuchu.

Jako nasłuchowiec należy słuchać stacji pracujących na fonii lub na telegrafii, jeśli znamy telegrafię. Starać się notować znaki wywoławcze tych stacji, raporty, imiona i miejsca skąd pracują. Należy je notować w dzienniku stacyjnym lub zeszycie zwanym odtąd „Dziennikiem nasłuchów”.

Chcąc uzyskać potwierdzenie nasłuchów należy wysłać karty QSL do stacji, których pracę odnotowaliśmy i czekać na karty QSL od nich.B. Jeśli chcesz zostać krótkofalowcem nadawcą poszukaj klubu lub Oddziału PZK.

Zapoznaj się z pracą na stacji krótkofalarskiej, najlepszą drogą jest poprzedzenie nauki pracy na radiostacji etapem nasłuchów zgodnie z procedurą opisaną w punkcie A.

Ten etap ma służyć wstępnemu zapoznaniu się z pracą w eterze.


Równolegle należy zaopatrzyć się podręcznik dla krótkofalowców np. „ Co każdy krótkofalowiec wiedzieć powinien”. W oparciu o ten materiał oraz o kontakty z innymi krótkofalowcami w klubie, oddziale lub krótkofalowcem indywidualnym należy systematycznie przyswajać sobie wiedzę z zakresu BHP, techniki oraz wiedzy ogólnej dotyczącej krótkofalarstwa, ze szczególnym uwzględnieniem sposobów prowadzenia łączności. Wiedza ta jest potrzebna do zdania egzaminu. Pomocne mogą być także testy opublikowane na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej, z których to komisja typuje pytania egzaminacyjne.

Najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs krótkofalarski. Tu informacje można uzyskać także w Oddziale PZK lub klubie. Ewentualnie można informacji zasięgnąć w sekretariacie ZG PZK..

Na portalu PZK oraz na portalu Urzędu Komunikacji Elektronicznej znajduje się harmonogram sesji egzaminacyjnych w radiowej służbie amatorskiej na dany rok. Należy wybrać miejsce i termin egzaminu i zgłosić się do organizatora. To może okazać się ważne ze względu na minimalną ilość osób przystępujących do egzaminu, która wynosi 15. Jeśli liczba ta jest mniejsza, sesja egzaminacyjna może być odwołana.

Cały czas, aż do przystąpienia do egzaminu należy maksymalnie dużo czasu poświęcać na nasłuchy. Ułatwi nam to zdanie egzaminu i pozwoli na lepszy start w samodzielnej pracy jako krótkofalowca nadawcy.

Po zdanym egzaminie należy poczekać na przesłanie świadectwa operatorskiego z UKE i z nim zgłosić się do właściwej terytorialnie delegatury UKE w celu uzyskania Pozwolenia w Radiowej Służbie Amatorskiej

Mając znak wywoławczy możemy zgodnie z posiadanym Pozwoleniem i obowiązującymi przepisami samodzielnie pracować w eterze z klubu, z własnego urządzenia lub od kolegi krótkofalowca pamiętając o zasadach podawania znaków.


Skrót drogi do zostania krótkofalowcem nadawcą:

  1. Nasłuchy w OT, klubie u kolegi lub na swoim odbiorniku nasłuchowym.

  2. Nauka eksternistyczna w oparciu o materiał książkowy lub kurs krótkofalarski

  3. Wybór sesji egzaminacyjnej.

  4. Przystąpienie do egzaminu

  5. Odbiór świadectwa

  6. Zgłoszenie się do delegatury UKE i uzyskanie znaku indywidualnego.

  7. Samodzielna praca w eterze.

 

Piotr Skrzypczak SP2JMR

prezes PZK

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,223,636 Unikalnych wizyt