SQ6HHQ SK
Dodane przez sp2jmr dnia 2024-07-01 / 12:25
Jan Sroczyński SQ6HHQ SK (1941-2024)

Z żalem przekazuję informację, że 27 czerwca 2024 r., po krótkiej chorobie, odszedł do Domu Ojca mgr inż. Jan Sroczyński SQ6HHQ.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Jeleniej Górze Cieplicach, w parafii Ojców Pijarów pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela we wtorek 2 lipca 2024 r. (o godzinie 12.00 Msza św., o 11.30 Różaniec św. w intencji zmarłego).

Śp. Jan zostanie pochowany na cmentarzu o. Pijarów w Cieplicach przy ul. Jagielońskiej.

PS Więcej informacji o Janie SQ6HHQ:
https://ot11pzk.wordpress.com/[/url]

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Janek był bardzo pogodnym człowiekiem, od pierwszego kontaktu obdarowywał każdego uśmiechem i serdecznością, chętnie służył innym swoim doświadczeniem i wiedzą - tak też było w środowisku radioamatorskim.
Radiem zainteresował się w dzieciństwie za sprawą domowego odbiornika radiowego swojego ojca w ich rodzinnym domu w Poznaniu. Z czasem, w latach szkolnych, licealnych (I LO w Poznaniu im. K. Marcinkowskiego), doszły inne zainteresowania: żeglarstwo, modelarstwo, sport (siatkówka i koszykówka), motoryzacja.
Prawdziwa i trwała przygoda z radiem amatorskim zaczęła się w latach 90. XX w. po zakupie sprzętu na pasmo CB, gdy Jan pracował w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu, a następnie na Politechnice Opolskiej.
Podczas powodzi tysiąclecia w 1997 r. był szefem Sztabu Ratownictwa PL-CB RADIO w Opolu i aktywnie uczestniczył wraz z gronem opolskich CB-stów niosąc pomoc najbardziej potrzebującym - współpracując m.in. z Zespołem Opieki Zdrowotnej w Opolu. Przez wiele dni z ogromnym zaangażowaniem, ofiarnością i niesamowitym wysiłkiem pomagali Oni w transportowaniu i rozładunku darów, sprzętu i dokumentacji. Dzięki ich pomocy mogły w szybkim czasie być dostarczane leki, środki opatrunkowe, szczepionki dla powodzian, a także można było przetransportować pracowników do licznych punktów medycznych zorganizowanych na terenie miasta i podopolskich miejscowościach.
Jan SQ6HHQ był członkiem PZK od 1999 r. W trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się OT-11 PZK w 2001 r., pojechał do Bydgoszczy, by z prezesem ZG PZK Piotrem SP2JMR omówić sposób na reaktywację tego Oddziału, co dokonało się 4 lutego 2001 na Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym OT 11; Jan został wtedy wybrany prezesem OT-11 PZK w Opolu.
Wcześniej bo w 2000 r. doprowadził do powstania klubu SP6PSP przy Osiedlowym Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej im. ZWM w Opolu (wyremontowane pomieszczenia pralni na XI piętrze), który istnieje do dziś i jest siedzibą OT-11 PZK w Opolu.
W roku 2002 losy rodzinne przeniosły Jana do Jeleniej Góry, w której włączył się aktywnie w działalność OT-13 PZK. Z racji swojej wrodzonej łatwości nawiązywania serdecznych kontaktów szybko rozpoczął działalność w nowym środowisku, a szczególnie zaprzyjaźnił się z ówczesnym prezesem tego Oddziału Zdzisławem Bieńkowskim SP6LB, którego potem przez lata odwiedzał w jego cieplickim domu.
Janowi leżała na sercu sprawa młodego narybku do naszego pięknego hobby, czego owocem była współpraca z okolicznymi klubami. Przykładowym efektem konkretnego działania było zorganizowanie w 2012 r. wraz z Ryszardem SQ6OU (SK), Arkiem SQ6XL, Kazimierzem SQ6FHW (SK) i Zdzisławem SP6LB (SK), w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Jeleniej Górze, jednej z pierwszych lekcji w ramach Ogólnopolskiego Programu Reaktywacja prowadzanej przez Pawła SQ5STS z klubu SP5PRF i Ryśka SQ9MDD.
Jan należał do ludzi konsekwentnych w swoich planach, upartych i nie zrażających się przeciwnościami, co udowodnił w ubiegłym roku wspierając młodych kolegów, tworzących nowy klub krótkofalowców w Jeleniej Górze - Karkonoski Klub Łączności SP6KKL LOK. W tym klubie odbywają się regularne cotygodniowe spotkania, kursy krótkofalarskie i szybko przybywa nowych radiooperatorów, następców takich ludzi jak śp. Jan SQ6HHQ.

Opracował Piotr SP8MRD - szwagier Jana SQ6HHQ