PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3500 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 10
Użytkowników online: 1
RSS

Komunikat PZK 01/25 z dnia 01.01.2025
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 01/2025 z dnia 01 stycznia 2025 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .


Życzenia noworoczne -Nowy Rok 2025

Drodzy Przyjaciele, dzisiaj zapiszemy pierwszą kartę naszego logbooka w 2025 roku. Poza raportami 59 życzę Wam, aby był on pełen małych radości i szczęśliwych zakończeń. W którym obecne będzie to co ważne - zdrowie, miłość, rodzina i przyjaciele. Rok 2025 to będzie rok wielu zmian, także w naszej organizacji. Tych mniejszych i większych. Małymi krokami już niebawem: nowy sekretariat, nowa strona www, nowe projekty i większe zmiany. Nie obawiajcie się ich. To one są szansą na rozwój i dają nam możliwość odkrywania nowych ścieżek. Każdego dnia doceniajcie małe radości oraz cieszcie się każdą chwilą spędzoną w ramach łączącej nas pasji - krótkofalarstwa. 

Z najlepszymi życzeniami na Nowy Rok!

Dla wielu z nas nowy rok to czas postanowień. Zachęcam do podejmowania także tych krótkofalarskich. Jakich? Wszystko to zależy od Was! Może to być np. udział w większej ilości zawodów lub spotkań, wspieranie projektów i aktywności lokalnych, własna konstrukcja lub np. minimum jedna potwierdzona łączność w każdym tygodniu lub dniu 2025 roku.

Krzysztof SP5E prezes PZK

I. Wydarzenia

1. 100 lat IARU oraz 95-lecie powstania PZK

W tym roku obchodzimy okrągłą setną rocznicę powstania IARU i jednocześnie 95-lecie powstania PZK. Aby uczcić te rocznice w eterze pojawi się 8 stacji okolicznościowych, za łączności z którymi będzie można uzyskać pamiątkowy dyplom. Jednocześnie poszukujemy grupy wprawnych operatorów, którzy będą aktywować jeden z 8 znaków okolicznościowych. Do połowy stycznia czekamy na Wasze zgłoszenia drogą mailową sp6mi@pzk.org.pl, w tytule "95 lat PZK".
Więcej szczegółów wkrótce.

Info. Marcin SP6MI

2. Przygoda życia

Rozpoczęła się rekrutacja na 50. Polską Wyprawę Antarktyczną do Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. To nie jest zwykła oferta pracy. To zaproszenie do przeżycia przygody, która zmieni Wasze życie. Jeśli posiadacie odpowiednie kwalifikacje, chcecie zmienić codzienną rutynę i marzycie o czymś więcej, to jest Wasza szansa.

Być może wśród przyszłego zespołu znajdą się również krótkofalowcy, którzy wniosą dodatkową wartość do tej niezwykłej misji. Czekają stanowiska w grupie technicznej i operacyjnej. To okazja, by stać się częścią czegoś większego, by współtworzyć historię. Nie zwlekajcie. Dokumenty możecie przesyłać do końca stycznia za pomocą formularza aplikacyjnego: formularz.arctowski.pl/formularz .

Dzięki dotacji jaką w 2018 roku otrzymał Instytut Biochemii i Biofizyki PAN z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, począwszy od sezonu lata antarktycznego 2019/2020 wysłużona infrastruktura Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego przechodzi kompleksową modernizację. Sezon antarktyczny 2025-2026 będzie charakteryzował się intensywnymi pracami nad budynkiem głównym stacji. W skład wyjątkowej, 50. Wyprawy Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego wejdą zarówno grupa techniczna, pracująca nad inwestycją przebudowy infrastruktury, jak i grupa operacyjna, dbająca o ciągłość funkcjonowania Stacji.

Załoga Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego r11; grupa techniczna (inwestycyjna):

1) Monter instalacji elektrycznych
2) Monter instalacji sanitarnych
3) Monter instalacji wentylacyjnych
4) Monter instalacji teletechnicznych
5) Monter konstrukcji
6) Operator maszyn/Pracownik rozładunkowy
7) Operator sprzętu pływającego/Sternik
8) Pracownik ogólnobudowlany

Załoga Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego r11; grupa operacyjna (SPUB):

Grupa zimująca pracuje w Stacji przez okres całego roku (od października/listopada do listopada kolejnego roku) i składa się z ok. 8-10 osób. Powinny one posiadać określone z poniżej wymienionych kompetencji:
1) Kierownik Wyprawy
2) Energetyk/Elektryk (m.in. nadzór nad prawidłową pracą elektrowni Stacji, konserwacja, przeglądy i naprawy agregatów prądotwórczych, nadzór nad przepompownią i stacją paliw)
3) Mechanik maszyn budowlanych (m.in. konserwacja i remonty ciężkiego sprzętu przeprawowego r12; PTS-y, kutry KH-200, barki; skuterów śnieżnych i pojazdów samochodowych, w tym koparko-ładowarki Ostrówek, ciągnika Ursus, żurawia samojezdnego Terex, spycharki gąsienicowej Dressta, ładowarki teleskopowej JCB i koparko-ładowarki JCB
4) Administrator systemów IT/Informatyk (w zakres obowiązków wchodzi również obsługa łączności radiowej i satelitarnej)
5) Elektronik/Opiekun sprzętu naukowego/Asystent terenowy (m.in. nadzór, konserwacja i remonty urządzeń łącznościowych i telefonicznych Stacji, kontrola i obsługa fotopułapek, glacjologicznych kamer poklatkowych, nadajników GPS, opieka nad Refugium rDemayr1;.)
6) Lekarz/Ratownik medyczny/Pielęgniarz
7) Obserwator ekologiczny (m.in. prowadzenie obserwacji i pomiarów w zakresie monitoringu gatunków wskaźnikowych, obrączkowanie ptaków)
8) Operator łodzi - zodiak driver (obsługa, konserwacja i naprawy sprzętu pływającego)
9) Operator bezzałogowych statków powietrznych (UAV)

Grupa letnia pracuje w Stacji od listopada do końca marca, a w jej skład (zależnie od Wyprawy) wchodzą:
1) Szef kuchni (obsługa w zakresie zbiorowego żywienia)
2) Pomoc kuchenna/Opiekun części socjalnej
3) Obserwator ds. gatunków obcych i antropopresji
4) Operator bezzałogowych statków powietrznych (UAV)
5) Operator PTS / łodzi z silnikiem zaburtowym (zodiak driver)
6) Mechanik maszyn budowlanych

Podczas pobytu na Stacji wszyscy robią wszystko w miarę swoich możliwości i uprawnień, ponieważ niezbędna jest praca zespołowa. Rozmowy kwalifikacyjne odbywają się przeważnie w marcu i kwietniu. W maju wybrani kandydaci przechodzą badania lekarskie. Miesiące czerwiec-wrzesień poświęcone są na przygotowania do wyprawy. W tym czasie odbywają się także szkolenia grupowe i indywidualne. Wyprawa wyrusza na Stację jesienią. Dodatkowe informacje, dane kontaktowe znajdziecie na stronie: arctowski.aq

Info. Krzysztof SP5E


3. Krótkofalowcy z SP7PKI pod choinką

Miłą niespodzianką dla krótkofalowców był krótki film wyemitowany w programie TVP3 Kielce w wigilię Bożego Narodzenia 24.12 br. po południu, a ok. godz. 23.00 część tego materiału pokazano w ogólnopolskim programie rTVP infor1;. Film był "zrobiony" w siedzibie Świętokrzyskiego Oddziału PZK Kielce (w klubie SP7PKI). Uczestniczyli w nim:

- Zdzisław Skuza -SP7MOO
- Andrzej Sarek - SP7JLH
- Marek Krajewski - SP7IFX
- Jerzy Śleźnik - SP7CVW

Były tam pokazane m.in. łączności prowadzone w języku angielskim z życzeniami dla innych krótkofalowców oraz przekazano trochę informacji o krótkofalarstwie i krótkofalowcach. Koledzy z OT-03 PZK co roku mają podobne spotkania z TVP3 Kielce. Jednak nie zawsze udaje się to pokazać w programie ogólnokrajowym. W zeszłym roku było to tylko w Dzienniku Kieleckim.

Info. Jurek SP7CVW

4. Fundacja M17

W grudniu w Warszawie została powołana Fundacja M17. Ma zapewnić podmiot prawny do reprezentowania wszystkich działań i przedsięwzięć bezpośrednio związanych z rozwojem protokołu M17. Członkami Zarządu są: Olha Makarchuk, Wojciech Kaczmarski SP5WWP, Maria Jastrzębska. Na stronie fundacji możemy przeczytać, że wraz ze wzrostem liczby implementacji protokołu na rynku istnieje silna potrzeba kontrolowania procesu rozwoju. Istnienie Fundacji jest również kluczowe dla ochrony obecnych i przyszłych aktywów, w tym własności intelektualnej. Fundacja złożyła też wniosek o rejestrację czarno-czerwonego logo M17 jako znaku towarowego.

Info. Krzysztof SP5E


II. Sport

5. WWA 2025

Z początkiem stycznia startuje największa międzynarodowa akcja dyplomowa World Wide Award 2025. W tegorocznej edycji wystartuje 71 stacji z kilkunastu państw na całym świecie. Każdego dnia łowcy będą mogli zbierać punkty polując na stacje WWA. Aktualne zestawienie wszystkich łączności oraz zdobyte punkty w czasie rzeczywistym, będą dostępne online na oficjalnej stronie internetowej oraz na profilu stacji na qrz.com. O popularności akcji świadczą statystyki - podczas edycji 2024 przeprowadzono ponad 1,7 mln QSO w przeciągu miesiąca, co daje średnio ponad 75 tysięcy QSO/dzień. Strona akcji https://hamaward.cloud/wwa.
Z SP usłyszycie: 3Z6I, 3Z7WWA, SN3WWA, SN4WWA, SN6WWA, SN7WWA.

Info. Marcin SP6MI

6. Rozwój platformy LogSP

Platforma LogSP to popularny serwis umożliwiający prowadzenie i rozliczanie zarówno akcji dyplomowych jak i zawodów krajowych. Niestety serwis od dawna nie jest rozwijany, a co za tym idzie wymaga pewnej pracy.
Chcąc utrzymać funkcjonalność oraz wysoki poziom świadczonych usług poszukujemy osób chętnych do pracy nad rozwojem ww. platformy. Jeśli jesteś programistą, UX Designer, frontendowcem, a co najważniejsze chcesz pomóc w utrzymaniu i rozwoju platformy LogSP to zapraszamy do kontaktu.
Zgłoszenie prześlij adres: sp6mi@pzk.org.pl, w treści napisz swój znak oraz hasło "LogSP - rozwój".

Info. Marcin SP6MI

7. Wiadomości nie tylko DX-owe

9V (Singapur) - Z okazji 60. rocznicy uzyskania niepodległości Singapuru (9 sierpnia 1965 r.), członkowie Singapore Amateur Radio Transmitting Society mogą używać specjalnego prefiksu S60 zamiast standardowego 9V1 w okresie od 1 stycznia do 9 sierpnia. Na przykład prezes SARTS, 9V1SA, będzie używał znaku S60SA.

C9 (Mozambik) - Czech DXpedition Group (OK1BOA, OK1CRM, OK1FCJ, OK1GK, OK2ZA, OK2ZC, OK2ZI i OK6DJ) będzie aktywna jako C8K w Mozambiku w dniach 17 styczniar11;2 lutego na SSB, CW, FT8 i RTTY na pasmach 160r11;6 m, z naciskiem na dolne pasma oraz przez satelitę (QO-100). QSL przez LoTW, OQRS Club Log lub OK6DJ.

CT (Portugalia) - Znak specjalny CS2025HNY będzie aktywny z Portugalii od 1 do 7 stycznia, aby uczcić Nowy Rok. QSL via CT1REP.

DL (Niemcy) - Deutsches Museum w Monachium obchodzi 100-lecie w 2025 roku. Z tej okazji przez cały rok będzie używany znak DL100DM. Muzeum regularnie aktywuje swoją stację jako część wystawy rElektronikar1;. QSL via DL8FA.

FO/M (Markizy) - Wielonarodowy zespół będzie aktywny jako TX7N z Hiva Oa (OC-027) w dniach 12- 11;27 stycznia. Operacje na CW, SSB i trybach cyfrowych na pasmach 160r11;6 m z pięcioma stacjami. Dodatkowe znaki:
TX7MAS dla operacji EME i przez satelity,
TX7WW podczas zawodów CQ WW 160-Meter CW (24r11;26 stycznia),
TX100REF w 100-lecie Réseau des Emetteurs Français podczas zawodów French HF Championship CW (26r11;27 stycznia).
QSL wyłącznie przez OQRS Club Log i LoTW.

GM (Szkocja) - Terry, GM3WUX, będzie używał znaku GB200LB od 4 do 31 stycznia, aby uczcić 200-lecie wynalezienia alfabetu Brailler17;a. Głównie CW. QSL przez OQRS M0OXO.

GW (Walia) - Kev, GW0PUH, będzie używał znaku GB9KW od 1 do 28 stycznia, korzystając ze sprzętu KW Electronics Ltd z lat 60. i 70. Główne aktywności odbędą się w trakcie rKW Weekendr1; (4r11;5 stycznia). Inne znaki specjalne: GB2KW (Szkocja), GB5KWD, GB6KW (Anglia). QSL według instrukcji operatora.

LA (Norwegia) - Znak specjalny LA100A będzie używany przez grupę Midt-Troms Gruppen (LA6M) przez cały 2025 rok, aby uczcić 100-lecie pierwszej dwustronnej łączności amatorskiej między Norwegią a USA. QSL przez biuro, QRZ Logbook lub bezpośrednio.

PA (Holandia) - Znak specjalny PC80TT członków VERON Leiden (PI4LDN) upamiętnia 80. rocznicę wyzwolenia Holandii podczas II wojny światowej (5 maja 1945). Aktywność od 1 stycznia do 1 czerwca. QSL przez biuro do PI4LDN.

W (USA) - Doroczne wydarzenie Straight Key Century Club odbędzie się od 2 do 31 stycznia, upamiętniając powstanie klubu w 2006 roku. Znak K3Y będzie aktywny z 10 stref USA (K3Y/0 do K3Y/9) oraz /KH6, /KL7 i /KP4.

ZS (RPA) - Południowoafrykańska Liga Radiowa obchodzi 100-lecie w 2025 roku. Maraton QSOParty z tej okazji potrwa przez cały rok (1 styczniar11;31 grudnia). Specjalne znaki: ZS100SARL, ZS6SRL, ZS9HQ i inne.

CARIBBEAN TOUR - Jeff, VA3QSL, będzie aktywny w stylu wakacyjnym:
FG/VA3QSL (Gwadelupa, NA-102) 9r11;26 stycznia,
PJ7/VA3QSL (Sint Maarten, NA-105) 27 styczniar11;16 lutego,
FS/VA3QSL (St. Martin, NA-105) 16 lutegor11;4 marca.
Praca na SSB, CW i digi, pasma 40r11;6 m. QSL przez LoTW lub do domowego znaku (bezpośrednio i przez biuro).

WORLD WIDE AWARD 2025 - Druga edycja WWA odbędzie się w dniach 1r11;31 stycznia.

Nadchodzące zawody:
WW PMC Contest:
http://www.s59dcd.si/index.php/sl/ww-pmc/ww-pmc-contest-rules

Pozdrawiam i szczęśliwego nowego roku

Marcin SP3BBS

8. Nowe gminy

Od 1 stycznia 2025 r. na mapach naszego kraju pojawią się dwie nowe gminy.
Będą to: Grabówka, powiat Białystok w województwie podlaskim wyodrębniona z gminy Supraśl oraz Szczawa, powiat Limanowa w województwie małopolskim wyodrębniona z gminy Kamienica. Oznaczenia PGA BA16 Grabówka oraz LI13 Szczawa. Mam nadzieje, że koledzy pracujący z terenu znajdą w nich interesujące obiekty, z których przeprowadzą swoją aktywność radiową.

Info. Mariusz SQ8JCB - SP8P


9. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

SPAC 144 MHz to zawody aktywności UKF, odbędą się we wtorek, 7 stycznia 2025, godz. 18:00-22:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać poprzez stronę o adresie http://spac.pk-ukf.pl/.

VHF-FT8 Activity 144 MHz, zawody odbędą się w środę, 8 stycznia 2025 w godz. 17:00-21:00 UTC. Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie BANAT (YO). Regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/.

SPAC-50 MHz - zawody aktywności UKF odbędą się w czwartek, 9 stycznia 2025 r. w godz. 18:00-22:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać poprzez stronę o adresie http://spac.pk-ukf.pl/.

LY VHF Open 144 Mhz Marathon 2025 -  Maraton Litewski, zawody odbędą się w niedzielę 12 stycznia 2025 r. w godz. 17.00-18.59 UTC. Regulamin: https://rc.ktu.lt/viewtopic.php?t=75.

Info. Stanisław SQ2EEQ

__________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Marcinowi SP6MI, Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Jurkowi SP7CVW, Mariuszowi SQ8JCB,

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na adres e-mail Redakcji: redakcja@pzk.org.pl.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: redakcja@pzk.org.pl, sp5rt@pzk.org.pl, sp2jmr@pzk.org.pl, sp5e@pzk.org.pl.
W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.

Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00. Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.
Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne. Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny. Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 kHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.


Redakcja Komunikatów PZK: Tomasz SP5RT, Piotr SP2JMR, Krzysztof SP5E, Piotr SP8MRD i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Adres redakcji:
Sekretariat ZG PZK, ul. Wojska Polskiego 65A pok. 204, 85-825 Bydgoszcz

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK. W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK, rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej rKomunikatem sekretariatu ZG PZKr1;). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2012 Jurek SP3SLU nadający Komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów. Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów. W dniu 1 lipca 2024 r. Prezydium ZG PZK powołało na funkcję Redaktora Naczelnego Komunikatów PZK Tomasza SP5RT, a w dniu 25 lipca 2024 r. z udziału w Redakcji Komunikatów zrezygnował Zygmunt SP5ELA.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ3TGY |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

73,508,172 Unikalnych wizyt