PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3426 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

SQ6HHQ SK
Opcje newsa
silent keysJan Sroczyński SQ6HHQ SK (1941-2024)

Z żalem przekazuję informację, że 27 czerwca 2024 r., po krótkiej chorobie, odszedł do Domu Ojca mgr inż. Jan Sroczyński SQ6HHQ.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Jeleniej Górze Cieplicach, w parafii Ojców Pijarów pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela we wtorek 2 lipca 2024 r. (o godzinie 12.00 Msza św., o 11.30 Różaniec św. w intencji zmarłego).

Śp. Jan zostanie pochowany na cmentarzu o. Pijarów w Cieplicach przy ul. Jagielońskiej.

PS Więcej informacji o Janie SQ6HHQ:
https://ot11pzk.wordpress.com/[/url]

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Janek był bardzo pogodnym człowiekiem, od pierwszego kontaktu obdarowywał każdego uśmiechem i serdecznością, chętnie służył innym swoim doświadczeniem i wiedzą - tak też było w środowisku radioamatorskim.
Radiem zainteresował się w dzieciństwie za sprawą domowego odbiornika radiowego swojego ojca w ich rodzinnym domu w Poznaniu. Z czasem, w latach szkolnych, licealnych (I LO w Poznaniu im. K. Marcinkowskiego), doszły inne zainteresowania: żeglarstwo, modelarstwo, sport (siatkówka i koszykówka), motoryzacja.
Prawdziwa i trwała przygoda z radiem amatorskim zaczęła się w latach 90. XX w. po zakupie sprzętu na pasmo CB, gdy Jan pracował w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu, a następnie na Politechnice Opolskiej.
Podczas powodzi tysiąclecia w 1997 r. był szefem Sztabu Ratownictwa PL-CB RADIO w Opolu i aktywnie uczestniczył wraz z gronem opolskich CB-stów niosąc pomoc najbardziej potrzebującym - współpracując m.in. z Zespołem Opieki Zdrowotnej w Opolu. Przez wiele dni z ogromnym zaangażowaniem, ofiarnością i niesamowitym wysiłkiem pomagali Oni w transportowaniu i rozładunku darów, sprzętu i dokumentacji. Dzięki ich pomocy mogły w szybkim czasie być dostarczane leki, środki opatrunkowe, szczepionki dla powodzian, a także można było przetransportować pracowników do licznych punktów medycznych zorganizowanych na terenie miasta i podopolskich miejscowościach.
Jan SQ6HHQ był członkiem PZK od 1999 r. W trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się OT-11 PZK w 2001 r., pojechał do Bydgoszczy, by z prezesem ZG PZK Piotrem SP2JMR omówić sposób na reaktywację tego Oddziału, co dokonało się 4 lutego 2001 na Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym OT 11; Jan został wtedy wybrany prezesem OT-11 PZK w Opolu.
Wcześniej bo w 2000 r. doprowadził do powstania klubu SP6PSP przy Osiedlowym Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej im. ZWM w Opolu (wyremontowane pomieszczenia pralni na XI piętrze), który istnieje do dziś i jest siedzibą OT-11 PZK w Opolu.
W roku 2002 losy rodzinne przeniosły Jana do Jeleniej Góry, w której włączył się aktywnie w działalność OT-13 PZK. Z racji swojej wrodzonej łatwości nawiązywania serdecznych kontaktów szybko rozpoczął działalność w nowym środowisku, a szczególnie zaprzyjaźnił się z ówczesnym prezesem tego Oddziału Zdzisławem Bieńkowskim SP6LB, którego potem przez lata odwiedzał w jego cieplickim domu.
Janowi leżała na sercu sprawa młodego narybku do naszego pięknego hobby, czego owocem była współpraca z okolicznymi klubami. Przykładowym efektem konkretnego działania było zorganizowanie w 2012 r. wraz z Ryszardem SQ6OU (SK), Arkiem SQ6XL, Kazimierzem SQ6FHW (SK) i Zdzisławem SP6LB (SK), w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Jeleniej Górze, jednej z pierwszych lekcji w ramach Ogólnopolskiego Programu Reaktywacja prowadzanej przez Pawła SQ5STS z klubu SP5PRF i Ryśka SQ9MDD.
Jan należał do ludzi konsekwentnych w swoich planach, upartych i nie zrażających się przeciwnościami, co udowodnił w ubiegłym roku wspierając młodych kolegów, tworzących nowy klub krótkofalowców w Jeleniej Górze - Karkonoski Klub Łączności SP6KKL LOK. W tym klubie odbywają się regularne cotygodniowe spotkania, kursy krótkofalarskie i szybko przybywa nowych radiooperatorów, następców takich ludzi jak śp. Jan SQ6HHQ.

Opracował Piotr SP8MRD - szwagier Jana SQ6HHQ


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,964,147 Unikalnych wizyt