PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3342 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

Nadawaliśmy z Bagdadu
Opcje newsa
Ludzie pisząW końcu wybraliśmy się z radiem do Bagdadu, miejscowości położonej na bliskim wschodzie, patrząc z  perspektywy Piły. Mamy tu na myśli miejscowość o tej nazwie położoną w Gminie Wyrzysk (PGA: PH08) ok. 40 km na wschód od Piły.  Wyjazd ten nazwaliśmy „Bagdad po 32 latach”  dla uczczenia 32 rocznicy wyprawy radiowej naszego kolegi Staszka SP3IBS do tej miejscowości. Już 2 lata temu, w  30 tą rocznicę tego wydarzenia rozmawialiśmy o wyjeździe do Bagdadu, ale ani wówczas, ani rok temu nic nie wyszło z planów wyjazdowych.
W tym roku postanowiliśmy zrealizować taki wyjazd. Oczywiście, oprócz chęci uczczenia rocznicy wyprawy Staszka, chcieliśmy sami zobaczyć jakie będą reakcje kolegów w eterze na wieść o naszej pracy z miejscowości o tak niejednoznacznej nazwie.
13 maja „po pracy”, mimo ciemnych chmur na niebie zapakowaliśmy niezbędny sprzęt i wyruszyliśmy w drogę. Okazji takiej nie chciał opuścić Marcin, kibic naszych radiowych wypraw i kolega z pracy. Z ochotą zabrał się z nami. Po drodze trochę popadało, ale po dotarciu na miejsce zastaliśmy świecące słońce. Dość szybko znaleźliśmy miejsce do powieszenia anteny. Były to 2 drzewa oddalone od siebie o ok. 45 metrów przy udeptanej i świeżo wykoszonej ścieżce. Udało się tam dojechać samochodem, więc nasz FT840 był zasilany z akumulatora samochodowego.
Kilka minut zajęło nam dostrojenie anteny i wreszcie w eter popłynęły słowa „wywołanie ogólne podaje SP3CMA/3, stacja pracująca z Bagdadu”. Wielkiego pile upu nie było, ale zaczęły nas wołać kolejne stacje. Kilku kolegów, mimo podanych raportów 59+,  prosiło o powtórzenie nazwy miejscowości. Niektórzy mówili, że słysząc naszą pracę nie byli pewni czy to był żart czy wyjątkowo dobre warunki propagacyjne w kierunku Bliskiego Wschodu. Po pewnym czasie do radia zasiadł Waldek SQ3HTK i jemu również zgłaszali się chętni do zaliczenia łączności z tak egzotycznym miejscem.
Naszej pracy przyglądały się dwie grupy (męska i żeńska) młodych mieszkańców Bagdadu. Wyjaśniliśmy im co tam robiliśmy, opowiedzieliśmy im również o naszym hobby i uwieczniliśmy te spotkania na zdjęciach. W sumie w trakcie godzinnej pracy nawiązaliśmy ponad 20 łączności dostarczając naszym korespondentom chwil niepewności i zabawy. 
Był to nasz pierwszy radiowy wyjazd w tym roku. Pierwszy i bardzo udany.Jarek SP3CMA i Waldek SQ3HTK
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,416,409 Unikalnych wizyt