PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3382 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 8
Użytkowników online: 0
RSS

Cavtat i plany na przyszłe lata
Dodane przez SP1THJ dnia 2008-11-25 / 01:19
HST - Cavtat i plany na przyszłe lata

W kwietniu 2008 polska reprezentacja po raz pierwszy od wielu lat wzięła udział w mistrzostwach Europy w szybkiej telegrafii. Po tej premierze międzynarodowe towarzystwo uznało, że warto włączyć Polskę na stałe w prace na rzecz szybkiej telegrafii w naszym regionie IARU. PZK na tę propozycję odpowiedział szybko i wytypował mnie do funkcji przedstawiciela Polski w grupie roboczej ds. szybkiej telegrafii Regionu 1 IARU. Na konferencji w Cavtat po raz pierwszy wzięłam udział w spotkaniu tegoż zespołu. Wcześniejsze konsultacje przeprowadzane były wyłącznie za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Podczas spotkania w Cavtat dyskutowane były następujące punkty:

1. przedstawienie sprawozdania z lat 2005-2008 przez urzędujacego w tym czasie przewodniczącego (Olivera Tabakovskiego Z32TO)
2. informacje o przyszłych mistrzostwach HST (High Speed Telegraphy - szybkiej telegrafii)
3. głosowanie nad propozycjami zmian w regulaminie mistrzostw
4. wybory przewodniczącego i wiceprzewodniczącego grupy roboczej HST na kolejną kadencję
5. inne wnioski

Zgodnie z raportem przewodniczącego, szybka telegrafia rozwija się w naszym regionie IARU. Co roku na mistrzostwach pojawiają się reprezentacje nowych krajów i nowi przedstawiciele dołączają do grupy roboczej. W tym też czasie wyczyn białoruskiego telegrafisty - Andrieja Bindasova - wpisany został do Księgi Rekordów Guinessa. Nadawał on tekst mieszany przez minutę z prędkością 230 cpm. Także i telegrafia ma w Księdze Rekordów swoje miejsce. Dla polskich czytelników najważniejsze będą pewnie informacje dotyczące przyszłych mistrzostw w szybkiej telegrafii. We wrześniu odbędą się one w Bułgarii, na wybrzeżu Morza Czarnego w miejscowości Obzor. Bliższe informacje przedstawione będą przez organizatorów na początku grudnia - wtedy też uruchomią oni stronę internetową. Już teraz jednak zachęcić można do ćwiczeń. Polska z kolei ubiega się o prawo do organizacji mistrzostw Regionu 1 IARU w roku 2010. Przedstawiłam krótką prezentację-zaproszenie, które spotkało się z dużą aprobatą i zainteresowaniem, zwłaszcza ze strony naszych najbliższych sąsiadów. Do organizacji mistrzostw kandyduje ośrodek w Skierniewicach, gospodarze Otwartych Mistrzostw Polski w szybkiej telegrafii z czerwca bieżącego roku.

W pierwszy weekend czerwca 2009, w czasie zawodów Fieldday IARU, odbędzie się również polsko-niemiecki obóz treningowy, podczas którego można będzie w praktyce sprawdzić swoje umiejętności w dziedzinie szybkiej telegrafii w międzynarodowym towarzystwie. Czynni krótkofalowcy będą również mogli zasiąść do stacji polowej i przeprowadzić łączności w zawodach. Miejscem ćwiczeń będzie ośrodek Ameliówka niedaleko Kielc (miejscowość Masłów) - a więc centralna Polska. Ćwiczenia otwarte będą dla wszystkich. Bardziej szczegółowe informacje opublikowane zostaną w grudniu. Zainteresowanie po stronie niemieckiej jest bardzo duże - ten temat również dyskutowany był w Cavtat. Wspólne ćwiczenia zaproponował PZK w czerwcu tego roku przedstawiciel ds. szybkiej telegrafii ze strony DARC. Ze względu na ceny i związaną z nimi mobilność polskich krótkofalowców, na miejsce zawodów wybraliśmy właśnie centralną Polskę.

Polska przystosowuje swoje regulaminy zawodów w szybkiej telegrafii do wymogów IARU. Szczegółową treść regulaminu IARU znaleźć można - po angielsku - pod adresem /usunięty nie działający link-sp5ela/.
 
Najważniejsze jednak są programy, które są podstawą przeprowadzania mistrzostw. Odnośniki do wszystkich znaleźć można pod adresem /usunięty link-sp5ela/, na stronach grupy roboczej ds. szybkiej telegrafii. Zachęcam do ćwiczeń w programach Rufz, Morse Runner i rozwijania prędkości. Na pewno przyda się to również na pasmach.

Do spotkania!


SP5HNK
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,728,058 Unikalnych wizyt