PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3623 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

Konsultacje aktów prawnych.
Dodane przez SP1THJ dnia 2007-02-17 / 23:59

Polski Związek Krótkofalowców jest od 2002 roku powoływany do konsultacji różnych aktów prawnych związanych z naszym hobby. Dotyczy to w szczególności projektów Ustaw i Rozporządzeń tworzonych w Ministerstwie Transportu ( wcześniej Infrastruktury) oraz w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej ( wcześniej URTiP oraz URT). Większość z nich zawiera elementy szczegółowych uregulowań związanych z rodzajami Świadectw i Pozwoleń w Radiowej Służbie Amatorskiej. Dotyczą one także zmian w Krajowej Tabeli Przeznaczeń Częstotliwości, jak również przepisów ochrony środowiska.

Z ramienia PZK w konsultacjach tych w zależności od tematów biorą udział koledzy: Dionizy SP6IEQ, Robert SP6RGB, Witek SP9MRO, Bogdan SP3IQ, Krzysztof SP5HS, Wojciech SP5FM, Wiesław SP2DX, Hubert SP6RT i oczywiście członkowie ZG PZK głównie poprzez listę konsultacyjno dyskusyjną ZG PZK.

Taki stan rzeczy pozwala nam wywierać pewien wpływ na procesy prawodawcze dotyczące nas krótkofalowców.

Poniżej zamieszczam nasze stanowisko dotyczące proponowanych przez UKE zmian systemu Świadectw i Pozwoleń w Radiokomunikacyjnej Służbie Amatorskiej opracowane przez prezydium ZG PZK podczas posiedzenia w rozszerzonym składzie, które odbyło się dnia 20 stycznia 2007. W posiedzeniu tym brali udział koledzy: Bogdan SP3IQ, Dariusz SP2HQY, Piotr SP2JMR oraz jako goście Kol. Kazimierz SP2FAX Contest Manager PZK oraz Kol. Wiesław SP2DX Oficer Łącznikowy IARU-PZK. Przy opracowaniu poniższego wzięliśmy pod uwagę stanowiska nie obecnych członków prezydium, a także inne opinie członków ZG PZK i innych członków PZK.

„Uważamy za celowe, aby zrewidować zapisy w rozporządzeniu dotyczące świadectw radioamatorskich, za czym mogą iść również zmiany w rozporządzeniu o pozwoleniach radioamatorskich zgodnych z CEPT T/R 61-01. Zmiany powinny być zgodnie z rekomendacją CEPT T/R 61-02 (znoszącą z wymagań egzaminacyjnych znajomość telegrafii) jak i rekomendacją CEPT ECC (05)06 dotyczącą wprowadzenia pozwolenia CEPT Novice dla początkujących.

Licencja CEPT Novice, powinna być dostępna dla ludzi o elementarnej wiedzy z zakresu radiokomunikacji amatorskiej, ludzi bardzo młodych jak i starszych chcących eksperymentować na pasmach amatorskich.
Proponujemy likwidację świadectwa klasy C (i pozwolenia 3 kategorii), a
uprawnienia wynikające z niego włączyć do uprawnień wynikających ze
świadectwa Klasy B.

Proponujemy, aby w wyniku zmian pozostały trzy rodzaje świadectw i pozwoleń:

1. świadectwo klasy A - pozwolenie kategorii 1 uprawniające do używania urządzeń radiowych pracujących we wszystkich zakresach częstotliwości przeznaczonych dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej z mocą 150 W po 10 latach możliwość ubiegania się o 500 W, odpowiadające licencji CEPT T/R 61-01, ukończone 15 lat.

2. świadectwo klasy B - pozwolenie kategorii 2 uprawniające do używania urządzeń radiowych pracujących w następujących zakresach częstotliwości przeznaczonych dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, określonych w Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości, 3500 - 3800 kHz, 14050 - 14150 kHz, 21050 - 21200 kHz, i powyżej 28 MHz, moc 50 W odpowiadające licencji CEPT T/R 61-01; ukończone 10 lat.


3. świadectwo klasy D - pozwolenie kategorii 4 uprawniające do używania urządzeń radiowych pracujących w następujących zakresach częstotliwości przeznaczonych dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej: 144 - 146 MHz, 430 - 440 MHz moc 15 W odpowiadające licencji CEPT Novice. ECC (05)06; ukończone 10 lat,

Należałoby zróżnicować wymagania egzaminacyjne na poszczególne
świadectwa. Mogłyby pozostać bez zmian pozwolenia klubowe kat 1 i 2, oraz pozwolenie kat 5 na używanie stacji bezobsługowych.”

Piotr SP2JMR

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,143,924 Unikalnych wizyt