PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3298 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat internetowy sekretariatu ZG PZK na 28 sierpnia 2009 ( nieregularnik)
Opcje newsa
Komunikaty PZKKomunikat internetowy sekretariatu ZG PZK na 28 sierpnia 2009 ( nieregularnik)

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto najnowsze informacje:


1. NO MORE WAR.
Od pierwszego września rusza akcja dyplomowa PZK pod hasłem “Nigdy Więcej Wojny” –“No More War” . Celem akcji jest upamiętnienie chwały polskiego oręża w wojnie obronnej 1939. Patronat nad akcją objął Pan Bogdan Klich Minister Obrony Narodowej w Rządzie RP. Akcja trwa od 1 września do 10 października br. Regulamin akcji jest zamieszczony na portalu PZK pod zakładką „No More War” . Zapraszamy do udziału w akcji. Projekt dyplomu jest w opracowaniu i będzie zwierał zaznaczone na mapie Polski wszystkie miejsca  najważniejszych bitew. Zapraszamy do łączności.



2. Holice 2009.    
W dniach 21 – 22 sierpnia br. w Holicach w Czechach odbyło się Jubileuszowe 20 Międzynarodowe Spotkanie Krótkofalowców, w którym wzięło udział ponad 700 osób z różnych krajów Europy i świata – wystawców sprzętu najnowszej generacji, sprzętu z demobilu i różnego typu staroci. Największą grupę stanowili jednak zwiedzający, traktując to wydarzenie jako możliwość nabycia różnego typu sprzętu, jak też okazję do spotkań towarzyskich. W roku bieżącym, w porównaniu do poprzedniego, zanotowano mniejszą frekwencję przedstawicieli Polski. Zarząd Główny PZK i polskie stoisko wystawowe, z licznymi materiałami propagandowymi, reprezentował sekretarz PZK Tadeusz wraz z Eugeniuszem SP9IIA z siemianowickiego Klubu SP9KJM.

     Z uwagi na fakt, iż piątek 21 sierpnia był dniem roboczym, to obecność polskich krótkofalowców była zdecydowanie mniejsza w stosunku do przedstawicieli innych krajów. Niemniej jednak przy polskim stoisku zgłosili się między innymi : Wiesław SP5NOV z małżonką Anną SP5SMX, SP6OW, SP9XWX, SQ9PM, SQ9TJ, wielu Czechów, w tym niezawodny Janek z Tyry OK2BIQ. W drugim dniu spotkania polskie stoisko odwiedziło wielu przedstawicieli Polski, zwłaszcza z najbliższego rejonu tj. SP6. Niezawodnym okazał się lider ziębickiego klubu SP6KYU – rekordzista Jurek SQ6FHP, który dotychczas nie opuścił żadnego spotkania w Holicach i tym razem przybył z liczną reprezentacją klubową. Okręg SP1 reprezentował między innymi prezes Zachodniopomorskiego OT PZK w Szczecinie Janusz SP1TMN. Nie zabrakło również lidera wałbrzyskiego klubu SP6KCN Tadeusza SP6HQT, głównego animatora przemiennika ATV na Górze Chełmiec k. Wałbrzycha. Stwierdzono obecność kilku przedstawicieli okręgu SP3 oraz SP9. Stoisko polskie odwiedził między innymi włoski producent elektronowych kluczy telegraficznych Piero Begali I2RTF z Brescii, proponując pięknie wykonane cacka. Dla zainteresowanym nabyciem klucza podaję adres strony internetowej Piera : http://www.i2rtf.com .
     Sąsiadujące obok naszego stoiska, wiedeńskie przedstawicielstwo Icoma proponowało do nabycia najnowsze modele urządzeń po atrakcyjnej cenie. Również przedstawiciele innych znanych  firm oferowali swoje wyroby. Na „pchlim targu” tj. na dwóch placach nabyć można było niemal wszystko, co jest niezbędne dzisiejszemu nadawcy. Gospodarze z holickiego klubu OK1KHL zadbali o obfite zaopatrzenie w postaci różnego typu jadła, jak też nie zapomnieli o złocistym napoju. Padający w niedzielę deszcz spowodował szybsze zakończenie imprezy, ponieważ już o 15.00 pustoszały stanowiska, zwłaszcza na „pchlim targu”. Mimo nienajlepszej, niedzielnej pogody, odbywały się liczne spotkania i rozmowy przy złocistym napoju, panowała wspaniała atmosfera koleżeńska, gdzie wiodącym tematem były krótkofalarskie sprawy.

     W sobotę o godz. 17.00 starosta powiatowy Holic Pavel Hladik przyjął delegację europejskich organizacji krótkofalarskich, w tym przedstawicieli PZK tj. Tadeusza SP9HQJ i Eugeniusza SP9IIA. W czasie tego spotkania starosta wsłuchiwał się w specyfikę i problemy poszczególnych organizacji krótkofalarskich, wykazując przy tym duże zainteresowanie. Stwierdzić należy, iż jest On bardzo przychylny dla tego środowiska i udziela daleko idącej pomocy. Ze strony polskiej, otrzymał On podarek ufundowany przez prezydenta Miasta Siemianowic Śl., a wręczony przez Tadeusza SP9HQJ w postaci zestawu sportowego do gry w  golfa.

     Obecność na tym spotkaniu międzynarodowym stanowiła doskonałą okazję do nawiązania bliższych kontaktów z przedstawicielami – aktywistami halickiego klubu OK1KHL tj. Svetą OK1VEY i innymi, a zwłaszcza z przedstawicielami Zarządu Głównego Czeskiego Radioklubu – odpowiednika PZK. W rozmowie z Karlem Kostalem OK1SQK, poczyniono wiele ustaleń dotyczącym praktycznych aspektów spoołpracy krótkofalowców polskich i czeskich. Efektem tych ustaleń jest między innymi nawiązanie ścisłej współpracy pomiędzy przedstawicielami klubu z Hradec Kralove a siemianowickim klubem SP9KJM w sprawie organizowania wspólnych zawodów sportowo – obronnych tj. wieloboju łączności dla dzieci i młodzieży. Strona czeska najbardziej zainteresowania jest radioorientacją sportową. Ustalono wstępnie, że już niebawem  młodzi przedstawiciele z Hradec Kralove przybędą do Siemianowic Śl., gdzie zorganizowane zostaną polsko – czeskie zawody. W przyszłości planowane będą zawody wojewódzkie i jeśli zakończone zostaną sukcesem, to można będzie pomyśleć o zorganizowaniu międzynarodowych zawodów tj. polsko – czeskich na szczeblu centralnym.

     W czasie pobytu w Holicach, wraz z Eugeniuszem SP9IIA odwiedziłem terenowe QTH klubu OK1KHL w miejscowości Kamenec k. Holic, usytuowane na dużym wzniesieniu, gdzie zainstalowano kilka KF – owych anten kierunkowych. Miejsce to stanowi bazę dla czołowych DX – manów nie tylko z halickiego klubu OK1KHL, ponieważ przebywają tu również czołowi contestmani z Pragi i okolic, skąd biorą udział we wszystkich znaczących zawodach międzynarodowych. Za sprawą starosty Holic, miejscowi nadawcy są dziś właścicielami prawnymi gruntu, na którym postawiono system antenowy i budynek z pomieszczeniami dla operatorów, zapleczem sanitarnym oraz miejscami noclegowymi, a cały obszar monitorowany jest za pomocą systemu alarmowego.

     Wizyta przedstawicieli PZK w Holicach i ustalenia poczynione ze stroną czeską mogą stanowić zaczątek do nawiązania stałej i ścisłej współpracy pomiędzy PZK a CRK tj. Czeskim Radioklubem – współpracy o charakterze międzynarodowym. Informacja o spotkaniu w Holicach wraz ze zdjęciami znajduje się na stronie internetowej : http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=75798&temat=47871&nr str=1 . Ponadto informacja znajdzie się na stronie : http://www.sp9kjm.slask.pl/ , http://www.sp9kjm.pl/ oraz na http://www.siemianowice.pl/isi/
Opracował : Sekretarz PZK Tadeusz SP9HQJ.



3. Krótkofalowcy Pomorza w akcji No More War
Dla uczczenia bohaterskiej wojny obronnej, przypomnienia głównych miejsc walk ustanowiony został Dyplom No More War. Klubowe stacje z Pomorza będą aktywne pod znakami okolicznościowymi od godziny 4:45 w dniu 1 września:

1. W dniu 1 września 1939 o godzinie 4:45 niemiecki pancernik Schleswig Holstein otworzył ogień na polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. Załoga polska w liczbie ok. 180 żołnierzy wiązała walką nieprzerwanie przez 7 dni poważne siły hitlerowskie (piechota morska, oddziały SS i oddziały wojsk lądowych) zadając im duże straty (ok. kilkuset poległych, przy stratach własnych 15 zabitych). Walką związano też kilka baterii artylerii polowej i haubic, eskadry lotnictwa nurkującego i ostrzeliwujący polską placówkę pancernik Schleswig-Holstein. W uznaniu bohaterstwa i niezłomnego ducha załogi Westerplatte, dowództwo niemieckie pozwoliło Dowódcy wojsk polskich majorowi Sucharskiemu odejść do niewoli z szablą przy boku. To właśnie z koszar na Westerplatte nadano radiowy meldunek o rozpoczęciu działań wojennych II Wojny Światowej. Z pod historycznych ruin koszar na Westerplatte, wpisana w oficjalne uroczystości obchodów wybuchu II Wojny Światowej, będzie pracować stacja HF70W zorganizowana przez Trójmiejskie Stowarzyszenie Krótkofalowców SP2KDS.

2. Tczewski Klub Krótkofalowców SP2KMH pod znakiem SN70A będzie pracował z bulwaru nad Wisłą przy mostach tczewskich, na których prowadził działania wojenne  2 Batalion strzelców i które zostały wysadzone 1 września aby uniemożliwić Niemcom wjazd m.in. pociągu pancernego do Polski. Polscy żołnierze w pełni wykonali swoje zadanie. Niemcy nie zdobyli mostów, przez co brak było im dogodnego połączenia z Prusami aż do następnego roku, w którym wybudowano kilka kilometrów dalej nowy most. 2 Batalion strzelców wycofał się na pozycje Armii Pomorze, a jego żołnierze brali udział w walkach pod Bzurą i w obronie stolicy.

3. Klub Krótkofalowców Galeon SP2YWL pod znakiem SO70N będzie pracował z Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu. Hel bronił się do 1 października, kiedy to podjęto decyzję o kapitulacji. Po miesiącu zaciekłych walk zorganizowany opór stawiała jeszcze w kraju tylko Samodzielna Grupa Operacyjna Polesie. 2 października na Hel wkroczyły wojska niemieckie. Tym samym zakończyła się kampania wrześniowa nad Bałtykiem. Samotnie walczący półwysep nie miał najmniejszych szans na przezwyciężenie sił agresora.

Marcin SQ2BXI



4. Wrześniowe QTC
We wrześniowym wydaniu dużo jest wiadomości contestowych, o nowych dyplomach i oczywiście informacji z kraju i ze świata. Najwięcej miejsca poświęcono tym razem najbardziej liczącym się zawodom krótkofalarskim, tj. CQ WW DX i RDXC. Opublikowano min. nowy regulamin CQ WW, niosący bardzo istotne zmiany w klasyfikacjach, oraz zapowiedź inspekcji upoważnionych przez komisję sędziowską krótkofalowców do kontroli stacji podczas trwania zawodów. Głównie pod kątem używanych mocy, bo tu nadużycia są największe. Drugim ciekawym i polecanym bardzo tematem jest relacja z RRTC-2009, rosyjskiej mini olimpiady radiowej. Materiał zasługuje na szczególną uwagę ponieważ pokazuje perfekcję organizacyjną, a także niezwykłe wyniki zespołów operatorskich QRV w ramach mistrzostw. Zachęcam także do lektury artykułu związanego z ideą wydawanego dyplomu W-HQ- S Award oraz opiniami stacji polskich i zagranicznych na jego temat. Projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem; wydano ok. 400 dyplomów, głównie (ok. 95%) w postaci elektronicznej. Życzę miłej lektury – sp2fap.
    


5. Spis treści MK QTC 9/2009:
Akcja dyplomowa W-HQ-S Award – podsumowanie
Akcja MOST
Bez kodów „Q” w sufiksach
ContestRank – niezwykły serwis contestowy
CQ WW DX SSB Contest, 2008 – komentarz
CQ WW DX SSB Contest, 2008 – wyniki szczegółowe stacji polskich
Dobry pomysł Klubu RK3DZB na zawody CW
Dyplom Staropolski – regulamin
Firmowe koszulki PGA
GB2BP QRV w Bletley Park
GWT-2009
Hamfest na Litwie oczami SP4NDU
HI – druga strona AR
Inne dyplomy PGA
Kalendarz zawodów HF na wrzesień i październik
Mapy SP6NVK
Niedźwiedzia pomoc
Nowa wersja programu logującego DQR_LOG
Nowi członkowie PGA-C PZK
Nowy regulamin CQ WW DX Contest
Oceania DX Contest, 2009  – wyniki stacji SP 
PGA-H 1000 Award wydany
QRV SN0HS
R DX Contest, 2009 – komentarz
RDXC szczegółowe wyniki stacji polskich
RRTC-2009 – mini olimpiada w Rosji z udziałem SP-HAMs
Regulaminy zawodów krajowych i międzynarodowych
Spotkanie w Olszynie
W JARL bez zbędnych formalności  
W zawodach bez RS(T)?
Wyprawa szlakiem Zagłębia Staropolskiego
YO DX Contest, 2008 – wyniki
Zawody krajowe YAGA, 2009 – wyniki
Zawody Tarnowskie, 2009 – wyniki
Zwycięzcy w CQ WW DX CW Contest, 2008



6. Coś dla „Contestmanów” w imię integracji krótkofalowców Litwy i Polski.
W   najbliższą   sobotę  czyli już jutro  rozegrane   zostaną   jednogodzinne   zawody organizowane   przez   litewski   klub   PKRK.   Dla  stacji  polskich przewidziane  są  specjalne  Certyfikaty. Aby je otrzymać należy kopię swojego logu przesłać na adres: qtc@post.pl   
Zachęcamy do udziału. Zespół PGA.  (Regulamin w załączniku.)




SP0-226-KO sk. Ze smutkiem informuję, że w dniu 23 sierpnia br. po długiej i ciężkiej  chorobie zmarła moja ukochana żona  Zdzisława Anna DURBAJŁO -  licencjonowany nasłuchowiec od 1984r. o znaku SP0-226-KO.
 Pogrzeb odbył się w dniu 26.08.2009r. Niech odpoczywa w pokoju!
 Vy 73's - Edward (SP1MHV)




Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73!  Piotr SP2JMR prezes PZK




Załącznik

PKRK Contest

Organizator:  Litewski  Klub (PKRK). Termin: 29 sierpnia br. (sobota), od   04.00Z  do  04.59Z.  Są  trzy  przedziały  czasowe:  04.00-04.19, 04.20-04.39, 04.40-04.59Z. W każdym takim przedziale można nawiązać po dwa  QSO  z  tą  samą  stacją - jedno na CW i drugie na SSB, przy czym zmiana  emisji musi być przedzielona co najmniej 3 QSO. Wymiana: RS(T) + nr QSO np. 599001. Członkowie PKRK dodatkowo podają litery "PK", np. 599001PK.  Punktacja:  każde  QSO - 1 pkt, QSO ze stacją PKRK - 3 pkt.
SWLs:  obowiązuje  odebranie  i  zalogowanie  obu znaków i co najmniej jednego  raportu. Taki nasłuch daje 1 pkt., za odbiór obu raportów - 3 pkt. Jeśli jedną ze stacji jest członek PKRK otrzymuje się dodatkowo 3 pkt.  Mnożniki:  liczba  różnych  stacji  QRV  w zawodach liczony raz, niezależnie od przedziałów czasowych. . Wynik końcowy: suma punktów za QSO/HRD  x  mnożnik.  Klasyfikacje:  odrębna  dla  stacji litewskich i zagranicznych.  Logi  (format  Cabrillo)  w  ciągu  14  dni  na adres: ged@mobile.lt lub ly2lk@takas.lt

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,274,779 Unikalnych wizyt