PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3648 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat internetowy sekretariatu ZG PZK na 26 sierpnia 2009
Opcje newsa
Komunikaty PZKKomunikat internetowy sekretariatu ZG PZK na 26 sierpnia 2009


Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów:


1. Krótkofalowcy, a POŚ.
Sekretariat ZG PZK wystosował do Posłów na Sejm RP pisma zawierające korzystne dla krótkofalowców  propozycje zmian w Ustawie Prawo Ochrony Środowiska wraz ze wstępem informującym o istocie krótkofalarstwa.
Pisma zostały wysłane do Przewodniczącego i członków Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w dniu 18 sierpnia 2009. Część merytoryczną projektu opracował zespół, którego prace koordynował Dionizy Studziński SP6IEQ.
Równolegle z pismami są prowadzone bezpośrednie rozmowy w tej sprawie.
Piotr SP2JMR prezes PZK2. Pierwsze międzynarodowe spotkanie zespołów HQ reprezentacji w Mistrzostwach IARU.
To wydarzenie przeszło już do historii. To bezprecedensowe spotkanie odbyło się zgodnie z zapowiedzią w Bystrzycy Oławskiej nieopodal Jelcza w woj. Dolnośląskim. Pomysłodawcą i organizatorem tej imprezy był Tomek SP6T Kapitan Zespołu SN0HQ, który zainteresował tą ideą władze gminy Oława Ryszard Wojciechowski. W związku z tym na otwarciu pojawił się Wójt Gminy Oława Ryszard Wojciechowski oraz Sekretarz Powiatu Jelcz-Laskowice. Jako gospodarz, a właściwie gospodyni podejmowała nas Pani Dyrektor Szkoły Gminnej w Bystrzycy Oławskiej, której doskonale nagłośniona i przygotowana na nasze spotkanie sala gimnastyczna  stanowiła miejsce obrad. Obrady toczyły się w językach angielskim i polskim z udziałem znakomitych tłumaczy wśród których była  Donata SP5HNK członkini zespołu SN0HQ. Prezentacje przedstawiane przez poszczególne „teamy” dotyczyły zarówno członków poszczególnych ekip , QTH, z których pracowały w ostatnich mistrzostwach jak i zagadnień technicznych oraz przygotowania informatycznego. Bardzo ciekawie przedstawiał się zespół niemiecki- DA0HQ prezentując wspaniale wyposażone stanowiska do pracy w zawodach oraz doskonałą organizację. Zresztą wszystkie prezentacje były świetnie przygotowane i przedstawiały podobne zagadnienia. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech i Rumunii oraz oczywiście Polski. Wśród prawie 80 osobowej grupy uczestników oczywiście najwięcej było reprezentantów SN0HQ. Nie zabrakło nikogo spośród właścicieli stacji tzw. „RUN” czyli tych, z którymi nawiązywaliśmy łączności. Jednym z najciekawszych tematów poruszanych podczas obrad był ranking zawodów i prezentacja Leszka SP9LJD  na temat prowadzonego przez niego portalu www.contestrank.com , na którym można odnaleźć zarówno stacje jak i operatorów i ich klasyfikacje w ponad 70 zawodach. Rozmowom na tematy techniczne, technik logowania, a także organizacyjne nie było końca. Kulminacyjnym momentem I Międzynarodowego Zjazdu Zespołów HQ były gminne dożynki gminy Oława, na których to Wójt wymienił nas uczestników Zjazdu jako najważniejszych gości, a główny organizator przez ponad 10 minut opowiadał uczestnikom o krótkofalarstwie.
Już po spotkaniu. Teraz przyszedł czas na doskonalenie bazy, treningi i przygotowania do przyszłorocznych Mistrzostw. W tegorocznych nasza reprezentacja zajęła 7 miejsce, ale to jeszcze nie jest ostateczne klasyfikacja. Może w przyszłym jubileuszowym roku 80 lat PZK będzie jeszcze lepiej.
Podczas ceremonii otwarcia miałem i ja swoje 5 minut. W wystąpieniu podziękowałem Tomkowi SP6T za ogromny trud poniesiony przy pracy nad organizacją  tego spotkania oraz władzom gminy za umożliwienie i wkład w jego realizację. Wspomniałem także o znaczącym wpływie wysokokwalifikowanego contestingu na przyciąganie do krótkofalarstwa młodzieży, a także na aktywizację krótkofalowców poniżej 30 roku życia. Niezwykle istotnym jest również podnoszenie ogólnego poziomu operatorskiego wśród uczestników zespołów HQ oraz w ich otoczeniu.
(SP2JMR)3. Komunikat specjalny programu KRÓTKOFALOWCY BIS
      Informuję wszystkich zainteresowanych, że program KRÓTKOFALOWCY BIS  od dnia 1.09.2009r, rozpoczyna emisje  na żywo, po przerwie urlopowej o 22.00.        Będzie szereg nowych form programowych, między innymi raz w miesiącu w każdą ostatnią niedzielę każdego miesiąca, program z udziałem korespondentów ATV z kraju i za granicą.  Zapraszam do Archiwum wideo - ATV, tam jest szereg nowych pozycji z różnych ostatnich zjazdów i nie tylko.
 Warto tam również zobaczyć unikalny wywiad klikając na plik video (K BIS konstruktor radiostacji i komputerów)  o byłym konstruktorze sławnych radiostacji i mikrokomputerów firmy amerykańskiej już nie istniejącej HITCIT.
       Na serwerze Archiwum wideo – ATV zamieszczona jest już część pierwsza wywiadu. Następne niebawem.   Można się z nim będzie spotykać na żywo w Dzierżoniowie w dniu 12.09.2009r. na Sowiogórskim Festiwalu Techniki,  gdzie
będzie prezentował najstarsze modele urządzeń nadawczo - odbiorczych dla krótkofalowców, firmy HITCIT.
      Będą tam również zgromadzone pierwsze minikomputery zaprojektowane przez konstruktora – krótkofalowca  Artura Piotrowskiego, który pracował w Oddziale francuskim firmy HITCIT.
      Większość swoich bezcennych zbiorów, przekaże na rzecz Żywego Muzeum Techniki z siedzibą we Wrocławiu, dla potrzeb szeroko pojętej dydaktyki historycznej.
      Konstruktor ten chce na stałe zamieszkać w Polsce. Jest Polakiem i skończył technikum radiotechniczne w Dzierżoniowie.   Zamierza w Polsce, na Dolnym Śląsku uruchomić własną firmę informatyczno-elektroniczną, która będzie również świadczyć usługi serwisowe dla krótkofalowców.
Do zobaczenia w TV INTERNET na stronie www.videoexpres.pl
Henryk Pacha ATV SP6ARR.4. EmCom Manager informuje.
Pod adresem http://emcom.pzk.org.pl/ dostępna jest nowa wersja strony poświęconej łączności kryzysowej - SP EmCom. Strona działa na nowocześniejszym systemie zarządzania, dzięki któremu łatwiejsze jest jej rozwijanie i dodawanie nowej zawartości.
Inicjatorem i wykonawcą całego przedsięwzięcia jest Cezary SP7UKL.
Cezary użyczył również miejsca na swoich serwerach.
Niniejszym chciałbym gorąco podziekować kol. Cezaremu za ogrom pracy i czasu włożony w pracę przy uruchamianiu witryny.
Dziękuję również Grzegorzowi SP1THJ (administratorowi strony PZK) za okazaną pomoc.
Zachęcam do przesyłania materiałow do zamieszczenia na stronie SP EmCom.

Marek SQ2GXO
EmCom Manager PZK5. Skrócony spis treści ŚR9/09
AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krókofalowców, Zawody
ANTENY: Antena kierunkowa Moxon-Beam (1)
TEST: Wrażenia z montażu i użytkowania K2/100
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i oddziałów PZK
ŁĄCZNOŚĆ: Nowości Ham Radio 2009, Pomiary metodą DTMF
RADIO RETRO: Radiostacja RKG/A
WYWIAD: Łowcy dyplomów
DYPLOMY: Aktualnie do zdobycia
HOBBY: Transceiver telegraficzny SW-40
DIGEST: Różnorodne rozwiązania radiowe
FORUM CZYTELNIKÓW: Listy, Porady
LISTA OBECNOŚCI
RYNEK I GIEŁDA
DODATEK: Przykładowe zwroty na fonii w różnych językach6. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 9/2009
Tall Ships‘ Races – Gdynia 2009 on the Air
Koniaków 2009 –piknik eterowy
Spotkanie na Biskupiej Kopie
EmCom –sprawozdanie z ćwiczeń
40 lat SP6DVP w Eterze
SK.
Zapraszamy do lektury   


7. „ K L I F   2 0 0 9 „
Coroczne spotkanie integracyjne krótkofalowców „KLIF 2009“ odbędzie się w tym roku w niedzielę 30 sierpnia w godz. 14:00  - 19:00 jak zwykle na terenie ośrodka wypoczynkowego Stowarzyszenia „Razem“.
Położony jest w Gdyni – Redłowo, w leśnej dolinie ,  na skraju Rezerwatu Przyrody „Kępa Redłowska”.     Niedaleki, słynny Klif Orłowski, oddalony o 700m zachęca do spaceru w to atrakcyjne miejsce i spojrzenie na Zatokę Gdańską z wysokości kilkudziesięciu  metrów. 
Dojście spacerkiem od przystanku kolejowego Gdynia-Orłowo zajmuje 10 min.  Samochodem  dojazd bezpośrednio do ośr. Wyypoczynkowego ulicą armatorów w pobliżu Instytutu Medycyny Tropikalnej. Zalączony plan tego terenu ułatwi dostanie się na to spotkanie.
Mamy nadzieję, że pogoda w tym roku nie spłata nam figla, jak było to rok temu.
Przewidujemy ognisko i pieczenie kiełbasek, a także  wspaniały bigos itp.
Zapraszamy chętnych do przedstawienia swoich zasobów materiałowych, które chcieliby zbyć na takiej spontanicznej mini giełdzie. Miejsce będzie zarezerwowane..
  Zaprosiliśmy firmę ICOM Polska  Sopotu która otworzy swoje stoisko, oraz zainstaluje I udostępni nowoczesne  transceivery firmy ICOM
-  IC 7600   i   IC 7200.   BBędą to 2 stanowiska radiowe , gdzie można będzie posłuchać i przeprowadzić łączności.
Około 17-tej chcemy zorganizować dyskusję przy „okrągłym stole“, do której zapraszamy zainteresowane osoby projektowanymi zmianami w statucie Polskiego Związku Krótkofalowców.
W czasie spotkania odbędzie się również podsumowanie niezwykłej aktywności eterowej, jaką byłą „gra eterowa“  TALL SHIPS‘ RACES – GDYNIA  2009 on the AIR.
Będzie czynne biuro QSL – można będzie odebrać  karty QSL i  przekazać do wysyłki swoje.
 Przez rok nadeszło sporo nieodebranych dyplomów, a zatem liczymy, że ądresaci pojawią się, żeby odebrać dowody swojej aktywności w eterze.
Spotkanie nasze jest otwarte dla wszystkich krótkofalowców – i tych zrzeszonych i nie zrzeszonych  - z XYL i harmonicznymi -  naszego Oddziału, a także i z innych, którzy będą w tym czasie na Wybrzeżu.
Serdecznie zapraszamy !!!
Zbigniew Ejtminowicz  SP2AVE – Prezes POT PZK8. Spotkanie krótkofalowców " Turawa 2009"
     W dniach 5 – 6 września br., z inicjatywy Zarządu Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ w Opolu, w Ośrodku „Jowisz”  obok Jeziora Turawskiego odbędzie się kolejne - trzecie spotkanie okolicznościowe członków Opolskiego Oddziału PZK  oraz  pozostałych Kolegów krótkofalowców, których serdecznie zapraszamy ! 
TERMIN: 5 - 6 września 2009 ( sobota – niedziela ).Możliwy przyjazd już 4 wrzesnia w godzinach popołudniowych
MIEJSCE IMPREZY : Turawa – Ośrodek Wypoczynkowy ,,JOWISZ’’.

Przewidziana jest również giełda sprzętowa , którą poprowadzi Czesław SP6SNS.
Istnieje możliwość wcześniejszego przyjazdu do Ośrodka już w piątek w godzinach   popołudniowych.
 Wszyscy uczestnicy spotkania sami dokonują opłat za wyżywienie oraz dokonują rezerwacji noclegów w Recepcji Ośrodka ,,JOWISZ’’  - strona internetowa  www.owjowisz.pl     telefon kontaktowy w sprawie noclegów - 0502089163 lub    077-4212360
UWAGA! w godzinach wieczornych odbędzie się także próba przeprowadzenia łączności satelitarnych przez transpondery  FM (AO-51), także APRS - GO-32 (Jarek SP6OJK)
(Organizatorzy nie przesłali informacji do sekretariatu PZK. Więcej informacji znajduje się na portalu Opolskiego OT PZK.)9. Koniaków 2009  IV Piknik Eterowy SP, OK, OM.
Ważne święto krótkofalarskiej społeczności, jakim jest lipcowy Piknik Eterowy w Koniakowie mamy już za sobą. Cieszy fakt, iż z roku na rok gościmy coraz większe rzesze krótkofalowców i sympatyków naszego hobby wraz z rodzinami. Tym razem dopisała nam też bardzo pogodna aura. Tak więc dni 11 i 12 lipca 2009, spędzone na IV Pikniku Eterowym SP, OK i OM w Koniakowie - imprezie towarzyszącej XIII Dniom Gminy Istebna z pewnością dobrze zapisały się w kalendarzu imprez krótkofalarskich i pamięci jego uczestników. W bardzo bogatym, sobotnim programie wzięło udział prawie 150 osób, w tym ponad 110 nadawców-  głównie z SP9. Szczególnie miło było nam gościć kolegów z OK z Jankiem OK2BIQ na czele, z SP6 oraz z SP5. Gdyby nie kolizja terminu z HF Championship IARU 2009 byłoby nas jeszcze więcej. W imieniu organizatorów wszystkich zgromadzonych przywitał i otwarcia pikniku dokonał Henryk SP9FHZ, życząc owocnych obrad w miłej i pogodnej atmosferze. Podkreślił, że pewnie tylko dlatego udało się wspólnie z Klubem SP9PKS ideę Pikniku Eterowego w Koniakowie urzeczywistnić i z powodzeniem kontynuować, gdyż jako samorządowcowi łatwiej mu zyskać przychylność naszym krótkofalarskim zamierzeniom. Następnie uczestników przywitał  szef klubu Stanisław SP9QLP, zaś prezes OT-06 PZK Jacek SP9JCN przekazał aktualne informacje  zarówno z ZG jak i oddziałowe. Klubowe OSKARY za rok 2009 (wręczane są dobrodziejom Klubu SP9PKS i propagatorom idei krótkofalarstwa) wręczał Piotr SP9TPZ. Otrzymali je: wójt Gminy Istebna (zaocznie) Janek OK2BIQ , klub z Siemianowic Śląskich SP9KJM i Aneta SP9IWP. Wspaniały występ dziecięcej kapeli góralskiej „JETELINKA” na zakończenie części oficjalnej dostarczył nam nieco dawki miejscowego folkloru. W części prelekcyjnej i prezentacyjnej, dotyczącej zagadnień technicznych wystąpili: Piotr SP9FKP „SDR dziś i jutro” (radio definiowane programowo),
Piotr SP9TPZ „Oddziaływanie elektromagnetyczne na środowisko”,Tadeusz SP9CWQ „Antena Maria Maluca wg DC6NY”, a Edward SP9WZB przedstawił zalety „Biwakowej anteny KF dla leniwych”. Wybrane przepisy prawa budowlanego, obowiązujące przy budowie masztów antenowych zawarte były w materiałach przekazanych nam ze starostwa powiatowego w Mikołowie. Swoją ofertę sprzętową, antenową i akcesoriów prezentowali Grzegorz SP5AKG, Olek SP6RYP, Czesław SP6SNS, oraz Edward SP9WZB.
Nowością był „QUIZ techniczny” autorstwa Piotra SP9TPZ. Pięciu odważnych głowiło się nad dość trudnymi tematami z dziedziny zarówno fizyki jak i radiotechniki, rozwiązując testy w dwóch turach. Zwycięzcą został Marek SP9OHL. Drugie miejsce zajął Piotr SP9FKP, zaś trzecie  Jacek SP9JCN. W międzyczasie  serwowaliśmy piknikowe „piwo z kija” -pierwsza beczka gratis (sponsor SP9FHZ). Odbywała się  giełda krótkofalarska, tombola z atrakcyjnymi nagrodami, sprzedawano koniakowskie koronki, była fotografia z „pekaesikiem”,rzeźby w drewnie wystawiał  Bolesław SP9JHB.Serwowano dania kuchni góralskiej i inne w gospodzie  „Koronka”. Pracowała radiostacja klubowa SP9PKS/9 oraz grilowano  i spotykano się w grupach. Lipcowa niedziela na pikniku to także Krótkofalarski Turniej Sprawnościowy, który prowadził Stanisław SP9QLP.
W konkurencji „Rzut murzynkiem” zwyciężyli:
1. Mężczyźni - Marek SQ9LOJ
2. Kobiety - Ania YL Pawła SQ9MSD
3. Dzieci - Madzia i Emilka, córki Olka SP9FKF
W konkurencji „Łowy na lisa” najlepszymi byli:
1. Mężczyźni - Mirek SQ9MYN
2. Kobiety – Dorota, wnuczka Edmunda SP9QMI
W podsumowaniu dwudniowego Pikniku Henryk SP9FHZ podkreślił, iż miejsce to, tj. gospoda i pensjonat „Koronka” nieopodal KOCZEGO ZAMKU, ze względu na swoją lokalizację i położenie geograficzne jest dla nas, krótkofalowców wyjątkowe.  Na dodatek, dość przyjaźnie nastawiony do krótkofalowców właściciel obiektu (prawie, że nasz sympatyk) nie dość, że nie zawiódł naszych oczekiwań, to dzielnie znosił obecność naszych instalacji antenowych na dachu, w pokojach, na posesji i na parkingu. Rozbite namioty, biwakowanie, obecność czworonogów - też naszym gospodarzom nie przeszkadzała. Wspomnieć należy i gorąco podziękować naszym dobroczyńcom: właścicielowi obiektu gospoda i pensjonat Koronka, wójtowi Gminy Istebna, dyrektorowi GOK w Istebnej, firmie CON-SPARK z Gdyni -dealerowi Yaesu, firmie ICOM Polska z Sopotu, firmie Wurth Elektronik-materiały o ochronie EMC,  Phoenix-Contact -materiały o ochronie odgromowej i przepięciowej oraz wszystkim aktywnym członkom klubu SP9PKS. Wspólna fotografia przed pensjonatem była niejako drugim dokumentem poza listą obecności pobytu na naszej krótkofalarskiej imprezie.
Cóż, skoro nasza impreza przyczyniła się niewątpliwie, zarówno do integracji krótkofalarskiego środowiska,  i naszego łącznościowego hobby - zapraszamy  za rok!!! Na jubileuszowy V Piknik Eterowy SP, OK, OM w Koniakowie. Przedstawimy zapewne jakieś nowe punkty programu. Jesteśmy też otwarci na propozycje przedstawienia własnych materiałów technicznych i konstrukcji, zwłaszcza antenowych. Miło nam będzie znów gościć Koleżanki i Kolegów krótkofalowców wraz z rodzinami oraz sympatyków naszego hobby.
Henryk Jegła SP9FHZ.
Kontakt: sp9fhz@pzk.katowice.pl   Tel. 502 286600

Tyle informacji na dzisiaj!
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,260,797 Unikalnych wizyt