PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3633 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat internetowy PZK na dzień 8 lipca 2009
Opcje newsa
Komunikaty PZKKomunikat internetowy PZK na dzień 8 lipca 2009

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1.„Udział w Mistrzostwach HF IARU 11-12.07.09 to punkt honoru dla każdego krótkofalowca”
  W dniu 11 i 12 lipca 2009 w godz. 12.00 UTC 11.07 do 12.00 UTC 12.07. Mistrzostwa Świata na KF czyli HF Championship IARU 2009. Są to jedyne zawody międzynarodowe, w których uczestniczą oficjalne reprezentacje poszczególnych organizacji.  Nasza startuje pod znakiem SN0HQ w systemie tzw." multi -multi" . Jest to 12 stacji pracujących z różnych lokalizacji na wszystkich pasmach od 160 do 10 m. Są osobne lokalizacje dla CW i dla SSB stąd 6+6. Są to jedyne zawody, w których ważnym elementem w rywalizacji o najwyższe miejsca w klasyfikacji jest aktywność stacji z danego kraju czyli dla nas stacji z SP. To świadczy o naszej aktywności w eterze, a także o sprawności organizacyjnej środowiska oraz o poziomie operatorskim nas samych.
Udział w tych mistrzostwach to punkt honoru dla każdego czynnego krótkofalowca.
 Prezydium ZG PZK apeluje zatem do wszystkich zrzeszonych i  nie zrzeszonych w PZK krótkofalowców, którzy mają możliwość pracy na jak największej ilości pasm o udział w mistrzostwach i zaliczanie łączności  o ile to możliwe ze wszystkimi lokalizacjami  stacji SN0HQ na wszystkich pasmach i obiema emisjami.
Zespół SN0HQ liczy prawie 100 osób. Wśród nich są wybitni "contestmani", którzy we własnym czasie i na przez siebie wyposażonych i specjalnie przygotowanych stacjach walczą o mistrzostwo świata. Przygotowanie do tej rangi zwodów to nie tylko stacje, ale także i potężne zaplecze informatyczne, trwające cały rok z różnym natężeniem treningi w obsłudze programów logujących oraz cały szereg różnych przygotowań.
PZK wsparło naszą reprezentację zaopatrując cztery ze stacji SN0HQ w tzw. "CW Couplery" czyli specjalne urządzenia podnoszące efektywność pracy w kategorii "multi-multi", a już pierwsze próby wykazały ich ogromną przydatność.  Regulamin mistrzostw dostępny jest  na stronie sn0hq .
 Kończę ten apel pozdrowieniem Kapitana Zespołu SN0HQ. Tomasza SP6T
" NIECH MOC BĘDZIE Z NAMI !!!"
Zapraszam na www.sn0hq.org.pl . Tam znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje.  Do usłyszenia w sobotę od 12.00 UTC.
Piotr SP2JMR.


2.Polski Związek Krótkofalowców na Ham-Radio we Fredrichshafen. 
Jak co roku w ostatni weekend czerwca organizowane są targi Ham-Radio w Niemczech w miejscowości Fredrichshafen, nad jeziorem Bodeńskim. W tym roku tj. 2009 odbywały się w terminie 26-27 czerwca. Wystawa Ham-Radio we Fredrichshafen, oceniana jest w świecie jako drugae po Dayton w USA impreza związana z ruchem krótkofalarskim. Wśród zwiedzających praktycznie spotkać można na Ham-Radio przedstawicieli wszystkich krajów ze wszystkich kontynentów. Nie brakuje również największych firm produkujących sprzęt i prezentujących najnowsze rozwiązania techniczne dla krótkofalowców.  Od roku 2000, praktycznie co rok Polski Związek Krótkofalowców wystawia się w specjalnym miejscu w głównej hali A-1 przeznaczonej dla poszczególnych stowarzyszeń  narodowych zrzeszonych w IARU, przede wszystkim z Europy.

Takie właśnie spotkania we Fredrichshafen są okazją do rozmów i wymiany informacji, ale nie tylko. W tym roku, to jest 2009, otrzymaliśmy rekordową ilość kart QSL celem zabrania ich do Polski do CB QSL w Bydgoszczy, waga przekroczyła 100 kg. Jest to sposób na oszczędzania finansów dla obsługi kart QSL, wiadomo koszty obsługi kart QSL są coraz większe, nie tylko dla nas to jest członków PZK.
Obserwuje się, coraz częściej, że wielu zwiedzających stoisko PZK jest zainteresowanych przyjazdem do Polski, często w celu pracy z pod znaku SP. Dlatego wzrasta zainteresowanie naszym krajem pod względem turystycznym. Staraniem prezydium ZG PZK na poprzednie oraz na tegoroczne Ham-Radio otrzymaliśmy świetnie przygotowane informatory, które przesłano nam z Departamentu Instrumentów Marketingowych Polskiej Organizacji Turystycznej, której to organizacji tą drogą składamy serdeczne podziękowania. Również zostaliśmy bardzo dobrze zaopatrzeni w materiały od Redakcji „Świat Radio” i również tą drogą serdecznie dziękujemy Andrzejowi SP5AHT, Redaktorowi Naczelnemu „Świat Radio” za nieocenioną pomoc w pozyskaniu materiałów.. Więcej informacji i fotoreportaż znajdzie się w „Krótkofalowcu Polskim” nr 8/2009. Bogdan SP3IQ&Andrzej SP3TYC.


3.Obóz szkoleniowo- wypoczynkowy PZK dla dzieci i młodzieży.
Niestety do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi odnośnie dofinansowania organizowanego przez nas obozu ze strony  MON. W związku z tym po przeprowadzeniu dokładnej kalkulacji poprzedzonej negocjacjami ustaliłem koszt udziału na 965zł. od osoby na 14dni. W dalszym ciągu jest to atrakcyjna cena biorąc pod uwagę wycieczki które mamy w planie oraz to że nasz obóz nie generuje zysku.
Na stronie http://oboz.ardf.pl/ jest podany nowy zakres szkolenia i atrakcji wypoczynkowych.
W tym roku nie będzie szkolenia na operatora radiowego, a co za tym idzie nie będzie egzaminu na koniec obozu. Będą natomiast zajęcia z pracy na radiostacji oraz bardzo dużo treningów i szkolenia z Amatorskiej Radiolokacji Sportowej.
Są jeszcze ostatnie wolne miejsca. Informacje i zgłoszenia u Adama Dyrki SP2EDA  sp2eda@interia.pl   tel. 0604 56 58 10 oraz 052  327 74 25. ( Info.  SP2EDA)4. Puchar Europy Skierniewice 2009.
Największa od ponad 20 lat impreza sportowa w HST przeszła już do historii. Jej zorganizowanie było zasługą jednego człowieka Alfreda SP7HOR. Dzięki jego zaangażowaniu i aktywności wszystko to stało się możliwe.
Ale do rzeczy. Samo otwarcie imprezy było bardzo okazałe. Rozpoczęliśmy od występu zespołu tanecznego „4-20”, który może być dumą dla Skierniewic. Potem oczywiście był czas na wystąpienia członków Komitetu Honorowego „Pucharu” oraz gości.  A oto lista osób biorących udział otwarciu. Przy stole prezydialnym HST Skierniewice zasiedli  : Prezydent Skierniewic  -Pan Leszek Trębski, Przewodniczący Rady Miasta – Pan Bogdan Sękalski, Przew. Komisji Oświaty – Pan Roman Czyżewski, Przew. Komisji Kultury i sportu – Pan Grzegorz Płuska, , Oliver Tabakovski Z32TO - Przewodniczący Grupy roboczej HST R1 IARU , Piotr Skrzypczak SP2JMR prezes PZK , Prezes Skierniewickiego OT PZK  Włodzimierz Stachowicz SP5NWM, Kier. Wydziału Łączności ZG LOK Włodzimierz Karczewski SQ5WWK, Dyr. Biura Zarz. Woj. LOK  w Łodzi Pan Marek Jurkiewicz, Kier. Ośrodka Szkolenia Kierowców LOK Pani Jolanta Becińska , Prezes Fundacji "Chodżmy razem" –Pani Beata Czyżewska, Dyr. ZSZ Nr 3 Pan Henryk Kobyłecki, dyr. Miejskiego Centrum Kultury – Pani Elżbieta Witkowska, Przedstawiciel Firmy DPD sponsora zawodów– Pan Zbigniew Kłos.
Taki szeroki komitet honorowy w istotny sposób podkreślił pionierski charakter oraz rangę zawodów.  To ważne zarówno dla miasta Skierniewic jak i dla obydwóch organizacji PZK i LOK.
Same zawody rozpoczęły się od godziny 10 dnia następnego tj. 2 lipca i zakończyły w godzinach wieczornych 3 lipca.
Komunikat klasyfikacyjny z Mistrzostw znajduje się w „Świecie Radio” nr 8 w dziale sportowym . Tu nadmienię tylko, że Nasza reprezentacja uplasowała się na III miejscu za Białorusią i Rumunią. Ze strony SP udział w konkurencjach wzięli Agnieszka SQ7VIP, Alfred SP7HOR, Jerzy SP3SLU, Marek SP8BVN , Paulina SQ7MZC, Marian SP8LZC i Dawid Twardziński.
W zawodach udział wzięło łącznie 51 zawodników z 8 krajów.
Wspaniałe było także zakończenie na rynku w Skierniewicach, które odbyło się w sobotę 4 lipca także z udziałem wielu ważnych gości w tym władz miasta, szefostwa LOK różnych szczebli oraz Donaty SP5HNK współinicjatorki „reanimacji” szybkiej telegrafii w SP. Pełna relacja z tej części znajdzie się w „Świecie Radio” nr 8/2009.
Jeszcze raz dziękuję Alfredowi SP7HOR i pozostałym organizatorom za trud włożony w organizację tej bezprecedensowej imprezy sportowej. ( Piotr SP2JMR)


5.Zarząd Ogólnopolskiego Klubu Seniorów PZK uprzejmie informuje, że w dniach 28,29,30 sierpnia odbędzie się kolejny XXI Zjazd Klubu.
Serdecznie zapraszamy członków ,sympatyków do udziału. Mile widziane również osoby towarzyszące. Wszystkie szczegółowe dane na stronie zjazdowej http://sp0otc.qrz.pl  
Miejsce Zjazdu Ośrodek Wypoczynkowy Relax w miejscowości Chomiąża Szlachecka nad jeziorem Oćwieckim na Pałukach w pobliżu Wenecji i Biskupina. Jeśli chcesz miło spędzić czas w towarzystwie sympatyków krótkofalarstwa-
Przyjedź do nas –ZAPRASZAMY


6.Gorzowskie przemienniki FM VHF i UHF.
Dnia 26-go czerwca 2009 r. Marek SQ3VAT i Adam SP3WVA zainstalowali przemienniki SR3G i SRGO po gruntownej ich przebudowie wraz z nowym systemem antenowym. Całość zainstalowano w nowej, dobrej lokalizacji w zachodniej części Gorzowa Wielkopolskiego , ok. 1,5 km od centrum miasta. Obydwa przemienniki zostały wyposażone w fabryczne duplexery . System antenowy składa się z anteny Diamond X-300 2x5/8λ (2m) i anteny GP 3x5/8λ (70cm). Głównym sponsorem, koordynatorem i wykonawcą całości był Marek SQ3VAT, który wszystko doprowadził do pomyślnego finału dzięki m.in. wsparciu XYL Moniki SQ3HLA, która cierpliwie tolerowała i wspierała jego działania. Dziękujemy! W zakupie fabrycznego duplexera 2m, sprowadzonego z USA pomagali następujący HAM's . Komunikaty głosowe zrealizowano za pomocą syntezatora mowy Ivona . Przemiennik 2m SR3G został podłączony testowo do systemu Echolink via SP3PAA-L dzięki Bartkowi SP3CAI i Mietkowi SP3CMX. Link ten umożliwia łączenie się z krótkofalowcami na wszystkich kontynentach. Zapraszamy do zapoznania się ze skróconą instrukcją obsługi EchoLink i do testów systemu. Podstawowe parametry SR3G i SR3GO znajdziesz na stronie


7.SN0HS QRV.
Informuję o mojej inicjatywie i naszej aktywności w eterze a przy tym promocji krótkofalarstwa jaka jest realizowana przez  łukowskie środowisko krótkofalowców.
W większości są to członkowie OT PZK w Lublinie oraz klubu PGA-C PZK.
Tu zamieściłem szczegółowe informacje na temat stacji SN0HS. http://www.qrz.com/SN0HS . info. Krzysztof SP5KP


8.Odznaki Honorowe PZK w OT-01. 
W dniu 19 czerwca br. w Dolnośląskim OT  miało miejsce miłe wydarzenie. Vice Prezes ZG PZK Kol. Bogdan SP3IQ wręczył  odznaki PZK naszym członkom. Złotą Odznaką Honorową PZK wyróżniony został   Jan Ossowski SP6AAT a Odznaki Honorowe PZK otrzymali: Witold Marchewka SP6WM,  Leszek Kowalski SP6CT, Andrzej Zgieb SP6AEG, Tadeusz Fedorowski SP6HQT i Janusz Szymański SP6IXF. Złota OH PZK została też przyznana  Henrykowi Pacha SP6ARR, a OH PZK  Hubertowi Trzasce SP6RT, ale Koledzy Ci z przyczyn losowych nie mogli  odebrać tych wyróżnień. Odznaczeni członkowie naszego OT są powszechnie znanymi krótkofalowcami nie tylko w naszym OT, posiadają znaczące dokonania w pracy na rzecz naszego Oddziału i Związku oraz  poważne osiągnięcia w sporcie radioamatorskim,  a większość  z nich z krótkofalarstwem nie rozstaje się  już od ponad 50 lat. Gratulujemy im  i życzymy dalszej krótkofalarskiej aktywności.  Wykorzystując obecność vice-prezesa ZG PZK nie obeszło się bez interesującej dyskusji na najbardziej aktualny temat w SP tj. sprawy: Ministerstwo Środowiska – krótkofalowcy.  Dyskusja zakończyła się niezbyt optymistyczną puentą: róbmy swoje ( to co w krótkofalarstwie najbardziej kochamy )   - póki jeszcze możemy!.
Info: Stanisław SP6IXU, sekretarz OT-01


9.SP8KEA.
Ten radioklub z Zamościa jest beneficjentem pucharu za WARD 2009. Wysłany na adres ul Chrubieszowska 73 22-100 Zamość puchar wrócił jako nie odebrany po dwukrotnym awizowaniu przez pocztę.  W związku z powyższym proszę o przesłanie na adres sekretariatu ZG PZK adresu, na który należy go wysłać wraz z opłatą w znaczkach pocztowych 7,50 zł .  Dotychczas koszt wysyłki oraz zwrotu pokryło PZK.  (SP2JMR) 


10.W-HQ-S Award .
Wydanie dyplomu WHQS ma na celu zachęcenie – zgodnie z regulaminem zawodów IARU HF Chamiponship – uczestników zawodów do nawiązywania łączności z różnymi centralnymi stacjami krajowych stowarzyszeń IARU. Idea ta została pozytywnie oceniona przez Sekretarz IARU – Davida Sumnera, K1ZZ, który napisał:  Thank you for the message. I am pleased to see the encouragement for stations to contact many HQ stations, not just one. This is in keeping with the spirit of the competition.
Regulamin
1. Wydawcą dyplomu jest Redakcja Miesięcznika Krótkofalowców QTC.
2. Dyplom przyznawany jest za przeprowadzenie w czasie IARU HF Championship (11-12 lipca 2009 r.) łączności z co najmniej 10 różnymi centralnymi stacjami krajowych stowarzyszeń krótkofalarskich tzw. HQ, np.SN0HQ, DA0HQ, GB5HQ, EM7HQ, IU8HQ itp.      
3. Wyciąg z logu stacyjnego należy przesłać w ciągu 14 dni na adres: qtc@post.pl
4. Dyplomy elektroniczne (PDF lub JPG) są bezpłatne.
5. Na życzenie wysyłane są dyplomy papierowe. W takim przypadku należy na konto bankowe wydawcy przesłać 11 zł (Redakcja MK QTC, Suchacz-Zamek, 82-340 Tolkmicko, nr 96 1140 2004 0000 3102 3124 6295).
6. Dyplom jest wielobarwny, formatu A4; patrz: http://pga.pzk.pl/whqs


11.IARU HF Word Championship 2009 
W opublikowanym w wakacyjnym wydaniu MK QTC regulaminie zawodów IARU HF Word Championship jest istotny błąd w opisie grupy klasyfikacyjnej Multi Operator Single Transmiter (MO). Poprawny opis tej grupy:         
Multi Operator-Single-Transmiter-Multi Mode 
- Stacje Multi Operator Single Transmitter po zmianie pasma lub emisji muszą pozostać na danym paśmie lub być QRV daną emisją minimum 10 minut przed kolejną zmianą pasma lub emisji. QSOs przeprowadzone przy pominięciu tej zasady nie będą punktowane lecz użyte tylko do kontroli.
- Stacje z tej grupy mogą emitować w tym samym czasie TYLKO jeden sygnał (na CW lub SSB). Oznacza to, że korzystanie z drugiego TRX jest niedozwolone - nawet w celu zaliczania nowych mnożników.


12.PGA info.
Od 1 lipca br. obowiązuje nowy regulamin programu dyplomowego PGA. Jest dostępny pod adresem: 
http://www.skjkc.pl/pga/index.php?go=news&id=933
73 de Sylwester, sp2fap

PGA TEST-VII
Najbliższe zawody PGA TEST rozegrane będą 18 bm. w dwóch etapach:   
- Pierwszy – od 06.00Z do 07.00Z 
- Drugi – od 15.00Z do 16.00Z 
W turze lipcowej, spośród wszystkich uczestników (bez względu na ilość przeprowadzonych QSO) wylosowane zostaną 3 subskrypcje eQTC.  

Certyfikaty Gminne
Do chwili obecnej zostało wydanych 365 Certyfikatów PGA. Ostatnio dokumenty takie otrzymali nadawcy indywidualni: SP9RTZ. SP9DTE, SQ9JXS, SP1F, SP1TJ, SP1MHZ, SQ1GU, SQ1TDJ, SQ1ETT i SQ1JGV oraz kluby SP9KVZ i SP1KQR. 
 
PGA Cluster. Stacje planujące wyprawy terenowe (do gmin, zamków czy parków narodowych) mogą swoje zamierzenia awizować przy pomocy  pożytecznego systemu jakim jest PGA Cluster.  

SPFF .Wszystkie polskie parki krajobrazowe (121) zostały zgłoszone do wykazu programu dyplomowego WFF (Word Flora Fauna). Informacja o nadanych numerach zostanie opublikowana na portalu WFF, a także PGA. Będzie więc okazja do organizowania wielu wypraw terenowych do miejsc w SP objętych ochroną przyrody.   


 SP7LA s.k. Pożegnanie Antoniego SP7LA, konstruktora radiostacji Powstania Warszawskiego - „Błyskawicy”.

     4 lipca br. o godz. 11.00 na cmentarzu przy ul. Palmowej w Częstochowie miała miejsce ceremonia pochowania urny z prochami powszechnie znanego nestora polskiego krótkofalarstwa Antoniego Zębika – SP7LA, w której wzięło udział ponad 50 osób. Wśród uczestników ceremonii pogrzebowej znaleźli się między innymi przedstawiciele Urzędu Miasta w Częstochowie z Prezydentem Miasta dr Tadeuszem Wroną, kombatanci ruchu oporu Armii Krajowej, ZBoWiD, Wojska Polskiego, Straży Miejskiej, Związku Harcerstwa Polskiego i Straży Miejskiej i innych organizacji patriotycznych.

     Wśród uczestników ceremonii pogrzebowej nie mogło zabraknąć przedstawicieli Polskiego Związku Krótkofalowców. Zarząd Główny PZK reprezentował przedstawiciel Prezydium ZG PZK – Sekretarz PZK Tadeusz SP9HQJ oraz Prezes Warszawskiego Oddziału Terenowego PZK ( OT PZK Nr 25 w Warszawie ) Kol. Robert Luśnia SP5XVY. Z kronikarskiego obowiązku wypada podać, że wśród uczestników tej ceremonii byli między innymi Koledzy : znany powszechnie Zygmunt SP5AYY – twórca radiostacji powstańczej „Burza”, historyk dr Adam Nogaj SP5EPP oraz liczna reprezentacja z Częstochowy tj. SP9CLU, SP9CP, SP9CV, SP9GPW, SP9VJ, SP9FT. Byli też inni krótkofalowcy, których znaków nie znam. Środowisko śląskich krótkofalowców, poza moją osobą, reprezentowali : SP9GDI, SP9IIA, SP9QMT i SP9UVQ.
     Po uroczystej Mszy Świętej w kaplicy cmentarnej, przed złożeniem urny z prochami  Ś. P. Antoniego do rodzinnego grobowca, głos zabrał Kol. Adam SP5EPP ( historyk specjalizujący się problematyką walki zbrojnej ) przedstawiając bogatą biografię Antoniego i podkreślając niezwykłe zasługi zmarłego Antoniego dla kraju, a zwłaszcza w czasie okupacji. Z kronikarskiego obowiązku wypada przypomnieć choćby najbardziej istotne fragmenty z niezwykle barwnego życiorysu Ś. P. Antoniego : Antoni Zębik, pseudonim okupacyjny „Biegły”, urodzony w 1914 roku w Częstochowie, w latach 1937 - 1938 służył w Kompanii Telegraficznej Wojska Polskiego w Warszawie, był przedwojennym krótkofalowcem - konstruktorem, członkiem Polskiego Związku Krótkofalowców. W wrześniu 1939 r. dowodził radiostacją 7 Dywizji Piechoty. W 1943 r. zbudował radiostację, z której podczas Powstania - od 8 sierpnia do 4 października - emitowano audycje radiostacji "Błyskawica". Zatrzymany pod koniec 1944 r. przez gestapo, został wywieziony do obozów koncentracyjnych. Przeszedł przez siedem obozów, ostatnim był Bergen-Belsen. Po wojnie został aresztowany przez UB, a po kilku miesiącach zwolniony. Po powrocie do kraju brał czynny udział w odbudowie ruchu krótkofalarskiego w Polsce, był prezesem oddziału łódzkiego Polskiego Związku Krótkofalowców. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Partyzanckim. W 1999 roku został przez krótkofalowców polskich wybrany "Krótkofalowcem 70-lecia". Był autorem licznych patentów i prototypów urządzeń łączności. W 2004 przekazał replikę radiostacji "Błyskawica" do zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.
     W dalszej kolejności głos zabrał Prezydent Miasta Częstochowy dr Tadeusz Wrona podkreślając zasługi Ś. P. Antoniego na rzecz miasta Częstochowy , zwłaszcza w okresie II wojny światowej, kiedy to Antoni działając w konspiracji spiskował przeciwko okupantowi niemieckiemu budując w tajemnicy radiostację powstańczą.
     Jako przedstawiciel ZG PZK odniosłem się do krótkofalarskich aspektów działalności Ś. P. Antoniego SP7LA podkreślając Jego niezwykłe zasługi na rzecz polskiego ruchu krótkofalarskiego, opartego na zasadach ham spiritu i stwierdzając, że postawa Antoniego może stanowić wzór do naśladowania wszystkich polskich krótkofalowców.
     W imieniu Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców i wszystkich polskich krótkofalowców żegnamy Cię Antoni, mając w pamięci Twoje patriotyczne dokonania na rzecz polskiego ruchu krótkofalarskiego. Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci .
Cześć Twojej pamięci.  Tadeusz SP9HQJ


Tyle informacji na dzisiaj !
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,217,143 Unikalnych wizyt