PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3309 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 5
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat sekretariatu ZG PZK na 17 czerwca 2009
Opcje newsa
Komunikaty PZKKomunikat sekretariatu ZG PZK na 17 czerwca 2009

Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1.Debata w UKE.
16 czerwca br. w siedzibie Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Warszawie odbyło się spotkanie na temat identyfikacji stacji amatorskich oraz zasad przydzielania znaków wywoławczych, w szczególności tzw. znaków okolicznościowych.
Na zaproszenie Pani Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej na spotkanie przybyli przedstawiciele Głównej Kwatery ZHP, Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej, Zarządu Głównego LOK, Stowarzyszenia Miłośników Łączności Dalekosiężnych SPDX Club, Stowarzyszenia Miłośników Łączności na Falach Ultrakrótkich PK UKF, Stowarzyszenie Sympatyków Radia „Manufaktura”. Polski Związek Krótkofalowców reprezentował Kol. Janek SP2JLR vice prezes ds. organizacyjnych. Spotkanie prowadził Dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Częstotliwości UKE - Pan dr Wiktor Sęga.

Naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Morskiej, Lotniczej i Amatorskiej Pan Artur Wojcieszek na wstępie przedstawił „Propozycję sposobu identyfikacji radiostacji amatorskich przez UKE, po rozważeniu uwag i propozycji środowiskowych i informacji z administracji kilku (losowo wybranych) krajów”. Dokument powyższy jest wynikiem ubiegłorocznych prac Urzędu i środowiska amatorskiego. Stanowił on płaszczyznę do dyskusji. Przedstawiciele poszczególnych stowarzyszeń i organizacji przedłożyli swoje propozycje, uwagi i wnioski w tym zakresie. Stanowisko Polskiego Związku Krótkofalowców poniżej.

Podsumowując spotkanie, Dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Częstotliwości UKE Pan dr Wiktor Sęga, przedstawił plan zamierzeń Urzędu
w omawianym temacie. W ciągu bieżącego roku mają być zrealizowane następujące przedsięwzięcia:
1.     Opracowanie procedury rezerwacji znaków okolicznościowych.
2.     Opracowanie podstaw prawnych i formuł znaków okolicznościowych.
3.     Stworzenie i umieszczenie na stronie Urzędu bazy wydanych znaków identyfikacyjnych stacji amatorskich.
Powyższe zagadnienia po opracowaniu zostaną przedstawione do konsultacji.  Jan SP2JLR

A oto tekst stanowiska PZK.
„Polski Związek Krótkofalowców podtrzymuje swoje stanowisko zawarte
w naszym piśmie L.dz.prez.21/int/2008 z dnia 11 marca 2008 roku. Stoimy na stanowisku, że znaki tzw. okolicznościowe mają składać się z prefiksu (HF, SN, SP, SQ lub 3Z) jednej cyfry i maksymalnie czterech liter alfabetu łacińskiego, bez znaków diakrytycznych. Po prefiksie HF nie może występować cyfra 0, która to kombinacja zastrzeżona jest dla identyfikacji stacji amatorskich pracujących z Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego na wyspie Króla Jerzego. Zgodnie z Art. 19.68A (RR) w przypadku zdarzeń o charakterze szczególnym, znaki identyfikacyjne stacji amatorskich tzw. okolicznościowe mogą mieć inną postać niż określona powyżej. Dotyczy to w szczególności takich wydarzeń jak: wielkie święta, jubileusze, wydarzenia o skali międzynarodowej.

Okolicznościowe znaki identyfikacyjne stacji amatorskich powinny być przydzielane na okres do 3 miesiący, a jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach na dłuższy okres czasu. Pozwolenie na używanie wymienione znaków okolicznościowych może być wydane z maksymalnie 6 miesięcznym wyprzedzeniem.

Uważamy, że tzw. znaki okolicznościowe powinny być wydawane wyłącznie nadawcom indywidualnym czy klubom, którzy zapewnią obsługę wymiany kart QSL poprzez biuro jednego ze Związków Krótkofalowców np. Polskiego Związku Krótkofalowców. Praca stacji amatorskiej pod znakiem okolicznościowym wiąże się z propagowaniem szczególnego wydarzenia. Udokumentowane jest to między innymi kartą QSL. Jeżeli stacja amatorska pracująca pod znakiem tzw. okolicznościowym nie potwierdza przeprowadzonych łączności kartami QSL przez biuro, to taki fakt  źle  świadczy nie tylko o operatorze tej stacji ale również o polskich krótkofalowcach, żeby nie powiedzieć, że o Polsce i Polakach.”  Jan SP2JLR Wiceprezes PZK

-Spotkanie, które miało miejsce wczoraj (tj. 16 czerwca) jest kontynuacją trwającego ponad 15 lat procesu kształtowania polityki przyznawania znaków. Zawsze PAR, URT, URTiP , a teraz UKE brały pod uwagę stanowisko PZK w tej sprawie. Wyjątkiem był okres przed 2000 rokiem kiedy to zaczęły się pojawiać znaki kros-okręgowe oraz np. 3Z pomimo, że wolne były SQ i SP z odzysku..
 Nie zawsze też były warunki i chęci ze strony działaczy PZK do prowadzenia szerokiej dyskusji w tym względzie. Obecnie są, a więc proszę o propozycje zapisów, pomysły etc. Z pewnością Janek SP2JLR je zbierze i wykorzysta w dalszych kontaktach i wystąpieniach. Wszelkie uwagi proszę przesyłać bezpośrednio na adres sp2jlr@pzk.org.pl .



2. Piknik eterowy w Lipianach 
18-19 lipca odbędzie się 24 piknik eterowy Lipiany 2009 . Miejsce to ul. Lipowa (plaża)
Otwarcie o godz.11.00 jak co roku. Piknik rozpocznie się od przywitania  gości tj. władz wojewódzkich powiatowych i lokalnych jak również kolegów ze Schwedt  nad Odrą, którzy  już u nas 2 rok goszczą .
Po za wymianą doświadczeń pomiędzy uczestnikami spotkania   przewidywane imprezy to:
 1. występ zespołu folklorystycznego
 2. pokaz urządzeń pomiarowych z  Delegatury UKE  w Szczecinie
 3. Pokazy łączności różnymi emisjami
 4. darmowa loteria dla dzieci
 5. występ zespołu młodzieżowego 
6.  giełda 
7.  pokaz paralotni i loty paralotni po okolicy Lipian.
8.  od 20:00 dyskoteka  do rana.
Niektóre punkty mogą ulec zmianie, ale też i przybędą. Tak więc już teraz zapraszamy wszystkich chętnych do Lipian 
vy73 ! Szef komitetu organizacyjnego Bronisław SP1RWU



3.Koniaków 2009.
TAK, to już po raz czwarty!!! Henryk SP9FHZ wraz z Klubem SP9PKS przy Starostwie Powiatowym w Mikołowie serdecznie zapraszają Koleżanki i Kolegów krótkofalowców oraz sympatyków naszego hobby w dniach 11 i 12 lipca 2009 (sobota, niedziela) do Koniakowa do Gospody i Pensjonatu „Koronka” na IV Piknik Eterowy SP, OK i OM - Koniaków 2009.
Miejsce to sąsiaduje ze wzniesieniem „Koczy Zamek” (wys. 846 m n.p.m.) i położone jest na najwyższym wzniesieniu drogowym w Beskidzie Śląskim, bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej nr 943 (DW 943) prowadzącej z Wisły do Milówki. Tam też znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę Beskidów, a niekiedy i Tatr.
Lokator JN99LN, współrzędne geograficzne dla posiadaczy GPS: 49º32'53″ N, 18º58'26″ E.
Zaś w sąsiedniej Jaworzynce znajduje się miejsce styku granic państwowych Polski, Czech i Słowacji.
IV Piknik Eterowy SP, OK i OM - Koniaków 2009 jak zwykle towarzyszy XIII Dniom Gminy Istebna organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury pod hasłem:
„Z Ochodzitej, przez Skalite, po Kozubową".
W sobotnim bardziej oficjalnym programie pikniku m.in. przewidziano:
• Odczyty techniczne i prelekcje ( SDR dziś i jutro, Oddziaływanie elektromagnetyczne, Quiz techniczny )
• Giełdę krótkofalarską
• Tombolę z atrakcyjnymi nagrodami
• Występ kapeli góralskiej
• Wspólną fotografię
• Pracę radiostacji klubowej.
• Festyn i biesiadę przy grillu
Z kolei w niedzielne przedpołudnie proponujemy pełny luz i udział w licznych Krótkofalarskich Turniejach Sprawnościowych.
Tradycyjne dania kuchni góralskiej i tradycyjnej zapewnia oczywiście Gospoda „Koronka”.
Można będzie zakupić tamże koniakowskie koronki, w tym oczywiście sławne już stringi.
Rejestracja i przywitanie pierwszych gości -sobota od godz. 9-tej.
Rozpoczęcie pikniku o godz. 10-tej
Prosimy, aby noclegi każdy załatwił na własną rękę.
• Na miejscu w Pensjonacie „Koronka”: tel.    +48 (33); adres Koniaków nr 799,
• Nieopodal w Pensjonacie „Koczy Zamek”: tel.  +48 (33) 855617 ; adres Koniaków 755,
• Również w pobliżu, ale bardziej luksusowo „Karczma OCHODZITA”: tel.      +48 602 478786; adres Koniaków-Pietraszyna.
Adresy innych miejsc noclegowych dostępne w internecie.
Obok parkingu udostępnione będzie także miejsce na przyczepy kempingowe i namioty.
Ze względów organizacyjnych bardzo prosimy wszystkich chętnych do rejestrowania się przez wysłanie maila potwierdzającego uczestnictwo na adres klubu: sp9pks@poczta.onet.pl
W dniu pikniku nasłuch radiowy i praca na częstotliwości 145,500 MHz.
Bliższe informacje dotyczące szczegółów programu Pikniku jak i zalecanej trasy dojazdu (w okolicy Kubalonki prowadzone są dość rozległe roboty drogowe) dostępne będą m.in. na stronie Mikołowskiego Klubu Krótkofalowców www.sp9pks.yoyo.pl oraz www.ug.istebna.pl
Kontakt: Henryk SP9FHZ tel.          502-286600, e-mail sp9fhz@neostrada.pl
Do zobaczenia w Koniakowie!
W imieniu organizatorów i Prezesa klubu SP9PKS Stanisława SP9QLP zaprasza
-Sekretarz Henryk Jegła SP9FHZ.



4. SP1PNW czyli „krótkofalarskie centrum promocji Dębna i Powiatu Myśliborskiego”.
Będąc w ub. środę prywatnie na zachodzie SP odwiedziłem jeden z najaktywniejszych radioklubów w regionie, a może i w SP czyli SP1PNW. W klubie w dniu klubowym było obecnych 8 kolegów. Moja wizyta była tuż po naszym komunikacie. Koledzy słusznie zauważyli, że komunikat odczytał Bogdan SP3IQ, a ja byłem już blisko Dębna.
Na uwagę zasługuje tu aktywność i konsekwencja Henryka SP1FYJ prezesa klubu, który przy pomocy jeszcze dwóch kolegów zreaktywował dawny klub SP1KNW pod znakiem SP1PNW (OT 14 PZK) i doprowadził do jego rozwoju. Jeden z elementów potwierdzających sukces Henryka to ilość krótkofalowców w regionie. W roku 2002 w regionie Dębna było 7 krótkofalowców , a obecnie jest ich już 26, z czego większość w PZK.
Jak tego Henryk SP1FYJ i koledzy z SP1PNW dokonali? A no ogromną pracą i aktywnością. Nie było w okolicy Dębna imprezy, na której nie byłoby radiostacji amatorskiej z SP1PNW (pod różnymi znakami okolicznościowymi -np. SN0MD). To oczywiście świetna promocja dla krótkofalarstwa. Na tym nie koniec. W klubie organizuje się kursy krótkofalarskie, wspólne wyjazdy na spotkania i warsztaty, a także pomaga w zdobywaniu czy zakupie sprzętu, co jest szczególnie ważne dla nowych HAM’s.  W najbliższym czasie koledzy  z SP1PNW przygotowują akcję dyplomową związana z zakonem Templariuszy. I z pewnością na tym nie koniec. Klub ma swą siedzibę w miejscowym Dębnowskim Ośrodku Kultury przy ul. Daszyńskiego 26, niezły sprzęt i ciągle doskonali bazę antenową. Oby takich przykładów było jak najwięcej w SP.
Miałem również okazję odwiedzić Jurka SP1MWF w jego „posiadłości” w miejscowości Mieszkowice ok. 20 km od Dębna, ale o tej krótkiej wizycie w późniejszym czasie. (SP2JMR)


Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK


Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,297,140 Unikalnych wizyt