PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3633 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 1
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 24.09.2008 r.
Opcje newsa
Komunikaty PZK


Komunikat sekretariatu ZG PZK na 24 września 2008


Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:


SP8LNI s.k. 17.09.2008 r. we wczesnych godzinach nocnych zmarł Kol. Czesław Robert Pikor SP8LNI. Do krainy wiecznych DX-ów odszedł wspaniały konstruktor, popularyzator krótkofalarstwa, uczynny kolega służący radą i pomocą. Nasza pamięć o Czesławie pozostanie na zawsze !

Wojciech W. Geło – SP8MI

 

 

1.Jesienne spotkanie PG APRS

Akademicki Klub Radiowo – Turystyczny „Ryjek” SP9KGP wraz z Dolnośląskim Klubem Krótkofalowców Sympatyków APRS-u SP6PRS zaprasza na kolejne jesienne spotkanie członków PG APRS oraz osób zainteresowanych APRS i krótkofalarstwem wraz z rodzinami.

Tegoroczne spotkanie odbędzie sie w dniach 18-19 pazdziernika 2008r w Schronisku PTTK na Kudłaczach w Beskidzie Srednim , około 20 km na południe od Myslenic i 50 km Krakowa.

W programie tegorocznego spotkania:

prelekcja nt APRS, szkolenie z zakresu ratownictwa przedmedycznego, zabawa terenowa i tradycyjnie – dyskusja przy ognisku oraz pogadanka nt. zasad bezpieczeństwa i norm zachowania na szlakach górskich.

Koszt uczestnictwa – 15 zł/os – w ramach czego organizatorzy zapewniają ciepły posiłek w sobotę, kiełbaskę na ognisko oraz pamiątkę – niespodziankę.

Zakwaterowanie w schronisku PTTK Kudłacze (www.kudlacze.pttk.pl) – koszt noclegu – 15-18 zł/os. (konieczne śpiwory). Możliwość noclegu z piątku na sobotę oraz z soboty na niedziele. Istnieje możliwość zakwaterowania (na własna rękę) w sąsiadującym ośrodku o wyższym standardzie (www.kudlacze.pl).

Dojazd samochodem i parking w okolicy schroniska. Wyżywienie (śniadanie, kolacja) – we własnym zakresie. Schronisko oferuje szeroki wybór dań w cenach ok 5-12 zł.

Program:

10:00 powitanie uczestników

10:30 szkolenie z zakresu ratownictwa przedmedycznego

12:30 obiad

13:30 przygotowanie do zabawy terenowej

14:00 rozpoczęcie zabawy terenowej

16:00 zakończenie zabawy, ogłoszenie wyników i wręczenie nagrody zwycięskiej drużynie

16:30 prezentacja klubu SP9KGP

17:00 ognisko i pogadanka nt. bezpieczeństwa w górach. Na drużynę która zajmie 1. miejsce w zabawie terenowej czeka nagroda, radiotelefon przenośny Kenwood TH-K2ET, a dla wszystkich zarejestrowanych uczestników spotkania (wypełnione zgłoszenie on-line) specjalna oferta handlowa polegająca na promocyjnej cenie zakupu do końca października

następujących urządzeń: Radiotelefon samochodowy Kenwood TM-D710E (1749 zł)

Radiotelefon przenośny Kenwood TH-F7E (899 zł). Nagrodę oraz ofertę przygotował dla uczestników spotkania autoryzowany dealer produktów marki KENWOOD firma Sławomir Kubiński INTERSYSTEM S.C. tel. +48 22 389 56 40

fax +48 22 730 87 72  www.radiotelefony.info.pl

W trakcie spotkania będzie czynny digi APRS oraz będzie pracowała stacja okolicznościowa SN0APRS.

Zgłoszenia prosimy wypełniać na stronie internetowej klubu SP6PRS (www.sp6prs.org).

Kontakt:

Magdalena Mika SQ9MDH lessa@zorza.eu

Arek Zajac SQ6XL sp6prs@sp6prs.org

Dyżurna częstotliwość: 145.550

Dyżur w recepcji: od pt. godz. 15:00

Serdecznie zapraszamy! 73!


2.Skrócony spis terści ŚR10:

Aktualności: Wiadomości DX-we dla krótkofalowców; Zawody

Test: President Jackson II: ku lepszemu

Prezentacja: Nowatorski system łaczności i transmisji danych; Mostek szumu

Świat KF/UKF: Z życia klubów i oddziałów PZK

Łączność: Co z tym Słońcem i propagacją?; DFCWi

Radio Retro: Radiostacja brytyjskich bombowców

Wywiad: Nieuchronność usdrawiania PZK

Hobby: Cyfrowe skale częstotliwości HF

Dyplomy: Nowe dyplomy krajowe

Digest: Urzadzenia nadawczo-odbiorcze i pomiarowe

Forum Czytelników: Listy, Porady

Lista Obecności: Radiotelefony profesjonalne VHF/UHF

Rynek i Giełda

Dodatek: MAX 291 i RA08H1317M

 

KP10/08:  

IV Obóz Szkoleniowy PZK w Sportach Obronnych

14 Mistrzostwa ARDF Korea 2008  

Uchwały z posiedzenia Prezydium ZG PZK 6 września 2008

X Zjazd Techniczny UKF Zieleniec 2008

Zjazd PK UKF –Wadowice 2008

Jodłówka Tuchowska 2008

Zjazd PKRVG

Zjazd SPOTC

 

3. II warsztaty SP-QRP

W przedostatni  weekend września (19-21.09.2008) odbyły się w Broku II Warsztaty QRP zorganizowane przez grupę kolegów z portalu qrp.pl z Włodkiem SP5DDJ na czele.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 80 osób przy czym 50. kolegów przyjechało już w piątek.

Założeniem tegorocznych warsztatów była szeroko rozumiana praktyka techniczno-konstruktorska. Na stole montażowym wyposażonym przez AVT Korporacja Spółka z o.o. (wydawca m.in. Świata Radio) odbył się montaż prostych a użytecznych kitów radiowych (skrzynek antenowych SP5JNW, mierników LC SP5EIN, wzmacniaczy mikrofonowych…).

Była okazja do zademonstrowania najnowocześniejszych rozwiązań  w tym nowych transceiverów (Proteus – SP3RAF, Mini-Max - SP6IFN), analizatorów  antenowych (MAX6 - SP3SWJ) oraz  pierwszych odbiorników i transceiverów SDR (SQ4AVS).

Podczas spotkania miała miejsce giełda sprzętu radiowego a także różne konkursy z nagrodami.

Szerzej o spotkaniu i wybranych konstrukcjach będzie w listopadowym numerze Świata Radio.

Kilka zdjęć znajduje się na stronie www.swiatradio.pl.

 

Do tej pory nie było w Polsce podobnej imprezy bo nie miał kto zająć się tym ważnym tematem, a także nie było skąd pozyskać środków na zorganizowanie takich spotkań. Tymczasem ważnym jest, by młody człowiek mógł zobaczyć, na własne oczy przekonać się, że sprzęt radiowy: różnego rodzaju odbiorniki, transceivery, anteny czy specjalizowane urządzenia pomiarowe - można wykonywać we własnym zakresie, a potem z sukcesem wykorzystywać nie tylko w ramach hobby. Dokładne opisy urządzeń ze zdjęciami i schematami w czasopismach niestety nie wszystkim wystarczają. Doświadczonemu konstruktorowi tak, ale co ma powiedzieć początkujący? Gdzie ma poznać prawidłowe zasady montażu i strojenia urządzenia radiowego czy anteny? Oczywiście powinien w klubie czy przyszkolnych kołach zainteresowań, ale jak jest w praktyce, każdy widzi. W innych, bardziej rozwiniętych krajach, jak Niemcy, Japonia czy USA, takie warsztaty organizują zazwyczaj krajowe związki zrzeszające radioamatorów.

Warsztaty te pokazały, że mamy wielu w Polsce wspaniałych konstruktorów radiowych i dobrych organizatorów. Jak widać, nie potrzeba związku ze statutem, aby odbywać wspaniałe i wartościowe spotkania. Wartościowe, bo każdy wrócił z warsztatów bogatszy o doświadczenia, których nie można opisać ani w miesięczniku, ani w Internecie. Warto więc inwestować (tu uśmiech w stronę sponsorów) w takie spotkania, bo one z pewnością zaowocują w przyszłości. Deklaruję, że redakcja Świata Radio jest gotowa objąć patronatem medialnym każde kolejne takie spotkanie.

Andrzej Janeczek SP5AHT

 

4. 40 lat SP9KRT. W dniu 5. września 2008 r. zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami  odbyły się uroczystości 40-lecia klubu SP9KRT w Piekarach Śląskich. Rozpoczęły się Mszą Św. w Bazylice NMP w Piekarach Śląskich, w intencji wszystkich żyjących i zmarłych w ciągu 40 lat klubu radioamatorów, krótkofalowców, członków i sympatyków klubu.

Po uroczystościach religijnych licznie zaproszeni goście spotkali się na uroczystej kolacji  w obecnej siedzibie klubu, w Hotelu Miejskim. Wśród blisko 50 gości przybyli m.in. przedstawiciele władz miejskich, Miejskiego Domu Kultury oraz szeregu środowisk krótkofalarskich i radioamatorskich jak np. klubu SP-OTC, klubu CB-Radio „Senior Papa Radio” z Rybnika,  krótkofalowców z Częstochowy, Warszawy, Krakowa, Towarzystwa Przyjaciół Radia Piekary i inni.W trakcie spotkania wręczone zostały w dowód uznania skromne nagrody książkowe wyróżniającym się członkom i sympatykom klubu.

  Zarząd klubu pragnie tą drogą serdecznie podziękować wszystkim patronom i opiekunom klubu, którzy walnie przyczynili się do zorganizowania uroczystości jubileuszu klubu.

                                                                  Komitet  Organizacyjny.

 

5.Nowy przemiennik SR6F -

Przemiennik został zamontowany na górze Wysoka w lokatorze JO90BL około 30 km od Opola w dniu 20-09-2008

 

Jak już Koleżankom i Kolegom wiadomo z relacji zamieszczonej na stronach internetowych przez Pawła SQ6DXP oraz Jarka SP6OJK (konstruktorów  nowego urządzenia) w sobotnie przedpołudnie 20 września 2008 został zainstalowany i uruchomiony przemiennik opolski SR6F. Zarząd Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ-SN6O składa na ręce w/w Kolegów słowa uznania i podziękowania za szybką realizację tego przedsięwzięcia . Dziękujemy również grupie przybyłej z Głubczyc z klubu SP6ZJP o osobach : Szymon SQ6LZM , którego alpinistyczne i profesjonalne podejście do sprawy znacznie przyspieszyło montaż anten i wymianę okablowania . Ewelinie SQ6IUW oraz Arkowi SP6OUJ za udokumentowanie tego wydarzenia na zdjęciach cyfrowych oraz nagraniu filmu video. Podwania należą się także Szymonowi SQ6NDM za ofiarny przyjazd rowerem z Kędzierzyna Koźla oraz udzieloną w trakcie montażu pomoc. Dziękujemy również Bogdanowi SP6LUV ( sysopowi SR6F ) za fachową pomoc w pracach na wysokościach oraz załatwienie spraw formalnych w swojej firmie związanych z ponowną lokalizacją przemiennika SR6F na obiekcie Wysoka.

       Słowa podziękowanie kierujemy również Koledze Zbyszkowi SQ6HHY za przygotowanie i umieszczenie filmu video na stronie – będzie to pamiątka dla ludzi , którzy przyczynili się do budowy nowego przemiennika.

         Składamy również podziękowania Kolegom , którzy finansowo wspomogli zakup 2 sztuk Motoroli GM 300 . Są to ( podajemy w kolejności wpłat) : NORBERT SP6CXB , CZESŁAW  SP6SNS , KRZYSZTOF  SP6DVP , LESZEK  SP6CIK , KRZYSZTOF  SP6TPF , IGNACY  SP6FIK , WIKTOR  SP6BFL , ZYGFRYD  SP6LUT , ANTONI  SP6EJY , PAWEŁ  SQ6GAE , TADEUSZ  SP6GIY , STANISŁAW  SP6LK, RYSZARD SQ6IEC .   Dziękujemy Michałowi SQ6MNN za przekazanie nieodpłatnie na potrzeby przemiennika anteny Diamond X50N.    Koledzy Jarek  SP6OJK  oraz  Paweł  SQ6DXP z własnych funduszy pokryli inne wydatki związane z uruchomieniem SR6F.

      Kolegom z Brzeskiego Towarzystwa Radiotechnicznego ,,DIPOL’’ -Tomkowi SQ6ACM, Darkowi SQ6DNF oraz Jarkowi SQ6IUH za cenne uwagi, które zostały uwzględnione przy uruchamianiu SR6F. Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję , że ,,nowy’’ SR6F będzie wielce przydatny dla całego naszego środowiska krótkofalarskiego w województwie opolskim oraz województw sąsiednich . Wszyscy pamiętamy jakie znaczenie miał przemiennik w lipcu 1997 roku podczas powodzi.     Vy   73

 

Opole 22 września 2008     Krzysztof Bieniewski  SP6DVP-SO6V 

                                        /prezes klubu SP6PAZ /                     

 

 

6.Lot CP06_CP07 zakończony sukcesem

 

Stowarzyszenie Copernicus Projekt Informuje, iż loty oznaczone jako CP06 i CP07 zostały połączone. Lot odbył się 20 września br. Była to spontaniczna decyzja w trakcie przygotowań do startu. Postanowiliśmy wykorzystać tym razem balon 3000 g, który jest w stanie wynieść więcej ładunku. Dotychczas stosowaliśmy balony 1200 g.
Wszystkie kaspuły zostały podpięte pod ten sam balon. Były to zgodnie z zapowiedzią:
FLY2 - przemiennik crossband i tracker SR0FLY
FLY3 - tracker SR0FLY-11
BOBAS - kapsuła Marcina SQ5FNQ
Wszystkie łączności, których log został zgłoszony do organizatorów zostaną potwierdzone kartą QSL.

W dniach 19-21 września  w ośrodku ZHP Funka k. Chojnic odbyła się kolejna szkółka techniczna Stowarzyszenia. Więcej informacji oraz wspaniały fotoreportaż znajduje się na stronie Stowarzyszenia.

2008-09-21, Maciej, SP2SGF Prezes Stowarzyszenia Copernicus Project.

 

7.Komunikat aktualny Redakcji KRÓTKOFALOWCY BIS

     Informuje stałych i nowych widzów programu, że w bieżącym tygodniu codziennie na stronie www.videoexpres.pl od godziny 22.00 nadawany jest ciekawy reportaż telewizyjny z otwarcia po remoncie Klubu Krótkofalowców PZK imienia Adama Zaleskiego znak SP6OF. Klub działa przy Stowarzyszeniu Elektryków Polskich Dolnego Śląska we Wrocłaswiu. Stacja Klubowa ma znak SP6PWW i jest czynna w eterze na wszystkich pasmach.

      Reportaż będzie nadawany przez najbliższy tydzień. Pozdrawiam Henryk Pacha ATV SP6ARR

WWW.videoexpres.pl

 

Tyle informacji na dzisiaj

Vy 73! Piotr SP2JMR Prezes PZK

 

 

 

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,217,410 Unikalnych wizyt