PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3623 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat internetowy Prezydium ZG PZK z dnia 17.09.2008 r.
Opcje newsa
Komunikaty PZK

Komunikat sekretariatu ZG PZK na 17. 09. 08

Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszego komunikatu. A oto informacje:

 

1.SP6ZJP organizuje….W dniach 6-7.09.2007r. na dworcu kolejowym w Racławicach Śląskich (pow.Prudnik) miała miejsce impreza kolejowa z okazji 132 rocznicy powstania kolei Racławice Śl. - Głubczyce.
Współorganizatorem tej imprezy dofinansowanej z UE byli krótkofalowcy z Głubczyc z klubu SP6ZJP.
Z tej też okazji została uruchomiona stacja okolicznościowa SN0RCE nadająca z racławickiego dworca. W czasie imprezy przeprowadzono kilkadziesiąt łączności oraz wykonano prezentacje o tematyce krótkofalarskiej i archeologicznej, w związku z realizacją programu rządowego " Celtowie na Opolszczyźnie" współfinansowanego przez Samorząd Województwa Opolskiego.
W czasie pobytu w Racławicach udzielono kilku wywiadów dla TVP-3, Radia Opole, Radia Plus, Radia Vanessa i lokalnej prasy.
Kolejna impreza organizowana przez głubczyckich krótkofalowców, to prelekcja dr. Marka Bednarka pt.:"Dziedzictwo Celtów na Wysoczyźnie Głubczyckiej".
Wykład ma się odbyć w głubczyckim ratuszu, 25.09.2008r. o godz. 17.00.
Już dzisiaj na nią wszystkich serdecznie zapraszam.
73! Arek sp6ouj

 

2.SN95ZHPOW . W dniach 08 listopada  do 11 listopada br. będzie uruchomiona stacja okolicznościowa SN95ZHPOW z okazji 95 lecia Komendy Hufca ZHP w Ostrowie Wlkp. Stacja będzie nadawać z siedziby Hufca w Ostrowie Wlkp ul. Staszica. Karty QSL via biuro lub SP3FYX.  

73 Krzysztof

sp3fyx

 

3. Krótkofalarska Jesień na Pogórzu 2008

        W dniach 12-13-14 września br, już kolejny raz w drugi pełny weekend września spotkaliśmy się  na terenie Ośrodka Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej.

Pierwsze takie spotkanie odbyło się 23 lata temu.

Na spotkanie przybyło około 150 Kolegów wraz osobami towarzyszącymi.

Łącznie szacujemy około 200 osób.

Przez cały czas pracowały stacje okolicznościowe HF40ZBC oraz 3Z0PAM.
Koledzy przywieźli w tym roku ze sobą chyba rekordową ilość sprzętu. Wiele radiostacji, anten, mierników, urządzeń komputerowych i innych urządzeń również z demobilu.

Jak co roku też w piątek, już od godzin południowych rozpoczęło się zagospodarowanie obiektu, czyli rozwieszanie i stawianie anten, instalowanie sprzętu, TRX-ów itp. Po południu mimo padającego w piątek deszczu, stacje okolicznościowe już pracowały.

Przybyli też pierwsi Koledzy - stali bywalcy naszych spotkań.

Starym zwyczajem w sobotę od rana giełda sprzętu krótkofalarskiego a około południa wspólne zdjęcie. Później przerwa obiadowa i po obiedzie część oficjalna.

 

                 Głównymi celami tegorocznego spotkania w części zwanej oficjalną były:

-         Uczczenie 40 rocznicy powstania Harcerskiego Klubu Łączności SP9ZBC „Leliwa” przy tarnowskim Hufcu ZHP im. Gen. Józefa Bema – z tej okazji okolicznościowa stacja HF40ZBC.

-         Informacja o odsłonięciu pomnika Andrzeja Małkowskiego w Tarnowie w dniu 19 września br.

Tu praca okolicznościowej stacji 3Z0PAM.

-         Ogłoszenie wyników i wręczenie trofeów za Zawody Tarnowskie 2008.

                 Część oficjalną rozpoczął i prowadził Prezes OT PZK nr 28 w Tarnowie,

Kol. Zbyszek Wilczyński SP9IEK.

-   Z ramienia ZG PZK wystąpił Kol. Jacek Rutyna SP9AKD – Członek GKR PZK. Odczytał on list Prezesa ZG PZK Kol. Piotra SP2JMR. W liście tym Prezes ZG PZK Kol. Piotr pozdrawia wszystkich uczestników spotkania. Przedstawił główne problemy nurtujące PZK, złożył życzenia jubilatom z okazji 40 lecia powstania Klubu SP9ZBC oraz złożył gratulacje zwycięzcom i zawodnikom Zawodów Tarnowskich.

-   Część oficjalną spotkania z ramienia ZHP zaszczycili: Komendant Hufca ZHP w Tarnowie

dh Maksym Pękosz SQ9IAM, Kierownik Klubu SP9ZBC – dh Leszek Ignasik SQ9DET oraz

były Komendant Hufca ZHP w Tarnowie, obecnie przedstawiciel Wydziału Kultury UM w Tarnowie dh Marek Popiel – inicjator budowy pomnika Andrzeja Małkowskiego.

W/w przedstawiciele ZHP uhonorowani zostali dyplomami przez OT PZK w Tarnowie za wkład w krzewienie i popularyzację krótkofalarstwa na Ziemi Tarnowskiej, za pomoc dla naszego OT PZK w organizowaniu spotkań, użyczaniu swojego lokalu na comiesięczne spotkania oddziałowe.

-   Następnie Kol Prezes – Zbyszek SP9IEK przedstawił krótko historię działalności Andrzeja Małkowskiego – twórcy skautingu polskiego i harcerstwa oraz okoliczności budowy i odsłonięcia jego pomnika w centrum Tarnowa.

Uroczyste odsłonięcie Pomnika Andrzeja Małkowskiego odbędzie się w dniu 19 września 2008r.

W tym dniu z miejsca zlotu Harcerzy planowana jest praca stacji okolicznościowej 3Z0PAM, usytuowanej w centralnym punkcie imprezy w specjalnie przeznaczonym do tego celu namiocie.

-  W kolejnym punkcie programu Wiceprezes, Skarbnik i Przewodniczący Komisji Zawodów Tarnowskich, Kol. Janusz Banaś SP9LAS przedstawił wyniki zawodów oraz wręczył puchary i dyplomy zwycięzcom, oraz inne specjalne nagrody.

Należy wspomnieć, że za pierwsze miejsce w kategorii „C” - SSB KF, Kol. Marek SP9UML ufundował TRX UKF.

 

      Po części oficjalnej odbyło się wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek, pogaduchami, wspomnieniami itp. Nie obyło się też bez planów na przyszłość.

Spotkanie zakończone zostało w niedzielę w godzinach dopołudniowych, po zdemontowaniu sprzętu, anten i przekazaniu obiektu.

 

      Jak zwykle tradycyjnie od lat dopisuje nam pogoda – tak trzymać! Choć w tym roku było trochę chłodniej to jednak obyło się w sobotę i niedzielę bez deszczu, a przez znaczną część soboty i w niedzielny poranek przyświecało nam wszystkim słońce.

W spotkaniu wzięli udział Koledzy z południowej i centralnej Polski. Od Wrocławia przez Śląsk, Warszawę po Ustrzyki. Trudno wymienić wszystkie reprezentowane miejsca, więc posługuję się takim zarysem. Wszystkim SERDECZNIE DZIĘKUJEMY za udział w imprezie.

 

Zapraszamy ponownie do udziału w kolejnych Zawodach Tarnowskich oraz rezerwacji sobie wolnych terminów na drugi weekend września 2009 roku.

                            Ponownie SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Stanisław sq9aor

 

4.Spotkanie okolicznościowe „Turawa 2008”.

W dniach 13 – 14 września br., z inicjatywy Zarządu Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ w Oplu, w Ośrodku „Jowisz”  obok Jeziora Turawskiego odbyło się spotkanie okolicznościowe członków Opolskiego Oddziału PZK, w którym wzięło udział wielu znanych nadawców. W czasie spotkania odbyło się również wyjazdowe Posiedzenie Zarządu Oddziału, na którym omawiano najbardziej istotne sprawy lokalnego środowiska i podjęto stosowne decyzje. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż głubczycki Klub SP6ZJP uzyskał największą w kraju kwotę z tytułu 1 % odpisu na OPP tj. kwotę prawie 5000 złotych, stając się rekordzistą w kraju w tym zakresie. Kwotę tę można i należy więc wykorzystać na statutowe cele. Omawiano również sprawę głosowania elektronicznego na poziomie oddziałowym, aby szybko i sprawnie wypracowywać decyzje bez potrzeby osobistego spotykania się na posiedzeniach oddziałowych. Z tą sprawą należy jednak odczekać do czasu zatwierdzenia Statutu PZK przez KRS.

W czasie spotkania Leszek – SP6CIK poinformował między innymi zebranych o współzawodnictwie SPDXC – była też możliwość zweryfikowania swoich kart do tych współzawodnictw. Leszek nie omieszkał również podzielić się swymi spostrzeżeniami w zakresie stanu prac kierowanej przez Niego Komisji ds. Strategii PZK.

Wiceprezes Oddziału Opolskiego ds. technicznych Jarek – SP6OJK, przedstawił założenia i działania APRS stwierdzając, że to dobra możliwość do wykorzystania w ramach struktur zarządzania kryzysowego w sytuacji zagrożenia ludności miejscowym zagrożeniem.

Dość ciekawą prelekcję na temat przemiennika SR6A i działań miejscowych krótkofalowców w strukturach zarządzania kryzysowego przeprowadził Jarek - SQ6IUH.

Odbyła się również dość ciekawa prezentacja ruchomej stacji pomiarowej Opolskiej Delegatury UKE, w czasie której dwaj przedstawiciele UKE tj. naczelnik Wydziału Radiowego inż. Marian Goluzda wraz ze specjalistą tego Oddziału inż. Paweł Świąder zapoznawali uczestników spotkania ze specyfiką pomiarów i zasadami pracy stacji pomiarowej. A tak na marginesie : również w Opolu widać wzorową współpracę krótkofalowców z miejscową Delegaturą UKE, z pożytkiem dla obu stron.

Silnie reprezentowane były miejscowe kluby krótkofalarskie – między innymi przez głubczycki Klub SP6ZJP pod kierunkiem Arka – SP6OUJ, pioniera w zakresie programów pomocowych, który dzielił się swym doświadczeniem w zakresie opracowywania programów na rzecz PZK. Okazuje się, że zdobycie środków na działalność klubów czy oddziałów w ramach programów pomocowych nie jest sprawą zbyt trudną – takie programy znaleźć można na poziomie administracji samorządowej i należy zapełnić je treścią z uwzględnieniem problematyki krótkofalarskiej, a zwłaszcza szkoleniem i promowaniem naszego hobby w lokalnym środowisku. Niewątpliwie największym atutem jest jednak posiadanie osobowości prawnej przez klub lub oddział, ponieważ na środki nie trzeba czekać zbyt długo.

W spotkaniu nie mogło zabraknąć znanego powszechnie Krzysztofa – SP6DVP z Klubu SP6PAZ w Opolu, animatora wielu znanych powszechnie przedsięwzięć klubowych, który zadbał nie tylko o logistykę, ale wykazywał swą aktywność na wielu odcinkach.

W spotkaniu nie zabrakło również przedstawicieli Klubu SP9KDA z Olesna z Markiem – SP9UO, współorganizatorem akcji „Łoś 2008”. Brzeskie Towarzystwo Radiotechniczne „Dipol”, kierowane przez Jarka - SQ6IUH, wykazuje dużą aktywność w strukturach zarządzania kryzysowego, czego wymiernym efektem jest eliminowanie problemu antenowego i czytelny odbiór społeczny środowiska krótkofalowców jako sojusznika w sytuacji zagrożenia.

Z kronikarskiego obowiązku wypada stwierdzić, że nie zabrakło aktywistów Klubu SP6PNZ z Nysy i innych, których nie sposób tu wymienić.

Prezydium ZG reprezentował Sekretarz Generalny – Tadeusz SP9HQJ, który zapoznał zebranych z aktualną sytuacją w PZK, w tym w kontekście ostatnich wydarzeń m.in. w kontekście kontroli przez organ nadzoru tj. Urząd Miasta Stołecznego w Warszawie i podejmowanych działaniach ze strony ZG PZK. Tadeusz poinformował również zebranych o stanie prac Komisji ds. Strategii PZK i pracy pozostałych Komisji, których zadaniem jest wypracowanie stanowiska PZK w wielu kluczowych sprawach dla potrzeb Nadzwyczajnego Zjazdu PZK, aby doprowadzić do nowelizacji Statutu PZK do potrzeb wyzwań i potrzeb współczesnych czasów. Tadeusz odpowiadał również na wiele pytań i udzielał wyczerpujących odpowiedzi.

W spotkaniu wziął również Prezes Oddziału Nr 50 w Gliwicach – Romek SP9MRN, który wraz z Leszkiem SP6CIK podzielił się swymi spostrzeżeniami w zakresie prowadzonych prac w Komisji ds. Strategii PZK i odpowiadał na wiele pytań.

W godzinach wieczornych – do późnych godzin nocnych, przy kiełbaskach z grilla i napojach, toczyły się długie Polaków rozmowy, gdzie tematem wiodącym były sprawy związane z funkcjonowaniem naszego Związku.

Nad całością zebrania czuwał Prezes Oddziału Włodek – SQ6LBW, dbając o sprawny przebieg spotkania. Szczególne słowa uznania należą się Wiceprezesowi Oddziału ds. sportowych Andrzejowi – SP6JU, który wziął na siebie może zbyt dużo obowiązków - dwoił się i troił, aby wszystko wypadło na medal. Andrzeju – wielkie dzięki za zaangażowanie i organizację spotkania oraz troskę o uczestników spotkania. Spotkanie w Turawie wykazało dobrą integrację lokalnego środowiska krótkofalowców. Zatem do spotkania w przyszłym roku.

Opracował : Tadeusz SP9HQJ

 

5. Spotkanie w OT 37 i podsumowanie Zawodów o Statuetkę „Syrenki Warszawskiej” oraz „Zamki w Polsce”.  To spotkanie odbyło się zgodnie z zapowiedzią w dniu 13 września 2008 roku o godzinie 12:00 na terenie Klubu DGW, Wał Miedzeszyński 381.

Uczestniczyło ponad 70 krótkofalowców z rodzinami głównie z OT 37 oraz kilku krótkofalowców z OT 25. Spotkanie zaszczycili : Burmistrz Pragi Poludnie, przedstawiciel Dowódcy Garnizonu Warszawa, radni dzielnicy, przedstawicielka Centrum Promocji Kultury. Po za podsumowanie zawodów, wręczeniem statuetek, pucharów i dyplomów były i inne atrakcje. Do nich zaliczyć można pokaz psów ratowniczych " nufiaków" i oszukiwawczy. Natomiast losowanie nagród za udział w zawodach Syrenki i Zamkowych  było powodem mnóstwa emocji. Odbył się także pokaz APRS-u  oraz stacji  polowej. Nie stety pogoda była nie najlepsza, ale humory i dobry nastrój dopisały. Info. SQ5ABG.

 

6. Pięć (5) imprez na raz. Swoisty quintet imprezowy miał miejsce w ostatnią sobotę. Relacje  z trzech z nich zamieszczam powyżej. Odbyło się jeszcze spotkanie Członków i Sympatyków Świętokrzyskiego OT PZK oraz Zjazd PK UKF.

Relacji z tych dwóch okazji niestety nie otrzymaliśmy.

 

Tyle informacji na dzisiaj!

Vy 73! Piotr SP2JMR

 

 

 

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,145,517 Unikalnych wizyt