PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3298 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat internetowy Prezydium ZG PZK z dnia 27.08.2008 r.
Opcje newsa
Komunikaty PZK

 

Witam wszystkich odbiorców wakacyjnego, internetowego wydania Komunikatu Prezydium ZG PZK, zawierającego wyjątkowo bardzo dużo ważnych informacji.  A oto informacje :

 

Zaczynam od przykrej informacji : w  nocy z 25 - 26 sierpnia odszedł do krainy wiecznych DX - ów Kol. Ryszard Kozłowski -  SP7ELS. Ryszard pełnił wcześniej funkcję Sekretarza Zarządu Łódzkiego Oddziału Terenowego PZK w Łodzi. Będzie nam Ryśka bardzo brakowało. Cześć jego pamięci !!!

Info : Zbyszek SP7MTU i Przemek SP7VC


1. Posiedzenie Prezydium ZG PZK.

W dniu 6 września br. o godz. 15.00 w Ustroniu Morskim w odbędzie się Posiedzenie Prezydium ZG PZK. W czasie posiedzenia Prezydium zajmie się m.in. sytuacją finansową PZK, w tym środkami z 1% na PZK jako OPP, sprawami sportowymi, a także tematyką konferencji I Regionu IARU w Cavtat. To nie przypadek, że Posiedzenie Prezydium odbywa się w czasie trwania kolejnego Zjazdu PKRVG, na który otrzymaliśmy zaproszenie od Prezesa PKRVG - Kol. Wojciecha SP2JPG. O Zjeździe tego - działającego już 27 lat - klubu specjalistycznego informowaliśmy już zarówno w komunikatach, jak i w KP. Emisje cyfrowe nabierają coraz większego znaczenia w radiokomunikacji, a więc i w radiokomunikacji amatorskiej. Temat ten wydaje się być  niezwykle ważny w obliczu opracowań trwających w komisjach, a zwłaszcza w Komisji ds. Strategii PAZK -  prac  związanych z reformą PZK.

Info : Piotr SP2JMR

 


2. Zjazd SPOTC PZK.

W dniach 29 - 31 sierpnia w ośrodku Prądocin k. Brzozy – niedaleko Bydgoszczy odbędzie się kolejny Zjazd SP0TC PZK. Udział w Zjeździe zapowiedziało ponad 100 krótkofalowców, w tym nie wszyscy należący do SP OTC.  Dla informacji przypominam, że członkiem tego Szacownego Grona może zostać każdy krótkofalowiec spełniający wymogi Regulaminu SP OTC, w tym m.in. co najmniej 25- letni staż krótkofalarski. SP OTC zaprasza wszystkich chętnych do udziału w spotkaniu – szczegóły na stronie internetowej SP OTC. Organizatorem Zjazdu jest Grzegorz – SP3CSD.

Info : Piotr SP2JMR

 


3. IV Obóz Szkoleniowy w Sportach Obronnych,  dofinansowany z funduszy MON zakończony.

23 sierpnia zakończył się IV obóz szkoleniowy PZK. Tym razem było to raczej zgrupowanie niż obóz,  ponieważ odbywało się w zupełnie innych warunkach niż poprzednie. Tym razem obóz odbył się w bardziej „cywilizowanych warunkach” tzn. w „ Pensjonacie u Chowańców” w Poroninie – w pokojach z łazienkami ( choć większość uczestnicków zgrupowania bardziej ceniła sobie warunki surwiwalowe - namioty, jakie panowały w Choczewie ). W zgrupowaniu uczestniczyło 45 kursantów oraz 9 osób kadry. Obóz zakończył się egzaminem na Świadectwo Operatorskie w Radiowej Służbie Amatorskiej. Na świadectwa kat . B i D egzamin zdało pozytywnie 21 osób – w tej grupie egzaminu nie zdała jedna osoba. Na kat A i C,  czyli z CW egzamin zdało pozytywnie 10 osób. Pozostali uczestnicy obozu to tzw. „lisołapy”, czyli dzieci i młodzież od 9 do 18 roku życia, szkoląca się i trenująca amatorska radiolokację sportową. Tu główną rolę odgrywali Ola SQ2GP oraz Zbyszek SP2JNK. W czasie trwania zgrupowania nasza reprezentacja wzięła udział w Mistrzostwach  ARS w Słowacji, o czym wcześniej już informowaliśmy.  Więcej informacji i fotoreportarż na ten temat ukaże się w Krótkofalowcu Polskim nr 10/2008.

Info : Piotr SP2JMR

 


4. Międzynarodowe Spotkanie Krótkofalowców w Holicach.

Tegoroczne 19 Międzynarodowe Spotkanie Krótkofalowców HOLICE 2008 w Czechach odbędzie się w dniach 29 - 30 sierpnia 2008 roku (piątek - sobota). W roku bieżącym czynne będzie również stoisko polskie z przedstawicielami Prezydium ZG PZK tj. Bogdanem – SP3IQ i Tadeuszem – SP9HQJ. Z wstępnych ustaleń wynika, że będzie tam obecnych wiele osób z SP6 i nie tylko, a zwłaszcza z Klubu SP6KYU. Oficjalny program spotkania :


Czwartek - 28 sierpnia br. – godziny popołudniowe - przyjazd delegacji – załatwianie spraw formalnych w sekretariacie.

                     Godz. 20.00 – Oficjalne powitanie gości i otwarcie spotkania w restauracji „ U skrblika”, kolacja.

Piątek – 29 sierpnia br. :  

                    Godz. 7.00 – Otwarcie hal wystawowych ( montaż stoisk wystawowych ).

                    Godz. 9.00 – Otwarcie hal dla publiczności.

                    Godz. 17.00 – Powitanie gości przez burmistrza Holic w Ratuszu.

                    Godz.19.30 – Wyjazd do Hradec Kralove – zwiedzanie katedry na Starym Mieście, wejście na wieżę katedralną, spacer po Starówce, powrót do Holic.

Sobota – 30 sierpnia br. :

                    Godz. 7.00 – Otwarcie hal wystawowych dla publiczmości.

                    Godz. 16.00 – Wyjazd do zamku na górze Kuneticka I Pardubic, spacer po Starówce, powrót.

Niedziela – 30 sierpnia br. – śniadanie, powrót delegacji.


Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w spotkaniu.

Info : Tadeusz SP9HQJ


 

5. Spotkanie w Gliczarowie  Górnym.

Przypominamy, że w dniach   29 - 30.08 08 r.  w Gliczarowie Górnym odbędzie się coroczne spotkanie krótkofalowców Małopolskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców w OT 10 PZK w Gliczarowie Górnym. Organizatorem jest Kol. Szczepan SP9VRJ. W spotkaniu tym co roku bierze udział wielu krótkofalowców z całej Polski. Informacje na ten temat przekazane zastały w Komunikacie Prezydium z dnia 06.08.2008 r. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału wtym spotkaniu.

Info : Bożena  SP9MAT

 

6. Raportowanie Komisji PZK.

Ponawiam prośbę do prezesów oddziałów terenowych o niezwłoczne przekazanie informacji dotyczących wieku członków oddziałów do Komisji ds. Strategii PZK, kierowanej przez Leszka – SP6CIK, który opracował w tej sprawie opracował stosowny arkusz w Excelu.  Na arkuszu tym należy jedynie nanieść właściwe dane. Wszelkiej pomocy i informacji w tym zakresie udziela Leszek, z którym należy kontaktować się w tej sprawie. Dane te mające charakter informacyjny i są niezbędne do wypracowania prognozy i strategii PZK na najbliższe lata i mogą być niezwykle przydatne nie tylko dla potrzeb Komisji ds. Strategii PZK. Korzystając z  okazji, proszę prezesów oddziałów o naniesienie aktualnych danych dotyczących osób funkcyjnych w zarządach oddziałów na stronach internetowych oddziałów i przesłanie ich na mój adres internetowy – dla potrzeb Prezydium ZG PZK.

Info : Tadeusz SP9HQJ

 

 

7. Spotkanie krótkofalowców „Turawa 2008” w Turawie.

Zarząd Piastowskiego Klubu Krótkofalowców PZK SP6PAZ-SN6O z Opola zaprasza Koleżanki i Kolegów na drugie spotkanie krótkofalarskie pod nazwą "TURAWA 2008".

TERMIN: 13 - 14 września 2008 ( sobota – niedziela ).

MIEJSCE IMPREZY : Turawa – Ośrodek Wypoczynkowy ,,JOWISZ’’.

CENNIK :

     - śniadanie -  8 złotych,
     - obiad - 12 złotych,
     - kolacja - 7  złotych,
     - nocleg - 20 złotych.
Uwaga : noclegi w budynku murowanym ( pawilon ).

Na imprezie przewidziane są następujące prelekcje i spotkania w grupach :
  1.Leszek SP6CIK – jak przystąpić do współzawodnictwa SPDXC , DXCC , LoTW . Przy okazji obecności Leszka chętni będą mogli zweryfikować swoje karty do DXCC i do SPDXC .
 2. Jarek SP6OJK – przedstawi założenia i działanie APRS.
 3. Dyrektor Opolskiej Delegatury UKE - inż. Gerard HALAMA wraz z pracownikami zaprezentują najnowszą ruchomą stację pomiarową .
 4. Stanisław - SP6LK ( Oddziałowy QSL Manager OT11) wydawać będzie członkom PZK karty QSL . Przy okazji - jeśli ktoś z Kolegów będzie miał swoje karty QSL do wysyłki, proszony jest o ich zabranie do Turawy.
 5. Koledzy : SP6OJK oraz SQ6DXP przedstawią krótką informację na temat modernizacji przemienników SR6F oraz SR6OP .
 6. Andrzej SP6JU – zbierać będzie od członków klubu SP6PAZ bieżące i zaległe składki na rzecz  Piastowskiego Klubu Krótkofalowców .
 7. Michał SQ6MNN – umożliwi Kolegom pracę na stacji  SP6PAZ/6 na pasmach KF w pasmach  80 i 40 metrów.
 8. Andrzej SP6JU – zapewni łączność w  kanale 145.300 FM  ( SP6PAZ / 6  ) dla Kolegów pracujących z  ,,mobila’’, a mających problem z dojechaniem na miejsce imprezy.
 9. W razie kworum członków Zarządu PZK  OT11 – przewidziane jest wyjazdowe posiedzenie  OT11 .
10.W godzinach wieczornych w sobotę przewidziane jest ognisko przy piwie oraz kiełbaskach .
11.Przewidziana jest również giełda sprzętowa , którą poprowadzi Czesław SP6SNS .
12.Istnieje możliwość wcześniejszego przyjazdu do Ośrodka już w piątek w godzinach   popołudniowych .
13.Wszyscy uczestnicy spotkania sami dokonują opłat za wyżywienie oraz dokonują rezerwacji noclegów w Recepcji Ośrodka ,,JOWISZ’’ .


Serdecznie zapraszamy do TURAWY.

Info : Zarząd Klubu SP6PAZ.


 

8. VI  Kaszubskie Spotkania Krótkofalowców „Klif” 2008 – 7.09.2008 r.

To już siódmy raz, z inicjatywy Pomorskiego Oddziału Terenowego PZK  7 września br. w godzinach 14.00 – 19.00 odbędzie się jesienne, plenerowe Kaszubskie Spotkanie Krótkofalowców. W ubiegłym  roku, dzięki pomocy Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych trafiliśmy na Ośrodek Wypoczynkowy „Klif”, prowadzony przez Stowarzyszenie „Razem”.  Ośrodek ten położony jest w Gdyni – Redłowie, w leśnej dolinie,  na skraju Rezerwatu Przyrody „Kępa Redłowska”.     Niedaleki, słynny Klif Orłowski, oddalony o 700m zachęca do spaceru w to atrakcyjne miejsce i spojrzenie na Zatokę Gdańską z wysokości kilkudziesięciu metrów. Również w tym roku, zachęceni dużą frekwencją i dobrymi opiniami Kolegów spotkamy się w tym samym miejscu. Dostępność miejsca jest wyjątkowo dobra, a szczególnie dla niezmotoryzowanych, ponieważ dojście spacerkiem od przystanku kolejowego Gdynia Orłowo zajmuje  10 minut. Samochodem dojazd jest bezpośrednio do Ośrodka „Klif” ulicą Armatorów w pobliżu Instytutu Medycyny Tropikalnej. Oczywiście będzie szereg atrakcji, konkursów. Będzie ognisko i pieczenie kiełbasek, a także wspaniały bigos itp.  Oferty giełdowe są też mile widziane. Szczegółowe informacje na temat spotkania wraz z dokładną mapką i dojazdami  znajdują się na stronie www.otpzk.gdansk.pl.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich krótkofalowców – tych zrzeszonych i nie zrzeszonych  - z XYL i harmonicznymi -  naszego Oddziału, a także i z innych, którzy będą w tym czasie na Wybrzeżu. Serdecznie zapraszamy !!

Info : Zbyszek SP2AVE – Prezes POT PZK

 


9. Reklama działalności krótkofalowców w lokalnej telewizji.

W ostatni weekend w o godz. 18.00,w czasie największej oglądalności, w lokalnym programie telewizyjnym TVP 3 z Opola ( „Kurier” ) prezentowane były informacje o krótkofalowcach. I tak w sobotę o klubie SP6ZJP i nadawany był program ze stanowisk archeologicznych w ramach programu "Celtowie na Opolszczyźnie" i w niedzielę o Biskupiej Kopie, gdzie Tadeusz SP6MRC z Prudnika przekazywał relację z wmurowania kamienia węgielnego pod nowe schronisko. W sobotę była też relacja w Racławic Śl., z dworca kolejowego, gdzie będzie się odbywała impreza kolejowo-krótkofalarska ( 6 - 7.09.2008r. ). Wykład organizowany przez krótkofalowców z Głubczyc ( SP6ZJP) był w całości nagrany przez lokalną TV i będzie przez tydzień codziennie emitowany w lokalnej TV „Vectra”. Od 3 dni pracuje radiostacja z głubczyckiego Klubu SP6ZJP pod znakiem okolicznościowym SN0RCE.

Info : Arek SP6OUJ.


Komentarz Redakcji Komunikatu : zachęcamy wszystkich aktywistów klubowych i oddziałowych do prezentacji swojego dorobku i przedsięwzięć w lokalnych środkach informacji, bo to doskonała i darmowa promocja naszego hobby, a ponadto zbliża to nas do społeczeństwa. Dzięki takim działaniom możemy poprawiać swój PR ( public relations ), a jednocześnie pozyskiwać możemy kolejnych sojuszników do obrony zagrożonych interesów krótkofalarskich. W czasie wystąpień medialnych zalecałbym podkreślanie funkcjonowania nadawców w strukturach zarządzania kryzysowego na poziomie różnych szczebli administracji i służebnej roli ruchu krótkofalarskiego wobec społeczeństwa w przypadku wystąpienia wszelkiego typu zagrożeń np. powodzi, trąb powietrznych itp. To również jeden ze sposobów poprawy tzw. problemu antenowego.

 
10. Między nami krótkofalowcami – czy tak być powinno ?

     W związku z otrzymaniem w dniu 19 sierpnia br. przez Prezydium ZG PZK dwóch ważnych pism z organu nadzoru tj. z Urzędu Miasta Stołecznego w Warszawie, z których jedno nakładało na Prezydium obowiązek udzielenia stosownych i pilnych wyjaśnień dotyczących okoliczności Zjazdu Krajowego PZK, drugie zaś stanowiło kopię wniosku jednego z kolegów – członka WOT OT 25 w Warszawie, a kierowanego do organu nadzoru, do którego wnosi między innymi o unieważnienie XVI Krajowego Zjazdu Delegatów PZK i podjętych uchwał oraz ustanowienia w stosunku do PZK Zarządcy Komisarycznego, jako Sekretarz Prezydium ZG PZK ( z uwagi na ważność pism ) w dniu 20 sierpnia br. z treścią obu pism za pośrednictwem internetowej Listy Dyskusyjnej zapoznałem jej uczestników, to jest członków ZG PZK i delegatów na Zjazd Krajowy. Dodaję, że lista ta ma charakter zamknięty i służy do wewnętrznej komunikacji oraz wypracowania decyzji pomiędzy członkami ZG PZK i delegatami na Zjazd Krajowy PZK.

     W dniu 23 sierpnia br. otrzymałem od kolegi – wnioskodawcy szokującą informację o skierowaniu przeciwko mnie informacji do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, polegającego na naruszeniu przepisów ustawy o ochronie danych osobowych. Ponadto kolega ten poinformował mnie, że wystąpi przeciwko PZK z pozwem cywilnym. W stosownym piśmie, kolega ten jednocześnie domaga się zamieszczenia w najbliższym wydaniu Komunikatu Prezydium ZG PZK zamieszczenia w całości jego pisma kierowanego do mnie.  W związku z takim żądaniem – w załączniku do dzisiejszego Komunikatu znajduje się cytowane pismo w PDF.

    Można zadać sobie pytanie : cóż się takiego stało, że jako Sekretarz Prezydium ZG PZK, stanąłem na granicy pomiędzy  prawem a bezprawiem ?. Można też postawić inne pytanie :  jak należało postąpić w takiej sytuacji ?. Zataić przed członkami ZG PZK fakt otrzymania takich informacji?. Zamieść problem pod dywan ?. Przecież te pierwsze dwa pisma kierowane były do członków ZG PZK, a więc to Oni powinni być niezwłocznie o takim fakcie poinformowani. Tak rozumując, spełniłem jedynie swój obowiązek informacyjny wobec członków ZG PZK.

     Zadziwiający w tym wszystkim jest brak konsekwencji ze strony wnioskodawcy z SP5. Z jednej bowiem strony, zarzuca mi naruszenie przepisów ustawy o ochronie danych osobowych i grozi postępowaniem karnym za ewentualne podanie danych osobowych, z drugiej zaś domaga się opublikowania w Komunikacie Prezydium ZG PZK jego pisma kierowanego do mnie, na którym widnieją pełne dane osobowe – a więc sam upublicznia swoje dane osobowe. Przecież – za sugestią wnioskodawcy – pismo to wraz z danymi osobowymi znajdować się będzie na ogólnie dostępnej stronie internetowej PZK, do której praktycznie każdy ma dostęp.

     A może autorowi wniosku do organu nadzoru chodziło o zamknięcie mi ust, aby o tym kto jest wnioskodawcą nikt się nie dowiedział ?. Przecież prędzej czy później sprawa i tak ujrzałaby światło dzienne. Jaki jest rzeczywisty powód takich działań wie na pewno sam wnioskodawca. Mając na uwadze spełnienie do końca swego obowiązku informacyjnego wobec członków ZG PZK, delegatów na Zjazd Krajowy PZK, a w zaistniałej sytuacji wobec całej zbiorowości krótkofalowców polskich, postanowiłem w kolejnym załączniku do dzisiejszego Komunikatu zaprezentować dwa cytowane wcześniej pisma, ale tym razem z wykreśleniem danych osobowych wnioskodawcy.

     Co do polecenia organu nadzoru tj. Urzędu Miasta Stołecznego w Warszawie, to zostanie wysłane stosowne pismo z pełną informacją na zadane pytania. Wszystkich nas kosztować to będzie sporo czasu, nerwów oraz związkowych pieniędzy, bo tak ważnej sprawy nie można załatwić bez specjalistycznej pomocy prawnej. Pozostaje jeszcze jedno pytanie : czy wnioskodawca identyfikuje się z PZK i czy na pewno działa na korzyść PZK ?. A może wcześniej w tej sprawie należałoby zwrócić się do Głównej Komisji  Rewizyjnej, a nie wystąpić w tak niewdzięcznej roli ?

     A tak na zakończenie całej tej żenującej sprawy, to ostania informacja : nigdy nie należałem do osób strachliwych i jeśli trzeba, to z godnością stanę przed obliczem wymiaru sprawiedliwości i wyłuszczę swoje racje. Taki ewentualny zarzut – naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych ( przecież to nie zabójstwo ani kradzież, których należy się wstydzić ) to jeszcze nie ujma na honorze, który dla mnie jest wartością najcenniejszą.

Pismo_do_ZG_PZK-bez_danych_osobowych.pdf

Pismo_ZGPZK.pdf


Info – Tadeusz SP9HQJ

 
11. Wrześniowe wydanie  „MK QTC”.

Pomimo, że tegoroczne lato jest już tylko wspomnieniem, wrześniowe wydanie MK QTC nawiązuje niemal w całości do minionych słonecznych dni. Takim wiodącym tematem i tym razem jest program dyplomowy PGA. Minione osiem miesięcy jest doskonałą okazją do podsumowania tego,  co udało się do tej pory zrobić. Program dyplomowy PGA wystartował 1 stycznia br. Inicjatywa od samego początku przyjęta została z ogromnym zainteresowaniem SP-HAMs. Tak jest do dzisiaj, a świadczy o tym chociażby ilość odwiedzających serwis PGA (przez 8 miesięcy licznik odnotował blisko 280.000 odwiedzin!). Ogółem w systemie zarejestrowanych jest ponad 1400 stacji z 865 różnych gmin SP. Dużym powodzeniem cieszą się gminne ekspedycje i zdobywanie certyfikatów. Od 1 stycznia wydano ich blisko 200! 1 lipca 2008 r. rozpoczęto także przyjmowanie wniosków na wszystkie dyplomy wydawane w ramach programu PGA. Obok spraw dyplomowych, we wrześniowym numerze MK QTC poświęcamy też sporo miejsca zawodom PGA TEST. Ta kolejna impreza operatorska przyciąga dużo radiooperatorów, którzy każdego miesiąca spotykają się na 80m. W ciągu 8 miesięcy przeprowadzili już oni ponad 40.000 QSOs! Ale wrześniowe QTC to jeszcze wiele innych pożytecznych informacji operatorskich. Zapraszam więc do lektury, życząc wielu ciekawych łączności.

Info : Sylwester SP2FAP – Redaktor Naczelny „MK QTC”

 


Niektóre tytuły z wrześniowego QTC :

100 watów w zawodach.

50th Scandinavian Activity Contest.

ABC Contestingu – cz. 2.

Angielskie koleje w eterze.

Arktyczny rejs.

Burzowy Contest

Certyfikaty za PGA TEST-2008 .

CG3LPL – stacja polonijna

Co robić?.

CQ WW DX Contest 2007 – wyniki za CW .

Ćwiczenia łączności kryzysowej.

Dlaczego .../QRP?.

Dlaczego nie możemy?.

Dyskwalifikacja.

Hamfest na Litwie.

IOTA Contest 2008.

Jubileusz RRC.

Jubileuszowa stacja SN0AXL.

Kalendarz zawodów HF.

Latarniany weekend SP3VT.

Logi po terminie.

Mistrzostwa  ARS na  Słowacji.

Mistrzostwa Polski PZRS.

Nowa książka Rogera Westerna, G3SXW.

PGA po ośmiu miesiącach.

PGA TEST-2009.

Pokazujmy nasze hobby.
30 rocznica lotu.

Polecany blog .

Polny Dzień 2008.

Propagacja Jonosferyczna.

Regulamin Dyplomu WBN.

Regulaminy zawodów HF.

Rekord w PGA TEST.

Rockall Island 2009.

RRTC-2008 – wyniki stacji polskich.

Stacje klubowe w zawodach.

Techniczny Zjazd PK UKF.

Wykaz (poprawiony) wszystkich polskich gmin.

Z Orkney Island i Norwegii.

Zarys dziejów LKK.

 

To tyle informacji w ostatnim, wakacyjnym i komputerowym wydaniu Komunikatu Prezydium ZG PZK. Następne komunikaty przekazywane będą – jak zwykle – w każdą środę o godzinie 18.00 czasu lokalnego. A póki co, to korzystajmy wszyscy z ostatnich dni wakacji.

 

Vy 73 – Tadeusz SP9HQJ

 

     Sekretarz PZK

 

 

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,269,679 Unikalnych wizyt