PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3426 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 7
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK 35/24 z dnia 28.08.2024
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 35/2024 z dnia 28 sierpnia 2024 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/.

1. ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W ZAWODACH IARU VHF 2024

Serdecznie zapraszamy wszystkie polskie stacje do udziału w zawodach IARU VHF 2024, w których my także, jak co roku, będziemy aktywni. W zeszłym roku w eterze pojawiło się ponad 400 stacji z Polski - możliwe, że była to rekordowa frekwencja z SP w tych zawodach. Szczerze liczymy, że nie był to tylko epizod i "środek ciężkości" zawodów przeniesie się na stałe w stronę naszego kraju. Większa aktywność to więcej łączności, ale też spory motywator dla stacji Big Gun, by częściej kierować anteny w naszą stronę.
Zawody rozpoczynają się w sobotę 07.09.2024 o godzinie 16:00 czasu lokalnego (14:00 UTC), a kończą w niedzielę 08.09.2024 o 16:00 czasu lokalnego (14:00 UTC). Celem zawodów jest oczywiście przeprowadzenie jak największej liczby (i jak najdalszych!) łączności w paśmie 2 metrów. Za każdy kilometr przeprowadzonej łączności otrzymuje się jeden punkt. Pełen Regulamin zawodów w języku polskim dostępny jest na stronie PK UKF.
Aby ułatwić Wam start w zawodach, przygotowaliśmy generator logu, działający w przeglądarce internetowej. Dostępny na naszej stronie. Można z jego pomocą zalogować do 20 QSO. Jeśli ktoś planuje pracę "na poważnie", to serdecznie polecamy program Tucnak, z którego sami korzystamy od lat. Wymaga lekkiego przyzwyczajenia, ale po krótkiej nauce, sprawdza się doskonale.

PRAWIDŁOWE LOGOWANIE W MINI-LOGGERZE:

Wypełnij tabelkę swoimi danymi: znak, lokator, adres email, kategoria - SINGLE lub CHECKLOG, moc nadajnika i rodzaj anteny. 
Przykładowo:
Następnie trzeba wpisać dane odnośnie każdego przeprowadzonego QSO: godzinę (UTC!), znak zrobionej stacji, nadany raport i numer, odebrany raport i numer, lokator słyszanej stacji. Trzeba też wybrać rodzaj emisji (SSB lub CW). Po wciśnięciu przycisku PRZEŚLIJ LOG, sprawa się kończy. Log zostaje przesłany w odpowiednim formacie bezpośrednio do IARU. Każde QSO jest bardzo cenne, warto dbać o dokładne logowanie.

SN7L W IARU VHF 2024

Zamierzamy pracować w okolicy 144.180 MHz +/- QRM. Oprócz "standardowych" zestawów poziomych 2×8 el. Yagi, będziemy dysponowali także antenami pionowymi. Prosimy o cierpliwość w wołaniu nas - pile-up (i poziom QRM) na szczycie Śnieżki bywa bardzo wysoki.
Po zawodach, każda stacja z SP będzie mogła sprawdzić słyszalność swojej stacji na Śnieżce na nagraniu w formie pliku .mp3, a także pobrać pamiątkowy dyplom w formacie PDF.
Pierwsze próby łączności przed zawodami planujemy już w czwartek 5.09, lub piątek 6.09, w zależności od pogody na Śnieżce i postępów w pracach. Do usłyszenia!

PODSUMOWUJĄC

Serdecznie zapraszamy wszystkie stacje posiadające TRX z SSB/CW 2 m, do aktywnego udziału w zawodach! Każda stacja z SP jest szczególnie ważna!

Od 7.09.2024 godz. 16:00 czasu lokalnego (14:00 UTC).
Do 8.09.2024 godz. 16:00 czasu lokalnego (14:00 UTC)
W zawodach szukajcie nas na QRG 144.180 MHz +/- QRM.

Z pozdrowieniami,
SN7L Team
Info. Maciej SP7TEE

I. Wydarzenia

2. XII Podkarpacki Zjazd Krótkofalowców

Zarząd 18 Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców w Rzeszowie oraz członkowie Klubu Krótkofalowców SP8PRZ serdecznie zapraszają wszystkich miłośników krótkofalarstwa z rodzinami na
"XII Podkarpacki Zjazd Krótkofalowców - Marysin 2024r",
który odbędzie się w dniach 30 sierpnia - 1 września 2024 r.
w Leśniczówce Koła Łowieckiego "Dzik" w Marysinie k. Julina.
Piątek: od godz. 17:00 (30.08.2024 r.):
- przygotowania do zjazdu (zagospodarowanie terenu leśniczówki) r11; rozmieszczanie sprzętu, wieszanie anten, przygotowywanie leśniczówki, wspólne biesiadowanie.

Sobota: od godz. 8:00 (31.08.2024 r.):
- rejestracja uczestników,
- pogawędki,
- zajęcia własne,
- giełda krótkofalarska.

Sobota: godz. 12:00 - rozpoczęcie części oficjalnej zjazdu
W trakcie części oficjalnej spotkania planowane jest m. innymi:
- podsumowanie Zawodów Podkarpackich 2024,
- wręczenie grawertonów i dyplomów,
- wystąpienia zaproszonych gości,
- pokazy i testy TRX-ów, wzmacniaczy oraz anten krótkofalarskich,
- wykłady poświęcone ciekawym rozwiązaniom krótkofalarskim,
- relacje z wypraw krótkofalarskich,
- testy i pokazy programów krótkofalarskich,
- giełda krótkofalarska,
- wspólne zdjęcie,
- aktywacja Rezerwatu Przyrody Wydrze SPFF-496 oraz Natura 2000 - Lasy Leżajskie SPFF-0367
- wspólne rozmowy oraz biesiadowanie do białego rana połączone z ogniskiem i nie tylkor30;

Niedziela (1.09.2024 r.):
-wspólne śniadanie,
- grzybobranie, spacery, pogawędki,
- podsumowanie zjazdu,
- około godz. 11:00 - zakończenie zjazdu.

Jednocześnie będzie możliwość zorganizowania leśnych spacerów oraz grzybobrania. W leśniczówce oraz na jej terenie istnieje możliwość przenocowania na materacach lub własnych łóżkach polowych, rozbicia namiotów, postawienia przyczep kempingowych, kamperów oraz instalacji własnych anten krótkofalarskich.

Częstotliwości radiostacji organizatora: 145.300 FM i 145.7875 FM (SR8B)
Przy drogach dojazdowych znajdować się będą oznakowania dojazdu na zjazd.
Już dziś serdecznie zapraszamy !
Więcej informacji: https://ot18.pzk.org.pl/?p=12560 (m.in. mapki dojazdu)

Vy 73 Adam SP8N
e-mail: adamsp8n@gmail.com
info: www.qrz.com/db/SP8N

3. 9 września na Pomorzu

"Szanowne Koleżanki i Koledzy,
Zbliża się 9 września, a to szczególny dzień aktywności na pasmach amatorskiego radia pomorskich operatorów zrzeszonych w Pomorskim Oddziale Terenowym NR 9 PZK w Gdańsku (https://ot09.pzk.org.pl/index.php).
Serdecznie zapraszamy wszystkich do nawiązywania łączności z pomorskimi krótkofalowcami, będziemy aktywni przez cały dzień 9.09 na wszystkich dostępnych pasmach i emisjach. To doskonała okazja do odświeżenia kontaktów ze starymi znajomymi lub poznać nowych kolegów, a jest nas sporo.
Żeby te kontakty nie były tylko kolejnymi wpisami do naszych logów, to przy okazji tej aktywności jest niebywała sposobność na zdobycie naszego dyplomu "Pomorska-9tka". Szczegóły Regulaminu tego dyplomu można pobrać z naszej strony WWW:
https://ot09.pzk.org.pl/dyplomy/pomorska9/pomorska9.php.
W skrócie należy zgromadzić 99 punktów, a to przekłada się tylko na 10 QSO:
9 QSO z członkami POT PZK oraz jedno obowiązkowe ze stacją oddziałową SP2PGD, która daje 18 punktów. Listę aktualnych członków naszego oddziału można pobrać z naszej strony, link tutaj:https://ot09.pzk.org.pl/wiso.php#czlonkowie.
Dnia 9.09.2024 zapraszamy serdecznie i czekamy!

Award Manger Pomorskiej 9-tki
Roman SQ2RH oraz Zarząd POT PZK"

4. Zaproszenie na Zjazd Techniczny Krótkofalowców

"Szanowni Krótkofalowcy, Entuzjaści Radiokomunikacji i Sympatycy Technologii!

Z wielką radością zapraszamy Was na kolejny Zjazd Techniczny Krótkofalowców, który odbędzie się w dniach 6-8 września w Burzeninie. To wyjątkowe wydarzenie stanowi doskonałą okazję do spotkania z pasjonatami krótkofalarstwa z całego kraju, wymiany doświadczeń, a także zdobycia nowej wiedzy i umiejętności.
W programie Zjazdu przewidujemy:
Prelekcje i wykłady na temat najnowszych osiągnięć w technice radioamatorskiej.
Wypuszczenie balonu stratosferycznego.
Warsztaty praktyczne.
Pomiarownię, gdzie będzie możliwość sprawdzenia parametrów swoich konstrukcji.
Konkurs na Praktyczne Urządzenie Krótkofalarskie, z atrakcyjnymi nagrodami.
Wieczorami wspólna integracja przy grillu i muzyce na żywo.
Zjazd będzie również doskonałą okazją do integracji środowiska krótkofalarskiego, nawiązania nowych znajomości oraz wymiany doświadczeń.
Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę, podzielić się swoimi osiągnięciami oraz spędzić czas w gronie ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Rejestracja: https://sklep.zjazdtechniczny.pl/.
Wszelkie pytania prosimy kierować na adres:
kontakt@zjazdtechniczny.krotkofalowcy.com.pl.

Do zobaczenia na zjeździe!
Z krótkofalarskimi pozdrowieniami
Organizatorzy Zjazdu

Info. Szymon Reiter SQ9ZAQ Fundacja Hackerspace Kraków"

5. Konkurs - wystawa "Polskie Urządzenia Pomiarowe"

Na tegorocznym Zjeździe Technicznym Krótkofalowców SP w Burzeninie zostanie zorganizowana przez kustosza Wirtualnego Muzeum SP OTC Bogdana SP3LD wystawa - konkurs "Polskie Urządzenia Pomiarowe".
Na Konkurs nie trzeba się rejestrować wystarczy tyko przywieź swój egzemplarz urządzenia w sobotę rano do godziny 11.00. Wynik Konkursu zostanie ogłoszony na stronach OTC oraz PZK najpóźniej w ciągu tygodnia od daty wystawy.
Wystawa "Polskie Urządzenia Pomiarowe" na pasma amatorskie w dwóch kategoriach:
- technika lampowa,
- technika półprzewodnikowa.
Za pierwsze miejsce w każdej kategorii zostanie ufundowana przez SP OTC nagroda oraz przewidziane są dyplomy pamiątkowe za udział w Konkursie.
Organizacje wystawy zapewni SP OTC SP3CSD i SP3LD.

Info. Jacek SP3L

6. 80 rocznica Operacji Market-Garden - PH80MG

Członkowie Holenderskiego klubu PI4CQ zapraszają polskich krótkofalowców do wzięcia udziału w akcji upamiętniającej 80 rocznicę operacji Market-Garden. Akcje trwa od 13 do 21 września br. Operacji Market Garden była największą operacją wojskowa z udziałem wojsk powietrznodesantowych przeprowadzoną przez aliantów we wrześniu 1944 roku na terytorium okupowanej Holandii. Operacja ta miała na celu rozdzielenie wojsk niemieckich i obejście od północy niemieckich umocnień obronnych zwanych linią Zygfryda, co miało umożliwić wejście do Zagłębia Ruhry i tym samym przyspieszyć koniec wojny. Polskim akcentem tej operacji był udział 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała brygady Stanisława Sosabowskiego więcej o samej akcji dowiecie się pod adresem: https://www.qrz.com/db/PH80MG

Info. Tomasz Rybak SP5RT Członek Prezydium ZG ds. innowacji & PR

7. Malina 24

W dniu 24 sierpnia 2024 w sobotę odbyło się kolejne spotkanie krótkofalowców oraz sympatyków pod nazwą ,,Biwak Malina 2024r. Imprezę tą jak co roku zorganizował klub SP6PSP z Opola przy współpracy z OT-11 PZK Opole. Można śmiało powiedzieć, że tegoroczne sierpniowe spotkanie miało największą frekwencję od kilku lat.
Główną atrakcją tego spotkania było wypuszczenie w przestrzeń stratosferyczną balonu. Dokonał tego na naszych oczach młody zdolny uczeń szkoły podstawowej Ludwik SP6MPL z Opola. Z wielką precyzją Ludwik przygotował się do tego kolejnego startu. Ile pracy i wysiłku w ten pokaz włożył, można zobaczyć na zdjęciach oraz filmikach zrobionych przez członków Klubu Krótkofalowców im. Ziemi Nyskiej SP6PNZ. Najważniejsze jest to, że po paru godzinach wszystkie części składowe całej kapsuły zostały odnalezione na polach w okolicach Wielunia. Grupa pościgowa w składzie Ludwik SP6MPL, jego mama oraz ciocia, śledząc cały czas na ekranach komputera lot balonu, zdążyli jeszcze samochodami podjechać na kilka minut przed opadnięciem spadochronu zrobić króciutki filmik oraz kilka zdjęć.
Mamy nadzieję, że Ludwik sam opisze wszystko w szczegółach i podamy jego relację w następnej informacji na stronie Oddziału OT-11 PZK Opole.
Info. Krzysztof SP6DVP, Opole, 24 sierpnia 2024 r.

8. Zabierz radio w teren i SOTA

Odpowiadając na apel w ostatnim KP "Zabierz radio w teren", chcę przybliżyć koleżankom i kolegom aktywność w programie SOTA, która świetnie pasuje do tego hasła.
Zainteresowanie górami wzbudziła we mnie moja partnerka Kasia, a ponieważ w naszym pięknym hobby funkcjonuje współzawodnictwo Summits On The Air postanowiliśmy połączyć moją pasję z jej zamiłowaniem do górskich wędrówek.
W skrócie? Po prostu skonsolidowaliśmy Kasi wyprawy z moją aktywnością radiową.
Początkowo, z racji mniejszych potrzeb sprzętowych, zaczęliśmy tylko od UKF-u - niewielkie radio przenośne z trochę lepszą od fabrycznej anteną potrzebowały niewiele miejsca w plecaku. Sama praca była łatwiejsza, bo nie wymagała instalacji długich anten jak to bywa w przypadku pasm KF-owych.
Na pierwsze szlify i obycie się z pracą na szczytach jest to dobre rozwiązanie i polecam je osobom początkującym, a szczególnie dla kogoś, kto wcześniej po górach w ogóle nie chodził. W przypadku wyższych gór jak Tatry, Sudety, czy Beskidy, których szczyty w programie SOTA są bardzo często dość wysokie i znajdują się w miarę blisko większych aglomeracji, mamy szansę być usłyszani przez korespondentów w paśmie 2 m czy 70 cm.
Jednak jeśli chcemy aktywować szczyty np. w Bieszczadach czy na tzw. nizinach, to już niestety nie jest tak łatwo zrobić minimum 4 QSO dla zdobycia punktów, a nawet czasem zrobienie jednego QSO graniczy z cudem. Praca na wysokich szczytach może i daje nam punkty, ale pracując na niewielkim przenośnym radio tylko na UKF wykluczamy z łączności stacje znajdujące się w większej odległości od nas, a łowcy SOTA mieszkają nie tylko blisko gór.
Po kilku wyprawach z samym UKF-em doszliśmy do wniosku, że trzeba zrobić krok naprzód i skompletować sprzęt na KF, który da się zabrać ze sobą na szczyty. Po przejrzeniu opisów różnych urządzeń wybór padł na (tr)uSDX. Na znanym chińskim portalu zamówiłem zestaw w formie kitu (chętnych do zakupu zachęcam do poczytania forum (tr)uSDX, gdzie zawarte są przydatne informacje m.in. którzy sprzedawcy są zweryfikowanie przez konstruktorów i oferują sprawdzone urządzenia). W zestawie wszystkie elementy smd są już wlutowane, montaż polegający na wlutowaniu elementów przewlekanych, oraz nawinięciu cewek LPF nie jest trudny, na koniec pozostaje dostrojenie filtrów wyjściowych co dokładnie pokazuje Manuel DL2MAN, jak i wiele innych informacji w formie filmów lub opisów. Samo urządzenie jest niewielkie, lekkie i zużywa niewiele prądu z akumulatorków. Audio na SSB nie jest może rewelacyjne, ale jest zrozumiałe dla korespondentów. Warto wyposażyć się w zewnętrzny głośnik lub mikrofono-głośnik, bo słuchanie na wbudowanym głośniku jest delikatnie mówiąc niekomfortowe, polecany przez użytkowników jest Retevis HK008 i sam też taki używam.
Pozostał jeszcze wybór anteny.

W jednym z numerów ŚR znalazłem opis kolegi SP8QEP anteny EFHW.
(dostępny tutaj: https://sp8qep.wordpress.com/2017/08/24/terenowa-antena-wielopasmowa-qrp-na-pasma-7-28mhz-lub-35-28mhz/). Bardzo prosta w wykonaniu i zestrojeniu, a co najważniejsze nie sprawia problemów w pracy terenowej - w dopasowaniu jest mało wrażliwa na warunki, w jakich jest powieszona.
Z takim to zestawem wybraliśmy się na początku tego roku w Sudety oraz w maju w Beskidy i Bieszczady. Sam byłem zaskoczony, że z mocą około 5 W i anteną powieszoną bardzo często na wysokości nie większej niż około 1 m, w dodatku otoczoną lub opierającą się na gałęziach, można zrobić tyle łączności. Pasmo które preferowałem to 7MHz (częstotliwość 7.090 MHz jest zalecana dla SOTA), kilka razy także 14 MHz. Tym razem żaden ze szczytów, na których byliśmy nie pozostał bez zdobycia punktów.
W niedługim czasie wybieramy się ponownie w Tatry. Niższe góry w większości są zalesione i montaż anteny EFHW nie sprawia większych problemów, w Tatrach jak wiadomo są już tylko skały i tam nie ma jak powiesić poziomej anteny drutowej. Na takie okazje przygotowałem GP opisane także w ŚR (dostępny w https://bpk.pzk.org.pl/2024/BPK-[70] Anteny-6.pdf strona 19). Antena nie została jeszcze sprawdzona rw bojachr1;, więc będzie to kolejne doświadczenie.
Oprócz sprzętu na KF zawsze bierzemy ze sobą radio przenośne na 2 m/70 cm, ponieważ z wielu szczytów można także na UKF zrobić dużo QSO, a poza tym na wielu szczytach postawiono wieże widokowe, co jeszcze bardziej poprawia warunki pracy. Urządzenie UKF, które posiadam, to TYT-TH-UV88, które polecił mi krótkofalowiec ze Słowacji podczas jednej z aktywacji. Radio to posiada dobry, odporny na zakłócenia odbiornik i nawet w przypadku pracy z miejsc gdzie blisko znajdują się nadajniki profesjonalne nie dochodzi do jego zatykania. Z radiem tym używam antenę teleskopową RH660S, która ma wyraźnie większy zysk od tej z wyposażenia fabrycznego radia.
Podsumowując zachęcam koleżanki i kolegów lubiących chodzenie po górach do zabrania ze sobą na początek zwykłej rprzenośkir1; na 2m, a pewnie z czasem przyjdzie także chęć na coś na KF. W pakiecie mamy aktywność fizyczną dla zdrowia, piękne widoki oraz to, co tygryski lubią najbardziej - możliwość porobienia łączności z ciekawych miejsc.
Na forum SOTA http://www.sota-sp.iq24.pl/ można znaleźć wiele informacji, jak i przetłumaczony Regulamin, na głównej stronie https://www.sota.org.uk/ można się zarejestrować, a pod linkiem Database znajdziemy wykaz punktowanych szczytów. Co ważnie, w przypadku pracy ze szczytów zalecane jest samemu wrzucenie spotu na SOTAwatch, czy wcześniejszej informacji w Alerts, że planujemy wyprawę.
Do logowania łączności aktualnie używam dyktafonu w telefonie z zestawem słuchawkowym jako mikrofon, co jest wygodniejsze niż pisanie na papierze szczególnie w trudnych warunkach jak deszcz, śnieg czy wiatr.

Po powrocie można na spokojnie odsłuchać i nawet jeśli coś umknęło uwadze jest do odzyskania.
Na stronie OT-22 PZK - https://ot22.pzk.org.pl/ - można znaleźć relacje z naszych wypraw.
Pozdrawiamy wszystkich czytelników i zachęcamy do ruszenia z radiem w teren.

Adam SQ1GPR i Kasia.

9. Andrzej SQ1GU. Człowiek z pasją

Andrzej SQ1GU z Kołobrzegu jest znanym i cenionym konstruktorem krótkofalarskich urządzeń radiowych, anten oraz programów logujących. Wielu z nas skorzystało z jego umiejętności w naprawie różnorodnych urządzeń elektronicznych. Mało osób wie, że jest on również pasjonatem podróży oraz aktywacji parków w ramach programu World Wide Flora and Fauna in Amateur Radio (WWFF) oraz w amerykańskim programie Parks on the Air (POTA).
Według ostatniego zestawienia WWFF Andrzej awansował do pierwszej setki światowych aktywatorów plasując się na 96 miejscu. Jego dorobek obejmuje aktywność krótkofalarską w 20 krajach oraz 153 rzliczoner1; parki, z których przeprowadził ponad 15 tysięcy łączności.

Info. Jurek SQ2NIA

II. Sport

10. Informacje nie tylko DX-owe

9M6 (Malezja) - Z okazji obchodów 61. rocznicy Dnia Sabah (31 sierpnia) i Dnia Malezji (16 września) stacja 9M61S będzie aktywna od 23 sierpnia do 16 września. QSL bezpośrednio na adres: P.O. Box 20469, 88761 Luyang, Sabah, Malezja.

9M6 (Malezja) - Zespół 9M1Z będzie aktywny z rWysp Sempornar1; w Sabah, w pierwszej połowie września. Będą aktywni z czterech wysp: Mabul (1-4 września), Timba-Timba (5-7 września), Mataking (8-11 września) i Pom-Pom (12-15 września). Aktywność na pasmach 80-6 metrów w modulacjach SSB, CW, FT8/FT4 i RTTY. QSL przez LoTW, Club Log OQRS (zobacz https://www.qrz.com/db/9M1Z, aby uzyskać linki do czterech dzienników, które zostaną przesłane oddzielnie), lub bezpośrednio do 9W8ZZK lub 9M8WIN.

CY9 (St. Paul Island) - Operacje helikopterowe na potrzeby wyprawy CY9C DXpedition (26 sierpnia - 5 września) rozpoczną się o 12 UTC 24 sierpnia: rpierwszy lot na Wyspę St. Paul będzie z kilkoma członkami zespołu na pokładzie.
Priorytetem będzie dostarczenie namiotów i innego sprzętu infrastrukturalnego na wyspę. Przerzut sprzętu potrwa cały dzień 24 sierpnia. Prosimy o cierpliwość, ponieważ jest dużo pracy, którą trzeba wykonać, aby zbudować obóz. Na północno-wschodniej wyspie jest bardzo mało gleby (ziemi), ponieważ jest to w zasadzie duża skała. Być może będziemy musieli wywiercić kotwy w skale, aby zabezpieczyć nasze namioty i maszty antenowe. Na tę chwilę pogoda wygląda korzystnie na transport sprzętu i członków zespołur1;. Aktualizacje można znaleźć na stronie:
https://www.facebook.com/groups/1455659374986029.
CY9C będzie działać na 6 stacjach na pasmach od 160 do 10 metrów, a także na jednej stacji dla VHF/UHF/EME i satelitów. W danym momencie minimum 3 stacje będą używać nowego trybu SuperFox FT8. Planowane częstotliwości operacyjne: https://t-rexsoftware.com/cy9c/frequencies.htm. QSL przez Club Log OQRS (preferowane dla kart bezpośrednich i przez biuro), LoTW lub bezpośrednio do WA4DAN.

E5_sc (Wyspy Cooka) - Tom, N2WLG będzie aktywny jako E51WLG z Rarotonga (OC-013), Południowe Wyspy Cooka od 1 do 8 września. Będzie pracować CW i digi na pasmach od 40 do 10 metrów. QSL przez LoTW lub przez znak domowy.

EA (Hiszpania) - Specjalne znaki wywoławcze EG1SDC-EG9SDC (1-7 września) oraz EH1SDC-EH9SDC (8-15 września) będą aktywne z okazji Dnia Asturii i patronki księstwa, popularnie znanej jako Santina de Covadonga. To już 40. edycja specjalnego wydarzenia 'SDC'. Aktywne będą także znaki EG40SDC (1-15 września) i ED3SDC (14-15 września). QSL dla wszystkich znaków przez EA1AUM (bezpośrednio lub przez biuro), LoTW i eQSL.
Więcej informacji, w tym dzienniki online i certyfikaty do pobrania, można znaleźć na stronie: https://santina.dxfun.com/.

F (Francja) - Członkowie RadioPole Associatif REF-40 (F4KLM) będą aktywni jako TM40IPC od 28 sierpnia do 8 września podczas Paraolimpiady 2024 w Paryżu. QSL przez F6DZU i LoTW. Podczas wydarzenia spodziewane są również inne specjalne znaki wywoławcze, w tym: TM2024JPP, TM2024PG, TM24JPO, TM24JPP, TM42JP, TM51JP, TM63PARA, TM67PR, TM77PO, TM78OGP.

F (Francja) - Aby uczcić 80. rocznicę wyzwolenia Wingles podczas II wojny światowej (2 września 1944), lokalny klub radiowy (F4KLR) będzie aktywny jako TM80LW w dniach 31 sierpnia, 2 września oraz przez kolejne 13 dni do 9 listopada. Wszystkie łączności SSB i CW zostaną automatycznie potwierdzone przez biuro i eQSL; łączności FT8 zostaną potwierdzone przez eQSL.

IS0 (Włochy) - Giuseppe, IK5WWA będzie ponownie aktywny jako IM0C z Wyspy
metrów. QSL przez znak domowy. Pracuje nad usunięciem zaległości ze swoich wcześniejszych aktywności; prośby o karty bezpośrednie i przez biuro są przetwarzane powoli, ale systematycznie, więc proszę o cierpliwość.

ON (Belgia) - Członkowie Grupy UBA z Verviers będą aktywni jako OR80USA w dniach 1-15 września oraz ponownie od 16 do 31 grudnia. Specjalny znak wywoławczy upamiętnia 80. rocznicę wyzwolenia spod okupacji niemieckiej i Bitwy o Ardeny podczas II wojny światowej, wydarzenia, w którym uczestniczyły wojska amerykańskie. QSL przez biuro do ON4GDV.

W (Stany Zjednoczone) - Matt, AF2F jest aktywny z Long Beach Island (NA-111) od 19 sierpnia i pozostanie tam "przez kilka tygodni". W wolnym czasie jest QRV jako AF2F/2 na pasmach od 40 do 10 metrów CW i FT8. QSL przez LoTW, Club Log, lub przez znak domowy.

YL (Łotwa) - Specjalny znak wywoławczy YL35WAY będzie aktywny w dniach 23-31 sierpnia, aby upamiętnić 35. rocznicę Bałtyckiej Drogi. 23 sierpnia 1989 roku setki tysięcy ludzi utworzyły ludzki łańcuch, obejmujący Estonię, Łotwę i Litwę, domagając się przywrócenia niepodległości państw bałtyckich. Łączności zostaną przesłane do LoTW, eQSL i QRZ Logbook; zobacz: https://qsl.services/event/YL35WAY, aby uzyskać certyfikaty i QSL do pobrania.

ZŁOTY JUBILEUSZ KLUBU GQRP ---> Założony w 1974 roku przez ks. George'a Dobbsa G3RJV (1943-2019) Klub GQRP promuje radiokomunikację niskiej mocy. Z okazji 50-lecia klubu, G5LOW i wszystkie jego regionalne warianty, w tym GQ5LOW, GX5LOW i GS5LOW, będą używane przez członków GQRP przez cały wrzesień.
W szczególności G3XJS będzie używać G5LOW z Harrogate, a G3MFJ (członek -założyciel klubu) użyje GX5LOW z Mirfield, obie lokalizacje w Anglii.
Zobacz: https://www.gqrp.com/.

Nadchodzące zawody:
UK/EI DX Contest SSB: https://www.ukeicc.com/dx-contest-rules.php.

Pozdrawiam
Marcin SP3BBS

11. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

SPAC 144 MHz. Są to zawody aktywności UKF i odbędą się we wtorek 3 września 2024 r. w godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin:

https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/.

UHF FT8 Activity 144 MHz. Odbędą się w środę 4 września 2024 w godz. 17:00-21:00 UTC, organizator Stowarzyszenie BANAT, Regulamin:
https://www.ft8activity.eu/index.php/en/.

Zawody IARU 144 MHz. To coroczne zawody Regionu 1 IARU, sobota/niedziela 7-8 września 2024, godz. 14.00-14.00 UTC. Regulamin zawodów:
http://vhfcontests.pk-ukf.pl/docs/Regulamin_zawodow_VUSHF_R1-IARU_2021_PL.pdf.
Organizatorem zawodów jest IARU R1 i tam należy wysyłać dzienniki poprzez stronę IARU podaną w regulaminie. Wysłanie logów na stronę PK UKF - adres http://vhfcontests.pk-ukf.pl - pozwoli na zestawienie wyników krajowych.
Przed zawodami uruchomiona będzie funkcja pn. "Kto i skąd będzie QRV".
Bezpośredni link: https://pk-ukf.pl/zawody/kalendarz-zawodow-vhf-uhf-shf/kto-i-skad-bedzie-qrv/.
Uwaga: Nasz UKF-owy czołowy team SN7L informuje, że podobnie jak w roku ubiegłym został przygotowany specjalny system antenowy o polaryzacji pionowej. Powinno to umożliwić przeprowadzenie QSO w zawodach ze stacją SN7L tym operatorom, którzy co prawda posiadają transceiver z emisją SSB, ale nie dysponują antenami innymi niż pionowe. O tej sprawie i jeszcze kilku innych, informuje jeden z liderów teamu SN7L, Wojtek SP7HKK (patrz punkt 1. tego Komunikatu).
PK UKF trzyma kciuki i życzymy najlepszego wyniku!
Z własnego doświadczenia dodam, że najłatwiej dowołać się i przeprowadzić skutecznie QSO ze Śnieżką między północą czasu lokalnego, a wczesnymi godzinami porannymi.
I przypominam, że jak w każdych zawodach - log musi zostać wysłany, bo inaczej cały wysiłek na nic...

Info. Stanisław SQ2EEQ

__________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Romanowi SQ2RH, Jackowi SP3L, Krzysztofowi SP6DVP, Maciejowi SP7TEE, Adamowi SQ1GPR, Jurkowi SQ2NIA, Adamowi SP8N, Szymonowi SQ9ZAQ.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adres e-mail Redakcji redakcja@pzk.org.pl


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: redakcja@pzk.org.pl, sp5rt@pzk.org.pl, sp2jmr@pzk.org.pl, sp5e@pzk.org.pl

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.
Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 kHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.


Redakcja Komunikatów PZK: Tomasz SP5RT, Piotr SP2JMR, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Adres redakcji:
Sekretariat ZG PZK, ul. Wojska Polskiego 65A pok. 204, 85-825 Bydgoszcz

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2012 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów. W dniu 1 lipca 2024 r. prezydium ZG PZK powołało na funkcję Redaktora Naczelnego Komunikatów PZK Tomasza SP5RT, a w dniu 25 lipca 2024 r. z udziału w redakcji Komunikatów zrezygnował Zygmunt SP5ELA.

Redakcja Komunikatów PZK.


UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ3TGY |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

72,238,424 Unikalnych wizyt