PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3426 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK 31/24 z dnia 31.07.2024
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
Komunikat Polskiego Związku Krótkofalowców 
NR 31/2024 z dnia 31 lipca 2024 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/.


I. Sprawy organizacyjne

1. Zmiany w Redakcji

Drodzy słuchacze i słuchaczki, drogie czytelniczki i czytelnicy, niezwykle miło jest mi poinformować was o objęciu przeze mnie stanowiska Redaktora Naczelnego Komunikatu PZK.
Świadom długoletniej tradycji wydawnictwa, o której dowiedzieć możecie się więcej z artykułu Piotra SP2JMR (poniżej), deklaruję jego utrzymanie w bieżącej formie Komunikatów Radiowych pod znakiem SP0PZK oraz wydań "papierowych".
Co nie oznacza, że Komunikat nie będzie ewoluował.
Obecnie głównym celem są zmiany organizacyjne i porządkowe. Jak wiecie od pewnego czasu prowadzimy akcję rekrutacyjną na stanowisko redaktorów i współautorów treści komunikatu - rekrutacja trwa nadal. Jeżeli chciał/a-byś razem z nami współtworzyć nasz radiowy tygodnik, to nie zwlekaj - jesteśmy otwarci na każdą formę współpracy.
Kolejną zmianą porządkową jest jeden wspólny adres redakcji:
redakcja@pzk.org.pl - na który możecie przesyłać propozycje informacji do zamieszczenia w Komunikacie, informacje o ciekawych wydarzeniach, planowane akcje okolicznościowe i wszystkie inne informacje, które uważacie, że mogą zainteresować naszą społeczność.
Trzecią zmianą, już mniej pozytywną, jest rezygnacja z pracy na rzecz Komunikatu Zygmunta "Zygiego" SP5ELA. Choć z Zygmuntem dosłownie "musnęliśmy się" w swoich pracach w redakcji, chce z tego miejsca podziękować mu serdecznie za wkład i pracę wykonywaną przez tyle lat w tworzenie treści i grafikę Komunikatu.

Tomasz SP5RT
Redaktor Naczelny, członek prezydium ZG PZK


2. Twoja perspektywa

Zgodnie z obietnicą zapraszam do udziału w badaniu: https://forms.office.com/
e/yrerNqkWrJ
. Jako nowy prezes Polskiego Związku Krótkofalowców, chciałbym poznać możliwie najszerzej aktualną perspektywę wszystkich radioamatorów w Polsce - członków PZK, jak również poza organizacją. Wasze opinie są dla mnie niezwykle cenne, ponieważ każdy wnosi do naszej społeczności unikalne spojrzenie i doświadczenie. Tym bardziej chciałbym je poznać w temacie naszego związku, klubów, wydarzeń oraz kierunków rozwoju. Badanie jest całkowicie anonimowe i nie zbieramy w nim żadnych danych osobowych. Możecie czuć się swobodnie dzieląc się swoimi myślami bez obaw o prywatność. Ten link będzie aktywny do 31 lipca 2024. Jeśli natomiast masz pomysł, inicjatywę, chcesz aktywnie działać, wspierać PZK lub stworzyć coś wspólnie z nami to zachęcam równolegle do kontaktu via e-mail: sp5e@pzk.org.pl .

Vy 73! Krzysztof SP5E

II. Wydarzenia

3. Zaproszenie na Biskupią Kopę

Jak co roku krótkofalowcy z klubu SP6KEO w Prudniku zapraszają w pierwszy weekend sierpnia na spotkanie krótkofalowców na Biskupiej Kopie. W tym roku jest to 3-4 sierpnia. Początek 3 sierpnia sobota godzina 12.00.
Będzie to już 40-te, jubileuszowe spotkanie pod przemiennikiem SR6UKB.

Info. Krótkofalowcy z klubu SP6KEO

4. Zlot żaglowców w Szczecinie

W dniach od 2-5 sierpnia 2024r. odbędzie się Zlot Żaglowców (THE TALL SHIPS RACES Szczecin 24).
Z okazji zlotu od 1-8 sierpnia 2024r. będą pracowały stacje okolicznościowe HF24TSR, SN24TSR, SQ24TSR, SO24TSR. W dniach 3-4.08.2024r. przewidziana jest praca stacji HF24TSR i SP1PMS ze statku szkolnego ,,Nawigator XXI"
Politechniki Morskiej w Szczecinie. Stacja SP1PMS to stacja Klubu Krótkofalowców PZK "NAWIGATOR" przy Politechnice Morskiej w Szczecinie.

73! Janusz SP1TMN

5. Akcja Dyplomowa "Ostatni Lot Liberatora"

Bocheńska Grupa Krótkofalowców, działająca pod znakiem SP9PBB, organizuje w dniach 5-15 sierpnia 2024 roku Akcję Dyplomową pod znakiem SP1944LIB.
Ta wyjątkowa inicjatywa ma na celu upamiętnienie 80-tej rocznicy katastrofy samolotu Liberator B-24, numer boczny KG 890GR-S.
Samolot Liberator B-24 wystartował z lotniska w Brindisi we Włoszech, z misją dostarczenia zaopatrzenia dla walczącej Warszawy. W nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 roku, podczas powrotu z udanej misji zrzutu zaopatrzenia, został zestrzelony przez samoloty Luftwaffe w rejonie Bochni. Tragiczne wydarzenie miało miejsce we wsi Nieszkowice Wielkie, gdzie rozbił się samolot, zginęła cała załoga.
W celu zachowania pamięci o tych bohaterach zbudowano replikę samolotu Liberatora, która obecnie znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Replika ta zawiera oryginalne fragmenty maszyny, która rozbiła się koło Bochni, co dodaje jej szczególnej wartości historycznej i symbolicznej.
Regulamin Akcji Dyplomowej znajduje się na QRZ.com pod linkiem:
https://www.qrz.com/db/SP1944LIB .

Info. Paweł SQ9IAU

6. Field Day już 7-8 września!

Field Day (IARU Region 1 Field Day, SSB) to dobry pomysł na wspólną aktywność klubową, w gronie znajomych lub indywidualnie. To szansa na praktyczne sprawdzenie się w wielu obszarach: praca w terenie, zasilanie awaryjne, projektowanie, budowa anten. Przede wszystkim jest to dobra zabawa i często nowe doświadczenia. Przy dobrej organizacji najbliższe zawody 7-8 września mogą być dodatkowo okazją na pokazanie lokalnej społeczności kim jesteśmy jako krótkofalowcy i jak możemy być cenni w różnych sytuacjach.
IARU Region 1 Field Day nadal nie jest tak popularny w Polsce, jak w innych krajach. Jednak wspólnie możemy to zmienić już 7-8 września 2024. Zawody odbywają się zawsze w pierwszy pełny weekend września (sobota 13.00 UTC do niedzieli 12.59 UTC). Dla polskich krótkofalowców termin ten nie jest do końca szczęśliwy, ponieważ pokrywa się z corocznym Zjazdem Technicznym w Burzeninie. Jeśli jednak nie wybieracie się na Zjazd, to gorąco zachęcam do startu i podjęcia wyzwania.
Stacje pracują na pasmach: 160, 80, 40, 20, 15, 10 metrów. Wyposażenie stacji terenowej musi składać się z przenośnego sprzętu, przenośnych anten i zasilania niezależnego od sieciowego.
Używanie wcześniej zainstalowanego sprzętu nie jest dozwolone. Montaż stacji jak i anten, można rozpocząć dopiero na 24 godziny przed rozpoczęciem zawodów.
O czym warto dodatkowo pamiętać?
Niedozwolone jest mocowanie anten do domów lub innych stałych budynków, a odległość do zamieszkałych domów musi wynosić co najmniej 100 m. Szukając miejsca spełniającego te wszystkie warunki wiele osób wybiera lokalizacje całkowicie na uboczu.
W tym roku gorąco zachęcam przede wszystkim, żeby spróbować i zabrać radio w teren. Jeśli waszym priorytetem numer jeden nie jest głównie najwyższy wynik, to dodatkowo zachęcam - rozważcie również inną strategię - wybór miejscówki, która spełni wymogi regulaminowe i jednocześnie będzie widoczna.
Tzn. blisko uczęszczanego deptaka lub dowolnego innego punktu na mapie, gdzie w weekend mogą być ludzie. Dzięki temu zyskamy szasnę na to, że ktoś nowy w trakcie zawodów pozna krótkofalarstwo, zauważy was, podejdzie, zada pytanie, zeskanuje kod QR lub zabierze ulotkę. Oczywiście pamiętajcie: bezpieczeństwo jest najważniejsze. To zawsze musi być miejsce, gdzie możecie bezpiecznie rozstawić stację. My wesprzemy was w przygotowaniach - gotowy do wydruku pakiet przydatnych materiałów udostępnimy na dwa tygodnie przed wydarzeniem.

Ciąg dalszy już za tydzień. Jeśli lubicie zabierać radio w teren, to koniecznie napiszcie do nas i podzielcie się wskazówkami, radami, relacjami, zdjęciami - udostępnimy je. E-mail: sp5e@pzk.org.pl. W bieżącym wydaniu publikujemy materiał nadesłany przez Jarka SP1C.

Info. Krzysztof SP5E


7. Aktywności terenowe z perspektywy praktyka: SP1C

8 lipca 2024 roku o godzinie 6 rano wyruszyliśmy z Koszalina, w północnej Polsce, na bałkańską przygodę z radiem. Skład naszej ekipy: Marcin LB0OG, Jarek SP1C i Andrzej SQGU. Znamy się doskonale z wcześniejszych wypraw po Skandynawii, zwłaszcza po Norwegii, w tym także poza kołem polarnym. Nasz Citroen C5 kombi był załadowany po dach, a na nim dodatkowy bagażnik oraz maszt antenowy. Po około 10 godzinach i przejechaniu ponad 800 km zatrzymaliśmy się na campingu na Słowacji, w pobliżu parku OM-1072. Po noclegu, aktywowałem ten park, podczas gdy reszta ekipy poszła wspinać się na pobliską via ferratę. Następny etap to Węgry, gdzie dotarliśmy bez żadnych problemów. Camping, na którym się zatrzymaliśmy, leżał na terenie parku, tuż nad rzeką, a my byliśmy jedynymi gośćmi. Szybko rozłożyliśmy trzy namioty i antenę DXCommander, podłączyliśmy Wolfa i rozpoczęliśmy aktywację HAFF-0025. Po przenocowaniu ruszyliśmy do Rumunii, gdzie znaleźliśmy miejsce na nasze namioty nad rzeką, na przystani dla statków wycieczkowych. Kierownik ośrodka okazał się być byłym judoką, podobnie jak ja. Szybko się zaprzyjaźniliśmy i czas upłynął na sympatycznych pogawędkach. Za nocleg zapłaciliśmy tylko 30 zł. Rano, po śniadaniu, wyruszyliśmy do YOFF-0628. Park podlegał pod tereny miejskie i za wejście trzeba było uiścić opłatę. Jednak portier, gdy zorientował się, że jesteśmy krótkofalowcami i nie posiadamy lokalnej waluty, wpuścił nas za darmo. Podczas aktywacji tego parku spotkała nas egzotyczna niespodzianka - otoczyło nas stado wypasających się owiec. Na szczęście nie zniszczyły przeciwwag antenowych. Przed nami była Bułgaria, pierwszy kraj bałkański na naszej drodze, a trasa, którą chcieliśmy przejechać, to słynna TRANSALPINA. W trakcie pokonywania transalpiny, zaliczamy radiowo szczyt górski YOMC-221 na wysokości 2320m npm. Po kilku godzinach jazdy, znaleźliśmy camping "na dziko" na terenie parku LZFF-1042. Byliśmy zmęczeni drogą, rozbijaniem namiotów i stawianiem anten, ale szczęście nam sprzyjało r11; 100 m od naszego obozu znajdowały się wody termalne, gdzie miejscowi relaksowali się w ciepłej wodzie. Wieczorem również tam poszliśmy. Rano, po śniadaniu, aktywowaliśmy park i ruszyliśmy w dalszą drogę. Macedonia Północna przywitała nas niesamowitym upałem - w cieniu było 40°C. Woda w jeziorze, które należało do parku Z3FF-0013 oraz MK-0014 i MK-0042, była wręcz gorąca. Od temperatury powietrza elementy mojej anteny DXCommander zupełnie się powyginały, jakby były z plasteliny. Dobrze, że stanowisko do nadawania znajdowało się w cieniu wysokich drzew, 20 m od wody, w pobliżu był sklepik. Marcin i ja odwiedziliśmy go kilka razy, a sympatyczny sklepikarz chyba błyskawicznie przeszedł kurs krótkofalarski (hi). Po zrobieniu łączności dosłownie uciekliśmy z upałów do... Grecji. Przejechaliśmy przez piękne Saloniki i trafiliśmy na plażę Morza Egejskiego, znajdującą się na terenie parku SVFF-0006 i GR0003. Była już późna pora, ale zdecydowaliśmy się na uruchomienie stacji. Niestety, wzmacniacz 100W uległ awarii. Z tego wszystkiego poszliśmy poszukać pocieszenia w morzu. Woda była fajna. Przenocowaliśmy na plaży, śpiąc tylko na materacach i w śpiworach. Niedaleko odbywała się spora impreza greckiej młodzieży, która bawiła się przy ognisku i głośnej muzyce. Byliśmy tak zmęczeni, że mimo hałasu szybko zasnęliśmy. Rankiem Andrzej i Marcin "dokończyli" park, a potem, po kąpieli w morzu, ruszyliśmy do Albanii. W Albanii, chyba w Tiranie, weszliśmy do kantoru, aby wymienić trochę waluty na zakup owoców i obiadu. Ku naszemu zdziwieniu właścicielka kantoru rozpoznała mnie jako SP1C - totalny szok. Okazało się, że pani zobaczyła na koszulce Marcina napis SOTA i od razu skojarzyła to z naszą ekspedycją, którą śledziła na Facebooku. Była to Anila ZA1AK. Internet ma wielką moc - nawet w Albanii mogą cię rozpoznać. Albania posiada piękne drogi wśród gór, które nas zauroczyły. Późnym popołudniem trafiliśmy do parku ZAFF-0040. Znaleźliśmy niewielką polankę w lesie i rozłożyliśmy obóz "na dziko". Był 13 lipca, sobota i odbywały się potężne zawody IARU HF World Championship CW/SSB. Po CQFF na 40m wołały mnie silne stacje contestowe, nie zważając, że nie pracowałem w zawodach. Przeniosłem się na 30m, co okazało się strzałem w dziesiątkę - szybko zrobiłem 48 łączności na CW. Marcin i Andrzej pracowali na SSB i trochę FT8. Mimo trudności, zaliczyli park. W pobliżu naszego obozu było źródełko z zimną, pitną wodą, więc skorzystaliśmy z "worko-prysznica", co poprawiło nasze humory. 14 lipca, po tygodniu wyprawy, ruszyliśmy do Czarnogóry. Znaleźliśmy park 4OFF-0020 na plaży, na terenie campingu Tropicana Beach. Miejsce okazało się świetne - namioty wśród drzew, 80 m od Adriatyku, dużo miejsca na anteny. Po raz pierwszy Andrzej rozstawił swojego własnoręcznie zbudowanego Hexbeama, a ja swojego DXCommandera. Porównywaliśmy obie anteny na 20m. Hexbeam okazał się cichszą anteną i wygrywał średnio dwoma esami zarówno w nadawaniu, jak i odbiorze. Miejscówka była tak dobra, że postanowiliśmy zostać tam 3 dni. Poza łącznościami, kilka razy dziennie kąpaliśmy się w Adriatyku, zwiedziliśmy starówkę pobliskiego miasta Ulcinj i odpoczywaliśmy w cieniu drzew, korzystając z "cudów" cywilizacji - pryszniców, toalet, dostępu do prądu i możliwości prania. Podczas pobytu nad Adriatykiem zaliczyliśmy jeszcze POTĘ ME-0006, znajdującą się około 2-3 km od naszego campingu. Aktywacja była dość komiczna, ponieważ musieliśmy wachlować operatora kartonem, aby odpędzać komary. Po trzech dniach, wypoczęci, opuściliśmy Tropicana Beach i pojechaliśmy zobaczyć zatokę Kotorską oraz Dubrownik w Chorwacji. W Dubrowniku nie odpuściliśmy kąpieli w fantastycznym morzu i zwiedzania starego miasta oraz zamku. Po wszystkim zjedliśmy kolację w lokalnej knajpce i wyruszyliśmy do Bośni i Hercegowiny. Granice chorwacko-bośniacką przekroczyliśmy późnym wieczorem. Po kilku kilometrach krętych dróg w Bośni, silnik naszego samochodu odmówił posłuszeństwa i stanęliśmy w nocy pośrodku niczego. Byliśmy zmęczeni, bez zasięgu i nie mieliśmy pomysłów, więc postanowiliśmy przenocować przy samochodzie. Rano, choć z trudnościami, auto odpaliło i ruszyliśmy dalej. Park E7FF/BA-0027, do którego dotarliśmy, rozciągał się w pięknej dolinie. Bez problemu każdy z nas zrobił wymaganą ilość QSO (minimum 44) i udaliśmy się zwiedzać pobliską jaskinię Vjetrenica, gdzie doświadczyliśmy chłodu i nasze oczy odpoczęły od słońca. Następnym krajem na trasie była Serbia. Dotarliśmy tam późno w nocy i nie mogliśmy znaleźć campingu, więc zdecydowaliśmy się na nocleg "na dziko" nad rzeką niedaleko Nowego Sadu. Rano znaleźliśmy serwis Citroena, aby sprawdzić, jak poważna była awaria silnika. Okazało się, że to problem z układem paliwowym i z odrobiną szczęścia może uda się wrócić do Polski bez konieczności naprawy. Z duszą na ramieniu, wsłuchując się w rytm pracy silnika, wyjechaliśmy do kolejnego parku YUFF-0038 i RS-0060, który był usytuowany nad jeziorem. Woda nie wyglądała zbyt zachęcająco. Zrezygnowaliśmy z kąpieli i skoncentrowaliśmy się na łącznościach. Po zakończeniu aktywacji ruszyliśmy na Węgry. Po kilku godzinach dotarliśmy na camping nad Balatonem. Cudem udało się znaleźć miejsca na trzy namioty. Było bardzo dużo ludzi, wręcz tłok. Po ustawieniu namiotów poszliśmy popływać. Słońce szybko schowało się za horyzont, ale księżyc świecił bardzo jasno, wyglądał jak pomarańcza. Po kąpieli była obfita kolacja w lokalnej restauracji i spanie. Wstaliśmy bardzo wcześnie i o godzinie 5 byliśmy już w trasie. Przed nami było około 1200 km. Samochód jakoś dawał radę i do domu dojechaliśmy około godz. 20-tej. Dwa tygodnie upłynęło bardzo szybko i mimo zmęczenia byliśmy bardzo zadowoleni.

W trakcie wyprawy przejechaliśmy 5600km, aktywowaliśmy 10 krajów w ramach programu WWFF i 5 krajów w ramach programu POTA. Sprzęt turystyczny: trzy namioty 2 osobowe, 2 tarpy z rurkami podporowymi, trzy składne foteliki, 3 stoliki, maszynka do gotowania na gaz + jetboil do gotowania wody na kawę, 2 worki czterolitrowe na wodę, worko-prysznic. Sprzęt krótkofalarski: FT-817 plus wzmacniacz 40 W, K2X plus wzmacniacz 40W, Wolf 10W (własnego wykonania) plus wzmacniacz 100W (własnego wykonania) , IC7600, 2 akumulatory 20 Ah, 4 akumulatorki od 3 do 6 Ah, przedłużacz, ładowarki do akumulatorów (najczęściej akumulatory ładowaliśmy w samochodzie w trakcie jazdy), dwa panele słoneczne i skrzynka narzędziowa. Anteny - wszystkie własnego wykonania: ultralihgt W3DZZ z przedłużkami na CW, dwupasmowy GP 20/40m, DXCommander 40-10m, Hexbeam i End-fed. Maszt do Hexabeam i trzy maszty firmy DXWire. Koszty: Paliwo wyszło po 1000 PLN na osobę i to był największy wydatek. Jedzenie, zabraliśmy trochę z Polski, tak wszelki wypadek: po 2 konserwy, po 2 zupki , po 2 paszteciki, po 2 liofizaty, 2 paczki migdałów, kawa+herbata. To właściwie wszystko. Zwykle śniadania i kolacje robiliśmy sobie sami z produktów miejscowych, a obiady, jeśli było to możliwe jedliśmy w knajpkach próbując lokalnych specjałów. Ceny żywności było porównywalne do polskich, a czasem tańsze. Nie robiliśmy wcześniejszych rezerwacji campingów. Bardzo dziękujemy wszystkim kolegom za łączności, że mogliśmy doświadczyć pięknej przygody z radiem. Szczególne podziękowanie nasz zespół kieruje do Macieja SP1FM. W trakcie wyprawy Maciej na bieżąco przy wykorzystaniu internetu pomagał nam w wyszukiwaniu parków, campingów, ostrzegał przed korkami i dodawał nam otuchy. W imieniu zespołu Jarek SP1C

Info. Jarek SP1C

8. Zostań operatorem stacji okolicznościowej

Każdy z nas nie raz wołał stację, do której pile-up ciągnie się od Azorów po Ural, a jak jest po drugiej stronie?
Jeżeli chciałbyś spróbować swoich sił w pracy stacji okolicznościowych, to jest to propozycja dla Ciebie!
Marcin SP6MI zbiera zespół operatorów do wspólnej realizacji stacji okolicznościowych pod patronatem Polskiego Związku Krótkofalowców.
Zgłoszenie skieruj na adres sp6mi@pzk.org.pl, w treści napisz swój znak, lokalizację, pasma i emisje, na których możesz pracować oraz przybliżoną dostępność czasową w najbliższych miesiącach.

Info. Krzysztof SP5E

9. II rejs po Brdzie bydgoskich krótkofalowców

Bydgoski Oddział Terenowy PZK (OT04) 13 sierpnia br o godz. 17.00 organizuje drugi kolejny rejs po Brdzie na statku spacerowym "Fantazja". Rejs odbędzie się na praktycznie całym żeglownym odcinku Brdy, aż do Brdyujścia. Przewidywana jest także praca radiostacji z tzw. "starej" i "nowej" śluzy łączącej Brdę z Wisłą.
Udział w rejsie należy zgłaszać bezpośrednio drogą e-mailową lub tel. Prezesowi Bydgoskiego OT PZK Grzegorzowi SQ2HCK sq2hck@wp.pl tel. 690-488-209.
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc decyduje kolejność zgłoszeń. Koszt zależy od ilości uczestników.

Info. Piotr SP2JMR


III. Sport

10. Informacje nie tylko DX-owe

8Q - Malediwy: Gregor, S53RA będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako 8Q7GG z Malediwów (AS-013) od 3 do 13 sierpnia. Będzie pracować QRP na CW, SSB oraz trochę na FT8, głównie wieczorami czasu lokalnego. QSL na znak domowy.

A2 - Botswana: Andi, DB8UX będzie aktywny jako A25UX podczas podróży po Botswanie od 3 do 9 sierpnia. Będzie pracować niską mocą na pasmach od 40 do 10 metrów w godzinach wieczornych czasu lokalnego. QSO będą przesyłane do LoTW i Club Log.

F - Francja: Geoffrey, F4FVI będzie aktywny jako F4FVI/p z wyspy Noirmoutier (EU-064) w dniach 26-28 lipca. Główna działalność będzie na QO-100 z trzech różnych lokalizacji na wyspie, ale możliwe, że będzie również aktywny podczas konkursu IOTA. QSL na znak domowy.

F - Francja: Z okazji Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Paryżu 2024, członkowie Union des Radioclubs (URC) będą używać znaków TM2024JOP od 26 lipca do 9 sierpnia oraz TM2024JPP od 10 do 11 sierpnia i od 28 sierpnia do 9 września.

F - Francja: Vitaly, F4WBU będzie operować dwoma specjalnymi znakami w ramach wsparcia 33. Letnich Igrzysk Olimpijskich: TM33SOG (26-31 lipca) i TM24G (1-11 sierpnia). Wszystkie QSO będą potwierdzane przez biuro.

FY - Gujana Francuska: Z okazji Igrzysk Olimpijskich, Thierry, FY4JI będzie aktywny jako TO973FY z Gujany Francuskiej od 26 lipca do 10 sierpnia. Będzie pracować na SSB i FT8. QSL przez EA5GL.

J3 - Grenada: Ishmael, 8P6PE jest aktywny jako J38PE z Grenady (NA-024) od 23 lipca i pozostanie tam przez weekend, planując aktywności z miejsc POTA. Następnie przeniesie się na wyspę Carriacou (NA-147) z kolejnymi aktywacjami POTA od 29 lipca do 4 sierpnia. QSL przez 8P6PE.

OM - Słowacja: Stacja specjalna OM80SNP będzie aktywna od 1 do 31 sierpnia, upamiętniając 80. rocznicę Słowackiego Powstania Narodowego (Slovenske Narodne Povstanie) podczas II wojny światowej. QSL przez OQRS Club Log, LoTW lub przez OM2FY.

SP - Polska: Znaki specjalne SO80PW i SP80PW będą aktywne od 29 lipca do 4 sierpnia, upamiętniając 80. rocznicę Powstania Warszawskiego podczas II wojny światowej. QSL przez SP3PDO.

SV - Grecja: Członkowie Deep Blue DX Team będą aktywni jako J48FT z wyspy Tinos (EU-067) w dniach 26-31 lipca. Będą pracować na CW, SSB i FT8 (MSHV) na wszystkich pasmach. Karty QSL nie będą dostępne, ale QSO będą przesyłane do LoTW, Club Log i eQSL.

SV - Grecja: Savas, SV2AEL będzie ponownie aktywny jako SV2AEL/8 z wyspy Ammouliani (EU-174, WWL KN10wh) od 1 do 10 sierpnia. Będzie pracować na pasmach od 80 do 10 metrów, a także na 6 metrach, jeśli propagacja pozwoli. QSL przez LoTW, OQRS Club Log lub bezpośrednio do SV2AEL.

SV5 - Grecja: Olli, DH8BQA będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako SV5/DH8BQA z wyspy Rodos (EU-001) w dniach 26-31 lipca. Będzie pracować QRP na pasmach od 80 do 6 metrów. QSL przez OQRS Club Log, LoTW i eQSL.

TK - Korsyka: Frans, DJ0TP będzie ponownie aktywny jako TK/DJ0TP z Korsyki (EU-014) od 2 sierpnia do 4 września. QSL na znak domowy oraz LoTW.

V4 - Saint Kitts i Nevis: Gary, G0FWX będzie ponownie aktywny jako V47FWX z St Kitts (NA-104) od 28 lipca do 24 sierpnia. QSL przez OQRS M0URX.

V8 - Brunei: Z okazji 78. urodzin HM Hassanal Bolkiah, Sułtana i Yang Di-Pertuan Brunei, stacja V84SPU będzie aktywna od 20 lipca do 3 sierpnia na wszystkich pasmach na SSB, CW i FT8. QSL bezpośrednio na adres: P.O. Box 849, MPC Old Airport, Bandar Seri Begawan BB3577, Brunei Darussalam.

W - USA: Don, K6ZO (7Q6M) i Brian (WV8BNM) będą aktywni jako W1N z wyspy Nantucket (NA-046) od 23 lipca do 4 sierpnia. Będą pracować na CW, SSB, FT4 i FT8. QSL przez LoTW.

W - USA: Old Barney Amateur Radio Club będzie aktywny jako W2T z latarni morskiej Tucker's Island w Tuckerton Seaport (stały ląd New Jersey) 3 sierpnia od około 13:00 UTC do 20:00 UTC. QSL przez N2OO.

YJ - Vanuatu: Chris, VK2YUS będzie ponownie aktywny jako YJ0CA z Port Vila (OC-035), Vanuatu między 30 lipca a 10 sierpnia. Będzie pracować na SSB na pasmach od 40 do 10 metrów, głównie od 21:00 UTC do 10:00 UTC. QSL bezpośrednio na znak domowy. Nie używa LoTW ani Club Log.

UN / EX - Kazachstan i Kirgistan: Darek SP9DLM i jego syn Grzegorz SN9GM będą aktywni jako UN/SP9DLM i UN/SN9GM z Kazachstanu od 25 lipca do 12 sierpnia oraz jako EX/SP9DLM i EX/SN9GM z Kirgistanu od 13 do 19 sierpnia.
Grzegorz jest najmłodszym krótkofalowcem w Polsce; zdał egzamin w zeszłym roku, kiedy miał 10 lat. QSL przez znaki domowe (preferowane biuro), LoTW, eQSL.


Nadchodzące zawody:
European HF Championship:
https://euhf.s5cc.eu/euhfc_rules/.

North America QSO Party:
https://www.ncjweb.com/NAQP-Rules.pdf.

Pozdrawiam
Marcin SP3BBS

11. Dyplom dla uczestników SP DX RTTY Contest 2024

Wzór dyplomu opracowany przez Romana SQ2RH-widoczny w wersji PDF

Info. Roman SQ2RH

12. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

Zawody Letnie im. Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB - all band - sobota/niedziela, 3-4 sierpnia 2024, godz. 14.00-14.00 UTC, organizator Stowarzyszenie PK UKF. Zawody poświęcone pamięci wybitnego polskiego ultrakrótkofalowca Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB.
Regulamin zawodów: https://pk-ukf.pl/kalendarz-zawodow-2021/.

SPAC - 144 MHz - są to zawody aktywności UKF - wtorek, 6 sierpnia 2024, godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać poprzez stronę o adresie:
http://spac.pk-ukf.pl/.

VHF-FT8 Activity - 144 MHz, środa 7 sierpnia 2024, godz. 17:00-21:00 UTC, organizator BANAT. Regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/.

SPAC- 50 MHz - są to zawody aktywności UKF - czwartek, 8 sierpnia 2024, godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.

73, Stanisław SQ2EEQ

IV. Technika

13. Rozwój M17

Warto zauważyć pojawienie się CS7000 M17 (koszt: 299$) - fabrycznego radia dla protokołu M17. Ze względu na ograniczenia, CS7000 będzie obsługiwać tylko jeden protokół na raz. Jednak w każdej chwili można samodzielnie przeprogramować radio dla dowolnego protokołu. Pełne parametry techniczne odnajdziecie na stronie: https://www.connectsystems.com/products/top/radios/CS7000_M17.htm Mocniejsza wersja "PLUS" (koszt: 499$) ma podwojoną pamięć, co pozwala na posiadanie jednego radia DMR, Analog, M17 oraz wspierającego inne protokoły (takie jak DSTAR, P25 i inne). Przewidywana dostępność wersji z "plusem" to koniec września. Wojtek SP5WWP opublikował również w ostatnim czasie list otwarty "Co hamuje rozwój radia amatorskiego?", w którym opisuje blokady na drodze do technologicznego unowocześnienia. Zainteresowani mogą zapoznać się z jego pełną treścią pod adresem: https://archive.org/details/what-stalls-amateur-radio-development/

Info. Krzysztof SP5E


IV. Historia

14. Komunikaty PZK i nie tylko

Radiowy przekaz informacji o krótkofalowcach i krótkofalarstwie w ramach PZK ma swoje początki w latach 50. XX wieku. Wówczas komunikaty radiowe dla krótkofalowców SP były nadawane przez radiostację Centralnego Radio-klubu LPŻ, czyli Ligi Przyjaciół Żołnierza, a później LOK, czyli Ligi Obrony Kraju. Były to dawne czasy, gdy stacja przekazująca komunikaty pracowała pod znakiem SP5KAB.
Po reaktywowaniu Polskiego Związku Krótkofalowców od 1958 roku Radiowy Biuletyn Informacyjny nadawany był przez Centralną Amatorską Radiostację Polskiego Związku Krótkofalowców SP5PZK w Warszawie.
W numerze 3 (marcowym) Radioamatora z roku 1958 na stronie 24 znajduje się informacja dotycząca komunikatów PZK o następującej treści:
"2 lutego br. uruchomiona została centralna radiostacja Polskiego Związku Krótkofalowców, pracująca pod znakiem SP5PZK. Radiostacja ta nadaje komunikaty dla krótkofalowców w niedziele o godzinie 10.00 w paśmie amatorskim 7 MHz (42 metry) na fonii."

Istniejący do dzisiaj RBI, z jego obecnym Redaktorem Naczelnym Jerzym Kucharskim SP5BLD, do 1994 roku był jedynym źródłem informacji przekazywanych drogą radiową. Po przeniesieniu sekretariatu ZG PZK do Leszna ówczesny Prezes PZK Ryszard SP3CUG zaczął redagować i nadawać Komunikaty PZK ze stacji SP3PZK. Po wyborze w 1996 roku nowego Prezydium PZK miejsce nadawania nie zamieniło się, ale redagowane już one były przez Marka SP3AMO, czyli nowego Prezesa naszej organizacji. Komunikaty te były nadawane o godz. 17.00 w środy na QRG 3702,5 kHz +/- QRM. Jednakże ze względu na warunki propagacyjne często były nie wszędzie dobrze słyszane, a godziny nadawania zmieniano uwzględniając strefę czasową. Innej formy publikacji poza "Krótkofalowcem Polskim" nie było, ponieważ nie było wtedy ogólnodostępnego Internetu. Część materiałów trafiała do naszego miesięcznika.

W 2000 roku na XIV KZD zostało wybrane nowe Prezydium ZG PZK, a mnie przypadł zaszczyt objęcia funkcji Prezesa PZK. Jednym z najważniejszych celów działalności rcentralir1; PZK była poprawa przepływu informacji zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz Związku. Stąd od początku września 2000 roku zacząłem redagować "Komunikaty sekretariatu ZG PZK" i nadawać je co tydzień, z tym że godzina została zmieniona i ustalona na 18.00 czasu lokalnego z powodu różnic w propagacji i możliwości odbioru zwłaszcza przez "zapracowanych" członków PZK.
Miejscem nadawania z początku była radiostacja studenckiego klubu SP2PIK na ówczesnym bydgoskim ATR, udostępniana mi przez operatora odpowiedzialnego Leszka SP2WKB. Komunikaty były nadawane pod znakiem SP0PZK.
Po około 2 miesiącach dało się uruchomić stację na ul. Modrzewiowej 25, wykorzystaliśmy wówczas PZK-owski TRX TS-140 oraz ok. 500 W wzmacniacz otrzymany od śp. Władysława SP9KZ. Anteny to 2 x inw. V na 80 i 40 m.
Pod koniec 2000 roku w stacji SP0PZK znalazł się mój TRX TS-850SAT oraz wzmacniacz na dwóch lampach Q04. A zestaw anten uzupełniła moja prywatna antena typu beam TH5Mk2 firmy HyGain. Taki zestaw pracował bardzo wydajnie i stabilnie przez ok 2 lata.
Później stacja SP0PZK, dzięki Kazikowi SP2FAX i zajęciu 2 miejsca w SPDX Conteście, otrzymała trx FT1000MP MK2 Field.
Pod koniec 2000 r. uruchomiliśmy Internet i Komunikaty zaczęły być wysyłane do subskrybentów. W ciągu roku lista subskrybentów przekroczyła 300 osób. Natomiast ogólnodostępnymi stały się dopiero po uruchomieniu strony internetowej PZK. Forma ich była trochę inna niż obecnie.
Na przykład zaczynały się od nekrologów i dopiero, gdy zacząłem zasięgać języka u młodych wiekiem krótkofalowców zmieniłem tę formę, a nekrologi publikowane były w końcowej części Komunikatu. Od września 2009 roku na początku każdego Komunikatu zamieszczałem wiadomości organizacyjne, później pozostałe informacje o wydarzeniach oraz sprawy sportowe.
Pod koniec 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, który przejął po Grzegorzu SP1THJ obowiązki admina strony internetowej i SI PZK oraz korygował i publikował Komunikaty na portalu PZK. Nowy nagłówek Komunikatów pojawił się w sierpniu 2012 roku.
Od września 2012 r. do redakcji dołączył Jerzy SP3SLU, który do dzisiaj czyta Komunikaty w każdą środę od godziny 18.00 na QRG 3702,5 kHz +/- QRM.
Po zmianie prezydium na KZD w 2016 roku, za sprawą nowego Prezesa PZK Waldemara 3Z6AEF, zmieniła się nazwa "Komunikat sekretariatu ZG PZK" na "Komunikat PZK". Przez chwilę Komunikatowi groziła likwidacja ponieważ jego rolę w 2017 roku przejął "Tygodnik Krótkofalowca", a później "Propagacja". Jednakże pomimo, jak się później okazało, nieudanych prób zmiany polityki wydawniczej PZK, Komunikat PZK redagowaliśmy dalej, lecz nie był on nigdzie publikowany i czytany, a zawarte w nim materiały stanowiły część zawartości wymienionych wyżej, nieistniejących już wydawnictw.
Powrót do publikacji Komunikatów PZK w 2018 roku był związany z podobną do dzisiejszej formą, czyli Komunikat został podzielony na bloki tematyczne, a najważniejsze informacje podawane np. przez Prezesa PZK znajdują się na początku.
Przez pewien okres czasu w składzie redakcji był Piotr SP8MRD, który od ponad 2 lat, już po za redakcją, zajmuje się korektą naszego wydawnictwa.

W marcu 2022 roku redakcja pozyskała cenny nabytek w osobie człowieka z wizją znającego doskonale grafikę komputerową - Krzysztofa SP5E, który stworzył bardzo ciekawą wersję graficzną Komunikatów nawiązującą do gazety internetowej.
Wersja ta wyewoluowała w 2023 roku do formy stricte gazetowej, którą wszyscy czytelnicy doskonale znają. Wersja ta jest rozsyłana na listę mailingową stworzoną kilka lat temu przez Zygmunta SP5ELA, zwierającą adresy wszystkich członków PZK oraz wcześniejszych subskrybentów. Można zapisać się na nią w prosty sposób.

Obecnie skład redakcji zmienił się po rezygnacji Zygmunta SP5ELA, a także po zmianie redaktora naczelnego, którym jest aktualnie Tomasz Rybak SP5RT.
Poza szefem w redakcji są: Krzysztof SP5E, Jerzy SP3SLU i Piotr SP2JMR.
Komunikaty nadal nadawane są co środę, o godz.18.00 czasu lokalnego, w paśmie 80 m, na QRG 3702,5 kHz +/- QRM, poza okresem wakacyjnym.
Ważnym elementem Komunikatów są tzw. łączności pokomunikatowe prowadzone przez czytającego wcześniej treść Komunikat. Dają one możliwość bezpośredniego kontaktu ze stacją SP0PZK, wymiany raportów oraz często przekazania informacji uzupełniających. Tych łączności bywa czasem całkiem sporo - często więcej niż 50.
Krótka informacja statystyczna: "Komunikatów sekretariatu ZG PZK" oraz "Komunikatów PZK" w ciągu 24 lat zredagowałem łącznie 1243, z czego większość była opublikowana.
Kończąc ten rys historyczny dziękuję wszystkim, którzy wspomagali mnie w redakcji Komunikatów oraz wszystkim, którzy przesyłając do nas materiały czynią Komunikaty ważną platformą wymiany informacji o tym, co jest istotne dla nas krótkofalowców i naszego pięknego hobby.

Piotr SP2JMR

_________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Pawłowi SQ9IAU, Romanowi SQ2RH, Grzegorzowi SQ2HCK, Jarkowi SP1C.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adres e-mail Redakcji redakcja@pzk.org.pl


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: redakcja@pzk.org.pl, sp5rt@pzk.org.pl, sp2jmr@pzk.org.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.
Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.

Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 kHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.


Redakcja Komunikatów PZK: Tomasz SP5RT, Piotr SP2JMR, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Adres redakcji:
Sekretariat ZG PZK, ul. Wojska Polskiego 65A pok. 204, 85-825 Bydgoszcz

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2012 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów. W dniu 1 lipca 2024 r. prezydium ZG PZK powołało na funkcję Redaktora Naczelnego Komunikatów PZK Tomasza SP5RT, a w dniu 25 lipca 2024 r. z udziału w redakcji Komunikatów zrezygnował Zygmunt SP5ELA.

Redakcja Komunikatów PZK.

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ3TGY |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

72,238,420 Unikalnych wizyt