Opadł już przysłowiowy kurz po największym krótkofalarskim wydarzeniu w tym roku czyli Olimpiadzie WRTC 2022. Zawody opóźnione o rok z powodu pandemii COVID goszczące czołówkę światowego contestingu wyłonioną w dwuletnim procesie kwalifikacji zagościły w miejscowości Castel San Pietro Terme, niedaleko Bolonii we włoskim regionie Emilia-Romagna w okresie 4-11 lipca 2023 r.
W pierwszym dniu odbyło się uroczyste otwarcie zawodów, a w kolejnym losowanie lokalizacji i znaków wywoławczych przypisanych drużynom biorącym udział we współzawodnictwie. Polskiemu team'owi trafiła się agroturystyczna stadnina koni Agriturismo L'Unicorno oddalona o około 50 km na północ od Bolonii, a wylosowany znak wywoławczy to I46Q. Podobnie jak wszystkie drużyny mieliśmy do dyspozycji trzypasmową antenę kierunkową na wyższe pasma oraz dwa dipole na dolne pasma usytuowane na maszcie o wysokości 11 m.
W piątek po rozłożeniu i sprawdzeniu sprzętu okazało się, że występuje problem z zakłóceniami pochodzącymi od urządzeń elektrycznych, m. in. od elektrycznego pastucha i oświetlenia ledowego. Na szczęście udało się uzgodnić z zarządcami posesji ich wyłączenie na czas trwania zawodów.
Udział w zawodach przebiegł bez awarii i problemów technicznych oraz w dobrych warunkach propagacyjnych. Przeprowadziliśmy 4282 QSO co pozwoliło uplasować się na dobrej, 20 pozycji spośród 60-ciu sklasyfikowanych drużyn. Choć uzyskany wynik jest lepszy od spodziewanego, to czujemy pewien niedosyt, gdyż zbyt mało uwagi poświęciliśmy emisji SSB, a wystarczyło przeprowadzić nieco więcej QSO fonią i w zasięgu była nawet pierwsza dziesiątka. Zwycięzcami tej edycji WRTC został duet ukraiński UW7LL i VE3DZ.
W poniedziałek 11 lipca odbyła się oficjalna ceremonia zakończenia Olimpiady na której oprócz ogłoszenia wyników i wręczenia trofeów, ujawniono miejsce kolejnej Olimpiady WRTC w 2026 r., której gospodarzem została Wielka Brytania. Ceremonia zamknięcia miała również polski akcent w postaci wręczenia pucharów za styczniową akcję WRTC Award, w której zwycięzcą we wszystkich kategoriach, CW, SSB i MIXED został Tomasz SN7B (SQ7BFC), a puchary w jego imieniu odebrała córka Oliwia. Jej trzykrotne wystąpienia spotkały się z aplauzem zgromadzonej publiczności. Medal za zajęcie trzeciego miejsca w tej akcji dyplomowej wśród stacji specjalnych - aktywatorów w kategorii CW dla stacji SP0WRTC z dorobkiem 28593 QSO odebrał w imieniu zespołu Krzysztof SP7GIQ. Praca tej stacji była możliwa dzięki dużej pomocy PZK oraz operatorów poświęcających swój czas na aktywację znaku na pasmach.
Po ceremonii zakończenia udaliśmy się w drogę powrotną i po 14 godzinach jazdy samochodem, szczęśliwie dotarliśmy do domów.
Bogusław SP7IVOOliwia córka Tomasza SN7B odebrała puchary w imieniu swojego ojca