PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3594 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 1
RSS

Po WRTC 2022
Opcje newsa
WRTC-2022Echa WRTC 2022

medal dla SP0WRTC


Opadł już przysłowiowy kurz po największym krótkofalarskim wydarzeniu w tym roku czyli Olimpiadzie WRTC 2022. Zawody opóźnione o rok z powodu pandemii COVID goszczące czołówkę światowego contestingu wyłonioną w dwuletnim procesie kwalifikacji zagościły w miejscowości Castel San Pietro Terme, niedaleko Bolonii we włoskim regionie Emilia-Romagna w okresie 4-11 lipca 2023 r.

W pierwszym dniu odbyło się uroczyste otwarcie zawodów, a w kolejnym losowanie lokalizacji i znaków wywoławczych przypisanych drużynom biorącym udział we współzawodnictwie. Polskiemu team'owi trafiła się agroturystyczna stadnina koni Agriturismo L'Unicorno oddalona o około 50 km na północ od Bolonii, a wylosowany znak wywoławczy to I46Q. Podobnie jak wszystkie drużyny mieliśmy do dyspozycji trzypasmową antenę kierunkową na wyższe pasma oraz dwa dipole na dolne pasma usytuowane na maszcie o wysokości 11 m.
W piątek po rozłożeniu i sprawdzeniu sprzętu okazało się, że występuje problem z zakłóceniami pochodzącymi od urządzeń elektrycznych, m. in. od elektrycznego pastucha i oświetlenia ledowego. Na szczęście udało się uzgodnić z zarządcami posesji ich wyłączenie na czas trwania zawodów.

Udział w zawodach przebiegł bez awarii i problemów technicznych oraz w dobrych warunkach propagacyjnych. Przeprowadziliśmy 4282 QSO co pozwoliło uplasować się na dobrej, 20 pozycji spośród 60-ciu sklasyfikowanych drużyn. Choć uzyskany wynik jest lepszy od spodziewanego, to czujemy pewien niedosyt, gdyż zbyt mało uwagi poświęciliśmy emisji SSB, a wystarczyło przeprowadzić nieco więcej QSO fonią i w zasięgu była nawet pierwsza dziesiątka. Zwycięzcami tej edycji WRTC został duet ukraiński UW7LL i VE3DZ.
W poniedziałek 11 lipca odbyła się oficjalna ceremonia zakończenia Olimpiady na której oprócz ogłoszenia wyników i wręczenia trofeów, ujawniono miejsce kolejnej Olimpiady WRTC w 2026 r., której gospodarzem została Wielka Brytania. Ceremonia zamknięcia miała również polski akcent w postaci wręczenia pucharów za styczniową akcję WRTC Award, w której zwycięzcą we wszystkich kategoriach, CW, SSB i MIXED został Tomasz SN7B (SQ7BFC), a puchary w jego imieniu odebrała córka Oliwia. Jej trzykrotne wystąpienia spotkały się z aplauzem zgromadzonej publiczności. Medal za zajęcie trzeciego miejsca w tej akcji dyplomowej wśród stacji specjalnych - aktywatorów w kategorii CW dla stacji SP0WRTC z dorobkiem 28593 QSO odebrał w imieniu zespołu Krzysztof SP7GIQ. Praca tej stacji była możliwa dzięki dużej pomocy PZK oraz operatorów poświęcających swój czas na aktywację znaku na pasmach.

Po ceremonii zakończenia udaliśmy się w drogę powrotną i po 14 godzinach jazdy samochodem, szczęśliwie dotarliśmy do domów.

Bogusław SP7IVO


Oliwia córka Tomasza SN7B odebrała puchary w imieniu swojego ojca
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,051,117 Unikalnych wizyt