PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3317 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 24/23 z dnia 14.06.2023
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 24/2023 z dnia 14 czerwca 2023 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/.



I. Sprawy organizacyjne

1. Wyłączony LOGSp

Informuję, że z powodów prowadzonych prac serwisowych strona LOGSp będzie niedostępna w okresie od czwartku 15.06.2023 godz. 12.00, do soboty 18.06.2023, godz. 03.00 czasu lokalnego (01.00 UTC).

Info. Jakub SQ2PMN admin SI PZK

2. HAMChallenge 2023

Krótkofalarstwo to zabawa, łączność radiowa, technologia, eksperymenty, samokształcenie, przyjaźń i łączność w sytuacjach awaryjnych.
Czy masz niesamowity pomysł, którym chciałbyś się podzielić ze społecznością? IARU Region 1 zaprasza do przedstawienia przełomowego pomysłu, który zwiększy świadomość na temat radia amatorskiego. Szukamy fajnego pomysłu lub projektu, który Twoim zdaniem jest częścią przyszłości radia amatorskiego. Stwórz zespół, podziel się swoim pomysłem, przedstaw swoją propozycję i wprowadź ją w życie. Nadszedł czas, aby zaprezentować radio amatorskie z innej perspektywy, a my szukamy właśnie Ciebie! Najlepsze propozycje zostaną nagrodzone, nie przegap tej okazji!
Wyzwania:

Wyzwanie nr 1. Skierowane do młodych osób i/lub uczestników nieposiadających amatorskiej licencji radiowej.
Czym jest radio amatorskie? Wiele osób nawet o nim nie słyszało. To powinno się zmienić! Radio amatorskie to komunikacja radiowa, technologia i eksperymenty, ale także przyjaźń, samokształcenie i zabawa. Bądź kreatywny, dlaczego chciałbyś dowiedzieć się więcej o krótkofalarstwie? Co sprawia, że jesteś ciekawy? Podziel się i wyjaśnij krótkofalarstwo w zabawny sposób, który Twoim zdaniem przyciągnie i pozna więcej osób.
Wskazówka: treści do udostępnienia w mediach społecznościowych i dotarcia do szerokiego grona odbiorców. Korzystaj z filmów, zdjęć itp. Kreatywność nie ma granic!

Wyzwanie nr 2. Zorientowane na licencjonowanych radioamatorów.
Użyj swojej wyobraźni, jak będzie wyglądać radio amatorskie za 10 lat? Tak, mówimy o przyszłości. Radio amatorskie zmienia się, w przeszłości nigdy nie słyszeliśmy o satelitach, digi modach czy SDR. A to tylko kilka przykładów.
Prosimy Cię o podzielenie się ciekawym pomysłem lub projektem, który Twoim zdaniem zmieni radio amatorskie, ale jest również zabawny. Może to być projekt technologiczny, eksperyment lub rozwój cyfrowy. Nie ograniczaj się! Prosimy o dzielenie się pomysłami, które przyczyniają się do rozwoju społeczności krótkofalowców. HAMChallenge to zaproszenie do zgłaszania pomysłów: najlepsza propozycja zostanie nagrodzona i wprowadzona w życie!

Czego oczekujemy?
Oczekujemy, że przedstawisz nowe pomysły, które pomożemy Ci wcielić w życie. Zwycięskie zespoły lub osoby indywidualne wprowadzą swoje pomysły w życie we współpracy ze społecznością radioamatorów. International Amateur Radio Union Region 1 (IARU R1) zapewni wytyczne dla tych projektów i wesprze je finansowo. Proponowane pomysły muszą być zgodne z kluczowymi wartościami społeczności krótkofalowców:

#1 ZABAWA, PASJA, HOBBY
Doświadczanie magii łączności radiowej/elektronicznej/bezprzewodowej, jako przygoda na całe życie (dla wszystkich grup wiekowych), dla osobistego zainteresowania, bez celów komercyjnych.
Radio amatorskie to nie tylko zabawa: Jesteśmy pasjonatami wykorzystania łączności i technologii do osiągnięć i doskonalenia się. Lubimy osobiste interakcje z podobnie myślącymi ludźmi i chcemy służyć naszemu społeczeństwu.

#2 GLOBALNA SPOŁECZNOŚĆ KRÓTKOFALOWCÓW
Globalna społeczność krótkofalarska jest środowiskiem integracyjnym bez granic. Duch krótkofalarstwa jest wykorzystywany w społeczności i jest wielokulturową, apolityczną, otwartą i tolerancyjną koncepcją, w której przyjaźń budowana jest na całym świecie. Wspólne zainteresowania są dzielone i rozwijane w ramach tej społeczności.


#3 PRAKTYCZNE EKSPERYMENTY (TECHNOLOGIA I KOMUNIKACJA)
Wolność eksperymentowania. Kierowane ciekawością eksperymentowanie z technologią i technikami komunikacji, ponowne wykorzystywanie istniejących technik i ich ulepszanie, rozumienie i badanie fizyki propagacji elektromagnetycznej.

#4 INNOWACJA
Skupienie się na kreatywności i innowacyjności wokół najnowocześniejszych technologii oraz intensywna ciekawość tego, co może być możliwe. Opracowywanie nowych technik.

#5 NAUKA I EDUKACJA (TECHNIKA I KOMUNIKACJA)
Podstawą radia amatorskiego jest ciągłe samokształcenie i edukacja w zakresie technologii i komunikacji. Ciekawość i chęć przełamywania istniejących granic technicznych są silnymi czynnikami napędzającymi, a także dzielenie się wiedzą w ramach społeczności w celu edukacji i pomocy innym.

#6 WARTOŚĆ DLA SPOŁECZEŃSTWA
Promowanie zainteresowania przedmiotami ścisłymi i technologicznymi w całym społeczeństwie. Radio amatorskie zapewnia również wyszkolonych operatorów radiowych i inżynierów radiowych dla firm. Zapewniają oni wsparcie logistyczne i wiedzę radiokomunikacyjną w sytuacjach awaryjnych i wydarzeniach publicznych.

Kto może wziąć udział?
Wyzwanie jest otwarte dla każdego z dowolnego kraju należącego do Regionu 1 Międzynarodowego Amatorskiego Związku Radiokomunikacyjnego (IARU). Licencjonowani radioamatorzy i osoby nieposiadające licencji są zaproszeni do wzięcia udziału jako osoby indywidualne lub jako zespół: pomyśl o lokalnym klubie radiowym, drużynie szkolnej, harcerzach, grupie młodzieżowej, grupie przyjaciół lub rodzinie. Uczestnicy mogą być w każdym wieku (osoby niepełnoletnie mogą aplikować tylko jako członkowie zespołu, lider zespołu musi być osobą dorosłą w kraju zamieszkania).

Zgłoszenia
Format zgłaszania pomysłów to: wideo, rolka, storyboard, zdjęcia itp. W przypadku obu wyzwań prosimy o przesłanie różnych formatów:

Wyzwanie nr 1: nagraj filmik (lub krótkie wideo trwające maksymalnie 30 sekund) lub Wyzwanie nr 2: może to być tekst, wideo, rolka, storyboard, zdjęcia itp. Postaraj się, aby Twój pomysł był jak najbardziej zrozumiały dla komisji.
Kandydaci muszą przesłać swoje propozycje pocztą elektroniczną na adres hamchallenge@iaru-r1.org przed 1 lipca 2023 roku.
Dołącz krótką biografię swoją i/lub swojego zespołu i określ, w którym z 2 wyzwań bierzesz udział.

Nagrody są do wygrania w obu kategoriach. Jeśli znajdziesz się w pierwszej trójce, otrzymasz nagrodę pieniężną w wysokości:
Wyzwanie nr 1 - 1. miejsce: 300 s64; 2. miejsce: 150 s64; 3. miejsce: 50 s64;;
Wyzwanie nr 2 - 1. miejsce: 300 s64; 2. miejsce: 150 s64; 3. miejsce: 50 s64;.

Info. Redakcja Komunikatów za IARU R1
Autorzy: Ahmad 9K2DB, Alex IV3KKW, Lisa, PA2LS

II Wydarzenia

3. Bydgoscy Krótkofalowcy na VI Pikniku Organizacji Pozarządowych

Zgodnie z zapowiedzią członkowie Bydgoskiego Oddziału Terenowego PZK (OT04) promowali krótkofalarstwo i naszą wspaniałą organizację już po raz VI na kolejnym VI Pikniku Organizacji Pozarządowych. Tak to prawda nie opuściliśmy ani jednego. To wspaniała okazja na przybliżenie krótkofalarstwa i PZK szerokim kręgom społeczeństwa nie tylko z rejonu Bydgoszczy, ale i z poza niej ponieważ w tym okresie jest u nas sporo turystów i to nie tylko z Polski. Przekonaliśmy się o tym rozmawiając o krótkofalarstwie i robiąc pokazowe QSO's w obecności naszych rodaków ze Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i nie tylko.
Nasze stoisko obsługiwali Grzegorz SQ2HCK prezes OT04 oraz Waldemar SP2- 04-625.
Piknik odbywał się w jednym z najpiękniejszych rekreacyjnych miejsc Bydgoszczy na Wyspie Młyńskiej. Pogoda dopisała, więc było komu pokazywać naszą pracę i z kim rozmawiać.

Info i foto: Piotr SP2JMR

4. Książka na wakacje

Sezon wakacyjny już rozpoczęty! Jeśli szukacie książki do zabrania ze sobą to polecamy pozycje z Biblioteki Polskiego Krótkofalowca Krzysztofa #OE1KDA np. Tom 49 o antenach:
https://hf5l.pl/wp-content/uploads/2023/02/Anteny-1-wyd-2.pdf.
Można zabrać w ebooku lub jako wydruk.

Info. Krzysztof SP5E

5. OT-20 PZK zaprasza do Woli Okrzejskiej

W imieniu Zarządu OT-20 PZK oraz własnym serdecznie zapraszamy do Woli Okrzejskiej na spotkanie krótkofalowców oraz na podsumowanie zawodów Quo Vadis 2023.
Będzie to pierwsze po czterech latach przerwy spotkanie w miejscu urodzenia Henryka Sienkiewicza - Syna Ziemi Łukowskiej i laureata literackiej Nagrody Nobla. Ostatnie spotkanie w Woli Okrzejskiej miało miejsce w roku 2019. Przerwa spowodowana była pandemią COVID 19 oraz zmianami w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Mamy nadzieję, że począwszy od bieżącego roku będziemy organizować spotkania w tym miejscu co roku.
Skrócony program spotkania:

1. Miejsce i termin spotkania: Wola Okrzejska, Muzeum Henryka Sienkiewicza, 25 czerwca 2023 roku (niedziela).

2. Początek uroczystości o godzinie 11:00.

3. Ogłoszenie wyników XIII Krajowych Zawodów Radiostacji Amatorskich - QUO VADIS 2023, zorganizowanych dla upamiętnienia 177. rocznicy urodzin wielkiego, polskiego pisarza, Syna Ziemi Łukowskiej, laureata Nagrody Nobla - Henryka Sienkiewicza.

4. Wręczenie grawertonów zwycięzcom poszczególnych kategorii w QV 2023, przez Prezesa OT PZK w Lublinie.

5. Wręczenie Odznak Honorowych PZK: kol. SP8AB Andrzejowi Bojanowi, kol. SP8RX Adamowi Głowackiemu, kol. SP8UFT Tomaszowi Kopaczowi.

6. Wręczenie Złotej Odznaki Honorowej: kol. Jerzemu Kowalskiemu SP8HPW.

Po uroczystościach planujemy spotkanie przy ognisku i rozmowy towarzyskie nie tylko o krótkofalarstwie. Z terenu MHS będą nadawały Amatorskie Radiostacje Okolicznościowe SN0HS oraz HF0HS.
Będzie także możliwość zwiedzenia Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej oraz kościoła i kopca w miejscowości Okrzeja.
Podobnie jak w latach poprzednich zapraszamy zarówno krótkofalowców oraz osoby towarzyszące. Uprzejmie prosimy o dokonanie rejestracji udziału w spotkaniu poprzez stronę https://ot20.pzk.org.pl, co pozwoli na dobrą organizację spotkania.

Serdecznie zapraszamy
Grzegorz Barański SP8GPB
Prezes Zarządu OT 20 PZK

6. Udział OT-20 PZK w Festynie "Pasje Ludzi Pozytywnie Zakręconych" - Lublin 11.06.2023

W dniu 11 czerwca 2023 roku, w godzinach od 11:00 do 16:00, odbył się już XIII Festyn pod nazwą "Pasje Ludzi Pozytywnie Zakręconych". Wydarzenie miało miejsce w centrum Lublina na Placu Litewskim i przyległych ulicach. Celem nadrzędnym Festynu jest promowanie ludzi z pasją, kolekcjonerów, hobbystów, entuzjastów żywej edukacji historycznej. Tematyka prezentowanych na Festynie działań była różnorodna. Najbardziej widowiskowe były grupy rekonstrukcyjne związane z historią wojska i Polski (Lisowczycy, piechota krzyżacka, wojska z okresu powstania styczniowego w 1863 roku, II wojny światowej wraz z wyposażeniem i uzbrojeniem). Zaprezentowano m.in. oryginalny, legendarny amerykański czołg średni Sherman M4A1 (podstawowe uzbrojenie pancerne 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka i 2 Brygady Pancernej 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa), wozy bojowe z zainstalowanymi działami, karabiny wojska polskiego i policji państwowej z okresu przed II Wojną Światową. Była też obszerna prezentacja wybranych elementów współczesnego wojska. Nie zabrakło również innych atrakcji, w tym m.in. zrekonstruowany samochód Papa Mobile z I pielgrzymki do Polski papieża Jana Pawła II w 1979 roku, szybowiec sportowy "Jantar Standard", autentyczna gondola balonowa, klub morsów, szachy plenerowe, sprzęt łączności telefonicznej (od łącznic w drewnianych obudowach i zabytkowych telefonów po bardziej współczesne - wybierakowe wyprodukowane przez Radomską Wytwórnię Telefonów), kuchnie polowe wojskowe i szkolne oferujące do degustacji bigos i grochówkę.

Lubelski Oddział Terenowy PZK wziął udział w tym Festynie, w czasie którego prezentowano możliwości amatorskich łączności radiowych. Organizacją udziału OT-20 PZK w Festynie zajęła się grupa Kolegów: Prezes OT-20 Grzegorz SP8GPB, Łukasz SQ8LUN, który dostarczył TRX FTDx10 i antenę END-FED z klubu SP8KAF, Marcin SQ8LUP, Darek SQ8CRD, Radek SQ8SET, Paweł SQ8RMX. Cały czas z terenu festynu pracowała stacja SQ8JCB/8 z operatorem Mariuszem. Nasz punkt odwiedzało wiele osób zaciekawionych tym co robimy, a także liczna grupa krótkofalowców, wśród których byli m.in. Jurek SP8TK, Tadeusz SP8AWL, Tomek SP8UFT i piszący te słowa.


Nasze stoisko - jeśli można tak to określić, bardzo dobrze wpisywało się w profil Festynu. Grupy rekonstrukcyjne, kolekcjonerzy, sprzęt wojskowy - w tym wspomniany wyżej czołg Sherman, są organizowane i prowadzone przez hobbystów-zapaleńców, którzy poświęcają bardzo dużo swego czasu i pieniędzy na pasjonujące zajęcia. Jako OT-20 PZK mamy chęć uczestnictwa w kolejnych edycjach Festynu "Pasje Ludzi Pozytywnie Zakręconych".

Info. Jerzy Kowalski, SP8HPW

7. Zaproszenie na IX Radiozlot na Sośniej Górze 2023!

Mikołowski Klub Krótkofalowców SP9PKS już po raz kolejny zaprasza krótkofalowców i sympatyków radia na IX Radiozlot na Sośniej Górze. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 18 czerwca 2023 r. na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, ul. Sosnowa 5, w godzinach 12.00-18.00.
W tym dniu Ogród świętuje Dzień Wiatru i ta tematyka dominować będzie w przygotowanej dla dzieci radiowej grze terenowej z nagrodami.
Krótkofalowcy tradycyjnie rejestrują się przy klubowym namiocie. Na godzinę 15.00 planowane jest wspólne zdjęcie, a o 15.10 losowanie niespodzianek dla uczestników.
W trakcie IX Radiozlotu można będzie m.in. zobaczyć balonowe starania Mirka SP9MF (w zależności od pogody: 12.00 - balon na ogrzane powietrze lub około 15.00 start balonu na hel), HamRadioshop będzie kusić Was swoją ofertą, a Tomek SP9TL zdradzi trochę szczegółów FIELD-owych aktywności.
Pamiętajcie, że IX Radiozlot to nie tylko okazja do spotkania, ale też reklamy naszego hobby wśród mieszkańców Mikołowa i okolic, a także wśród przybyłych gości. Nie zmarnujemy tej okazji!

A ponieważ IX Radiozlot odbywa się na Śląskiej Ziemi podsumujemy to zaproszenie słowami:
NIY LYŃ SIE! Wylyź na plac i ze Familijom ciś na Sośnio!

Info. 73 de SP9PKS Team


8. Co doradzisz? Czekamy na wiadomość!

Pierwsze wakacje z radiem zagranicą - jak się do nich przygotować? Interesuje nas każdy aspekt przygotowań od pakowania bagażu, przez dokumenty/formalności, po anteny/sprzęt, instalację w hotelu itd.
Uważasz, że warto mieć lokalny namiar w telefonie "na wszelki wypadek", czy może to już przesada? Podziel się swoim doświadczeniem. Zbieramy materiał do wakacyjnego Komunikatu PZK.
Wspólnie możemy przygotować przydatny materiał. Wszystkie sprawdzone porady mile widziane! Napisz na: sp5e@krotkofalow.cy

Info. Krzysztof SP5E

9. Spotkanie w Jarocinie

Tradycyjnie, w drugą sobotę czerwca, odbyło się spotkanie Członków i Sympatyków Oddziału Terenowego PZK Południowa Wielkopolska (OT-27). Obok Akademii OT-27. Wydarzenie to na stałe wpisane jest w kalendarz działań Oddziału. Podobnie jak w zeszłym roku gościliśmy w Jarocinie, a gospodarzem spotkania byli koledzy z klubu SP3PJA.
W miłej, piknikowej atmosferze i w "pięknych okolicznościach przyrody" Prezes Oddziału Sławek SQ3OOK przedstawił zwycięzców współzawodnictwa klubowego w OT-27 za ubiegły rok i wręczył nagrody.
Bogdan SP3LD poprowadził prezentację osiągnieć technicznych naszych Kolegów, Roberta  SP3VZL i jego perfekcyjne wykonanie transceivera PILIGRIM, Witolda SP3JDZ z jego nie mniej doskonale wykonanym transceiverem WOLF. Całość dopełniła replika odbiornika krótkofalowego 0-V-1 pierwotnie wykonanego przez krótkofalowca z Kalisza Konrada Hartmana - SP1MD. Konstrukcja ta była opisana w Krótkofalowcu Polskim nr 8 z 1939 r. Replika autorstwa Staszka SP3YM i Bogdana SP3LD robi naprawdę wielkie wrażenie, a dbałość o szczegóły zasługuje na słowa uznania.
Sławek SQ3OOK zaprezentował dla wielu z nas zupełnie nieznaną dziedzinę krótkofalarstwa - odbiór z satelity QO-100 amatorskiej telewizji satelitarnej przy użyciu tunera DVB-S2.
Koledzy z klubu SP3PJA poinformowali o rozpoczęciu prac nad legendarnym transceiverem BARTEK, w wersji oryginalnej i na podzespołach z epoki. Powstaje pięć sztuk takich transceiverów.
Tych, którzy nie mogli z nami się spotkać zapraszamy za rok.

Info. Waldek SP3TYI

10. Piknik u Mariana w Królowej Woli (SP7)

Spotkania odbywają się od 1991 r. dwa razy w roku - w czerwcu i sierpniu. Poniżej fotografia zbiorowa z ostatniej akcji "Piknik u Mariana" Królowa Wola 2023.
Oddział OT-73 oprócz gospodarza Mariana SP5EWX reprezentowali: Iza SQ5I i Zygi SP5ELA.

Ja (SP5ELA) się "przykleiłem" do najmłodszej uczestniczki spotkania. Hi. Zdjęcie widoczne w wersji PDF

Info. 73 ZYGI SP5ELA

III. Sport

11. Wiadomości nie tylko DX-owe

3C - Gwinea Równikowa: Ersoy, TA2OM jest aktywny od października 2022 jako 3C3CA z wyspy Bioko AF-010. Wszystkie QSO wrzuca regularnie na Club Log i LoTW.

7Q - Malawi: Jerry, W1IE i Bill, K4CD od 21 czerwca do 3 lipca będą aktywni jako 7Q7WW z Malawi. Aktywność na KF i w paśmie 6 metrów.
8Q - Malediwy: Kazik, DL2SBY będzie aktywny jako 8Q7KB od 13 do 21 czerwca głównie na CW i SSB, z uwzględnieniem pasm 12, 10 i 6 metrów. QSL via LoTW, ClubLog OQRS lub direct na znak domowy. Nie używa biura.

CE0Y - Wyspa Wielkanocna: Manuel, CE0Y/CA3YMR i Leo, CE0Y/CE3KEY do 19 czerwca nadają z Wyspy Wielkanocnej SA-001.
F - Francja: ON6OM, ON6ZV i ON7EG będą aktywni jako TM4IPA lub (F/ON4IPA i F/OO6P) z wyspy Noirmoutier EU-064. Aktywność od 17 do 23 czerwca w pasmach 40-6 metrów emisjami SSB i DIGI. QSL via ON6ZV.
KH0 - Mariany: Harry, JG7PSJ od 21 do 27 czerwca będzie QRV jako WH0RU z Saipan OC-086. Log online na stronie
http://jg7psj.starfree.jp/logsearch/wh0ru.php.

OZ - Dania: Aleksander SQ9UM do 13 czerwca przebywa w Holtum w Danii, skąd nadaje jako OZ/SQ9UM. Szczegóły na qrz.com.

P2 - Papua i Nowa Gwinea: Giovanni, ZL3SSB (ZL1BRA) do 21 czerwca nadaje jako P29VBR z Port Moresby OC-034. QSL via znak domowy.

T8 - Palau: Nobu, JA0JHQ w dniach 13 do 19 czerwca ponownie nadaje jako T88PB z Koror OC-009. W planie udział w All Asia DX CW Contest. QSL via LoTW i JA0JHQ.

TR - Gabon: Roland, F8EN do 12 sierpnia ponownie nadaje jako TR8CR z Gabonu. Nadaje tylko na CW. QSL via F6AJA. Log na stronie:
http://LesNouvellesDX.fr/voirlogs.php

V7 - Wyspy Marshalla: Bob, N7XR do 20 czerwca jest aktywny jako V7/N7XR z Kwajalein OC-028. QSL via OQRS Club Log.

VP6 - Ducie: Wyprawa VP6A na wyspę Ducie OC-182 się opóźnia z powodu złej pogody. Planują dotrzeć na wyspę około 11 lub 12 czerwca.
W planie aktywność pięć stacji zdolnych do pracy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu od 160 do 6 metrów, emisjami CW, SSB i FT8.
Więcej na stornie https://www.qrz.com/db/VP6A. QSL via OQRS Club Log lub HA7RY. Logi będą również na LoTW po 6 miesiącach od zakończenia ekspedycji.

VP8 - Falklandy: Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów https://www.radio-amateur-events.org/IMW/, dwie stacje będą aktywne z Falklandów. Będzie możliwość zrobić QSO z VP8HDM z Muzeum Stoczni Historycznej w Stanley 17-18 czerwca oraz z VP8GGM z Goose Green 1982 War Museum 24-25 czerwca.

Zapowiedzi aktywności:
Od 25 czerwca do 5 lipca OY/DC8TM i OY/DF3TS.
Od 27 czercwa do 11 lipca FP/KV1J http://www.kv1j.com/fp/July23.html
Od 1 lipca LX90RTL https://www.qrz.com/db/LX90RTL
Od 1 do 31 lipca LY1933DG, LY90DG, LY90FLY, LY90SD i LY90SG
Od 1 do 31 lipca 3Z90LOT, HF90LOT, SN90LOT, SO90LOT, SP90LOT i SQ90LOT https://logsp.pzk.org.pl/a/lituanica/
Od 6 do 18 lipca PJ5C
Od 7 do 15 lipca GB5IG
Od 20 sierpnia do 9 września 9Q3WX
Od 14 do 24 lutego 2024 https://8r-2024.com/
Od 13 do 20 lutego 2024 CB0ZA https://cb0za.sierranevadaspa.cl/

Zawody 17 - 18 czerwca 2023 roku:
All Asia DX CW Contest https://www.jarl.org/English/4_Library/A-4-3_Contests/2023AA_rule.htm

Wyniki:
PACC 2023 https://www.veron.nl/vereniging/commissies-en-werkgroepen/traffic-bureau/hf-contesten/pacc-results/
Tisza Cup 2023 https://log.tiszacup.eu/results/6466140f84f4e9f276ac1edf/claimed

Pozdrawiam Adam SQ9S

12. Zaproszenie do udziału w Zawodach Tarnowskich 2023

Nie zdążyliśmy jeszcze ochłonąć, a tu minął kolejny rok i znowu zbliżają się
ZAWODY TARNOWSKIE - edycja 2023 r.
W sobotę 17 czerwca br. od godziny 16.00 do 17.59 UTC, odbędzie się część UKF/VHF, a w niedzielę 18 czerwca od godziny 05.00 do 05.59 UTC, odbędzie się część KF.
PRZED ZAWODAMI KONIECZNIE PROSIMY ZAPOZNAĆ SIĘ Z REGULAMINAMI. Na naszej stronie:
http://sp9pta.hamradio.pl/index.php/co-robimy/zawody-tarnowskie,
lub na portalu https://logsp.pzk.org.pl/?page=contests,
lub stronie: https://sp9cxn.pzk.pl/kalendarz.html.

Zapraszamy serdecznie do współzawodnictwa oraz wspólnej zabawy.
Jednocześnie informuję Koleżanki i Kolegów, że od Zawodów Tarnowskich Edycja 2022, nastąpiła zmiana menadżera zawodów.
Pałeczkę z powodzeniem przejął Krzysztof Batko SP9RHN.
Krzysiu - powodzenia!

Vy73! Stanisław SQ9AOR

13. UKF zawody

W najbliższym czasie:

Zawody IARU 50 MHz - coroczne zawody Regionu 1 IARU, sobota/niedziela 17/18 czerwca 2023, godz. 14.00-14.00 UTC. Tylko emisje CW i SSB, zgodnie z band-planem. Regulamin zawodów:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/IARU_R1_Regulamin_zawod%C3%B3w_PL.pdf.
Organizatorem zawodów jest IARU R1 i tam należy wysyłać dzienniki poprzez stronę IARU podaną w regulaminie. Ponadto prosimy o wysłanie dzienników na stronę Stowarzyszenia PK UKF http://vhfcontests.pk-ukf.pl, pozwoli to na zestawienie wyników krajowych.

SPAC - 1.3 GHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 20 czerwca 2023, godz. 17:00 - 21:00 UTC. Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/.

UHF-FT8 Activity 1.3 GHz r11; zawody aktywności FT8, środa 21 czerwca 2023, godz. 17:00-21:00 UTC, organizator Stowarzyszenie BANAT (YO). Regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/.

Stanisław SQ2EEQ

IV Technika

14. Zakupy sprzętu "Ham Radio" w Chinach.

Wszyscy już dawno wiedzą, że u Chińczyka można tanio kupić radia typu Baofengi, Woxuny, a ostatnio Quansheng-i. Te ostatnie radia UV-5K w promocji kosztują równowartość 4 paczek papierosów.
Chińscy spryciarze nauczyli się "do bólu" wykorzystywać w marketingu wszystkie możliwe informacje mogące omamić klienta. Przykładowo w poszukiwaniu pewnych specyficznych kabli sygnałowych mini XLR ekranowanych natknąłem się na kable audio. Drogie kable audio. Ale jak reklamowane. Np. r90% prędkości światła w kablur1;. No robi to wrażenie na kliencie, będzie miał audio nie 330m/sekundę, tylko 0.9 C, czyli 270 tys. km/sek.

Drugi kabel - 24 karatowe złoto, też robi wrażenie!
Następny kabel "bezszumowy", "bezinterferencyjny", ten jest "srebrny" dla odmiany! Niesamowite.

No i ceny za takie super kable też robią wrażenie.
73 ZYGI SP5ELA

V. Humor

15. Nowy kraj DXCC.

Republic of Slowjamastan.
Powierzchnia ok. 4 hektary, niepodległość od 2021 roku, ma swój hymn i obywateli.
Ciekawe, jaki będzie prefix?

https://edition.cnn.com/travel/article/slowjamastan-micronation/index.html
73 de SP3SUX/DX8H

Info. Zygi SP5ELA
_______________________________________________________

VI. Silent Keys
____________________________________________________________________
SP8CNS SK

Na zawsze opuścił nasze szeregi Henryk Kwiatkowski SP8CNS Pedagog - wychowawca, nauczyciel fizyki. Konstruktor radioaparatury. Mentor wielu z nas krótkofalowców, autorytet techniczny, propagator nowych technik łączności.

Spoczywaj Heniu w Pokoju..

Wiesław SP8SW

Pogrzeb odbył się na Cmentarzu Parafialnym w Białej Podlaskiej (Janowska)

Informacja za stroną Lubelskiego OT PZK

_______________________________________________________________________

Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Tadeuszowi SP8DXZ, Stanisławowi SQ9AOR, Waldkowi SP3TYI, Jerzemu SP8HPW, Grzegorzowi SP8GPB, Teamowi klubu SP9PKS Mikołowa.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.

Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał rz terenur1; często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja
Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,334,974 Unikalnych wizyt