PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3342 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 5
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 40/22 z dnia 05.10.2022
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 40/2022 z dnia 5 października 2022 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .
*Bierzący Komunikat zostanie zamieszczony w archiwum Komunikatów za kilkanascie godzin
*Zdjęcia widoczne w wersji PDF

I. Sprawy organizacyjne

1. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. PZK nie ma w swoim Statucie działalności pomocowej lub charytatywnej. Proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie poprzez wpłaty na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja "Siepomaga", Fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej" PCPM i wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze, w tym sieci sklepów. Część z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej zbierając odzież, artykuły spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności adres: http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy , pod którym znajduje się zaktualizowana baza informacji, gdzie obecnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna i jaki rodzaj pomocy jest najbardziej pilny. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy .
Prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl .

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na bazie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK

2. Zmiana administratora systemów informatycznych PZK

Dnia 28.09.2022 nastąpiła zmiana administratora zasobów informatycznych Polskiego Związku Krótkofalowców.
Od 28.09.2022 trwa audyt bezpieczeństwa i porządkowanie dostępów do systemów PZK. Tego dnia wszystkie dostępy do zasobów i baz danych zostały wycofane. Aby odzyskać dostęp, proszę napisać na adres poczty elektronicznej admin@pzk.org.pl. W treści e-mail proszę zawrzeć nazwę konta FTP i zasoby, do których było ono przypisane, a także wymienić bazy danych, do których zgłaszający miał dostęp. Po weryfikacji dostępy zostaną natychmiast przywrócone.

73! Jakub SQ2PMN - admin@pzk.org.pl

II Wydarzenia

3. PZK na jubileuszu 5-lecia Wojsk Obrony Terytorialnej

28 września br. w siedzibie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu odbył się jubileusz 5-lecia WOT, w którym wzięli udział: przedstawiciel Prezydenta RP, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Szef Sztabu Generalnego WP generał Rajmund Andrzejczak, przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, dowódcy wojsk operacyjnych i związków taktycznych, przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych wspierających Wojsko Polskie. W uroczystości tej wziął również udział Prezes PZK Tadeusz Pamięta SP9HQJ oraz Krzysztof Gaudnik SP7WME.
Po oficjalnej uroczystości państwowej w czasie rautu w foyer Dowództwa WOT przedstawiciele PZK przekazali na ręce Dowódcy WOT generała broni Wiesława Kukuły okolicznościowy grawerton z życzeniami sukcesów na dalsze lata. Informacje na temat tego wydarzenia znajdują się między innymi na stronach internetowych:

https://www.facebook.com/Terytorialsi/
https://www.facebook.com/hashtag/wot

Info: Tadeusz SP9HQJ


4. Po Zjeździe Stowarzyszenia Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych- SPDXC

W imieniu Zarządu oraz swoim chciałbym bardzo podziękować za tak liczne przybycie na Zjazd i wspaniałą atmosferę. W sumie odwiedziło nas blisko 100 osób, co jest wielkim sukcesem i niewątpliwie był to jeden z liczniejszych Zjazdów ostatnich lat. Bardzo się cieszę, że mogliśmy spotkać nowych członków, kandydatów, nowych uczestników, którzy po raz pierwszy byli na corocznym spotkaniu SPDXC.
Ogromnie jestem wdzięczny całej ekipie "starszej młodzieży" - seniorów, którzy nas odwiedzili. Stokrotnie dziękuję Wam za to, że mieliście siłę i ochotę z nami się spotkać oraz wesprzeć nas swoją wiedzą i doświadczeniem. Tegoroczny Zjazd utwierdził mnie w przekonaniu, że jesteśmy silną grupą z wielkim potencjałem i wiedzą, potrafimy się jednoczyć i pomagać sobie wzajemnie.
Obyśmy zawsze byli dla siebie życzliwi i pomocni, profesjonalni w każdym calu - to powinno zawsze wyróżniać Członków Stowarzyszenia SPDXC.
Oto nowy skład Zarządu:

1. Prezes - SP5ADX Radosław (Radek)
2. Wiceprezes - SP8NTH Grzegorz
3. Wiceprezes ds. sportowych - SQ9S Adam
4. Sekretarz - SP7GAQ Andrzej
5. Skarbnik - SP7CVW Jerzy

Bardzo dziękujemy wszystkim za zaufanie i wybranie nas na kolejną kadencję. Jak widzicie skład osobowy został trochę "odmłodzony", w końcu młodzież też musi się nauczyć prowadzić Stowarzyszenie ;-), aby funkcjonowało jak najlepiej przez kolejne lata. Nie ukrywam, że już mamy nowe pomysły, projekty oraz ambicje. W moim przekonaniu stanowimy fajny team przyjaciół z różnymi doświadczeniami i temperamentami. Liczę na to, że współpraca będzie się układała i jej owocem będzie ożywienie Stowarzyszenia, pozyskanie nowych środków z dotacji, rozwój informatyczny, rozpalenie ducha DX huntera!
Dziękuję wszystkim - bez wyjątków, bez Was nie byłoby tego, co mamy!

Licznie mnie pytacie: gdzie będzie kolejny Zjazd? Wielu z Was ponownie chciałoby powrócić do Jarnołtówka. Były też propozycje na okolice Bydgoszczy. Zapewniam, że organizację kolejnego spotkania rozpoczniemy dużo wcześniej, aby uniknąć braku wolnych terminów, wstępne rezerwacje dokonamy z dużym wyprzedzeniem. Nie jest to obecnie proste zadanie, ale ruszamy pełną parą.
Kobyla Góra przechodzi do historii. Mam nadzieję, że Wam się podobało.

VY 73 de Radek, SP5ADX

*Podczas Zjazdu Prezes PZK Tadeusz SP9HQJ i Krzysztof SP7GIQ wręczali ufundowane przez PZK nagrody we współzawodnictwie Intercontest.

Info za stroną www.spdxc.org

*Prezydium ZG PZK gratuluje wyboru nowemu Zarządowi zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia oraz życzy sukcesów w rozwijaniu krótkofalarstwa, a Dx-ingu i wszelkich współzawodnictw sportowych w szczególności.

Prezydium ZG PZK

5. X Podkarpacki Zjazd Krótkofalowców - Marysin 2022

W dniach 16-18 września 2022 r. w Leśniczówce Koła Łowieckiego rDzikr1; w Marysinie k. Julina odbył się kolejny, jubileuszowy X Podkarpacki Zjazd Krótkofalowców zorganizowany przez Zarząd 18 OT PZK w Rzeszowie oraz członków Klubu Krótkofalowców SP8PRZ.
Swoją obecnością zaszczyciło nas ok. 100 krótkofalowców z rodzinami, jak również wspaniali przyjaciele i sympatycy naszego hobby. Uczestnikami spotkania byli w większość krótkofalowcy zrzeszeni w Polskim Związku Krótkofalowców, w tym byli Prezesi 18 OT PZK w Rzeszowie Janek SP8FHK oraz Bogdan SP8BRE, Prezes 35 OT PZK w Jarosławiu Zbigniew SP8AUP z żoną Zofią SP8LNO, Prezes 28 OT PZK w Tarnowie Janusz SP8LAS wraz z byłym Prezesem Zbigniewem SP9IEK, Koordynator RKSR w Rzeszowie Przemek SQ8NYB, Zarząd oraz członkowie Stowarzyszenia Klub Krótkofalowców SP8PCF (SP8R Contest Team Albigowa), Zarząd oraz członkowie Stowarzyszenia Krótkofalowców i Radioamatorów rDELTAr1; w Dębicy, kierownicy i członkowie klubów krótkofalarskich z woj. podkarpackiego: SP7KKX, SP8KBN, SP8PCF, SP8PDE, SP8PEF, SP8PJL, SP8PLE, SP8PLM, SP8POP, SP8PRZ, SP8ZBX, SP8ZIV, SP8YAY. Tradycyjnie jak co roku gościliśmy również część reprezentacji PZK w Mistrzostwach IARU na KF czyli Zespołu SN0HQ.
Podczas części oficjalnej zjazdu podsumowano Zawody Podkarpackie 2022 oraz wręczono zwycięzcom pamiątkowe grawertony i dyplomy.
Prezes 35 OT PZK w Jarosławiu Zbigniew SP8AUP, z okazji X Podkarpackiego Zjazdu Krótkofalowców w Marysinie, wręczył Prezesowi 18 OT PZK w Rzeszowie Adamowi SP8N rNagrodę Burmistrza Miasta Jarosławiar1; za promocję jarosławskiego krótkofalarstwa. Jednocześnie Zbigniew SP8AUP wręczył byłemu Prezesowi 18 OT PZK w Rzeszowie Bogdanowi SP8BRE pamiątkowy medal wydany przez Burmistrza Miasta Jarosławia z okazji 50-lecia Jarosławskiego Klubu Krótkofalowców SP5PEF.
Tradycyjnie uczestnicy spotkania zostali uwiecznieni na pamiątkowym zdjęciu.
Nie obyło się również bez giełdy krótkofalarskiej, która w otoczeniu leśniczówki stała się jedną z głównych atrakcji zjazdu.
Krzysztof SQ8ERS tradycyjnie zaprezentował najnowsze projekty i rozwiązania w postaci automatycznych skrzynek antenowych do anten zasilanych linią symetryczną (czyli popularna drabinką), których jest konstruktorem i producentem wraz z Kamilem SQ8KFH.
Koledzy z Rzeszowskiego Klubu Krótkofalowców SP8PRZ oraz uczestnicy spotkania aktywnie pracowali różnymi emisjami na pasmach. Rozwieszone anteny wokół leśniczówki wspaniale spisywały się podczas pokazów i testów TRX-ów, których ilość w tym roku była bardzo duża.
rZamówionar1; pogoda dopisała nadzwyczajnie r11; przez weekend zjazdowy było pogodnie i bardzo ciepło, co pozwoliło na spędzenie miłego czasu na rozmowach i dyskusjach połączonych z degustacją myśliwskiego bigosu, kiełbasek, kiszeczek, jak również tradycyjnego staropolskiego kociołka.
Wszystkim uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy za przybycie.

DO ZOBACZENIA ZA ROK!

Vy 73! Adam SP8N
Więcej informacji: http://ot18.pzk.org.pl

6. Krótkofalowcy w Niepokalanowie

Jak już wcześniej informowałem, 24 września br. odbyła się praca stacji okolicznościowej SP3RN z Niepokalanowa. W trudnych warunkach spowodowanych silnymi zakłóceniami od zasilaczy impulsowych, zrobiliśmy ponad 50 łączności z SP i ze stacjami zagranicznymi, fonią i digi.
Operatorzy: SP7WME, SP7WST, 3Z7N - z OT 15 PZK.
Udzieliliśmy też propagandowego wywiadu dla Radia Niepokalanów, podczas audycji była "live".

Vy 73 de SP7WME


III. SPORT

7. Wiadomości nie tylko DX-owe

3C - Gwinea Równikowa: Ersoy aktywny dotychczas jako 3C/TA2OM od dnia 26 września otrzymał znak 3C3CA i nadaje z wyspy Bioko AF-010.
Jego czas na nadawanie jest ograniczony i spotkamy go głównie na FT8. QSL via TA2OM.

5R - Madagaskar: Francesco IK6QON od 8 do 17 października będzie QRV jako 5R8FG z Madagaskaru. W planie aktywność z wysp Nosy Be AF-057, Nosy Iranja AF-57 oraz głównej Madagaskar AF-013. QSL via IZ6BRJ.

8Q - Malediwy: Gianpi IK1TTD od 2 do 17 października jest QRV jako 8Q7TD z wyspy Fasmendhoo AS-013. QSL via znak domowy.

DL - Niemcy: Z okazji 50-lecia DARC Ortsverband Syke do końca roku stacja DK0SY aktywuje DOK "50i25".

DL - Niemcy: Członkowie DARC OV Haan R24 do 30 września 2023 roku nadają pod znakiem okolicznościowym DR45HAAN. QSL via DL7ET.

DL - Niemcy: Tom DJ6OI do 9 października nadaje jako DJ6OI/P z wyspy Föhr EU-042 Loc. JO44GQ. QSL via znak domowy.

F - Francja: Michel F8GGZ od 10 do 24 października będzie aktywny jako TM100BBC z okazji 100-lecia BBC - British Broadcasting Corporation, która powstała 18 października 1922. QSL via znak domowy.

FG - Gwadelupa: Niemiecki Team w składzie Manfred DK1BT, Wolf DL4WK, Annette DL6SAK, Tom DL7BO i Frank DL7UFR od 10 do 23 października będą QRV jako TO2DL z Gwadelupy NA-102.
Będą aktywne trzy stacje jednocześnie. QSL via DL7DF OQRS. Więcej na stronie http://www.dl7df.de/fg/

FO/M - Markizy: Didier F6BCW do 15 października jest aktywny jako TX7G z miejscowości Atuona na wyspie Hiva Oa OC-027. Jest głównie aktywny pomiędzy 0300-0700z i 1500-1700z. QSL via F6BCW.
Natomiast od 16 do 20 października planuje się uruchomić jako FO/F6BCW z Tahiti OC-046.

I - Włochy: Od 5 do 9 października członkowie Calabria DX Team będą aktywni jako ID9Y z wyspy Vulcano EU-017. Island between October 5-9th. QSL via IK8YFU.

JD1 - Minami Torishima: Take JG8NQJ/JD1 do 15 grudnia nadaje w paśmie 17M od 9:00z. QSL via JA8CJY.

JW - Svalbard: Stacje JW7XK (QSL via LA7XK), JW9DL (QSL via LA9DL) i JW6VM (QSL via LA6VM) będą aktywne z siedziby klubu JW5E na Longyearbyen EU-026 od 5 do 10 października br.

TA - Turcja: Berkin TA3J jest QRV jako TA3J/0 z wyspy Yassica AS-099 do końca października. QSL via znak domowy.

V4 - St. Kitts: John W5JON do 12 października nadaje jako V47JA z wyspy St. Kitts NA-104. Jest aktywny na SSB i FT8 od 160-6m. QSL via znak domowy.

VP8 - Falklandy: Garry ZC4GR (2M1DHG) od 23 września nadaje jako VP8DLB z Port Stanley na Falklandach SA-002. Jego pobyt przed powrotem na Cypr ma trwać do grudnia br. QSL via EB7DX.

W - USA: Od 9 do 15 października będą aktywne stacje N0F, N1F, N2F, N3F, N4F, N5F, N6F, N7F, N8F, N9F, KF2IRE i VE3FIRE, które nadają z okazji tygodnia zapobiegania pożarom.
Do zdobycia okolicznościowy dyplom. Szczegóły na stronie http://hamfire.com/

ZA - Albania: Peter OE6PBD jest aktywny jako ZA/OE6PBD z Lake Shkodra Resort w Albanii do 10 października br. QSL via znak domowy. Nadaje również EME i przez QO-100. QSL via znak domowy.

Zawody 8 - 9 października 2022 r.
Oceania DX Contest CW http://www.oceaniadxcontest.com/

DXCC MOST WANTED według ClubLog.org - stan na 28 września br.:

1. P5 DPRK (North Korea)        14. ZS8 Prince Edward & Marion Islands
2. 3Y/B Bouvet Island              15. KH4 Midway Island
3. FT5/W Crozet Island            16. PY0S Saint Peter and Paul Rocks
4. BS7H Scarborough Reef       17. PY0T Trindade & Martim Vaz Islands
5. CE0X San Felix Islands         18. KP5 Desecheo Island
6. BV9P Pratas Island              19. VP8S South Sandwich Islands
7. KH7K Kure Island                 20. KH5 Palmyra & Jarvis Islands
8. KH3 Johnston Island            21. ZL9 New Zealand Subantarctic Islands
9. 3Y/P Peter 1 Island              22. FK/C Chesterfield Island
10. FT/G Glorioso Island          23. EZ Turkmenistan
11. FT5/X Kerguelen Island      24. YK Syria
12. YV0 Aves Island                25. VK0H Heard Island
13. VK0M Macquarie Island      26. FT/T Tromelin Island

Pozdrawiam Adam SQ9S

8. UKF - zawody

W najbliższym czasie:
SPAC - 432 MHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 11 października 2022, godz. 17:00-21:00 UTC.
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

SPAC-50 MHz - zawody aktywności UKF - czwartek, 13 października 2022, godz. 17:00 - 21:00 UTC.
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

UHF-FT8 Activity - 432 MHz, środa 12 października 2022, godz. 17:00-21:00 UTC, organizator BANAT, regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/
Stanisław SQ2EEQ

IV. QRP, QRP, QRP

9. Kaszubskie Próby Łączności Małej Mocy w pasmach 60 m i 160 m

Zapraszamy na aktywność radiową w ramach: Kaszubskich Prób Łączności Małej Mocy w pasmach 60 m i 160 m.
Historia tej ciekawej aktywności radiowej trwa łącznie już trzy lata dzięki determinacji kolegów Michała SP2SCH i Jacka SP2MDS.
Cotygodniowe próby na 160 m prowadzone są od listopada 2018 r., a na 60 m od lipca 2020 r. Próby polegają na przekazywaniu sobie nawzajem raportów.
Pracę grupy koordynuje jedna z dwóch stacji prowadzących z rejonu Kaszub (Michał SP2SCH lub Jacek SP2MDS). Uczestnictwo w próbach pozwala w czasie zaledwie kilku minut ocenić słyszalność własnej stacji w różnych miejscach naszego kraju. Celem prób jest zachęcenie krótkofalowców do eksperymentowania z instalacjami antenowymi i aktywniejszej pracy na pasmach 160 i 60 m.
Od dnia 10.07.2022 r. Kaszubskie Próby Łączności Małej Mocy odbywają się pod patronatem klubu SP2PMW.
Dlaczego namawiamy do angażowania się w te próby?
Ano, chociażby dlatego, że:
- jest to okazja, aby w ciągu krótkiego czasu (ok. 1 godziny) zorientować się jak jesteśmy odbierani w różnych miejscach i zakątkach SP :-),
- doskonała okazja do sprawdzenia systemu radiowego i antenowego,
- ciekawe wnioski i doświadczenia dla tych, którzy interesują się aspektami propagacji jonosferycznej,
- okazja do przeprowadzenia QSO i spotkania kolegów na tych pasmach, które charakteryzują się tym, że aktywność stacji SP jest prawie żadna - niestety,
- aktywacja pasm 160 m i 60 m przez stacje z SP,
- Spotkania integracyjno-techniczne w ramach wymiany doświadczeń,
- Objęcie patronatem przez klub SP2PMW, w celu rozwijania aktywności oraz jej uatrakcyjnienia w różnych formach - szczegóły będziemy publikować już w nieodległej przyszłości.
Niektórzy z kolegów nie wykazują zainteresowania pracą w tych dwóch pasmach, tłumacząc to brakiem odpowiednich anten lub przestrzeni na stosowne instalacje antenowe. To jednak nie do końca musi tak być.
Można tutaj poeksperymentować z rożnymi rozwiązaniami jak np. anteny magnetyczne, praca z terenowego QTH i inne ciekawe rozwiązania.
Próby odbywają się regularnie w każdą niedzielę w następujących godzinach:
- Kaszubskie Próby Łączności Małej Mocy w paśmie 60 m - niedziela, godz. 13.15 czasu lokalnego, na częstotliwości 5,360MHz +/- QRM (moc dopuszczalna 15 W max.),
- Kaszubskie Próby Łączności Małej Mocy w paśmie 160 m r11; również w niedzielę, godz. 21.00 czasu lokalnego na częstotliwości 1,858MHz +/- QRM.
Zapraszamy wszystkich chętnych krótkofalowców nadawców oraz nasłuchowców na Kaszubskie Próby Łączności Małej Mocy w pasmach 60 m i 160 m!

Info. Stefan SQ2OFX prezes klubu SP2PMW przy 3. Flotylli Okrętów

V. Silent Key's

SP9WTF/SP9QRP SK

W dniu 28 września br. w wieku 64 lat na zawsze opuścił nasze szeregi Stefan Zięba SP9WTF/SP9QRP. Pogrzeb śp. pamięci Stefana odbył się w dniu 1 października w Krynicy Dolnej.

Info. Sebastian SP9WAT

________________________________________________________________

Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Tadeuszowi SP9HQJ, Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Piotrowi SP2LQP, Stefanowi SQ2OFX, Krzysztofowi SP7WME, Adamowi SP8N, Sebastianowi SP9WAT, Radkowi SP5ADX, Grzegorzowi SP8NTH.


Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK
"z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.
W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe r11; bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,415,599 Unikalnych wizyt