PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3623 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 5
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 16/22 z dnia 20.04.2022
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 16/2022 z dnia 20 kwietnia 2022 r.



Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .

Zapraszamy na ŁOŚ-a 27-29 maja 2022 r.


I. Sprawy organizacyjne

2. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę, apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. Ponieważ PZK nie ma w swoim statucie działalności pomocowej lub charytatywnej proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie, którą należy wpłacać na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością.
Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja "Siepomaga", fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej" PCPM i jeszcze wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze w tym sieci sklepów.
Wiele z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej, zbierając odzież, art. spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych.
Szczegółowe aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności pod adresem http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy, pod którym znajduje się zaktualizowana baza informacji, gdzie aktualnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna z określeniem, jaki rodzaj pomocy jest obecnie najbardziej pilny. Zawiera ona bieżące zapotrzebowanie przesyłane przez pełnomocników wojewodów ds. organizacji pozarządowych.

Decyzją MSWiA udział NGO w pomocy dla uchodźców jest koordynowany regionalnie. Każdy wojewoda wyznaczył koordynatora do tego zadania. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy.

Przypominamy, że kontakt telefoniczny należy podejmować tylko w sytuacjach wymagających bezpośredniego kontaktu, aby nie blokować linii telefonicznych. W innym przypadku prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl.

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się
w akcję #PomagamUkrainie.

Na bazie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW
Prezydium ZG PZK

II. Wydarzenia

3. Idzie wiosna i z nią nowe pomysły

Idzie wiosna i z nią nowe pomysły. Dzisiaj gościmy w Sieradzu. Co planuje Sieradzki Klub Krótkofalowców w tym roku?

Tomek SP7Q: Na początku chciałem się przywitać i powiedzieć, że nie jestem tu sam. Jest ze mną Maciek SP7GM bez którego nie wyobrażam sobie tej rozmowy. Jest on jak to brzydko mówią "koniem pociągowym" w naszym klubie. W tym sezonie planujemy wiele aktywności. Jak zwykle mamy duże i ambitne plany. Rok 2022 rozpoczęliśmy kursem elektroniki opartym o świetne materiały Forbot-a, z merytorycznym wsparciem zarówno kolegów klubowych jak i jednego z rodziców. Jest on między innymi moim kolegą z czasów technikum. Ma przeogromną wiedzę w tym zakresie, a co najważniejsze świetne podejście dydaktyczne. To ważne! Dzięki temu młodzi oraz starsi uczestnicy kursu świetnie się bawili. Podsumowaniem kursu był blok poświęcony nauce lutowania pod okiem naszego mistrza lutownicy Michała SQ7EHG. Pod jego okiem kursanci złożyli w pełni funkcjonalne proste urządzenia elektroniczne.

Maciek SP7GM: W bieżącym roku kalendarzowym w planie jest udział w zawodach i akcjach dyplomowych głównie związanych z tematyką historyczną, która wpisuje się w metodykę harcerską. Nasza najliczniejsza grupa młodzieży to członkowie Harcerskiego Klubu Łączności SP7ZCN. Mając dobre doświadczenia związane z udziałem w programie YOTA planujemy udział we wszystkich aktywnościach organizowanych prze IARU i dedykowanych dla młodzieży. Mam na myśli December Yongsters On The Air Month jak oraz trzy tury zawodów YOTA Contest. W planie mamy także wiele wyjazdów plenerowych zarówno lokalnych jak i dalszych. Głównie aktywacje PGA oraz SPFF. W zeszłym roku mieliśmy 4 takie mikro ekspedycje. Zresztą wiele naszych aktywności odbywa się właśnie poza murami klubu. Promujemy naszą aktywność między innymi na portalu społecznościowym. Zaowocowało to zaproszeniami od krótkofalowców oraz harcerzy z różnych regionów Polski. Mamy nadzieję, że choć z kilku uda nam się skorzystać, spędzić miło razem czas i wymienić się doświadczeniami.

Brzmi to naprawdę ciekawie! Widziałem, że modyfikujecie instalacje antenową i muszę powiedzieć też, że macie całkiem nieźle warunki pod anteny. Jakie są docelowe plany? Co już się udało?

Maciek SP7GM: Na chwilę obecna udało się wyremontować instalację antenową. Okres COVID-owy, który był okresem zmniejszonej aktywności klubu spowodował ze część naszych anten nie konserwowana na czas po prostu przestała istnieć. Stare anteny zostały zdemontowane, a na ich miejsce trafiła jedna antena. Multidipol 80/40/20 ze skrzynką antenową pracuje w sumie na wszystkich pasmach. Wczoraj testowaliśmy go w konkursie CQMM.

Tomek SP7Q: Poza tym co powiedział Maciek mamy ambitne plany. Mamy dostęp do dachu 30 metrowego budynku, na którym dodatkowo znajduje się 10 metrowa krata. Ściśle współpracujemy z właścicielem budynku. W tym roku z kraty zniknęło sporo instalacji. Ponieważ w końcu top kraty jest wolny w planie jest instalacja tribandera 3el na 20/15/10. Zapewne odbędzie się to etapami w zależności o tempa pozyskiwania funduszy.

Trzymam więc kciuki! Wiosenne remonty nie obejmują jedynie dachu, ale też siedzibę klubu. Mam rację?

Maciek SP7GM: Tak po COVIDowej przerwie w naszym klubie jak i remontach samego budynku starostwa, w którym się mieścimy zamieszkały pająki i trzeba było je w końcu pogonić. W zeszłym roku niestety utraciliśmy jedno z pomieszczeń także wymagało to drobnej reorganizacji samego pomieszczenia, uporządkowania zgromadzonych rzeczy. Praktycznie na nowo urządziliśmy kącik warsztatowy oraz dołożyliśmy kolejne stanowisko operatorskie. Pojawiły się nowe komputery oraz dodatkowa radiostacja KF/UKF.

Tomek SP7Q: Chyba każdy klub powinien przeprowadzać takie porządki przynajmniej raz na pół roku. Wiadomo, że odbywają się w klubie twórcze działania, a w ich wyniku często pozostaje jakże twórczy bałagan. Mamy też tendencję do zbierania wszelkich "przydasiów". Klub jest nie tylko miejscem spotkań klubowiczów, lecz także nasza wizytówką. Trafiają tutaj osoby z zewnątrz zainteresowane hobby. Chcemy, żeby wszyscy goście czuli się u nas miło i komfortowo.

Obserwując zeszłoroczne zawody YOTA można było zauważyć wielu młodych krótkofalowców od was. Ilu młodych jest u was aktualnie w klubie?

Maciek SP7GM: Kiedy zaczynaliśmy współpracę z SP7KZK grupa liczyła około 20 osób w 2019 roku działania zakończyły się uzyskaniem uprawnień operatorskich przez 16 osób. COVID spowolnił trochę nasze działania, a część młodzieży wybrała inną drogę dalszego rozwoju. Obecnie mamy stałą ekipę 12 osób. Często pojawiają się jednak rówieśnicy zainteresowani naszymi wariactwami. W tym roku rozszerzamy działalność o udział w zbiórkach innych drużyn naszego Hufca, chcąc zapoznać szersze grono z nasza tematyką - podstawami nawiązywania łączności radiowej. Dlatego też liczymy na powieszenie naszego grona w tym roku.

Co ich przyciąga? Jak ich wspieracie?

Maciek SP7GM: Wydaje mi się, że podstawa sukcesu takich zadań jest posiadać plan na każde zajęcia. Każde zajęcia mają jakiś cel, choćby drobny jak np. nauka budowy dipola i poznanie prostej formułki pozwalającej policzyć taką antenę samemu. Nieodzownym elementem jest również regularność spotkań. Naszym dużym atutem jest to, że sporo zajęć odbywa się w plenerze, a to wpisuje się w harcerską metodykę.

Tomek SP7Q: Naszym zadaniem jest merytoryczne wsparcie oraz często przygotowanie jakiegoś efektu "WOW". Staramy się pokazać, że pomimo iż nasza tematyka brzmi poważnie i jest związana z naukami ścisłymi to strach ma wielkie oczy i prostymi środkami można uzyskać niesamowite efekty. Niestety nie ma jednego dobrego przepisu na takie "przyciąganie", spotykamy się z różną młodzieżą, każdego z osobna interesuje trochę coś innego i w inny sposób spoglądają na tę tematykę. Jedni są bardziej techniczni, inny spoglądają na nasze hobby ze strony pragmatycznej czy socjalnej. Dlatego też staramy się trochę sondować na co akurat mają ochotę, co w danym momencie jest nośne i modyfikować plany w zależności od sytuacji.

Doświadczenia kolegów z sąsiednich krajów pokazują, że dobra droga do rozwoju i ściągania młodych są właśnie aktywnie działające kluby, które są jak latarnie morskie. Wyznaczają kierunek... Co myślisz o tym?

Maciek SP7GM: Myślę, że bez wsparcia klubów ubranych w jakąś formułę dedykowaną dla młodzieży nie mamy szans na rozwój naszego hobby. Z mojej praktyki harcerskiej wynika, że życie głównie obywa się w podstawowej jednostce jaką jest drużyna. Klub krótkofalarski jest takim odpowiednikiem drużyny, powinien być autonomiczną jednostką, z uwzględnieniem celów jakie chce osiągnąć w danym roku, skąd chce pozyskać środki na działanie czy sojuszników do ich realizacji. Bez określenia ram działania ciężko oczekiwać sukcesów.

Tomek SP7Q: Wiele wyzwań przed nami. Obraz klubów w SP nie jest zbyt kolorowy. Podejmowaliśmy próby współpracy. Wiele z klubów to kluby widmo lub szczelnie zamknięte na osoby z zewnątrz. Wydaje mi się, że nie obejdzie się bez konsolidacji środowiska i tworzeni mniejszej ilości, ale sprawnie działających klubów. Nie możemy pozwolić, aby nowi ludzie odbijali się od drzwi. Jednym z głównych i bardzo ważnych dla mnie aspektów jest udzielanie pełne autonomii dla młodzieży, która skupiona jest wokół klubu. To nie zawsze musi iść w zgodzie z wizją "starszych". Młodzież inaczej patrzy na nas "starych". Dużo łatwiej jest nawiązać im kontakt z własnymi rówieśnikami. Jeśli będziemy tylko drogowskazem zamiast w pełni zarządzać ich czasem to sama młodzież przyciągnie kolejne osoby. Zupełnie bez naszego udziału. To chyba będzie ten moment, będziemy mogli powiedzieć, że odnieśliśmy sukces.

Ciężko jest prowadzić klub aktywny w różnych dziedzinach. Łatwiej jest wybrać pewne specjalizacje. Szczególnie w dużych miastach, jeśli działa równocześnie kilka klubów. YOTA to wasza specjalizacja? Czy może coś innego?

Maciek SP7GM: Nie mamy jasno określonej specjalizacji. Sposób naszego działania, nastawienie się na pracę w terenie, zebranie sprzętu pod tym kątem, zabezpieczenia logistycznego w postaci namiotów, agregatów, masztów, anten itd. powoli krystalizuje ten obraz i prawdopodobnie skupimy się na działaniach YOTA oraz EMCOM, ale dalej poszukujemy.

Tomek SP7Q: Wiele klubów mocno zawęża swoją specjalizację. Dla mnie jest to błąd, powoduje też często odpływ członków. W naszym hobby nie powinniśmy ograniczać tematyki w klubie, to na dodatek nie powinniśmy zamykać się na ludzi zainteresowanych tematami pokrewnymi jak elektronika czy programowanie, ale niekoniecznie zainteresowanych radiem. Ci ludzie z powodzeniem mogą zasilić kluby i wnieść do nich wartość dodaną. Z moich obserwacji z pracy w łódzkim hackerspace, jest duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później te osoby i tak otrą się o naszą tematykę. Mnie osobiście już udało się wciągnąć do naszego hobby dwóch nowych kolegów, którzy jeszcze do niedawna nawet nie wiedzieli o istnieniu takiego hobby. Dobrym rozwiązanie w klubach jest "kocia" infrastruktura, polega to bardziej na animowaniu tego co się dzieje w klubie niż przywództwie jak w przypadku "psiego" rozwiązania. Każda klubowa jednostka w danym momencie swojej fascynacji krótkofalarstwem jest na innym jego etapie, jeden walczy w zawodach inna biega po lesie z drutami i aktywuje FF. Pierwsza nie może zmusić do drugiego i odwrotnie, gdyż spowoduje to wewnętrzny konflikt. Za to sami uczestnicy też nie mogą się obrażać, że realizują coś w danym momencie sami, może po prostu trafili w taki czas, a za pół roku to ich "obóz" będzie najliczniejszy. Taka wewnętrzna fluktuacja powoduje, że wszyscy czerpiemy z tego ciekawą wiedzę, a zarazem na prawdę dużo się dziej, nawet w małych klubowych społecznościach.

Co z Twojej perspektywy jest najtrudniejsze w codziennej pracy Klubu? Ostatnie dwa lata coś zmieniły?

Maciek SP7GM: Przede wszystkim COVIDowa rzeczywistość nie pomagała nam w pracy. Największy problem miałem z brakiem czasu. Zawsze chciałbym zrobić coś więcej, pokazać więcej. Wyzwaniem dla nas jako krótkofalowców jako środowiska, jest nadal budowanie potrzeby dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem. Oczywiście nie oczekuję, że wszyscy nagle poświęcą na to tyle czasu, ile my. Jednak bycie instruktorem ZHP obliguje mnie do przekazywania pewnych wartości, zasad i dzielenia się doświadczeniem. Podobnie bycie krótkofalowcem powinno obligować każdego z nas do przekazywania swojej wiedzy dalej.

Tomek SP7Q: U mnie chyba podobnie. Po pierwsze brak czasu. Z dużą nadzieją patrzymy też na bardziej ścisłą współpracę z jednostkami samorządowymi, która mogłaby być naprawdę cenna. Niesamowitym wyzwaniem w klubie jest pogodzenie temperamentów klubowych kolegów. Zawsze sztuką jest tak poruszać się w tym wszystkim by utrzymywać klubową społeczność w jedności. Sama konsolidacja lokalnego środowiska w Sieradzu zajęła nam klika lat - to było nie lada wyzwanie.

Jakiego wsparcia i pomocy potrzebują Kluby?

Maciek SP7GM: Dotychczasowe działania opierały się na samodzielnym pozyskiwaniu środków czy sprzętu, praktycznie nie korzystając z żadnej pomocy z zewnątrz. Olbrzymi udział oczywiście mieli indywidualni nadawcy, którzy po prostu często przekazywali nam sprzęt czy środki finansowe np. przy udziale portalu zrzutka.pl do których docieraliśmy po prostu osobiście. Na chwilę obecną biorąc pod uwagę nasze plany wiemy, że w tym roku też musimy uzbierać dość pokaźną sumę. Dobrym rozwiązaniem ze strony organizacji takich jak PZK czy Inspektorat Łączności ZHP byłoby określenie zakresu wsparcia dla klubów takich jak nasz.

Tomek SP7Q: Ja osobiście jestem osobą, która niewiele oczekuje w kontekście wsparcia, większość staram się wywalczyć pracą własnych rąk. Często jest to żmudna i niekoniecznie ciekawa praca, jak dbanie o wizerunek klubu na zewnątrz, regularna publikacja materiałów itp. Na szczęście ta praca przekłada się na realne wyniki, co daje ogromną satysfakcję, a dobry wizerunek na zewnątrz może zobrazować na przykład ostatnia przygoda jaka zdarzyła się Maćkowi. Maciek udał się do lokalnego sklepu TV/SAT kupić przewód koncentryczny. Nie wiedział, ile metrów przewodu ostatecznie potrzebujemy, dodam tylko że Maciek nie zna właściciela i widział go pierwszy raz. Nie dość, że dostał całą szpulkę to jeszcze właściciel dodał, że zapłacimy później i policzy nam po prostu za tule metrów, ile zużyjemy. Byliśmy w ciężkim szoku!! Okazało się ze nasza sprawozdawcza działalność świetnie działa i nikt w Sieradzu nie robi wielkich oczy na hasło krótkofalowiec. Jeśli chodzi o wsparcie w ramach organizacji to wydaje mi się, że najważniejsze to wsparcie prawne, oraz reprezentacja w kontakcie z samorządami. Pomocna byłaby też baza wiedzy i wsparcie w zakresie pozyskiwania funduszy. Nie jesteśmy niestety specjalistami w tej materii, choć udało nam się przeprowadzić skutecznie kilka akcji crowdfunding-owych. Brakuje mi komunikacji w dół. Chciałbym na koniec dodać, że oczywiście nawet najlepiej wyposażony na świecie klub jest niczym bez świetnych kolegów i atmosfery klubie. NAJWAŻNIEJSI SĄ LUDZIE!

PZK to ludzie My. Ty, ja i inni czytelnicy komunikatów :) Gdyby naszą rozmowę czytał nas ktoś z okolic Sieradza i chciał do was dołączyć, jak może to zrobić?

Tomek SP7Q: Jedna z naszych zalet jest wysoka komunikatywność, można do nas po prostu zadzwonić czy odezwać się na Facebook-u. Mamy też grupę na komunikatorze WhatsApp na której koordynujemy nasze spotkania. Jeśli ktoś już się do mnie odezwał na to na 100% jest na grupie i szybko zostaje wchłonięty przez nasza społeczność. Dzięki temu mamy już 2 nowych nadawców w naszym klubie z sąsiedniego powiatu. Także przede wszystkim zachęcamy do tego pierwszego kontaktu, my nie gryziemy :-)

Gratuluję. Trzymam też kciuki za 2022 i mam nadzieję, że zobaczymy się na Łosiu. Będziecie?

Tomek SP7Q, Maciek SP7GM: Oczywiście, do zobaczenia!!

4. Podsumowanie zbiórki sprzętu

Wolontariusze i Sympatycy Rzeszowskiej Krótkofalarskiej Sieci Ratunkowej wzięli udział w zbiórce organizowanej przez Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi o. w Szczytnej. Zebranych zostało dwanaście zestawów radiostacji ręcznych na pasmo UHF.
Z informacji przekazanych przez koordynatora zbiórki, Pana Wojciecha, paczka dotarła do odbiorców na terenie Ukrainy.
Jako Koordynator Sieci jestem dumny, iż pomimo ciężkich czasów oraz braku możliwości zakupu radiostacji w sklepach, nasi Wolontariusze i Sympatycy przekazali potrzebny sprzęt. Za to serdecznie Wam dziękuję z całego serca.
*Zbiórka sprzętu była nagłośniona i wspierana poprzez publikacje na portalu PZK w tym w naszych Komunikatach.

Koordynator RKSR Przemek SQ8NYB

5. Wsparcie Ukrainy - GB8UKR

Wydawany jest specjalny dyplom . Więcej informacji na stronie na qrz.com
GB8UKR - Callsign Lookup by QRZ Ham Radio

ilustracje w wersji PDF

Info: SP3SUX

6. Promocja działalności klubowej

Wraz z życzeniami świątecznymi otrzymałem od Ryszarda SP1ASU piękny widoczny w  wersji PDF plakat, promujący działalność Klubu SP1KNJ ze Szczecina. Jest to piękny, godny naśladowania przykład działalności klubowej oraz jej promocji.

Piotr SP2JMR


7. Świat Radio 5-6/2022

Skrócony spis treści:
AKTUALNOŚCI: Zawody
PREZENTACJA: Nowe radiotelefony Hytery, Skrzynka antenowa mAT-10, Nowe transceivery HF
ŁĄCZNOŚĆ: System LoTW, System WL2K 22, Ochrona zdrowia w polu elektromagnetycznym, Krasucha-C4 w natarciu
DYPLOMY: Akcje dyplomowe SQ9PCO
TEST: Transceiver RFinder B1
WYWIAD: Idzie nowe
RADIO RETRO: Powojenna reaktywacja krótkofalarstwa
ŚWIAT KF/UKF: Światowy rekord wysokości SOTA, Z życia klubów i OT PZK
ANTENY: Anteny szczelinowe
HOBBY: Radioodbiornik FM stereo, Transceiver CW na PCL86
DIGEST: Dodatkowe wyposażenie radiostacji
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA

8. Krótkofalowiec Polski 5-6.2022

SP DX Contest odwołany,
Zawieszenie RU i EW w CEPT
Deklaracje i pomoc dla Ukrainy
Walne Zebranie Dolnośląskiego OT PZK
Spotkanie z EmCom
Współpraca w Tczewie
ŁOŚ 2022
Spotkanie w Łagowie Lubuskim
Przemiennik SR8LW
Sukcesy polskich krótkofalowców
Wyprawa SP5EAQ na Australe
Silent Key's

Info. Andrzej SP5AHT

9. Radioklub SP1KZE w Chojnie bęaie pracował z okazji 77 rocznicy pokonania Odry

Z okazji 77 Rocznicy Forsowania Odry w dniu 23 kwietnia dla uczczenia tej rocznicy krótkofalowcy z klubu SP1KZE będą aktywni z Cmentarza Siekierkowskiego I Armii Wojska Polskiego.
W tym też dniu odbywać się będą główne uroczystości rocznicowe. Zapraszamy do odwiedzin oraz do łączności. Mamy specjalne karty QSL na tą okoliczność.

Paweł SP1MWN

10. 70 rocznica rozgłośni Polskiego Radia Opole

Informujemy, że w dniach od 1-31 maja 2022 roku czynna będzie na pasmach amatorskich radiostacja okolicznościowa o znaku HF70RO. Okazją do jej uruchomienia jest przypadający w bieżącym roku jubileusz 70 lat powstania Rozgłośni Polskiego Radia w Opolu-1952-2022. Stacja okolicznościowa HF70RO czynna będzie na różnych emisjach- telegrafii (CW), fonii (SSB), RTTY, FT4 i FT8. Operatorami będą członkowie Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ-SN6O z Opola oraz zaproszeni operatorzy z innych klubów z naszego województwa. Wszystkie przeprowadzone łączności będą potwierdzane wyłącznie via LoTW oraz Club Log. W miarę możliwości stacja będzie również czynna w kilku zawodach odbywających się w miesiącu maju.
Przy okazji zapraszamy do odwiedzenia strony Radia Opole poświęconej historii powstawania rozgłośni: https://radio.opole.pl/111,0,o-radiu oraz do logo Radia Opole przygotowane specjalnie z okazji tego jubileuszu: https://radio.opole.pl/111,373,logo-radia-opole
informacje na QRZ.COM https://www.qrz.com/db/hf70ro
strona klubu http://www.sp6paz.pl/index.php/informacje

Team SP6PAZ-HF70RO z Opola

III. Sport

11. Wiadomości nie tylko DX-owe

Z okazji Światowego Dnia Krótkofalowca (World Almatur Radio Day) w dniu 18 kwietnia i później aktywne są stacje okolicznościowe:
Bahrain A91WARD, Kanada VA2RAC, VA3RAC, VE1RAC, VE4RAC, VE5RAC, VE6RAC, VE7RAC, VE8RAC, VE9RAC, VO1RAC, VO2RAC, VY0RAC, VY1RAC, VY2RAC,
Chorwacja 9A22WARD, Dania 5P0WARD, Francja TM97WARD, Niemcy DA22WARD, Indonezja 8D97WARD, Holandia PA22WARD, Rumunia YO22WARD, Arabia Saudyjska HZ1WARD,
Hiszpania EH4WRD, Szwajcaria HB9WARD, UAE A60WARD.

3D2/R - Rotuma: Dominik 3Z9DX (3D2USU) planuje być aktywny z Rotumy jako 3D3RRR. Szczegóły wkrótce.

4X - Izrael: Po udanej aktywności z kraterów jako 4X0ARF (listopad 2020), 4X0GDL (kwiecień i maj 2021) i 4X0KTN listopad 2021)
obecnie zbliża się ostatnia aktywność z Makhtesh Ramon w dniach 13 i 14 maja aktywna będzie stacja 4X0RMN. QSL via 4X6ZM. Do pobrania certyfikaty za QSO z trzema z czterech stacji: https://www.iarc.org/craters/

8Q - Malediwy: Braco E77DX jest aktywny w stylu wakacyjnym jako 8Q7DX z Malediwów AS-013 do 27 kwietnia br. QSL via LoTW i E73Y.

C9 - Mozambik: Pedro CT7AHV wrócił do Chinonanquila, gdzie używa znaku C91AHV. QSL via CT7AHV.

EA - Hiszpania: Stacje okolicznościowe EG2SJH (Huesca), EG2SJT (Teruel) i EG2SJZ (Zaragoza) w dniu 23 kwietnia obchodzić będą Dzień Prowincji Aragon również znane jako Dzień Świętego Jerzego.
Karty QSL via biuro. https://pl.wikipedia.org/wiki/Aragonia

F - Francja: Od 22 kwietnia do 13 czerwca aktywna będzie stacja TM2IF jako hołd dla Jose-Antonio Gurutzarri "Guru" Jauregi EA2IF.
Jose-Antonio to wybitna osobowość programu SOTA Summits On The Air, który zmarł 11 marca w wieku zaledwie 57 lat. QSL tylko via eQSL.

FS - St. Martin: Marco KC9FFV do końca roku zostaje na wyspie St. Martin, gdzie używa znaku FS/KC9FFV od 40 do 6m. QSL via IZ1MHY.

HV - Watykan: W dniu 23 kwietnia IK0FVC Francesco uruchomi się jako HV0A i HV1CN z Watykanu z okazji Dnia Marconiego. Aktywność od 7 do 13 czasu lokalnego.

I - Włochy: Przypominam, że stacje II1WRTC, II2WRTC, II3WRTC, II4WRTC, II5WRTC, II6WRTC, II7WRTC, II8WRTC, II9WRTC, II0WRTC, IR1WRTC i IO0WRTC (Sardynia) aktywne są do 10 lipca br. do czasu rozpoczęcia zawodów IARU HF Championship. Każdego miesiąca można zdobyć dyplomy https://www.wrtc2022.it/en/wrtc2022-award-19.asp

Od 1 stycznia w dniu 12 kwietnia (102 dni później) przeprowadzone zostało milionowe QSO ze stacją AB4SF.
W związku z powyższym został złożony wniosek do Księgi Rekordów Guinnessa za najszybszy milion amatorskich kontaktów radiowych przez organizację.

Alex IK8YFU od 21 do 25 kwietnia będzie nadawać jako ID9/IK8YFU z wyspy Lipari EU-017. Spotkamy go na SSB i FT8. QSL via LoTW.

W dniu 23 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Marconiego aktywne będą stacje IY0CG, IY0GA, IY0IMD, IY0ORP, IY0TC, IY1MR, IY1SM, IY1SP, IY1TO, IY4FGM, IY5PIS, IY6GM i IY7M. QSL zgodnie z instrukcją operatorów. Powyższe stacje oraz pozostałe wykazane na stronie http://gx4crc.com/imd-stations/ dają punkty do dyplomu http://gx4crc.com/imd-award/

J6 - St. Lucia: Michael DF8AN od 24 kwietnia do 1 maja będzie QRV z St. Lucia jako J6/DF8AN. QSL via DF8AN.

JA - Japonia: JI3DST/6, JJ5RBH/6 i JJ5RBH/p od 20 kwietnia do 9 maja będą QRV z wyspy Miyako AS-079.

JW - Svalbard: Otis NP4G po aktywności JW0X/JW100QO w dniach 25-27 kwietnia nadawać będzie jako JW/NP4G ze stacji klubowej Longyearbyen JW5E na Spitsbergenie EU-026. QSL via NP3O direct lub LoTW.

OE - Austria: Stacja okolicznościowa OE22M upamiętnia urodziny Guglielmo Marconiego 25 kwietnia 1874 r. oraz bierze udział w Międzynarodowym Dniu Marconiego (23 kwietnia). QSL via OE1YPP.

OZ - Dania: Zespół ośmiu belgijskich operatorów będzie aktywny jako 5P5BI i 5P5BI/P z wyspy Bornholm EU-030 od 24 kwietnia do 1 maja. QSL via ON6EF.

PY - Brazylia: Do 17 kwietnia aktywna Vinicius PU2VLW aktywny był jako ZY2WCX z wyspy Sao Sebastiao SA-028. QSL via znak domowy.

TG - Gwatemala: Dnia 20 kwietnia Stephen K4IM wraca do Gwatemali, skąd będzie aktywny jako TG9AWS do października br. QSL direct via K4IM.

V4 - St. Kitts: John W5JON ponownie będzie aktywny jako V47JA z St. Kitts NA-104 od 20 do 28 kwietnia 2022. QSL via W5JON.

W - USA: Gene N0MHJ od 22 do 25 kwietnia będzie nadawać z wyspy Garden Key, Dry Tortugas NA-079 jako N0MHJ/4. Szczegóły na https://www.n0mhj.net/ QSL via LoTW lub direct.

YO - Rumunia: YO22WARD nadaje do 25 kwietnia z okazji Światowego Dnia Krótkofalowca.

Zawody 23-24 kwietnia 2022 roku:
SP DX RTTY Contest https://pkrvg.org/strona,spdxrtty.html
Helvetia Contest https://www.uska.ch/contest/schweizer-contest-kw/#

Pozdrawiam Adam SQ9S

12. Ekspedycja na Bouvet 3Y0J - kolejny etap przygotowań

Zebrano już $600 tysięcy z wymaganej sumy $690 tyś. https://www.3y0j.no/funding co stanowi 87% wymaganych środków.

Z ostatnich wiadomości - prezentacja do obejrzenia (eng): 3Y0J BOUVET ISLAND NEWS. 17 kwietnia 2022 r. Adrian, KO8SCA przedstawił wideo z prezentacją (eng) 3Y0J Bouvet Island DX Pedition: https://www.youtube.com/watch?v=r0vUM-2UNDA
Strona ekspedycji 3Y0J: https://www.3y0j.no
Podmiot DXCC 3Y0 jest jednym z najbardziej poszukiwanych i potrzebnych radioamatorskiej społeczności świata i jest na tzw, liście "Most wanted" na miejscu drugim po Korei Północnej (P5).
Dwie dotychczasowe ekspedycje "przegraly" z przeciwnościami losu i warunkami atmosferycznymi panującymi na Południowym Atlantyku. Polska ekspedycja pod wodzą Dominika 3Z9DX dopłynęła na odległość 100 km od wyspy Bouveta i zmuszona była zawrócić.

Info: Zygi SP5ELA


13. UKF - zawody


W najbliższym czasie:

SPAC- 2.3 GHz i wyżej - zawody aktywności UKF - wtorek, 26 kwietnia 2022, godz. 17:00 - 21:00 UTC

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

Stanisław SQ2EEQ


IV. Technika

14. 5G Broadcast zastąpi DVB-T2?

U nas trwa zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Tymczasem České Radiokomunikace rozpoczęła emisje próbne w jeszcze nowszym standardzie 5G Broadcast. Testy są prowadzone z praskiego nadajnika Žižkov. Emisja prowadzona jest na kanale 55 z mocą 32 KW. W ramach testów będą nadawane kanały telewizyjne i radiowe. Jak informuje serwis parabola.cz obecnie to kanały telewizyjne: ČT Sport HD (roździelczość 1920x1080p/50), ČT 24 HD (1280x720p/50), CNN Prima News HD (1280x720/50) i rozgłośnia ČRo Radiožurnál (128 kbit AAC-LC). Na razie na rynku jest dostępnych niewiele odbiorników, które odbiorą te przekazy. Komercyjne wdrożenie 5G Broadcast w Czechach jest spodziewane około 2027 roku. Do tego czasu ma pojawić się więcej urządzeń. Stacje w 5G Broadcast można oglądać przede wszystkim na smartfonach, tabletach (nawet podczas podróży), ale także na telewizorach. Nadawanie w 5G pozwala na odbiór linearnych transmisji telewizyjnych za pośrednictwem smartfonów i tabletów bez ograniczania liczby jednocześnie oglądających użytkowników i bez utraty jakości obrazu. Sieci komórkowe są projektowane z myślą o indywidualnej komunikacji, gdzie dane są przesyłane z serwerów do poszczególnych użytkowników. Obecne oglądanie telewizji może powodować obciążenie sieci i utratę wysokiej jakości obrazu i dźwięku. W przypadku nowego standardu te problemy znikają. W niektórych krajach, jak np. w Niemczech pojawiają się postulaty, żeby telewizję emitować właśnie w 5G Broadcast. Na razie to niemożliwe, bo koncesje w DVB-T2/HEVC obowiązują do 2030 roku. Za rok odbędzie się Światowa Konferencja Radiodyfuzyjna. Mają wówczas zapaść decyzje co do podziału pasm dla naziemnej telewizji i operatorów telekomunikacyjnych, którzy inwestują w 5G. Część pasma obecnie wykorzystywanego przez nadawców może trafić do telekomów.

Info: Krzysztof SP5E

Źródło: wirtualnemedia.pl

V. Alternatywne hobby

15. Modelarstwo

Zanim zostałem krótkofalowcem byłem modelarzem lotniczym. Od 10 do 19 roku życia uczestniczyłem 2-3 razy w tygodniu w zajęciach w modelarni Aeroklubu Poznańskiego w Poznaniu na ul. Marcelińskiej. Wówczas specjalizowałem się w budowie i oblatywaniu silnikowych modeli wolnolatających (kat F1C). Zarówno w latach 1960-1968 jak i wcześniej oraz później składałem makiety zarówno samolotów jak i statków z zestawów różnych firm. Ta przypadłość towarzyszy mi do dzisiaj. Gdy wieczorem nie ma propagacji na wyższych pasmach, poświęcam godzinę do trzech z przerwami prawie codziennie na sklejanie modeli. Wróciłem do tego po przechorowaniu Covida w 2020 roku po prawie 30 letniej przerwie.
To wg mnie lepsze niż oglądanie telewizji. Takie zajęcie wymaga dużej koncentracji, dokładności i pewnej zręczności, stanowi także znakomity środek odstresowujący po kliku godzinach pracy lub innych zajęć.
W międzyczasie zajmowałem się także budową modeli pływających, ale z na razie z mizernym skutkiemr30;. Lubię wodę, od 1969 roku jestem żeglarzem morskim, byłem także szkutnikiem - ale to już osobna historia.

Model niemieckiego statku ratowniczego złożony w 2021 roku widoczny w wersji PDF


Piotr SP2JMR

_______________________________________________________-
VI. Silent Key's
_______________________________________________________________
HF5EW S.K.

W dniu 12 kwietnia w godzinach wieczornych do krainy wiecznych DX -ów odszedł Eugeniusz Wójcik (71) HF5EW ex SP5VYQ harcerz, elektronik, wiecznie uśmiechnięty z poczuciem humoru człowiek nigdy nieodmawiający niesienia pomocy w naszym hobby innym kolegom. Był członkiem klubów SP5ZIM
i SP5PDA. Ojciec Mariusza SP5XSL i Artura M0IOY (SQ4IOY), dziadek Gabriela SP4-21-213.

Cześć Jego pamięci!

Śp. Eugeniusz został pochowany w dniu 19.04.2022 r. na cmentarzu parafialnym w Czernicach Borowych.

Informację przekazuje syn Mariusz SP5XSL

_______________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Andrzejowi SP5AHT, Pawłowi SP1MWN, Mariuszowi SP5XCL, Ryszardowi SP1ASU,

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji.

*Wszyscy Ci, którzy otrzymali Komunikat PZK, są już prenumeratorami Komunikatu (jest to logiczne, skoro go dostali) i nie ma potrzeby zapisywania się na listę dystrybucyjną drugi raz.
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,142,096 Unikalnych wizyt