PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3646 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 5
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 3/22 z dnia 19.01.2022
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 03/2022 z dnia 19 stycznia 2022 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

I. Sprawy organizacyjne

1. Komisja SP DX Contest 2022
W dniu 14.01.2022 r. w trybie telekonferencji zdalnej na MS Teams odbyło się posiedzenie Komisji SP DX Contest.
W wyniku opublikowanej informacji w Komunikacie PZK 02/2022 o rekrutacji do Komisji SP DX Contest 2022 zgłosiło się dwóch kandydatów: Marcin SP3BBS oraz Tomasz SP3QDM. Obaj byli uczestnikami ww. telekonferencji.

Udział w obradach wzięli: ustępujący szef Komisji 2021 Zygmunt SP5ELA, Waldemar 3Z6AEF, Piotr SP2JMR, Marcin SP3BBS, Tomasz SP3QDM, Tomek SP5UAF, Marek SP7DQR, Tadeusz SP9HQJ, Jacek SQ5BPF. Nieobecni: SP2LQP, SP5ADX, SP8LBK.
Posiedzenie Komisji SP DX Contest w dniu 14 stycznia 2022 r. było historycznie pierwszym posiedzeniem w trybie telekonferencji na MS Teams na licencji PZK.

Komisja SP DX Contest

II. Wydarzenia

2. Krótkofalowcy i Wielki jubileuszowy już XXX finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Krótkofalowcy z trzech radioklubów SP2YRY, SP2ZIE i SP2PMW z Pomorskiego OT PZK pod wodzą Krzysztofa SP2UUU Prezesa PK RVG zorganizowali akcję dyplomową z okazji 30 finału WOŚP

Regulamin dostępny jest pod linkiem: https://pkrvg.org/strona,109.html
Akcja dyplomowa jest naszym krótkofalarskim wkładem w to bardzo ważne społecznie wydarzenie.

Przykładowy dyplom widoczny w wersji PDF

Info. Krzysztof SP2UUU

III. Sport

3. Wiadomości nie tylko DX-owe

5Z - Kenya: Opóźniony został wyjazd Ferdy'ego HB9DSP do Kenii. Będzie prawdopodobnie aktywny od 17 do 31 stycznia na SSB i FT8, pasma 10, 15
i 20m. QSL via LOTW i znak domowy.

6Y - Jamajka: Neville, G3RFS będzie aktywny z Jamajki (IOTA NA-097) od 13 stycznia przez 2 miesiące. QSL via LoTW, Clublog, OQRS lub G4BWP.

JA - Japonia: JI3DST/5, JJ5RBH, JS6RRR/5 i JS6RRR/p (FT8) będą aktywni
z wyspy Shodo (AS-200) pomiędzy 20 stycznia i 24 lutego na pasmach od 80m do 2m.

UA - Rosja: Stacje okolicznościowe R900BL, R900DM, R900DV i R900RO będą aktywne z Sankt Petersburga i okręgu leningradzkiego od 17 do 13 stycznia
z okazji corocznych obchodów zakończenia oblężenia Leningradu podczas II wojny światowej.

UA - Antarktyda: Alex UG1A będzie ponownie aktywny w wolnym czasie jako RI1ANC ze stacji arktycznej Wostok zaczynając od 13 stycznia do początku lutego, głównie na CW. QSL via Clublog, OQRS lub RN1ON

W - USA: Marconi Cape Rod Radio Club KM1CC będzie aktywny od 18 stycznia 13:30UTC do 19 stycznia 2:00UTC by uczcić 119 rocznicę pierwszej transatlantycznej łączności pomiędzy USA i Europą. Aktywność wyłącznie na CW w pasmach 40-10m. QSL via LoTW lub direct N1NS.

YB - Indonezja: YB6ABO/p, YC1BIQ/6, YD0AVE/6 i YE1AR/6 będą aktywni
z wyspy Pulau Rondo (OC-245) od 20 do 27 stycznia. Planowana aktywność na FT8, CW i SSB w pasmach od 160 do 10m. QSL YB6ABO/p, YC1BIQ/6
i YD0AVE/6 via N2OO; QSL YE1AR/6 via ClubLog OQRS lub via N2OO.

XV - Wietnam: Stacja XV1X będzie aktywna na częstotliwości 3.570MHz (FT8) od 17 do 23 stycznia od 18:00 UTC do 23:30 UTC.

Zawody 22-23 stycznia 2022 roku:

BARTG RTTY Sprint: http://bartg.org.uk/wp/bartg-sprint-contest/
RSGB AFS Contest: https://www.rsgbcc.org/hf/rules/2021/rafs.shtml

Wyniki zawodów:
Worked All Germany 2021: https://dxhf2.darc.de/~waglog/user.cgi?fc=loglist&form=referat&lang=en
DARC XMAS 2021: https://dxhf2.darc.de/~xmaslog/user.cgi?fc=loglist&form=referat&lang=en

Na stronie zawodów można pobrać certyfikaty.


Pozdrawiam, Marcin SP3BBS

4. Współzawodnictwo w zawodach krajowych SP Contest Maraton 2021

Kolejna, czternasta edycja współzawodnictwa została zakończona. Od początku prowadzone jest pod patronatem PZK, który jest jednocześnie sponsorem nagród. Celami SPCM było m.in.: wyłonienie operatorów reprezentujących wysoki poziom sportowy, zwiększenie aktywności klubów i nadawców indywidualnych. W ubiegłym roku podjęto próbę sklasyfikowania uczestników zawodów w wieku do 18 lat w roku współzawodnictwa. Tych uczestników zawodów określono jako Juniorów. Niestety, udało się sklasyfikować tylko dwie takie stacje. Od lat jest grupa stacji, które biorą udział w większości zawodów zaliczanych do tego współzawodnictwa i zajmują wysokie lokaty. Jak co roku w czołówce pojawiają się nowe znaki i skutecznie konkurują z najlepszymi. W wynikach poszczególnych kategorii znajduje się informacja o ogólnej ilości uczestników oraz tych co spełnili kryterium regulaminowe i zostali sklasyfikowani w końcowym zestawieniu. Największa frekwencja jest kolejno w SO SSB, MIXED, CW następnie SO/MO QRP. W grupie stacji MO kolejność jest następująca: MIXED, SSB, CW. Najlepsi to:
SO CW - SP1AEN, SO MIXED - SP8BVN, SO SSB - 3Z3AHK, SO/MO QRP MIXED - SP3MKS, MO CW - SP9PKM, MO MIXED - SP9ZHR, MO SSB - SP4KHM.

Najlepszy Junior to SP5WAZ w kategorii SO MIXED. Wymienione stacje otrzymują tzw. grawertony, a dodatkowo Junior Witek SP5WAZ otrzymuje roczną, od pierwszego numeru bieżącego roku, prenumeratę czasopisma "Świat Radio".
Stacje indywidualne i klubowe walczą i zbierają punkty nie tylko w klasyfikacji SO i MO, ale przyczyniają się do zajęcia wysokich miejsc swoich oddziałów w klasyfikacji OT PZK. W ostatnich latach walkę o najwyższe podium toczą odziały: OT15, OT20 i OT31. Po raz kolejny zwycięzcą został oddział Rybnicki, drugie miejsce zajął oddział Lubelski, a trzecie Łódzki które to oddziały zamieniły się miejscami. Oddział Rybnicki od trzech lat nie opuszcza podium podobnie jak we współzawodnictwie OT PZK w najważniejszych zawodach tj. SP DX Contest. Widać, że duch sportowej rywalizacji Prezesa OT31 Eugeniusza SQ9HZM, został zaszczepiony wśród członków tego Oddziału. Komisja współzawodnictwa gratuluje wszystkim uczestnikom zajętych miejsc a szczególnie liderom w poszczególnych kategoriach.
Ostateczne wyniki znajdują się na portalu PZK w zakładce Współzawodnictwa*, tam też można zapoznać się z regulaminem SPCM 2022, w którym to roku będzie prowadzona kolejna edycja SP Contest Maratonu.

*Wyniki SPCM zostaną opublikowane na portalu PZK w dniu 20.01.2022 r. /sp5ela/

W imieniu Komisji SPCM Kazik SP9GFI

4. UKF - zawody

W najbliższym czasie:
SPAC- 2.3 GHz i wyżej - zawody aktywności UKF - wtorek, 25 stycznia 2022, godz. 18:00 - 22:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/


Stanisław SQ2EEQ

=============================================================

IV. Technika


5. Co dalej z Packet Radio

W komunikatach ZG PZK dawno już nie było informacji nt. Packet Radio.
Więc kilka informacji dla odbiorców i słuchaczy Komunikatów PZK.

Na początek trochę przypomnienia. W okresie 1990 - 1999 to duży rozkwit
amatorskiej sieci Packet Radia w Polsce.
W tym szczytowym okresie szybko sieć się rozwijała, powstawały nowe węzły i linki radiowe. Poprowadzono linki od Szczecina na południe po Bogatynie i dalej poprzez Kłodzko, Opole, Górny Śląsk, Kraków aż do Krosna.
Środkiem Polski od Zielonej Góry przez Leszno, Kalisz, Łódź, Kielce do Radomia.
Od Kłodzka przez Wrocław do Poznania i dalej Koszalin i Słupsk. W odległych regionach jak Mazury, Warszawa, Toruń, Bydgoszcz, Rzeszów, Lublin były uruchomione bramki internetowe. Było wielu zapaleńców, którzy budowali w tamtych odległych trudnych czasach coś z niczego. Należy przypomnieć, że prosty komputer dużo kosztował, a większość elementów urządzeń budowano we własnym zakresie. Adaptowano demobilowe radiotelefony. Budowano linki do Niemiec, Czech, na Słowację a nawet do Danii z Koszalina.
Kolejne lata to dynamiczny rozwój Internetu i stopniowy upadek kilku węzłów PR.
Gdyby ktoś był zainteresowany historią jak wyglądała w Polsce sieć Packet Radio w latach 90-tych ubiegłego wieku. zapraszam na stronę www.pr.ehion.com .
Są tam informacje o prawie wszystkich węzłach jakie pracowały i z jakimi udało mi się połączyć. Aktualnie ciągle mamy w naszym kraju kilka węzłów Packet Radio. Są to: SR1DSZ, SR4DON, SR5DDD, SR6DBA, SR6DWC, SR6DWH, SR8DBS, SR9DHS i SR9RQA. Węzły te są w Szczecinie, Olsztynie, Ełku, Warszawie, Bogatyni, Wałbrzychu, Lublinie, Jastrzębiu Zdroju i Gorlicach.
Węzły te posiadają usługi jak: BBS-y, Dx-Net, convers, bramki ampr.org.
Przy pomocy przeglądarek HTTP można wejść do bbs-ów i poczytać zamieszczone informacje, biuletyny. Do DxClustrów można się połączyć telnetem czy przez http.
W aktualnej sytuacji sieć jest rozdrobniona, a węzły nie są połączone linkami radiowymi jak to było w latach 90 ubiegłwgo wieku. W obecnej sytuacji węzły są polinkowane połączeniami AXIP. Wszystkie węzły w SP mają połączenia praktycznie z Europą i innymi kontynentami.
Do pracy węzła używany jest program Xnet pod systemem Linux, a nawet jest wersja pod DOS-em. Do pracy węzła można w zależności od zainstalowanych usług wykorzystać Pc-ta, prosty terminal czy nawet popularną Malinę.
Węzeł SR9DHS jest zbudowany na terminalu HP-5740 pod Linuxem Debian na karcie flash 2 Gb, karta dźwiękowa usb jako modem. Węzeł SR5DDD pracuje na Raspberry Pi jako węzeł, bbs i convers.
W Jastrzębiu-Zdroju był węzeł, który posiadał wejście dla użytkowników w pasmie 2m i 80m, jednak w ostatnim czasie urządzenia zostały wyłączone.
W początkowym okresie było kilu odległych użytkowników w pasmie 80 m W kilku miastach w Polsce powstała sieć HamNet-u. HamNet daje różne możliwości wykorzystania pod amatorskie usługi zaczynając od FM-linku, po linki axip dla węzłów Packet Radio. Gdyby ktoś był zainteresowany HamNet-em to zapraszam na forum.hamnet.ugu.pl.
Można tam znaleźć wiele ciekawych informacji jak budować sieć, jak modernizować sprzęt WiFi jak uruchomić poszczególne usługi www. W tym telefoniczną sieć cyfrową itd.

Marian SP6FIG


V. Informatyka i oprogramowanie

6. Projekty techniczno-informatyczne. Z prac VOT PZK i nie tylko.

Ten wątek może być w dziale "Technika", jak i dziale "Informatyka". Dzisiaj oprogramowanie (software) odgrywa kapitalną rolę w prawie każdym urządzeniu technicznym, nie wspominając już o systemach. Amatorskie TRX-y nie są wyjątkiem.

Krzysztof SP7GIQ, czołowy rnasz kontestman - zadał mi kilka ciekawych i podchwytliwych pytań dotyczących TRX-a firmy Yaesu FTDX-101. TRX, jak TRX, jeden go polubi, inny nie. Ze względu na zaawansowanie konstrukcji TRX umożliwia "prowadzenia badań para-naukowych". Powiedzmy, że interesuje nas relacja FTDX-101 - N1MM+ i konfiguracja.
Pytanie #1 GIQ: Czy RIT RX1 może być synchroniczny z RIT RX2? Odp. nie ma takiej opcji w Menu TRX-a.
Pytanie#2. Czy działa RIT pod klawiszami kursor Up i kursor DWN. Tak - działa. Na konfiguracji "default" jest +/- 20Hz. Na razie nie wiem, gdzie się zmienia ten parametr.
Pytanie #3. Czy jest pamięć mocy TRX-a w f-cji pasma (zmiany pasma, także rejestry pasmowego). Nie. Nie ma takiej funkcji. Moc jest constans, ustawiana w MENU z rastrem co 1W (od 5-100W - D) dla wersji transceivera FTDX-101D i (5-200W) dla wersji FTDX-1-1MP.
Natomiast. Każdy współczesny TRX ma dostęp do funkcji poprzez CAT. Funkcje te są wykorzystywane i implementowane w programach, loggerach, także kontestowych, np. N1MM+.
Przeprowadziłem kilka eksperymentów. Nie dotykam się fizycznie do transceivera. Steruję go z terminala RealTerm poleceniami CAT zgodnymi z (Manual 2101-1/2021)*.

Do badań wykorzystuję terminal RealTerm. Terminal/komputer Może być połączony direct z portem RS-232 lub pośrednio, np. z interfejsem microHam przez port USB.


Przykładowo. Polecenie "bs01;pc055;" to ustawienie pasma 3.5 i mocy 55W, drugie polecenie "bs03;pc065;" ustawia pasmo 7MHz i moc 65W.
Działa bezproblemowo. Nie widzę problemu, aby to zaimplementować do N1MM+. Tzn. wystarczy to zrobić. Najlepiej przekonać kolegów z grupy projektu N1MM+ do implementacji opcji rpower by band register lub rpower by band.
*Badanie sterowania TRX-a terminalem miało również inny badawczy wymiar." W roku 2021 firma Yaesu wydała błędny firmware do TRX-a FTDX-101. Z niewiadomych i niewyjaśnionych przyczyn programiści zmienili polecenia CAT na niezgodne z opublikowaną specyfikacją CAT Manual. Poprawiono to w kolejnym wydaniu firmware, ale aby mieć pewność autor zastosował zasadę "sprawdź, będziesz wiedział". Ile jest poleceń CAT, widać w powyższej tabeli. Jest trochę zabawy!

Info: Zygi SP5ELA

7. Reverse Beacon Net - nowy node w Central America

Z biuletynu ARRL
Pete Smith, N4ZR, zaanonsował, że Reverse Beacon Network (RBN) ma nowy działający node stacji TI7W, działający i funkcjonalny. Node wypełnia dziurę w pokryciu sieci RBN i jest pierwszym nodem RBN w Ameryce Centralnej. Pete chciałby podziękować Kamal Sirageldin, TI5/N3KS, który zainstalował node we własnym domu w Costa Rica, i Robertowi Wilson, N6TV, za jego techniczne wsparcie w uruchomieniu noda.

Info: SP5ELA

8. Ferryty, ferryty, strona KF7P

Ilustracja widoczna w wersji PDF

Ferrite Products for RF Chokes, Baluns, and RFI Mitigation (kf7p.com)
*Nie jest to bynajmniej oferta handlowa. Redakcja nie ma żadnego związku z KF7P.

Info: SP5ELA

VI. Prawo i przepisy

9. PZK, IWOP i 1% OPP

PZK jest zarejestrowane w IWOP.

Według stanu z dnia 14.10.2021 r. na kontach OT PZK i koncie głównym PZK odpisów 1% znajdowało się 185 833.17 zł. To sporo środków do wykorzystania! Link do dokumentu:
https://pzk.org.pl/download/public/OPP_srodki/Zestawienie_OPP_15-10-2021.pdf

POSIADANIE STATUSU ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO NIESIE ZE SOBĄ SZEREG KORZYŚCI I PRZYWILEJÓW ORAZ ZWALNIA Z PEWNYCH OPŁAT I PODATKÓW.
O przywilejach i zwolnieniach podatkowych piszemy w artykule poświęconym zaletom posiadania statusu OPP.
NNiewątpliwie jedną z zalet jest możliwość otrzymania 1% podatku dochodowego. Środki te są jedną z istotnych form finansowania działalności OPP. Dobrze przygotowana kampania 1% PIT i odpowiednie narzędzia posłużą do zwiększenia efektywności tej zbiórki.
W projekcie PITax.pl dla OPP prowadzonym przez nasz Instytut, każda organizacja ma możliwość uzyskania dostępu do narzędzi wspierających kampanię, m.in. indywidualnie przygotowanego programu do rozliczania PIT ze swoim nr KRS.
PIT z ustawionym numerem KRS Twojej organizacji można rozliczyć on-line (na komputerach, tabletach, smartfonach; w systemach: Android, iOS, Windows, Linux, MacOS i innych) albo skorzystać z bardziej tradycyjnej wersji instalacyjnej lub gotowych formularzy PIT w PDF. Już ponad 1200 organizacji zbiera 1% z PITax.pl.
Email został wysłany przez organizację pożytku publicznego Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP).

Info: SP5ELA

VII. Humor w PZK

10. Humor stacyjny

Ilustracje widoczne w wersji PDF

Nadesłane: Wim HF5WIM

11. North Korea - prawie, prawie się udało!

Foto: Tomasz SP5AUC

VIII. Propagacja fal radiowych


Ilustracja widoczna w wersji PDF

Source: NOAA, Space Weather Center

XI. Silent keys
__________________________________________________________________
SP9IIA SK

13 stycznia br. po długiej chorobie zmarł Honorowy Prezes Klubu Łączności SP9KJM w Siemianowicach Śl. Eugeniusz Kurzeja SP9IIA. Kolega Eugeniusz znany jest w środowisku śląskich krótkofalowców jako animator wielu wartościowych przedsięwzięć
o charakterze operatorskim i sportowo r11; obronnym. Był członkiem PZK w Śląskim Oddziale Terenowym PZK - OT 06. Za swoją ogromną aktywność społeczną odznaczony został Odznaką Honorową PZK oraz w 2016 r. także Złotą Odznaką Honorową PZK.

Uroczystość żałobna odbędzie się w czwartek 20 stycznia br. o godzinie 10.00 w kaplicy cmentarnej przy ulicy Michałkowickiej 37 w Siemianowicach Śląskich, po czym nastąpi odprowadzenie zwłok na cmentarz.

Poniżej fragment książki Tadeusza SP9HQJ pt. "Historia Klubu SP9KJM"- wydanie z 2009 roku (str. 53)- do pobrania w formacie pdf na stronie https://sp9kjm.pl/index.php/historia/
Eugeniusz SP9IIA swoją przygodę krótkofalarską rozpoczął w 1959 roku, kiedy to odbył kurs telewizyjny w Klubie SP9KJM, będącego wówczas w strukturach LPŻ, po czym został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Trafił do Szkoły Podoficerskiej wojsk łączności w Sieradzu, gdzie uzyskał tytuł specjalisty dalekopisowego, a potem pracował na dalekopisie rDalibor 202r1;. Tam też poznał telegrafię, która przybliżyła Go do szeregów krótkofalarskich.
Po wyjściu z armi w 1962 roku pierwsze swoje kroki skierował do Klubu, w którym w następnych latach koledzy powierzyli Mu pełnienie obowiązków kierownika Klubu. Licencję nadawczą uzyskał w 1973 roku - w tamtych latach nie było niczym nienaturalnym pełnienie obowiązków kierownika klubu przez osobę nie posiadającą licencji, bowiem liczyły się inne atuty. W przypadku Kolegi Eugeniusza r11; fakt dwuletniej służby wojskowej w wojskach łączności,
a jednocześnie duże zaangażowanie na rzecz Klubu. W latach 70 - tych i 80 - tych, jako kierownik Klubu, stworzył silną reprezentację radiopelengacji amatorskiej, która zajmowała czołowe lokaty w zawodach wojewódzkich i krajowych w tej dyscyplinie sportowej. Kolega Eugeniusz ma za sobą 4 przeprowadzki klubowe, w czasie których był głównym animatorem przystosowania się do nowych warunków lokalowych, a jednocześnie wzmożenia działalności klubowej w nowych warunkach. Po zniesieniu stanu wojennego, jako jeden z pierwszych działaczy klubowych w kraju zintegrował środowisko śląskich krótkofalowców organizując w 1984 roku Spotkanie Aktywu Krótkofalowców Okręgu SP9. W latach 80 - tych i 90 - tych, jako jeden z pierwszych w województwie, zainicjował pracę emisją SSTV. Organizował też w Klubie kursy na licencję I i II kategorii nadawczej, a jednocześnie egzaminy w pomieszczeniach klubowych przez ówczesną Państwową Agencję Radiokomunikacyjną. W 1997 roku,
w związku z powodzią w dorzeczu Odry, wraz z kolegą Jankiem r11; SP9NRO zorganizował akcję pomocy powodzianom, w tym mieszkańcom Lubszy w woj. opolskim oraz krótkofalowcowi r11; Alojzemu Harendzy r11; SP9CTH z Olzy, któremu żywioł zniszczył dorobek całego życia. Obecnie specjalizuje się w emisjach cyfrowych, a szczególnie uwielbia SSTV. Za szczególne zasługi na rzecz LOK posiada wszystkie odznaczenia LOK - owskie.
Na temat ambitnych dokonań śp. Eugeniusza Kurzei można dowiedzieć się z lektury strony klubowej tj. https://sp9kjm.pl. Tam też zachowały się filmy, rejestrujące wydarzenia z udziałem naszego nieodżałowanego Kolegi.
- https://www.youtube.com/watch?v=e-MTgrtHtwY - 50 lat klubu SP9KJM,
- https://www.youtube.com/watch?v=ZN-b9-oLeHQ - 50.lecie klubu SP9KJM,
- https://www.youtube.com/watch?v=OGXfWyzn2Rs - 60.lecie klubu SP9KJM
- https://www.youtube.com/watch?v=HUq0duVuKsg - Telewizja amatorska, przemiennik SR9TVS,
- https://www.youtube.com/watch?v=Y4RQ8WiyW1k - SP9KJM w telewizji Silesia TV - kwiecień 2009,
- https://www.youtube.com/watch?v=ZoqARRiJdik - Krótkofalowcy BIS - o klubie SP9KJM,
- https://www.youtube.com/watch?v=eyB89_6iADE - W klubie SP9KJM, 2011.
- https://www.youtube.com/watch?v=6xKTJT6zyqA - spotkanie noworoczne
w SP9KJM, 2010.

PS. Sądzę, że na pogrzebie naszego Kolegi pojawią się wszyscy członkowie i sympatycy klubu. Część Jego pamięci. Niech Mu ziemia lekką będzie. Spoczywaj w pokoju!

Info: Tadeusz SP9HQJ
______________________________________________________
SP3EQE SK

I znowu smutna dla nas wiadomość.
Piotr Niedźwiecki SP3EQE zmarł nagle w sobotę 16 stycznia 2022. Przyczyną śmierci był zawał serca. Kilka dni wcześniej obchodził urodziny, przeżył 81 lat.
Krótkofalarstwem zaczął się interesować w latach 70-tych, Na początku został nasłuchowcem ze znakiem SP3 7466, licencję nadawczą ze znakiem SP3EQE otrzymał na początku 1971 roku. Piotr przede wszystkim był telegrafistą. Aktywny na pasmach w codziennej pracy operatorskiej jak i w zawodach krajowych i międzynarodowych. Koleżeński i bardzo dobry konstruktor, pomagał wielu kolegom w budowie urządzeń nadawczych i nie tylko.
W Wiechlicach znany był z życzliwości, bo nie odmawiał pomocy potrzebującym, był dobrym fachowcem, szanowanym mieszkańcem Wiechlic. W swoim domowym QRA często przyjmował kolegów z SP z problemami technicznymi, które na miejscu były rozwiązywane. Piotr był znany w SP jako dobry konstruktor i życzliwy kolega. Można było na nim polegać.
Do ostatnich chwil swego życia konstruował urządzenia krótkofalarskie w nowych technologiach.
Ze swej strony dodam, że razem z Piotrem zaczynaliśmy krótkofalarską przygodę jako nasłuchowcy i nadawcy. W tym samym dniu wstąpiliśmy do PZK
i otrzymaliśmy licencje nasłuchowe.

Pogrzeb Piotra odbędzie się w czwartek 20 stycznia o godzinie 12:30 na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w Szprotawie.

Odpoczywaj w pokoju. /RIP/

Marek SP3AMO, Prezes Lubuskiego Oddziału PZK

______________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Tadeuszowi SP9HQJ, Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Krzysztofowi SP2UUU, Markowi SP3AMO, Marianowi SP6FIG, Kazikowi SP9GFI.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji.
*Wszyscy Ci, którzy otrzymali Komunikat PZK, są już prenumeratorami Komunikatu (jest to logiczne, skoro go dostali) i nie ma potrzeby zapisywania się na listę dystrybucyjną drugi raz.
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym cośrodowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,259,418 Unikalnych wizyt