PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3309 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 49/2021 z dnia 08.12.2021
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 49/2021 z dnia 8 grudnia 2021 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

I. Sprawy organizacyjne

1. Grudzień miesiącem YOTA - słowo koordynatora

Konkurs "Miesiąc YOTA SP 2021" trwa!
Do 31 grudnia usłyszymy na pasmach wiele stacji krajowych i zagranicznych z sufiksem YOTA - Yongsters On The Air, czyli młodzi w eterze. Pamiętajmy, że młodzież to nasza przyszłość. Wspierajmy ich, uczestnicząc zarówno w akcji krajowej, jak i IARU. Zachowujmy wszystkie najlepsze praktyki ham spiritu, nie spieszmy się, bądźmy wyjątkowo uprzejmi dla młodych, w pile-upie zawsze wołajmy pełnym znakiem, nie przekrzykujmy się. Konkurs krajowy to nie są typowe zawody, mamy czas aby przeprowadzić pełną łączność, a przynajmniej z wymianą imion i QTH.
Uczestnikom konkursu i ich opiekunom proponuję uwiecznienie pracy dzieci i młodzieży na fotografiach. Warto takie zdjęcia wykorzystać do publikacji w prasie radioamatorskiej oraz na stronach internetowych. Zdjęcia (wraz ze zgodą na publikację wizerunków) oraz wszelkie wrażenia lub komentarze można przesyłać na adres: sp5gni@gmail.com

Wszystkim - młodym i starszym - życzymy wielu udanych łączności!

W imieniu ZG PZK - Mirek SP5GNI

2. Grudzień miesiącem YOTA

Od dziś, 1 grudnia 2021 r. usłyszymy na pasmach wiele stacji krajowych i zagranicznych z sufiksem YOTA - Yongsters On The Air, czyli młodzi w eterze. Pamiętajmy, że młodzież to nasza przyszłość. Wspierajmy ich, uczestnicząc zarówno w akcji krajowej, jak i IARU. Zachowujmy wszystkie najlepsze praktyki ham spiritu, nie spieszmy się, bądźmy wyjątkowo uprzejmi dla młodych, w pile-upie zawsze wołajmy pełnym znakiem, nie przekrzykujmy się. Konkurs krajowy to nie są typowe zawody, mamy czas aby przeprowadzić pełną łączność, a przynajmniej z wymianą imion i QTH.

Młodzież zachęcam do wspólnej zabawy - róbcie łączności na wielu pasmach i na różne sposoby, zbierajcie punkty i poznawajcie smaki wspaniałego hobby, jakim jest krótkofalarstwo. Nie krępujcie się w łącznościach mówić do starszych koleżanek i kolegów po imieniu - to jest nasza wspaniała tradycja, nikt nie powinien się obrazić.
Wszystkim - młodym i starszym - życzymy wielu udanych łączności!

W imieniu ZG PZK - Mirek SP5GNI

3. Dodatkowa nagroda w konkursie "Miesiąc YOTA SP 2021"

Krótkofalarstwo nie ma przyszłości bez dopływu młodzieży. Każde akcja, która przyciąganie nowych uczestników do naszego hobby jest godna uwagi i poparcia.
Doceniając inicjatywę PZK w postaci organizacji konkursu dla młodych krótkofalowców pod nazwą "Miesiąc YOTA SP 2021", redakcja magazynu wszystkich użytkowników eteru "Świat Radio" postanowiła ufundować dodatkową, pozaregulaminową nagrodę. W naszej intencji powinna być ona rozlosowana pośród tych uczestników, którym nie udało się zostać laureatami konkursu.
Nagroda to mini-transceiver QCX-mini CW na pasmo 80m.
Kit tego TRX-a firmy QRP-Labs zmontował
i opisał w ŚR 7-8/21 Mirek SP5GNI.

Redakcja magazynu "Świat Radio" życzy uczestnikom konkursu wielu ciekawych łączności i powodzenia
w losowaniu!

Andrzej Janeczek SP5AHT

II. Wydarzenia

4. Wyprawy kamperem po Europie Przemka SP7VC oraz wywiad dla "Caravaningowców"


Link do materiału:

https://polskicaravaning.pl/dzial/13-nasze-rozmowy/artykuly/radio-kamper-sp7vc,55550

*Uwaga. Link należy skopiować i wkleić do przeglądarki, przed linkiem dopisać https://

Zdjęcie widoczne w wersji PDF

Info: SP7VC

III. Sport

5. Wiadomości nie tylko DX-owe

Nasz kolega Jacek SP5EAQ znany z wielu wypraw na Południowy Pacyfik informuje, że podjął niezbędne kroki, aby aktywować wyspę Rimatara (Austral Islands, Polinezja Francuska, IOTA OC-050).
Jak pisze, obecnie organizacja jakiejkolwiek ekspedycji w warunkach zagrożeń związanych z COVID wiąże się z dużą niepewnością i ryzykiem finansowym.
Jednak podejmie próbę aktywności z Austral Islands w marcu 2022 roku. Trzymamy kciuki!
Źródło: https://www.dx-world.net/austral-islands-2022/

Tnx za informację SP7DQR

5Z - Kenia: Ferdy HB9DSP przesunął planowany na grudzień wyjazd do Kenii. Tym razem będzie aktywny w połowie stycznia 2022 roku. Będzie używał znaku 5Z4/HB9DSP.

8Q - Malediwy: Tor DG7RO od 11 do 27 grudnia będzie QRV jako 8Q7RO IOTAAS-013. Znak w 2013 roku był używany przez RT4RO. QSL via DG7RO.

9J - Zambia: Mario IK1MYT do czerwca 2022 roku jest aktywny używając znaku 9J2MYT z Lusaka w Zambii. QSL direct na adres IZ3KVD.

A7 - Katar: Do 18 grudnia nadają stacje okolicznościowe A721FAC i A721FCA
z okazji FIFA Arab Cup 2021.

F - Francja: Stacja TM8AB upamiętniają pierwsze Transatlantyckie QSO pomiędzy Leon Deloy F8AB a Fred Schnell 1MO (28 listopada 1923). QSL via F4KJQ.

G - Anglia: G0SFJ/2ZE to znak, którego Andy używa do 26 grudnia br. z okazji pierwszej Transatlantyckiej transmisji.

HI - Dominikana: Hrane YT1AD i Milos YT3M od 4 do 14 grudnia będą aktywni jako HI7/YT1AD. QSL via YT1AD.

HR - Honduras: Gerard F2JD do 5 kwietnia 2022 roku przebywa w Copan, skąd jest aktywny jako HR5/F2JD. QSL via F6AJA.

HS - Tajlandia: Brad VK2BY od 12 grudnia do 21 stycznia będzie QRV jako HS0ZNR z Nam Yuen. QSL via VK2BY.

I - Włochy: Członkowie Italian Naval Old Rhythmers Club www.inorc.it od 12 do 17 grudnia będą używać znaku II1TCWC z okazji rocznicy pierwszej transmisji radiowej wysłanej przez Ocean Atlantycki 12 grudnia 1901 r. Będą aktywni tylko na CW. Wszystkie QSO będą potwierdzane automatycznie za pośrednictwem biura. Do zdobycia certyfikat; zobacz https://www.qrz.com/db/II1TCWC

OH - Finlandia: Członkowie SRAL przypominają, że do końca roku można zdobyć dyplom "OH Northern Light 100-year Certificate" OH-NL-100.
Aby spełnić warunki dyplomu, należy przeprowadzić 50 QSO ze stacjami OH i 50 ze stacjami OF do końca 2021 roku.
W grudniu będą aktywne kolejne znaki OI3AX QSL via OH2LGW, OF2YOTA QSL via OQRS i Santa Claus OF9X QSL via OH2BH.
Zgłoszenie należy wysłać na email of9x@sral.fi do końca stycznia 2022 roku. Pełen regulamin na https://www.sral.fi/en/

OH9SCL Santa Claus Land jest aktywna przez cały grudzień 2021 r. QSL via Anssi Puuronen, Kemijoen Itapuolentie 1577, FI-97110 Rautiosaari, Finland.

PA - Holandia: Stacje okolicznościowe PH21XMAS i PH22HNY będą aktywne od 10 grudnia do 31 stycznia 2022 roku. QSL zgodnie z instrukcjami operatorów.

S2 - Bangladesz: Pomiędzy 10 a 16 grudnia stacja S21DX będzie aktywna z IOTA AS-140. QSL via EB7DX. Więcej na https://s21dx.org

S5 - Słowenia: Stacja S522PMC jest aktywna do 2 stycznia 2022 roku celem promocji zawodów PMC Contest (Peace Messenger Cities) organizowanych przez klub S59DCD. http://www.s59dcd.si/

VE - Kanada: Krótkofalowcy Nowej Fundlandii do końca grudnia używają znaku okolicznościowego VD1M z okazji pierwszej Transatlantyckiej łączności. QSL via VO1IDX.

W - USA: W tym roku przypada 100 rocznica historycznego Transatlantyckiego odbioru sygnału. W grudniu 1921 r. członek ARRL Paul Godley 2ZE zbudował swoją stację nasłuchową w Ardrossan w Szkocji i odebrał sygnał od 1BCG w Connecticut.
W nocy między 11 a 12 grudnia transmisja ta zostanie odtworzona przez stację W2AN/1BCG z Muzeum Vintage Radio w Connecticut, używając repliki nadajnika skonstruowanego przez wolontariuszy stowarzyszenia z Antique Wire.
Transmisja rozpocznie się na ± 1820 kHz CW o 23 UTC, następnie co 15 minut do 03.45 UTC 12 grudnia. Transmisje z W2AN/1BCG będą jednokierunkowe tak jak oryginalne testy transatlantyckie.
Certyfikat SWL można uzyskać, wysyłając kopię przesłanej wiadomości na 1BCG@AntiqueWireless.org
Więcej na http://1BCG.org

Z2 - Zimbabwe: DJ6TF i DL7BO przełożyli planowaną na grudzień aktywność i będą aktywni od 3 do 20 lutego 2022 roku z Zimbabwe jako Z21A i Z22O. QSL via DJ6TF.

Zawody 11-12 grudnia 2021 r. ARRL 10M http://www.arrl.org/10-meter
TRC DIGI Contest https://trcdx.org/rules-trc-digi/

Raw scores CQ WW CW 2021 https://www.cqww.com/raw.htm?mode=cw

Polski Klub Telegrafistów SPCWC https://spcwc.pzk.pl/ został członkiem International CW Council (ICWC) https://internationalcwcouncil.org/
Międzynarodowa Rada CW (ICWC) składa się z przedstawicieli klubów CW na całym świecie, promuje i pomaga w utrzymaniu i rozwoju Międzynarodowego Kodu Morse'a jako środka komunikacji pomiędzy radioamatorami.

Warto zobaczyć kalendarz aktywności https://internationalcwcouncil.org/cw-events-calendar/ , gdzie dodano popularne poza granicami SP CW Contest oraz Zawody na kluczach sztorcowych.
Z ramienia SPCWC udział na liście dyskusyjnej ICWC biorą SP2FAP i SQ9S.

Pozdrawiam Adam SQ9S

6. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

BCC MC Contest 144 MHz - od 11 grudnia godz. 20.00 UTC do 15 grudnia 2021, godz. 02.00 UTC. Mody CW i/lub WSJT. Organizator, niemiecki klub Bavarian Contest Club (BCC) zaprasza wszystkich aktywnych entuzjastów łączności poprzez odbicia od śladów po meteorach do udziału w zawodach MS podczas roju Geminidy 2021. Celem zawodów jest wzrost aktywności na częstotliwościach MS w paśmie 144 MHz i popularyzacja łączności przypadkowych MS. Zawody dostarczają również ciekawych informacji o propagacji MS w różnych porach doby podczas występowania tego jednego z większych rojów i są okazją dla operatorów niewielkich stacji na pracę ze stacjami Big-gun i rupolowanier1; potrzebnego kwadratu.
Regulamin http://www.bavarian-contest-club.de/contest/ms-contest/2020/rules-BCC-MS-Contest-2020;art625,2390

SPAC - 432 MHz - zawody aktywności UKF r11; wtorek, 14 grudnia 2021, godz. 18:00-22:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

SPAC-70 MHz - zawody aktywności UKF - czwartek, 16 grudnia 2021, godz. 18:00 - 22:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/


Stanisław SQ2EEQ


7. Lubelski Maraton UKF - XII tura 2021

Wraz z końcem roku dobiega końca Lubelski Maraton UKF (LM UKF) za rok 2021. W sobotę 11 grudnia 2021 roku odbędzie się ostatnia w tym roku tura LM UKF. Są to zawody cykliczne organizowane przez Lubelski Oddział Terenowy PZK od kilkunastu lat. Początkowo były pomyślane jako proste zawody w pasmie 2 m, dające możliwość podwyższenia kwalifikacji operatorskich zwłaszcza dla młodszych nadawców. W ostatnich trzech latach zawody te stały się coraz bardziej popularne wśród krótkofalowców z OM oraz UR. Uczestnicy klasyfikowani są w trzech kategoriach: A - członkowie OT20 PZK, B - nadawcy nie będący członkami OT 20 PZK oraz N - nasłuchowcy. Liczba uczestników w ostatnich latach przedstawia się następująco:
Rok 2019: kategoria A - 21 uczestników; kat. B- 40 uczestników w tym 1 z UR oraz 1 z OM,
Rok 2020: kategoria A - 31 uczestników; kat. B - 40 uczestników w tym 9 z UR oraz 2 z OM,
Rok 2021 (11 tur): kat. A - 24 uczestników; kat. B- 48 uczestników w tym 15
z UR oraz 2 z OM.

Jak wspomniałem wyżej, ostatnia w 2021 roku tura będzie rozegrana w sobotę 11 grudnia 2021 w godz. 16:00 -16:59 UTC. Regulamin zawodów umieszczony jest na stronie OT 20 PZK (ot20.pzk.org.pl) w zakładce "Zawody". Są tam też umieszczone wyniki za rok bieżący i lata poprzednie.
Rywalizacja w zawodach jest coraz większa. Bardzo często uczestnicy zawodów wyjeżdżają w teren do wybranej, korzystnej lokalizacji, aby zdobyć jak największą liczbę punktów i zaliczyć jak największą odległość. Dotychczas najdalsze miejsca nadawania - terenowe QTH (w stosunku do Lublina) to północ woj. mazowieckiego, południe woj. podkarpackiego, Ukraina, Słowacja, Łódź. Wielu kolegów udoskonala wyposażenie budując/kupując coraz lepsze anteny, maszty przenośne, itp.

Zapraszamy do ostatniej w roku 2021 tury LM UKF (11.12.2021) oraz na kolejną edycję zawodów w roku 2022.

Jerzy Kowalski, SP8HPW
Prezes Zarządu OT 20 PZK


IV. Technika

8. Anteny w ujęciu Jacka SP3L

Cześć Wszystkim!
Zapraszam do odwiedzenia witryny, zawierającej trochę moich projektów anten.
https://sites.google.com/view/sp3l-anteny-kf/strona-główna
Mam nadzieję, że się spodoba.

Taki właśnie jest mój zamiar - pokazać raczej nietypowe pomysły. Co do popularnych konstrukcji, to pokazuję tylko takie, w których mogę jakąś cechę poprawić (Cobweb, Quad, Multi-dipol), albo rozwiać jakiś mit (jak np. szerokopasmowość Cobry). Jeszcze kilka rzeczy czeka do dodania. Stopniowo będę dopisywał.

Na publikację w QEX czeka mój artykuł o tym jak symulować prąd w układzie wspólnym (common-mode current) w kablu koncentrycznym zasilającym antenę. Ma to się stać w wydaniu maj-czerwiec. Zaraz potem dopiszę podstronę na ten temat. Myślę, że ten artkuł wnosi do tematu kilka nowych, ciekawych rzeczy.

Zapraszam do odwiedzania mojej witryny co jakiś czas. Będzie się zmieniać.

Pracuję teraz nad nowym jednopasmowym verticalem. To według mnie dość innowacyjna antenka. Zbudowałem już jej prototyp na pasmo 10 m. Teraz buduję klasyczny pionowy dipol na to samo pasmo i porównam obie anteny tak, żeby być pewnym, że praktyka potwierdza teorię. Wg symulacji nowa antena powinna mieć nieco większy zysk, a równocześnie kilka interesujących cech, których nie ma klasyczny dipol pionowy. I to o te właśnie cechy chodzi, bo ułamek dB lepszy zysk nic nie znaczy na KF.
Sorry za tajemniczość, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to chciałbym opublikować jej opis najpierw np. w QST, a dopiero trochę później na swojej stronce.

I jeszcze jedna nowość. Być może kogoś z czytających zainteresuje kalkulator pozwalający obliczać impedancję cewki nawiniętej na ferrytowym rdzeniu pierścieniowym. Jest to mocno rozbudowane narzędzie. Opracowałem je wraz z AC6LA i udostępniłem na mojej witrynie. Można dzięki niemu dobrać np. liczbę zwojów baluna przy wybranym typie rdzenia. Zawsze mnie irytowało, że nie wiedziałem skąd się bierze liczba zwoi podawana w opisach układów dopasowujących do anten. No więc powstał ten kalkulator i teraz mogę sobie to teoretycznie policzyć. I wyszło, że część moich poprzednich konstrukcji balunów można było zrobić lepiej. No cóż lepiej późno niż wcale.

Kalkulator można ściągnąć z tej strony:
https://sites.google.com/view/sp3l-anteny-kf/inne/kalkulator-indukcyjno%C5%9Bci-na-pier%C5%9Bcieniowych-rdzeniach-ferrytowych?authuser=0
Dla tych co dobrze radzą sobie z czytaniem po angielsku mogę też polecić przejrzenie dyskusji na temat tego narzędzia:
https://forums.qrz.com/index.php?threads/new-tool-toroidal-ferrite-core-inductor-calculator.768222/

Pozdrawiam
Jacek, SP3L

V. Informatyka i oprogramowanie

9. Publikacje OE1KDA. DMR - tom 1 i tom 2.

Witam Kolegów!
W załączeniu przesyłam kolejne opracowanie z serii "Biblioteka polskiego krótkofalowca" z prośbą o umieszczenie w Internecie i rozpowszechnianie w każdy inny dowolny sposób jak zwykle dotąd. Jest to pierwszy tom poradnika DMR w całkowicie nowym wydaniu. Poprzednie wydanie miało numer 26 i dlatego tom pierwszy otrzymał te numer z dodatkową cyfrą 1 na końcu, a więc 261. Tom drugi otrzymuje konsekwentnie numer 262. Z góry dziękuję za włożony w to wysiłek.

Pozdrawiam serdecznie
73
Krzysztof OE1KDA

*Archiwum BPK znajduje się na serwerze: https://bpk.pzk.org.pl

Info: SP5ELA

VII. HUMOR

10. Humor w PZK



Zdjęcia widoczne w wersji PDF

VIII. PROPAGACJA

11. Propagacja w grudniu 2021

Propagacja jest kiepska. Zwłaszcza na kraj, występuje strefa martwa. Komunikaty nadawane na 3702.5 o 18:00 local słychać słabo. Na częstotliwości 3705.0 nadawane są w tym samym czasie komunikaty YO, które słychać mocno. 500Hz pasma stacji YO zachodzi na nasz Komunikat! Chyba należy zrobić QSY na 3702.0.

Prognoza na grudzień 2021 - NOAA
# Prepared by the US Dept. of Commerce, NOAA, Space Weather Prediction Center. Product description and SWPC contact on the Web.
# 27-day Space Weather Outlook Table. Issued 2021-12-06.
# UTC Radio Flux Planetary Largest
# Date 10.7 cm A Index Kp Index
2021 Dec 06 82 8 3
2021 Dec 07 80 8 3
2021 Dec 08 80 5 2
2021 Dec 09 80 5 2
2021 Dec 10 82 10 3
2021 Dec 11 82 8 3
2021 Dec 12 82 5 2
2021 Dec 13 80 12 4
2021 Dec 14 80 10 3
2021 Dec 15 82 5 2
2021 Dec 16 85 5 2
2021 Dec 17 85 15 5
2021 Dec 18 85 12 4
2021 Dec 19 87 10 3
2021 Dec 20 87 8 3
2021 Dec 21 87 5 2
2021 Dec 22 87 5 2
2021 Dec 23 86 5 2
2021 Dec 24 86 5 2
2021 Dec 25 86 5 2
2021 Dec 26 86 5 2
2021 Dec 27 86 15 5
2021 Dec 28 84 18 5
2021 Dec 29 82 12 4
2021 Dec 30 82 8 3
2021 Dec 31 82 8 3
2022 Jan 01 82 8 3

Info: SP5ELA

IX. Dywersyfikacja - inne hobby

12. Konie! Piękne hobby krótkofalowca!

Zdjęcie widoczne w wersji PDF

I piękne zdjęcie Jacka SQ5BPF.
Konie były wykorzystywane do przewozu radiostacji. Czy teraz są jakieś stacje mobilowe tego typu?

Info: SP5ELA

X Silent keys

Smutna wiadomość dla krótkofalarstwa

G4WJS SK

4 grudnia za pośrednictwem Toma DF5JL dostałem smutną wiadomość wysłaną na listę HF Managerów od Joe'go K1JT.
W wieku 65 lat niespodziewanie odszedł do krainy wiecznych DX-ów Bill Somerville G4WJS, bliski współpracownik Joe'go
w upowszechnianiu emisji cyfrowych - JT, FT.

Odpocznij w pokoju, drogim przyjacielu!

Marek SP3AMO KF Manager PZK.

*Notka biograficzna znajduje się pod linkiem: https://www.iaru-r1.org/2021/bill-somerville-g4wjs-sk/
________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Mirkowi SP5GNI, Andrzejowi SP5AHT, Przemkowi SP7VC, Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Jurkowi SP8HPW, Krzysztofowi OE1KDA, Jackowi SP3L, Waldkowi N4PL, Markowi SP3AMO, Jackowi SQ5BPF.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu" jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji.
*Wszyscy Ci, którzy otrzymali Komunikat PZK, są już prenumeratorami Komunikatu (jest to logiczne, skoro go dostali) i nie ma potrzeby zapisywania się na listę dystrybucyjną drugi raz.
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym cośrodowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej rKomunikatem sekretariatu ZG PZKr1;). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,293,360 Unikalnych wizyt