PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3644 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 5
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 45/2019 z dnia 06.11.2019
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 45/2019 z dnia 6 listopada 2019 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

I. Sprawy organizacyjne

1. Kalendarz Zawodów Krajowych 2020

Wzorem lat ubiegłych w Kalendarzu Zawodów Krajowych zostanie utworzona kolumna w której będą publikowane wyniki zawodów. W kolumnie tej w wierszu odpowiadającym pozycji danych zawodów, po umieszczeniu wyników zawodów, będzie widoczna data dostarczenia wyników oraz odnośnik (link) do dokumentu PDF.

Tym sposobem dla każdej pozycji w Kalendarzu Zawodów Krajowych będą do pobrania oryginalne wyniki zawodów dostarczone przez organizatorów. Dla koleżanek i kolegów, którzy będą analizować regulamin zawodów oraz wyniki zawodów będzie to dużym ułatwieniem, pod warunkiem, że takowe wyniki zawodów będą wysłane do PZK. Publikować będziemy, tylko te wyniki, które zostaną przesłane nam bezpośrednio przez organizatora.

Dlatego proszę organizatorów zawodów, tych, które będą zawarte w Kalendarzu Zawodów Krajowych do przysyłania wyników na adres: zawody@pzk.org.pl celem ich opublikowania na stronie PZK. Tak skonstruowane Kalendarz Zawodów Krajowych na pewno ułatwi dokonywanie analiz i ustalenia swej własnej strategii przed wzięciem udziału w zawodach. Zarówno regulamin jak i wyniki będą w jednym miejscu, co zapewne zaoszczędzi kłopotów i czasu w ich poszukiwaniu i analizie.

Ponadto przypominam, że ostateczny termin wysyłania zgłoszeń do Kalendarza Zawodów na każdy następny rok upływa z dniem 15 listopada (na 2020 w dniu 15.11.2019 r.) Zgłoszenia regulaminów zawodów należy dokonywać poprzez adres e-mail: zawody@pzk.org.pl
Termin ten jest obowiązujący zgodnie z Regulaminem Kalendarza Zawodów Krajowych PZK oraz ze względu na publikację Kalendarza w miesięczniku Świat Radio w numerze 1/2020.

Tadeusz Pamięta SP9HQJ Wiceprezes PZK

2. WRC 2019 - informacje z pierwszego tygodnia

Early Progress, Contention on Difficult Issues Mark First Week of WRC (Wczesny postęp, spór o trudne kwestie w pierwszym tygodniu WRC)

Sharm El-Sheikh, Egipt, 1 listopada 2019 r. - w pierwszym tygodniu Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej 2019 r. osiągnięto porozumienie w kilku kwestiach, co do których dyskusje poprzedzające konferencję wykazały konsensus. Były to kwestie łatwe, dalej będzie trudniej.

Wczesne decyzje tutaj w Sharm El-Sheikh były możliwe tylko dzięki niezliczonym godzinom pracy wykonywanej w Sektorze Radiokomunikacji ITU (ITU-R) oraz sześciu regionalnym organizacjom telekomunikacyjnym (RTO) od poprzedniej WRC w 2015 roku. Trzy z tych decyzji dotyczyły kwestii będących przedmiotem zainteresowania IARU.

Pasmo 47,0-47,2 GHz zostało przydzielone wyłącznie służbom amatorskim i amatorskim-satelitarnym przez Światową Konferencję Radiokomunikacyjną w 1979 roku. Podmioty zajmujące się komercyjnymi bezprzewodowymi usługami szerokopasmowymi wyraziły pewne zainteresowanie wyznaczeniem pasma na potrzeby międzynarodowej telekomunikacji komórkowej (IMT) i istniały obawy, że taka propozycja może zostać przedstawiona na WRC-19. Fakt, że żadna z nich nie została przedstawiona, wynikał częściowo z prac IARU na spotkaniu przygotowawczym konferencji na początku tego roku oraz w RTO. WRC zgodziła się na "brak zmian" (no change - NOC) w zakresie 47,0-47,2 GHz.

Inna decyzja NOC, która pozwoliła uniknąć wpływu na usługi amatorskie, ma zastosowanie do zakresu 5850-5925 MHz, które jest amatorskim przydziałem drugiej ważności w regionie 2. Rozpatrzenie wniosków dotyczących innych części widma w zakresie 5 GHz zajmie znacznie więcej czasu.

WRC zgodziła się nie przydzielać częstotliwości ani nie wprowadzać innych zmian do przepisów radiowych w celu umożliwienia bezprzewodowej transmisji mocy dla pojazdów elektrycznych (WPT-EV). Jeśli służby radiokomunikacyjne mają być odpowiednio chronione przed szkodliwymi zakłóceniami, które mogą być generowane przez WPT-EV, zarówno przy podstawowej częstotliwości, jak i przed niepożądanymi emisjami, pozostaje jeszcze dużo więcej do wykonania
(w trybie pilnym) w ITU i innych organizacjach normalizacyjnych.

Rozważenie przydziału 50 MHz w regionie 1 w celu zharmonizowania przydziałów w trzech regionach było przedmiotem ożywionej debaty w Podgrupie Roboczej pod przewodnictwem Dale'a Hughesa, VK1DSH, delegacji australijskiej. Cztery RTO w regionie 1 przedstawiły na konferencji rozbieżne propozycje, a niewielka grupa zaproponowała zachowanie stanu obecnego (NOC). Przez trzy dni nie było postępu w kierunku rozwiązania konsensualnego, ale to się zmieniło w piątek rano. Osiągnięto porozumienie, pod warunkiem jego potwierdzenia przez grupy regionalne, które zapewni administracjom w regionie 1 elastyczność
w dostosowywaniu się do potrzeb swoich krótkofalowców.

Jedną z najtrudniejszych kwestii, przed którymi stoi WRC-19, jest opracowanie agendy dla WRC-23. Istnieją dziesiątki propozycji dotyczących punktów porządku obrad i nie wszystkie z nich mogą być uwzględnione w ramach dostępnych możliwości ITU. Prace merytoryczne nad tymi wnioskami rozpoczęły się w piątek po południu i muszą zostać zakończone w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Niektóre spotkania dotyczące trudniejszych kwestii zaplanowano na 2.11 (sobota). Delegatów ostrzeżono, że w miarę zbliżania się konferencji do jej zakończenia 22 listopada należy spodziewać się intensywnej pracy w godzinach wieczornych i podczas weekendów.

David Summer K1ZZ, tłumaczenie Roman SP9MRN

II. Wydarzenia

3. XIII Spotkanie Krótkofalowców "Królewskie Źródła"

09-11-2019 od godz. 10:00 zapraszamy na coroczne spotkanie krótkofalowców w Puszczy Kozienickiej przy rezerwacie "Królewskie Źródła".
W 2019 roku to już trzynasta taka impreza. Mam nadzieję, że nie będzie pechowa. Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem był Paweł SQ5LTL.
Ja Piotr SQ5EF i Mariusz SQ7HGN wraz z kolegami, postanowiliśmy kontynuować to tradycyjne jesienne spotkanie i w tym roku.
Zapraszamy krótkofalowców, ich rodziny, sympatyków. Osoby, które chciałyby nas poznać, dowiedzieć się o co chodzi w tym naszym trochę tajemniczym hobby i ewentualnie zapytać "jak się za to zabrać".
Nasze corocznie spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję na dużą frekwencję i w tym roku. Zapewniamy pełną infrastrukturę z tym związaną, czyli: parking, oznakowanie dojazdu, ognisko, kawkę, herbatkę,..., stoły i miejsca do siedzenia, wycieczkę po rezerwacie. Oczywiście doskonały klimat.
Lokalizacja: Lat 51.525316 Long 21.519833 KO01SM. Dojazd z drogi 737 (Radom - Kozienice) w km 31,250 niedaleko wsi Augustów. Wjazd przy parkingu oznakowany drogowskazem "Leśniczówka". Jedziemy dalej prosto w las ok. 3 km. Dodatkowo będzie uruchomiona stacja APRS z lokalizacją. Możliwość nawiązania kontaktu na 145,550, żeby ktoś nie zabłądził i nie jeździł po lesie do poniedziałku albo i dłużej.

Po wielu latach doświadczeń z jesienną aurą, przyjęło się powiedzenie: "Nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednio ubrani ludzie". Zła pogoda, tradycyjnie została już zamówiona. Więc pamiętajmy o kurteczce, czapeczce i dobrych butach.
Oczywiście może się okazać, że dzień będzie słoneczny, ciepły, suchy i bezwietrzny. Ale za takie anomalia pogodowe organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności.
Proszę o zgłaszanie chęci uczestnictwa na mój adres sq5ef-poland@o2.pl , lub na grupie Królewskie Źródła na "f". Chętnie odpowiem na wszelkie dodatkowe pytania.
Mile widziane uwagi, propozycje, sugestie.

Proszę też o udostępnianie i rozpropagowanie tej wiadomości, żeby dotarła do jak największej liczby osób, które mogą być zainteresowane tym spotkaniem.
Zapraszam do licznego przybycia.

Vy 73 de Piotr SQ5EF

4. Wystawa TRX "JOWISZ"

Na tegorocznym Zjeździe Technicznym Krótkofalowców SP w Burzeninie, została
zorganizowana wystawa "TRX Jowisz", przygotowana przez kol. Bogdana SP3LD - kustosza Wirtualnego Muzeum SP Old Timers Club.
W czasie wystawy wybrano najładniejsze urządzenia TRX Jowisz. Pierwsze miejsce zajął kol. Artur SP3VZT, drugie miejsce przypadło kol. Jurkowi SP3SLU.
Nagrody ufundowane przez kol. Zdzisława SP1II oraz klub SP3KQV zostały wręczone podczas tegorocznej konferencji ARISS w Ostrowie Wielkopolskim.

info. SP5ELA

III. Sport

5. Informacje nie tylko DX-owe

Wyprawy QRT w zeszłym tygodniu:
5K0K - w logu 64362 z czego 20221 z Europą.
VP6R - w logu 82700 z czego 17132 z Europą.
D68CCC - w logu 62816 z czego 46234 z Europą i 2922 z SP co daje nam
6 miejsce na świecie.
VK9N - zakończyli pracę 4.11.2019*****

Wyniki i certyfikaty za CQ WPX CW 2019 na https://www.cqwpx.com/scorescw.htm
Należy wybrać rok zawodów oraz kraj!
W CQ WPX Club Scores SP DX Club zajął 22 miejsce, a 40 stacji zadeklarowało przynależność klubową.

Raw Scores
CQ WW SSB 2019 https://www.cqww.com/raw.htm?mode=ph
Worked All Germany https://www.dxhf.darc.de/~waglog/user.cgi?fc=loglist&form=referat&lang=de

*****

Od 6 - 19 listopada 2019 r. TX7T Marquesas OC-027. Operatorami będą K5PI, K4UEE, W5MJ, W5RF, W5SJ, VA7DX, VE7KW, F6BCW.
Strona wyprawy http://www.marquesas2019.com/
FO/M znajduje się na 58 miejscu Most Wanted.
Na stronie https://www.voacap.com/dx/ można zrobić symulację propagacji
z TX7T podając swój lokator i anteny.

*****

Od 8 - 17 listopada 2019 r. Alain F8FUA będzie aktywny z Burkina Faso pod znakiem XT2BR. QSL via znak domowy.

*****

Tommy DL8KX od 10 - 17 listopada 2019 r. będzie nadawać z Malediwów AS-013 pod znakiem 8Q7KX. Praca wyłącznie CW.
QSL via OQRS ClubLog.

*****

W Marcu 2020 w palnie wyprawa TU2R Wybrzeże Kości Słoniowej https://tu2r.wordpress.com/

*****

Dyplom 33 EUDXF http://www.eudxf.eu/?p=3338&

*****

Najbliższe zawody:
Zawody Rybnickie 2019. I tura - 9 listopada 2019, sobota, 14.00 - 16.00 UTC
II tura - 10 listopada 2019, niedziela, 10.00 - 12.00 UTC
Pasma 80 i 40m. Bardzo ciekawy regulamin i duża frekwencja uczestników!
Regulamin na https://logsp.pzk.org.pl/?page=contest&id=653

Międzynarodowe:
9-10 listopada 2019 r.
WAE RTTY https://www.darc.de/der-club/referate/referat-conteste/worked-all-europe-dx-contest/en/
OK-OM DX Contest CW http://okomdx.crk.cz/index.php?page=english

*****

Spotkanie w OM Tatry 2019 od 15 - 17 listopada. W programie m.in. prelekcje T30GC, 5K0K http://tatry.szr.sk/

*****

Wykaz DX Clubów https://www.dailydx.com/dx-clubs/

*****

Wirtualne krótkofalarstwo https://www.hamsphere.com/

*****

Obecnie na pasmach: 3D2AG, PJ7PL, 9X2AW, 6O1OO, YJ0RRC, YJ0FWA, SU8WRC, FH/DL9HAL, 3A/G4PVM, 3A/OJ0Y.

Pozdrawiam Adam SQ9S


6. ZAWODY RYBNICKIE 2019 ****

Rybnicki Oddział Terenowy PZK ma zaszczyt zaprosić wszystkich krótkofalowców do wzięcia udziału w corocznych Zawodach Rybnickich (ZR), które w tym roku odbędą się w dwóch dwu godzinnych turach 9 i 10 listopada. Zawody Rybnickie są dedykowane nie tylko tzw.\" sprinterom\" dlatego, że dłuższy niż zwykle czas trwania zawodów krajowych daje możliwość szerszego uczestnictwa.

W Zawodach Rybnickich można pracować na 40 i 80m, a po odebraniu raportu możemy się zorientować jaki staż nadawczy mają stacje startujące w zawodach. Uzbierane lata posiadania licencji nadawczej naszych korespondentów stanowią o wyniku w zawodach. Ubiegłoroczne ZR zgromadziły 158 stacji co jest rekordem uczestnictwa w dotychczasowej historii tych zawodów.

Jako organizatorzy obiecujemy dobrą zabawę i szybkie obliczenie wyników,
a ciekawe nagrody czekają nie tylko na zwycięzców poszczególnych kategorii.

Link do regulaminu Zawodów Rybnickich:
https://logsp.pzk.org.pl/?page=contest&id=653 lub http://ot31.pzk.org.pl/konkurs2019.html

Serdecznie zapraszamy!

Gienek SQ9HZM

IV. Technika i oprogramowanie

7. Taka sobie ciekawostka z JA

Baluny i ich konstrukcja. Pochodzi z miesięcznika wydawanego w JA dla krótkofalowców. Tekstu nie będę tłumaczył na PL-30;
W wersji PDF dostępne ilustracje.

Zygi SP5ELA


8. Odbiornik modułowy krótkofalowca z "G".

Zdjęcie otrzymałem od "Kolegi doktoranta" PW z Cypru Eustatios Eustafious 25 lat temu.
To produkt któregoś z krótkofalowców z "G".
To były wtedy trochę inne czasy, niż teraz. Nie było "handlowych" modułów jak obecnie, nie było RasberryPi, Arduino, nie było eksportu elektronicznych komponentów chińskich, jak obecnie.
Wszystko było "rzeźbione na piechotę".

Info: Zygi SP5ELA

V. Prawo i przepisy

9. Wczesny postęp, spór o trudne kwestie w pierwszym tygodniu WRC-2019

Sharm El-Sheikh, Egipt, 1 listopada 2019 r. - w pierwszym tygodniu Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej 2019 r. osiągnięto porozumienie w kilku kwestiach, co do których dyskusje poprzedzające konferencję wykazały konsensus. Były to kwestie łatwe, dalej będzie trudniej.

Wczesne decyzje tutaj w Sharm El-Sheikh były możliwe tylko dzięki niezliczonym godzinom pracy wykonywanej w Sektorze Radiokomunikacji ITU (ITU-R) oraz sześciu regionalnym organizacjom telekomunikacyjnym (RTO) od poprzedniej WRC w 2015 roku. Trzy z tych decyzji dotyczyły kwestii będących przedmiotem zainteresowania IARU.

Pasmo 47,0-47,2 GHz zostało przydzielone wyłącznie służbom amatorskim i amatorskim-satelitarnym przez Światową Konferencję Radiokomunikacyjną w 1979 roku. Zainteresowanie komercyjnymi bezprzewodowymi usługami szerokopasmowymi wyraziło pewne zainteresowanie wyznaczeniem pasma na potrzeby międzynarodowej telekomunikacji komórkowej (IMT) i istniały obawy, że taka propozycja może zostać przedstawiona na WRC-19. Fakt, że żaden z nich nie został przedstawiony, wynikał częściowo z prac IARU na spotkaniu przygotowawczym konferencji na początku tego roku oraz w RTO. WRC zgodziła się na "brak zmian" (no change - NOC) w zakresie 47,0-47,2 GHz.

Inna decyzja NOC, która pozwoliła uniknąć wpływu na służbę amatorską, ma zastosowanie do zakresu 5850-5925 MHz, który jest amatorskim przydziałem drugiej ważności w regionie 2. Rozpatrzenie wniosków dotyczących innych części widma w zakresie 5 GHz zajmie znacznie więcej czasu.

Ostatecznie WRC zgodziła się nie przydzielać częstotliwości ani nie wprowadzać innych zmian do przepisów radiowych w celu umożliwienia bezprzewodowej transmisji mocy dla pojazdów elektrycznych (WPT-EV). Jeśli służby radiokomunikacyjne mają być odpowiednio chronione przed szkodliwymi zakłóceniami, które mogą być generowane przez WPT-EV, zarówno przy podstawowej częstotliwości, jak i przed niepożądanymi emisjami, pozostaje jeszcze dużo więcej do wykonania (w trybie pilnym) w ITU i innych organizacjach normalizacyjnych.

Rozważenie przydziału 50 MHz w regionie 1 w celu zharmonizowania przydziałów w trzech regionach było przedmiotem ożywionej debaty w Podgrupie Roboczej pod przewodnictwem Dale'a Hughesa, VK1DSH, delegacji australijskiej. Cztery RTO w regionie 1 przedstawiły na konferencji rozbieżne propozycje, a niewielka grupa zaproponowała zachowanie stanu obecnego (NOC). Przez trzy dni nie było postępu w kierunku rozwiązania konsensualnego, ale to się zmieniło w piątek rano. Osiągnięto porozumienie, pod warunkiem jego potwierdzenia przez grupy regionalne, które zapewni administracjom w regionie 1 elastyczność
w dostosowywaniu się do potrzeb swoich krótkofalowców.

Jedną z najtrudniejszych kwestii, przed którymi stoi WRC-19, jest opracowanie agendy dla WRC-23. Istnieją dziesiątki propozycji dotyczących punktów porządku obrad i nie wszystkie z nich mogą być uwzględnione w ramach dostępnych możliwości ITU. Prace merytoryczne nad tymi wnioskami rozpoczęły się w piątek po południu i muszą zostać zakończone w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Niektóre spotkania dotyczące trudniejszych kwestii zaplanowano na 2.11 (sobota). Delegatów ostrzeżono, że w miarę zbliżania się konferencji do jej zakończenia 22 listopada należy spodziewać się intensywnej pracy w godzinach wieczornych i podczas weekendów.


[Info: Dave K1ZZ - IARU Secretary, TNX: Maciek SP9MRN]
Tłumaczenie z języka angielskiego: Paweł SP7TEV

VI Silent Key's
________________________________________________________________
SP3GXH s.k.

Ze smutkiem informuję, że zmarł nasz kolega Krzysztof Mańkowski SP3GXH rocznik 56. Znaliśmy go jako doskonałego operatora - telegrafistę.
Krzysztof miał znaczące osiągnięcia w zawodach międzynarodowych nie tylko na
telegrafii, ale również w emisji RTTY.
Oglądając zdjęcia otoczenia jego domowego QRA zabudowanego antenami,
szczególnie na KF-ach wiemy, że wiele czasu musiał poświęcić na wykonanie takich instalacji i konstrukcji, by móc osiągnąć te wyniki.
W sobotę 02.11.2019 odprowadziliśmy Go na miejsce wiecznego spoczynku.

Marek SP3AMO Prezes Lubuskiego OT PZK (OT32)
____________________________________________________________________________
SP2BLC s.k

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 4 listopada 2019 r. nagle opuścił nasze szeregi Kol. Andrzej Gaca SP2BLC. Śp. Andrzej był znakomitym telegrafistą, aktywnym krótkofalowcem, długoletnim członkiem Polskiego Związku Krótkofalowców, wielokrotnie wyróżnianym za serdeczność, koleżeństwo oraz wielkie zaangażowanie w promowaniu krótkofalarstwa. W roku 2013 został odznaczony Honorową Odznaką PZK. Śp. Andrzej SP2BLC aktywnie włączał się w działalność klubów SP2KAE, SP2PZE, SP2PAQ. Był wierny telegrafii oraz zafascynowany emisjami cyfrowymi.

Cześć Jego pamięci!

*Msza Święta pogrzebowa zostanie odprawiona w dniu 9 listopada (sobota) godz. 10:00 na osiedlu Piaski w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętej Rodziny ul. Drzycimska 7. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Jachcicach na cmentarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 11:00. Wejście na cmentarz od ul. Rynkowskiej.

Info. Witek SP2JBJ prezes Bydgoskiego OT PZK (OT04)
__________________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Davidowi K1ZZ, Romanowi SP9MRN, Markowi SP3AMO, Eugeniuszowi SQ9HZM, Adamowi SQ9S, Piotrowi SQ5EF, Ireneuszowi SP2DKI, Witoldowi SP2JBJ, Tadeuszowi SP9HQJ.

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać
w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu
w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów
i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.


Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,252,789 Unikalnych wizyt