PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3623 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 27/2019 z dnia 03.07.2019
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców news: Ikonka_PDF_50px.jpg
NR 27/2019 z dnia 3 lipca 2019 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

Drodzy Słuchacze i Odbiorcy naszych komunikatów. Informujemy, że w okresie lipca i sierpnia br., tak jak to było w latach poprzednich, nasze komunikaty będą ukazywały się nieregularnie w wersji elektronicznej. Także mogą być odczytywane w środy o godz.18.00, ale również nie w każdym tygodniu.

I. Sprawy organizacyjne

1. Mistrzostwa IARU na falach krótkich już niedługo - 13-14 lipca br.

Zbliża się termin kolejnej edycji zawodów IARU HF Championship (13, 14 lipca 2019 r.), nieoficjalnych mistrzostw świata, w których, jak co roku wystartuje Zespól SN0HQ będący oficjalną reprezentacją Polskiego Związku Krótkofalowców.
Przygotowania do startu w Zawodach trwają już od dłuższego czasu. W ubiegłym roku Zespół SN0HQ zajął 4 miejsce w świecie z niewielką stratą do 3 miejsca.
Podczas tegorocznego spotkania Zespołu w Burzeninie, na początku maja przeanalizowano poprzedni start w roku 2018, wskazując na istniejące rezerwy, które można wykorzystać oraz poszukiwano nowych lokalizacji, które mogłyby poprawić wynik w zawodach.
Z powodu indywidualnego startu kilku czołowych stacji Zespołu w eliminacjach do kolejnego WRTC zmuszeni byliśmy do poszukania nowych lokalizacji mogących uzupełnić powstałe luki w zespole.
Wybrano 4 nowe lokalizacje, są to - SQ7NSN w Chęcinach, SP9KR koło Krakowa, SP9AQF (SP9N) z Łukowa Śląskiego, SP9JZU koło Wadowic i SQ6PLH z Prudnika. Mam nadzieją, iż uzupełnią one braki powstałe w składzie Zespołu.
Podobnie jak w roku ubiegłym gorąco zachęcamy stacje SP no nawiązywania łączności z nami. Tradycyjnie za nawiązanie 12 QSO ze stacjami SN0HQ fundowane będą białe koszulki Worked All SN0HQ Stations 2019.
Ponadto wśród stacji z 12 QSO, wzorem poprzedniego roku, rozlosowane zostaną analizatory antenowe, duobandery i oprawione w ramki kolorowe mapy krótkofalarskie świata.
W ubiegłym roku w zawodach IARU wystartowało ponad 550 stacji SP nawiązując z nami ponad 1650 QSO, co przyczyniło się do dobrego wyniku Zespołu SN0HQ. Apeluję o jeszcze liczniejszy udział stacji SP w roku bieżącym abyśmy znów mogli zająć miejsce na pudle.

Z uwagi na słabe warunki propagacyjne każde QSO jest dla nas bardzo ważne.
Dokładne lokalizacje wszystkich stacji podane są na stronie http://sn0hq.org.pl/ , tam też będą prezentowane aktualne QRG stacji SN0HQ oraz godzinowe ilości nawiązanych QSO.
Lokalizacje stacji, szczególnie na wyższych pasmach będą się okresowo zmieniały, aby ułatwić nawiązanie QSO stacji SP w różnych okręgach wywoławczych.
Jeszcze raz gorąco zachęcam do wsparcia naszego Zespołu w uzyskaniu jak najlepszego wyniku.

73! Włodek SP6EQZ
Kapitan Zespołu SN0HQ


II. Wydarzenia

2. Tczewski Klub Krótkofalowców SP2KMH w ćwiczeniach łączności kryzysowej ALTUM 2019

Na mocy zawartego w 2012 r. Porozumienia pomiędzy Starostą Tczewskim,
a Tczewskim Klubem Krótkofalowców SP2KMH o współpracy i wykorzystaniu krótkofalarskiej łączności radiowej w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa i sytuacjach kryzysowych na terenie Powiatu Tczewskiego zostaliśmy zaproszeni w ostatnich dniach maja do udziału w ćwiczeniach ALTUM 2019, które miały na celu zgrywanie i organizację funkcjonowania administracji samorządowej oraz służb powiatu tczewskiego podczas wykonywania zadań obronnych z elementami zarządzania kryzysowego.
Zasadniczym elementem odróżniającym ćwiczenia ALTUM 2019 od wcześniej przeprowadzanych było przyjęcie założenia o wystąpieniu z nieznanych przyczyn całkowitej przerwy w dostawie energii elektrycznej, awarii systemu łączności telefonicznej stacjonarnej i komórkowej, braku łączności radiowej w sieci wojewody i powiatowej sieci Ratownik, a także łączności faxowej i internetowej.
Zadaniem członków Tczewskiego Klubu Krótkofalowców było zorganizowanie zastępczej, tymczasowej łączności radiowej dla Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego i gminnych ośrodków decyzyjnych powiatu tczewskiego oraz miejskich służb komunalnych, Policji, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Sanepidu i Ratownictwa Medycznego, a następnie wykorzystanie tej mini-sieci do przekazywania poleceń Starosty wymienionym jednostkom i wymiany informacji pomiędzy służbami.
W trakcie ćwiczenia sprawdzono możliwość wykorzystania do powiadomień i przesyłu informacji na terenie powiatu częstotliwość 5.363 MHz. Podczas prób na fali przyziemnej uzyskano potwierdzenie dużej przydatności pasma 60m dla łączności na niewielkie, kilkunastokilometrowe odległości. Wykorzystanie do łączności kryzysowej fal krótkich w sytuacji, kiedy przeszkody terenowe uniemożliwiają utrzymanie z odległą gminą dobrej i pewnej łączności UKF jest możliwe pod warunkiem posiadania w gminach odpowiednich urządzeń i anten krótkofalowych.
W wyniku przeprowadzonego ćwiczenia dot. organizowania przez członków klubu SP2KMH łączności tymczasowej w warunkach braku energii elektrycznej, awarii telefonów i występowania zakłóceń uniemożliwiających łączność na dotychczas używanych kanałach w sieci radiowej wojewody i sieci "Ratownik", władze samorządowe i powiatowe kierownictwo służb państwowych i komunalnych uzyskały potwierdzenie przydatności wykorzystania do tego celu krótkofalowców.

Info. i foto. Stanisław SQ2EEQ

III. Sport

3. Zaproszenie do "Memoriału Nikoli Tesli" dla UKF-owowców

Zapraszamy Was do udziału w zawodach "Tesla Memorial" VHF / UHF / SHF, które odbędą się 06.-07.-07 2019.
Regulamin jest dostępny na stronie Związku Radioamatorów Wojwodiny:
http://www.srv.org.rs/pages/takmicenja/ukt/tesla/tm_vushf_19_ru.pdf

Związek Radioamatorów Wojewodiny
yu7srv@gmail.com

Info. na podstawie informacji e-mailowej Piotr SP2JMR

4. Wiadomości "contestowe i dx-owe"

Idzie nowe ! Zawody WW FT4/FT8 już 31.08/01.09 2019 r. Regulamin i oficjalna strona https://ww-digi.com/

********************************

22 czerwca German DX Foundation ogłosiło, że ekspedycją roku 2018 wybrano Ducie Isl. VP6D
https://pbs.twimg.com/media/D-OvDJjXsAEt2zE?format=jpg&name=small

*********************************

Powstał portal społecznościowy dla krótkofalowców http://73s.com/

*********************************

Od 6 lipca Janusz SP9FIH jest ponownie QRV z Palestyny jako E44WE:
https://dx-world.net/e44we-palestine/
Strona poprzedniej aktywności z Niue http://www.e6.dxpeditions.org/

*********************************

W zbliżający się weekend odbędą się zawody:
- Marconi Memorial HF CW Contest https://www.arifano.it/contest_marconi.html
- i DL DX RTTY http://drcg.de/dldxrtty/dl-dx-rtty-english.html

*********************************

SP7IDX IOTA Tour http://spdxc.org/index.php/dx-news/dx-sp/item/925-sp7idx-1

********************************

Na pasmach aktywne stacje DX-owe to: 9G5GS, 6O1OO, 5X7W, Z81D, T2AR, XW4XR, T2R, JW7QIA.

Wkrótce aktywność 9H3IK, H44MS, E44WE, 9M6NA, P44W.

Pozdrawiam, Adam SQ9S

5. Podsumowanie aktywności stacji okolicznościowych pracujących z okazji 100 lat odzyskania niepodległości przez Polskę - platforma LOG SP.

W związku z 100 rocznicą odzyskania niepodległości wiele organizacji oraz pojedynczych radioamatorów i krótkofalowców z SP dołożyło w ubiegłym roku swój wkład do obchodów tego ważnego wydarzenia. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć następujące akcje aktywności obsługiwane przez platformę PZK log SP:

-Setna Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę. - 131.190 QSO czas trwania 2 miesiące z 18 stacjami. Organizator: Polski Związek Krótkofalowców przy współpracy ze stacjami z innych organizacji. Koordynator akcji: Hubert Marcinek SP9MDY.
Znaki okolicznościowe:
- z sufiksem I (Indepedence): HF100I, 3Z100I, SP100I, SQ100I, SN100I, SO100I;
- z sufiksem N (Niepodległość): HF100N, 3Z100N, SP100N, SQ100N, SN100N, SO100N;
- z sufiksem POL (Polska, Poland): HF100POL, 3Z100POL, SP100POL, SQ100POL, SN100POL, SO100POL;
- Dyplom "NIEPODLEGŁA" - 9.619 QSO. Współzawodnictwo dyplomowe trwało 12 miesięcy z 6 stacjami. Dyplom był wydawany z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości w 1918 roku.
Wydawcą dyplomu jest Inspektorat Łączności WWS GK ZHP.
Współorganizatorami są kluby: SP7ZHP, SP5ZHJ, SP8ZHY, SP2ZCI, SP1ZZW
i SP2ZFT.
Do dyplomu zalicza się łączności przeprowadzone na pasmach amatorskich HF, VHF i UHF.
Aby zdobyć dyplom należało przeprowadzić łączności z sześcioma stacjami okolicznościowymi:
HF100P- SP7ZHP
HF100O- SP5ZHJ
HF100L- SP8ZHY
HF100S- SP2ZCI
HF100K- SP1ZZW
HF100A- SP2ZFT

- Akcja dyplomowa "Droga do Niepodległości 1918" - 16.570 QSO czas trwania 2 miesiące i 11 dni aktywność 10 stacji. Koordynator Bogdan Szkudlarek SP3LD. Była to lekcja historii o wydarzeniach z przed 100 lat, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, a jednocześnie oddaniem hołdu ludziom, którzy się do tego przyczynili. Wydawcą dyplomów jest SP OTC pod patronatem Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców przy współudziale Wydziału Łączności ZG LOK. Akcja polegała na nawiązaniu łączności z następującymi stacjami okolicznościowymi:
 SN100L - Wymarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej;
 SN100JH - Błękitna Armia gen. Józefa Hallera;
 SN100S - Kryzys przysięgowy Szczypiorno;
 SN100RD - Traktat Wersalski;
 SN100TR - Układ Ryski;
 SN100JP - Przyjazd Piłsudskiego do Warszawy;
 SN100IP - Przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania;
 SN100PW - Powstanie Wielkopolskie;
 SN100ID - Utworzenie Tymczasowego Rządu Republiki Polskiej przez Ignacego Daszyńskiego.

- Pierwsza Niepodległość - HF100SCI Cieszyn - 4.348 QSO czas trwania akcji 9 dni 1 stacja.
Dzień 19 października był setną rocznicą powołania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Dyplom z okazji 100 lat niepodległości na Śląsku Cieszyńskim wydawany jest pod patronatem Janusza Króla, Starosty Powiatu Cieszyńskiego. Propagowanie roli Cieszyna w uzyskaniu niepodległości w 1918 r. Organizator Klub Śląska Cieszyńskiego SP9SCI.

- Setna Rocznica Republiki Ostrowskiej - 5.904 QSO Czas trwania 30 dni 19 stacji 100-lecie Odzyskania Niepodległości, Powstania Wielkopolskiego i Republiki Ostrowskiej Organizator klub SP3POW.
Republika Ostrowska (10-26 listopada 1918), zwana także Rzeczpospolitą Ostrowską, była krótkotrwałym autonomicznym tworem politycznym powstałym 10 listopada 1918 r. na miesiąc przed Powstaniem Wielkopolskim, które miało na celu uwolnienie spod władzy pruskiej. Tym samym Ostrowianie wyprzedzili tendencje niepodległościowe w całej Wielkopolsce. Wystąpienie to doprowadziło do wielu ustępstw na rzecz Polaków mieszkających na terenie miasta Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego.

- Setna Rocznica Nadania Depeszy Proklamującej Powstanie Niepodległego Państwa Polskiego - 6 008 QSO Czas trwania 1 miesiąc 20 dni 1 stacja. Akcja dyplomowa trwała od 2018-11-11 do 2018-12-31. Warunkiem przyznania dyplomu jest nawiązanie odpowiedniej ilości łączności ze stacją SN1918WAR.

- Hołd Powstańcom Wielkopolskim 1918-1919 - 35 976 QSO czas trwania 20 dni 10stacji. Akcja dyplomowa "Hołd Powstańcom Wielkopolskim 1918-1919" była organizowana przez SP OTC w rocznicę zwycięskiego zrywu powstańczego i jest oddaniem hołdu ludziom, którzy się do tego przyczynili. Polegała ona na nawiązywaniu łączności na pasmach KF, w okresie od 27.12.2018 do 15.01.2019, z następującymi stacjami okolicznościowymi:
 SN1ØØPW - zdobycie poznańskiego Fortu Grolman przez harcerzy (SP3ZAC);
 SQ1ØØPW - Piła (SP3ZBY);
 3Z1ØØPW - Ostrów Wielkopolski (SP3POW);
 SN1ØØLAW - zdobycie poznańskiego lotniska Ławica (SP3KPH);
 SP1ØØPW - walki na południu Wielkopolski - Kalisz (SP3KQV);
 SO1ØØPW - Krobia (SP3PGS);
 HF1ØØWW - wyzwolenie Wolsztyna (SP3PWL);
 SN1ØØIP - przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania (SP3PML);
 SN1ØØZN - udział powiatu żnińskiego w powstaniu (SP2KPD);
 SO1ØØPWJ - udział powiatu jarocińskiego i Jarocina w powstaniu (SP3J).

-SP 100 AWARD -196 156 QSO czas trwania 12 miesięcy wszystkie stacje z 100 w znaku. Dyplom SP 100 AWARD był wiśnią na torcie, był on nagrodą dla stacji z całego Świata, za przeprowadzanie łączności ze stacjami polskimi w jubileuszowym roku 2018. Aby spełnić wymagania dyplomowe, należało w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę nawiązać sto unikalnych łączności (różnymi pasmami/emisjami), z polskimi stacjami posiadającymi liczbę 100 w prefiksie. Zaliczane były wszystkie QSO stacji "setkowych" zgłoszone poprzez platformę, logi operatorów starających się o dyplom nie są wymagane. Zgłoszenie opt-out należy przesłać organizatorowi. Przewidziano także wydawanie certyfikatów II klasy za 75 łączności oraz III klasy za 50 unikalnych łączności.
Akcje te przebiegały mniej lub bardziej aktywnie, ale przyświecał im jeden cel - wspólne świętowanie odzyskania Niepodległości, niezależnie od poglądów każdego nas. Platforma Log SP pozwalała na bieżące monitorowanie akcji oraz generowanie Dyplomów dla poszczególnych uczestników akcji i sprawdziła się doskonale, było to możliwe dzięki ogromowi prac wykonanych przez Grzegorza "Spike" SP9NJ Koordynatora PZK ds. Sportu.
Dziękujemy wszystkim organizacjom biorącym udział w akcjach oraz radioamatorom, zarówno uczestnikom jak i operatorom stacji okolicznościowych za ich wysiłek i poświecenie swojego czasu w ramach tych aktywności.

Bogdan SP3LD

6. Święto Trzech Braci- podsumowanie

Klub Śląska Cieszyńskiego SP9SCI ogłasza wyniki akcji dyplomowej
ŚWIĘTO TRZECH BRACI w Cieszynie - HF29STB
1. Wykonano 2627 QSO
2. Wzięło udział:
a. grupa SP: 555 korespondentów
b. grupa nonSP: 783 korespondentów
3. Przyznano 142 dyplomy i pierwsze trzy miejsca zajęli
a. w grupie SP: SP9YFF, SP9MRP i SP2MKO
b. w grupie nonSP: DL1EJG, OK2BIQ i OM3CND
Na adres sp9wzo@wp.pl, proszę przysłać adresy pocztowe
potrzebne do wysyłki pucharów i dyplomów papierowych.
4. Dyplomy elektroniczne należy pobrać wg adresu podanego na QRZ.com i na platformie LogSP - Dyplomy - Święto Trzech Braci - zakładka regulamin.

Info. Bronek SP9WZO

IV. Technika i oprogramowanie
V. Silent Key's


Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Bronisławowi SP9WZO, Bogdanowi SP3LD, Adamowi SQ9S. Stanisławowi SQ2EEQ, Włodzimierzowi SP6EQZ.

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl. W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się
w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów
i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.


Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe PZK.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,145,030 Unikalnych wizyt