PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3342 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 21/2019 z dnia 22.05.2019
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców news: Ikonka_PDF_50px.jpg
NR 21/2019 z dnia 22 maja 2019 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/


I. Sprawy organizacyjne

1. XXV Nadzwyczajny Zjazd Delegatów PZK

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, 18 maja 2019 r. w Łodzi odbył się XXV NKZD PZK. Zjazd został zwołany dla przeprowadzenia wyborów do Głównej Komisji Rewizyjnej PZK (GKR PZK) w celu doprowadzenia do pełnej funkcjonalności tego organu.

W zjeździe uczestniczyło 37 na 60 delegatów czyli frekwencja wyniosła 61,66 %.

W głosowaniu tajnym spośród pięciu zgłoszonych kandydatów do GKR delegaci wybrali trzech. Nowymi członkami Głównej Komisji Rewizyjnej zostali: Zdzisław SP1II, Krzysztof SQ2JK oraz Ireneusz SP6TRX. Skład Głównej Komisji Rewizyjnej PZK jest obecnie następujący: Jerzy HF1D, Zdzisław SP1II, Ireneusz SP6TRX, Jerzy SP7CBG, Krzysztof SQ2JK.

Ciekawym akcentem Zjazdu była okolicznościowa wystawa sprzętu zorganizowana przez Klub Łączności LOK w Postominie SP1KIZ "Apogeum". Prezes klubu SP1KIZ Zdzisław SP1II otrzymał z rąk Prezesa PZK Waldemara 3Z6AEF okolicznościowy dyplom z okazji 50-lecia klubu.

Zjazd był bardzo sprawnie prowadzony przez Piotra SP2LQP i trwał niespełna
3 godziny.

[info: Sekretariat ZG PZK]


2. Posiedzenie Prezydium ZG PZK

Posiedzenie Prezydium ZG PZK odbyło się 18 maja br. w Łodzi. W posiedzeniu uczestniczyli wszyscy członkowie prezydium. W części posiedzenia uczestniczył również Grzegorz SP9NJ (koordynator PZK ds sportowych). W trakcie posiedzenia rozpatrywano między innymi:

1. Aktualny stan finansów stowarzyszenia oraz korektę bilansu za rok 2018. Wykonanie budżetu za rok 2018 zostanie omówione na posiedzeniu ZG w czerwcu, przy zatwierdzaniu bilansu i sprawozdania finansowego.

2. Na wniosek Sekretarza PZK rozpatrzono propozycję podwyższenia wynagrodzenia w ramach umowy zlecenia na prowadzenie CB QSL PZK. Prezydium zdecydowało o przedstawieniu wniosku na posiedzeniu ZG PZK, ponieważ wiąże się to ze zmianą w pozycji 2.1.4 budżetu PZK na rok 2019, zatwierdzonego w grudniu 2018 r.

3. Przedyskutowano możliwości dalszego wspierania finansowego prac informatycznych prowadzonych przez Grzegorza SP9NJ, w szczególności rozwoju platformy LogSP oraz strony internetowej SP DX Contest (przy partycypacji SP DX Clubu). Podstawą wszelkich wydatków w tym zakresie jest pozycja 2.2.12 budżetu PZK na rok 2019.

4. Podjęto następujące uchwały:

- o zwołaniu posiedzenia Zarządu Głównego na dzień 15.06.2019 r. w Warszawie
- o zwróceniu się do GKR PZK o przeprowadzenie niezwłocznej kontroli w Oddziale Terenowym PZK OT-10.
- o ogłoszeniu zamiaru odznaczenia Złotą Odznaką Honorową PZK Kol. Tadeusza Bresia SP4GFG
- o wyróżnieniu grawertonami Kolegów: Tadeusza Bresia SP4GFG, Andrzeja Korczina SP4KA, Mariana Urbańczyka SP9EMI i Grzegorza Gowina SP9BZM
- o przyznaniu Panu Adamowi Drzewoskiemu ps. "Benon" Medalu im. Braci Odyńców (nr 41).

Ponadto Prezydium ZG PZK przyjęło rezygnację Kol. Jana Szostaka SP9BRP z funkcji IARU MS Managera PZK oraz podjęło decyzję o głosie "ZA" w głosowaniach IARU dotyczących przyjęcia stowarzyszeń: SARS (Saudi Arabia) - głosowanie nr 259 i SARA (Seszele) - głosowanie nr 260.

Protokół z Posiedzenia Prezydium ZG PZK dostępny jest na Portalu PZK w dziale "Download" po zalogowaniu.

[info: Sekretariat ZG PZK]

3. ŁOŚ 2019- program

Zapraszamy wszystkich, którzy mają czas na XIII SKiR ŁOŚ. Jak zwykle na "łosiowej górce" w pobliżu miejscowości Jaworzno, gm. Rudniki. To największa impreza i największa giełda organizowane przez PZK dla wszystkich krótkofalowców.

Poniżej podajemy program najbliższego XIII SKiR "ŁOŚ-2019"

Program XIII Ogólnopolskiego Spotkania Krótkofalowców i Radioamatorów ŁOŚ 2019 - 25 maja 2019 r. (sobota).

Moduł I

1. 10.30 - Uroczyste otwarcie, wręczenie odznaczeń i wyróżnień

2. 10.45 - Wystąpienia: zaproszonych gości.

3. 11.00 - Prezentacja "Wyprawa na Juan Fernandez - wyspę Robinsona"- Włodzimierz Herej SP6EQZ

4. 12.00 - "Legenda Klimka" - film dokumentalny Julii Kaczorowskiej

5.12.50 - Wzmacniacze tranzystorowe dużej mocy prawie bez tajemnic - Paweł Szmyd SP7SP

6. 14.40 - Odbiorniki SDR - możliwości, zastosowanie i porównanie dostępnych urządzeń na rynku - Rafał Plichta SQ5FWR

7. 15.20 - Pomiary skuteczności anten i badania propagacji z wykorzystaniem emisji WSPR - Rafał Pilchta SQ5FWR

8. 15.50. Podsumowanie aktywności stacji okolicznościowych pracujących z okazji 100 lat odzyskania niepodległości przez Polskę. - Grzegorz Rendchen SP9NJ

9. 16.10 - Wyniki SP DX Contestu 2019, wręczenie dyplomów dla stacji SP - Tadeusz Pamięta SP9HQJ

10. 16.15 - Łączność Bezpieczeństwa jako alternatywna dla profesjonalnych systemów łączności. Omówienie bieżącego stanu organizacji rezerwowej łączności bezpieczeństwa. sieci amatorskiej łączności kryzysowej - Michał Wilczyński SP9XWM

11. 17.30 - Maszt antenowy - kratownica z windą. Instalacja przewoźna i bez zezwolenia.- Michał Wierzbicki SQ9CYD

12. 18.00 - konkurs z nagrodami

Moduł II

- Pokaz wyposażenia i funkcjonowania nowoczesnego wozu bojowego Straży Pożarnejr30;.. OSP Jaworzno,

- Pokaz sprzętu łączności Wojska Polskiego.

Do zobaczenia, Organizatorzy

II. Wydarzenia

4. Spotkanie Krótkofalowców w Kąkolewie

W imieniu Zarządu Oddziału Poznańskiego (OT-08) PZK serdecznie zapraszam w najbliższą sobotę 25 maja wszystkich krótkofalowców zrzeszonych i niezrzeszonych wraz z rodzinami oraz sympatyków naszego hobby, którzy z różnych względów nie wybierają się na ŁOSIA na lotnisko Aeroklubu Poznańskiego w Kąkolewie koło Grodziska Wielkopolskiego do udziału w spotkaniu miłośników radia organizowane w ramach Pikniku i Pokazów lotniczych z okazji 100. rocznicy powstania Aeroklubu Polskiego w Poznaniu.

Dla wszystkich przybyłych czeka moc atrakcji. Oprócz akrobacji indywidualnej zespołowej będą prezentowane repliki historycznych samolotów z okresu walk niepodległościowych 1918-1919, wystawa sprzętu lotniczego, służb mundurowych i uzbrojenia, występy artystyczne, stoiska i animacje dla dzieci i dorosłych i loty widokowe dla publiczności.

Za sprawą Harcerskiego Klubu Łączności "Wilda" SP3ZAC na miejscu będzie pracować pod okolicznościowym znakiem SN100AP na pasmach KF i UKF (145.500) klubowa stacja radiowa. Dla chętnych będzie okazja zrobić swoje pierwsze QSO.

Początek o godzinie 12:00, planowane zakończenie około godziny 20:00.

Prezes Oddziału Poznańskiego (OT-08) PZK

73, Jacek SQ3OPM

5. Zjazd Techniczny Burzenin 2019

Na tegorocznym Zjeździe Technicznym Krótkofalowców SP w Burzeninie zostanie zorganizowana przez kustosza Wirtualnego Muzeum SP OTC Bogdana SP3LD wystawa: "TRX Jowisz ". Na wystawę nie trzeba się rejestrować, wystarczy tylko przywieźć swój egzemplarz TRX Jowisza w sobotę rano do godziny 11.00.
Na wystawie zostanie wybrany najciekawszy egzemplarz TRX Jowisz poprzez głosowanie zwiedzających i specjalnie powołaną komisję. Za pierwsze miejsce zostanie ufundowana przez Zdzisława SP1II nagroda oraz przewidziane są dyplomy pamiątkowe za udział w konkursie.
Organizacje wystawy zapewni SP OTC SP3CSD i SP3LD przy współpracy z SP9MRN.
Do spotkania w Burzeninie

Zapraszamy: SP3CSD i SP3LD

6. Bachorze 2019 - PILNY KOMUNIKAT!

Zmiana terminu MSK "RENIFER: Bachorze - przesunięty o tydzień- 
na 14-15-16 czerwca 2019 r.

Witam,

Niestety moje najczarniejsze przewidywania się sprawdziły.[tu proszę wstawić wystarczająco brzydkie słowo] organizatorzy imprezy, która powoduje zamknięcie jedynych dróg dojazdowych wokół jeziora Charzykowskiego (chore, ale to Polska właśnie) dwa dni po podaniu terminu RENIFERA pojawili się w ośrodkach z informacją r8 czerwca drogę zamykamyr1;. Szlag mnie trafił, trochę im nawrzucałem, ale w cywilizowany sposób przystąpiliśmy do pertraktacji o okienkach czasowych na dojazdy. Przepraszali, że faktycznie wprowadzili w błąd, bo podali rok temu, że ich impreza będzie w trzeci weekend czerwca. Nawet zaproponowali szersze jak ostatnio okienka czasowe, ale dalej to jest dla mnie niesatysfakcjonująca propozycja. Mając na uwadze wygodę uczestników RENIFERA podjąłem decyzję o przeniesieniu go o tydzień później. Pozostałe ustalenia pozostają bez zmian.
Na marginesie organizatorzy niby zapewnili, że w przyszłym roku dużo wcześniej powiadomią mnie na kiedy planują swoją imprezę. Jednak już teraz trzeba zacząć kombinować, jakie podjąć kroki, żeby nie mogli po raz trzeci wyciąć takiego numeru. Nawet jeśli ich partnerem są tacy potentaci jak RedBull, Lech czy 4MOVE. Mimo, że żyjemy w państwie, w którym jak głosi jeden z memów- to z czego dzisiaj się śmiejesz, jutro może być prawem - chyba są jeszcze jakieś mechanizmy, by większy nie mógł (zawsze) więcej.
Więc jeszcze raz: zmiana terminu MSK "RENIFER" Bachorze - przesunięty o tydzień na 14-15-16 czerwca 2019 r. za co przepraszam, ale rozsądniej się tego nie da zrobić.
Termin zgłoszeń zostaje przesunięty do 12 czerwca 2019 r.

Piotr SP2LQP

7. 50-lecie Klubu Łączności LOK "APOGEUM" w Postominie.

SP1KIZ obchodzi w tym roku 50-lecie działalności krótkofalarskiej i konstruktorskiej.
W czasie Krajowego Zjazdu Delegatów PZK, który odbył się 18-go maja br w Łodzi, Zdzisław SP1II zorganizował wystawę sprzętu produkowanego w Postominie. Klub SP1KIZ wykonywał różne urządzenia dla krótkofalowców, biorąc udział w konkursach twórczości radioamatorskiej, często zajmując w nich czołowe miejsca. Wykonywano odbiorniki do radiopelengacji, odbiorniki krótkofalowe, nadajniki KF, UKF, anteny, klucze telegraficzne, wzmacniacze na KF i UKF.
Największym osiągnięciem klubu było opracowanie i wykonanie urządzenia SSB do komunikacji amatorskiej "JOWISZ".
Konstruktorami JOWISZA byli Zdzisław SP1II, Waldek SP1GHW, Janusz SP1BMM, Zdzisław SP2GPC. Wykonano około 120 egzemplarzy tych urządzeń, na owe czasy nowoczesnych
i udoskonalanych w trakcie produkcji. Były wyposażeniem wielu klubów w Polsce.
Na wystawie zaprezentowano kilka nadal działających modeli tego sprzętu.
Za swoje osiągnięcia i wkład w rozwój krótkofalarstwa Zdzisław SP1II został wyróżniony okolicznościowym dyplomem, wręczonym przez prezesa ZG PZK.

Vy 73 Jurek SQ2NIA

8. Toruńscy krótkofalowcy na X Festynie Rodzinnym "Podziel się uśmiechem"

Z ogromną przyjemnością wzięliśmy udział w X Festynie Rodzinnym rPodziel się uśmiechemr1;, zorganizowanym przez Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej oraz ich Rodzin rDziewiętnastkar1; we współpracy ze Szkołą Podstawową Specjalną Nr 19 w Toruniu. Festyn odbywał się w sobotę 18 maja br. na terenach zielonych szkoły przy ulicy Dziewulskiego 41C w Toruniu. Cała impreza została perfekcyjnie przygotowana przez organizatorów. Bardzo duża ilość atrakcji prezentowanych podczas festynu mogła przyprawić o zawrót głowy. Różnego typu pokazy, gry nie pozwalały na chwilę odpoczynku. Wspaniały tort, przepyszny bigos, napoje, uśmiechnięci uczestnicy festynu dopełniały atmosferę rodzinnej zabawy.
Mieliśmy również swój drobny wkład w tą imprezę w postaci pokazów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w różnych sytuacjach zagrożeń zdrowia i życia

W zasadniczej części skupiliśmy się na indywidualnym podejściu do uczestników festynu. Pod koniec festynu przeprowadziliśmy ogólny pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz z wykorzystaniem zestawu: Fantom Litlle Anne QCPR oraz defibrylatora treningowego AED Trainer XFT 120-c PLUS.
Budujące było to, że bardzo wielu bardzo młodych uczestników festynu podchodziło do naszego fantoma bez żadnego stresu. Nasi milusińscy mieli bardzo ogólne (ale mieli !!!!) pojęcie o czynnościach resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ale bez żadnego skrępowania pokazywali co umieją. Następnie pod fachowym nadzorem Waldka SQ5CZN uczyli się właściwego podejmowania czynności
w zalecanej kolejności.

Mamy prawo przypuszczać, że po naszym pokazie wzrosła ilość osób, które będą umiały zachować się właściwie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia i w razie potrzeby będą potrafiły (a przynajmniej starały się) udzielić pierwszej pomocy. Niestety w wielu przypadkach paraliżuje nas strach, a nasza bezczynność zabija potencjalne ofiary wypadków.

Chciałbym tu wspomnieć, że pokaz był zorganizowany przez grupę kolegów krótkofalowców działającą w ramach Kujawsko-Pomorskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej (KPSR). Sieć ta powstała w 2013 roku na bazie członków Oddziału Toruńskiego PZK. Sprzęt medyczny demonstrowany w ramach festynu (Fantom Litlle Anne QCPR oraz defibrylatora treningowego AED Trainer XFT 120-c PLUS) został wiosną 2019 roku na podstawie decyzji członków oddziału zakupiony
z odpisu 1% na OPP i wykorzystywany jest w pokazach i szkoleniach dla członków oddziału, młodzieży, osób dorosłych w ramach szeroko pojętej promocji działań związanych z udzielaniem pierwszej pomocy medycznej oraz ratowaniem życia.

Kolejny większy pokaz planujemy zrealizować w ramach szóstego Międzyoddziałowego Spotkania Krótkofalowców BACHORZE 2019 czyli tzw. RENIFER 6, w dniach *7- 9 czerwca br. w ośrodku wypoczynkowym w Bachorzu nad jeziorem Charzykowskim.

Z większym materiałem (opis, zdjęcia i filmy) z przebiegu imprezy można zapoznać się na stronie klubowej: www.sp2tmt.pl

Na koniec chciałbym serdecznie podziękować kolegom z oddziału, klubu SP2TMT oraz KPASR w osobach: Waldek SP2EUI, Paweł SP2PR, Wiesław SP2IWL, Sławek SP2HSA, Waldek SQ5CZN za pomoc w organizacji pokazu oraz tym, którzy nie mogli przybyć, ale wspierali nas duchowo.

Mariusz SQ2BNM

III. Sport

9. SP DX CONTEST 2019 - WYNIKI

Na portalu zawodów SP DX Contest zostały opublikowane wyniki tegorocznej edycji SP DX Contestu.

W zawodach SP DX Contest 2019 wzięło udział 2500 uczestników. Nadesłało logi 2020 stacji. Z tej liczby zakwalifikowano 1959 logów, w tym 1216 logów stacji zagranicznych i 743 logi stacji polskich. Z 743 stacji polskich 622 to logi członków PZK, co stanowi 84% udziału we wszystkich logach zawodników.
Logi za SP DX Contest przyjmowano do 30.04, następnie od 9-16.05 można było zgłaszać reklamacje.
Reklamacje, korekty obliczeń, poprawki zostały rzamknięter1; w dniu 22.05.2019 r. Wyniki wstępne zamieniły się automatycznie w wyniki oficjalne.

Co nowego w roku 2019 było w SP DX Contest?
W roku 2019 uległ pewnym korektom Regulamin SP DX Contestu. Co zmieniono?

· Likwidacji uległa możliwość nadsyłania logów papierowych (Słynny BOX 320, 00-950 Warszawa 1),
· Poprawiono pewne błędy logiczne w Regulaminie,
· Wprowadzono definicję "podmiotu zawodów",
· Zmieniono nieco niefortunne tłumaczenie "województwa" na "Province (Voivodeship) designator",
· Poprawiono jakość tłumaczenia Regulaminu w wersji angielskiej (US),
· Wprowadzono w Regulaminie definicje kategorii i określeń,
· Poprawiono jakość tekstów na portalu zawodów i jakość tłumaczenia na język angielski (US).
W zakresie pozaregulaminowym komisja wprowadziła również dodatkowe instrukcje i objaśnienia, również oświadczenie deklaracji dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych i logów.

Dziękujemy wszystkim osobom współpracującym i konsultantom Komisji: K1CC, N4PL, SP5-73-002, SP5UAF, SP5Y, SP6CIK, SP7GIQ, SP7IVO, SP9GR, SP9KR, SP9NJ, SQ5BPF oraz wszystkim członkom zespołu SN0HQ, którzy wnieśli konstruktywny wkład w pracę Komisji SP DX Contest.

KOMISJA ZAWODÓW

Zygmunt Szumski (SP5ELA) - Przewodniczący Komisji
Tadeusz Pamięta (SP9HQJ) - konsultant, przedstawiciel PZK
Andrzej Dzierzkowski (SP8LBK) - konsultant, przedstawiciel SP DX Clubu
Subkomisja informatyczna: starszy konsultant IT Jacek Lipkowski (SQ5BPF)
Tłumaczenia Ryszard Assarabowski (K1CC) - wersja angielska

Info: SP5ELA


10. Spotkanie Zespołu SN0HQ 2019

W dniach 10 do 12 maja w ośrodku Sportowa Osada w Burzeninie odbyło się tradycyjne spotkanie członków Zespołu SN0HQ. W spotkaniu uczestniczyło, w szczytowym momencie, około 40 osób.
W spotkaniu udział wzięli między innymi Prezes PZK Waldemar 3Z6AEF oraz Wiceprezes ds. sportowych Tadeusz SP9HQJ. Obrady otworzył kapitan Zespołu Włodek SP6EQZ dziękując członkom zespołu za trud włożony w przygotowania i pracę w zawodach IARU HF Championship 2018.

W roku 2018 SN0HQ zajęło 4 miejsce w świecie z niewielką stratą punktową do 3 miejsca co było dużym postępem w stosunku do lat 2016 i 2017 (odpowiednio 17 i 13 miejsce)
Następnie głos zabrał Prezes PZK Waldemar 3Z6AEF dołączając się do gratulacji oraz przedstawiał aktualną sytuacje finansową i organizacyjną w PZK w świetle nadchodzącego Nadzwyczajnego Zjazdu Delegatów PZK.
Włodek SP6EQZ przedstawił szczegółową analizę wyników SN0HQ W ROKU 2018 porównując je z wynikami 10 czołowych zespołów HQ na świecie.
Analiza wykazała iż zajęliśmy następujące miejsca w świecie na poszczególnych pasmach:
- Pasma 160m do 40m 2 miejsce,
- 20m - 5 miejsce,
- 15m - 3 miejsce,
- 10m - 4 miejsce.

Tylko na 3 górnych pasmach należy szukać rezerw albowiem na 3 pasmach dolnych wyprzedza nas tylko zespół DA0HQ z dużą ilością QSO ze stacjami niemieckimi, na co nie mamy wpływu.
Marian SP6M, który przygotowywał log do wysyłki do organizatora, opisał najczęściej popełniane błędy w czasie logowania oraz wskazał na sposoby ich eliminacji.
Jurek SP6ZT, operator systemu informatycznego, opisał po raz kolejny system informatyczny SN0HQ oraz wymogi dotyczące komputerów i pracy w sieci rozległej.
Bardzo cenne były instrukcje Krzysztofa SP7GIQ, który opowiedział o korzystaniu z sieciowego clustera oraz sposobie filtracji napływających spotów oraz sposobie ich prezentacji.
Ostatnim punktem przedobiedniego programu był wybór stacji głównych i rezerwowych na poszczególnych pasmach. Ponieważ obsada była wstępnie przedstawiona i dyskutowana z gospodarzami poszczególnych lokalizacji do proponowanego grafiku wprowadzono tylko kilka uwag. Niestety już następnego dnia okazało się, że jedna z głównych lokalizacji będzie niedostępna i gorączkowo poszukujemy stacji głównej na 160m SSB.
Należy podkreślić, że na spotkaniu pojawiło się wielu nowych młodych operatorów dysponujących silnymi stacjami i umiejętnościami contestowymi, co było bardzo cenne jako, że w tym roku dwóch czołowych członków zespołu SP4MPG i SP7GIQ startuje w zawodach IARU indywidualne w ramach kwalifikacji do następnego WRTC. Część z nich otrzymała przydziały na kilku pasmach.
Po obiedzie trwały dyskusje techniczne w podgrupach. Dodatkowo Włodek SP6EQZ przedstawił prezentacje opisującą starty Zespołu SN0HQ w zawodach IARU HF Championship od początku w roku 1994 ze szczególnym uwzględnieniem roku 2018 oraz prezentację z wypraw Z23MD do Zimbabwe i XR0ZRC na wyspę Robinsona Crusoe w których uczestniczył w latach 2018 i 2019.
Spotkanie zakończyła uroczysta kolacja w trakcie której trwały przyjacielskie rozmowy i wymiana doświadczeń technicznych.
Pogoda nam dopisała i humory też. Spotkanie oceniam jako bardzo udane i potrzebne dla integracji zespołu i wymianie wzajemnych doświadczeń.
Mam nadzieję, iż tegoroczny start będzie bardziej udany i znów zajmiemy miejsce na "pudle".

73! Włodek SP6EQZ
Kapitan Zespołu SN0HQ

IV. Technika i oprogramowanie

V. Silent Key's
_______________________________________________________________-

__________________________________________________________________
SP6ABA s.k.

Z wielkim żalem informujemy, że 20 maja 2019 zmarł nasz kolega Bogdan Jankowski SP6ABA.
Licencję krótkofalarską otrzymał w1959. Krótkofalarstwo łączył z innymi swoimi pasjami r11; fotografią i alpinizmem. Zajmował się łącznością radiową w górach, kierował utworzonym z jego inicjatywy w 1980 r. zespołem łączności radiowej w Polskim Związku Alpinizmu. Był pomysłodawcą, założycielem (1979) i opiekunem profesjonalnej sieci łączności radiowej PZA w Tatrach. Organizował także łączność podczas wypraw w Himalaje i Karakorum. Uczestniczył w wyprawie która 17 lutego 1980 r. dokonała pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest. W czasie wyprawy na K2 zimą 1987/88 otrzymał jako pierwszy od czasów brytyjskich cudzoziemiec, licencję nadawcy i znak AP2BJ, pod którym nadawał również podczas dwóch kolejnych wypraw zimowych (1996/97 i 1997/98) na szczyt Nanga Parbat
w Pakistanie.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 24 maja 2019 o godzinie 11:20 w kaplicy na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

[info: https://ot01.pzk.org.pl/aktualnosci/214-bogdan-jankowski-sp6aba-sk.html]

__________________________________________________________________________________

Ex SQ9IWG Andrzej Kurtz S.K.

18 maja br. w wieku 43 lat zmarł były członek, a ostatnio sympatyk klubu SP9KJM w Siemianowicach Śl. Andrzej Kurtz ex SQ9IWG. Uroczystość pogrzebowa odbyła się w dniu 22 maja br. na cmentarzu przy ul. Maciejkowickiej w Siemianowicach Śl. W uroczystości pogrzebowej wzięli udział przedstawiciele klubu SP9KJM.

Cześć Jego pamięci!
Info: SP9HQJ
__________________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Waldkowi 3Z6AEF, Włodkowi SP6EQZ, Piotrowi SP2LQP, Mariuszowi SQ2BNM, Jurkowi SQ2NIA, Jackowi SQ3OPM, Tadeuszowi SP9HQJ.

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na na portalu PZK jest nieodpłatne
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz na usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny. Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.


Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe PZK.


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,415,418 Unikalnych wizyt