PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3623 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

XXIV NKZD PZK – co dalej?
Opcje newsa
Ludzie pisząXXIV NKZD PZK - co dalej?

19 stycznia 2019 r. delegaci zjechali do Warszawy na kolejny w tej kadencji Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów PZK. Zjazd ten został zwołany przez Zarząd Główny, na podstawie wniosku złożonego przez Główną Komisję Rewizyjną. Na 61 wybranych w oddziałach delegatów, stawiły się 43 osoby. Z części oddziałów nie było pełnej reprezentacji, natomiast z następujących oddziałów nie było nikogo: OT 10, OT 17, OT 18, OT 21, OT 24, OT 28, OT 35. Możliwe że te braki miały znaczący wpływ na przebieg zjazdu i były decydujące przy poszczególnych głosowaniach. Ciekawi mnie jak swoją nieobecność, te osoby wytłumaczą kolegom w swoich oddziałach.

Otwarcie Zjazdu, wybory niezbędnych komisji to rutynowe działania, które - choć z oporami - udało się przeprowadzić. Wszyscy oczekiwali na sprawozdanie GKR, przedstawione przez przewodniczącego Jerzego HF1D, który przez ponad godzinę informował o błędach, pomyłkach i brakach w dokumentach PZK, szczególnie w tych finansowych. GKR informowała także o nietrafionych wydatkach Prezydium ZG PZK. Można było odnieść wrażenie, że lada moment zjawią się specjalne służby, które zabiorą winowajców ze sobą.

Po przerwie głos zabierali poszczególni członkowie Prezydium ZG PZK, a na szczególną uwagę zasługuje wystąpienie Prezesa PZK, Waldemara 3Z6AEF. Prezes odniósł się do większości zarzutów przedstawionych w sprawozdaniu GKR, wyjaśniając co i dlaczego oraz z czego to wynikało. Mówiąc najkrócej, nie było tak poważnych uchybień jak to przedstawił Jerzy HF1D, a wynikało to najczęściej z nadinterpretacji analizowanych dokumentów lub specyficznego spojrzenia przewodniczącego GKR na działanie Prezydium ZG Związku.

Były także skargi GKR do organu nadzoru w Warszawie, które po złożeniu wyjaśnień przez Prezydium były kończone bez wydawania zaleceń (z wyjątkiem konieczności zwołania NKZD, który właśnie się odbył).

O dalszym przebiegu zjazdu zadecydował punkt 11. porządku obrad o treści: "Głosowanie wniosku GKR PZK o skrócenie kadencji władz PZK". W świetle opinii prawnej, a także dużej liczby delegatów, punkt ten był niezgodny ze statutem PZK i w głosowaniu został odrzucony. Powodowało to, że dalsze punkty porządku obrad (od 12 do 25) nie miały sensu. Mówiąc najprościej, wniosek GKR o zwołanie NKZD PZK wraz z porządkiem obrad został bardzo źle przygotowany i łamał podstawowe zapisy statutu PZK.

Osobiście chciałbym zwrócić uwagę na dwie sprawy poruszone przez GKR:
  • Prezes PZK odniósł się do uchwały nr 1 GKR z dnia 27.06.2016 r. w sprawie ustanowienia pełnomocnika ds. umów między członkami zarządu a PZK,w której stowarzyszenie (PZK) reprezentuje Jerzy HF1D. Kilkukrotnie prosiłem przewodniczącego GKR o udostępnienie tej uchwały, ostatni raz osobiście, podczas NKZD 21.04.2018 r. Za każdym razem otrzymywałem zapewnienie, że niebawem ją otrzymam. Na XXIV NKZD w dniu 19.01.2019 r., okazało się że takiej uchwały nie ma, ona nie istnieje. To zdumiewające, że pierwsza informacja GKR po jej wybraniu okazuje się kłamstwem i oszustwem tego organu, który powinien stać na straży praworządności i pilnować przestrzegania prawa.
  • Druga sprawa to informacja przewodniczącego GKR, że pracująca od 2012 roku Komisja Statutowa nie przygotowała propozycji do zmian w statucie PZK. To także wielkie kłamstwo Jerzego HF1D. Na XXII KZD w 2016 roku jaki odbył się w Burzeninie, Komisja Statutowa przygotowała propozycje zmian, które zostały wpisane w komputerowy plik statutu PZK. Praca nad zmianami statutu PZK zakończyła się w dniu 16.03.2016 r. i w tym dniu komputerowy plik statutu został wysłany do Sekretariatu ZG PZK, skąd na płytach CD trafił z innymi materiałami do wszystkich delegatów na KZD. Z kolei na XXIII NKZD jaki miał miejsce w dniu 21.04.2018 r., Komisja statutowa przy współpracy z Prezydium ZG PZK przygotowała pakiet zmian w statucie dostosowujący go do aktualnej ustawy Prawo o stowarzyszeniach, co miało miejsce na w/w zjeździe. Jeżeli te dwa opisane zdarzenia w jasny sposób dyskredytują działania GKR a może tylko jej przewodniczącego, to jaką wiarygodność mają inne decyzje i dokumenty wytworzone przez ten organ?

To, że XXIV NKZD nie wypracował żadnych decyzji (poza skierowaniem statutu do prawników), to nie wina delegatów. Jest to wina GKR, która nie potrafiła przygotować zgodnego z obowiązującym prawem wniosku o zwołanie NKZD.

Do końca aktualnej kadencji władz pozostało około półtora roku. Ten czas powinien wystarczyć na wypracowanie kierunku zmian i przygotowanie odpowiedniego statutu PZK, zgodnego z oczekiwaniami członków.

Krotoszyn, 25.01.2019 r.

Zdzisław SP3GIL
Delegat OT PZK nr 27

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,147,425 Unikalnych wizyt