PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3355 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 05/2019 z dnia 30.01.2019
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców news: Ikonka_PDF_50px.jpg
NR 05/2019 z dnia 30 stycznia 2019 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową.

I. Sprawy organizacyjne

1. Reportaż filmowy z XXIV NKZD

W zasobach internetowych Youtube opublikowany został materiał Radiowego Biuletynu Informacyjnego i Telewizji Internetowej Krótkofalowców. Znajduje się w nich reportaż filmowy z XXIV NKZD PZK, który miał miejsce w Warszawie w dniu 19.01.2019 r. Jest to pełny zapis audio-video tego wydarzenia.
Poniżej link.
https://www.youtube.com/watch?v=d4KXhmuLMAQ&feature=share

Jerzy SP5BLD Redaktor Naczelny RBI

II. Wydarzenia

2. Opłatek jarosławskich krótkofalowców

W dniu 25 stycznia br. w restauracji "Klasyczna" w Jarosławiu odbył się doroczny "Opłatek Krótkofalowców". Tym razem bez gości oficjalnych, a jedynym zaproszonym gościem był sponsor OT35. W spotkaniu uczestniczyło 21 osób w tym goście z Ukrainy Grzegorz US5WFO/SP8BGA z małżonką. Szczególnie miło było nam powitać dwóch nowych przyszłych członków PZK, którzy złożyli dokumenty w OT35.
Spotkanie w części oficjalnej prowadził Zbyszek SP8AUP prezes Jarosławskiego OT PZK. Trwało ono ok. 4 godzin i upłynęło w pełnej wzajemnego zrozumienia przyjacielskiej atmosferze.

Info: Piotr SP2JMR członek honorowy OT35

3. Strona internetowa nie tylko dla DX - manów

Uruchomiliśmy stronę internetową pod adresem http://dxnews.pzk.pl . Na stronie tej można znaleźć informacje nt. aktualnych DX-pedycji, aktywności zamkowych, SOTA, IOTA itp. Jest to prawdopodobnie jedyna tego typu strona w języku polskim. Uważamy, że jest to ważne, ponieważ wielu krótkofalowców nie zna języka angielskiego i dla takich osób witryna ta, jako zawierająca wszystkie informacje w jednym miejscu po polsku, będzie na pewno użyteczna.

Jesteśmy grupą młodych krótkofalowców z Podkarpacia, a nasz zespół to Kamil SP8PKP, Patryk SQ8P i Piotr SQ8L. Strona ma na celu przede wszystkim ułatwić innym krótkofalowcom realizację hobby, a także dać nam możliwość rozwoju w temacie redagowania i administracji stron internetowych.

Będziemy także wdzięczni za polubienie naszego fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/DXnews-Portal-informacyjny-dla-kr%C3%B3tkofalowc%C3%B3w-317025295590216/

Dziękuję i pozdrawiam
w imieniu Zespołu DXNews.pzk.pl

Piotr SQ8L/SQ8VPS


III. Sport


IV. Technika i oprogramowanie


4. Zakłócenia LF i VLF

Poniższy materiał pochodzi z zasobów listy dyskusyjnej Wirtualnego OT PZK (OT73). Trwa dyskusja na temat narastających zakłóceń, systemów PLC, systemów zdalnego odczytu danych (liczniki wody, CO, temperatury, gazu, itp.).
Jacek SQ5BPF napisał: z ciekawości zrobiłem szybki eksperyment. Poniżej na obrazie jest widmo napięcia sieci zasilającej 230V u mnie w zakresie 0-256kHz. W lokalizacji QTH Warszawa/Ursynów.
"Urządzeniem pomiarowym" jest odbiornik SDR na RTL2832 (bez tunera, tzw. "direct sampling"), sygnał puszczony przez jakiś transformator od urządzenia ISDN (przenosi do 1-2MHz) podłączony przez 10nF do sieci, przy RTL2832 mam drugi transformator (jakiś transformator audio, ale też przenosi jakoś tam paręset kHz).
Wyłączałem prawie wszystkie urządzenia po kolei i pik w okolicy 64kHz na 90% nie jest ode mnie. Może któryś z sąsiadów ma jakiś kiepski zasilacz impulsowy. W wolnej chwili spróbuję przeanalizować to bardziej, czy nie ma tam jakiejś modulacji cyfrowej, ale nie sądzę.


Taka dygresja: od parunastu lat zajmuje się tematyką VLF. Mam wrażenie, że w tym zakresie ilość zakłóceń rośnie jeszcze szybciej niż na KF.
W 2006 roku mogłem odbierać stację SAQ (zabytkowa stacja, która nadaje czasem na 17.2kHz) na antenie pętlowej na balkonie. Parę lat później w tej samej lokalizacji i na tej samej antenie ciężko było zobaczyć na widmie sygnału nawet ślady po stacjach wojskowych, które nadają w tym zakresie (a to są bardzo silne sygnały). Podobnie jest z 136kHz i 472kHz.
Przy okazji  zapraszam na portal Klubu Niezwykłych Łączności: https://klubnl.pl/wpr/

Jacek SQ5BPF

5. Domena PZK i subdomeny

PZK od 1997 roku używa domeny głównej - pzk.org.pl. W ramach domeny głównej jest możliwe używanie subdomen. Ilość subdomen jest / może być nieograniczona. PZK ma wykupiony certyfikat AlphaSSL typu wildcard obsługujący wszystkie subdomeny domeny głównej. Certyfikat AlphaSSL może być zastosowany na dowolnym serwerze z subdomeną PZK w celu ochrony transmisji danych i szyfrowania transmisji.
Nigdy nie była używana dla zastosowań PZK jakakolwiek inna domena poza domeną jw. Nie było również intencji pozyskiwania i opłacania innych domen z członem subdomeny rpzkr1;.
Powyższe rozwiązanie logistyczne ma ta zaletę, że następuje minimalizacja kosztów obsługi, a mianowicie PZK ponosi koszty obsługi domeny głównej i koszty certyfikatu wildcard. Natomiast w praktyce używanych jest w skali roku 45-55 subdomen domeny głównej. Są to subdomeny OT PZK w standardzie rotxx.pzk.org.pl (33 subdomeny), subdomeny tematyczne stałe np. rariss.pzk.org.pl, emcom.pzk.org.pl;, itp oraz subdomeny okresowo zmienne; okolicznościowe.
Koszt obsługi jednostkowej (koszt domeny głównej i certyfikatu SSL, również koszty serwerów) rozkłada się wszystkie obsługiwane instalacje i jest relatywnie mały, wynosi 40-50 PLN/rok dla jednostkowej instalacji. Koszty te ponoszone są z funduszu centralnego PZK i wydzielonego budżetu na informatykę. OT PZK, managerowie tematyczni, kluby ogólnopolskie, zespoły okolicznościowe, etc. nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów.

Info: Administrator IT PZK, Zygi SP5ELA

V. Silent Key's
__________________________________________________________________
SP9TCI s.k.

W dniu 29.01. br. odszedł od nas na zawsze Bronisław SP9TCI, niegdyś aktywny krótkofalowiec, dobry kolega i przyjaciel wielu z nas.
Pogrzeb Bronka w najbliższy piątek 1.02.2019 r. o 14:00 w kościele w Pogórzu k/Skoczowa.
Spoczywaj w pokoju Bronku, Boże miej Twoją duszę w Swej opiece!

Marek SP9BQJ
_____________________________________________________________________________


Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Markowi SP9BQJ, Piotrowi SQ8L/SQ8VPS, Jurkowi SP5BLD, Jackowi SQ5BPF.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe PZK.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,433,642 Unikalnych wizyt