PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3434 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 1
RSS

Komunikat PZK nr 01/2019 z dnia 02.01.2019
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców news: Ikonka_PDF_50px.jpg
NR 01/2019 z dnia 02 stycznia 2019 r.   

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową.

I. Sprawy organizacyjne

1. XXIV NKZD PZK

W dniu 19 stycznia 2019 r. o godz.10.00 w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Warszawa Praga- Południe przy ul. Podskarbińskiej 2 w Warszawie odbędzie się XXIV Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów PZK. Zjazd został zwołany uchwałą ZG PZK z dnia 1grudnia 2018 r. na wniosek Głównej Komisji Rewizyjnej PZK.
W Zjeździe uczestniczą z głosem decydującym Delegaci wybrani na XXII KZD, który odbył się w 2016 roku. Zgodnie z obowiązującym w PZK prawem zachowują Oni swoje mandaty do następnego KZD. Przysłuchiwać się obradom Zjazdu mogą zaproszeni goście oraz pozostali członkowie PZK.

Info. Piotr SP2JMR

2. Po Walnym Zebraniu Krakowskiego OT PZK (OT12 PZK)


Walne Zebranie OT12 PZK odbyło się w dn. 15.12 w sobotę, pomiędzy godz. 12:30 (II-gi termin statutowy) - 15:30. Posiedzenie prowadziło wybrane Prezydium
w składzie:
- Michał Wilczyński SP9XWM (Przewodniczący),
- Krzysztof Harnik SQ9FCF (Z-ca Przewodniczącego),
- Paweł Gorgoń SP9OM (Sekretarz).

Rozpoczęła działania wybrana komisja Mandatowo - Skrutacyjna oraz Komisja Uchwał i Wniosków.
Po stwierdzeniu przez Komisję Mandatowo - Skrutacyjną ważności zwołanego zebrania i zdolności do podejmowania uchwał zostały wygłoszone sprawozdania:

- Zarządu (w imieniu Prezesa wygłosił V-ce Prezes Michał Wilczyński SP9XWM),
- Skarbnika dot. finansów Oddziału (referował kol. Eugeniusz Radwański SP9HIL),
- Członka ZG PZK (referował Jan Szostak SP9BRP),
- EmCom Managera OT-12 (referował Michał Wilczyński SP9XWM),
- Oddziałowej Komisji Rewizyjnej (referował Andrzej Filipski SP9AF).

Wszystkie sprawozdania zostały przyjęte przez zebranych, ustępujący Zarząd otrzymał absolutorium.

Po wyłonieniu kandydatur z grona zebranych przystąpiono do wyboru nowego składu Zarządu OT-12 oraz OKR-u.

Bezpośrednio po wyborach do obu struktur zarówno Zarząd, jak i OKR konstytuowały się w następujących składach:

Zarząd Krakowskiego Oddziału Terenowego OT-12 PZK:
- Prezes: Michał Wilczyński SP9XWM,
- V-ce Prezes: Paweł Gorgoń SP9OM,
- Sekretarz: Tomasz Półtorak SP9SCZ,
- Skarbnik: Krzysztof Paweł Padula SP9JM,
- Członek Zarządu: Krzysztof Harnik SQ9FCF.

Lista rezerwowa (w kolejności ilości oddanych głosów): Remigiusz Skrzypek SQ9REM oraz Jan Żukowski SP9ICU,

Oddziałowa Komisja Rewizyjna Krakowskiego Oddziału Terenowego OT-12 PZK
- Przewodniczący: Andrzej Filipski SP9AF,
- Zastępca Przewodniczącego: Marian Kaganek SP9DEM,
- Sekretarz: Marcin Ciochoń SQ9RPX.

Lista rezerwowa (w kolejności ilości oddanych głosów): Krzysztof Krawiec SP9MOV oraz Remigiusz Skrzypek SQ9REM.

Nowy Prezes Michał Wilczyński SP9XWM podziękował za wszelki wkład, zaangażowanie i trud kierowania Oddziałem ustępującym Członkom Zarządu.

Zgodnie z obowiązującą ordynacją wyborczą zachowane zostało status quo jeśli chodzi o skład zespołu delegatów na KZD i pozostają nimi: Jan Szostak SP9BRP oraz Michał Wilczyński SP9XWM. Reprezentant Oddziału w ZG PZK pozostaje bez zmian: Jan Szostak SP9BRP.

Zebrani przyjęli sprawozdanie Komisji Uchwał i Wniosków. Na tym obrady zakończono.

Nowy Zarząd podjął pracę, trwa przekazywanie dokumentacji, prawdopodobnie jeszcze przed końcem roku lub bezpośrednio na początku nowego roku zbierze się na swoim pierwszym posiedzeniu w celu przygotowania planu pracy na rok 2019 i podjęcia roboczych uchwał związanych z rozpoczęciem swojego funkcjonowania.

Pozdrawiam
Vy 73, Michał SP9XWM

II. Wydarzenia

3. PW SAT 2 nadaje

Koleżanki i Koledzy,
Tym którzy nie pamiętają przypominam, że na orbicie okołoziemskiej znajduje się polski satelita PW-SAT2, który przekazuje dane w paśmie radioamatorskim 70cm. Dane te można odbierać i legalnie dekodować, do czego pragnę Was zachęcić, pomimo iż nie jestem członkiem zespołu PW-SAT2. Z pewnością gdybym był, to odpowiednia promocja miałaby miejsce dużo wcześniej. Tak więc zachęcam Koleżanki i Kolegów do skorzystania z okazji odbioru danych z polskiego satelity. Nawet jeden odebrany pakiet może przyczynić się do uzbierania pełnego kompletu danych.

Na 29.12.2018 r. na 9:12 rano czasu lokalnego w Polsce zaplanowana była pierwsza próba otwarcia żagla, czyli wykonanie głównego zadania misji tego "sztucznego ptaka". Połączenie radiowe doszło do skutku w wyznaczonym pierwszym terminie i żagiel otworzył się. Po otwarciu żagla satelita ma przez około rok pozostać na orbicie, jednak duży żagiel spowoduje przysłonięcie paneli słonecznych i deficyt zasilania. Szacuje się, że już za około 3 dni po otwarciu żagla satelita może zamilknąć, tak więc może być to ostatnia szansa na odbiór jego sygnałów. Zespół PW-SAT2 przygotował nagrody, w tym m.in. karty QSL.

Na podstawie rozmów z kolegami, dowiedziałem się, że sygnał z satelity jest widoczny na SDR nawet dla anten zewnętrznych dookólnych. Satelita domyślnie pracuje z transmisją 9600 bodów, jednak czasami ustawiana jest wolniejsza transmisja danych tj. 1200 bodów. Szybkość transmisji przekłada się na szerokość emisji, a dla wolnej transmisji szerokość sygnału z PW-SAT2 jest węższa niż standardowa szerokość odbierana przez nasze urządzenia radiokomunikacyjne.
W przypadku prędkości 9600 bodów sygnał jest na tyle szeroki, że trzeba zastosować SDR, bo nie wszystkie urządzenia radioamatorskie będą w stanie go odebrać w całości. Innymi słowy sygnał powinien być słyszalny na naszym odbiorniku radiokomunikacyjnym, lecz nie da się go zdekodować.

Pozycję można odczytać ze strony PW-SAT2 (https://radio.pw-sat.pl/ ), lub
z programu, np. polskiego autorstwa Orbitron. Dane TLE z których można obliczyć przelot satelity w zasięgu radiowym stacji, znajdują się w pliku new-tle.txt pod nazwą PW-SAT2.
Do dekodowania danych należy zainstalować Run_PW-Sat2_Ground_Station. Aby program przekazywał dane do serwera należy utworzyć konto na stronie https://radio.pw-s at.pl/signUp , a po potwierdzeniu adresu e-mail (kliknięcie linku w otrzymanym e-mailu) pobiera się "credentials", które wczytuje się do programu Run_PW-Sat2_Ground_Station. Najprostsza konfiguracja jest następująca: antena (ew. LNA) => SDR => program "Run_PW-Sat2_Ground_Station".

Należy korygować przesunięcie Dopplera albo ręcznie (około ± 15kHz), albo automatycznie np. programem GPredict, opis tu: https://github.com/PW-Sat2/HAMRadio/wiki/Doppler-shift-compensation . Program tu: https://sourceforge.net/projects/gpredict/files/Gpredict/2.2.1/

Dziękuję Piotrowi SP5ULN za cenne informacje jak dekodować PW-SAT2.

Więcej na temat odbioru danych można znaleźć m.in. na forum internetowym SP7PKI: http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=101438&temat=349738&nr_str=12

Oraz po polsku: https://pw-sat.pl/informacje-dla-radioamatorow/ lub po angielsku: https://github.com/PW-Sat2/HAMRadio/wiki
Film przedstawiający otwarcie żagla jest dostępny pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=9fbMzI9w4MM

Materiał filmowy powstał na podstawie odebranych przez stacje naziemne ramek AX.25. nadanych w paśmie radioamatorskim.

Info. Armand SP3QFE

4. HNY-2019 Party- przypomnienie dla uczestników

Organizator: redakcja serwisu eQTC.
Termin: od godziny 18.00 UTC w dniu 31 grudnia 2018 r. do godziny 18.00 UTC
w dniu 1 stycznia 2019 r.
Uczestnicy: radiooperatorzy stacji nadawczych.
Łączności: zalicza się wszystkie QSOs.
Pasma i emisje: pasma amatorskie HF i VHF+.
Wymiana: HNY-2019 Party to spotkanie eterowe krótkofalowców, którzy w ostatni dzień starego roku i pierwszy dzień nowego składają sobie życzenia.
eDyplomy: za udział w spotkaniu noworocznym każdy uczestnik może otrzymać eDyplom. Zainteresowani na adres qtc@post.pl przesyłają wykaz swoich korespondentów (tylko ich znaki wywoławcze!).
Termin nadsyłania wniosków: do 15 stycznia 2019 r.

Info. Sylwester SP2FAP

III. Sport

IV. Technika i oprogramowanie

V. Silent Key's

______________________________________________________________________________
SP9LJA s.k.

Z przykrością informujemy, że do krainy wiecznych DX-ów odszedł jeden z nestorów Mikołowskiego Klubu Krótkofalowców Ryszard SP9LJA.
Ryszard SP9LJA zmarł 31 grudnia 2018 roku przeżywszy 85 lat. Znany był w naszym środowisku jako zapalony UKF-owiec, znakomity konstruktor i częsty bywalec giełd w Gliwicach. Jego słynna Yaga zainstalowana na dachu bloku już nie nada wywołania ogólnego od stacji SP9LJA...

Msza żałobna zostanie odprawiona w dniu 4 stycznia (piątek) o godz. 10.00 w Bazylice św. Wojciecha w Mikołowie. Wyprowadzenie z kaplicy szpitalnej nastąpi o godz. 9.45.

Spoczywaj Ryśku w pokoju..

de SP9PKS team
_____________________________________________________________________________

__________________________________________________________
Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Michałowi SP9XWM, Armandowi SP3QFE, Sylwestrowi SP2FAP, Teamowi SP9PKS z Mikołowa.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl. W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe PZK.



Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ3TGY |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

72,336,767 Unikalnych wizyt