PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3623 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 26/2018 z dnia 27.06.2018
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 26/2018 z dnia 27 czerwca 2018 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Ten Komunikat jest ostatnim czytanym przed okresem wakacyjnym. Wzorem lat ubiegłych od początku lipca do końca sierpnia nie będzie komunikatów czytanych. Komunikaty będą wydawane nieregularnie w formie elektronicznej i umieszczane na portalu PZK oraz rozsyłane na listę komunikatową.
Poniżej informacje i ciekawostki z ostatniego okresu:

1. SN0HQ na okładce amerykańskiego periodyku "QST"

Po raz drugi SN0HQ figuruje na okładce QST, tym razem w lipcowym numerze
(dzięki dla wspaniałego fotografa Henryka SM0JHF). Fotografię Henryk SM0JHF wykonał na stacji Mirka SP4MPG. Na zdjęciu stoi Mirek SP4MPG, na środku Maciek SQ6MS i na przodzie Tomek SP5UAF. Pliki do obejrzenia pod poniższym linkiem:
https://www.dropbox.com/sh/ywfgmuw07heh1n1/AADTVDvMZ1eshmlimZCvEKUGa?dl=0

info. Ryszard K1CC

2. Zmiany w Statucie PZK

W dniu wczorajszym otrzymaliśmy z Krajowego Rejestru Sądowego postanowienie o rejestracji zmian w Statucie Polskiego Związku Krótkofalowców, uchwalonych na XXIII Nadzwyczajnym Zjeździe Delegatów PZK w dniu 21 kwietnia 2018 r.
Tak więc PZK ma obecnie Statut dostosowany do aktualnego Prawa o Stowarzyszeniach.

Info: Marek SP5LS

3. Kosmiczna Akademia

Krótkofalowcy Armand SP3QFE i Sławek SQ3OOK wspólnie z Miejskim Domem Kultury w Kole oraz Polskim Związkiem Krótkofalowców (w szczególności OT-27 PZK) zorganizowali ogólnopolski konkurs historyczno-plastyczny pn. "Polacy i Kosmos".

Konkurs miał na celu zachęcenie do wyszukania postaci Polaków oraz wydarzeń z udziałem Polaków, którzy przyczynili się do eksploracji kosmosu (astronomia, astronautyka), a następnie opisania ich historii i zilustrowania swojego opisu pracą plastyczną. Najmłodszym uczestnikom raczej trudno jest wyszukiwać fakty historyczne, więc tutaj ważna była edukacja ze strony nauczycieli.

Konkurs zakończył się, komisja oceniła prace, a oficjalne podsumowanie i uroczyste wręczenie nagród miało miejsce we wtorek, 19 czerwca 2018 roku w MDK w Kole. W czasie "Kosmicznej Akademii" omówiono te wydarzenia i postaci, o których wspomniano w nagrodzonych pracach. Na imprezie byli obecni uczniowie i nauczyciele z różnych szkół, którzy niekoniecznie przybyliby gdybyśmy powiedzieli chodźcie opowiemy Wam o krótkofalarstwie. Kosmiczna Akademia była więc znakomitą okazją do przedstawienia krótkofalarstwa jako hobby, które jest nie tylko sposobem spędzania wolnego czasu, ale też przyczynia się do rozwoju techniki. Sławek SQ3OOK w swoim wystąpieniu wyjaśnił uczestnikom spotkania, jaki istnieje związek pomiędzy radiokomunikacją, krótkofalarstwem, a badaniem i eksploracją Kosmosu. Uczestniczący w akademii uczniowie dowiedzieli się też, że krótkofalarstwo jest szeroko pojętą radiokomunikacją, nie ogranicza się do prowadzenia rozmów głosowych, ale zajmuje się wieloma innymi sposobami wykorzystania fal radiowych do przesyłania szeroko rozumianej informacji. Jako ciekawostkę pokazał, jak w najprostszy sposób można odbierać obrazy SSTV transmitowane z Kosmosu, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przy tej okazji nie zabrakło również informacji o ARISS.

Ponieważ była to impreza o charakterze edukacyjnym, to udało się na nią zaprosić "kosmitę" o imieniu PAXI z ESA Kids, czyli maskotkę z działu edukacji Europejskiej Agencji Kosmicznej. PAXI pojawia się na wielu imprezach edukacyjnych ESA, a w Polsce pojawił się po raz pierwszy. PAXI to również bohater krótkometrażowych filmów animowanych (m.in. w j. polskim: https://www.youtube.com/playlist?list=PLcTaChp7lqP-10mmriVhbEviuevrpAaIx) dla dzieci i młodzieży, które polecamy do wykorzystania nawet na lekcjach w szkole. Podczas akademii PAXI uświadomił uczniów, skąd bierze się efekt cieplarniany i dlaczego jest niekorzystny dla życia na Ziemi.

Wszyscy partnerzy organizacyjni mieli istotny wkład w organizację konkursu i "Kosmicznej Akademii". Organizatorzy szczególnie dziękują Obserwatorium Południowemu ESO, oraz Portalowi internetowemu i dwumiesięcznikowi rUrania - Postępy Astronomii". Więcej o konkursie można dowiedzieć się z jego strony internetowej: https://ariss.pzk.org.pl/polacyikosmos/ . Zapowiadana jest jego kolejna edycja konkursu 2018/2019, którą planujemy ogłosić podczas tegorocznej 8. Ogólnopolskiej Konferencji Uczestników i Sympatyków Programu ARISS.

Oto linki do niektórych z materiałów prasowych z tej imprezy:
http://www.tv.kolo.pl/programy/2018/239_kosmos.webm
http://wielkopolska.tv/kolo-kosmiczna-akademia/
http://www.mdk.kolo.pl/album,90,kosmiczna-akademia

Armand SP3QFE, Sławek SQ3OOK

4. SP2PBM na III Bydgoskim Pikniku Organizacji Pozarządowych

Zgodnie z zapowiedzią w dniu 17 czerwca na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy odbył się kolejny Piknik Organizacji Pozarządowych. Stoisk było ponad 50 czyli znacznie więcej niż w latach ubiegłych. Pomimo upału frekwencja mieszkańców Bydgoszczy i gości dopisała. Krótkofalowców łatwo było poznać po górującej nad terenem pionowej delcie zamocowanej na podstawie trzymanej przez samochód Krzysztofa SQ2JK. Obsadę naszego stanowiska stanowili: Agata SP2BA, Daniel SQ2KLU, Krzysztof SQ2JK, Marek SP2BM oraz Asia jeszcze bez znaku. Zainteresowanie było dość spore, a więc co chwilkę ktoś z nas wyjaśniał zainteresowanym istotę krótkofalarstwa lub przeprowadzał demonstracyjne QSO.
Dodatkową atrakcją były butony oraz cukierki z logo PZK rozdawane naszym gościom.

Info. SP2JMR

5. SP9KDU na Industriadzie

Wzorem ubiegłego roku, również w tym Klub SP9KDU z Tarnowskich Gór wziął udział 9 czerwca w Industriadzie - corocznym święcie promującym Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego. Industriada odbywa się w czerwcu i jest to największy festiwal kultury dziedzictwa poprzemysłowego w Europie Środkowo-Wschodniej.
Tym razem z okazji pierwszej rocznicy wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO tarnogórskiej Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi, tarnogórski Klub uzyskał zezwolenie na używanie znaku SN0UNESCO i pod tym znakiem były przeprowadzane łączności. Karty QSL prosimy kierować via SP9KDU, via PZK biuro 06.
Odwiedzający mogli zapoznać się z pracą radiostacji amatorskiej, zadawać pytania czym jest krótkofalarstwo, jak można zostać krótkofalowcem. Chętni mogli odbyć pierwszą lekcję nauki telegrafii - oczywiście na kluczu sztorcowym. Za bezbłędne nadanie własnego imienia przyznawany był "industriadowy certyfikat" (TNX za projekt dla Marka SP9HTY).
Dla chętnych były przygotowane materiały informacyjne m.in. "ABC jak zostać krótkofalowcem" (TNX za informacje dla Piotra SP2JMR). Każdy zainteresowany mógł te wydrukowane informacje zabrać ze sobą.
Z Klubu SP9KDU wzięli udział: SP9QLR, SP9WZR, SQ9CWC, SQ9FMR, SQ9FMU, SQ9GAH i SQ9GAK.
Dziękujemy Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz kierownictwu Zabytkowej Kopalni Srebra za umożliwienie pracy amatorskiej radiostacji.
Szczególnie dziękujemy Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej za ufundowanie okolicznościowych kart QSL dla stacji SN0UNESCO. Będą one rozsyłane via biuro.
ZA Klub SP9KDU w Tarnowskich Górach

Robert SQ9FMU

6. Skrócony życiorys harcerza - krótkofalowca oraz jak powstał harcerski klub krótkofalowców w Nowej Dębie.

Witam. Ja Marek Andrzej Czajka urodzony we Wrzawach tam gdzie 2 Polskie Rzeki łączą się czyli San i Wisła 67 lat temu. W 1963 roku złożyłem przyrzeczenie Harcerskie w Nowym Porcie w Gdańsku. Od 1970 roku działałem w Stalowej Woli jako Harcerz i Nasłuchowiec w Klubie LOK-oskim. W 1971 roku pracowałem w Zaklikowie jako operator z SP8ZAX/8 i pierwsze QSO zrobiłem z Jankiem OK2BIQ. Wówczas zdałem egzamin na Świadectwo Uzdolnienia, ale nie dostałem zezwolenia ponieważ ś.p. mój Tata wyjechał do USA do Siostry w 1967 r i nie wrócił. Byłem z Rodziną na tapecie służb do 1990 roku. Wreszcie w 1993 otrzymałem Pozwolenie Radiowe w SRA i zostałem indywidualnym krótkofalowcem. Tak było 25 lat temu.
W tym roku wśród moich znajomych powstał pomysł założenia klubu w Tarnobrzegu. Po konsultacjach z Komendą Hufca ZHP wskazano na miejsce działalności Nową Dębę i pewnie tam zostanę choć mieszkam w Piasecznie. Stacja chodzi warunki jak wiemy nie najlepsze. Szczepowy z N. Dęby chce bym u Nich był i działał. W klubie jest obecnie 5 osób w tym 2 operatorów plus ja, ale to dopiero początek. Po Wakacjach ruszy się, bo już są zapytania o możliwości pracy. Adres do nas to SP8ZTG@wp.pl czyli Radioklub HERC-Tarnobrzeg. Dla zainteresowanych działalnością tel. do mnie 733- 567- 751.
Pozdrawiam serdecznie oraz przesyłam Harcerskie pozdrowienie CZUWAJ i krótkofalarskie 73!

Marek SP5XZM

7. II spotkanie koleżeńskie na polanie Moderloch.

Z wielką przyjemnością pragnę poinformować, że Nadleśnictwo Bydgoszcz wyraziło zgodę na zorganizowanie spotkania koleżeńskiego osób zainteresowanych działalnością oraz członków Polskiego Związku Krótkofalowców na polanie Moderloch w dniach 30 czerwca i 1 lipca br. między godz. 10:00 do 20:00. Miejscem spotkania jest polana w pobliżu Łochowa nad Górnym Kanałem Noteckim pozycja geograficzna: 53 st 6 min i 36 sek. N i 17 st 50 min 29 sek E. QTH loc. JO83WC.
Rozwinięte zostaną anteny i stacje na KF i UKF. W programie także mini wystawa na której zaprezentujemy urządzenia nadawczo- odbiorcze wykonane przez krótkofalowców oraz dorobek bydgoskiej "Eltry". Dla uczestników spotkania będzie dostępna kawa i herbata oraz ciastka. Przez cały czas trwania spotkania będzie paliło się ognisko lub palenisko grilla (zależnie od aktualnego stanu pogody) tak więc będzie można przygotować sobie posiłek.
Serdecznie zapraszamy. Do spotkania.

Witek SP2JBJ prezes Bydgoskiego OT PZK (OT04)

8. ZAPROSZENIE

Andrzej SP9KR pisze: "Po powrocie z Niemiec z WRTC do Krakowa przyjeżdżają ze mną koledzy z USA i będą mieszkali u mnie. Moi goście to:
K1CC - Ryszard
W1UE - Denis. autor popularnej YCCC skrzynki sterującej dla systemu SO2R (lub nawet SO4R), więc jeśli ktoś ma taką, to Denis z pewnością będzie mógł odpowiedzieć na każde pytanie w tym temacie.
W1VE - Gerald (wspaniała historia jego startów w zawodach. Polecam przeczytać jego opis na qrz.com)
K1VR - Fred. Prawnik z wykształcenia. Wspaniały contest operator. To będzie jego druga wizyta u mnie.
NJ1F - XYL - Brian wraz z żoną.
VE4EA + XYL - Cary z żoną Marion. To będzie już ich trzecia wizyta w Krakowie.
Razem stanowimy 8 osobową grupę krótkofalowców gotowych do wymiany doświadczeń oraz dyskusji o naszym pięknym hobby .

W godzinach rannych dnia 21 lipca będziemy zwiedzać Kraków, a potem
Po wycieczce zapraszamy chętnych na spotkanie z nami tego samego dnia to jest w sobotę 21 lipca o godz. 17:00 w restauracji Hawełka przy Rynku Głównym na rogu Św. Anny i Wiślnej.
Chcemy poprostu posiedzieć i pogadać przy piwku.

Zaproszenie drugie.

Zapraszam wszystkich chętnych następnego dnia to jest w niedziele 22 lipca na godz. 18:00 na grilla z nami w mojej posiadłości w Nieporazie, ul. Sąsiedzka 1. Tel 600 414 173
Jeśli chcesz się dołożyć z kiełbaską, karkówką lub z czymkolwiek innym, będzie to mile widziane. Trunki też na własny koszt.
Praca z mej stacji możliwa dla chętnych.

Proszę o zgłoszenia na mój adres mailowy: sp9kr@wp.pl

Żony lub osoby towarzyszące mile widziane.

Pozdrawiam
Andrzej SP9KR

Redakcja Komunikatów dziękuje za przekazane materiały: Ryszardowi K1CC, Markowi SP5LS, Andrzejowi SP9KR, Witkowi SP2JBJ, Markowi SP5XZM, Robertowi SQ9FMU, Armandowi SP3QFE, Sławkowi SQ3OOK, Andrzejowi SP9KR


Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp9mrn@pzk.org.pl , tk-redakcja@pzk.org.pl .

W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.
________________________________________
Uwaga! Dostarczane do publikacji w "Propagacja MK" zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwanego dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego w okresie od września do końca czerwca na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcje: " Krótkofalowca Polskiego" oraz "Propagacji MK".

Redakcja: Piotr Skrzypczak SP2JMR oraz Jerzy Gomoliszewski SP3SLU także czytający Komunikaty.



Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,141,876 Unikalnych wizyt