W dniach 14 do 15 lipca odbędą się tegoroczne zawody IARU HF Championship. W zawodach
wystartuje jak zwykle nasza narodowa reprezentacja - zespół SN0HQ.
Zespół SN0HQ to grupa, skupiająca pasjonatów zawodów krótkofalarskich. Wszystkim członkom Zespołu SN0HQ przyświeca wspólny cel: start polskiej stacji HQ w zawodach IARU HF Championship i osiągnięcie przez stację wyniku na światowym poziomie. Stacja SN0HQ reprezentuje w zawodach IARU Polski Związek Krótkofalowców.
Współzawodnictwo stacji HQ to chyba najbardziej złożona konkurencja zawodów krótkofalarskich. Poszczególne stanowiska jednej stacji HQ mogą znajdować się na terenie całego kraju. To w praktyce oznacza, że pod znakiem SN0HQ w zawodach pracuje 12 stacji (sześć pasm, na każdym paśmie CW i SSB). Dodatkowo organizowane są stanowiska rezerwowe, gdzie praca jest przekazywana w przypadku awarii lub braku możliwości pracy (np. z powodu burzy) którejś ze stacji głównych.
Pierwszy udział polskiej stacji HQ w zawodach IARU miał miejsce w 1994 roku. Na przestrzeni tych 24 lat i 20 startów stacja SN0HQ zajmowała miejsca od 2 do 5 jak i, ostatnio, poza pierwszą dziesiątką. Złożyło się na to szereg okoliczności, rosnący poziom konkurencji, rozpowszechnienie łatwo dostępnego logu sieciowego oraz utrata zainteresowania stacji SP nawiązywaniem QSO z ich narodowym reprezentantem. Na przestrzeni lat zaobserwować można sukcesywny spadek ilości polskich uczestników zawodów.
Nie bez znaczenia jest także pogorszenie się warunków propagacyjnych związane ze spadkiem aktywności słońca co faworyzuje stacje położone bardziej na południe od nas. W okresie słabej propagacji ogromne znaczenie ma ilość QSO nawiązanych ze stacjami SP na możliwie największej ilości pasm i emisji.
W zawodach IARU krótkofalowcy w poszczególnych krajach co roku mobilizują się, aby przeprowadzić jak najwięcej łączności ze swoją krajową stacją HQ. Najlepszym przykładem jest stacja DA0HQ reprezentująca DARC (Niemiecki Związek Krótkofalowców). Na przykład w 2002 roku w zawodach IARU niemieccy krótkofalowcy przeprowadzili ze stacją DA0HQ w sumie ponad 8 tysięcy łączności! W tych samych zawodach polskie stacje przeprowadziły ze stacją SN0HQ nieco ponad 3 tysiące łączności. Z kolei analiza logu SN0HQ z 2003 roku wskazuje, że polskie stacje przeprowadziły z SN0HQ w sumie 5402 łączności, a w logu można znaleźć 970 różnych znaków SP. Każda łączność to kolejny punkt w zawodach. Na końcowy wynik ma wpływ każda łączność przeprowadzona w zawodach. Dlatego zapraszamy do udziału w zawodach IARU HF wszystkie polskie stacje i mamy nadzieję, że każda polska stacja nawiąże z nami łączność.
Zachęcamy do nawiązywania łączności nie tylko ze stacją SN0HQ, ale także z innymi uczestnikami zawodów.
Zakładając, że stacje SP nawiążą 5000 QSO ze stacja SN0HQ, co przy mnożniku około 500 daje dodatkowe 2 500 000 punktów, co w przypadku roku 2017 przesunęło by nasz zespól o 5 miejsc w górę.
Apelujemy o uruchomienie jak największej ilości stacji indywidualnych, klubowych oraz zorganizowanie imprez plenerowych z czynną radiostacją przy pomocy której krótkofalowcy nie posiadający własnych stacji mogliby nawiązać QSO.
W celu zachęcenia do startu w zawodach, oprócz tradycyjnych koszulek Worked All Stations SN0HQ za przeprowadzenie 12 QSO na wszystkich pasmach emisją CW i SSB, Polski Związek Krótkofalowców ufundował cenne nagrody, które zostaną rozlosowane spośród pierwszych 100 stacji SP, które nawiążą największą ilość QSO ze stacjami SN0HQ. Nagrody te to 10 szt radiotelefonów dwupasmowych, analizator antenowy, darmowy druk partii 1000 kart QSL. Ilość nagród może się zwiększyć w przypadku pozyskania dalszych sponsorów.
Zespól SN0HQ wystawił w tym roku swoją najlepszą reprezentację składającą się z najlepiej wyposażonych stacji, z doskonałymi systemami antenowymi, o dużym doświadczeniu operatorskim zajmującymi czołowe miejsca w zawodach międzynarodowych i liczymy na to, że propagacja i liczny udział stacji SP pozwoli nam ponownie zająć "miejsce na pudle".
Tak więc do spotkania wkrótce w eterze w boju o jak najlepsze miejsce w zawodach.
73! Włodek SP6EQZ
Kapitan Zespołu SN0HQ
Mapa rozmieszczenia stacji głównych SN0HQ w zawodach IARU HF 2018. Wykonanie mapy: SP5ELA