PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3646 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 24/2018 z dnia 13.06.2018
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 24/2018 z dnia 13 czerwca 2018 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Poniżej informacje i ciekawostki z ostatniego okresu w jednym z najdłuższych komunikatów:

1. Posiedzenie ZG PZK

W dniu 16 czerwca br. w sali na ul. Hrubieszowskiej 6a w Warszawie odbędzie się Posiedzenie ZG PZK. W porządku obrad m.in. sprawy finansowe, zatwierdzenie powołania Ogólnopolskiego Klubu DIG SP, rozpatrzenie wniosków o nadanie OH i ZOH PZK, wolne wnioski. Szczegółowa propozycja porządku obrad oraz regulaminu została przesłana drogą tradycyjną oraz elektronicznie do członków ZG PZK w dniu 30 maja br. Początek posiedzenia godz. 10.00.

2. Posiedzenie prezydium ZG PZK

W dniu 15 czerwca br. w Hotelu przy ul Skierniewickiej 14 w Warszawie o godz. 17.00 odbędzie się posiedzenie prezydium ZG PZK. W porządku obrad znajdują się sprawy finansowe, rozpatrzenie kandydatur na managerów PZK, zmiana na funkcji QSL Managera SP9, powołanie likwidatora OT49, odznaczenia, propozycja rozszerzenia pakietu startowego, sprawy bieżące wniesione przez członków prezydium ZG PZK.

Info. SP2JMR

3. Komunikat admina - rejestracje na portalu PZK

Witam,

Informacja dotyczy członków PZK rejestrujących się na portalu PZK. Oraz także, a może szczególnie OT PZK i ich sekretarzy (upoważnione osoby do obsługi wpisu danych do systemu OSEC).
W tym roku zmuszony byłem odrzucić około 50 zgłoszeń rejestracyjnych na portalu PZK. Powodem odrzucenia zgłoszeń rejestracyjnych był brak danych rejestrujących się w systemie elektronicznej ewidencji członków PZK - OSEC.
Administrator portalu PZK jest strażnikiem Waszych danych osobowych. I nie jest możliwa rejestracja kogokolwiek, jeżeli nie jest możliwa weryfikacja jego danych w systemie jw. Wszyscy ci, którzy zamierzają zarejestrować się na portalu PZK muszą pamiętać o jednym - ich OT PZK musi mieć ich dane. Dane te są zgłaszane za pomocą dwóch "standardowych" dokumentów:
- Deklaracji członka PZK
- Karty informacji członka PZK
W dokumentach tych musi być podany adres e-mail członka PZK. Brak adresu e-mail powoduje "z automatu" odrzucenie rejestracji. To samo dotyczy jakiegokolwiek fikcyjnego, czy niefikcyjnego adresu e-mail niezgodnego z tym zgłoszonym w swoim macierzystym OT PZK.
Z powyższych obserwacji wynika również prosty wniosek - nastąpiło pewne obniżenie jakości "interfejsu obsługi" na styku członek / nowowstępujący członek i OT PZK.

73,

Zygmunt Szumski SP5ELA
Administrator portalu PZK

4. Podsumowanie IX zawodów "Quo Vadis" i X Spotkanie członków i sympatyków Lubelskiego OT PZK (OT20)

Wzorem lat ubiegłych 10 czerwca br. w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej w malowniczo położonym miejscu powiatu łukowskiego, gminie Krzywda.
odbyło się X spotkanie członków Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców z Lublina. Podczas spotkania miałem zaszczyt uroczyście podsumować zawody QUO VADIS 2018.
Link do wirtualnego zwiedzenia MHS: http://zwiedzajlubelskie.pl/muzeumsienkiewicza

Dla wielu uczestników była to świetna okazja pobytu w historycznych miejscach naszego województwa gdzie przed laty urodził się Polski Noblista, autor powieści QUO VADIS Henryk Sienkiewicz.

Spotkanie przebiegło wg poniższego porządku:

1. Medale im. Braci Odyńców za Zasługi dla Rozwoju Krótkofalarstwa otrzymali Pan Jerzy Kędra wójt gminy Krzywda oraz Pan Maciej Cybulski dyrektor MHS w Woli Okrzejskiej, za wieloletnie wsparcie organizacji zawodów radiostacji amatorskich QUO VADIS oraz promocję krótkofalarstwa polskiego poprzez organizacje spotkań członków PZK od 10 lat. Uroczystego odznaczenia dokonał sekretarz PZK Piotr SP2JMR.

2. Ogłoszono i omówiono wyniki IX Krajowych Zawodów Radiostacji Amatorskich - QUO VADIS 2018.

3. Pan Wójt Gminy Krzywda i Prezes OT PZK w Lublinie wręczyli Statuetki "Henryk Sienkiewicz" i dyplomy zwycięzcom poszczególnych kategorii w QV 2018.

4. Niektórzy uczestnicy zawodów Quo Vadis 2018 otrzymali upominki krótkofalarskie przydzielane losowo 2018 niezależnie od zajętego miejsca.

5. Po fotografii pamiątkowej na tle stacji SN0HS w specjalnie przygotowanym miejscu na terenie parku przy muzeum odbyło się pieczenie kiełbasek na ognisku oraz degustacja "łukowskiego bigosu". Była to znakomita okazja by popijając herbatkę i kawę prowadzić rozmowy towarzyskie nie tylko o krótkofalarstwie.

Z terenu Muzeum Henryka Sienkiewicza nadawała Amatorska Radiostacja Okolicznościowa SN0HS i każdy uczestnik spotkania mógł przeprowadzić chociaż symboliczne QSO z tego pięknego i ważnego dla Polaków miejsca.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 90 osób, głównie członków PZK wraz z rodzinami,
a także niezrzeszonych, których gorąco zachęcaliśmy do wstąpienia w szeregi członków PZK.

Wyniki zawodów Quo Vadis.
W QV 2018 uczestniczyło 217 radiostacji reprezentujących 127 gmin z całej Polski. W porównaniu z rokiem 2017 nastąpiły wzrosty o 20 radiostacji oraz o 16 gmin. Wszyscy przysłali logi i zostali sklasyfikowani.
Wyniki zawodów zostały ogłoszone już po 6 dniach od ich zakończenia.
Jak łatwo zauważyć został ustanowiony nowy REKORD WSZECHCZASÓW w ilości uczestników Zawodów Krajowych. Tym samym poprzednie rekord (212 uczestników) z lat 2011, 2015, 2016 ustanowione także w zawodach QUO VADIS zostały pobity.
W dziejach krótkofalarstwa polskiego żaden z organizatorów zawodów krajowych nie zgromadził tak dużej liczby uczestników. Poniżej Zdobywcy pierwszych miejsc w QUO VADIS 2018.

Statuetki i dyplomy otrzymali zdobywcy 1-ch miejsc:

A - stacje indywidualne CW SP1NQN
B - stacje indywidualne SSB SP9HZW
C - stacje indywidualne CW+SSB SP4Z

D - stacje klubowe CW SP7PKI
E - stacje klubowe SSB SP9KUP
F - stacje klubowe CW+SSB SP3KWA

G - stacje z woj.. Lubelskiego CW SP8NR
H - stacje z woj.. Lubelskiego SSB SP8FB
J - stacje QRP CW SP5ES

K - stacje QRP SSB SP8NFZ
L - stacje QRP CW+SSB SP9W

Link do wyników zawodów:
http://pga-zawody.pzk.pl/Nowy/wyniki.php?rok=2018&mc=5&dz=19&fk_dxstn=PGA&zaw=QUO-VADIS

Informacje dodatkowe:

W miejscowym kościele w Okrzei został ochrzczony Henryk Sienkiewicz.

W Okrzei znajduje się także kopiec jego imienia, ręcznie usypany przez mieszkańców okolicznych wsi. Zaczęto go sypać w 1932 roku, a skończono w 1938 r., tuż przed wybuchem II wojny światowej.

Manager zawodów
Krzysztof Patkowski, SP5KP

5. BYŁ ŁOŚ 2018

Wieloletnią już tradycją Łosia jest wyróżnienie dla najlepszego fotoreportera poprzedniej edycji imprezy. W tym roku laureatem tej nagrody został Andrzej SP5AHT, redaktor naczelny miesięcznika Świat Radio, a nagrodą była szklana statuetka z odpowiednią adnotacją. Miło nam jednak zawiadomić że nasz kanadyjski kolega Waldek VE3CZK ufundował nagrodę dla autora pierwszej relacji z tegorocznej imprezy i został nim Radek SQ6VRS z Nysy którego ciekawy film możemy od dłuższego czasu oglądać w internecie. Jest to kolejna już relacja filmowa z Łosia tego autora ponieważ Radek gości u nas co roku, a tym razem jego film ukazał się w poniedziałek zaraz po imprezie.
Nagrodą jest ładnie wydana książka o tematyce morskiej napisana przez innego kanadyjskiego krótkofalowca i zaopatrzona jego autografem z odpowiednią adnotacją. Gratulacje dla Radka z oczekiwaniem na dalsze relacje. Nagroda zostanie wręczona w przyszłym roku, a fundatorowi serdecznie dziękujemy.

Organizatorzy
Info: Marek SP9UO

6. Spotkanie w Głobikowej

Już po raz 8 z kolei odbyło się Galicyjskie Spotkanie Krótkofalowców "Głobikowa 2018"; w Stanicy Turystycznej "Rozdzielnia Wiatrów" w spotkaniu uczestniczyło około 100 osób, większość zapisała się na pamiątkowej tablicy. Każdy mógł znaleźć tutaj coś dla siebie: jedni ciekawe rozmowy z kolegami, inni zainteresowali się łącznościami mikrofalowymi, koledzy wymieniali się również częściami na giełdzie, byli też tacy, którzy dopytywali się o szczegóły techniczne TRX "Omega" prezentowanego przez Radka OM0AMR.
Aby nie opaść z sił ekipa w składzie Maćka SQ8PEB, Krzyśka SQ8DHL, Kamila SQ8OQB oraz Sławka serwowała pyszne kiełbaski z grilla, natomiast Jurek SP8GKB raczył wszystkich wojskową grochówką z kotła.
Spotkanie to też okazja, aby tradycyjnie młodzi adepci przystąpili do egzaminu krótkofalarskiego - w tym roku było ich 7. Największą radością naszą było to, że do egzaminu na kategorię A przystąpił kolega Karol SO9ANK, który to 4 lata temu jako najmłodszy wtedy adept uzyskał uprawnienia kat. C, podczas egzaminu odbywającego się w ramach IV spotkania.
W imieniu krótkofalowców zrzeszonych w SP8KKM złożono oficjalnie również podziękowania kolegom, którzy przyczynili się do budowy przemiennika SR8DEF (FM/C4FM) r11; a byli to: SQ8MDZ,SQ8PEB,SQ8SBZ,SQ8MXE,SQ8MXK,SQ8DHL,SP9ALZ,SQ8ACE,SQ8TAS,SQ9IJA,SQ8DJL,SQ8UPS,SP9RPV,SP9MZX, SQ9RFH,SP9WPO, SQ9RFL,SP8WIN,SP8MKW - na ich cześć oddano salwę honorową.
Tradycyjnie wykonano również zdjęcie pamiątkowe pod dinozaurem.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i do spotkania za rok.

W imieniu organizatorów
Jacek SQ8AQO


7. Informacja o WRTC 2018

Pozostał 1 miesiąc do zawodów WRTC 2018 w Niemczech w dniach 11-16 lipca 2018 r. Są to Mistrzostwa Świata Drużyn Radiowych. Ja piszący te słowa Wiesław SP4Z będę miał przyjemność i obowiązek sędziowania jednej z 63 dwuosobowych drużyn przyjeżdzających z całego świata do miejscowości Lutherstadt-Wittenberga - około 100 km na południowy zachód od Berlina. Zawodnicy WRTC zostali wyłonieni w 3 letnich kwalifikacjach w oparciu o wyniki najbardziej popularnych zawodów krótkofalarskich jak CQ WW, CQ WPX, ARRL DX, Russian DX Contest i innych. Wszystkie Teamy będą pracować przez 24 godziny w zawodach IARU Contest emisjami CW i SSB, w tych samych warunkach antenowych i w stylu portable. Podstawowe wyposażenie stanowiska to: namiot ze stolikami, krzesłami i oświetleniem, generator prądu, maszt z anteną Spiderbeam na 20-15-10m i dipolem na 40m ulokowanym na tej samej antenie wzdłuż boomu oraz antena INV Vee na 80m podczepiona do masztu. Nie nadaje się na 160m. Jednym z technicznych elementów wyposażenia to dwutorowy miernik mocy, który pozwoli na bezpośredni pomiar mocy obu nadajników, która nie może przekroczyć 100W output.

Zawodnicy będą używać swoich radiostacji i dodatkowych elementów wyposażenia między innymi komputerów do logowania QSO czy filtrów pozwalających na jednoczesne używanie tej samej anteny przez obie stacje tzw. Triplexer. Poszczególne stanowiska będą zbudowane na dwa dni przed zawodami (początek IARU Contest to 14 lipca 2018 godz. 12:00 UTC) przez wolontariuszy i rozmontowane zaraz po zakończeniu zawodów. Zawodnicy będą ustawiać swój sprzęt w piątek przed zawodami po wylosowaniu stanowisk. Lokalizacja stanowisk będzie na bardzo płaskim terenie w promieniu około 30 km na wschód od Wittenberga. Bardzo dużo informacji jest na samej stronie WRTC, do odwiedzenia której serdecznie zapraszam:

http://www.wrtc2018.de/index.php/en/#

Rola sędziego polega na nieustannej obserwacji pracy drużyny poprzez podsłuchiwanie ich pracy (powiedzmy - Stereo), kontroli mocy nadajników stacji - generalnie przestrzeganiu regulaminu WRTC. Pragnę podkreślić, że obaj zawodnicy na swoim stanowisku mogą nadawać jednocześnie, ale na dwóch różnych pasmach. Nie można nadawać na tym samym paśmie co partner nawet inną emisją - to jest zabronione.

http://www.wrtc2018.de/images/PDF/wrtc2018_CompetitionRules_20180111.pdf

Ze swej strony pragnę zachęcić wszystkich polskich krótkofalowców i nie tylko, tych z małymi - antenami-patykami i tych z "grabiami" do wzięcia udziału w zawodach IARU, nawet symbolicznie. Organizatorzy przygotowali bardzo ciekawe współzawodnictwa dla każdego uczestnika IARU Contest wołających stacje WRTC. Znaki tych stacji będą ogłoszone w dniu otwarciu WRTC we czwartek 12 lipca wieczorem. Współzawodnictwa polegają na:

- zrobieniu przynajmniej 1 QSO z każdą stacją WRTC bez względu na pasmo i emisję (WAWRTC),

- zrobieniu wszystkich 63 stacji WRTC tak szybko jak to możliwe bez względu na moment rozpoczęcia nadawania w zawodach IARU (WRTC Sprint) - liczy się czas na wykonanie tego zadania. Zwycięzcy będę wyłonieni z każdego regionu ustalonego dla eliminacji WRTC (Polska jest w grupie z krajami: Mołdawia, Białoruś, Węgry, Austria, Czechy, Słowacja i Ukraina),

- zrobieniu QSO z jak największą ilością stacji WRTC w całych zawodach IARU (WRTC Most QSOs) czyli63 stacje / 5 pasm / 2 emisje CW+SSB - daje to maks 630 QSO. Zwycięzca z każdego regionu otrzyma nagrodę specjalną,

- zrobieniu QSO ze stacjami WRTC, które dadzą największą liczbę kilometrów za odległość od stacji WRTC do uczestnika z danego regionu (WRTC 2018 Distance Challenge). Ważne abyśmy wysyłając log podali swój lokator w nagłówku pliku Cabrillo w polu LOCATION, np. LOCATION KO12KX,

- wsparciu sędziów WRTC (Assitant Judge) - aby wylosować nagrody specjalne należy swój log wysłać do organizatorów do godziny 18:00 UTC w niedzielę 15 lipca 2018 czyli w 6 godzin po zawodach.

BARDZO WAŻNE: Termin wysłania logów dotyczy również wszystkich wyżej opisanych współzawodnictw.

Logi można wysłać na adres do ARRL wg regulaminu IARU Contest: http://contest-log-submission.arrl.org/
lub do organizatorów WRTC - adres podany będzie później przed zawodami.

Rola sędziego na WRTC wykluczyła mnie ze startu w reprezentacji Polski pod SN0HQ w kategorii stacji HQ - organizacji narodowych związków krótkofalarskich (HQ-PZK) w IARU Contest. Udostępniam jednak swoją stację na czas IARU Contest jako stacja rezerwowa dla pasma 40m i 15m. I w tym miejscu bardzo proszę Was wszystkich krótkofalowców z SP i spoza SP abyście również wołali naszą stację SN0HQ na wszystkich pasmach i emisjach. Mobilizacja reprezentacji SN0HQ jest duża i mam nadzieję, że SN0HQ będzie na "Pudle" Za QSO z 12 stacjami przewidziana jest koszulka SN0HQ.

Wracając do WRTC zachęcam do wsparcia tej największej krótkofalarskiej imprezy związanej z Contestingiem. Wystarczy przesłać/wpłacić kilka EURO najprościej systemem Paypall na rzecz WRTC:

dla wpłat z poza USA: spende@wrtc2018.de

dla wpłat z USA: WRTC2018@wwrof.org

Wszelkie informacje o sponsoringu są tutaj: http://www.wrtc2018.de/index.php/en/spon sors

W tym najbliższym czasie aż do zawodów WRTC będę starał na bieżąco publikować/tłumaczyć informacje o przygotowaniach do zawodów jak i relacje z miejsca imprezy wraz z linkiem do fotografii. Powyższa informacja będzie informacją stała umieszczaną pod tłumaczeniem ostatniej wiadomości z WRTC.

Będę dumny słyszeć stacje SP wołające sędziowaną przeze mnie drużynę!!!

73 Wiesław SP4Z

Poniżej tłumaczenie jednej z ostatnich wiadomości ze strony WRTC - dotyczy lokalizacji stacji:
http://www.wrtc2018.de/index.php/en/presse-2/pressemitteilungen-2/303-no-signs-of-interference-all-sites-are-well-suited


Wittenberga, 30 maja 2018 r.

Tytuł: Wszystkie stanowiska są sprawdzone - brak oznak zakłóceń.

Wszystkie stanowiska zostały ostatecznie sprawdzone pod kątem topografii terenu jak i problemu zakłóceń radiowych. Sprawdzenia dokonali Ulrich DJ2YA i Frank DM5WF na 80 stanowiskach, które można wykorzystać w WRTC w rejonie Muehlberga, Jessen i Jueterbog. Urlich stwierdził: "Podczas pomiaru teodolitem teren wznosił się nie wyżej jak na 1% przewyższenia w odniesieniu do horyzontu. Dodatkowo upewniliśmy się, że Strefa Fresnela wokół anten będzie równa a przestrzeń propagacji pozbawiona jest przeszkód. Frank dodał, że 5 stanowisk nie spełniło naszych kryteriów i zostaną wykorzystane inne lokalizacje rezerwowe. Teren został dopasowany specjalnie do łączności z Ameryką Północną z dużą ilością potencjalnych DX-owych QSO". Pomiarowców wspomagali Thron DL8UAT, Wolfgang DL2RSF i Andreas DK4WA.

Oprócz sprawdzenia topografii terenu, stanowiska zostały sprawdzone od strony wpływu na poziom zakłóceń linii wysokiego napięcia, siłowni wiatrowych czy linii kolejowych. Stanowiska zostały dokładnie sprawdzone z użyciem transceivera IC7300 i aktywnej anteny (specjalnie zbudowanej do pomiaru poziomu zakłóceń przez Joerga DL2NI), zwłaszcza tam gdzie linie wysokiego napięcia przebiegały co najmniej 500 m od stanowisk.

Ulrich wspomniał, że nie było to łatwe zadanie w ponad 30 stopniowym upale, a napotkani w czasie pomiarów ludzie wyrażali zdziwienie widząc samochód z umieszczonymi na dachu urządzeniami. Zaplanowane lokalizacje stanowisk WRTC są oddalone od siebie w odległości co najmniej 1000 m. Pomiary zajęły 3 dni i pokonano ponad 600 km.

Te działania pokazują dokładnie ile terenu raz pracy jest potrzebne aby sprostać wyzwaniu zapewnienia równych szans dla wszystkich teamów WRTC. Wydaje się, że wybrany do WRTC rejon równiny polodowcowej położony na wschód od Wittenberga pozwala to osiągnąć. Do wspaniałej imprezy WRTC zostało już 40 dni.

Info: Wiesław SP4Z


8. Zaproszenie na górę Liwocz

Serdecznie zapraszam w imieniu własnym oraz współorganizatora Podkarpackiego Oddziału PZK Krośnie na coroczne spotkanie krótkofalowców oraz sympatyków fal radiowych wraz z rodzinami na VII Spotkanie Krótkofalowców na górze Liwocz koło Jasła.

Spotkanie odbędzie się w sobotę 30 CZERWCA 2018. Rozpoczęcie w godzinach przedpołudniowych już od godz. 9.00. Spotkanie tradycyjnie odbędzie się przy kościele pod wieżą widokową na której zainstalowane są przemienniki SR8V oraz SR8JS na Górze Liwocz.

Organizatorzy zapewniają zarejestrowanym uczestnikom ciepłe napoje oraz kiełbaski z grila.

W imieniu organizatorów Wiesław SP8NFZ


9. Krótkofalowcy z Tarnowskich Gór i UNESCO

W tym roku w lipcu mija pierwsza rocznica wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO tarnogórskiej Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi.
Cały wpisany obiekt znajduje się w południowej części Polski, na terenie województwa śląskiego, w granicach gmin: Tarnowskie Góry, Bytom i Zbrosławice.
Z tej okazji od 6 czerwca 2018 r. do 25 maja 2019 r. będzie aktywna stacja SN0UNESCO.

Karty QSL prosimy kierować via SP9KDU, via PZK biuro 06 lub direct:
Klub Łączności Ligi Obrony Kraju SP9KDU
ul. Sienkiewicza 48
42-600 Tarnowskie Góry
Dla odpowiedzi Direct prosimy o załączenie ofrankowanej i zwrotnie zaadresowanej koperty.

Więcej szczegółowych informacji na temat tego bardzo ciekawego, unikalnego na skalę światową obiektu UNESCO można znaleźć na stronach:
www.unesco.tarnowskiegory.pl/
www.kopalniasrebra.pl/
oraz
www.sztolniapstraga.pl/

Za Klub SP9KDU - Robert SQ9FMU

10. Gajów 2018

Jak co roku, od czwartku do niedzieli (7-10. bm.) w Gajowie odbyło się spotkanie fascynatów łączności mikrofalowych i UKF typu EME, zorganizowane przez Staszka SP6MLK i jego drużynę znaną jako OKK SP UKF.
W spotkaniu miałem przyjemność uczestniczyć wraz z Prezesem PZK Waldemarem 3Z6AEF, od piątkowego popołudnia.

Piątek upłynął pod znakiem prelekcji i eksperymentów na "górce", gdzie zarówno w jednym, jak i drugim miejscu liczba zainteresowanych nie spadała poniżej kilkunastu naraz. Zaskoczeniem mogły być stosunkowo duże ekipy z Niemiec i Czech, a także obecność kolegów z Kaliningradu (Aleksander RA2FGG), Szwajcarii (Dominique HB9BBD) i Belgii (Eddy ON7UN). Były eksperymenty beaconowe, wykłady min. o tym, jak nie należy robić ekspedycji. Wieczorem zameldowała się kolejna grupa uczestników i w szerokim gronie rozwinęły się dyskusje na tematy wszelakie, które zostały ucięte dopiero przez wstające Słonko.

W sobotę, od samego rana rozpoczęły się kolejne wykłady, a dość spora już liczba uczestników prowadziła zajęcia w podgrupach w ogródku. Sympozjalna "górka" okupowana była cały czas, a szczególną uwagę przyciągnęły łączności ze stacjonującym - w nie tak bliskich okolicach, bo już w innym kwadracie - Bogusiem SQ9KPA, prowadzone na 4 m dzięki uprzejmości Manfreda DB9SB. W trakcie Sympozjum udało się także zorganizować ekspedycję międzynarodową do znajdujących się w odległości ok. 600 metrów Czech i przez chwilę czynna była na 2m stacja OK/SP9NJ.

Co mogło dziwić (i autora osobiście zdziwiło), była wyjątkowa otwartość uczestników, w szczególności starych wyjadaczy na bardziej - i kompletnie - "zielonych". Jako Koordynator PZK ds. Sportu mogłem skonsultować się z tą grupą hobbystów w kwestii ich oczekiwań, marzeń dot. usprawnienia współpracy i popularyzacji tego dość niszowego fragmentu krótkofalarstwa. Dziękuję w szczególności Piotrkowi SP7OGP i Waldkowi SP6EUA za cierpliwe objaśnianie niuansów i zaprezentowanie pomysłów, co - mam nadzieje - poskutkuje szerszą współpracą między OKK SP UKF (stowarzyszenie ECRA "Góra Chełmiec") i PZK, oraz zapewnieniem większych udogodnień dla wszelkiej maści "ultrasów" na platformie logSP PZK. Plany dot. szeroko pojętego maratonu UKF+ zostały nakreślone i od 2019 powinna ruszyć akcja aktywizująca, przynosząca satysfakcję zarówno wyczynowym big-gunom, jak i zupełnie początkującym radioamatorom z pięciowatowym Bałwankiem. Cieszy mnie, że takie inicjatywy mogą być wspierane i konsultowane w tak doborowym i doświadczonym towarzystwie, jak uczestnicy Sympozjum, bez zbędnych niesnasek i forsowania "jedynie słusznej opcji". To duże ułatwienie dla "wiodącej", mieć realne, nie tylko papierowe wsparcie doświadczonych "ultrasów". Miejmy nadzieję, że wszystkie grupy interesu przyjmą podobną politykę współpracy.

Spike SP9NJ
Koordynator PZK ds. Sportu

11. ZAPROSZENIE

Andrzej SP9KR pisze: "Po powrocie z Niemiec z WRTC do Krakowa przyjeżdżają ze mną koledzy z USA i będą mieszkali u mnie. Moi goście to:
K1CC - Ryszard
W1UE - Denis. autor popularnej YCCC skrzynki sterującej dla systemu SO2R (lub nawet SO4R), więc jeśli ktoś ma taką, to Denis z pewnością będzie mógł odpowiedzieć na każde pytanie w tym temacie.
W1VE - Gerald (wspaniała historia jego startów w zawodach. Polecam przeczytać jego opis na qrz.com)
K1VR - Fred. Prawnik z wyksztalcenia. Wspaniały contest operator. To będzie jego druga wizyta u mnie.
NJ1F - XYL - Brian wraz z żoną.
VE4EA + XYL - Cary z żoną Marion. To będzie już ich trzecia wizyta w Krakowie.
Razem stanowimy 8 osobową grupę krótkofalowców gotowych do wymiany doświadczeń oraz dyskusji o naszym pięknym hobby.

W godzinach rannych dnia 21 lipca będziemy zwiedzać Kraków, a potem po wycieczce zapraszamy chętnych na spotkanie z nami tego samego dnia to jest w sobotę 21 lipca o godz. 17:00 w restauracji Hawełka przy Rynku Głównym na rogu Św. Anny i Wiślnej.
Chcemy po prostu posiedzieć i pogadać przy piwku.

Zaproszenie drugie.

Zapraszam wszystkich chętnych następnego dnia to jest w niedziele 22 lipca na godz. 18:00 na grilla z nami w mojej posiadłości w Nieporazie, ul. Sąsiedzka 1. Tel 600 414 173
Jeśli chcesz się dołożyć z kiełbaską, karkówką lub z czymkolwiek innym, będzie to mile widziane. Trunki też na własny koszt.
Praca z mej stacji możliwa dla chętnych.

Proszę o zgłoszenia na mój adres mailowy: sp9kr@wp.pl

Żony lub osoby towarzyszące mile widziane."

Pozdrawiam
Andrzej SP9KR

12. Dni Morza w Szczecinie

W dniach 13.06.2018r. do 16.06.2018r. z okazji Światowych Dni Morza organizowanych w Szczecinie przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, będzie pracowała stacja okolicznościowa SN0HA.

Janusz SP1TMN

13. Zapraszamy do udziału w "Podlaskich Zawodach 2018".

Zawody odbędą się 15 czerwca (piątek) w godz. 18.00 - 20.00 czasu lokalnego w pasmie 80m.

Regulamin zawodów znajduje się na stronach:
https://logsp.pzk.org.pl/?page=contest&id=370
http://www.hamradio.biaman.pl/contest/podlaskie2018.htm

Pozdrawiam, 73!
Gienek SP4JCQ


14. Zawody "Poznański Czerwiec 1956 r."

Zapraszam do udziału w Zawodach Poznańskich pt. "Poznański Czerwiec 1956", których organizatorem jest Oddział Poznański (OT-08) PZK we współpracy z Wielkopolską Organizacją Wojewódzką im. Powstańców Wielkopolskich Ligi Obrony Kraju organizowanych w przededniu Narodowego Dnia Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 w ramach obchodów 62. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956. Termin zawodów to najbliższa sobota 16 czerwca, godz. 5:00-6:59 UTC, pasma 3,5 MHz i 7 MHz, emisje: SSB i CW. Serdecznie zapraszam nadawców indywidualnych i stacje klubowe oraz nasłuchowców do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu poświęconym pamięci ofiar i uczestników Czerwca '56. W poprzednich edycjach zawodów udział wzięło 77 i 49 uczestników.
Link do regulaminu zawodów poniżej:

https://logsp.pzk.org.pl/?page=contest&id=492

Pozdrawiam,
Jacek SQ3OPM Prezes Oddziału Poznańskiego (OT-08) PZK
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SP2MKY s.k.

W ostatnim okresie w wieku 73 lat po ciężkiej chorobie opuścił na zawsze nasze szeregi Grzegorz Gawdzik SP2MKY. Był aktywnym krótkofalowcem w szczególności na UKF.
Cześć Jego pamięci!

Info: Zbyszek SQ2BNW
_________________________________________________________________________

Redakcja Komunikatów dziękuje za przekazane materiały: Zbyszkowi SQ2BNW, Jackowi SQ3OPM, Eugeniuszowi SP4JCQ, Januszowi SP1TMN, Andrzejowi SP9KR, Grzegorzowi SP9NJ, Robertowi SQ9FMU, Wiesławowi SP8NFZ, Jackowi SP8AQO, Wiesławowi SP4Z, Markowi SP9UO, Krzysztofowi SP5KP, Zygmuntowi SP5ELA.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp9mrn@pzk.org.pl, tk-redakcja@pzk.org.pl.

W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.
________________________________________
Uwaga! Dostarczane do publikacji w "Propagacja MK" zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwanego dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcje: " Krótkofalowca Polskiego" oraz "Propagacji MK".

Redakcja: Piotr Skrzypczak SP2JMR oraz Jerzy Gomoliszewski SP3SLU także czytający Komunikaty.







Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,259,649 Unikalnych wizyt