PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3381 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 13
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 15/2018 z dnia 11.04.2018
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 15/2018 z dnia 11 kwietnia 2018 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Poniżej informacje i ciekawostki z ostatniego okresu:

1. Po SP DX Conteście

Koordynator PZK, Spike SP9NJ, pragnie serdecznie podziękować wszystkim zawodnikom tegorocznego SP DX Contestu za udział. Ponadto podziękowania należą się konsultantom pomocnym przy Tworzeniu nowej strony i robota zawodów.

Dotychczas spłynęło ponad 1400 logów, a wszystkie logi przesłane mailem są załadowane na bieżąco. Około 80% zawodników poradziło sobie z wysyłką nowym sposobem, za co jestem Im bardzo wdzięczny. Pozostali mają pół roku na zdobycie takiej umiejętności. Ilość logów zepsutych w stopniu uniemożliwiającym automatyczną naprawę jest na szczęście również znikoma.

Przed zakończeniem terminu nadsyłania logów, zostanie rozesłane przypomnienie, aby sprawdzić poprawność danych, a w szczególności kategorii klasyfikacyjnej.

Publikacja wyników planowana jest na początek maja. Do tego czasu zapraszam do odwiedzania strony w celu śledzenia nowości oraz przesyłanie własnych pomysłów i propozycji jej uatrakcyjnienia.

Spike SP9NJ, Koordynator PZK

2. 60 lat RBI

O jubileuszu Radiowego Biuletynu Informacyjnego tak piszą Redaktorzy z Polskiego Radia na:

https://www.polskieradio.pl/9/325/Artykul/2085131,Radiowa-kronika-amatorskiego-eteru
 
"Radiowy Biuletyn Informacyjny to najstarszy w naszym kraju, regularnie nadawany komunikat dla krótkofalowców i radioamatorów. Nadawany od 2 lutego 1958 roku. W tym roku obchodzi 60-lecie istnienia.
Emitowany w każdą niedzielę w amatorskich pasmach fal krótkich 80 oraz 40 metrów Ta szczególnego rodzaju audycja anonsująca i komentująca najważniejsze wydarzenia związane z ruchem krótkofalarskim w Polsce, stanowi w pewnym sensie radiową kronikę amatorskiego eteru. Od 1976 roku Radiowy Biuletyn Informacyjny nierozerwalnie związany jest z osobą Jerzego Kucharskiego, byłego pracownika Polskiego Radia, krótkofalowca o znaku wywoławczym SP5BLD, który jest redaktorem, realizatorem i "spiritus movens" Biuletynu.
***
Do wysłuchania reportażu "Mniej znana historia", który przygotowała Urszula Żółtowska-Tomaszewska, audycja była emitowana 11.04. br. o godz. 18.15. w PR III Polskiego Radia"

Info. za portalem Polskiego Radia Jerzy Kucharski SP5BLD Redaktor Naczelny RBI.

Redakcja Komunikatów PZK PZK gratuluje Jurkowi SP5BLD zacnego jubileuszu.

Piotr SP2JMR

3. Hermaszewski znów w kosmosie!

Organizacja ARISS Europa i ARISS Rosja planują nadawać drogą radiową obrazy SSTV (Slow Scan TeleVision) z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z okazji Dnia kosmonautyki, który jest obchodzony 12 kwietnia. Ponieważ w tym roku przypada 40 rocznica rozpoczęcia międzynarodowych załogowych lotów kosmicznych w ramach programu Interkosmos, nadawane obrazy będą związane tematycznie z tym wydarzeniem (https://pl.wikipedia.org/wiki/Program_Interkosmos. Wśród nich pojawi się oczywiście obraz poświęcony naszemu jedynemu jak dotąd kosmonaucie- Mirosławowi Hermaszewskiemu. W zorganizowanie tego wydarzenia zaangażowani są również krótkofalowcy z Polski, którzy działają jako wolontariusze na rzecz ARISS.
Wydarzenie ma rozpocząć się 11 kwietnia około godziny 11:30 UTC i potrwać do 14 kwietnia, kończąc się o 18:20 UTC. Transmisja odbywać się będzie na częstotliwości 145.800 MHz FM w trybie SSTV PD120.
Odebrane obrazy można przesłać na stronę internetową: http://www.spaceflightsoftware.com /ARISS_SSTV/ i za udział w akcji można otrzymać pamiątkowy dyplom, wypełniając formularz dostępny na stronie internetowej: https://ariss.pzk.org.pl/sstv/
ARISS (Amateur Radio on the International Space Station) to międzynarodowa organizacja non-profit, która współpracuje z agencjami kosmicznymi oraz krótkofalowcami z całego świata. Jej głównym zadaniem jest planowanie i realizowanie zadań związanych z umieszczeniem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. ISS) sprzętu radioamatorskiego, dzięki któremu może m.in. zrealizować szkolną telekonferencję dla dzieci i młodzieży z astronautą przebywającym w przestrzeni kosmicznej na pokładzie ISS.

Armand Budzianowski, SP3QFE - Mentor ARISS Europa
Sławomir Szymanowski, SQ3OOK - Koordynator PZK ds. ARISS

4. V Radiozlot

Mikołowski Klub Krótkofalowców SP9PKS zaprasza krótkofalowców, CB-stów oraz sympatyków radia na V Radiozlot na Sośniej Górze, który odbędzie się 22 kwietnia 2018 roku (niedziela) na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. W tym dniu przypadają też coroczne obchody Dnia Ziemi. Rok bieżący to również 10-lecie programu SOTA w Polsce i taki charakter będzie miał V Radiozlot.

1. Termin: 22 kwietnia 2018r (niedziela), godz. 12.00 -18.00.
2. Miejsce: Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie, ul. Sosnowa 5, Mikołów,
GPS: 50.181962N, 18.829702E, strona internetowa: www.obmikolow.robia.pl
3. Program Radiozlotu:
-Radiowa gra terenowa " I ty możesz zostać krótkofalowcem"- adresowana jest dla dzieci i młodzieży. Przedstawia ona różne aspekty krótkofalarskiego hobby. W zeszłych latach w grze uczestniczyło corocznie około 250 osób. Każdy z uczestników nagrodzony zostanie okolicznościowym certyfikatem oraz upominkiem. Na wszystkich uczestników gry terenowej czekają specjalne nagrody wyłonione w dwóch losowaniach o godz.14.30 oraz 16.30.
- Mariusz SP9AMH, Miłosz SQ9PND, Jacek SQ9MDN, Grzegorz SQ9RZA i Henryk SO9EWA zapraszają na Sośnią Górę wszystkich miłośników programu SOTA.
- Tylko na Sośniej Górze można będzie zdobyć certyfikat QLF.
- Czynne będą stanowiska firm z branży radioamatorskiej.
- Wśród krótkofalowców i CB-stów, którzy nas odwiedzą i zarejestrują się, rozlosowane będą atrakcyjne nagrody o godz. 15.30.
- Zrobimy sobie wspólne, jubileuszowe zdjęcie.
4. Wyżywienie: na terenie Ogrodu znajduje się kawiarenka, która zapewnia ofertę gastronomiczną.
5. Odwiedzający mają do dyspozycji wieże widokową oraz mnóstwo alejek spacerowych wśród wielu gatunków roślin.. W czasie Radiozlotu obchodzony jest też Dzień Ziemi, któremu towarzyszą warsztaty tematyczne oraz kiermasz rękodzieła.
6. Prosimy o zgłaszanie chęci wzięcia udziału w Radiozlocie na adres: sp9pks@poczta.onet.pl. Pozwoli nam to dobrze przygotować się na przyjęcie Szanownych Gości.

Serdecznie zapraszamy Krótkofalowców, CB-stów, sympatyków radia oraz tych, którzy być może pierwszy raz zetkną się z krótkofalarstwem. Zapraszamy wszystkich do pokazania swoich radiowych konstrukcji i pomysłów.

SP9PKS team ( www.sp9pks.pl )
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SP6QNO s.k.

Z przykrością zawiadamiam kolegów, że dopiero w dniu dzisiejszym (to znaczy 06 kwietnia 2018 roku) dotarła do mnie wiadomość o śmierci mojego wychowanka Romana Łapuszki SP6QNO. Roman zmarł w wieku 70 lat - w dniu 20 lutego 2018. Śmierć nastąpiła w wyniku zawału mięśnia sercowego, wskutek zaniedbań w leczeniu powikłań pogrypowych.
Cześć Jego pamięci!

Staszek SP6BGF
____________________________________________________________________
Redakcja dziękuje za przesłane informacje: Staszkowi SP6BGF, Armandowi SP3QFE, Sławkowi SQ3OOK, Jurkowi SP5BLD, teamowi SP9PKS,

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp9mrn@pzk.org.pl, tk-redakcja@pzk.org.pl.

W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.
________________________________________
Uwaga! Dostarczane do publikacji w "Propagacja MK" zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwanego dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcje: " Krótkofalowca Polskiego" oraz "Propagacji MK".

Redakcja: Piotr Skrzypczak SP2JMR oraz Jerzy Gomoliszewski SP3SLU także czytający Komunikaty.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,709,554 Unikalnych wizyt