PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3644 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 5/2018 z dnia 31.01.2018
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 05/2018 z dnia 31. stycznia 2018 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Poniżej informacje i ciekawostki z ostatniego okresu:

1. Informacja o bieżącej działalności Prezydium ZG PZK

Stan członkowski/składki
Podwyżka składek członkowskich PZK, obowiązująca od stycznia br. była szeroko dyskutowana na forach internetowych i w publikatorach branżowych. Skarbnik PZK pilnie śledzi aktualny stan wpłat poszczególnych oddziałów terenowych i terminowość wpisów list składkowych do systemu ewidencji OSEC. Na dzień dzisiejszy, porównując z sytuacją z początku lutego ubiegłego roku, odnotowujemy około pięcioprocentowy spadek liczby osób, które wpłaciły składki w regulaminowym terminie do 15 stycznia. Jednocześnie w szeregi naszego stowarzyszenia postanowiło wstąpić (bądź odnowiło członkostwo) 108 osób. Dziękujemy wszystkim, którzy podeszli ze zrozumieniem do podwyżki składek, a szczególnie tym, którzy chcą wspólnie działać w Polskim Związku Krótkofalowców.

NKZD 2018, Statut
Dobiegają końca prace Komisji Statutowej nad nowelizacją Statutu PZK w zakresie wymaganym przez zmiany ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Ostateczne zapisy nowelizowanych punktów zostały zweryfikowane przez kancelarię prawną, specjalizującą się w obsłudze stowarzyszeń i fundacji. Skład Komisji Statutowej, która w czasie ostatnich czterech miesięcy odbyła 19 spotkań (2-3 godzinne telekonferencje), zmieniał się - obecnie dalsze prace prowadzą Koledzy: Zdzisław SP3 GIL, Jan SP2JLR - wiceprezes PZK ds organizacyjnych i Marek SP5LS - skarbnik PZK. Obecnie Prezydium ZG kończy przygotowanie wniosku do Zarządu Głównego o zwołanie Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów PZK, który planowany jest na 21 kwietnia br.

Ham Radio Friedrichshafen 2018
Trwają przygotowania do udziału delegacji PZK w HamRadio 2018 we Friedrichshafen. Tegoroczne targi odbędą się w dniach od 1 do 3 czerwca. Nasze stoisko będzie obsługiwało 6 osób. Oprócz typowego wyposażenia targowego, promującego PZK i polskie krótkofalarstwo, w tym roku przewidywane są dodatkowe atrakcje dla odwiedzających, ale nie chcemy zbyt wcześnie zdradzać szczegółów... Niestety, podobnie jak dwa lata wcześniej, NIE przewiduje się poczęstunku żubrówką i kiszonymi ogórkami... ;-(

Kontakty zagraniczne

Bieżącą obsługą kontaktów zagranicznych prezydium ZG, a w szczególności kontaktów z IARU, zajmuje się Paweł SP7TEV, pełniący funkcje Oficera Łącznikowego PZK w IARU. Odpowiada on na wszystkie pisma kierowane do PZK, a także pomaga w formułowaniu oficjalnych odpowiedzi. Przykładowe sprawy w styczniu br. to:
- opinia PZK odnośnie do planów wprowadzenia nowej licencji CEPT - chodzi o ograniczone licencje amatorskie, tzw. CEPT ENTRY LEVEL LICENCE, dostępne dla dzieci i młodzieży
- udzielanie informacji o obowiązujących w Polsce zakresach pasm dla radioamatorów (takie informacje są potrzebne IARU do koordynowania działań w ITU dla ujednolicania dostępu do radiowych pasm amatorskich wszystkich krajów, lub dla pozyskania nowych bądź rozszerzenia dostępu do istniejących pasm radiowych)
- informacja dla Skarbnika IARU o liczbie członków PZK z ważnym pozwoleniem radiowym na koniec roku 2017 r. -  ta informacja jest bardzo ważna, gdyż jest podstawą do określenia wysokości naszej składki do IARU. Wysokość składki do IARU obliczana jest na podstawie prostego algorytmu. W uproszczeniu można przyjąć, że każdy członek PZK opłaca składkę IARU w wysokości 1,80 franka szwajcarskiego, co dało kwotę 5762 EUR w ub. roku, którą PZK przelało na konto IARU.

O innych sprawach związanych z kontaktami zagranicznymi, będziemy jeszcze informować:
- ciekawa akcja dyplomowa włoskich krótkofalowców informująca o udziale polskich żołnierzy w walkach II Wojny Światowej na terenie Italii.
- ważne spotkanie międzynarodowe, które za kilka dni odbędzie się w Warszawie...

Więcej szczegółów już wkrótce! :-)

[na podstawie aktualnej działalności Prezydium ZG, opracował: Waldemar 3Z6AEF]
[31 stycznia 2018]

2. 10 lat PGA

Program dyplomowy Polskie Gminy Award (PGA) powstał w 2008 roku, czyli 10 lat temu. Powstał pod patronatem redakcji Magazynu Krótkofalowców QTC, z inicjatywny SP5KP i SP2FAP. Wkrótce dołączył do nich Jarosław, SQ9NFI.
Pomysłodawcą projektu był Krzysztof, SP5KP, który opracował system oznaczeń poszczególnych gmin, nadając każdej z nich unikalny skrót. Podstawą były skróty obowiązujące w programie SPPA, a poszczególnym gminom nadane zostały dwucyfrowe numery porządkowe. Potem obaj ww. opracowali regulamin programu, publikując go następnie w MK QTC.
Jarek, SQ9NFI opracował i zamieścił w Internecie specjalną interaktywną witrynę, gdzie każdy zainteresowany programem PGA polski krótkofalowiec mógł dokonywać rejestracji swojego znaku wywoławczego w swojej macierzystej gminie. W ten sposób bardzo szybko powstała baza PGA. Każdy mógł też łatwo przyswoić sobie skrót swojej gminy.
Od samego początku zainteresowanie programem było ogromne, chociaż nie brakowało przeciwników i nawet zaciekłych wrogów. PGA przyjęty został jednak zdecydowaną większością SP-HAMs. O popularności programu świadczyły nawiązywane łączności, podczas których korespondujący operatorzy wymieniali skróty PGA. Było to niezbędne, bo natychmiast zaczęto zaliczać gminy do dyplomu podstawowego za 100 gmin i do jego wyższych klas. Tak się narodziło współzawodnictwo, głównie wśród łowców dyplomów.
Program podobał się co raz bardziej. Do tego stopnia, że założono ogólnopolski klub jego entuzjastów, czyli PGA-C z własną radiostacją o znaku wywoławczym SP0PGC. Wydarzeniem szczególnym było z kolei zorganizowanie pierwszych zawodów PGA-Test, których celem było umożliwianie zaliczania gmin przez zainteresowanych OPs. Innowacją było rozliczanie. Zadbał o to Jarek, SQ9NFI. Założenia były proste: zaliczane mają być tylko bezbłędne łączności. Proste to i logiczne, ale pomysł miał też sporą grupę zaciekłych przeciwników. System ten jednak przyjął się i uczestnicy zawodów dbali o poprawne nadawanie i odbieranie grup kontrolnych.
Zaletą opracowanego programu była szybkość obliczanych wyników. Praktycznie już po otrzymaniu ostatniego logu, wyniki mogły być natychmiast opublikowane.
Po kilku latach komputerowym obliczaniem wyników zajął się Krzysztof, SP5KP. Dołączył do niego jeszcze Marek, SP8WQX i wspólnie zrealizowali program komputerowy ROBOTA PGA wzbogacając go o wiele nowych funkcji. Przez wiele lat ROBOT był zainstalowany na udostępnionym bezpłatnie serwerze Radka SP5ADX. Od roku 2017 ROBOT http://pga-zawody.pzk.pl/Nowy/zawody.php został przeniesiony na udostępniony bezpłatnie serwer Jarka SQ9NFI gdzie działa bezproblemowo do dziś.
Dotychczas tylko tradycyjne emisje CW i SSB wykorzystywano w PGA-Test. Wkrótce wprowadzono emisje cyfrowe, tworząc odrębne zawody PGA-Digi. W związku z wyjazdem SP8WQX poza granice SP, na jego miejsce wprowadzony zostaje Sławomir, SP4EOO.
Warto zwrócić uwagę, że od samego początku zawody PGA miały wysokie notowania w PZK. Zostały objęte patronatem honorowym Prezesa Związku, i zyskały rangę Oficjalnych Mistrzostw Polski. Odbywają się przez cały rok. Rozliczane są w cyklach miesięcznych, a dodatkowo wszyscy uczestnicy rywalizują w Rocznej Klasyfikacji Generalnej. Atutem popularności zawodów PGA są przyznawane eDyplomy i eCertyfikaty. W ciągu minionych 10 lat wydano ich kilkanaście tysięcy!
PGA-Test i PGA-Digi były pionierskimi zawodami, rozliczanymi w taki sposób. Tak nie robiono tego nigdy w Polsce, a zaliczanie tylko bezbłędnych łączności nie ma sobie podobnych rozwiązań w świecie!
Organizacja i przebieg zawodów odbywały się regularnie i w zasadzie bezkolizyjnie. Czuwał nad tym SP5KP, który do dziś nadzoruje pracę komputerowego Robota.
Ponieważ w tym czasie sprawa samego programu dyplomowego nieco podupadła, konieczna stała się jego szybka reaktywacja. Głównie pod kątem wprowadzenia nowoczesnego wydawania dyplomów, opartego na bazie nawiązywanych łączności, tak w zawodach PGA jak i poza nimi. Zadania tego podjął się Mariusz, SQ8JCB - Manager serwisu WWW.SPGA.PL http://www.spga.pl/index.php, gdzie w jego bazie jest już ponad 2 mln. QSOs. Zaletą jest wygoda dla managera i szybkość dla łowców i aktywatorów. Wystarczy tylko zaliczać PGA i od czasu do czasu sprawdzać swój stan w serwisie SPGA.PL, aby w prosty sposób samemu wygenerować sobie dyplom. Takich eDokumentów wydano ponad 2.100 dla łowców i 620 dla aktywatorów. Wszystko to sprawia, że zdobywanie dyplomów jest prawdziwą przyjemnością, a liczba zainteresowanych programem wciąż rośnie. Statystyka odwiedzalności strony też jest wymowna: dziennie wchodzi to ponad 200 użytkowników.
Wśród SP-OPs na swoim koncie najwięcej (2115) zaliczonych gmin ma SQ9CWO, a najlepszym aktywatorem jest SQ5GLB, który pracował już z 566 różnych gmin.
Reaktywacja programu obudziła na nowo aktywności gminne oraz zainteresowanie programem przez nowych aktywatorów takich jak np. SQ5GLB, SP5EJG, SP2ALT, SP9TBT, SP5FHF oraz wielu innych.
Na koniec trzeba jeszcze dodać, że klub ma do swojej dyspozycji radiostację SP0PGA.
Całość funkcjonuje bez zakłóceń wiele lat. Ta nieformalna grupa działa na innych zasadach niż podobne jednostki, chociaż utożsamia się z PZK. Powód jest prosty: nikt nie chce zajmować się sprawami papierkowymi; krótkofalowcy chcą pracować na pasmach i zdobywać trofea. To im daje satysfakcję. Klub PGA jest tego najlepszym przykładem. Zespół PGA stanowią: SP2FAP SP4EOO, SP5KP i SQ8JCB.

Info. SP2FAP

3. WOŚP-2018 Awards

eDyplomy WOŚP-2018 Award zostały przyznane już następującym 167 polskim radiooperatorom: 3Z5PGR HF100ZHP SN1WOSP SN100ZHP SP1I SP1IC SP1TJ SP2ALT SP2CA SP2CTF SP2DKI SP2FTL SP2FWF SP2GCH SP2GJI SP2GTJ SP2IWK SP2JP SP2MEF SP2MKO SP2NBV SP2ORL SP2KFD SP2PBY SP2RTA SP2X SP2WIO SP2ZCH SP3BLP SP3CMX SP3CQP SP3EA SP3EIE SP2FCR SP3FTA SP3HYK SP3JHY SP3JHZ SP3KYY SP3LDY SP3MKS SP3NNH SP3NYU SP3PLD SP3PS SP3PWL SP3QDX SP3SFS SP3WWV SP3WWW SP4CUF SP4GFG SP4GHL SP4I SP4HHI SP4OLL SP4OLP SP5AHR SP5AIK SP5BBG SP5BLI SP5DZE SP5DU SP5GEO SP5GLK SP5HMD SP5ICQ SP5IS SP5IZJ SP5JSZ SP5KAB SP5KCR SP5KF SP5NON SP5NZG SP5RZW SP5XOC SP5TZD SP5UAM SP5WRN SP5VIH SP6AM SP6BBE SP6BPT SP6CZ SP6EIY SP6FEK SP6FRF SP6JOQ SP6MLF SP6OPZ/3 SP6RLH SP7AEH SP7EWL SP7FBX SP7H SP7JH SP7MS SP7MTU SP7WJ SP8AJC SP8BJU SP8GK SP9GKE SP8ILF SP8NFZ SP8ONJ SP8OOB SP8RSL SP8QEJ SP8UEL SP9ANW SP9BCH SP9BPH SP9CTW SP9EHQ SP9EJP SP9HZF SP9IBJ SP9IWH SP9JPA SP9LLS SP9MDY SP9MOV SP9MRP SP9KJU SP9PEW SP9VEY SP9WUZ SP9XCJ SQ1EUG SQ2GXO SQ2LID SQ3A SQ3KNI SQ3ODX SQ3LVC SQ4G SQ4CVJ SQ4CUX SQ4FDK SQ4JUM SQ4TES SQ5AM SQ5CQ SQ5EXM SQ5KWA SQ5KWD SQ5MRH SQ5NWH SQ6JFR SQ7EWZ SQ7SAU SQ8NGO SQ8W SQ9ANP SQ9GRZ SQ9HHO SQ9NGO. Serwis HamLog wciąż wydaje dyplomy wszystkim zainteresowanym. Swój status można bardzo łatwo sprawdzić na stronie: www.wosp.hamlog.ru po wpisaniu swojego znaku w pozycji "Check your QSOs" i wygenerowaniu dyplomu. Łącznie w trwającej trzy dni akcji WOŚP-2018 wydano 576 dyplomów.

Info: Sylwester SP2FAP

4. Oczekiwanie na "Świat Radio"

Wszystkich którzy czekają na lutowy nr "Świata Radior" 2/2018 i "Krótkofalowca Polskiego" informuję, że z powodu zapaści w rozdzielni i systemie doręczeń przesyłek Poczty Polskiej w Bydgoszczy najnowszy numer Świata Radio dotarł do sekretariatu po 6. dniach tj. w dniu wczorajszym w godzinach popołudniowych. Sekretariat ZG PZK rozesłał do OT oraz osób funkcyjnych PZK to wydawnictwo po upływie ok 2.godzin od dostarczenia.

Info. SP2JMR

Redakcja dziękuje za przesłane informacje: Waldemarowi 3Z6AEF prezesowi PZK oraz Sylwestrowi SP2FAP redaktorowi naczelnemu MK QTC.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, tk@pzk.org.pl, sp9mrn@pzk.org.pl . W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji w "Propagacja MK" zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwanego dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcje: " Krótkofalowca Polskiego" oraz "Propagacji MK".

Redakcja: Piotr Skrzypczak SP2JMR oraz Jerzy Gomoliszewski SP3SLU także czytający Komunikaty.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,254,067 Unikalnych wizyt