PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3646 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 1
RSS

Światowy Dzień Krótkofalowca - IARU
Opcje newsa
IARU NewsŚwiatowy Dzień Krótkofalowca
 
Tradycyjnie 18 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Krótkofalowca (World Amateur Radio Day - WARD). Data ta upamiętnia dzień, kiedy utworzona została międzynarodowa organizacja krótkofalarska IARU (International Amateur Radio Union). W 1925 r. w Paryżu odbył się międzynarodowy kongres, w którym wzięli udział przedstawiciele radioamatorów/krótkofalowców z 24 krajów Europy, Ameryki Płn. i Poł. oraz Azji. Polskę reprezentowała dziewięcioosobowa delegacja pod przewodnictwem Stanisława Odyńca. Kongres miał na celu utworzenie międzynarodowej organizacji krótkofalarskiej, która broniłaby praw do użytkowania pasm radiowych przez radioamatorów. To właśnie radioamatorzy jako pierwsi odkryli, że widmo krótkich fal radiowych jest użyteczne dla społeczeństwa. Mimo to zaczęły się pojawiać w wielu krajach, rygorystyczne zakazy nadawania na pasmach radiowych przez radioamatorów. Po burzliwych, wielodniowych obradach, 17 kwietnia przyjęto statut IARU, zaś w dniu następnym, 18 kwietnia 1925 r. ratyfikowano utworzenie IARU. Protokół z Kongresu napisany został w trzech językach: angielskim, francuskim i esperanto. Warto podkreślić, że delegacja polska bardzo aktywnie brała udział w pracach wszystkich komisji, co zostało zaznaczone w protokole końcowym.

Od początku IARU pracowała i pertraktowała niestrudzenie dla obrony i rozszerzenia przydziałów częstotliwości dla krótkofalowców. W dwa lata później, na Międzynarodowej Konferencji Radiotelegraficznej, przyznano amatorom pięć pasm: 160, 80, 40, 20 i 10 metrów.

Statut IARU był kilkakrotnie poddawany nowelizacjom, m.in. w 1928. wprowadzono zasadniczy zapis mówiący, że członkiem IARU jest największa (wiodąca) krajowa organizacja krótkofalarska. Niewytłumaczalna sprawa odwlekania przyjęcia Polski do IARU na nowych zasadach, została w końcu sfinalizowana i 15 sierpnia 1930 roku Lwowski Klub Krótkofalowców został reprezentantem polskich krótkofalowców w IARU. Następnie, po utworzeniu Polskiego Związku Krótkofalowców (22 lutego 1930 r), od grudnia 1932 r. PZK przejął członkostwo w IARU.

Obecny statut IARU przyjęto w roku 1984 i został on nieco zmieniony w 1989. IARU jest uznawane przez ITU (Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny - międzynarodowa organizacja przedstawicieli pańswowych administracji łączności), jako przedstawiciel interesów j krótkofalowców na całym świecie. IARU jest stałym członkiem ITU, mając swoich przedstawicieli w sektorach ds. radiokomunikacji (ITU-R) oraz rozwoju (ITU-D). Uczestnicząc w grupach studyjnych obu sektorów, IARU jest traktowany jako ogólnoświatowa federacja krajowych organizacji krótkofalarskich.

Obecnie do IARU należy 168 krajowych organizacji krótkofalarskich, skupiając ponad 3 miliony licencjonowanych krótkofalowców. Z uwagi na ogrom prac z tym związany, IARU zostało podzielone na trzy Regiony. W roku 1964 na kongresie Panamerican Radio Amateur  w Mexico City, w którym uczestniczyło 15 krajowych związków krótkofalarskich, utworzony został IARU Region 2. W roku 1968 na kongresie w Sydney, w którym uczestniczyły 4 organizacje a 7 nieobecnych przysłało swoje wsparcie utworzono IARU Region 3.

IARU Region 1 obejmuje Europę, Afrykę, Bliski Wschód i Północną Azję, będąc reprezentantem 98 krajowych organizacji. IARU Region 2 obejmuje Amerykę Północną oraz Południową i należy do niego 40 organizacji .  IARU Region 3 obejmuje Australię, Nową Zelandię, Oceanię i pozostałą część Azji, skupiając 30 organizacji. Każdy Region jest autonomiczną organizacją, działającą zgodnie z własną konstytucją (statutem). Natomiast Sekretariat międzynarodowy i Rada Administracyjna HQ IARU, skupiając wszystkie trzy Regiony, mają swoją siedzibę w kwaterze HQ ARRL w Newington (CT, USA).

Po drugiej wojnie światowej PZK bardzo aktywnie ponownie włączył się w działalność organizacyjną IARU.
Przykładem naszej aktywności była zorganizowana w 1975 r. w Warszawie, konferencja 1 Regionu IARU, na której Wojciech Nietyksza SP5FM wybrany został na wiceprzewodniczącego Komitetu Wykonawczego, pełniąc następnie tą zaszczytną funkcję przez osiem kadencji. Również szereg innych naszych kolegów, jak SP5HS, SP9ZD, SP9MM, SP9PT, SP4BQW, SP2DX, reprezentowało PZK w grupach roboczych IARU. Obecnie stałym przedstawicielem PZK w IARU, tzw. oficerem łącznikowym jest kol. Paweł Zakrzewski SP7TEV.

Głównym celem Światowego Dnia Krótkofalowca jest podkreślenie społecznej roli, jaką spełniają krótkofalowcy i korzyści z tego wypływające dla krajów i społeczeństw. Sprawdzało się to niejednokrotnie, kiedy krótkofalowcy nieśli pomoc w utrzymaniu łączności awaryjnych podczas klęsk żywiołowych - nawet w krajach wysoko rozwiniętych jak USA czy Australia. Pamiętając o tym zapiszmy 18 kwietnia w dzienniku stacyjnym, obecność naszego znaku w eterze.

[info: Jerzy SP8TK]


IARU-WARD
[Plakat ze strony: IARU - WARD  jest dostępny dla wszystkich i może być używany do prmocji WARD przez kluby oraz organizacje. Rozmiar: 61cm x 91cm i A4].

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,255,555 Unikalnych wizyt