PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3646 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Międzynarodowy Kongres Radioamatorów w Paryzu 18.04.1925 r.
Opcje newsa
IARU NewsReminiscencje z okazji Międzynarodowego Dnia Krótkofalowca

W dniu 18 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Krótkofalowca (WARD). Jest to międzynarodowe święto ustanowione przez IARU. Nasza międzynarodowa organizacja w dniu 18. kwietnia 2017 obchodzi swoje 92. urodziny, bowiem powstała na Międzynarodowym Kongresie Radioamatorów w Paryżu 18. kwietnia 1925 roku.
Pomimo że w Polsce w tym czasie nie było jednego reprezentującego krótkofalowców stowarzyszenia to na Kongresie Założycielskim IARU nasz kraj reprezentowało dziewięciu radioamatorów i stanowiliśmy piątą pod względem liczebności krajową reprezentację. Ta liczebność polskiej delegacji pozwoliła na wniesienie znaczącego wkładu w przebieg Kongresu oraz na udział we wszystkich jego komisjach.
Wydawany wówczas przez Komitet Międzyklubowy Radioamatorów w Warszawie, Komitet Prób Europejskich (Sektor Wschód) oraz Zrzeszenie Przedsiębiorstw Radiotechnicznych w Polsce dwutygodnik "Radioamator" w numerze 9. z 10. maja 1925 r. przekazał czytelnikom dość szczegółową relację z Międzynarodowego Kongresu Radioamatorów oraz pokongresową "Odezwę" redakcji, w której nawołuje ona do nauki radiotelegrafowania oraz podkreśla konieczność członkostwa polskich radioamatorów w nowopowstałym Zjednoczeniu Międzynarodowym Radioamatorów czyli w IARU.
Na Kongresie Założycielskim IARU Polskę reprezentowali:
1. S. Odyniec - Międzyklubowy Komitet Radioamatorów
2. Dr W. Kasperowicz - Radioklub Warszawski
3. Prof. W. Smosarski prof. Uniwersytetu Poznańskiego
4. H. Markoe - Radioklub Polski
5. Dr W. Schottland - Radioklub w Kowlu
6. C. Pawłowski - Radioklub w Zdolbunowie
7. Inż. M. Michelsen - Radoklub w Otwocku
8. Inż. B. Rejchman -  "ERKazet" w Sosnowcu
9. S. Grenkauf Kornfeld - Polskie Stowarzyszenie Miłośników Radja
Kongres został zwołany z inicjatywy Stanów Zjednoczonych, Francji oraz Wielkiej Brytanii, a wzięło w nim udział ok. 300. uczestników z 24. państw.
Sformułowano cele powstania IARU którymi są: "rozwój i uporządkowanie bilateralnej komunikacji radioelektrycznej pomiędzy radioamatorami rozmaitych krajów świata; rozwój radiotechniki; reprezentowanie interesów bilateralnej komunikacji radioamatorskiej na kongresach dotyczących międzynarodowej komunikacji; budzenie braterstwa międzynarodowego i rozwój działalności, która okaże się niezbędną".
Obrady kongresu trwały 4 dni. Wybrano na nim Komitet Wykonawczy z siedzibą w Hartford w stanie Connecticut USA, gdzie znajdowała się także siedziba ARRL. Pierwszym prezesem IARU został Hiram Percy Maxim późniejszy W1AW (prezes ARRL) uważany za pierwszego krótkofalowca na świecie.

Pisząc ten materiał pragnę podkreślić kilka uniwersalnych prawd związanych z naszym pięknym hobby.

-Krótkofalarstwo jest szczególną dziedziną aktywności człowieka. Jest istotnym elementem zbliżającym ludzi różnych ras, narodowości, wyznań i profesji. Łączności w ramach uprawiania tego wspaniałego i naprawdę wyjątkowego r0;hobbyr1; często nawiązują ze sobą ludzie różniący się między sobą wiekiem niekiedy o kilkadziesiąt lat.

Często w wyniku przeprowadzonych łączności nawiązują się przyjaźnie i bardzo bliskie znajomości, które niekiedy są istotnym czynnikiem nawet ratującym życie.
Krótkofalarstwo jest jedną z ważniejszych dziedzin promującą dany kraj.

Ilość krótkofalowców świadczy o poziomie intelektualnym społeczeństwa, jego zamożności i stopniu rozwoju gospodarki kraju. Dla przykładu podam, że najwięcej krótkofalowców jest w USA, Japonii, Niemczech. Również wielką aktywność przejawiają krótkofalowcy z krajów skandynawskich, jest tak pomimo niskiej populacji tych społeczeństw. W Polsce jest zarejestrowanych ponad 12 000 pozwoleń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, a ok. 6000 stacji jest bardzo aktywna i może poszczycić się wieloma osiągnięciami w różnych dziedzinach krótkofalarstwa.

W czasie klęsk żywiołowych często tylko krótkofalowcy utrzymują łączność, gdy zawodzą inne "profesjonalne" systemy. Tak było podczas ostatnich powodzi na południu Polski. Tak było także podczas usuwania skutków i pomocy ofiarom tsunami w 2005 roku.
I za to należy się wszystkim uczestnikom tych akcji szczególna wdzięczność ze strony wszystkich społeczeństw na świecie.

Osobnym zagadnieniem natury społecznej jest zainteresowanie uprawianiem krótkofalarstwa przez młodzież. Większość nowych krótkofalowców właśnie z niej się rekrutuje. Krótkofalarstwo pełni tu rolę specyficznego i bardzo skutecznego czynnika wychowawczego, właśnie dlatego należy zagadnieniu zainteresowania dzieci i młodzieży krótkofalarstwem poświęcić szczególną uwagę.

[info: Piotr SP2JMR]

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,257,017 Unikalnych wizyt