PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3323 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 5
Użytkowników online: 0
RSS

KS-28. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 27.07.2016
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZK
news: pzk.png

                  KOMUNIKAT wakacyjny NR 28/2016 z dnia 27 lipca 2016 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy oraz Czytelników naszych cotygodniowych komunikatów. Poniżej informacje z ostatnich tygodni.

1.    Informacja Prezesa ZG PZK
W czasie dyskusji na XXII Krajowym Zjeździe Delegatów Polskiego Związku Krótkofalowców oraz w wystąpieniach Prezesa PZK, wyrażana była potrzeba powołania zespołów (grup) roboczych dla realizacji najpilniejszych zadań i niezbędnych zmian w Związku. Zespoły Robocze PZK zostały powołane uchwałą Prezydium ZG PZK z dnia 1 lipca 2016 r., natomiast zarządzeniem Prezesa PZK z dnia 7 lipca 2016 r. określono założenia na zakres zadań i początkowy skład Zespołów Roboczych PZK:
•    Zespołu d/s Informacji i Promocji PZK
•    Zespołu d/s Informatyzacji PZK
•    Zespołu d/s Szkoleń i Młodzieży.
Każdy zespół składa się z podstawowego trzonu osobowego, w tym lidera (managera, szefa). Do początkowego składu zespołów wchodzą osoby, które wcześniej deklarowały chęć udziału w pracach - na osobiste zaproszenie Prezesa PZK. Skład zespołów jest otwarty i może się dynamicznie zmieniać - zapraszamy wszystkich, którzy chcą brać udział w pracach!
Dlaczego Zespoły a nie Komisje? To nie jest tylko kwestia nazewnictwa, ale przede wszystkim podkreślenie charakteru działań, jakie mają być podjęte przez te grupy. Albowiem nie chodzi wyłącznie o "określenie strategii", "zaprogramowanie" - a już na pewno nie o "rozliczanie". Strategia jest prosta: skupić się na kilku najważniejszych sprawach, które są podstawowe dla rozwoju Związku - poza finansami. Dlatego oczekiwanym wynikiem działalności zespołów roboczych mają być konkretne efekty w postaci gotowych rozwiązań/materiałów/metodyk do bezpośredniego wykorzystania przez oddziały terenowe, kluby czy indywidualnych krótkofalowców. Co więcej, zespoły te mają potem brać czynny udział we wdrażaniu wypracowanych rozwiązań/projektów.
Liderami zespołów, powołanymi mocą uchwały Prezydium ZG PZK zostali:
•    Andrzej Chałubiec SP9ENO - Zespół d/s Informacji i Promocji PZK
•    Wiktor Przybylski SQ9WTF - Zespół d/s Informatyzacji PZK
•    Tomasz Frankiewicz SP7V - Zespół d/s Szkoleń i Młodzieży.
Na Portalu PZK dostępne są:
Uchwała Prezydium ZG PZK o powołaniu Zespołów Roboczych PZK
Zarządzenie nr 1/2016 Prezesa PZK
Zespół d/s Informacji i Promocji PZK - założenia
Zespół d/s Informatyzacji PZK - założenia
Zespół d/s Szkoleń i Młodzieży - założenia
Info:  Waldemar Sznajder, 3Z6AEF Prezes PZK

2.    Nowy prezes Zarządu DOT PZK

Na posiedzeniu Zarządu DOT PZK w dniu 6 lipca 2016 r. przyjęto rezygnację Kol. Waldemara Sznajdera 3Z6AEF z funkcji członka zarządu i prezesa DOT PZK, związaną z wyborem do Prezydium ZG PZK na Zjeździe Delegatów PZK w maju br. Skład zarządu DOT PZK został uzupełniony do stanu 5 osób, ustalonego w 2014 r. przez Walne Zebranie DOT PZK. Do składu zarządu OT-01 wszedł Kol. Jakub Szachta SQ6NEJ, który w wyniku głosowania objął funkcję i obowiązki Prezesa DOT PZK.            
Info: Michał SQ6IYV

3.    YOTA 2016
W dniach 16-23 lipca 2016, czteroosobowa młodzieżowa reprezentacja PZK, pod opieką Bartosza SQ6ILS, brała udział w VI międzynarodowym obozie młodych krótkofalowców YOTA - Youngsters On The Air organizowanym w Wagrain, w Austrii przez IARU R1 i OeVSV, czyli Austriacki Związek Krótkofalowców w Wagrain. Polska reprezentacja uczestniczy w obozach YOTA od czterech lat. Estonia 2013, Finlandia 2014, Włochy 2015, Austria 2016. Wagrain jest niewielką miejscowością położoną w Alpach, na wysokości 838 m npm, w rejonie Salzburga. Na obozie YOTA spotkało się ponad 100 młodych krótkofalowców z 30 krajów nie tylko Europy. Na pasmach słychać było super-stację OE2YOTA http://www.qrz.com/db/oe2yota, której operatorami byli również nasi reprezentanci.
Jednym z centralnych punktów programu był udany kontakt ARISS OE2YOTA ze stacją orbitalną ISS, zaplanowany na czas obozu. Nasz reprezentant Grzegorz SO1AAG został wytypowany jako jeden z bezpośrednich operatorów zadających pytania kosmonaucie.
Do stałych punktów programu należały wykłady, warsztaty techniczne, wycieczki, aktywacje SOTA i WFF, panele dyskusyjne, prace projektowe, ćwiczenia w łączności kryzysowej, zawody ARDF i inne. Językiem komunikacji był angielski.
Więcej informacji, zdjęcia, filmy znajdziecie na stronie http://www.ham-yota.com/category/yota-2016/.
Obecnie czekamy na sprawozdania – reportaże naszych reprezentantów w YOTA 2016, którymi byli: Grzegorz SO1AAG, Radek SP2RPK, Błażej SQ3TGV oraz Team-Lider Bartosz SQ6ILS.
Info: Jerzy SP3SLU

4.    Zjazd Sprawozdawczo - Wyborczy SPDXC w dniach 16-18.09.2016 r.
Tegoroczny Zjazd Stowarzyszenia Miłośników Dalekosiężnych  Łączności Radiowych SPDXC odbędzie się w dniach 16-18 września 2016 r., w Spale w Ośrodku " Zacisze", ul. Piłsudskiego 20.  Miejscowość Spała znajduje się w centralnej części Polski. Ośrodek jest położony nieco na uboczu, co oddaje jego nazwa „Zacisze”. Część merytoryczną Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego,  w tym program  ustali Zarząd SPDXC. W tym roku opłata za pełny pobyt - wersja 1 - wynosi 294 zł. Przyjazd w piątek do godz. ok. 19.00, wyjazd w niedzielę do godz.12.00.  Wersja 2 – 178 zł. Przyjazd w sobotę po śniadaniu (obiad) wyjazd w niedzielę do godz.12.00.
Więcej informacji na stronie internetowej SPDX Klubu.
Info: SPDXC

5.    V Zjazd Techniczny Krótkofalowców SP Burzenin 9-11.09.2016 r.

Piąty Zjazd Techniczny Krótkofalowców SP w Burzeninie odbędzie się w dniach od 9 do 11 września 2016 r. (piątek - niedziela). Rejestracja (zgłoszenie uczestnictwa) do 31 sierpnia 2016. Oczekujemy przybycia amatorów radiotechniki, samodzielnej budowy anten, przyrządów pomiarowych. Jak zwykle zapewniamy atrakcyjne wykłady i prelekcje, warsztaty techniczne dla dzieci i tych nieco starszych, konkursy, giełdę radiowo-elektroniczną. Oczywiście nie zabraknie stałych punktów spotkania: rozstrzygnięcia i wystawy projektów konkursu PUK-2016 oraz pracy stacji 3Z0TECH, której łączności potwierdzane są atrakcyjnymi kartami QSL. W tym roku zapowiadane są również ważne wydarzenia: kolejny panel dyskusyjny na temat szkolenia dzieci, młodzieży i dorosłych oraz rozstrzygnięcie pierwszego etapu Konkursu RADAR.
Opłata za pełny pobyt, tzw. Pobyt A, wynosi 171 zł (od obiadu w piątek do obiadu w niedzielę). Pakiet B to 100 zł (od obiadu w sobotę do obiadu w niedzielę), natomiast obiad w sobotę to koszt 20 zł. Zgłoszenie uczestnictwa (rejestracja) w nieprzekraczalnym terminie do 31 sierpnia br. za pomocą formularza rejestracyjnego (wyłączna forma zgłoszenia uczestnictwa). Tylko zgłoszenie uczestnictwa umożliwia organizatorom przygotowanie spersonalizowanych identyfikatorów, odpowiedniej ilości materiałów zjazdowych i drobnych upominków.
Więcej informacji na: http://www.zjazdtechniczny.krotkofalowcy.com.pl/
Info: Organizatorzy V Zjazdu Technicznego Burzenin 2016

6.    XVIII Zjazd Techniczny UKF/55 Zjazd Stowarzyszenia PK-UKF

Miejsce: Morawa - JO80KG
Termin: 12-14 sierpnia 2016 r.
Organizatorzy: Sudecki Klub Mikrofalowy SP6KBL / Stowarzyszenie Polski Klub UKF
Patronat medialny: Redakcja Świat Radio
Miejsce zjazdu: Hotel Morawa, Stara Morawa 11a, 57-550 Stronie Śląskie
Przedstawiciele organizatora: Stanisław Ziemczonek SP6GWB, Andrzej Matuszny SP6JLW, Jacek Masłowskim SP6OPN
Opracował: Jerzy Kucharski SP5BLD

7.    Krótkofalowcy na Światowych Dniach Młodzieży

Krakowska Amatorska Sieć Łączności Kryzysowej OT-12 PZK informuje, że będzie w czasie trwania ŚDM prowadzić dyżury eterowe prowadzona na różnych częstotliwościach pod znakiem sztabowym SP0MASR wraz z innymi Kolegami współdyżurującymi. Podstawowa częstotliwość robocza, na której planujemy słuchać, to 145,500 MHz. Ponadto w razie potrzeb będą używana częstotliwość 433,550 MHz. Nasłuch jest także prowadzony na kanale 9 tzw. ratunkowym CB tj. 27.060 MHz oraz kanale PMR nr 3 tj. 446,03125 MHz. W razie bieżących potrzeb stacja będzie też aktywna na częstotliwościach emergency na falach krótkich w paśmie 80 m tj. 3,760 MHz oraz 40 m tj. 7,110 MHz.
Pozdrawiam, Michał SP9XWM

8.    Komunikaty Koordynatora ds. Łączności Kryzysowej PZK – ŚDM

1.    Stan podwyższonej gotowości KASŁK OT-12 PZK

Krakowska Amatorska Sieć Łączności Kryzysowej OT-12 PZK ogłasza na czas ŚDM w dniach 25.07-31.07 stan alarmowy podwyższonej gotowości w zakresie realizacji rezerwowej łączności radiowej. W tym czasie będzie czynna w Krakowie stacja sztabowa SP0MASR w celu podniesienia standardów bezpieczeństwa z trzech alternatywnych lokalizacji na terenie Krakowa położonych w sposób umożliwiający swobodną łączność z terenem Brzegów oraz całym województwem.
W razie potrzeb KASŁK będzie utrzymywać bezpośredni kontakt z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Główna rola działań: realizacja radiowego pomostu łączności z Brzegami w razie sytuacji paraliżu podstawowych systemów łączności oraz w przypadku zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego na miejscu. KASŁK będzie też monitorować sytuację pogodową mogącą mieć wpływ na bezpieczeństwo pielgrzymów i Krakowa w razie wystąpienia określonych zagrożeń. Trwa finalizacja organizacji dyżurów zespołu KASŁK.
Jeżeli ktoś z krótkofalowców głównie z Krakowa i okolic jest zainteresowany współpracą i pomocą w tym zakresie prośba o bezpośredni kontakt z Michałem Wilczyńskim SP9XWM na maila: sp9xwm@gmail.com
Info: Michał SP9XWM - Koordynator ds. Łączności Kryzysowej PZK, Koordynator ds. Zespołu Łączności Kryzysowej OT-12.

2.    Krakowskie Pogotowie Ratunkowe na 144,100

Przez cały tydzień, podczas trwania ŚDM (25-31.07) Krakowskie Pogotowie Ratunkowe będzie prowadzić lokalnie na terenie Krakowa nasłuch na 144,100 MHz na fonii FM-em, pod znakiem SP9KGP. Częstotliwość jest celowo tak dobrana (poza bandplanem jeśli chodzi o emisje i przeznaczenie częstotliwości), żeby nie wprowadzać dodatkowego zamieszania na 145,500 MHz, tj. częstotliwości używanej jako emergency w szerokim tego słowa znaczeniu.
UWAGA! Wywołanie lokalne pogotowia realizujemy następująco: "SP9KGP - pogotowie". Prośba do wszystkich o BARDZO ROZWAŻNE UŻYWANIE TEJ CZĘSTOTLIWOŚCI i wołanie TYLKO W PRZYPADKACH REALNEGO ZAGROŻENIA ZDROWIA I ŻYCIA. Jeżeli możemy po prostu zadzwonić po pogotowie ratunkowe to dzwonimy, alternatywę jaką jest 144,100 MHz należy traktować jako ostateczność w wyższej konieczności działania. Prosimy także o nie blokowanie tej częstotliwości innymi łącznościami w czasie trwania ŚDM.
Opracował: Michał SP9XWM - EmCom Manager PZK - Koordynator ds. Łączności Kryzysowej

9.    Dyplom z okazji Światowych Dniach Młodzieży
Od 27 marca 2016 do 31 sierpnia 2016 pracuje stacja okolicznościowa HF2SDM. Ten znak otrzymaliśmy z okazji 2-gich Światowych Dni Młodzieży w Polsce oraz z pobytu Ojca Świętego w Krakowie.
Nasza karta QSL oraz dyplom uzyskały zgodę Kurii Metropolitalnej w Krakowie na umieszczenie loga 2-gich Światowych Dni Młodzieży.
Dyplom będzie podpisywany przez Jego Eminencję Metropolitę Krakowskiego Kardynała Stanisława Dziwisza wraz z suchą pieczęcią (pieczęć tłoczona).
Regulamin dyplomu stanowi załącznik do komunikatu.
Info: Bożena SP9MAT

10.    Praca stacji okolicznościowych
Zapraszamy wszystkich krótkofalowców do łączności ze stacją okolicznościową pracującą pod znakiem HF2SDM. Stacja pracuje z okazji 2-gich Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Czas pracy stacji od 26 marca do 31 sierpnia 2016 r. Karty QSL via SP9PKZ. Przewidziane jest wydawanie dyplomów. Informacja ukaże się w późniejszym
terminie. Wydane zostały jeszcze przez UKE poniższe licencje:
SN8NPL - stacja będzie pracowała z okazji VIII Nowotarskiego Pikniku Lotniczego w okresie od 10.08.2016 do 14.08.2016 r. Karty QSL via SP9KGG.
3Z0MFF - stacja będzie pracowała z okazji 48 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w okresie od 20.08.2016 do 26.08.2016.
Karty QSL via SP9PTG.
Info: SP9PKZ

11.    XI Piknik Eterowy SP-OK-OM Koniaków 02-03 lipca 2016 – impreza towarzysząca XX Dniom Gminy Istebna)
 
W dniach 2-3 lipca już po raz jedenasty zorganizowaliśmy Piknik Eterowy w Koniakowie. Miejsce pikniku to Gospoda i Dom Wczasowy „Koronka” obok wzniesienia Koczy Zamek. Tegoroczną imprezą wkroczyliśmy właśnie w drugie dziesięciolecie spotkań krótkofalowców, użytkowników CB oraz miłośników radia i ich rodzin w Koniakowie. Współorganizatorem Pikniku jest Żywiecki Klub Krótkofalowców SP9PSB współpracujący z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Żywcu. Patronuje nam od zawsze i wspomaga finansowo Zarząd OT-06 z siedzibą w Siemianowicach Śląskich.
Dopisała pogoda, więc pierwsi Goście pikniku, ze swoimi przyczepami kempingowymi
i namiotami, przybyli już do Koniakowa w piątek.
Sobotnia rejestracja i przywitanie pierwszych gości odbyła się za sprawą Józefa SQ9EJ Prezesa SP9PSB oraz Danusi SP9 06 110 i rozpoczęliśmy ją od wczesnych godzin rannych. Każdy z uczestników otrzymał okolicznościowy identyfikator wraz ze „smyczą”. Wystartowaliśmy tuż po godzinie 10-tej jak zwykle hucznie, bo z udziałem dwóch hakownic, co oznaczało otwarcie pikniku przez Henryka SP9FHZ, który przedstawił dwudniowy program. Skoro prawie wszyscy byliśmy przed budynkiem „Koronki” ustawiliśmy się do pamiątkowego grupowego zdjęcia.
Zawitali do nas m. in. Wiceprezes PZK Tadeusz SP9HQJ, Marek SP9HTY Prezes Śląskiego Oddziału Terenowego Nr 06 wraz z XYL-ką, Bożena SP9MAT Prezes OT-10 Kraków wraz z Andrzejem SP9MAX. Niezawodnie uczestniczył Janek OK2BIQ z Tyry. Z uczestnikami pikniku przywitali się też przebywający w SP: Antoni DL1EKO oraz Jola DD3JA. Gościliśmy, jak co roku wielu znakomitych nadawców, więc nie sposób wszystkich wymienić.
W części prezentacyjnej Roman SP9FOW przedstawił relację z polskiej wyprawy DX-owej 5J0P na San Anders (HK0). Ciekawie komentował film poświęcony tej wyprawie i obiecał uczestnikom, że na przyszłorocznym pikniku zrelacjonuje kolejną, której niedługo będzie uczestnikiem. Przemek SP7VC również uczestnik wielu wypraw krótkofalarskich podzielił się swoimi doświadczeniami w prezentacji pt. "Z radiem przez świat" – jak zorganizować takie przedsięwzięcie. Zupełnie inne, bo typowo logistyczne podejście do tematu wypraw i ekspedycji radiowych. Aż nie mogliśmy uwierzyć ile trudności trzeba pokonać zanim wyjedzie się z kraju.
Zarówno w sobotę jak i w niedzielę Janek SP9IFV udostępnił część swojego bogatego zbioru starych lampowych odbiorników radiowych. Powstała z tego znakomita wystawa pt. "RADIO RETRO". Była ona nagłośniona w lokalnych mediach, więc oglądali ją nie tylko uczestnicy pikniku. Widząc duże zainteresowanie Janek SP9IFV obiecał w przyszłym roku zaprezentować najstarsze przenośne lampowe i tranzystorowe odbiorniki radiowe ze swojej kolekcji.
Wokół Krzysztofa SP9RIG gromadziło się ciągle wielu zainteresowanych, gdyż w teorii i praktyce prezentował swoje mobilne anteny KF na stanowisku demonstracyjnym oraz na samochodach. Tak jak w zeszłym Krzysztof był sponsorem głównej nagrody konkursowej. W tym roku był to DUOBANDER PMR Baofeng UV-5R 2m/70cm.
Znaczącym sponsorem tegorocznego pikniku była też firma GORKE Elektronic z Pszczyny (www.gorke.com.pl), która produkuje sterowniki radiowe, systemy monitoringu radiowego oraz nadajniki GSM. Było to możliwe, gdyż właścicielem firmy jest życzliwy nam Kol. Marek SP9FBU. Firma „AR-System” z Ostrowa Wlkp., pod wodzą Romana SP3K, oferowała do sprzedaży bogaty asortyment sprzętu i akcesoriów krótkofalarskich. Dominowały różnego rodzaju anteny.
Marcin SQ9WRT, czyli firma AMTAK oferował jak co roku okolicznościowe koszulki, czapeczki, kubki piknikowe i przede wszystkim druk kart QSL.
Była też giełda sprzętowo-krótkofalarska, która w tym roku prezentowała się raczej skromnie. Przez cały czas trwania pikniku pracowała radiostacja klubowa SP9PSB. Czynne było również Biuro QSL OT-06.
Oferowaliśmy materiały informacyjne, to jest ofertę turystyczną gmin „Beskidzkiej Piątki” oraz powiatu żywieckiego, które to wspomagają od lat organizację pikniku.
Choć do identyfikatora piknikowego dołączony był tym razem talon na „piknikowe jadło”, czyli bigos, to chyba największym powodzeniem cieszyła się swojska pajda chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym, co osobiście przygotowała Danusia SP9 06 110, której za to bardzo dziękujemy.
Termin pikniku przypadł na rozgrywki piłkarskie, więc utworzyliśmy „Strefę kibica piknikowego”, w której serwowaliśmy „napój kibica”, by łatwiej było znosić wieczorne emocje. I tym sportowym akcentem zakończyliśmy sobotni dzień spotkania.
Niedziela utwierdziła nas w przekonaniu, że miesiąc lipiec jest jednak najbardziej deszczowym miesiącem w roku! Nie było możliwości zorganizowania rozgrywek sportowych, turnieju strzeleckiego oraz zabawy pelengacyjnej. W historii pikniku zdarzyło się to po raz drugi. Niedzielna impreza odbyła się „pod dachem”, by uniezależnić się od takiej pogody. Smutny nastrój jeszcze się pogłębił, kiedy wspominaliśmy Kolegów, których nie ma już pośród nas.
Na koniec spotkania trzykrotne nastąpiło huczne pożegnanie z udziałem hakownic. 
Szanowne Koleżanki i Koledzy, do kolejnego zobaczenia w Koniakowie na XII Pikniku Eterowym, gdzie w imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy już za niecały rok!
Henryk SP9FHZ i Józef SQ9EJ, Koniaków, dnia 16.07.2016 r.

XI Piknik Eterowy SP-OK-OM w Koniakowie – relacja Tadeusza SP9HQJ
W dniach 2 i 3 lipca br. w barze „Koronka” w Koniakowie” odbył się XI Piknik Eterowy SP-OK-OM, w którym uczestniczyło ponad 180 osób. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.00 po wykonaniu salutu z broni czarnoprochowej w wykonaniu Henryka SP9FHZ, głównego organizatora spotkania, którego skutecznie wspierał Żywiecki Klub Krótkofalowców SP9PSB. Ciekawą prelekcję na temat polskiej wyprawy DX-owej na San Anders (HK0) wygłosił Roman SP9FOW, jak też Przemek SP7VC interesująco opowiadający jak zorganizować wyprawę krótkofalarską pod nazwą „Z radiem przez świat”. Janek SP9IFV zorganizował pokaz starych odbiorników radiowych, sięgających czasy od lat 50 – tych. Słoneczna pogoda pozwoliła na pełną sobotnią integrację środowiska krótkofalowców połączoną z ciekawymi opowieściami o przygodach krótkofalarskich – nadawcy dzieli się doświadczeniami z zakresu zawodów, jak też zwykłych łączności o charakterze lokalnym i międzynarodowym. Nawiązanie łączności z obecnym królem Hiszpanii Filipem VI nikogo nie zaskoczyło, ponieważ wielu „rasowych” krótkofalowców nawiązało z nim QSO. Długie Polaków rozmowy trwały do północy. Niestety niedzielna aura pokrzyżowała dalsze plany. Z uwagi na padający deszcz odstąpiono od zawodów strzeleckich z broni wiatrówkowej i zawodów w radiopelengacji amatorskiej tzw. „łowów na lisa”. Świetnie zaopatrzona kuchnia spełniła oczekiwania wszystkich uczestników. Organizatorzy spotkania, mimo niesprzyjających niedzielnych warunków pogodowych, stanęli na wysokości zadania i doskonale się spisali. Zatem do spotkania za rok w większym gronie. Zdjęcia ze spotkania - link.
Info:  Tadeusz Pamięta SP9HQJ


12.    3Z0LH znowu nadaje
W dniach 27.07-03.08.2016 r. grupa krótkofalowców z ZOT PZK (OT14) w składzie: SP1DOZ, SP1DPA, SP1DSZ, SP1FFC, SP1TMN, SQ1EUG, SQ1FYX, SQ1LZS i DL6NTU będzie pracowała ze świateł nawigacyjnych toru wodnego Szczecin - Świnoujście rozmieszczonych na wyspie Uznam IOTA EU-129 przy Kanale Piastowskim.
Praca pod znakiem 3Z0LH (QSL via biuro SP1DPA) przy świetle Brama Torowa 1 W (West) Kanał Piastowski Wejście, oznaczenie według ARLHS POL067 (WW loc JO73ET). Pod znakiem 3Z1BLH (QSL via biuro SP1DOZ) zostaną uaktywnione światła Karsibór Range Front POL058 i Karsibór Range Rear POL059 równocześnie (WW loc JO73DU).
Do polskich dyplomów dla wszystkich świateł  SPPA: „SF” i PGA: „SF01”.
Za łączności ze stacjami pracującymi ze świateł nawigacyjnych toru wodnego  Szczecin - Świnoujście  można uzyskać dyplom:
www.sp1pbw.pl/3Z1LH 1/dyplom.html
Zabieramy ze sobą filtry DuneStar i przewidujemy równoległą pracę 3 radiostacji. Anteny drutowe i GP na KF i 6m oraz wieloelementowe Yagi na 144 i 432 MHz. Aktywność na wszystkich pasmach w zależności od warunków propagacyjnych emisjami CW, SSB i cyfrowymi (dodatkowo FM na 2m i 70 cm) z mocą do 100 W.
Zapraszamy do łączności. Pozdrawiam, Sławek SP1DOZ

13.    "PSZCZELNIK 2016" - IV ZLOT KRÓTKOFALOWCÓW - podsumowanie

2 lipca 2016 r. na terenie Komendy Hufca ZHP w Myśliborzu rozpoczął się IV ZLOT KRÓTKOFALOWCÓW "PSZCZELNIK 2016", w którym uczestniczyło blisko 150 osób.
Wśród gości zlotu znaleźli się Burmistrz Myśliborza Pan Piotr Sobolewski, Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych UMiGm Pan Grzegorz Dąbrowski, Sekretarz ZG PZK  Piotr Skrzypczak SP2JMR, Irena Żądełek i Mieczysław Rogowski właściciele firmy UTDiMD, prezes ZOT PZK Janusz Tylkowski SP1TMN i wielu innych. W zlocie uczestniczyli też strażacy z KP PSP w Myśliborzu, którzy uczyli udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, demonstrowali używany przez siebie sprzęt i... pokonali rosłych krótkofalowców w konkursie przeciągania liny. Tadeusz SP1RKR prowadził konkurs odbioru telegrafii RufzXP. Tutaj najlepszym okazał się Czesław SP3HLM. Drugie miejsce zdobył Krzysztof SP1MGM, a trzecie Wojciech SQ3BMW. W radiolokacji sportowej, którą prowadził Lech SP3JML, pierwsze miejsce zajął Kornel SP1-14078.
Burmistrz Myśliborza  Piotr Sobolewski bardzo zainteresował się stanowiskiem do nadawania lewą nogą. Przystąpił do "egzaminu" i uzyskał licencję QLF.
Janusz SP1TMN razem z Arkadiuszem SP1AKU przeprowadzili konkurs na temat wiedzy o krótkofalarstwie. W zestawach było sporo pytań związanych z klubem SP1PMY, który w tym roku obchodzi 5. lecie swego istnienia. Największą wiedzą z zakresu historii krótkofalarstwa, operatorską i wiedzą o Myśliborskim Klubie Łączności PZK SP1PMY wykazał się Antoni SQ3XBC, który zdobył główną nagrodę - radiotelefon.  Oczywiście były inne konkursy.
Organizatorzy przygotowali rejsy po jeziorze myśliborskim. Odbył się jednak tylko jeden, gdyż ulewa skutecznie zablokowała możliwość wypłynięcia na wodę. Dla chcących poznać historię Myśliborza odbyła wycieczka z przewodnikiem.
Wielu uczestników zlotu zdobyło "Tarczę Myślibora" - odznakę nadawaną przez Stowarzyszenie "Z Biegiem Myśli" za poznanie szlaków turystycznych i historii miasta i regionu.
Sekretarz PZK Piotr Skrzypczak SP2JMR w imieniu Prezesa ZG PZK wręczył honorowe odznaki PZK dla Stefana SP1JJY, Krzysztofa SP1MGM i Czesława SP3HLM.
Burmistrz Piotr Sobolewski dokonując uroczystego otwarcia zlotu krótkofalowców przekazał podziękowania za jego zorganizowanie: "przyczyniając się tym samym do promocji Ziemi Myśliborskiej poprzez działalność na rzecz pasjonatów Środowiska Krótkofalowców. Wyrażając swą wdzięczność życzę jednocześnie dalszych sukcesów w realizacji kolejnych przedsięwzięć".

Sekretarz ZG PZK Piotr Skrzypczak SP2JMR napisał tak:
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w dniu 2. lipca br. na terenie Komendy Hufca ZHP w Myśliborzu odbył się IV Zlot Krótkofalowców „Pszczelnik 2016”. W tegorocznym zlocie uczestniczyło ponad 150 osób. Nazwa „Pszczelnik” nawiązuje do wielkiego wyczynu litewskich pilotów,  którzy na samolocie „Lithuanica” w 1933 roku dokonali przelotu na trasie Nowy York – Kowno. Ten lot niestety zakończył się 17 lipca 1933 wypadkiem w Pszczelniku koło Myśliborza, w którym zginęli piloci Stasys Girenas i Steponas Darius.
Tę ważną dla naszych przyjaciół Litwinów  rocznicę upamiętniają co roku myśliborscy krótkofalowcy działając wg pomysłu wielkiego społecznika i znakomitego organizatora Stefana Jaworskiego SP1JJY założyciela Myśliborskiego Klubu Krótkofalowców  SP1PMY. Klub ten w tym roku obchodzi swoje piąte urodziny.
Wśród gości spotkania znaleźli się Burmistrz Myśliborza Pan Piotr Sobolewski, Kierownik Wydziału Oświaty Kultury i Spraw Społecznych UMiGm Pan Grzegorz Dąbrowski, sponsorzy w osobach Pani Ireny Żądełek i Pana Mieczysława Rogowskiego właściciela firmy UTDiMD, Prezes Zachodniopomorskiego OT PZK Janusz Tylkowski SP1TMN oraz piszący tę relację Sekretarz PZK Piotr Skrzypczak SP2JMR.
Swoistą niekrótkofalarską atrakcją zlotu był udział strażaków z KP PSP  w Myśliborzu, którzy uczyli udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach i demonstrowali używany przez siebie sprzęt, a także pokonali ekipę najsilniejszych krótkofalowców w konkursie przeciągania liny. Jak zwykle przy tego typu spotkaniach można było zaopatrzyć się w sprzęt i osprzęt głównie antenowy oferowany przez Leszka SP1BKS i kilku innych wystawców. Telegrafiści mogli sprawdzić swoje umiejętności w programach RufzXP oraz Morse Runner. Można było też zdobyć certyfikat QLF. Tą tematyką zawiadywał Tadeusz SP1RKR oraz  Mariusz SQ1TAW. Bartek SP3CAI prowadził prezentację na temat HamNetu, który cieszył się b. dużym zainteresowaniem.
Jak zwykle spotkanie było okazją do odznaczeń i wyróżnień oraz podziękowań za pracę społeczną. OH PZK przyznane przez ZG PZK w dniu 9. kwietnia 2016 r. otrzymali Stefan Jaworski SP1JJY, Krzysztof Mruk SP1MGM, Czesław Dubicki SP3HLM. Miałem honor osobiście przypinać naszym zasłużonym Kolegom Odznaki Honorowe PZK.
Spotkanie zakończyło się ogniskiem w późnych godzinach wieczornych. Nieco problemów przysporzyło popołudniowe załamanie się pogody, ale nie przeszkodziło to w rozmowach o krótkofalarstwie i nie tylko.
Info: SP1PMY

14.    SN83LOT NADAJE

Przez cały miesiąc lipiec 2016 r. będzie nadawała stacja okolicznościowa SN83LOT - upamiętniająca 83 rocznicę przelotu przez Atlantyk samolotu "Lituanica". Karty QSL będziemy wysyłać po zakończeniu akcji. Do nas karty prosimy przesyłać via SP1PMY OT PZK nr 14.

15.    SN1923AXL – Radiostacja Babice znów w eterze!

Zapewne wielu z Was słyszało o Transatlantyckiej, Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej w Babicach, znanej powszechnie jako „Radiostacja Babice”. Niezwykły ten obiekt, wybudowany w 1923 roku był najsilniejszą i najnowocześniejszą na owe czasy stacją nadawczą na świecie, pracującą telegrafią na częstotliwościach 14,29 kHz i 16,42 kHz (pasmo 20 kilometrów). Instalację stanowiło dziesięć wież o wysokości 127 metrów każda. Konstrukcja miała długość 4 kilometrów, jej nieco młodszą bliźniaczką jest do dziś istniejąca stacja Varberg w szwedzkiej miejscowości Grimeton. Radiostacja Babice zapewniła natychmiastową łączność z całym globem uniezależniając Polskę od tzw. transatlantyckiego kabla telegraficznego i - razem z dwiema wielkimi inwestycjami lat dwudziestych: Centralnym Okręgiem Przemysłowym i Portem Gdynia - przyczyniła się do szybkiego rozwoju II Rzeczypospolitej. W czasie Kampanii Wrześniowej 1939 r. o Radiostację Babice toczyły się zacięte walki, bohaterska obrona obiektu dowodzona przez mjr. Decowskiego znana jest do dziś jako „Warszawskie Termopile”. Po przejęciu radiostacji, Niemcy używali jej między innymi do komunikacji z pozostającymi w zanurzeniu u-bootami grasującymi po Atlantyku.
W 1945 r., w przeddzień wyzwolenia, wycofujące się wojska niemieckie wysadziły w powietrze budynek nadajnika, a także dziesięć potężnych wież podtrzymujących system antenowy. Radiostacja Babice zamilkła na zawsze.
Od jakiegoś czasu nasz klub współdziała ze Stowarzyszeniem „Park Kulturowy Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza” (http://radiostacjababice.org/). W tym roku przypada 93 rocznica wybudowania Radiostacji Babice, oraz 77 rocznica jej obrony we wrześniu 1939 roku.
Uznaliśmy, że zorganizowanie stacji okolicznościowej związanej z tymi jubileuszami byłoby znakomitym sposobem uczczenia pamięci o TRCN, oraz zaniesienia wieści o niej w świat.
Jak pomyśleliśmy, tak zrobiliśmy. Właśnie otrzymaliśmy informację o przyznaniu znaku SN1923AXL (bo AXL właśnie był pierwszym znakiem wywoławczym Radiostacji Babice), pod którym nadawać będziemy tej jesieni. Zaczynamy 25 września przed Urzędem Gminy Babice (a jakże!), stacja pracować będzie do 25 listopada i poparta będzie akcją dyplomową. To dopiero pierwsza informacja, jednak już teraz pragniemy zaprosić Was do nawiązywania z nami łączności. Więcej informacji wkrótce.
VY 73 de SP5KAB

16.    FM-LINK - ogólnopolska amatorska sieć łączności FM
FM-LINK to pierwsza, ogólnopolska amatorska sieć łączności FM. Ma ona w zamyśle służyć łatwemu nawiązywaniu łączności pomiędzy stacjami mobil poruszającymi się po całym kraju. Ale do korzystania z niej gorąco zapraszamy wszystkich licencjonowanych radioamatorów.
Sieć składa się z grupy wielu przemienników FM UHF połączonych ze sobą w trwały sposób. Dzięki temu zawsze, każdy korespondent słyszany jest jednocześnie na wszystkich przemiennikach naszej sieci. To więc trochę tak, jak w cyfrowych systemach łączności. Z tym, że nie trzeba znać żadnych kodów, czy numerów ID. Wystarczy nasłuchiwać i nadawać na dowolnym z przemienników połączonych w sieć FM-LINK, by prowadzić łączność o ogólnopolskim zasięgu. Aktualnie sieć składa się z 6 przemienników. Ich zasięgi i jednocześnie zasięg całej sieci obrazuje powyższa mapka. Ostatnio działa również w ogólnopolskiej sieci łączności FM przemiennik obejmujący okręg SP6.
Jeśli jesteś lub zamierzasz być operatorem amatorskiego przemiennika FM w paśmie 430 MHz i chcesz się do naszej sieci przyłączyć – napisz do nas. Formularz kontaktowy jest w zakładce kontakt.

17.    Radiostacja okolicznościowa HF25HKZ
Od 1 czerwca do 31 sierpnia  2016 roku czynna będzie radiostacja okolicznościowa o znaku wywoławczym HF25HKZ. Okazją do uruchomienia tej stacji jest 25 rocznica powstania Harcerskiego Klubu Żeglarskiego w Turawie. Inicjatorem tego wydarzenia jest nasz Kolega klubowy Klaudiusz Rutkowski SQ6KMM z Krapkowic (sekretarz naszego OT-11 PZK Opole). Jest on również od wielu lat zapalonym żeglarzem, członkiem Harcerskiego Klubu Żeglarskiego. Wyżej wymieniony klub powstał w czerwcu 1991 roku z inicjatywy instruktorów ówczesnego Chorągwianego Ośrodka Wodnego w Turawie. Stacja będzie obsługiwana przez operatorów Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ. Praca odbywać się będzie przeważnie w dni wolne od pracy. Dane stacji HF25HKZ: QTH – TURAWA; SPFF-0517; SPPA-UOP; PGA-OP13; Lokator JO90BR;  QSL via SP6PAZ – biuro OT-11 PZK Opole.
Więcej informacji o Harcerskim Klubie Żeglarskim można znaleźć na oficjalnej stronie www.hkz-turawa.pl
Info: Krzysztof Bieniewski SP6DVP

18.    Stacja okolicznościowa SN200SGGW
Z okazji 200 lat wyższego kształcenia rolniczego w na ziemiach polskich - od Instytutu w Marymoncie do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Ursynowie - pracuje stacja okolicznościowa o znaku SN200SGGW.
Poza upamiętnieniem tego jubileuszu jest to doskonała okazja do promocji krótkofalarstwa wśród społeczeństwa (udział stacji w „Dniach SGGW” na kampusie przy ul. Nowoursynowskiej w Warszawie) oraz zainteresowania naszym hobby grupy studentów. Aktywność przewidziano jest w okresie od 1.05.2016 do 31.12.2016 r. Karty QSL przez biuro (via SP5TAT, OT-73), LoTW i eQSL.
W 2016 r. mija 200 lat od założenia Instytutu w Marymoncie - pierwszej uczelni o profilu rolniczym i leśnym na ziemiach polskich. Współczesna Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest bezpośrednim spadkobiercą tej instytucji. Aktualnie SGGW tworzy 13 wydziałów, ponad 25 tysięcy studentów, 1200 nauczycieli akademickich, a oferta obejmuje 37 kierunków studiów i 180 specjalności. O historii i dniu dzisiejszym SGGW można dowiedzieć się więcej na stronie SN200SGGW profilu QRZ.com: https://www.qrz.com/lookup/SN200SGGW oraz na stronach internetowych Uczelni: http://www.sggw.pl.
Info: Michał SP5TAT

19.    Szanowni Słuchacze i Odbiorcy Komunikatów Sekretariatu ZG PZK

Po kilku opublikowanych życiorysach ludzi zasłużonych dla polskiego krótkofalarstwa zastanawialiśmy się nad kontynuacją prac. Ostatecznie uznaliśmy, że nasza praca ma służyć głównie nowym pokoleniom krótkofalowców i należy ją  mimo wszystko realizować dalej. Apelujemy, aby wszyscy zabierający głos w tej sprawie byli tak uprzejmi i przekazali nam skany, kopie dokumentów, na podstawie których jak sądzimy opierali dyskusję-wywody, itp.
Uzupełnimy życiorys Anatola Jeglińskiego SP5CM o każdą prawdę, która wskazana zostanie co najmniej w dwóch niezależnych i niewykluczających się dokumentach – wiarygodnych zeznaniach. Z góry serdecznie dziękujemy.
Informujemy, że w najbliższych tygodniach pragniemy zająć się działalnością nieżyjących już: Kol: Haliny Malinowskiej-Bratescu SP3RAI (ex SP3KYL, CV5KYL), Tadeusza OD5LX (ex SP1CS, OD5GB), Henryka SP9ZD, Klemensa SP2BE, Adama SP6OF. Liczymy na liczny odzew podobnie jak w ubiegłym tygodni. Czekamy za materiałami obiecanymi wcześniej przez kilkunastu kolegów z grona żyjących.
W imieniu zespołu:
Vy73! Ryszard SP3CUG

20.    Informacja Świata Radio
Krzysztof Dąbrowski OE1KDA przedstawia kolejny tom. Tym razem "Radiostacje i odbiorniki z cyfrową obróbką sygnałów (SDR) - tom 3". Do pobrania (pdf)
http://www.swiatradio.com.pl/virtual/modules.php

21.    Skrócony spis treści Świata Radio 8/2016
AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
ANTENY: Montaż wtyków koncentrycznych
TEST: Icom IC-7300
PREZENTACJA: Modem Tracker AVRT7, Hytera PT580H Plus, Nowe streamery IP
ŁĄCZNOŚĆ: Raporty w emisjach cyfrowych
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i OT PZK
WYWIAD: Kolekcjonuję klucze telegraficzne
HOBBY: TR Plessey wczoraj i dziś: Sequencer SP5MG
DIGEST: Amatorskie transceivery QRP
DYPLOMY: Dyplomy ukraińskie
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA
 
KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 8/2016
Audiencja u Pani Minister Cyfryzacji
Krótkofalowcy na Festiwalu Organizacji Pozarządowych
XXII KZD z za stołu prezydialnego
Życiorys krótkofalarski SP5HS
Silent Key’s

22.    Letni Serwis Informacyjny Radiowego Biuletynu Informacyjnego - lipiec, sierpień i wrzesień 2016 r.
Redakcja Radiowego Biuletynu Informacyjnego przedstawia swój komunikat na lipiec, sierpień i wrzesień 2016 r. Komunikat  będzie sukcesywnie uzupełniany nowymi informacjami przesłanymi do RBI przez słuchaczy. Redakcja nie przerwała swojej  działalności. Latem też działa. Prosi o przesyłanie wiadomości na stronę internetową: www.rbi.ampr.org. Tam znajdują się adresy mailowe, na które można wysłać nowe informacje. Można również skorzystać z adresów mailowych: sp5bld@poczta.onet.pl, sp5bld@wp.pl lub radiowybiuletyninformacyjny@wp.pl. Na portalu internetowym: www.rbi.ampr.org znajdują się wszystkie telefony kontaktowe.
Okres wakacyjny sprzyja tradycyjnym wyjazdom nad morze, jeziora i w góry. Trwają imprezy i spotkania krótkofalarskie. W niektórych spotkaniach Redakcja RBI będzie uczestniczyła. Jednak o wielu pewnie nie wie.
Otrzymaliśmy już zaproszenia na V Zjazd Techniczny w Burzeninie koło Sieradza. Tam pojedziemy z mikrofonami, kamerą i zrealizujemy reportaż filmowy na ten temat.
Zbliża się okres różnych imprez w okolicy Zakopanego. Warto te spotkania filmować. W  sierpniu odbędzie się tradycyjny Weekend Latarniany. Pewnie wielu krótkofalowców polskich będzie uczestniczyło w tej imprezie. Które kluby krótkofalarskie i którzy krótkofalowcy indywidualni będą pracowali na polskich latarniach morskich? Wiem, że Kolega Adam Sławski SP1ZZ, ze Słupska, wybiera się na latarnię morską w nadmorskiej miejscowości Ustka. A gdzie będą pracowali inni? Redakcje Radiowego Biuletynu Informacyjnego czeka na informacje dotyczących pracy z terenowych QTH.
Informuję, że Redakcja RBI będzie tam, gdzie jest lub będzie zaproszona.
Na koniec tego krótkiego felietonu trochę wspomnień. 40 lat temu w lipcu 1976 r. rozpocząłem moją  działalność dziennikarską, również w Redakcji Radiowego Biuletynu Informacyjnego. W październiku 2016 r. mija 10 lat nadawania RBI w Internecie. Letnie pozdrowienia. VY¬ 73! Jurek SP5BLD

Bogdan Pyk SP7BRM  s.k.

W dniu 15 czerwca br. odszedł do krainy wiecznych DX-ów o nasz klubowy kolega  Bogdan SP7BRM. Wieloletni Prezes w latach 70-80-tych ubiegłego wieku i współzałożyciel w 1966 roku Klubu Krótkofalowców  PZK SP7PAD w Sochaczewie.  Pogrzeb odbył się 17 czerwca br.
Informacja: Stanisław SP7MJL
--------------------------------------------------------------------------------------------
Jan Pietras SP9ADI s.k.
Mamy smutny obowiązek poinformować, iż w dniu 19 lipca br., po długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 83 lat, odszedł od nas nasz wieloletni Przyjaciel i serdecznyKolega, Jan Pietras SP9ADI. Uroczystości żałobne odbędą się na cmentarzu komunalnym w Wieliczce, w dniu 22 lipca (piątek), o godz. 14:30.Janku pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci!
Przyjaciele i Koledzy z OT-12 PZK
Koleżanki i Koledzy - krótkofalowcy Krakowa


Redakcja komunikatu dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Waldemarowi 3Z6AEF, Michałowi SQ6IYV, Bożenie SP9MAT, Andrzejowi SP5AHT, Stanisławowi SP7MJL, Ryszardowi SP3CUG, Henrykowi SP9FHZ, Józefowi SQ9EJ, Krzysztofowi SP6DVP, Jurkowi SP5BLD, Michałowi SP9XWM, Michałowi SP5TAT,  Klubowi SP5KAB, OT12, SPDXC, organizatorom V Zjazdu Technicznego Burzenin 2016.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.
Prosimy nie formatować tekstu, utrudnia to pracę Redakcji przy składaniu całości komunikatu. Redakcja zastrzega sobie prawo do adiustacji i dokonywania zmian formalnych w materiałach.
Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwanego dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.
   
Redakcja: Piotr SP2JMR, Zygmunt SP5ELA, Piotr SP8MRD, Jurek SP3SLU – nadający komunikaty środowe PZK.


Załącznik do komunikatu.


Regulamin Dyplomu ŚDM 2016

1.    Dyplom wydawany jest z okazji 2-gich Światowych Dni Młodzieży w Polsce oraz pobytu Ojca Świętego Franciszka w Krakowie, przez Małopolskie Stowarzyszenie Krótkofalowców  OT PZK w Krakowie. 
2.    Dyplom wydawany jest dla nadawców indywidualnych, nasłuchowców oraz stacji klubowych (polskich i zagranicznych), pracujących w pasmach KF i UKF.  
3.    Do dyplomu zalicza się łączności przeprowadzone w terminie od 27-31 lipca 2016 r.
4.    Pasma i emisje dowolne 
5.    Punktacja: nawiązanie w w/w czasie jednej łączności ze stacją organizatora HF2SDM 
6.    Koszt dyplomu: 17,50 zł.
Wpłaty prosimy wpłacić na konto Oddziału:
12 1240 4650 1111 0010 3184 3657
7. Zgłoszenia należy przesłać w terminie do 15 sierpnia 2016 r. na adres mailowy sp9pkz@op.pl lub pocztą na adres:
MSK OT PZK w Krakowie
Skr. poczt. 606,
30-960 Kraków 1

news: Ikonka_PDF_50px.jpg Komunikaty KS 2016
              Komunikat KS-28

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

68,337,715 Unikalnych wizyt