PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3623 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 1
Użytkowników online: 0
RSS

KS-27. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 13.07.2016
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZK
news: pzk_new.jpg

                     KOMUNIKAT wakacyjny NR 27/2016 z dnia 13 Lipca 2016 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy naszych komunikatów. Oto najnowsze informacje z minionego okresu.

1.    Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i rola KASŁK

Krakowska Amatorska Sieć Łączności Kryzysowej OT-12 PZK ogłasza na czas ŚDM w dniach 25.07-31.07.2016 r. stan alarmowy podwyższonej gotowości w zakresie realizacji rezerwowej łączności radiowej. W tym czasie będzie czynna w Krakowie stacja sztabowa SP0MASR w celu podniesienia standardów bezpieczeństwa z trzech alternatywnych lokalizacji na terenie Krakowa, położonych w sposób umożliwiający swobodną łączność z terenem Brzegów oraz całym województwem. W razie potrzeb KASŁK będzie utrzymywać bezpośredni kontakt z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Główna rola działań - realizacja radiowego pomostu łączności z Brzegami w razie sytuacji paraliżu podstawowych systemów łączności oraz w przypadku zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego na miejscu. KASŁK będzie też monitorować sytuację pogodową mogącą mieć wpływ na bezpieczeństwo pielgrzymów i Krakowa w razie wystąpienia określonych zagrożeń. Trwa finalizacja organizacji dyżurów zespołu KASŁK. Jeżeli ktoś z krótkofalowców, głównie z Krakowa i okolic, jest zainteresowany współpracą w tym zakresie prośba o kontakt ze mną, mail poniżej.
Pozdrawiam, Michał SP9XWM
Koordynator SP EmCom PZK Koordynator KASŁK OT-12 PZK

2.    IV Zlot Krótkofalowców „Pszczelnik 2016”

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w dniu 2. Lipca br. na terenie Komendy Hufca ZHP w Myśliborzu odbył się IV Zlot Krótkofalowców „Pszczelnik 2016”. W tegorocznym zlocie uczestniczyło ponad 150 osób. Nazwa „Pszczelnik” nawiązuje do wielkiego wyczynu litewskich pilotów, którzy na samolocie „Lithuanica” w 1933 roku dokonali przelotu na trasie Nowy York – Kowno. Ten lot niestety zakończył się 17 lipca 1933 wypadkiem w Pszczelniku koło Myśliborza, w którym zginęli piloci Stasys Girenas i Steponas Darius.
Tą ważną dla naszych przyjaciół Litwinów  rocznicę upamiętniają co roku myśliborscy krótkofalowcy działając wg. pomysłu wielkiego społecznika i znakomitego organizatora Stefana Jaworskiego SP1JJY, założyciela Myśliborskiego Klubu Krótkofalowców SP1PMY.
Klub ten w tym roku obchodzi swoje piąte urodziny.
Wśród gości spotkania znaleźli się Burmistrz Myśliborza Pan Piotr Sobolewski, Kierownik Wydziału Oświaty Kultury i Spraw Społecznych UMiGm Pan Grzegorz Dąbrowski, sponsorzy w osobach Pani Ireny Żądełek i Pana Mieczysława Rogowskiego właściciela firmy UTDiMD, prezes Zachodniopomorskiego OT PZK Janusz Tylkowski SP1TMN oraz piszący tę relację sekretarz PZK Piotr Skrzypczak SP2JMR.
Swoistą niekrótkofalarską atrakcją zlotu był udział strażaków z KP PSP w Myśliborzu, którzy uczyli udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach i demonstrowali używany przez siebie sprzęt, a także pokonali ekipę najsilniejszych krótkofalowców w konkursie przeciągania liny.
Jak zwykle przy tego typu spotkaniach można było zaopatrzyć się w sprzęt i osprzęt głównie antenowy oferowany przez kilku wystawców.
Telegrafiści mogli sprawdzić swoje umiejętności w programach RufzXP oraz Morse Runner. Można było też zdobyć certyfikat QLF. Tą tematyką zawiadywał Tadeusz SP1RKR oraz  Mariusz SQ1TAW. Bartek SP3CAI prowadził prezentację na temat HamNetu, który cieszył się b. dużym zainteresowaniem.
Jak zwykle spotkanie było okazją do odznaczeń i wyróżnień oraz podziękowań za pracę społeczną. OH PZK przyznane przez ZG PZK w dniu 9. kwietnia 2016 r. otrzymali Stefan Jaworski SP1JJY, Krzysztof Mruk SP1MGM, Czesław Dubicki SP3HLM.
Miałem honor osobiście przypinać naszym zasłużonym Kolegom Odznaki Honorowe PZK. Spotkanie zakończyło się ogniskiem w późnych godzinach wieczornych. Nieco problemów przysporzyło załamanie się pogody ok. godz. 14.00, ale nie przeszkodziło to w rozmowach o krótkofalarstwie i nie tylko.
Info: Piotr SP2JMR - sekretarz PZK

3.    W TVP Bydgoszcz o krótkofalarstwie i ŚDM
W dniu 6. lipca  przed kamerą Regionalnej Telewizji Bydgoskiej nagrałem krótką wypowiedź na temat krótkofalowców i ich udziale w Światowych Dniach Młodzieży.
Materiał był wyemitowany w tym samym dniu na TVP Bydgoszcz, w Dzienniku Regionów, ok. godziny 22.15. Materiał był dwuczęściowy - pierwszą część nagrała TVP Kraków z przedstawicielem stowarzyszenia „Ryjek” Wojtkiem Bielakiem SQ9PBS, który prezentował sprzęt oraz omówił ogólne zasady działania środowiska krótkofalowców z Krakowa i okolic w tworzeniu sieci rezerwowej łączności podczas ŚDM.
Info: Piotr SP2JMR – sekretarz PZK

4.    90. lecie powstania Lwowskiego Klubu Krótkofalowców
KOLEŻANKI I KOLEDZY !
Otrzymałem upoważnienie od Prezesa Zarządu LKK Kolegi Iwana UR5WD do poinformowania wszystkich Członków Honorowych LKK oraz Polskich Krótkofalowców o miejscu i warunkach uczestniczenia w okolicznościowym spotkaniu z okazji 90. lecia powstania Lwowskiego Klubu Krótkofalowców.
Spotkanie odbędzie się w dniach 9-11 września 2016 r. w miejscowości Brzuchowice, około 11 km od Lwowa, w Ośrodku Wypoczynkowym "Perła Lwowa".
Dojazd z pod Hotelu "Lwów", w pobliżu budynku Opery pl. Centralny, autobusem nr 8 lub 22, czas przejazdu około 20 minut.  Istnieje możliwość wynajęcia pokoju 1, 2, lub 4 osobowego  w cenie około 80 do 150 Hrywni oraz wyżywienia trzy posiłki dziennie w cenie około 125 Hrywni, na miejscu znajduje się parking dla samochodów.
Osoby które zechcą wziąć udział w spotkaniu proszone są o zgłaszanie swego udziału oraz rezerwację miejsca w hotelu drogą elektroniczną na adres ot35@o2.pl, podając jedynie Imię i Nazwisko, miejscowość, znak krótkofalarski.
Opłaty za zamówione noclegi oraz wyżywienie uiszczane będą przez uczestników gotówką w dniu przyjazdu w recepcji hotelu.
Kolejne ewentualne informacje organizacyjne będę przekazywał po ich otrzymaniu od Prezesa lub Sekretarza Zarządu LKK.
Pozdrawiam wszystkich, Zbyszek SP8AUP wiceprezes Zarządu LKK

5.    Aktywności krótkofalarskie w Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu

Prywatne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące (skrót: PLSO Salez), a wraz z nim Wrocław, dołączy do wąskiego grona szkół oraz miast biorących udział łączności ARISS. 19 maja 2016r w bazie danych ARISS pojawiła się akceptacja wniosku wysłanego przez Salez. Nauczycielka biologii, dr Magdalena Szewczyk o ARISS usłyszała w „Trójce”. Do współpracy namówiła nauczycielkę fizyki i informatyki, mgr Annę Bukiewicz-Szul, która z kolei nawiązała współpracę z Dolnośląskim Oddziałem Terenowym Polskiego Związku Krótkofalowców. Niedługo potem powstał szkic projektu wraz programem edukacyjnym do realizacji w roku szkolnym 2016/2017. Wniosek wraz z wymaganymi dokumentami został wysłany do ARISS Europa, a następnie jako jeden z nielicznych z Polski został zaakceptowany.
22. czerwca br., tuż przed wakacjami, odbył się w szkole wstępny dzień poświęcony tematyce ARISS. Wydarzenie rozpoczął wykład poprowadzony przez Panią Bukiewicz-Szul o ARISS, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz o zaplanowanych w szkole wydarzeniach w ramach projektu.
Kolejnym punktem programu była lekcja języka angielskiego, na której młodzież oglądała filmy anglojęzyczne dotyczącej tematyki ARISS oraz ISS i wspólnie z mgr Ewą Jaroszczuk – nauczycielką j. angielskiego omówiono specjalistyczne słownictwo, które w nich występowało.
Najważniejszym i najciekawszym wydarzeniem była wizyta przedstawicieli Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców we Wrocławiu, prezesa OT PZK i PZK Waldemara Sznajdera 3Z6AEF, wiceprezesa OT PZK Piotra Walasa SQ6VY oraz Włodzimierza Tarnowskiego SQ6NLN. Panowie przedstawili idee: krótkofalarstwa, projektu ARISS, oraz omówili wszystkie aspekty działalności Polskiego Związku Krótkofalowców. Młodzież otrzymała bardzo dużo materiałów związanych z PZK. Reprezentanci klubu SP6ZWR dali możliwość i okazję do obejrzenia oraz wypróbowania różnego sprzętu radioamatorskiego. Kilkoro uczniów Salezu nawiązało swoje pierwsze połączenia radiowe poprzez „wywołanie ogólne”. Było to bardzo ciekawe przeżycie dla młodzieży.
Ostatnim punktem programu dnia była emisja filmów anglojęzycznych ukazujących życie astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), które zaciekawiły nawet najmniej oddanych słuchaczy.

W ramach realizacji projektu ARISS, Liceum Salezjańskie wraz z PZK przygotowało na najbliższy czas wiele aktywności takich jak: warsztaty astrofizyczne, krótkofalarskie oraz fotograficzne; konkursy międzyszkolne (kapsuła ludzkości, fotograficzny, literacki), szereg wykładów o tematyce astrofizycznej, radioamatorskiej; zajęcia lekcyjne dedykowane i sprzężone z tematyką projektu, obserwacje nieba, emisja filmów, wyjazd na Ogólnopolską Konferencję ARISS do Ostrowa Wielkopolskiego (22 X 2016) i wiele innych atrakcji. Projekt w kilku miejscach będzie się pokrywał z innym realizowanym przez Liceum Salezjańskie projektem w ramach Erasmus+, dotyczącym wulkanów.
Pod koniec listopada 2016 r. planowana jest wielka, medialna uroczystość, na której podsumowane zostaną etapy realizacji projektu i nastąpi spektakularne radioamatorskie połączenie ze stacją kosmiczną. Połączenie ma być zrealizowane wspólnie z włoską szkołą Scuola Secondaria di Primo Grado “Niccolò Pisano” z Pizy. Obie szkoły ubiegają się o radiowe połączenie z astronautą wraz z wizją na żywo odbieraną w paśmie radioamatorskim w ramach nowatorskiej technologii HAM TV, jednak o tym, czy to się uda zrealizować dowiemy się przed samym połączeniem z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.
Więcej informacji w tym zdjęcia z wydarzenia są dostępne na ariss.pzk.org.pl.
Galeria fotograficzna z imprezy jest pod adresem: http://slo-wroc.pl/box4-menu_photo-box5-headline_news-window2-main_photo_small-id-890.html
Informacje dostarczyła: nauczycielka Anna Bukiewicz-Szul, do Sekretariatu PZK przekazał Armand Budzianowski SP3QFE.

6.    Amateur Radio Kids Day w Inowrocławiu

W sobotę 18 czerwca 2016 roku na terenie Szkoły Podstawowej nr 11 odbył się  Amateur Radio Kids Day. Inowrocławskie Kluby Krótkofalowców SP2KCW i SP2ZCH zorganizowały dla grupy uczniów SP nr 11 Krótkofalarski Dzień Dzieci i Młodzieży. Dzieci pod opieką Henryka Procka dzielnie rozgłaszały na pasmach znak Inowrocławskiego Klubu Krótkofalowców SP2KCW. Młodzi adepci nawiązali wiele łączności z krótkofalowcami z terenu kraju.
„To kolejna, znakomita okazja do promocji krótkofalarstwa w regionie. Mam nadzieje, że to wydarzenie zapoczątkowało cykliczność takich spotkań.” – Karol Legumina Pełnomocnik Prezydenta Miasta Inowrocławia ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Młodzieżą.
„Dzisiejsza impreza jest początkiem stałej współpracy. Na całym świecie tysiące dzieci i młodzieży aktywnie spędzało czas przy radiostacji. Nie ma chyba lepszej okazji do tego, aby zainteresować młode pokolenie.” – Henryk Procek opiekun grupy uczniów z SP nr 11.
„Dzień aktywności dzieci nie ma charakteru konkursu ani zawodów radiowych. To zabawa, edukacja i kolejna próba propagowania magii radiowego hobby. Impreza powraca dwa razy w każdym roku, latem oraz zimą” - pzk.org.pl/news.php?readmore=3770
Na koniec zmagań z radiem każdy z uczestników łączności otrzymał certyfikat „On the air” potwierdzający przeprowadzenie łączności w amatorskiej służbie radiokomunikacyjnej w klubie SP2KCW.
W załączeniu grupowe zdjęcie i wzór pamiątkowego dyplomu. W razie potrzeby dysponujemy większa ilością zdjęć.
Kontakt w sprawie: tel: 660216948, mail: klub@sp2kcw.pl
Pozdrawiam, Wojciech SQ2WSZ - Prezes Klubu SP2KCW

7.    Krótkofalarski  Grill  Kruszwica  2016
W dniach od 30 czerwca do 03 lipca 2016 odbyło się kolejne już spotkanie krótkofalarskie, na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Kruszwica (Mysia wieża), przy ośrodku żeglarskim "POPIEL", na ul. Żeglarskiej 1. Jak zwykle tradycyjnie pogoda  i humory uczestnikom dopisały.
W spotkaniu uczestniczyło ok. 50  osób zarówno krótkofalowców jak osób im towarzyszących. Spotkanie miało charakter otwarty, jednakże, żeby tradycji stało się zadość na tego typu spotkaniach koledzy; Zbyszek SP2IU, Grzegorz SP3CSD (Prezes OTC Klub), Czesław SP7JSG, Wiesiek SP2FH, Andrzej SP2CA, Koledzy z Klubu SP2PUT, Wiesiek SQ5ABG przedstawili swoje krótkie, bardzo ciekawe prezentacje, które spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchających. Tą drogą składamy serdeczne podziękowanie kolegom prezenterom. Przy smacznym grillu dyskusji nie było końca.
W czasie spotkania czynne były radiostacje amatorskie przy pomocy których nawiązano szereg łączności. Po raz pierwszy tradycyjne niedzielne spotkanie Członków Klubu OTC Grzegorz SP3CSD prowadził z Kruszwicy. W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy przybyłym gościom oraz kolegom z Klubu SP2KCW za czynną pomoc  w organizacji Spotkania „ Krótkofalarski Grill Kruszwica  2016”
Zdjęcia  z Spotkania można zobaczyć na stronie: http://www.radiokomunikacja-serwis.pl/2016/. Do zobaczenia za rok w Kruszwicy.

Info: Darek SP2UKD, Roman SP2GTJ

8.    SN360BPW
W okresie 18.07.2016 – 07.08.2016 będzie nadawała stacja okolicznościowa pod znakiem „SN360BPW”. Informacje na QRZ.com.
Organizatorem znaku okolicznościowego jest klub SP5POT przy 37 OT PZK. Stacja ma na celu upamiętnienie bitwy Polski ze Szwedami jaka odbyła się 28.07.1656 – 30.07.1656 r. na terenie prawobrzeżnej części Warszawy.
W dniach 30-31.07.2016 stacja będzie nadawała plenerowo z miejsca bitwy 
Park Nad Balatonem na Warszawskim Gocławiu, w pozostałe dni z QTH siedziby klubu.
73’ Piotr SQ5PTZ - Członek klubu SP5POT

9.    Życiorysy znanych krótkofalowców - Anatol Jegliński (1910-1997) SP5CM

Anatol Jegliński urodził się 20.08.1910 r. w Omsku na Syberii. Kolejnym miejscem zesłania rodziny Anatola był Tomsk. Do Polski wrócił w 1922 r. gdzie z rodzicami osiedli się w Białymstoku. W tym samym roku rodzina Jeglińskich przeniosła się do Łap. Tam uczęszczał do Szkoły Powszechnej, w której spotkał się pierwszy raz z odbiornikiem radiowym. W 1926 r. (mając 16 lat) własnoręcznie zbudował pierwszy odbiornik detektorowy. W kolejnym roku rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Technicznej w Wilnie. W ramach działalności Koła Fizyków działającego w szkole spotykał się z krótkofalowcami wileńskimi: Stefanem Gałkowskim SP1MN i Michałem Nowickim SP3MN. Efektem spotkań było zapisanie się Anatola do Wileńskiego Klubu Krótkofalowców, a następnie otrzymanie licencji nasłuchowej o znaku PL 57.
Za pośrednictwem, zbudowanego przez siebie odbiornika  mógł wejść w świat krótkofalarstwa. W listopadzie 1929 r. otrzymał  nadaną przez Wileński Klub Krótkofalowców licencje ze znakiem SP3MG. Szybko pojawił się na pasmach amatorskich - wyłącznie na telegrafii. Po ukończeniu szkoły  w 1931 r. wrócił do Łap, gdzie podjął pracę w warsztatach kolejowych (obecnie Kolejowe Zakłady Naprawy Taboru Kolejowego).
W tym samym roku  uzyskał oficjalną licencje wydaną przez MPiT  o znaku SP1CM. Kilka miesięcy później otrzymał nakaz pracy do Bydgoszczy. Tam spotkał się z kolegą znanym z fal radiowych Leonem Porzyńskim SP1CF, który był właścicielem warsztatu radiowego zlokalizowanego na ulicy Królowej Jadwigi. Wtenczas obaj podjęli aktywne działanie propagandowe w okolicznych miastach w wyniku czego pojawiały się nowe licencje. W grupie nowych krótkofalowców byli  tak znani później koledzy jak: Klemens SP1LX (po wojnie SP2BE) czy Konstanty SP1CA. Anatol wraz z kolegami postanowił założyć klub Krótkofalowców w Bydgoszczy. Nie było to wtedy takie łatwe ponieważ w tym czasie bydgoskie podlegało okręgowi  poznańskiemu działającemu w strukturach LKK. Poznański Klub Krótkofalowców zniechęcał poprzez wysłanników w osobach SP3KX i SP1AE do tworzenia nowych struktur w Bydgoszczy. Mimo to na mocy aktualnego statutu PZK 4 maja 1933 r. odbyło się zebranie organizacyjne Bydgoskiego Klubu Krótkofalowców. Jednak z powodu niedostatecznej liczby członków w Bydgoszczy funkcjonował oddział PKK. Samodzielną egzystencję BKK rozpoczął z dniem 1 października 1933 r.
Anatol SP1CM wybrany zostaje członkiem zarządu klubu. Na kolejnych Walnych Zebraniach  wybierany był na funkcję sekretarza, następnie Wiceprezesa, a 5 marca 1939 r. wybrano Prezesem BKK. W ramach działalności klubowej SP1CM organizuje kursy odbioru i nadawania alfabetu Morse dla początkujących i zaawansowanych. Angażuje się również w działalność Zarządu Głównego PZK. I tak na Walnym Zgromadzeniu PZK, które odbyło się  28-29 kwietnia 1934 r. zostaje wybrany do Komisji Weryfikacyjnej i Komisji Podziału Terytorialnego.
Natomiast na Walnym Zgromadzeniu, które miało miejsce w dniach 5 i 6 czerwca 1938 w Bydgoszczy zostaje ponownie wybrany członkiem ZG PZK.
Chciałoby się powiedzieć, że historia kołem się toczy. Gdy w1976 roku podjąłem się (SP3CUG) zorganizowania Oddziału PZK w Lesznie miałem duże problemy i złą opinię wystawioną przez ZOW PZK w Poznaniu. Opinia ta dotarła do ZG, którego Sekretarzem i Dyrektorem Biura był nie kto inny jak Anatol SP5CM. Wprowadzony w błąd potraktował mnie po żołniersku. Gdy jednak dotarł do Warszawy protokół ze spotkania założycielskiego, otrzymałem od SP5CM list odwołujący przykre słowa i propozycję pilnego kontaktu. Kilka miesięcy później, przy okazji jakiegoś spotkania w ZG PZK, SP5CM podszedł do mnie podał rękę jeszcze raz przeprosił.
Tej sytuacji nigdy nie zapomnę, bo ona już wtedy uzmysłowiła mi, początkującemu  działaczowi PZK, z jak wielkim człowiekiem-krótkofalowcem mam do czynienia. Obecnie po czterdziestu latach mam wyjątkowa satysfakcję spisania życiorysu tak bardzo zasłużonego człowieka naszego Związku.
Mimo wielu problemów, dzięki pomocy ze strony organizacji Kolejowego Przysposobienia Wojskowego, Anatolowi udało się uruchomić na początku stację klubową o znaku SP1ON. Aktywność organizacyjna nie przeszkadzała mu być aktywnym na pasmach KF. W 1937 r. zdobył dyplom WAC, a tuż przed wybuchem wojny miał zaliczonych 62 kraje.
29 czerwca 1940 r. wywieziony został wraz z rodziną na Syberię. W 18 maja 1943 r. zgłosił się do formującej się I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Jego pierwszym zadaniem było szkolenie łącznościowców. Pod Lenino pełnił funkcję  osobistego radiotelegrafisty generała Berlinga. Po dotarciu I Dywizji do Warszawy jako ochotnik został zrzucony wraz z radiostacją  w Bory Tucholskie. Z tego rejonu przekazywał do sztabu I Armii Wojska Polskiego meldunki o aktualnych przegrupowaniach wojsk niemieckich na trasie przemarszu wojsk polskich w kierunku Bydgoszczy, a następnie w stronę Wału Pomorskiego. Od  maja 1944 r. do lipca 1945 r. był oddelegowany do Armii Radzieckiej. Służbę wojskowa kończył w stopniu porucznika. Skierowany został do pracy w Ministerstwie  Bezpieczeństwa Publicznego, a następnie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Pełnił kolejno odpowiedzialne kierownicze funkcje w Departamentach Łączności Radiowej. Był szefem Zarządu Wydzielonej Łączności Radiowej MSW, a następnie szefem Zarządu Łączności MSW. Na emeryturę odszedł w stopniu pułkownika.
Jego pozycja zawodowa bezsprzecznie  ułatwiła mu działania umożliwiające reaktywowanie PZK. Gdyby nie tacy ludzie jak SP5CM, SP8CK  SP7HX i inni losy PZK, a może całego krótkofalarstwa  polskiego wyglądałyby zupełnie inaczej. PZK wzorem innych organizacji w państwach KDL, byłby reaktywowany dopiero po 1989 r.                                           
I właśnie m. in. z inicjatywy Anatola 13 października 1946 r. dochodzi do pierwszego zebrania organizacyjnego, 24 członków założycieli PZK  z całej Polski, który omawia przedstawiony przez kol. Musiałowicza ex SP1YX statut PZK i wybiera pięcioosobowy komitet organizacyjny w składzie ex: SP2RC, SP1CM, SP1YX SP2BD i Jerzy Artur Rutkowski SP5AB, którego Wiceprzewodniczącym zostaje kpt. Anatol Jegliński SP5CM.
W czasie II Walnego  Zjazdu Delegatów, dnia 1 lutego 1947 r., SP5CM zostaje sekretarzem ZG PZK. Na Walnym Zjeździe PZK w dniu 1.02.1948 r. Anatolowi powierzona została funkcja Wiceprezesa PZK. 28 lutego 1949 r. nielegalnie pojawił się na paśmie i zaliczył QSO z KL7PJ.
Dzień 27 sierpnia 1949 r. jest przełomowym wydarzeniem dla powojennego krótkofalowca polskiego. Ministerstwo Poczty i Telegrafów wydało dwie pierwsze po wojnie licencje amatorskie. Obie wydane zostały amatorom warszawskim, którzy otrzymali znaki wywoławcze Anatol Jegliński SP1CM i Jerzy   Artur Rutkowski SP5AB  (czasami mylony z późniejszym prezesem PZK SP5JR). Następnie Anatol  zmienił znak na SP5CM. Postępujący w początkach lat 50-tych pęd do centralizacji doprowadził do połączenia w dniu 22 lipca 1950 r. trzech organizacji, w tym PZK w Ligę Przyjaciół Żołnierza. Przynależność do LPŻ była wtenczas jedyną szansą dla przedwojennych krótkofalowców na pojawienie się na pasmach.
Nasz bohater wspierany przez innych zaangażowanych krótkofalowców podejmowali działania mające na celu wyjście z LPŻ. Korzystając z przemian „października 56” w dniu 11 stycznia 1957 r. Rada Naczelna Radioklubów LPŻ, której Anatol był przewodniczącym, a członkami m.in. byli też przedwojenni krótkofalowcy - podjęła niespodziewaną dla kierownictwa LPŻ uchwałę o reaktywowaniu PZK.  Powołany został Komitet Organizacyjny na czele, którego stanął SP5CM. Dwa dni później miał miejsce zwołany pierwszy raz po reaktywacji, a trzeci po wojnie Zjazd Założycielski członków. Zjazd zatwierdził listę członków prezydium ZG w składzie wybranym w dniu 11 stycznia 1957 r. z Anatolem SP5CM jako prezesem.
Kolejny Zjazd jaki miał miejsce 23 czerwca 1957 r. dokonuje podsumowania dotychczasowych osiągnięć i wybiera nowy skład ZG PZK na czele którego stanął Wacław Ponikowski SP5FD (ex SP1 FD). Anatol z uwagi na sprawy zawodowe musi chwilowo zrezygnować z członka ZG PZK. Nadal jednak czuwa nad rozwojem sytuacji w krótkofalarstwie polskim.
Nowy zarząd PZK nawiązuje kontakty z IARU, a SP5CM zostaje Wiceprzewodniczącym Komitetu Wykonawczego I Regionu IARU - jako jedyny przedstawiciel bloku wschodniego. Anatol nieformalnie reprezentował interesy tych organizacji w I Regionie IARU. Na kolejnym Walnym Zjeździe PZK, który miał miejsce w dniu 19 stycznia 1958  r., SP5CM zostaje Prezesem PZK. W dniu 15 stycznia 1959 r. Anatol podpisuje umowę o współpracy na polu krótkofalarskim z Główną Kwaterą ZHP.
15 marca 1959 r. na kolejnym zjeździe dokonana została zmiana w składzie ZG, ale prezesem nadal pozostał SP5CM - już wtenczas w stopniu pułkownika.
Podczas tej kadencji dochodzi do bardzo ważnych unormowań prawnych. 23 kwietnia 1959 r. pod naciskiem władz państwowych, podpisane zostaje porozumienie między prezesami ZG PZK i ZG LPŻ ustalające, że jedyną  organizacją  uprawniona do koordynowania spraw krótkofalarskich w kraju oraz do reprezentowania na zewnątrz  jest PZK. W ślad za tym ZG LPŻ wysyła pismo do ”Wszystkich Bratnich Organizacji Krajów Obozu Socjalistycznego”, w którym informuje, że ze wszystkimi sprawami dotyczącymi krótkofalarstwa powinni kontaktować się bezpośrednio z PZK. Po stanowczej interwencji LPŻ zwraca Centralne Biuro QSL.
Funkcje prezesa pełnił do 26 czerwca 1960 r. kiedy to miał miejsce kolejny Nadzwyczajny Zjazd PZK. Anatol nadal pozostaje w składzie 9 osobowego prezydium.
W dniach 14-18 kwietnia 1975 r. w Warszawie, w Pałacu kultury i Nauki, odbywał się jubileuszowy X Kongres IARU. Obsługę administracyjno -logistyczną prowadzi zespół członków PZK pod kierownictwem Sekretarza Generalnego PZK Anatola Jeglińskiego SP5CM. Trzeba dodać, że Kongres był pod stałym i ścisłym nadzorem służb bezpieczeństwa MSW. Był to Kongres IARU zwołany pierwszy w krajach bloku socjalistycznego.
W kwietniu 1978 r. przewodniczył siedmioosobowej delegacji PZK na XI Kongres IARU, który odbył się w Miskolc na Węgrzech.
23 maja 1979 zostaje członkiem klubu  SP OTC. (Nr 20 )
SP5CM jest nadal aktywny i w roku 1980 na Zjeździe w Chorzowie wybrany został członkiem ZG PZK. Powierzono mu funkcję Sekretarza Generalnego PZK i jednocześnie był Dyrektorem Biura ZG PZK. Był też członkiem Komisji ZG ds. współpracy międzynarodowej.
Z chwilą ogłoszenia stanu wojennego bardzo dużo czasu poświęca na prowadzenie rozmów i uzgodnień z najwyższymi wówczas  organami państwowymi w sprawie między innymi zwrotu pozwoleń i zdeponowanego sprzętu nadawczego.
Tak się złożyło, że Komisarzem WRON w Ministerstwie Łączności był były prezes PZK gen. Leon Kołatkowski SP5PZ. Dlatego też wszelkie pomysły jeszcze ostrzejszych restrykcji wobec krótkofalowców były odrzucane.
Ze względu na pogarszający się stan zdrowia, w roku 1982 zrezygnował z funkcji Dyrektora Biura ZG PZK. Rok później rezygnuje z funkcji Sekretarza Generalnego PZK. Mimo to jest do stałej dyspozycji ZG w sprawach wówczas istotnych dla krótkofalarstwa polskiego. Służył swoimi radami i koneksjami w ówczesnym aparacie partyjno-rządowym, które doprowadzały do stopniowego znoszenia sankcji  wobec krótkofalowców.
Za wyjątkowo bogatą działalność na rzecz PZK i polskiego krótkofalarstwa odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Posiadał najwyższe odznaczenia wojenne i państwowe.
Zarząd Główny PZK nadał Anatolowi Odznakę Honorowa PZK (Nr 003) i Złotą Odznakę Honorowa (Nr 005). Zjazd Krajowy PZK obradujący w dniu 17 lutego 1985 r. nadał mu godność Członka Honorowego PZK.
Jego przyjaciele nadali mu honorowy tytuł „Ojca Krótkofalarstwa Polskiego”.
Zmarł 11 kwietnia 1997 r. i pochowany został na Cmentarzu Północnym w Warszawie. (Kwatera S II 12 rząd 6 grób 5). Żegnało go liczne grono krótkofalowców.

Opracowanie: SP2IW, SP3CUG, SP8TK


10. Wystawa i Konkurs Bartków i Antków
Na tegorocznym 5 Zjeździe Technicznym Krótkofalowców SP w Burzeninie zostanie zorganizowana przez SP Old Timers Club wystawa TRX Bartek i Antek 2016. Na wystawę nie trzeba się rejestrować wystarczy tyko przywieźć swój egzemplarz transceivera w sobotę rano do godziny 11.00. Na wystawie zostanie wybrana poprzez głosowanie zwiedzających i specjalnie powołanej komisji najciekawsza konstrukcja Bartka i Antka, za pierwsze miejsce w obu konkurencjach zostanie ufundowana nagroda (prenumerata wybranego pisma AVT lub książki dla konstruktorów) oraz dyplomy pamiątkowe za 3 pierwsze miejsca. Organizacje wystawy zapewni SP OTC SP3CSD i SP3LD przy współpracy z SP9MRN. Do spotkania w Burzeninie.
Zapraszamy!
Grzegorz SP3CSD I SP3LD
Info: Roman SP9MRN

SP3WXL s.k.
W dniu 29 czerwca br. do krainy wiecznych DX-ów odszedł nasz klubowy kolega - Zbyszek SP3WXL. Sekretarz Oddziału Poznańskiego PZK w latach 1993-1998, współzałożyciel i długoletni sekretarz Wojskowego Klubu Krótkofalowców i Radioamatorów PZK SP3PML. Uhonorowany Odznaką Honorową PZK.
Pogrzeb odbył się 4 lipca br. o godzinie 12:00 na cmentarzu Miłostowo w Poznaniu, wejście od ul. Warszawskiej.

Prezes WKKiR SP3PML, Tomasz SP3SX

Informacja: Krzysztof SP3WXI

TNX, TNX, TNX

Redakcja komunikatu dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Krzysztofowi SP3WXI, Ryszardowi SP3CUG, Jurkowi SP8TK, Ryszardowi SP2IW, Piotrowi SQ5TPZ, Zbyszkowi SP8AUP, Michałowi SP9XWM, Darkowi SP2UKD, Romanowi SP2GTJ, Armandowi SP3QFE, Wojtkowi SQ2WSZ, Romanowi SP9MRN.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.
Prosimy nie formatować tekstu, utrudnia to pracę Redakcji przy składaniu całości komunikatu. Redakcja zastrzega sobie prawo do adiustacji i dokonywania zmian formalnych w materiałach.
Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.
   
Redakcja: Piotr SP2JMR, Zygmunt SP5ELA, Piotr SP8MRD, Jurek SP3SLU – nadający komunikaty środowe PZK.

news: ikona_pdf.gif Komunikaty KS 2016
          KS-27


Załącznik.


REGULAMIN DYPLOMU
UPAMIĘTNIAJĄCEGO JUBILEUSZ 90-LECIA POWSTANIA
LWOWSKIEGO KLUBU KRÓTKOFALOWCÓW
1.    Wydawcą dyplomu jest Lwowski Klub Krótkofalowców (LKK) oraz Polski Związek Krótkofalowców (PZK).
2.    Celem Dyplomu jest upamiętnienie 90-tej rocznicy powstania Lwowskiego Klubu Krótkofalowców jednego z najstarszych klubów Europy.
3.    Do dyplomu zalicza się łączności i nasłuchy przeprowadzone w dniach od 1.I.2016 r. do 31.XII.2016 r. na wszystkich pasmach KF i UKF dowolnymi emisjami.
4.    Dla nasłuchowców obowiązują nasłuchy obu korespondentów.
5.    Do uzyskania dyplomu należy zdobyć minimum 90 pkt.
6.    Dyplom wydawany będzie tylko w wersji papierowej
7.    Punktacja:
- za łączności ze stacjami okolicznościowymi z cyfrą w znaku „90”  -  15 pkt.
- za łączności z członkami LKK, członkami honorowymi LKK oraz z Lwowskimi
   stacjami klubowymi – 10 pkt.
- za łączności pozostałymi stacjami Ukrainy i Polski – 5 pkt.
        8.    Do dyplomu zalicza się łączności przeprowadzone z tą samą stacją na różnych
               pasmach KF i UKF lub na tym samym paśmie lecz inną emisją.
         9.    Obowiązkowe jest przeprowadzenie co najmniej jednej łączności ze stacją okolicznościową
 z okazji 90-rocznicy powstania LKK.
         Honorowi Członkowie LKK z SP: SP2BMX; SP2JMR; SP2SGF; SP3IQ; SP5CCC; SP5HEN; SP5MDB; SP5QWJ; SP5VJO; SP5XVY; SP8AJC; SP8AQA; SP8AUP; SP8HAU; SP8HXU; SP8IQQ; SP8MI; SP8MRD; SP8NFE; SP8NFZ; SP8TK; SP9ATD; SP9EV; SP9IQO; SP9JPA; SP9LDB; SQ5ABG; SQ5HAU; SQ5MO; SQ7B; SQ8JLA;   SQ9CWI.
        Lista stacji – członków LKK podana jest na stronie http:/lkk.org.ua 
      10. Koszt Dyplomu dla stacji polskich 15 zł. Opłatę za dyplom należy przekazać przelewem          
            bankowym na konto:
27 2030 0045 1110 0000 0410 7860
Jarosławski Oddział Terenowy Polskiego Związku Krótkofalowców, Jarosław, skrytka pocztowa 127
      11. Zgłoszenie na dyplom wraz z potwierdzeniem wpłaty winno zawierać: imię i nazwisko, znak
            i adres pocztowy wnioskodawcy, znak stacji przyznającej punkty, datę i czas przeprowadzenia
            łączności wraz z obliczoną punktacją.

      12. Dodatkowe informacje o regulaminie można uzyskać pod adresem elektronicznym ot35@o2.pl
 
      13. Zgłoszenia przez stacje z SP należy przesyłać na adres Wiceprezesa Zarządu LKK  Kol. SP8 AUP
           OT PZK 37-500 Jarosław, skrytka pocztowa  127 lub elektronicznie na ot35@o2.pl.

     14. Termin przyjmowania  zgłoszeń na dyplom do dnia 31.I.2017 r. 
                                                               ORGANIZATORZY



Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,141,115 Unikalnych wizyt