PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3309 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 1
Użytkowników online: 0
RSS

KS-52. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 30.12.2015
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk.png

 
KOMUNIKAT NR 52/2015 z dnia 30.12.2015 r.

Witam wszystkich słuchaczy oraz czytelników naszych komunikatów. A oto najnowsze informacje:

Wszystkim odbiorcom i słuchaczom "Komunikatów" Najlepsze Życzenia zdrowia i wszelakiej pomyślności w Nowym Roku 2016 życzy redakcja Komunikatów Sekretariatu Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców.               

1. Dyplom z okazji 90. lecia powstania Lwowskiego Klubu Krótkofalowców.
Lwowski Klub Krótkofalowców jest powszechnie uważany za kolebkę polskiego krótkofalarstwa. Pierwsza łączność radiowa z LKK była przeprowadzona w grudniu 1925 roku, a LKK jako klub powstał ok. roku później. Stąd w 2016 roku obchodzić będziemy 90. rocznicę jego powstania.
Nasi ukraińscy Koledzy kultywują przedwojenną tradycję i z dumą przyznają się do polskich korzeni LKK. Do LKK należy obecnie ponad 120 krótkofalowców z Ukrainy oraz 32. członków honorowych z SP.

Z tej okazji we wrześniu 2016 roku w okolicach Lwowa odbędzie się uroczyste 2. dniowe spotkanie-zjazd Jubileuszowy członków i sympatyków LKK.
Z okazji 90. rocznicy powstania LKK Polski Związek Krótkofalowców i Lwowski Klub Krótkofalowców wydają okolicznościowy dyplom, którego regulamin stanowi załącznik do niniejszego komunikatu. Akcja dyplomowa potrwa od 1.01 do 31.04.2016 r.
Zapraszamy do łączności i zdobywania dyplomu.

Organizatorzy akcji dyplomowej Zbyszek SP8AUP & Piotr SP2JMR

2. Po Walnym Zebraniu Nadnoteckiego OT PZK (OT23).

W dniu 13 grudnia 2015 w Ujściu przy ul. Czarnkowskiej 32 odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Oddziału Nadnoteckiego PZK, na którym wybrano Delegata na KZD PZK, Zastępcę Delegata na KZD PZK oraz Zastępców Członków Zarządu ON PZK.
 
W wyniku wyborów, Delegatem na KZD PZK został ponownie Kol. Robert Gołębiowski SP3SLD a Zastępcą  Delegata na KZD PZK – Kol. Czesław Hajduk SP3EOL.
Zastępcami Członków Zarządu ON PZK zostali Kol. Wojciech Piwoński SP3BTK oraz Kol. Lech Garczyński SP3EPK.
Na Walnym Zebraniu, za swoją działalność na rzecz krótkofalarstwa zostali wyróżnieni:
- Klub SP3PKC „Lambda”
- Kol. Czesław Hajduk SP3EOL
- Kol. Grzegorz Mazur SP3QYW
- Kol. Marek Guss SP3TUT
- Kol. Marcin Graj SP3HUG
- Kol. Jarosław Hołubowski SP3CMA
 
Po Walnym Zebraniu odbyło się spotkanie wigilijne.
73, Jarek SP3CGK
 
3. HF50KDA.
W dniu 1.01.2016 rozpoczyna pracę stacja okolicznościowa HF50KDA. Okazja to 50 rocznica powstania klubu SP9KDA /dawniej SP6KDA/ którego założycielami byli Alfred SP6AWY obecnie DF4FO i Józef SP6DBF. Dziś trudno zliczyć klubowiczów którzy swoje znaki dostawali zaczynając tu swoje krótkofalarskie kariery, wiemy tylko że obecnie klub liczy 28 członków z różnych stron kraju jak Bytom, Częstochowa, Namysłów itd.
Jak to zwykle bywa, było w tym czasie różnie, ale cieszymy się, że nie było nas wśród kilku setek klubów, które zniknęły z krótkofalarskiej mapy Polski, a w Oleśnie wszyscy wiedzą gdzie urzędują krótkofalowcy.
Pracujemy w zawodach, organizujemy Łosia i lokalny Emcom, współpracujemy z władzami samorządowymi, jednym słowem robimy wszystko na chwałę polskiego krótkofalarstwa, a przeczytać można o tym na www.sp9kda.strefa.pl
Do usłyszenia na pasmach, wszystkimi emisjami i o każdej porze.
73, zespół SP9KDA

4.VI Międzynarodowy Konkurs Generalski.

Szkolny Klub Krótkofalowców im. gen. broni Kazimierza Raszewskiego SP3PGR już po raz szósty organizuje Konkurs Generalski, w szczególności upamiętniający 75. rocznicę śmierci syna Ziemi Wielkopolskiej, powstańca wielkopolskiego i śląskiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kawalera Krzyża Srebrnego Orderu Wojskowego Virtuti Militari, pierwszego prezesa Automobilklubu Wielkopolski, pioniera lotnictwa cywilnego w Poznaniu, obok poznańskiego Gimnazjum Nr 1 z dniem 16 września br. także patrona klubu SP3PGR. Staraniem organizatora, Konkurs jako nieliczna pośród krajowych imprez krótkofalarskich objęta jest po raz kolejny patronatem honorowym szczebla ministerialnego, konkretnie ministra Pawła Solocha z Kancelarii Prezydenta RP,  szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który jest także fundatorem nagrody dla zwycięzcy w kategorii C - stacje wojskowe. Specyfiką tej imprezy będącej również przykładem akcji dyplomowej, oprócz możliwości zdobycia jednego z 18 pucharów jest długi okres jej trwania, wynoszący dwa tygodnie od 4 do 17 stycznia 2016 roku, aby wszyscy chętni pragnący przystąpić do rywalizacji w jednej z sześciu regulaminowych kategorii mogli spróbować swoich sił w dogodnym dla siebie miejscu i terminie. Szczególnie mile widziany jest udział operatorów tzw. stacji organizatora pracujących z terenu powiatów bezpośrednio związanych z biografią Patrona Konkursu. Dotyczy to województw: wielkopolskiego (powiaty: PX, PO, ON), śląskiego (RC), opolskiego (GY, NF, PJ) oraz dolnośląskiego (BE, LF, OA).  QSO z tymi stacjami będą wyżej punktowane oraz dodatkowo premiowane przyznaniem na każdym z regulaminowych pasm: 3,5, 7, 14, 21 i 28 MHz punktu do mnożnika, podobnie jak za każdy kolejny kraj. Stacja klubu organizatora SP3PGR w ramach konkursu będzie tradycyjnie pracować pod okolicznościowym znakiem SN0GKR. Szczegółowy regulamin tej cyklicznej imprezy dostępny jest jako załącznik do dzisiejszego komunikatu. W imieniu organizatora serdecznie zapraszam do udziału w kolejnej odsłonie Konkursu Generalskiego!
Regulamin stanowi załącznik nr 2 do niniejszego komunikatu.
Info: Jacek SQ3OPM

5. eMK QTC -  styczeń 2016.
Styczniowe wydanie eMK QTC adresowane jest tylko do wąskiej grupy
krótkofalowców, czyli czynnych w eterze radiooperatorów. Wiadomości jakie bowiem serwuje miesięcznik są wciąż takie same, od blisko 25 lat. eMK QTC redagowany jest przez krótkofalowców i dla krótkofalowców. To dewiza, która obowiązuje od samego początku. Doceniają to nasi Czytelnicy, znajdując w serwisie najbardziej istotne informacje. W eMK QTC nie ma żadnych reklam, artykułów sponsorowanych itp. materiałów. Są wyłącznie użyteczne na co dzień teksty adresowane do nadawców i nasłuchowców. Tak jest i tym razem. I tak, w styczniowym numerze przeczytamy m.in.:  HF1001F z Fromborka, - Kapele Jurka Owsiaka zagrają w Pile, Suchaczu i Warszawie, - HF360JG z Częstochowy, - Ku pamięci TPBA, - 90 lat krótkofalarstwa polskiego, - Pierwsza transmisja DX w grudniu 1901 roku, - GB200ADA - ku pamięci programistki, - SP-AH-C - współzawodnictwo dyplomowe, - Krakowskie ćwiczenia łączności kryzysowej, - Wspomnienie o Czesławie SP3FUK, - Polakowi się udało, - Konferencja RI w Seulu, - Poszukiwane adresy, - HNY 2016 z 3 funty, - Współzawodnictwo "O prezent od Świętego Mikołaja", - Kolekcja SPFF & WWFF, - ZL0 Antipodes Island DXpecycja na IOTA New One, - Nowości w sprawie Dyrektyw RED i EMCD, -  15 lat szkolnych kontaktów ARISS, - E51EAQ (sp5eaq) z Cook Island, - 105 urodziny Australijczyka, - 40-lecie klubu SP9PKS, - 60 lat Klubu SP9KAO, - Kalendarz międzynarodowych zawodów HF na styczeń br., - Magnus Trophy Contest Vytautas, - SARTG New Year RTTY Contest, - EUCW 160m Contest, - WW PMC 2016 Contest, - Old New Year Contest, - CQ WW 160m DX 2016 Contest - CW, - Krajowe zawody HF & VHF+ (Kalendarz), - NKP-2015 wyniki i statystyka, - Hi signals Leniwego Papcia, - 35 lat pracy emisją RTTY w Polsce (krótka
historia), - Dyplom okolicznościowy 35 Lat RTTY w SP, - 90 Lat  LKK - kolebki  polskiego  krótkofalarstwa (dyplom okolicznościowy). Zachęcam do lektury, a w 2016 roku wszystkim życzę zdrowia i spełnienia wszelkich krótkofalarskich marzeń. Niech 2016 rok obfituje w DX, inne ciekawe stacje i nowe rekordy w zawodach.
73s de Sylwester, sp2fap

6. WW PMC Contest 2016.
To zawody, które odbywają się w pierwszy pełny weekend stycznia każdego roku. Jeśli jesteś obywatelem któregoś z miast posłańców pokoju (PEACE MESSENGER CITIES) – 114 miast, weź udział w zawodach. Termin: 2-3.01.2016, 12:00-12:00. Regulamin: http://www.s59dcd.si/en10/index.php?option=com_content&view=article&id=101&Itemid=124  Wykaz miast: http://www.s59dcd.si/en10/index.php?option=com_content&view=article&id=75&Itemid=93
Polskie miasta ze statusem PMC: Lublin, Oświęcim, Płońsk, Toruń, Wieluń, Warszawa, Wrocław. Info na podstawie informacji managera zawodów PMC Rajko Vavdi, S54X.
Zygi SP5ELA

TNX, TNX, TNX
Redakcja komunikatu dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje:
Markowi SP9UO, Sylwestrowi SP2FAP, Jarkowi SP3CGK, Jackowi SQ3OPM, Zbyszkowi SP8AUP.

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.

                          
Piotr SP2JMR        Zygi SP5ELA             Jurek SP3SLU – nadający komunikaty środowe PZK

news: ikona_pdf.gif Komunikaty KS 2015


Załącznik nr 1.

REGULAMIN DYPLOMU

90 LAT  LWOWSKIEGO  KLUBU  KRÓTKOFALOWCÓW
„KOLEBKI  POLSKIEGO  KRÓTKOFALARSTWA”

1.    Wydawcą Dyplomu jest Polski Związek Krótkofalowców oraz Lwowski Klub Krótkofalowców.
2.    Celem dyplomu jest promocja miasta Lwowa oraz upamiętnienie 90. rocznicy powstania Lwowskiego Klubu Krótkofalowców – „Kolebki Polskiego Krótkofalarstwa”.
3.    Do dyplomu zalicza się łączności przeprowadzone w okresie od dnia 1.I.2016 r. do 31. III. 2016 r. na wszystkich pasmach przeznaczonych dla służby radiokomunikacji amatorskiej dowolnymi emisjami.
4.    W łącznościach obowiązują raporty RS-T. Członkowie LKK i członkowie honorowi LKK dodatkowo podają numer swojej legitymacji członka LKK.
5.    Nie zalicza się łączności przeprowadzonych podczas zawodów krótkofalarskich, przez przemienniki naziemne, oraz cros-band.
6.    Do uzyskania dyplomu należy zdobyć minimum 90 pkt.
7.    Stacje zaliczane do dyplomu 90 lat Lwowskiego Klubu Krótkofalowców „Kolebki Polskiego Krótkofalarstwa” oraz ilości przyznawanych przez nie punktów:
•    stacje posiadające sufiks „90 LKK"– 15 pkt.
•    członkowie LKK z UR – 10 pkt.
•    członkowie honorowi LKK z SP – 10pkt.
Stacje okolicznościowe: 3Z90LKK; HF90LKK; SN90LKK; SO90LKK; SP90LKK;
                                         SQ90LKK.
Honorowi Członkowie LKK z SP: SP2BMX; SP2JMR; SP2SGF; SP3IQ; SP5CCC; SP5MDB; SP5QWJ; SP5VJO; SP5XVY; SP8AJC; SP8AQA; SP8AUP; SP8HAU; SP8HXU; SP8IQQ; SP8MI; SP8MRD; SP8NFE; SP8NFZ; SP8TK; SP9EV; SP9IQO; SP9JPA; SP9LDB; SQ5ABG; SQ5HAU; SQ5MO; SQ7B; SQ8JLA; SQ8JQX; SQ9CWI.
8.    Z każdą stacją organizatora można przeprowadzić tylko jedno QSO na każdym paśmie daną emisją.
9.    Award Manager dyplomu "90 lat Lwowskiego Klubu Krótkofalowców" - „Kolebki Polskiego Krótkofalarstwa” – Wiceprezes Zarządu LKK Kol. Zbigniew Guzowski SP8AUP.
10.    Koszt dyplomu: 15 zł, 5 euro lub 5 $.  Opłatę za dyplom należy przekazać przelewem bankowym na konto:
27 2030 0045 1110 0000 0410 7860
Jarosławski Oddział Terenowy Polskiego Związku Krótkofalowców,
37-500    Jarosław, skrytka pocztowa 127

11.    Dyplom z okazji 90. rocznicy powstania Lwowskiego Klubu Krótkofalowców wydawany będzie tylko w wersji papierowej.
12.    Zgłoszenie na dyplom wraz z potwierdzeniem wpłaty winno zawierać: imię i nazwisko, znak i adres wnioskodawcy, znak stacji przyznającej punkty, datę i czas przeprowadzenia łączności wraz z obliczoną punktacją. Dodatkowe informacje o regulaminie można uzyskać pod adresem elektronicznym ot35@o2.pl.
13.    Zgłoszenie należy przesłać na adres Award Managera dyplomu:
OT PZK 37-500 Jarosław, skrytka pocztowa 127 lub elektronicznie na ot35@o2.pl.
14.    Termin przyjmowania zgłoszeń na dyplom do dnia 30. IV.2016 r.

ORGANIZATORZY

Posiadaczy powyższego regulaminu prosimy o dalsze jego rozpropagowanie. DZIĘKUJEMY!

Załącznik nr 2
VI Międzynarodowy Konkurs Generalski
  1. Organizator: Szkolny Klub Krótkofalowców im. gen. broni Kazimierza Raszewskiego SP3PGR z Poznania. Konkurs patronatem honorowym objął n.in. minister Paweł Soloch, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz stowarzyszenia związane z postacią Patrona Konkursu. Managerem imprezy jest Jacek Behrendt SQ3OPM sq3opm@wp.pl.
2. Cele:  1. Uczczenie pamięci Kazimierza Raszewskiego - wielkiego patrioty, powstańca wielkopolskiego i śląskiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, generała Wojska Polskiego II RP, dowódcy Okręgu Korpusu Nr VII z siedzibą w Poznaniu, działacza i społecznika, w nawiązaniu do 75. rocznicy śmierci Generała będącego również patronem poznańskiego Gimnazjum Nr 1 (14.01.1941).
2. Aktywizacja krótkofalowców - kadrę zawodową i pracowników wojska, w tym również weteranów, emerytów i rencistów.
3. Podniesienie umiejętności operatorskich, głównie wśród młodzieży zainteresowanej krótkofalarstwem.
4. Zapoznanie z działalnością klubu SP3PGR, jedynego klubu krótkofalarskiego Polskiego Związku Krótko-falowców prowadzącego zajęcia dla młodzieży na terenie placówek oświatowych miasta Poznania.
3. Uczestnicy: licencjonowane stacje krajowe, zagraniczne indywidualne i klubowe oraz nasłuchowcy, z użyciem jednego nadajnika, przy ograniczeniu mocy doprowadzonej do anteny 100 W. Wszyscy uczestnicy muszą swoje łączności (nasłuchy) przeprowadzić w sposób określony niniejszym Regulaminem oraz terminowo przesłać Organizatorowi swój log do klasyfikacji. Niespełnienie tych warunków będzie powodem dyskwalifikacji.
4. Pasma i emisja: 3,5 MHz, 7 MHz, 14 MHz, 21 MHz i 28 MHz emisją SSB, zgodnie z obowiązującym IARU R1 Band Plan HF. Nie zalicza się łączności cross-band.
5. Termin: od 4.01.2016  0:00 UTC do 17.01.2016  23:59 UTC. Uczestnicy podają „wywołanie w Konkursie Generalskim”.
6. Klasyfikacja:    A – stacje indywidualne,  B – stacje klubowe,  C – stacje „wojskowe”, podające po raporcie RS literę „Z”,
  D – stacje zagraniczne lub SP nadające spoza granic kraju,  E – stacje Organizatora, F – SWLs.
7. Punktacja:    - QSO ze stacją klubową Organizatora SNØGKR                            – 20 pkt.,
                      - QSO z pozostałymi klubowymi lub indywidualnymi stacjami Organizatora                – 10 pkt.,
                    - QSO ze stacją, której operatorem jest żołnierz zawodowy /weteran, emeryt,
           rencista wojskowy/ bądź pracownik Sił Zbrojnych RP /państwa NATO/            –   5 pkt.,
             - QSO z pozostałymi stacjami                                    –   2 pkt.
Uwaga: Można powtarzać QSO z daną stacją w kolejnych dniach Konkursu lub w danym dniu na innym, regulaminowym paśmie.
Mnożniki o wartości 1 będą przyznawane jednokrotnie na każdym paśmie przez Organizatora za:
- QSO przeprowadzone z miejscowości bądź powiatu na terenie kraju, związanych z osobą Generała Kazimierza Raszewskiego, za każdy kolejny powiat zgodnie z poniższym wykazem:
- woj. wielkopolskie (m. Poznań – PX, powiaty: kościański – ON, poznański - PO),
- woj. śląskie (powiat raciborski – RC),
- woj. opolskie (powiaty: głubczycki – GY, nyski – NF, prudnicki – PJ),
- woj. dolnośląskie (powiaty: bolesławiecki – BE, lwówecki – LF, oławski – OA).
  Stacje pracujące z ww. powiatów są pozostałymi stacjami Organizatora, o których już wspomniano wyżej.
- QSO ze stacją zagraniczną, za każdy kolejny kraj.
Uwagi: W przypadku Uczestnika pracującego z terenu jednego z ww. powiatów jego raport RS powinien być uzupełniony  o grupę kontrolną stanowiącą litery właściwego powiatu. W przypadku QSO za 5 pkt. /lub 15 pkt. jako suma 10+5 pkt./ Uczestnik zobowiązany jest podać w dzienniku po raporcie RS również dodatkowo grupę kontrolną „Z”.
Za bezbłędne QSO uważa się łączność, w której obie stacje wymienią poprawnie swoje znaki wywoławcze, raporty i grupy kontrolne oraz pasmo, logując te dane przy rozbieżności czasu UTC nie większej niż 3 minuty (dotyczy to również dziennika nasłuchowca). Uczestnicy, którzy przeprowadzą mniej niż 10 QSO nie zostaną sklasyfikowani, a ich logi użyte zostaną tylko do kontroli (CHECKLOG). Uczestnik może być sklasyfikowany tylko w jednej grupie, powstałej przy co najmniej 5 zgłoszeniach. Decyzje Komisji pod przewodnictwem Jacka Behrendta SQ3OPM są ostateczne i nie podlegają zaskarżeniu.
8. Wynik końcowy: suma punktów za QSO x suma uzyskanych mnożników.
Uwaga: Przy nasłuchach, punkty i mnożniki przyznawane będą za obie wykazane w logu stacje.
9. Nagrody: za miejsca od 1 do 3 – puchar i dyplom, za miejsca od 4 do 6 – dyplom. Pozostali Uczestnicy, niezależnie od zajętego miejsca zostaną uhonorowani przez Organizatora dyplomem w wersji elektronicznej występującym w jednym
z trzech stopni, za uzyskanie odpowiednio 300, 500 i 1000 pkt. - dla stacji polskich bądź 150, 250 i 500 pkt. - dla stacji spoza SP i przeprowadzą wymagane przynajmniej jedno QSO ze stacją Organizatora SNØGKR.
10. Dzienniki w formie papierowej proszę wysłać na adres: Szkoła Podstawowa Nr 87, Szkolny Klub Krótkofalowców SP3PGR, ul. Leszka 42, 61-062 Poznań lub w preferowanej formie elektronicznej w formacie cabrillo na adres: sp3pgr@wp.pl. Stacja podająca jako grupę kontrolną literę „Z” powinna w dzienniku określić swój aktualny bądź przeszły związek z wojskiem. Termin nadsyłania logów upływa 24.01.2016 /decyduje data stempla pocztowego/.
11. Ogłoszenie wyników i ceremonia wręczenia nagród nastąpi podczas uroczystości szkolnej tuż po feriach zimowych. Wyniki zostaną podane do publicznej wiadomości na stronach poznańskich szkół http://sp87.poznan.pl i http://e-zsopoznan.pl oraz portalach i prasie krótkofalarskiej.


Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,290,921 Unikalnych wizyt