PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3309 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

KS-34. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 26.08.2015
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZK
news: pzk_new.jpg


KOMUNIKAT NR 34/2015 z dnia 26.08. 2015 r.
Dziewiąty komunikat wakacyjny 2015 r.

Witamy wszystkich odbiorców naszych komunikatów.
Informujemy, że w okresie pomiędzy 1. lipca, a 31. sierpnia 2015 r. komunikaty mogą ukazywać się nieregularnie oraz niekiedy mogą docierać do adresatów wyłącznie drogą elektroniczną oraz poprzez publikację na portalu PZK.
Piotr SP2JMR
A oto informacje dziewiątego wakacyjnego komunikatu nadawanego również drogą radiową w paśmie 80 metrów:

1.    XXVII Zjazd Ogólnopolskiego Klubu Seniorów Polskiego Związku Krótkofalowców - SPOTC.
W dniach 21-23 sierpnia 2015 r. na terenie pałacyku w Giewartowie nad jeziorem Powidzkim odbył się kolejny Zjazd SPOTC. Środowisko, które tworzą członkowie tego klubu reprezentuje przywiązanie do tradycji, pracy emisją CW i stosowania "ham-spirytu" w naszej pracy na pasmach. W zjeździe uczestniczyły łącznie 54 osoby.
Był to zjazd sprawozdawczo wyborczy. Z pełnionej przez 22 lata funkcji prezesa SPOTC zrezygnował Ryszard SP2IW, będący symbolem wytrwałości, rozwagi oraz cierpliwości i szacunku dla tradycji. Obrady zjazdu po mistrzowsku prowadził Ryszard SP4BBU, autor znanych i cenionych publikacji historycznych o krótkofalarstwie. Tradycyjnie po wysłuchaniu sprawozdań oraz dyskusji uczestnicy zjazdu przystąpili do wyborów. W ich wyniku powołano nowy zarząd SPOTC. Prezesem został Grzegorz Walichnowski SP3CSD. Prezesem został Grzegorz Walichnowski SP3CSD, a pozostali członkowie zarządu SPOTC to: Dionizy SP6IEQ, Jurek SP3SLU, Mietek SP3CMX, Adam SP3EA, Wojtek SP2ALT, Zbyszek SP1F, Ryszard SP4BBU.

Po zakończeniu obrad nastąpiły uroczyste podziękowania dla Ryszarda SP2IW za 22. letnie prezesowanie seniorom naszego związku. Od członków SPOTC oraz XYL-ek Ryszard otrzymał specjalnie wykonany dyplom oraz bukiet kwiatów, a od ZG PZK okolicznościowy grawerton, którego zaszczyt wręczenia przypadł w udziale piszącemu te słowa.
W czasie zjazdu była jak co roku tradycyjna część integracyjno-rozrywkowa, co jak zwykle daje możliwość szerokorozumianej wymiany poglądów.
Sporą atrakcję stanowiła wystawa historycznego sprzętu krótkofalarskiego amatorsko wykonanego. Eksponaty tej wystawy pochodziły ze zbiorów Bogdana SP3LD.
Ważnym elementem zjazdu była aktywność radiowa realizowana głównie przy wykorzystaniu radiostacji R140 pod kierownictwem Jurka SP3SLU z-cy prezesa PZK ds. młodzieży i szkolenia. Część QSO's pod znakiem SP0OTC była prowadzona właśnie z tego nieco zabytkowego sprzętu. Druga część łączności przeprowadzono z zestawu RF 8000 firmy Plessey. To wycofane z NATO urządzenie pracowało na naszych pasmach z bardzo dobrym sygnałem oraz dużą czystością odbioru, co mnie jako fonistę miło zaskoczyło. W tegorocznej edycji aktywności (21-23.08.15) zaliczono ponad 320 QSO's.
W imieniu Prezydium ZG PZK serdecznie gratuluję nowemu zarządowi, życząc zadowolenia i sukcesów w działalności na rzecz naszego środowiska.
Piotr SP2JMR

 
                                          Uczestnicy XXVII Zjazdu SPOTC

2.    Walne zebranie Sudeckiego OT PZK OT13.

Zgodnie z Par. 2 Ordynacji Wyborczej na Krajowy Zjazd Delegatów PZK informuję, że:
1.       W dniu 19 września 2015 r. o godz. 10:00 odbędzie się zebranie członków SOT na którym zostanie dokonany wybór Delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów PZK.
2.       Miejsce zebrania to Jeżów Sudecki k. Jeleniej Góry – Góra Szybowcowa.
Vy 73, Dionizy SP6IEQ

3.    Zawody Zielonogórskie.

Organizator czyli OT32 zaprasza do udziału w zawodach w dniu 5. września br.
Regulamin w załączniku do komunikatu
Marek SP3AMO

4.    3Z0LH  - QRV.

Grupa krótkofalowców z klubów SP1PBW i SP1PWP ZOT PZK otrzymała zgodę Urzędu Morskiego w Szczecinie na pobyt i pracę na radiostacji w bezpośredniej bliskości światła nawigacyjnego POL 066 – Brama Torowa 1E Kanał Piastowski wejście wschód pod znakiem 3Z0LH w dniach 31.08-07.09.2015 r.
Parametry terenu:
- ARLHS – POL 066;
- Wyspa Karsibór IOTA EU-132;
- WW loc. JO73et;
- Gmina do PGA – SF01;
- SPFF-0269 – Delta Świny w ramach Natura 2000.
Praca na wszystkich pasmach (w tym 2m i 70cm) w zależności od warunków. Emisje: SSB, CW, FM, RTTY, JT65, PSK63 (inne prędkości na prośbę).
Za łączności ze światłami nawigacyjnymi toru wodnego Szczecin – Świnoujście wydawany jest bezpłatny dyplom. Warunki na stronie: http://www.sp1pbw.pl/3Z1LH%201/dyplom.html
Zapraszamy do łączności ze stacją 3Z0LH.
Janusz SP1TMN

5.    Dni Morza 2015.

Koleżanki, Koledzy,  Komisja zawodów dokonała rozliczenia XLIV edycji Dni Morza.
Komunikat klasyfikacyjny znajduje się w załączniku oraz na stronie
zawodów (bezpośredni link):
 http://dnimorza.ot14.pzk.org.pl/articles.php?article_id=49

Zwycięzcom gratulujemy, wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę i już
teraz mówimy - do usłyszenia za rok!
Jest też gotowy projekt dyplomu. Można go zobaczyć na naszej stronie:
 http://dnimorza.ot14.pzk.org.pl/photogallery.php?photo_id=35
Z pozdrowieniami,
 (za komisję zawodów) Robert SP1EGN

6.    Akcja dyplomowa „SONDA 2015”.
 Duże zainteresowanie w zeszłym roku skłoniło organizatorów do kontynuacji akcji i tak we wrześniu br. odbędzie się akcja dyplomowa SONDA 2015. W tej edycji zostanie zorganizowany dodatkowo konkurs dla nadawców w okresie od 25.09. do 27.09.2015 r. W konkursie za pierwsze trzy miejsca, uczestnicy będą mogli zdobyć atrakcyjne nagrody nawiązujące do tegorocznego hasła „Wspieramy energię odnawialną”.
Za spełnienie minimalnych wymagań określonych w regulaminie, każdy kto złoży aplikację do kontroli otrzyma mailem dyplom w wersji elektronicznej. Za przeprowadzone łączności i nasłuchy zostaną przesłane okolicznościowe karty QSL. Zapraszamy do odwiedzania strony  http://sp5kvw.com na której znajduje się regulamin akcji. Zespół SONDY 2015 składa się z 10 operatorów używających 10 różnych znaków.
Akcja została zainicjowana indywidualną pracą Leszka SQ4AVD w 2013 r.  pod znakiem SN4SONDA, ma ona na celu ocalenie od zapomnienia jeden z pierwszych programów popularno-naukowych realizowany w TVP. Program ten zgodnie z relacjami operatorów spotkanymi w trakcie akcji dyplomowej wpłynął na wiele życiowych decyzji. Była to okazja do przypomnienia osób uczestniczących w w/w programie – zarówno prowadzących A. Kurka i Z. Kamińskiego oraz ich współpracowników. Wśród naszych kolegów wielu wspominało że miało kontakt osobisty z nimi.
 W 2014 r. w 37 rocznicę emisji I odcinka programu SONDA w akcji wzięło udział 4865 stacji o niepowtarzalnych znakach. Operatorzy stacji okolicznościowych pracowali na pasmach w szczególności KF z uwzględnieniem warunków propagacyjnych dla naszego SP. W akcji „SONDA” w 2014 roku 6 stacji łącznie  przeprowadziło 10 065 QSO. Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i zapraszamy do udziału w akcji SONDA w tym roku.

Zespół SONDA 2015 & Maciej SO5MAX

7.    IV Konferencja ARISS.

Koleżanki i Koledzy! Kończą się wakacje, a tym samym zbliża się termin corocznej Ogólnopolskiej Konferencji Uczestników i Sympatyków programu ARISS w Polsce. W tym roku spotykamy się już po raz piąty, a miejscem spotkania jest ponownie Ostrów Wielkopolski. Termin konferencji to 17 października 2015 roku.
Nawiązując do informacji zawartych w Komunikacie Sekretariatu PZK Nr 22/2015, w imieniu organizatorów konferencji zapraszamy Koleżanki i Kolegów do aktywnego uczestnictwa, poprzez zgłaszanie propozycji referatów, prelekcji, prezentacji w formie plakatów, czy zorganizowanie wystaw towarzyszących. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt: koordynator.ariss(at)gmail.com. Działa strona internetowa konferencji, dostępna pod adresem: http://ariss.pzk.org, gdzie już niebawem rozpoczniemy rejestrację uczestników.
Tegoroczną konferencję honorowym patronatem objęli: Wielkopolski Kurator Oświaty - pani Elżbieta Walkowiak oraz Starosta Ostrowski - pan Paweł Rajski. Wsparcia organizacyjnego udzieliła m. in. ARISS Europa, a jej przewodniczący - Gaston Bertels (ON4WF), został honorowym przewodniczącym konferencji. Warto też podkreślić, że konferencja jest oficjalnym wydarzeniem towarzyszącym obchodom Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej (World Space Week 2015).
Prosimy o rozpowszechnienie tej informacji we własnych środowiskach, wśród nauczycieli, uczniów i ich rodziców.

Armand SP3QFE i Sławek SQ3OOK

8.    Zawody na kluczach sztorcowych – przypomnienie. Na 2 tygodnie przed terminem przypominamy, że 11 września 2015 r. odbędą się reaktywowane po kilkuletniej przerwie „Zawody na kluczach sztorcowych”. Reaktywacja tej ciekawej imprezy operatorskiej nastąpiła z inicjatywy kolegów z Łódzkiego Oddziału Terenowego PZK (OT-15). Regulamin zawodów dostępny jest na stronach PZK i OT-15, ukaże się też w Świecie Radio. Zachęcamy do odkurzenia kluczy telegraficznych „sztorcowych” i podszlifowania umiejętności posługiwania się tymi przyrządami.

Info: SP7FP & SP3SLU

Jan Baron SP9NWJ S.K. W dniu 8 sierpnia 2015 r. opuścił nasze szeregi Jan Baron SP9NWJ. Był członkiem Oddziału Terenowy PZK nr 12 w Krakowie, a następnie członkiem Śląskiego Oddziału Terenowego PZK. Należał do grupy krótkofalowców "white stick".
Pogrzeb odbył się 13 sierpnia br. na cmentarzu w Siemianowicach Śl. Cześć Jego pamięci.
Info: Tadeusz SP9HQJ

Kazimierz Żukowski SP6EVZ S.K.  Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że po długotrwałej chorobie, odszedł na wieczny spoczynek nasz Kolega z Oławy, Kazimierz Żukowski SP6EVZ. Kazik był członkiem PZK, pasjonatem turystyczno-krótkofalarskich wypraw i aktywnie uczestniczył w działalności klubu SP6PYP w Bystrzycy. Cześć Jego pamięci!

Pogrzeb odbył się w poniedziałek, 3 sierpnia 2015 r. o godz. 11:00 na cmentarzu komunalnym przy ul. Ofiar Katynia w Oławie.

Info: Wojtek SQ6PWJ, Tomasz SP6T, Waldemar 3Z6AEF


 TNX TNX TNX!
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Markowi SP3AMO, Robertowi SP1EGN, Januszowi SP1TMN, Dionizemu SP6IEQ, Markowi SP3AMO, Armandowi SQ3QFE, Sławkowi SQ3OOK oraz Maciejowi SO5MAX.

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.
Redakcja komunikatów (skład redakcji od 15.12.2009 r.)
                                  
 Piotr SP2JMR     Zygi SP5ELA       Jurek SP3SLU – nadający komunikaty środowe PZK


Załącznik.

REGULAMIN
Regulamin Zawodów Zielonogórskich
z okazji "Dni Zielonej Góry - Winobrania" im. Juliusza Schmidta - SP3AUZ
http://hamradio.zielonagora.pl

I.    Organizator
o    Lubuski Oddział PZK,
o    Zielonogórski Klub Sympatyków Radia - SP3YZG.

II.    Cel zawodów
Celem zawodów jest:
o    promocja obchodów Dni Zielonej Góry - Winobrania,
o    uczczenie pamięci kolegi Juliusza Schmidta - SP3AUZ,
o    utrzymanie aktywności radiostacji indywidualnych i klubowych naszego regionu.

III.    Uczestnictwo w zawodach: W zawodach mogą brać udział wszystkie amatorskie radiostacje indywidualne i klubowe, nadawcze i nasłuchowe, posiadające aktualne pozwolenia radiowe i licencje SWL.
W grupie SWL nie mogą brać udziału krótkofalowcy z licencją nadawcy.
IV.    Termin zawodów: Zawody odbędą się w 5 września 2015 r. (sobota) wraz z rozpoczęciem Winobrania – obchodów Dni Zielonej Góry.
V.    Czas zawodów: Zawody przeprowadzone zostaną od godz. 1500 do godz. 1700 czasu UTC.
VI.    Pasma, emisje i moc: Zawody prowadzone będą w paśmie 3.5 MHz emisjami CW i SSB zgodnie z obowiązującym band planem. Najwyższa dopuszczalna moc z jaką można pracować w zawodach to 100W, w grupie QRP 5W CW i 10W SSB.
VII.    Wywołanie: Fonia (SSB): "wywołanie w Zawodach Zielonogórskich", Telegrafia (CW): "test ZG".
VIII.    Łączności w zawodach: Z tą sama stacją można nawiązać max 2 QSO - jedną łączność emisją CW i jedną łączność emisją SSB.
IX.    Nasłuchy w zawodach: Nasłuchowców obowiązuje odebranie znaków i grup kontrolnych od obu korespondentów.
X.    Raporty: Potwierdzenie łączności w zawodach stanowi wymiana raportów i sum kontrolnych pomiędzy korespondentami wg poniższych zasad:
o    na SSB – RS ZL - (raport + grupa kontrolna) np. 59 ZZ,
o    na CW – RST ZL - (raport + grupa kontrolna) np. 599 ZZ,
o    stacje zagraniczne podają RS(RST) + Nr QSO np. 59 (599) 01.

XI.    GRUPA KONTROLNA:
o    W przypadku stacji krajowej składa się z dwóch liter będących skrótem powiatu (http://pga-zawody.eham.pl/lista.php),
o    W przypadku stacji zagranicznej grupa kontrolna to numer łączności.

XII.    Punktacja w zawodach
o    za QSO ze stacjami z Zielonej Góry, miejski powiat ZL
4 pkt. na SSB,
5 pkt. na CW.
o    za QSO ze stacjami z powiatu Zielonogórskiego, powiat ZG
3 pkt. na SSB,
4 pkt. na CW.
o    za QSO ze stacjami pozostałych powiatów województwa lubuskiego:
GP, GW, KD, MI, NL, SC, SK, SN, SO, NG, WP, ZY
2 pkt. na SSB,
3 pkt. na CW.
o    za QSO z pozostałymi stacjami:
1 pkt. na SSB,
2 pkt. na CW.

Wynik końcowy stanowi suma punktów liczona za przeprowadzone QSO razy mnożnik stanowiący ilość zaliczonych powiatów SP.

Bez względu na rodzaj emisji powiat jest tylko raz punktowany.

XIII.    Klasyfikacja
A - stacje indywidualne (SO),
B - stacje klubowe (KL),
C - stacje QRP (QRP)    D - stacje woj. Lubuskiego (LUB),
E - stacje nasłuchowe (SWL)
XIV.    Rozliczenie zawodów

Rozliczenie zawodów następuje na podstawie dzienników zawodów przesłanych w terminie do 7 dni po rozegraniu zawodów.

Zawody są rozliczane elektronicznie. Zachęcamy zatem do korzystania z programu DQRLog autorstwa Marka SP7DQR. Program do obsługi zawodów można pobrać z adresu: http://sp7dqr.waw.pl/index_pl.html

W związku z tym dzienniki zawodów będą przyjmowane tylko w postaci elektronicznej w formacie Cabrillo. Dzienniki zawodów należy wysłać na adres: zawody@zielonagora.pl

Obowiązuje nazwa pliku: znak_stacji.cbr (np: sp3iy.cbr)

Dziennik zawodów musi zawierać:
o    znak wywoławczy stacji,
o    oznaczenie powiatu, z którego pracowała stacja startująca w zawodach,
o    kategorię, w której zgłasza swój udział w zawodach,
o    adres e-mail osoby do kontaktu,
o    listę QSO z pełnymi raportami zgodnie z pkt. X regulaminu,
o    zarejestrowane QSO wg czasu UTC.
Logi nadesłane niezgodnie z powyższą instrukcją lub po terminie będą zaliczane wyłącznie do kontroli.

XV.    Łączności nie zaliczane
o    nawiązanie łączności przed i po czasie trwania zawodów (obowiązuje QRT 5 minut przed i po zawodach),
o    braku potwierdzenia w dzienniku korespondenta,
o    łączności powtórzone,
o    różnica czasu przeprowadzonej łączności powyżej 3 min,
o    błędne odebranie znaku wywoławczego korespondenta.

XVI.    Nagrody
Za zajęcie I miejsca w każdej grupie klasyfikacyjnej – puchar i dyplom
Za zajęcie II i III miejsca w każdej z grupie klasyfikacyjnej – dyplom z osiągniętym miejscem i wynikiem.
Pozostałym uczestnikom zawodów zostaną przygotowane dyplomy elektroniczne PDF (do pobrania ze strony www OT-32 i/lub wysłane e-mailem) z osiągniętym wynikiem.
Dodatkowo przewiduje się nagrody rzeczowe. W losowaniu dodatkowych nagród rzeczowych nie będą brali udziału członkowie Zarządu oraz kluby zrzeszone w OT-32.
Poszukujemy fundatorów nagród rzeczowych dla zwycięzców poszczególnych kategorii. Zadowolimy każdego sponsora prezentując jego reklamę na stronie internetowej Lubuskiego Oddziału Terenowego PZK nr 32 i wymieniając go w protokole z zawodów publikowanym w czasopismach tematycznych.
XVII.    Komisja zawodów
Nad organizacją i przebiegiem zawodów czuwa Komisja, która dokona obliczenia wyników i klasyfikacji uczestników. Komisja zawodów ma prawo do podejmowania decyzji ostatecznych i rozstrzygania sytuacji nietypowych nieujętych w regulaminie. Komisja zastrzega sobie prawo do odstąpienia od klasyfikacji grupy ze względu na bardzo małą frekwencję.

Skład Komisji: Józef SP3GAX - przewodniczący, Edward HF3Y ex. SP3IY - członek, Krzysztof SQ3JPD - członek.

XVIII.    Ogłoszenie wyników zawodów
Wstępne wyniki ogłoszone będą po 14 dniach, od zakończenia przyjmowania logów z zawodów, na stronie internetowej Lubuskiego Oddziału Terenowego PZK nr 32 http://hamradio.zielonagora.pl oraz rozesłane poczta elektroniczną do wszystkich uczestników zawodów. Uczestnikom przysługuje okres 24 godzin na składanie reklamacji. Po tym okresie ogłoszone będą wyniki ostateczne.
Wyniki zostaną ogłoszone na stronie oraz w czasopismach QTC i Świat Radio w czasie nie dłuższym niż 30 dni po rozegraniu zawodów.
Prezes LOT PZK, Marek Kuliński SP3AMO
Zielona Góra, dn.15 sierpnia 2015 r.

news: ikona_pdf.gif Komunikaty KS 2015


Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,290,337 Unikalnych wizyt