PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3646 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 1
Użytkowników online: 0
RSS

KS-27. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 8.07.2015.
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk_new.jpg

 
KOMUNIKAT NR 27/2015 z dnia 09.07.2015 r.
Drugi komunikat wakacyjny 2015 r.

Witamy wszystkich odbiorców naszych komunikatów.
Informujemy, że w okresie pomiędzy 1. lipca, a 31. sierpnia 2015 r. komunikaty mogą ukazywać się nieregularnie oraz mogą docierać do adresatów wyłącznie drogą elektroniczną oraz poprzez publikację na portalu PZK.

Piotr SP2JMR

A oto informacje drugiego wakacyjnego komunikatu:

1.    Mistrzostwa Świata na falach krótkich IARU czyli HF Championships IARU.


sn0hq

To już 11-12 lipca br. (od 12.00 UTC 11.07 do 12.00 UTC 12.07) czyli w najbliższy weekend zapraszamy wszystkich do udziału w tych prestiżowych zawodach. To nie tylko zawody na najwyższym światowym standardzie, ale także swoisty test aktywności krótkofalowców na całym świecie. To jedyne zawody, w których łączności z reprezentacją PZK czyli ze stacjami SN0HQ są tak samo punktowane jak pozostałe. Oznacza to, że ostateczny wynik w klasyfikacji stacji HQ zależy w znacznym stopniu od aktywności naszych polskich krótkofalowców.
Punktem honoru dla każdego Polskiego krótkofalowca powinno być przeprowadzenie maksymalnie możliwej ilości QSO's ze stacjami SN0HQ. Będzie ich jak co roku 12 (6 CW i 6 SSB). Za zaliczenie 12. łączności każdy uczestnik mistrzostw otrzyma białą koszulkę z napisem "Worked all stations SN0HQ 2015". W tym roku start naszej reprezentacji ma jak co 5 lat szczególny wymiar ponieważ w 2015 roku IARU obchodzi 90. rocznicę swego istnienia, a PZK 85. rocznicę powstania, a to zobowiązuje.
Dla ułatwienia informujemy, że na stronie PZK będzie w czasie zawodów publikowana mapka lokalizacji stacji SN0HQ.
Do usłyszenia w sobotę.
Kapitan zespołu SN0HQ Tomasz SP6T oraz Prezydium ZG PZK

2.    Spotkania integracyjno szkoleniowe oddziałowe i międzyoddziałowe.
Stanowią one ważną płaszczyznę do wzajemnych kontaktów oraz wymiany doświadczeń, wiedzy i pomysłów związanych z naszym pięknym hobby. Wysoka  frekwencja świadczy o zapotrzebowaniu na taką działalność, co niewątpliwie wpływa na poczucie tożsamości wśród krótkofalowców.
Poniżej trzy relacje ze spotkań, które odbyły się w ostatnim okresie. O jednym z nich już pisaliśmy w ostatnich komunikatach, a piszemy znowu ponieważ dysponujemy relacją głównego organizatora. (SP2JMR)

3.    Bachorze oczyma głównego organizatora.
20-21 czerwca 2015 r. odbyło się drugie Międzyoddziałowe Spotkanie Krótkofalowców. Pierwsze rok wcześniej w Krojantach okazało się dobrym pomysłem, więc podsumowując je, przedstawiciele oddziałów organizujących podjęli decyzję, że następne będzie dwudniowe. Powód był prosty – przy jednodniowym jest presja konieczności powrotu do domu, a kierowca nie może sobie spokojnie pogadać przy piwie z kolegami.
Trochę kulis, jak w ogóle doszło do organizacji spotkań koło Chojnic. Piszący te słowa kilkukrotnie brał udział w Kaszubskich Spotkaniach Krótkofalowców organizowanych przez OT09. Obserwując je, bywając na innych spotkaniach „lokalnych”, zacząłem zastanawiać się, czy nie można zebrać krótkofalarskiej braci z większego terenu. Było to w czerwcu 2014 r. Od razu przyszło mi do głowy jako miejsce spotkania okolice mojego QTH, czyli Chojnic. Samochód to nie rarytas, przejechać 130 km to betka, czyli w sam raz teren działania oddziałów OT04 bydgoskiego, pomorskiego OT09, żuławskiego OT16, zachodniopomorskiego OT22, nadnoteckiego OT23 i toruńskiego OT26. Pomysłem podzieliłem się z Wojtkiem SP2ALT, a że obaj jesteśmy w zarządach swoich oddziałów, postanowiliśmy temat przegadać. Zarządy OT09 i OT04 uznały propozycję za wartą choć podjęcia próby zorganizowania. Później jeszcze wspólnie z Darkiem SP2HQY i Zbyszkiem SQ2ETN rozważaliśmy różne warianty takiego przedsięwzięcia. Na początku 2015 roku doszło do spotkania prezesów i skarbników wymienionych oddziałów. Zapadła decyzja o organizacji MSK w Krojantach. Dalej było z górki – po Krojantach opinie na „tak”, po Bachorzu raczej pozytywne sygnały, co za rok – zobaczymy.
Wracając do Bachorza – wybór padł na to miejsce nieprzypadkowo. Miejsce urokliwe, mieliśmy zapewnienie „a wieszajcie sobie anten, ile chcecie”, ceny przystępne, jezioro, las, jedzonko pod nos podstawione – żyć, nie umierać. Organizując takie spotkania, zawsze podgląda się, jak robią inni, a z tego, co dobre, warto skorzystać. Ale zawsze w programach takich spotkań wszystko było „pod krótkofalowców”. A mnie zależy na tym, by międzyoddziałowe spotkania były imprezą krótkofalarską, ale dla zwykłych ludzi też… Jak zachęcamy – przyjeżdżajcie na dwa, a nawet trzy dni z żonami, dziećmi, wnukami, psami, kotami itp., itd., to trzeba im coś też zaoferować. Więc uznaliśmy, że oferta MSK musi to uwzględniać. Było jak poniżej, i chyba się sprawdziło.
Zanim nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Wojtek SP2ALT zwijał się jak w ukropie w sekretariacie zapisując przybyłych, rozdzielając pokoje, identyfikatory, bony obiadowe i odpowiadając na setki pytań. Uff! Gdyby nie jego praca, byłoby ciężko. Spotkanie w imieniu organizatorów i gospodarza terenu, wójta gminy Chojnice otworzył Piotr SP2LQP, następnie zebranych powitał właściciel ośrodka „Natura” Zbigniew Macioszczyk, zaś w imieniu ZG PZK pobłogosławił zebranych Piotr SP2JMR. Dla wszelkiej jasności – spotkanie nie było i nigdy nie będzie tylko dla członków PZK, mimo że finansują je OT PZK i w miarę możliwości ZG PZK. Otwarte jest dla wszystkich hams.
Jako pierwszy Ryszard SP4BBU opowiedział o swojej kolejnej książce „Wywołanie ogólne”, którą następnie zainteresowani mogli nabyć, otrzymując jednocześnie dedykację od autora. Poszczególne oddziały zagospodarowały czas „krótkofalarski” przede wszystkim prelekcjami. Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, kto i co przygotował: podsumowanie memoriału im. Klemensa Kortali SP2BE (Zbyszek SP2JNK), możliwość weryfikacji kart QSL do współzawodnictwa DXCC, konstrukcje krótkofalarskie (AVALA, PA do handy, pasmo 70MHZ w FT-847 – Piotr SP2DMB), wyprawy zamkowe i Zjazd Kasztelański TORUŃ 2015 (Irek SP2MSF) – OT26, odbiorniki SDR na bazie tunerów TV USB (Jacek SP1CNV), przemiennik słupski - dwuprocesorowe rozwiązanie sterownika (Jurek SQ1NIA), funkcjonowanie EMCOM w Kołobrzegu (Zbyszek SP1F), konkurs o tytuł Telegraficznego Mistrza Bachorza (Jarek SP1C i Tadeusz SP1RKR, dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach puchary) – OT22, rozwiązania sprzętowe z zakresu techniki pomiarowej i nadawczo-odbiorczej (Waldemar SP4JJH) – OT16, ARISS w Polsce (Armand SP3QFE), jak tam było - wyprawa VK9XSP (Bogdan SP2EBG) – OT09, anteny i ich dopasowanie - fakty i mity (Marek SP2MKO), akcja dyplomowa Enigma (Daniel SQ2KLU) – OT04, opowieści z wypraw dx-owych na Karaiby – J3, J6, J8 (Zbyszek SP3CFM) – OT23. Ogromne zainteresowanie wzbudzały stoiska HamRadioShop.pl Cezarego SP7UKL, antenowe Leszka SP1BKS i Piotra SP2DMB m.in. ze sprzętem na 70 MHz. Przyjechał Krzysztof SQ2LIP ze swoim wymuskany wozem łączności, a Zdzisław SP2IRR i Kuba SP2IPT przywieźli sprzęt na 47 GHz. Można było obejrzeć i przeprowadzić QSO w tym paśmie.
Na sobotę przygotowaliśmy program „niekrótkofalarski”, umownie nazwany zajęcia dla żon. Była prezentacja kosmetyków dla pań znanej firmy wysyłkowej o nazwie na „O”, warsztaty ozdabiania przedmiotów decoupage, wycieczka po Parku Narodowym „Bory Tucholskie” z przewodnikiem oraz spotkanie z autorką kaszubskiej książki kucharskiej połączone z degustacją potraw. No i pomyśleliśmy o dzieciach. Niech rodzice i dziadkowie mają chwilę oddechu – przez czas trwania wszystkich imprez programowych zapewniliśmy opiekę nad mniej lub bardziej wyrośniętą młodzieżą – zabawy, konkursy, zajęcia "różniaste" pod okiem osoby zajmującej się tym zawodowo. Na pewno to była nowość w naszej ocenie i strzał w 10.!
Niewątpliwie przy okazji takich spotkań jak nasze punktem kulminacyjnym jest loteria fantowa. O 18 wszyscy uczestnicy MSK, a było nas ponad 200 (!) osób, zdecydowanie się ożywili. Im nagród więcej, tym ciekawiej, im atrakcyjniejsze, tym emocje większe. W tym roku było ich sporo. Spółka Promocja Regionu Chojnickiego ufundowała wydawnictwa regionalne, Ryszard SP4BBU kilka egzemplarzy swojej książki, Leszek SP1BKS antenę W3DZZ, firma Ham Radio Shop (Cezary SP7UKL) zestawy upominkowe m.in. z mapami azymutalnymi i anteną do urządzenia ręcznego, firma Conspark z Gdyni (przedstawiciel Yaesu na Polskę) krótkofalarskie mapy świata i zegary, zaś wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański ufundował druk 1000 kart QSL oraz tygodniowy pobyt w bardzo atrakcyjnych letniskowo Charzykowach.
Ci, co przyjechali tylko na sobotę, po loterii zaczęli się zbierać. Ci, którzy skorzystali z możliwości nocowania, podreptali na kolację. A była to całkiem spora grupa, bo prawie 100-osobowa! Oczywiście dla nich to nie był koniec spotkania. Ognisko nad jeziorem z pieczeniem kiełbasek, chleb ze smalcem, gorąca herbata, dobre humory, napoje własne, pogaduchy dopełniły programu MSK w Bachorzu. Najwytrwalsi siedzieli do 3 nad ranem…
Jak zwykle organizatorzy dokonają podsumowania, by podjąć decyzję, co dalej. Właściciel ośrodka nie mógł się nadziwić (i nachwalić), że tyle osób, tak zdyscyplinowani, a problemów praktycznie nie było. Oby ta opinia za rok nie okazała się gołosłowna, bo wszystko wskazuje na to, że w czerwcu 2016 roku III Międzyoddziałowe Spotkania Krótkofalowców w kalendarzu imprez pojawią się znowu. Prawdopodobnie w Bachorzu.
Więcej o spotkaniu na stronie sp2lqp.pl i stronach oddziałowych.
Piotr SP2LQP

 
Piotr SP2JMR (przemawia) podczas otwarcia spotkania w towarzystwie Piotra SP2LQP.
 
 Wojtek SP2ALT w czasie kwaterowania Idy SQ2OTS.
 
Uczestnicy spotkania, może na zdjęciu nie wszyscy ci co byli, ale miny zadowolone.

4.    Międzynarodowe spotkanie krótkofalowców Pszczelnik 2015.

Zgodnie z zapowiedzią odbyło się w dniu 4. lipca 2015 tym razem na Terenia Harcówki przy ul. Północnej w Myśliborzu. Zlot charakteryzowała otwarta, niemalże rodzinna atmosfera i nagłośnienie terenu spotkania na europejskim poziomie. Wybór miejsca też był najlepszy z możliwych zważywszy m.in. aurę. Przez cały czas spotkania mieliśmy do wyboru pod dostatkiem zacienione miejsca.
Specjalne podziękowania kieruję do głównego organizatora zlotu Stefana Jaworskiego SP1JJY, który wraz z członkami Myśliborskiego Klubu SP1PMY dwoił się i troił, aby wszystko wyszło jak należy.
Drogi Stefanie, czekamy na następny Zlot.
Fotoreportaż zamieścimy w Krótkofalowcu Polskim nr 9/2015.
Poniżej relacja głównego organizatora:

ZLOT W MYŚLIBORZU "PSZCZELNIK 2015" PRZESZEDŁ DO HISTORII.

W dniu 4 lipca 2015 r. na terenie należącym do Komendy Hufca ZHP w Myśliborzu odbył się III Zlot Krótkofalowców "Pszczelnik 2015" w którym uczestniczyło około 140 osób. Pogoda dopisała. Drzewa dawały schronienie przed upałem. Na miejscu Beata, Damian i Krzysztof z baru "Warta' dwoili się i troili by nadążyć z wydawaniem zimnych napojów.
Pod namiotami - altankami znalazły się stanowiska do konkursów.
W tym roku organizatorzy położyli większy nacisk na propagowanie telegrafii. Dlatego można było walczyć w konkursach odbioru cw w programach Morse Runner - prowadził Mariusz SQ1TAW i RufzXP, gdzie sędziowali Tadeusz SP1RKR i jego syn Sewryn SP122037. Było stanowisko do nadawania lewą nogą - QLF, gdzie każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności w tym zakresie i otrzymać stosowną licencję. Przewidziano też konkurs nadawania kluczem sztorcowym.
Również pod dachami namiotów znalazły swoje miejsca stanowiska handlowe. Leszek SP1BKS oferował anteny i wszystko to, co potrzebne jest krótkofalowcowi. Obok Jacek prowadził stoisko "ze starociami".
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się wykład połączony z praktycznym pokazem wykorzystania różnych technik cyfrowych w łącznościach amatorskich prowadzony przez Mieczysława SP3CMX.

Ale zacznijmy od początku. III Zlot Krótkofalowców "Pszczelnik 2015" w Myśliborzu otworzył piszący te słowa Stefan SP1JJY - prezes klubu SP1PMY, który przywitał wszystkich uczestników zlotu wśród których znalazły się takie znakomitości jak: Starosta Myśliborski Arkadiusz Janowicz (prywatnie członek klubu ze znakiem nasłuchowym SP1 14065), wiceprezes PZK Piotr Skrzypczak SP2JMR, prezes Zachodniopomorskiego Oddziału PZK w Szczecinie Janusz Tylkowski SP1TMN.
Na zlot przybyli zaprzyjaźnieni z naszym klubem koledzy Albinas LY2MM i Bronius LY5O z małżonkami. Wśród gości znaleźli się również sponsorzy: Irena Żądełek i Mieczysław Rogowski - właściciel firmy UTDIMB w Barwiku.

Wiceprezes PZK Piotr SP2JMR Odznaką Honorową PZK odznaczył Ryszarda SP1ASU, Andrzeja SP1EGN, Pawła SP1MWN, Janusza SP1TMN, Rafała SP3HTF i Artura SQ1QY.
W imieniu Prezydium Zarządu Głównego PZK Piotr SP1JMR wręczył grawertony z podziękowaniami za aktywność dla mnie czyli Stefana SP1JJY, Marka SP1JNY EMC Managera PZK członka Komitetu Technicznego 104 PKN i Szymona SQ1SGR.
Ponadto wielu kolegów otrzymało dyplomy w podziękowaniu za pracę społeczną i propagowanie krótkofalarstwa w Zachodniopomorskim Oddziale Terenowym PZK.

Na zlotowiczów czekało sporo niespodzianek. Jak już wspomniałem wcześniej każdy mógł wziąć udział w jakimś konkursie. Wielkim zainteresowaniem cieszył się konkurs historyczny przygotowany przez Janusza SP1TMN. Pytania konkursowe nawiązywały do 85 lecia powstania PZK i 90 rocznicy powołania do życia IARU. Również trzeba było wykazać się znajomością przepisów obowiązujących krótkofalowców. Wszyscy biorący udział w konkursie wykazali się dobrą znajomością historii krótkofalarstwa, ale bezapelacyjnie pierwsze miejsce zdobył Józef SP3SBY, który otrzymał puchar prezesa ZOT PZK.
Przez cały czas zlotu trwało losowanie upominków. Szczęśliwe numery losowała Daria - wnuczka Stefana SP1JJY. Główne nagrody: antenę G5RV i radiotelefon INTEK KT 960 PLUS szczęśliwcy wylosowali około godziny 15.00. Chętni mieli okazję podziwiać jezioro Myśliborskie z pokładu kutra "Inga", który odbył trzy jednogodzinne rejsy. Inni mogli pojechać do Pszczelnika zwiedzić muzeum - izbę pamięci poświęconą Steponasowi Dariusowi i Stasysowi Girenasowi litewskim lotnikom, którzy w 1933 roku samolotem Lituanica pokonali Atlantyk, oraz mogli zobaczyć pomnik postawiony w miejscu katastrofy samolotu.
Ostatnim akcentem zlotu było ognisko przy którym prowadzono długie polsko-litewskie rozmowy. Muszę podkreślić, że uczestnicy zlotu z uznaniem wypowiadali się o organizacji i atmosferze zlotu. Obiecali, że za rok wrócą do Myśliborza.

W tym miejscu składam serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy pomagali w przygotowaniu i dbali o prawidłowy przebieg zlotu. Szczególnie serdecznie dziękuję Basi SP1RWR, Bronisławowi SP1RWU, Tadeuszowi SP1RKR i jego synowi SP122037, Mirkowi SQ1SNU, Mariuszowi SQ1TAW i Mieczysławowi SP3CMX.
Zapraszamy do odwiedzenia strony klubowej Myśliborskiego Klubu Krótkofalowców SP1PMY.

Stefan SP1JJY - główny organizator zlotu

5.    Spotkanie Oddziałowe Bydgoskiego Oddziału Terenowego PZK OT04.

W dniach od 2. do 5. lipca br. na terenie ośrodka żeglarskiego „Popiel” w Kruszwicy odbyło się kolejne, siódme spotkanie krótkofalowców. Pogoda, jak na spotkanie plenerowe była wymarzona, a doskonały nastrój uczestników wytworzył niesamowitą, koleżeńską atmosferę spotkania, za co serdecznie dziękujemy.
Frekwencja mile nas zaskoczyła. W sobotę w spotkaniu uczestniczyło ponad 130 osób. Jako, że spotkania w Kruszwicy mają charakter „otwarty” uczestniczyli w nim także mieszkańcy z okolic, w tym dzieci i młodzież.
Głównym dniem spotkania była sobota. Oficjalny program obejmował:
I.    Rozliczenie zawodów „Urodziny miasta Bydgoszczy – edycja 2015” i wręczenie nagród;
II.    Panel tematyczny, a w nim prelekcje:
1.    Ryszarda SP4BBU – spotkanie z autorem książek o historii krótkofalarstwa
2.    Irka SP2MSF nt. „Zjazd Kasztelański 2015”,
3.    Wiesława SQ5ABG nt. „ Radiostacja powstańcza Błyskawica”,
4.    Daniela SQ2KLU nt. „Akcja dyplomowa Enigma” w ramach obchodów „Roku Mariana Rejewskiego”,
5.    Andrzeja SP2CA nt. „Dopasowanie anten”,
6.    Przemka SP7VCnt.” Wyprawa na Karaiby” oraz „Wzmacniacz QRO na 4 lampach GU-50”,
7.    Pawła SP2FP nt. „TRX QRP –„KAEFELEK”.

Atrakcją spotkania była ekspozycja sprzętu radiowego„retro” przygotowana przez Witka SP2JBJ oraz odrestaurowane przez Piotra SP2LKU radiostacje RBM-1 oraz odbiornik R-311. Dużym zainteresowaniem cieszył się także sprzęt do łączności mikrofalowych prezentowany przez Czesława SP7JSG. Zaprezentowane także było wyposażenie stacji sztabowej SP2PBY – Kujawsko Pomorskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej.
Zaprzyjaźniony Harcerski Klub Łączności „FERYT” - SP2ZCH Komendy Hufca ZHP Inowrocław przebazował do Kruszwicy radiostację R-140 wraz z kuchnią polową. Dzięki temu mogliśmy przygotować, przy aktywnej pomocy uczestników spotkania (obieranie ziemniaków)„ wojskową grochówkę z kiełbaskami”. Mamy nadzieję, żepo intensywnym dniu, w tym zaplanowanym rejsie statkiem „RUSAŁKA” po jeziorze Gopło wszystkim uczestnikom spotkania przygotowany posiłek smakował.
Oczywiście, jak przystało na spotkanie krótkofalowców przygotowanych zostało kilka stanowisk z TRX z niezależnymi antenami. Od strony technicznej uczestnicy spotkania mieli możliwość prowadzenia łączności na wszystkich pasmach KF oraz pasmach UKF- 6m, 2m i 70 cm. Miejsce spotkań jest atrakcyjne krótkofalarsko, ponieważ znajduje się na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia - SPFF 092, w pobliżu zamku Kruszwica PIN03 oraz na terenie nieaktywnej krótkofalarsko gminy IN06. Poza doświadczonymi krótkofalowcami (Zbyszkiem SP2IU, Irkiem SP2DKI, Krzysztofem SP2FCR i Witkiem SP2JBJ) swoje pierwsze łączności na pasmach amatorskich prowadzili młodzi uczestnicy spotkania.
W imieniu organizatora - Inowrocławskiego Klubu Krótkofalowców SP2KCW dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania za przybycie, aktywny udział oraz pomoc w zorganizowaniu spotkania. Galeria zdjęć oddająca scenerię i atmosferę spotkania znajduje się na stronie internetowej klubu SP2KCW: www.sp2kcw.pl.
Serdecznie zapraszam do Kruszwicy w przyszłym roku.
Ania SP2-04-0601


TNX TNX TNX!


Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje:
Ani SP2040601, Piotrowi SP2LQP, Stefanowi SP1JJY, Tomkowi SP6T.

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.


news: ikona_pdf.gif  Komunikaty KS 2015

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,256,724 Unikalnych wizyt