PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3303 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 6 lutego 2008
Opcje newsa
Komunikaty PZK

Komunikat sekretariatu ZG PZK na 6 lutego 2008.

Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1.Jubileusz 50 lat RBI PZK 2.02.1958 r.-2.02.2008 r.

W sobotę 2 lutego 2008 r. o godzinie 10.00 L minęło 50 lat od nadania pierwszego Radiowego Biuletynu Informacyjnego PZK. W związku z tym w sobotę 2.02.2008 r.o godzinie 10.00 L na częstotliwości 7090 kHz /42,31 m/ został nadany przez stację SP5PRW jubileuszowy, półgodzinny program poświęcony historii RBI PZK, stacji HQ SP5PZK i stacji klubowej SP5PRW. Program został później powtórzony przez stację Grodziskiego Klubu Krótkofalowców Redakcji RBI PZK o znaku SP5PRW w sobotę o godzinie 10.30 L na częstotliwości 3700 kHz oraz w niedzielę 3.02.2008 r. o godzinach 8.00, 10.30, 22.30 i 23.00 L na QRG 3700 kHz. Miała miejsce także emisja jubileuszowego programu, w środę 6.02.2008 r. o godzinie 17.00 L na częstotliwości 3700 kHz +/- QRM

W ciągu nadchodzącego tygodnia jubileuszowego programu RBI PZK będzie można posłuchać na stronie internetowej Radiowego Biuletynu Informacyjnego PZK http://www.rbi.ampr.org/. / Jerzy Tadeusz Kucharski SP5BLD - Redakcja RBI PZK/

2.Posiedzenie Prezydium ZG PZK 23 stycznia 2008 w Warszawie. Podczas posiedzenia Prezydium zajęło się nast. sprawami:

Złote Odznaki Honorowe PZK- prezydium ZG PZK podjęło uchwałę o ogłoszeniu zamiaru nadania ZOH PZK dla kol. Jerzego Ossowskiego SP6AAT oraz dla Kol. Henryka Pachy SP6ARR..

Pismo PK UKF w sprawie przekazania środków na zakup nagród i fundowanie radiolatarni z dnia 14.01.08.

Zmiana na funkcji QSL Managera SP2. Prezydium na wniosek Jerzego SP2PI odwołuje Go z funkcji QSL Managera SP2 i na to miejsce powołuje kol. Jana Dąbrowskiego SP2JLR. Sprawdzono dokumenty : rezygnację oraz wyrażenie zgody Kol. Janka SP2JLR.

Prezydium wyraża Kol. Jerzemu Wojniuszowi SP2PI serdeczne podziękowanie z długoletnią pracę społeczną dla PZK oraz pełnienie trudnej i odpowiedzialnej funkcji QSL managera okręgu SP2.

Prezydium zajęło się w ramach spraw bieżących:

Pismem OT 05 w sprawie sprzętu APRS.

Umorzeniem części należności z tyt. użytkowania mapy dojazdowej do Jodłówki Tuchowskiej przez OT 28.

Organizacją akcji PAT wg pomysłu Kol. Wiesława SQ5ABG.

Proponowanymi zmianami we współpracy PZK z OC kraju.

Dokumentami identyfikacyjnymi dla członków Prezydium oraz ZG PZK.

3. APRS w Poznaniu. 31 stycznia 2008 r. w siedzibie Oddziału Poznańskiego PZK przy ul. Św. Marcin 80/82 odbyło się spotkanie, w czasie którego Andrzej SP3LYR / AB9FX przedstawił temat: APRS jako pomoc w nawiązywaniu łączności z innymi stacjami.
Zaprezentowana tematyka i myślę, że osoba Andrzeja przyciągnęła do Zamku liczną grupę krótkofalowców z całej Polski. Z trudem pomieściliśmy zainteresowanych ale pączków wystarczyło dla wszystkich. Rysiu SP3SFC dwoił się i troił w parzeniu kawy i herbaty.
Najważniejszy był jednak temat spotkania przedstawiony przez Andrzeja.
Pytania , a później dyskusja odzwierciedlały atmosferę spotkania. Z rozmów wynikało, że temat był trafiony a czas poświęcony na spotkanie, nie był czasem straconym.
Dziękujemy Andrzejowi. Info. SP3FLQ

 

4. Walne zebranie Praskiego OT PZK( OT37). W siedzibie OT 37 na Wale Miedzyszyńskim odbyło się Walne zebranie POT PZK. Obowiązywał 2 –termin. Frekwencja właściwa dla dużych OT tj nieco ponad 20%. Na 185 członków obecnych było 43 czyli frekwencja ok.23%. Zebranie prowadził Kol. Wiesław SQ5ABG Prezes OT37. Zebranie było zebraniem wyborczym. Zarząd OT przekazał sprawozdanie z działalności za ostatnie 2 lata. W imieniu OKR sprawozdanie oraz ocenę pracy zarządu OT odczytała Kol. Bożenka SQ5BG.

Ważnym i charakterystycznym momentem zebrania było wręczenie odznak i legitymacji członkowskich PZK nowoprzyjętym członkom OT 37, a było ich aż 27 z czego większość nie ukończyła jeszcze 18 lat. Wszyscy oni współdziałali z OT już wcześniej i są członkami radioklubu SP5ZHG oraz drużyny ZHP. To m. in. efekt uchwały o składkach dla młodzieży podjętej przez ZG PZK.

Zebranie dokonało wyboru delegatów na XVI Zjazd PZK w osobach Kol. Wiesława SQ5ABG oraz Włodek SP5MAD. Zastępcami członków zostali Kol. Marek SQ5GLB oraz Tomek SQ2LID. Zebranie dokonało także zmiany w składzie Zarządu OT.

Dyskusja podczas walnego zebrania koncentrowała się na sprawach wewnątrzoddziałowych.

OT 37 charakteryzuje się dużą aktywnością pod względem organizowanych spotkań, szkoleń, a także pracy stacji okolicznościowych. Stąd w składzie Zarządu OT jest funkcja Managera ds. stacji okolicznościowych. Jest nim Kol. Karolina SQ5LTZ. Do jej zadań należy m.in. prowadzenie ewidencji wysłanych kart QSL oraz dyplomów, o ile takie są wydawane. Zebranie trwało prawie 5 godzin.

Władze naczelne reprezentowałem osobiście i w przerwach oraz w czasie obrad odpowiadałem na pytania dotyczące PZK jego teraźniejszości i przyszłości, o której i tak zdecyduje XVI Zjazd PZK. Info. SP2JMR

5. Walne Zebrania OT. Przed nami są w najbliższym czasie

  -OT 32 - 09 lutego 2008 w Świebodzinie
- OT 20 – 10 lutego 2008 w Lublinie
- OT 24 - 10 lutego 2008 w Skierniewicach
- OT26 - 10 lutego 2008 w Wąbrzeźnie
- OT 21 - 17 lutego 2008 w Olsztynie
- OT 23- 24 lutego 2008 w Ujściu k. Piły
- OT 05 - 01 marca 2008 w Krośnie
-OT 27- 02 marca 2008 w Ostrowie Wlkp.
-OT 10 - 02 marca w Krakowie

 

 

6. KRÓTKOFALOWCY BIS

Redakcja cyklicznie nadawanego programu telewizyjnego Krótkofalowcy Bis, nadaje o godzinie 22.00 regularnie reportaże na żywo z większym transferem. Jest to szybkość około 384 kb/sek.

Fragmenty najciekawszych programów są zamieszczane w Archiwum-ATV w postaci mocno skompresowanych plików video, na portalu www.videoexpres.pl.

UWAGA start COLUMBUSA !!!

Od środy dnia 6 bm przez siedem najbliższych dni o godzinie 22.00 czasu polskiego, jest nadawany najnowszy wywiad z dr Pawłem Kabacikiem, Szefem Wrocławskiego Zespołu Konstruktorów mikrofalowych anten nadawczo-odbiorczej pierwszego kosmicznego – amatorskiego przemiennika cyfrowego ATV.

Zainstalowany zespół anten, będzie testowany w warunkach otwartej przestrzeni kosmicznych, na Międzynarodowej Europejskiej Stacji Kosmicznej COLUMBUS z udziałem kosmonautów – krótkofalowców.

Start misji COLUMBUS nastąpi w najbliższy czwartek 7 bm. o godzinie 20.45 czasu polskiego. Jeżeli będzie dobra pogoda nad Polską to można będzie przez najbliższych kilkadziediąt godzin śledzić, zbliżanie się amerykańskiego promu kosmicznego z załadowanym COLUMBUSEM do stacji kosmicznej ALFA.

System kosmicznych anten mikrofalowych, wykonanych przez młody zespół pracowników naukowych Politechniki Wrocławskiej, posłuży między innymi do uruchomienia na orbicie okołoziemskiej pierwszej europejskiej Amatorskiej Stacji Telewizji Cyfrowej do obustronnej łączności ziemia-kosmos.

ATV z COLUMBUSA będzie pełnić również rolę kosmicznego przemiennika ATV za pośrednictwem którego, amatorskie stacje telewizji cyfrowej całego świata, będą mogły już niebawem prowadzić regularne łączności. Będzie również głównym kanałem łączności telewizyjnej SOS pomiędzy kosmonautami, a nadawcami ATV na wypadek różnych zagrożeń na orbicie.

Program KRÓTKOFALOWCY BIS na portalu studia www.videoexpres.pl

na bieżąco informuje o wszystkich eksperymentach naukowych i krótkofalarskich - mikrofalowych prowadzonych na międzynarodowej stacji kosmicznej z udziałem również i polskich nadawców.

Wszystkie szczegóły w specjalnym wydaniu programu KRÓTKOFALOWCY BIS.

Redaktor i realizator programu Henryk Pacha ATV SP6ARR

www.videoexpres.pl

7. Warto skorzystać

Terenowa praca amatorskiej radiostacji stwarza doskonałą możliwość prezentacji krótkofalarstwa w małych miejscowościach i na wsi. Każda gmina zainteresowana jest promocją swojego terenu, chociażby pod kątem walorów turystycznych. Dysponuje także stosownymi funduszami przeznaczonymi na te cele. Warto pomyśleć aby przy okazji wypadów w teren pokazać na czym polega krótkofalarstwo. Od władz gminy można się oczekiwać pomocy w uruchomieniu pokazowej pracy radiostacji amatorskiej, a także refundacji kosztów druku kart QSL. Możliwości jest wiele i w zasięgu ręki. Zainteresowanych tym tematem prosimy o kontakt z Zespołem PGA.

8. Woluntariusze PGA poszukiwani

Jak się okazało w praktyce sporządzenie pliku Cabrillo stanowi dość poważny problem dla pewnej grupy OMs. Rozwiązaniem byłaby pomoc udzielana takim ludziom przez innych biegłych w komputerach krótkofalowców. Przepisanie kilkudziesięciu łączności do Generatora Cabrillo autorstwa Marka SP7DQR to kwestia kilkunastu minut. Czy ktoś w SP zechce podjąć się takich działań? Prosimy o kontakt z Zespołem PGA.

9. Częstochowianie proponują

Zespół krótkofalowców z Częstochowy wystąpił z propozycją przyznania nagród rzeczowych dla pierwszych zdobywców wyższych klas dyplomów PGA.

Za propozycją kryje się także deklaracja fundacji trzech cennych nagród. Jeżeli ktoś w SP miałby ochotę na podobną inicjatywę, prosimy o kontakt z Zespołem PGA.

10. Szwajcarski scyzoryk

SDXF obchodzi swoją 10. rocznicę i z tej okazji stacja HB10DX będzie pracować do końca tego roku. Za 10 łączności dowolnymi emisjami i na dowolnym paśmie, ale zaliczając jedną łączność na miesiąc, można zdobyć słynny szwajcarski scyzoryk wojskowy! Wyciąg z logu należy przesłać elektronicznie do HB9AGH (afluetsch@swissonline.ch) lub na adres: Ambrosi Flütsch, HB9AGH, Lerchenberg 29, 8046 Zürich, Switzerland.

11. Strona o historii packet radio
Koledzy.. Byli użytkownicy, budowniczowie sieci Packet Radio. Powstaje strona poświęcona historii Packet Radio w Polsce.
Wielu z Was korzystało czy brało aktywny udział w budowie sieci.
Poszukuje wszelkich materiałów, zdjęć węzłów, zdjęć sysopow wspomnień. Od dawna zbierałem materiały łącząc się do węzłow prawie do wszystkich zakątków w Polsce. Brakuje mi jednak materiałów o rejonie SP4, SP5, SP8, SP9. W internecie też nie ma tak historycznych materiałów. Jeśli macie wolę przekazania materiałów proszę o kontakt e-maiL: marian_fig@poczta.onet.eu
Dziś sieć PR dalej w okrojonej formie istnieje a i tez kilku użytkowników z niej korzysta..
Aktualnie są dwie strony gdzie zamieszczam w miarę aktualne informacje o sieci Packet Radio.
http://www.packet.poland.ampr.org oraz http://packet.jestok.com

Vy 73 Marian SP6FIG

12. Egzamin na świadectwo operatora w SRA w OT-01. Pierwszą sesję egzaminacyjną na świadectwo operatora w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej w b.r, Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził w Dolnośląskim OT PZK we Wrocławiu, w dniu 2 lutego br. o godz. 11.00 w klubie SP6PRT przy ul Pretficza 14-16. Do Wrocławia przyjechali przyszli krótkofalowcy z całej niemal południowo-zachodniej Polski, a także z Gdańska, Warszawy, Pszczyny, Rydzyny, Włoszczowy, Trzemeszna.

Statystyka egzaminu:

- ilość egzaminowanych – 54

- na świadectwo klasy A – 9

- na świadectwo klasy B – 43

- na świadectwo klasy D – 2

- wszyscy zaliczyli testy pozytywnie

- ilość ocen bardzo dobrych /piątek/ - 18

- wiek egzaminowanych od 15 do 82 lat

- przeciętny wiek ponad 38 lat.

Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej podkreślił dobre przygotowanie egzaminowanych, znacznie wyższe niż w roku ubiegłym i dobrą organizację egzaminu, w czym niewątpliwa zasługa Prezesa Klubu SP6PRT kol. Bolka SP6CCI i jego klubowych kolegów. Egzaminowani dziękowali za ciepłe przyjęcie przez organizatorów egzaminu i za niestresującą atmosferę w jego trakcie.

Z mojej osobistej strony jedna refleksja. Zaskoczyła mnie dość wysoka przeciętna wieku. Czyżby to był sygnał braku zainteresowania krótkofalarstwem wśród młodzieży. Warto pokusić się o taką statystykę z kolejnych w SP sesji egzaminacyjnych. Będzie to na pewno ciekawy materiał do dyskusji.

Kolejne egzaminy w naszym OT odbędą się w dniach 31 maja i 6 grudnia 2008 r.

Miejsce i godzina rozpoczęcia te same.

Info: Stanisław SP6IXU, sekretarz OT-01

 

13. Zawody Podkarpackie 10.02.08. Organizatorzy zawodów „Podkarpackich” zapraszają do udziału. Odbędą się one w dniu 10 lutego 2008r. Link do regulaminu: http://ot18.pzk.org.pl/ Zawody te są zamieszczone także w kalendarzu zawodów PZK.

Tyle informacji na dzisiaj.

Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK

 

 

Załącznik.- Komunikat UKE.

Prezes UKE przedstawił do konsultacji społecznych projekt sposobu dysponowania seriami znaków wywoławczych

W związku z sygnałami ze strony środowisk krótkofalowców, że przyjęte przez Urząd Komunikacji Elektronicznej zasady przydzielania znaków wywoławczych w pozwoleniach wydawanych dla radiostacji amatorskich nie spełniają oczekiwań środowiska, Prezes UKE przedstawia do konsultacji społecznych projekt sposobu dysponowania przydzielonymi Polsce w międzynarodowych przepisach, seriami znaków wywoławczych, przeznaczonymi do identyfikacji radiostacji amatorskich.

Regulamin Radiokomunikacyjny (RR) określa sposób tworzenia radioamatorskich znaków wywoławczych. Muszą one być zgodne z przydzielonymi dla Polski seriami prefiksów znaków wywoławczych, określonymi w załączniku Nr 42 (RR).
Zgodnie z Art. 19.68 (RR) znaki dla polskich stacji amatorskich mają postać XX(0-9) YYYY gdzie:

  • XX - prefiks składający się 2 liter lub kombinacji cyfry i litery,
  • (0-9) - cyfry 1-9 są numerami okręgów wywoławczych,
  • YYYY- sufiks składający się maksimum z 4 znaków pisarskich z czego ostatni musi być literą.

Biorąc powyższe pod uwagę, Prezes UKE przyjął następujące zasady przydzielania znaków wywoławczych polskim radiostacjom amatorskim w zależności od ich przeznaczenia:

1. znaki przeznaczone dla radiostacji amatorskich indywidualnych i klubowych składają się z prefiksu SP lub SQ cyfry 1-9 (oznaczającej numer okręgu) sufiksu 1,2 lub3 litery, z zastrzeżeniem, że znaki dla radiostacji klubowych składają się z prefiksu SP i trzyliterowego sufiksu, w którym pierwszą literą może być K, P, Y lub Z. Wyjątkiem są znaki przydzielane dla centralnych radiostacji PZK, ZHP, LOK, lub ogólnopolskich klubów działających w ramach organizacji zrzeszających krótkofalowców, w których może występować cyfra 0 , np. SP0PZK, SP0DXC, SP0OTC;

2. znaki przeznaczone dla zagranicznych radiostacji pracujących z terytorium Polski składają się z prefiksu SO cyfry 1-9 (oznaczającej numer okręgu) sufiksu 2 lub 3 litery;

3. znaki przeznaczone dla radiostacji bezobsługowych ( przemienników analogowych lub cyfrowych i radiolatarni) składają się z prefiks SR cyfry 1-9 (oznaczającej numer okręgu) sufiksu 1,2 lub 3 litery, z zastrzeżeniem, że w znakach przydzielonych dla radiostacji bezobsługowych zainstalowanych na statkach powietrznych może występować cyfra 0;

4. znaki przeznaczone dla radiostacji okolicznościowych składają się z prefiksu HF, SN, SP, SQ lub 3Z cyfry 0-9 i czterech znaków pisarskich, z których ostatni musi być literą (przydzielane na okres do 3 miesięcy w uzasadnionej sytuacji okres ten może być dłuższy), z zastrzeżeniem, że po prefiksie HF nie może występować cyfra 0;

5. znaki przeznaczone dla radiostacji kontestowych (używanych wyłącznie w zawodach lub konkursach krótkofalarskich) składają się z prefiksu HF, SN lub SO cyfry 1-9 (oznaczającej numer okręgu) sufiksu 1 litera;

6. znaki przeznaczone dla radiostacji pracujących z Polskiej Stacji Antarktycznej (Wyspa Króla Jerzego) składają się z prefiks HF cyfry 0 sufiksu 2 lub 3 litery.


Zgodnie z Art. 19.68A (RR) w przypadku zdarzeń o charakterze szczególnym znaki okolicznościowe przydzielane radiostacjom amatorskim mogą mieć inną postać niż określona w pkt. 4. Dotyczy to w szczególności takich wydarzeń jak: wielkie święta, jubileusze i wydarzenia państwowe, międzynarodowe lub środowiskowe.

Przyjęcie jednolitych zasad, opartych na Regulaminie Radiokomunikacyjnym i jeśli to możliwe niekwestionowanych zwyczajów, pozwoli zachować ład w łączności radioamatorskiej.

Ponadto, do Prezesa UKE wpłynęło stanowisko ZHP, które aprobując w większości powyżej przedstawione zasady identyfikacji radiostacji amatorskich, równocześnie proponuje dokonanie kilku modyfikacji dotychczasowej praktyki.
Pierwszym postulatem jest to, aby Prezes UKE bezwzględnie przestrzegał identyfikacji radiostacji klubowych, zgodnie z ww. punktem 1, tzn. że znaki dla radiostacji amatorskich klubowych składają się z prefiksu SP i trzyliterowego sufiksu, w którym pierwszą literą może być K- radiostacje LOK, P- radiostacje PZK, Y - radiostacje niezrzeszone, lub Z - radiostacje ZHP.
Drugim postulatem przedstawionym Prezesowi UKE jest to, aby rozważył, w szczególności dla radiostacji klubowych , możliwość wydawania dla tej samej stacji radiowej „drugiego pozwolenia radiowego" specjalnie dla znaku okolicznościowego. W rezultacie inaczej niż obecnie, stacja zamiast otrzymać decyzji o zmianie znaku zwykłego na okolicznościowy na czas określony, dostawałaby drugie pozwolenie radiowe na czas określony na specjalny znak i w czasie ważności obu pozwoleń mogła by pracować pod obydwoma. Zdaniem ZHP miałoby to ułatwić m.in. kontakt z obozów, z miejscem stałej lokalizacji radiostacji klubowej, gdzie mogą się szkolić młodzi krótkofalowcy.

Prezes UKE zachęca wszystkie zainteresowane osoby, w tym osoby niezrzeszone w organizacjach krótkofalarskich, do zgłaszania opinii w przedmiotowej sprawie w terminie do dnia 16 marca 2008 roku. Opinie można przesyłać na adres e-mail: znaki_wywolawcze@uke.gov.pl

 

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,282,814 Unikalnych wizyt