PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3355 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 8
Użytkowników online: 0
RSS

KS-47. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 19.11.2014
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk_new.png

 
KOMUNIKAT NR 47/2014 z dnia 19.11.2014 r.

Witam serdecznie odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1.    Polska w kosmosie, wczoraj, dziś, jutro.
W dniach 13 - 14 listopada br. w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie odbyła się konferencja „Polska w kosmosie, wczoraj, dziś, jutro”.  Była to druga edycja zorganizowanej w ubiegłym roku konferencji, mającej za zadanie podsumować polski sektor kosmiczny oraz dać możliwość spotkania specjalistom i pasjonatom tego sektora.
Polski Związek Krótkofalowców zaprezentował wystawę planszową pod tytułem "Radiowa służba amatorska w przestrzeni kosmicznej". Była to doskonała okazja do uświadomienia w tym środowisku naszej aktywności, w tym roli edukacyjnej. Mieliśmy okazję do zaprezentowania różnych inicjatyw radioamatorskich w kosmosie, co spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników.
Konferencja odbywała w czasie, gdy lądownik Philae a wraz z nim instrument MUPUS skonstruowany przez inżynierów z Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczął badanie komety Czuriumow-Gierasimienko. Ponieważ w konferencji uczestniczyli naukowcy z CBK PAN, mieliśmy okazję wraz z nimi przeżywać ten ważny moment misji kosmicznej Rosetta. W tym samym czasie przypadała pierwsza rocznica startu polskiego satelity naukowego Lem oraz druga rocznica przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Dyskusje prowadzone były w trakcie pięciu sesji:
•          „Udział Polski w badaniach satelitarnych"
•          „Polska  a europejska strategia kosmiczna. Szanse i wyzwania”.
•          „Projekty studenckie”
•          „Polski sektor kosmiczny  - wyzwania”
•          „Inicjatywy amatorskie oraz formy ich finansowania
Podsumowaniem konferencji był panel dyskusyjny „Rząd – Administracja – NGO – Biznes – Nauka - możliwości współpracy i poszukiwanie strategii", w którym wzięli udział specjaliści i eksperci sektora kosmicznego w Polsce. Dyskutowano o sprawach związanych z utworzeniem Polskiej Agencji Kosmicznej oraz spójnej strategii, programu kosmicznego.
Organizatorami konferencji były Fundacja Wspierania Polskiej Astronautyki „Pociąg do Gwiazd” oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN w partnerstwie z Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN. W konferencji wzięło udział kilku radioamatorów w tym członkowie Polskiego Związku Krótkofalowców.
Sławomir Szymanowski - SQ3OOK

2.    Reportaż z obchodów 55. lecia SP9KJM.
Redakcja Radiowego Biuletynu Informacyjnego i Telewizji Internetowej
Krótkofalowców informuje, że od niedzieli 16.XI.2014 r. na stronach internetowych
RBI i TIK jest już dostępny nowy reportaż filmowy pt. "Jubileusz 55 lat Klubu
SP9KJM".
https://www.youtube.com/watch?v=JL4PgLMg2Ws
Jerzy SP5BLD Redaktor Naczelny RBI PZK

3.    Skrócony spis treści Świata Radio 12/2014.
AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
ANTENY: Anteny stacjonarne VHF/UHF
TEST: Transceiver SunSDR2, Odbiornik programowalny FiFi
PREZENTACJA: Kolejne nowości Hytery
ŁĄCZNOŚĆ: RadioEXPO 2014, Sprawdzian z radiotechniki
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i OT PZK, SN1D w IOTA Contest
WYWIAD: 100 lat ARRL
HOBBY: Prace konkursowe PUK 2014, Interfejs komputer – radiostacja
DIGEST: Nietypowe konstrukcje antenowe
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA
 
4.    KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 12/2014.
70 lecie LOK
Bieg leśnika 2014
Prezes PZK w Belwederze
Spotkanie w BBN
Współpraca ze st. "Strzelec"
wspomnienie o Piotrze SP9BWJ

5.    SN750NMT.
W dniach 17 - 30 listopada  2014 z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 750 lecia lokacji Nowego Miasta Torunia  toruńscy krótkofalowcy  - członkowie sekcji krótkofalarskiej  Towarzystwa Miłośników Torunia,  członkowie Oddziału Terenowego  PZK  Nr 26 w Toruniu -  pracują na pasmach amatorskich  pod znakiem okolicznościowym SN750NMT. Jubileuszowi będzie poświęcona również konferencja naukowa zorganizowana w dniu 24 listopada przez Towarzystwo Miłośników Torunia oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na terenie Collegium Humanisticum w Toruniu. 
Informacja o pracy stacji okolicznościowej, obiegu kart QSL, zdjęcia dotyczące historii oraz współczesności Nowego Miasta Torunia znajdują się  na stronie Qrz.com.
Qsl Manager OT PZK w Toruniu.
Info: Mariusz SQ2BNM

6.    Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze OT20.
W dniu 23 listopada 2014 r. (niedziela) o godz. 10.00 w domu weselnym "Sonatina" w miejscowości Dominów nr 82 k. Lublina odbędzie się Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Lubelskiego Oddziału Terenowego PZK. Z ramienia prezydium ZG PZK w zebraniu uczestniczył będzie Jerzy Jakubowski SP7CBG prezes PZK.
Info: Jerzy SP8HPW

7.    Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze OT28.
W dniu 14 grudnia (niedziela) w lokalu LOK przy ul Krzyskiej 17 w Tarnowie odbędzie się Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Tarnowskiego Oddziału PZK.
Info: Janusz SP9LAS

8.    SERGIEJ  UR7EX  WŚRÓD SWOICH

W dniu 12 listopada 2014 roku grupa Lwowskich Krótkofalowców z Romanem UY3WX, Igorem UT4WA oraz Igorem UR4WG zorganizowała dla Kolegi Siergieja UR7EX przebywającego w Lwowskim Szpitalu Wojskowym pierwszą przepustkę ze szpitala i wycieczkę po Lwowie.
Miłą niespodzianką była dla Siergieja wizyta w Klubie UR4WXQ w Lwowskim Zakładzie Naukowo Technicznej Edukacji Młodzieży.
Bardzo gościnne przyjęcie przygotowali wszystkim Zastępca Dyrektora Zakładu wspólnie z metodykami i nauczycielami z różnych klas.
Było wiele zwiedzania pracowni o różnych specjalnościach, jednak największe wrażenie zrobiło na Siergieju wejście do klubu krótkofalarskiego, z jego wielkim zadowoleniem spotkała się możliwość dotknięcia klucza telegraficznego oraz zrobienie łączności na SSB ze swym Kolegą Anatolem UR5ET z Dniepropietrowska.
 
Wielką satysfakcją było zobaczyć wyjątkowy błysk zadowolenia w oczach Siergieja i Jego Małżonki ze zorganizowanej wycieczki, Siergiej w Lwowskim Szpitalu Wojskowym jest sam, poza Małżonką która przebywa tu od chwili Jego przyjazdu z pola walki, nie ma tu żadnej rodziny i organizując mu taką wycieczkę pokazaliśmy, że jednak nie jest tu sam, że jest naszym Bohaterem i jednym z nas, członkiem wielkiej „Rodziny” krótkofalarskiej. 
Roman UY3WX   


SP8JRQ S.K.  W dniu 11.11.2014 r. w wieku 53 lat odszedł na zawsze Jerzy Więckowski SP8JRQ.. Jurek, był wieloletnim członkiem Klubu SP8PLU i instruktorem nauki telegrafii. Był pasjonatem zawodów i oczywiście znakomitym telegrafistą. Przez wiele lat był pracownikiem warsztatów radiowych w Państwowej Straży Pożarnej.
Info: SP8GSC   


Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Sekretariat ZG PZK

TNX, TNX, TNX
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Romanowi UY3WX, Krzysztofowi SP8GSC, Januszowi SP9LAS, Jurkowi SP8HPW, Mariuszowi SQ2BNM, Jurkowi SP5BLD, Sławkowi SQ3OOK, Andrzejowi SP5AHT.

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR, Zygmunt SP5ELA.

news: ikona_pdf.gif Komunikaty sekretariatu 2014
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,433,600 Unikalnych wizyt