PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3309 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

KS-27. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 2.07.2014
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk_new.png

 
KOMUNIKAT NR 27/2014 z dnia 02.07.2014 r.

Witam serdecznie odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. Poniżej relacja ze spotkania krótkofalowców we Friedrichshafen 2014.

Więcej szczegółów w następnych komunikatach oraz w "Świecie Radio" lub "Krótkofalowcu Polskim".
Pierwszy dzień na Ham Radio 2014.
W ciągu dzisiejszego dnia na pewno dużo się działo...
Reprezentacja PZK przywdziała przewidziane na ten dzień koszulki firmowe w kolorze zielonym, no i od godz. 9.00 zaczęło się!
Pełniący rolę "komentatora internetowego" Paweł SP7TEV wziął udział w oficjalnym rozpoczęciu imprezy. Oprócz wystąpienia przedstawiciela władz miasta Friedrichshafen, kierownictwa targów oraz Prezesa DARC, na szczególną uwagę zasługiwała bardzo ciekawa prezentacja pt. "Komórka włączona, radiostacja wyłączona - jak przyciągnąć młodych ludzi", którą wygłosił jeden z najmłodszych a zarazem najaktywniejszych członków DARC w tej grupie wiekowej - Kol. Kay Malfeld DO7KAY.

Stoisko PZK odwiedzali w ciągu dnia najrozmaitsi goście, w tym np. Koleżanki z dalekiej Japonii.
Trudno zresztą wszystkich zliczyć, czy wymienić..

Poza tym w tzw. międzyczasie np. Kol. Marek SP1JNY wziął udział w długim i trudnym posiedzeniu Grupy Roboczej 1 Regionu IARU ds. Kompatybilności Elektromagnetycznej (EMC WG), gdzie omówił m. in. swoja aktywność jako przedstawiciela PZK na forum Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w kontekście prac nad normami dotyczącymi PLC.

W godzinach popołudniowych Kol. Kol. Jerzy SP7CBG oraz Paweł SP7TEV wzięli udział w oficjalnym spotkaniu przedstawicieli stowarzyszeń członkowskich 1. Regionu IARU, w trakcie którego obecni przedstawiciele ARRL - Kol. Jay Bellows K0QB, Wiceprezes ds. Zagranicznych oraz Kol. David Sumner K1ZZ, Dyrektor Generalny i Sekretarz - zostali ze strony PZK uhonorowani specjalnym okolicznościowym grawertonem z okazji jubileuszu 100-lecia ich Związku, a także upominkami dodatkowymi - będącymi kompendium wiedzy o kulturze i sztuce naszego kraju.

Można podsumować, że o jakimkolwiek czasie wolnym można było zacząć mówić dopiero ok. godz. 21.00, a targi potrwają jeszcze dwa dni!


Drugi dzień na Ham Radio 2014.
A dzisiaj (czyli w sobotę, w dniu 28.06.2014) działo się jeszcze więcej niż wczoraj!...
Stoisko PZK odwiedziło naprawdę bardzo wielu gości - przeróżnego autoramentu, wszyscy wpisali się do logu - prowadzonego w sposób ciągły od zeszłorocznej edycji Ham Radio.
Trudno nawet wszystkich z nich sobie przypomnieć, a byli to znani DX-mani, funkcyjni IARU różnych szczebli, inni krótkofalowcy (albo fani krótkofalarstwa...) z bliższych i dalszych krajów oraz wszyscy pozostali odwiedzający...
Przez jakiś czas oficjalnym członkiem reprezentacji PZK był Kol. Ole Garpestad LA2RR - Wiceprzewodniczący Rady Administracyjnej IARU, tradycyjnie miała także miejsce "sesja fotograficzna" polskich uczestników targów Ham Radio 2014. Korzystając z okazji, Kol. Tim Ellam VE6SH - Przewodniczący Rady Administracyjnej IARU (wraz z Wiceprzewodniczącym) podzielił się odczuciem, że uhonorowanie wieloletniej pracy na rzecz 1. Regionu IARU ze strony Kol. Wojciecha Nietykszy SP5FM przyznaniem Odznaczenia im. Michaela Owena VK3KI było dla IARU ogromnym zaszczytem, a sama uroczystość w Warszawie, w trakcie której laureatowi oficjalnie wręczono wspomniane odznaczenie - była przez jej uczestników (Kol. Ole, LA2RR oraz Kol. Hans Blondeel Timmerman PB2T - Przewodniczący Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU) wspominana naprawdę z ogromnym wzruszeniem i sympatią.
Niesłabnącym powodzeniem cieszyły się wśród odwiedzających stoisko PZK polskie specjalności: smalec z grzybkami (zjedzono do tej pory ok. 3 kilogramów...), polskie pieczywo ("poszło" ok. 10 bochenków) oraz kiszone ogórki, nie wspominając już o renomowanych polskich "napojach wyskokowych" (dla gości specjalnych). Powyższe dane pochodzą z końca drugiego dnia imprezy, a przecież pozostaje jeszcze dzień trzeci i zarazem ostatni...
W trakcie dzisiejszego dnia "kronikarz zespołu", czyli Paweł SP7TEV, wziął udział w kilku spotkaniach międzynarodowych. Jednym z nich było Międzynarodowe Spotkanie Młodzieżowe, na którym przedstawiono m. in. działania skierowane do młodzieży w okręgu Brauschweig w Niemczech (Kol. Gerrit Herzig DH8GHH), obozy młodzieżowe organizowane w trakcie... targów Ham Radio (Kol. Sebastian Blaesing DL2DOC), młodzieżowy zespół contestowy SH3Y (Kol. Johan Mattsson SA5BJM), oraz powstanie i funkcjonowanie krótkofalarskiego klubu studenckiego na Mercer Island w USA (Kol. Alexander Banbury KE7WUD). Innym ze spotkań były warsztaty dot. widma częstotliwości radiowych (moderatorem był Kol. Colin Thomas G3PSM - członek Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU), na które zamiast planowanych ok. 20 osób przybyło prawie dwa razy tyle, no i pojemność sali okazała się niewystarczająca...
Na tym pora chyba zakończyć tegoroczne "zapiski dziejowe na gorąco" (niedziela może jeszcze przynieść parę niespodzianek, a i trzeba - niejako przy okazji - zwinąć stoisko i wrócić bezpiecznie do Polski), więc piszący te słowa pozwoli sobie na zakończenie relacji... Ciąg dalszy - w wersji rozszerzonej ukaże się w najbliższym czasie!
Z najlepszymi 73,
Paweł SP7TEV

2. Konferencja uzgodnieniowa w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.

26 czerwca br. w Warszawie w siedzibie MAiC odbyła się konferencja uzgodnieniowa dotycząca projektu Rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie świadectw operatora urządzeń radiowych.
Do projektu Rozporządzenia zgłoszone zostały 34 uwagi. Większość z ich zgłosiły Akademie Morskie w Gdyni i w Szczecinie.
PZK wniosło trzy propozycje, które zostały ujęte w zestawieniu tabelarycznym. Jako zasadne przyjęte zostały dwie z nich, a mianowicie:
- wzory świadectw klasy A i klasy C będą zgodne ze wzorami świadectw określonymi w rekomendacji CEPT TR-61-02 i rekomendacji ERC Raport 32,
- w załączniku nr 6 do Rozporządzenia “Zakres wymogów egzaminacyjnych.....” pkt. 2 ust. 3 lit f otrzyma treść “zakresów częstotliwości stosowanych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej – krajowych i Międzynarodowego Związku Radioamatorów (IARU)”.
Uwzględniony został również nasz wniosek o rozszerzenie uprawnień operatora, posiadającego świadectwo klasy C, do pracy w paśmie 20 m.
Jan Dąbrowski SP2JLR wiceprezes PZK

3.  Subdomeny OT PZK. Od czasu uchwalenia „Regulaminu subdomen OT PZK” w roku 2010 prowadzony jest proces normalizacji adresów portali oddziałów terenowych PZK. Standard adresu to: otxx.pzk.org.pl, gdzie „xx” to numer OT PZK. Np. ot01.pzk.org.pl, itd. .. do ot73.pzk.org.pl. Normalizacja adresów www portali OT PZK napotykała i napotyka na różne problemy, nie sposób je tutaj wyliczyć. W tej chwili już większość OT PZK ma adresy www w powyższym standardzie. W chwili obecnej trwają zaawansowane prace związane z przeniesieniem na serwer PZK portalu Lubelskiego Oddziału Terenowego PZK (OT20).
Subdomena PZK i usługa serwerowa dla OT PZK są bezpłatne.
Wymagana jest natomiast uchwała zarządu OT PZK oraz wyznaczenie osoby nadzorującej merytorycznie portal OT oraz administratora technicznego serwera i portalu. Regulamin „Użytkowania subdomen PZK” znajduje się tutaj: http://pzk.org.pl/download.php?action=get&id=507

Niemniej jednak należy zauważyć, że sprawa ciągnie się już zbyt długo, bo prawie 4 lata.

Jednocześnie chcę podziękować wszystkim zarządom OT PZK i ich prezesom, którzy wykazali zrozumienie tematu i znaleźli właściwych ludzi do wykonania zadania, tak do administrowania serwerami oddziałowymi, jak i do publikacji informacji (redaktorów i moderatorów).

Administrator systemów informatycznych PZK
Zygmunt Szumski SP5ELA

4. Dni Jarosławia i krótkofalowcy.
W dniach 28 i 29. czerwca br. z inicjatywy Burmistrza Miasta Jarosławia odbyły się obchody "DNI JAROSŁAWIA".
W tym roku do uroczystości obchodów włączyły się Zarządy Jarosławskiego Oddziału Terenowego PZK oraz Międzyzakładowego Klubu Polskiego Związku Krótkofalowców przy Burmistrzu Miasta Jarosławia SP8PEF. Wspólnie z Centrum Kultury i Promocji Jarosławia przygotowali specjalne "stoisko", gdzie promowano na falach eteru Miasto Jarosław, a wśród jarosławian uczestniczących w uroczystościach jarosławskie krótkofalarstwo. Praca radiostacji odbywała sie na KF - 3,5 i 7 MHz oraz na UKF 145,500 i 145,700 - przemiennik jarosławski. Zgodnie z zapowiedzią Koledzy, którzy przeprowadzili najciekawsze łączności dla mieszkańców słuchających otrzymają obiecane nagrody książkowe o Jarosławiu. Nagrody wysłane zostaną pocztą. Szczegółowe informacje i zdjęcia z obchodów Dnia Jarosławia przez jarosławskich ukażą się krótkofalowców w najbliższym numerze "Krótkofalowca Polskiego"
Zbyszek SP8AUP & Piotr SP2JMR

5. Lipcowe eMK QTC.
Lipcowe wydanie eMK QTC poświęcone jest w dużej mierze Olimpiadzie Radiowej
(WRTC) jaka odbywać się będzie równolegle z międzynarodowymi zawodami IARU
HF Championship. To wielkie wydarzenie w światowym krótkofalarstwie. W ciągu
24 godzin zmierzy się ze sobą 59 dwuosobowych zespołów dysponujących
identycznym sprzętem. Rywalizacja ta odbędzie się niestety bez polskiej
reprezentacji, bo żaden nasz contestman nie zakwalifikował sie do udziału.
Bez względu jednak na to, dla wszystkich uczestników IARU HF Championship
organizator WRTC-2014 przygotował kilka ciekawych dyplomów wyczynowych za
QSOs z zespołami WRTC. Będą to stacje łatwo rozpoznawalne po znakach z serii
K1A-K1Z, N1A-N1Z i W1A-W1Z. Tradycyjnie też redakcja eMK QTC wyda kolejny
dyplom W-HQ-S za łączności ze stacjami HQ. Dodatkowym, specjalnym dyplomem
będzie WHQ-S & WRTC-S Award przyznawanym także za QSOs ze stacjami WRTC.
Regulaminu wszystkich dyplomów opublikowane są w lipcowym numerze eMK QTC.
Ponadto w wydaniu 7/2014: - regulaminy międzynarodowych zawodów HF & VHF, -
kalendarz krajowych zawodów HF & VHF, - kalendarz międzynarodowych zawodów
HF, - fotorelacja z Wystawy Friedrichschafen, - Nowa Lista SPFF, - regulamin
dyplomu W-HQ-S 2014 Award, regulamin dyplomu WHQ-S & WRTC-S 2014 Award,
- Hi Signals, prosta i skuteczna antena jednopasmowa, - ku pamięci SP2DX, -
literowanie, - spotkanie w Kościerzycach, - Gajów 2014, - TAMA 2014, - 400
członków SP-CW-C, - EME QSOs wg SP6MLK, - noc Świętojańska w Suchaczu, -na
lisa do Rudnik, - poszukiwane adresy, - QSL VK9MT, - Polacy na Christmas
Island, - QRV z AF-057, - Trans-Atlantic Test 2014, - EA0JC QSO, -
bohaterowie WRTC-2014, - dyplomy i nagrody WRTC-2014, - olimpijskie znaki
Sylwester SP2FAP

6. SN0LOT.
Z okazji 81. rocznicy wypadku litewskich pilotów w Pszczelniku stacja klubowa SP1PMY będzie pracowała pod znakiem okolicznościowym SN0LOT od 1.07-31.07.2014 r. QSO z tą stacją daje punkty do wydawanego przez Klub SP1PMY dyplomu "LITUANICA".
Jednocześnie przypominam, że Zlot Krótkofalowców Pszczelnik 2014 już w tą sobotę.
Więcej na stronie www.sp1pmy.qrz.pl
Janusz SP1TMN

7. Komunikaty sekretariatu ZG PZK w okresie lipca i sierpnia.
Jak co roku komunikaty sekretariatu ZG PZK w okresie tzw. wakacyjnym ukazywać się będą nieregularnie i najczęściej wyłącznie w wersji elektronicznej. Do stałej emisji komunikatów drogą radiową oraz regularnego ich redagowania powrócimy 3. września 2014 r.
Piotr SP2JMR

Jednocześnie przypominam, że za treść publikowanych informacji nie odpowiada redakcja komunikatów czyli sekretariat ZG PZK. Wyjątek stanowią informacje własne podpisane jako Prezydium ZG PZK, sekretariat ZG PZK lub Piotr SP2JMR.
Piotr SP2JMR

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Sekretariat ZG PZK

TNX, TNX, TNX
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje Kol. Pawłowi SP7TEV, Zbyszkowi SP8AUP, Sylwestrowi SP2FAP i Januszowi SP1TMN.

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku do godz. 21.00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej czyli do poniedziałku godz. 21.00.

news: ikona_pdf.gif Dział komunikaty KS 2014

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,293,658 Unikalnych wizyt