PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3309 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 7
Użytkowników online: 1
RSS

KS-26. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 25.06.2014
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk_new.png

 
KOMUNIKAT NR 26/2014 z dnia 25.06.2014 r.

Witam serdecznie odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. Tama 2014. W dniach 20-22 czerwca w okolicach Bornego Sulinowa odbyły się kolejne XII Warsztaty APRS Tama 2014. Niestety największego figla sprawiła nam pogoda, co skutecznie ograniczyło ilość uczestników. Na szczęście dla organizatorów podczas prezentacji, posiłku i gry terenowej deszcz nie padał. Organizatorzy TAMY w osobach Roberta SP6VWX, Czesława SP3EOL, Zbyszka SP3BTT, Janka SP2MKR przygotowali się do zmiennych warunków pogodowych wystarczająco, tym niemiej brak deszczu w sobotę uprzyjemnił czas spędzony na warsztatach.
Szczególne podziękowania należą się Zbyszkowi SP3BTT, na którego terenie, czyli w rejonie tamy na rzece Pilawie odbyły się po raz kolejny Warsztaty APRS.
Wszystkim zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia w imieniu ZG PZK serdecznie dziękujemy.
Jerzy SP7CBG i Piotr SP2JMR

2. Tama 2014 w liczbach i faktach. Tegoroczne Warsztaty już za nami, stąd spróbuje porwać się na małe podsumowanie. Odwiedziło i zarejestrowało się w recepcji 91 osób, wydano ok 100 porcji grochówki i 50 porcji żurku, do zabawy terenowej przystąpiły 4 drużyny w liczbie 10 osób oraz przedstawiono 3 prezentacje cieszące się dużym zainteresowaniem. Po raz pierwszy, jeśli moja pamięć mnie nie zawodzi, gościliśmy także tak silną reprezentacje Zarządu PZK w osobach Prezesa i v-ce Prezesa PZK czyli Jurka SP7CBG i Piotra SP2JMR.
Duże brawa za poziom prezentacji należą się:
- Rysiowi SQ9MDD i Łukaszowi SQ5RWU za przygotowanie materiałów o Arduino i bibliotece QAPRS
- Krzyśkowi SQ5NWI za prezentacje pasji swojej i grupy skupionej wokół: http://radiosondy.fora.pl/

Niezwykłą tężyzną fizyczną oraz znajomością obsługi sprzętu radiowego/APRS wykazali się zaś uczestnicy zabawy terenowej zajmując kolejno:
- miejsce 1. SQ6NLN, syn Karol oraz SQ2MTG
- miejsce 2. SQ6VY, SQ6NTI, SQ9KS
- miejsce 3. SQ5BLK, SQ5EXS
- miejsce 4. SQ5JIV, SP8RSN
nagrody dla uczestników ufundowali Czesio SP3EOL oraz niezawodnie
radio-sklep.pl - eNka s.c. 26-600 Radom, Al. Grzecznarowskiego 2/404, http://www.comet-ant.pl http://www.radio-sklep.pl
 zaś zabawę przygotował zespół pod kierownictwem Przemka SQ6ODL.
Zarząd także starał się nie próżnować i w trakcie spotkania przedyskutował i rekomenduje dofinansowanie do następujących projektów modernizacji oraz nowych lokalizacji digi/IGate APRS:
- SR3DPB, Pobiedziska projekt przedstawiony przez SO3AJO
- SR4DOS, upgrade do IGate’a przedstawiony przez SQ4BJA
- Schronisko Odrodzenie, nowa lokalizacja przedstawiona przez SQ6ODL
- SR6NWS Wielka Sowa, upgrade do IGate’a przedstawiony przez SQ6ODL
- Krzywogoniec, nowa lokalizacja przedstawiona przez Bydgoską grupę inicjatywną pod przewodem SP2JSP
Niniejszym dziękuję:
- Zbyszkowi SP3BTT za prace włożone w infrastrukturę i udostępnienie terenu oraz optymizm przebijający chmury Tamowe
- Czesiowi SP3EOL za koordynację i organizację spotkania oraz ufundowanie nagrody w zabawie terenowej
- Wszystkim, którzy nie zlękli się prognozy pogody i zawitali na spotkaniu.
73! Robert SP6VWX

3. XV START ZESPOŁU SN0HQ W IARU CHAMPIONSHIP.

Już za dwa tygodnie, w dniach 12 i 13 lipca zespół SN0HQ po raz piętnasty zmierzy się ze światowa czołówką zespołów reprezentujących narodowe organizacje krótkofalowców. Polski Związek Krótkofalowców, w tych zawodach reprezentowany był do tej pory 16 razy a od roku 2000, co roku robi to nieprzerwanie zespół używający znaku SN0HQ. Nasze stacje, których jest 12 pracują na każdym podstawowym paśmie KF (1,8; 3,5; 7; 14; 21; 28) tak emisja CW jak i SSB. Drużyna SN0HQ liczy sobie kilkudziesięciu operatorów, którzy wspólnie pracują na jeden wynik zespołu. Przez lata dopracowujemy i trenujemy system wspólnej pracy przy coraz silniejszej konkurencji stacji całego Świata. Udało nam się do tej pory czterokrotnie zająć miejsce w pierwszej trójce, choć trzeba przyznać, że z roku na rok jest to coraz trudniejsze. Jak dobrze wiedzą specjaliści DX-mani i contestowcy wynik zespołu w tych zawodach zależy od wielu czynników z których propagacja oraz położenie geograficzne mają bardzo istotne i niezależne od nas znaczenie. Największym osiągnięciem polskiego krótkofalarstwa jest tutaj nie tyle sam wynik i miejsce w klasyfikacji. Za najcenniejsze uznać należy powstanie silnego, stale podnoszącego swój poziom operatorski i sprzętowy zespołu. W wyniku tego: doświadczenie, wiedza i potencjał całej grupy stale rosną co przejawia się w indywidualnych wynikach poszczególnych członków grupy we wszystkich najważniejszych zawodach na Świecie.
Zapraszamy do wsparcia naszego udziału w zawodach IARU Championship 2014 poprzez przeprowadzenie jak największej ilości łączności ze stacjami SN0HQ. W trakcie zawodów, na bieżąco będą wyświetlane informacje o częstotliwościach pracy poszczególnych stacji. Prosimy jeszcze o dopasowanie się, w miarę możliwości do warunków propagacyjnych tak by nie wołać wtedy gdy stacje SN0HQ będą akurat miały warunki i anteny skierowane na stacje DX!
Pozdrawiam serdecznie - Tomek SP6T kapitan zespołu SN0HQ
NIECH MOC BĘDZIE Z NAMI!

4. System sieciowy SN0HQ. Krótka historia.
System. Dla potrzeb Zespołu SN0HQ oraz pracy w zawodach IARU HF opracowany został w roku 2004 system logowania rozproszonego z użyciem programu logującego WriteLog. WriteLog jest programem komercyjnym, na potrzeby operacji SN0HQ udostępniona została dystrybucja przez W5XD (zakupiona przez PZK).  Program logujący WriteLog w odróżnieniu od klasycznego programu CT (K1EA) jest w pełni programem windowsowym. Od wersji 10.19 ma obsługę protokołu sieciowego TCP/IP. W związku z rozproszeniem stacji SN0HQ w różnych lokalizacjach na terenie Polski zaistniała konieczność połączenia stacji oraz logów poszczególnych stanowisk roboczych. Przyjęto koncepcję podłączenia poszczególnych stanowisk do centralnego serwera WriteLoga. Odbywa się to za pośrednictwem sieci rozległej Internet. Połączenie stacji logującej SN0HQ. Połączenie do serwera może być zrealizowane za pomocą dowolnego łącza o przepustowości nie mniejszej niż 128-256kbps. Może to być łącze stałe lub „mobilne”. W przypadku braku innych możliwości lokalnych za pomocą telefonu GSM i technologii GPRS. Łącze powinno być dobrej jakości, aby opóźnienia powodowane utratą pakietów i przeciążeniem sieci nie powodowały opóźnień w komunikacji z serwerem logu, co ma odbicie w powolnym przeładowywaniem się wpisów do logu. Bezpieczeństwo instalacji serwera. Przyjęta przez programistów WriteLoga koncepcja zakłada użycie oprogramowania obsługującego komunikację sieciowa w oparciu o technologię Java i użycie tzw. servleta (Tomcat) do obsługi serwera WL. Technologia ta, dość nowatorska (*ówcześnie-rok 2004) ma pewne wady, a mianowicie nie zapewnia bezpieczeństwa sieciowego. Sprawę bezpieczeństwa kompleksowego instalacji należy potraktować odrębnie. O ile dla przypadku komunikacji eksperymentalnej lub sieci wyodrębnionej (lokalnej) dla takiej koncepcji jest to akceptowalne, to w przypadku sieci rozległej-nie.
Serwer WriteLog-a. Do sensownego uruchomienia serwer WriteLog-a wymaga łącza stałego o gwarantowanej przepustowości dwukierunkowej (łącze symetryczne) minimum 256kbps (zalecane łącze 512kbps i więcej). Konieczna przepustowość łącza obsługującego serwer jest funkcją ilości zestawionych kanałów komunikacyjnych do łączności z poszczególnymi stacjami logującymi. Badania przeprowadzono dla maksymalnej ilości kanałów równej 20 (20 równocześnie podłączonych zdalnych stanowisk logowania). Wartość 20 jest realną wartością mogącą wystąpić w praktyce w czasie pracy w zawodach. (Ilość stacji SN0HQ = 6 pasm x 2 emisje = 12 stanowisk) oraz terminale kontrolne i serwery backupu logu WL. Dodatkowo podłączać mogą się stacje rezerwowe oraz stacje przenoszone okresowo do innych lokalizacji ze względów propagacyjnych. W praktyce roku 2005 i lat następnych ilość teoretyczna i praktyczna stacji logujących osiągnęła wartość 30-40.
Administrator sieci SN0HQ
Zygmunt Szumski SP5ELA

5. KAMIENIE Z NIEBA” I GWIAZDY NA ZIEMI CZYLI RADIO-KOSMICZNA GIMNAZJADA. 29 maja odbyła się kolejna, IV Powiatowa Gimnazjada w Gimnazjum Gałczyńskiego w Świętajnie. W zmaganiach edukacyjnych z przedmiotów ścisłych, humanistycznych i językowych oraz w konkurencjach fizycznych i artystycznych sprawdzali się uczniowie z Gimnazjum nr 2 ze Szczytna, Gimnazjum z Lipowca, Gimnazjum ze Spychowa oraz gimnazjum-gospodarz ze Świętajna. Nauczyciele znów stanęli na wysokości zadania, przygotowując ciekawe zadania o różnym stopniu trudności. Na gości czekał słodki poczęstunek i nie mogło zabraknąć polskiej tradycyjnej gorącej grochówki.
Choć młodzi uczestnicy zawsze mogą spodziewać się wielu atrakcji na wiosenno-letnim święcie gimnazjalistów, to i tym razem szkoła w Świętajnie zaskoczyła swoich gości, a to wszystko za sprawą realizowanego tu projektu edukacyjnego ARISS (ang.: Amateur Radio on the International Space Station, sprzęt radioamatorski na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) realizowanego dzięki światowym agencjom kosmicznym NASA z USA, RKA z Rosji, NCES z Francji, JAXA z Japonii, CSA z Kanady czy europejskiej ESA i współpracy z Radioamatorską Korporacją Satelitarną (AMSAT) oraz organizacjami krótkofalowców.
Między konkurencjami edukacyjnymi wszyscy zainteresowani wszechświatem mogli wziąć udział w projekcji w przenośnym planetarium Astronomicznego Laboratorium Mobilnego zwanego Astrolabium. Na korytarzu szkoły tworzyły się długie kolejki, w których nie mogło zabraknąć młodych eksploratorów z projektu ARISS (świętańscy gimnazjaliści i uczennice z podstawówki) przygotowujących się do bezpośredniej łączności i rozmowy z kosmonautą na międzynarodowej stacji kosmicznej. Po seansie uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w ciekawym wykładzie o meteorytach, mogli także obejrzeć skalne ciała niebieskie, rozpoznając i sprawdzając ich właściwości.
PZK Olsztyn przygotował natomiast dla uczestników Gimnazjady konkurs z krótkofalarstwa w którym młodzież mogła zawalczyć o teleskop dla swojej szkoły, którą okazało się spychowskie gimnazjum.
Wszelkie zmagania młodych naukowców i artystów zostały ocenione i nagrodzone. IV Powiatową Gimnazjadę wygrało gimnazjum ze Świętajna, II miejsce zdobyło gimnazjum ze Szczytna, III miejsce – gimnazjum ze Spychowa. Konkurencję artystyczną Mam Talent wygrał Maciej Marcinkowski ze Szczytna.
Gimnazjum im. K. I. Gałczyńskiego pragnie przy okazji gorąco podziękować za pomoc i zaangażowanie w IV Powiatową Gimnazjadę panu Andrzejowi Korczinowi, prezesowi oddziału PZK w Olsztynie, panom Maciejowi Grzemskiemu i Piotrowi Wychudzkiemu z olsztyńskiego Planetarium oraz panu Wojciechowi Komorkowi z Klubu Łączności PZK SP4YWM.
Tekst: Edyta Szymańska-Baszak

6. „Radiokomunikacja Amatorska UKF” - Gajów 2014.

W dniach od 19 do 22 czerwca b. r. w Gajowie (dolnośląskie) odbyło się I Sympozjum Integracyjne „Radiokomunikacja Amatorska UKF”. Tematem wiodącym były łączności EME oraz amatorskie konstrukcje dla pasm powyżej 30 MHz. Bogaty program spotkania obejmował prelekcje i wykłady, laboratorium pomiarowe, pokazy łączności EME, dyskusje panelowe.
W oficjalnej części spotkania, którą otworzył prezes zarządu Dolnośląskiego Oddziału Terenowego PZK, Kol. Waldemar Sznajder 3Z6AEF, wręczono dyplomy i grawertony współzawodnictwa sportowego „TOP Activity UKF” za 2013 rok.
Wykłady, których było osiem (w dwóch sesjach) prowadzili doświadczeni UKF-owcy z Czech, Niemiec i Polski: Zdenek Samek OK1DFC, Klaus Lutsch DL8SER, Georg Hylinski DF1SR, Edward Piotrowski SP9WY, Henryk Miniach SP6GWN, Przemysław Gołembowski SP7VC, Robert Ratusiński SQ8AQX i Ireneusz Szulski SQ5MX. Różnorodna tematyka prelekcji zapewniła pełną salę uważnych słuchaczy.
Laboratorium pomiarowe prowadzili SP9WY, SP6GWN, SP9QZO oraz SQ5MX. Pod okiem doświadczonych Kolegów można było dokonywać specjalistycznych pomiarów fabrycznymi analizatorami, które na co dzień nie są dostępne dla większości konstruktorów-amatorów.

Ważnym punktem programu Sympozjum było rozstrzygnięcie pierwszej edycji konkursu PUK-UKF 2014. W konkursie wzięło udział czterech konstruktorów: SP2DMB, SP6GZZ, SP3RNZ i SQ8AQX, którzy przedstawili 9 prac w trzech kategoriach - wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni (mierniki elektroniczne, dyplomy, prenumeraty „Świat Radio”, gadżety). Wystawa prac konkursowych wzbudziła niekłamane zainteresowanie wszystkich uczestników Sympozjum, a konstruktorzy cierpliwie odpowiadali na szereg pytań o szczegóły prac i doradzali, jak można samodzielnie powielić konkursowe prace. Dokumentacje wszystkich projektów są dostępne dla każdego zainteresowanego i będą zbiorczo wydane w postaci elektronicznej – wraz z dodatkowymi uwagami i radami konstruktorów.

W trakcie spotkania nie zabrakło również akcentów typowych dla takich spotkań: giełdy elektronicznej, tomboli UKF, ogniska z darmową grochówką, grupowego zdjęcia, wycieczek w pięknym otoczeniu Gór Stołowych, dyskusji, rozmów...
W sekretariacie Sympozjum zarejestrowało się 71 osób, a łączna ilość uczestników wraz z osobami towarzyszącymi wyniosła 102 osoby – reprezentowane były wszystkie okręgi SP, poza SP4.
W sympozjum wzięło udział 11 uczestników z Niemiec i Czech: DB9SB, DF1SR, DL6SH, DL8SER, OK1AIY, OK1CS, OK1DFC, OK1DFC-xyl, OK1MBZ, OK1OX i OK1UFL.

Organizatorami I Sympozjum Integracyjnego GAJÓW-2014 byli: Dolnośląski Oddział Terenowy PZK, Stowarzyszenie Europejskie Centrum Radiokomunikacji Radioamatorskiej oraz Klub Krótkofalowców SP6YNR z Nowej Rudy. Szczególne podziękowania należą się Staszkowi SP6MLK, Tadeuszowi SP6HQT, Henrykowi SP6GWN oraz Waldkowi SP6EUA. Dziękujemy również wszystkim pozostałym, którzy przyczynili się do organizacji oraz wszystkim uczestnikom Sympozjum i już teraz zapraszamy na II Sympozjum Integracyjne GAJÓW-2015, które odbędzie się od 11 do 14 czerwca 2015 roku!
Więcej informacji, zdjęcia, wrażenia uczestników – na forum RA-KF-UKF:
<http://ra-ukf.iq24.pl/>
[informację przygotował: Waldemar Sznajder 3Z6AEF]

7. Dni Andrychowa! Już za chwilę (czwartek, 26.06.) odbędą się Krajowe Zawody HF/VHF „Dni Andrychowa 2014” od 15.00 do 16.00 UTC na paśmie 3,5 MHz, od 17.00 do 18.00 UTC na paśmie 144 MHz. ** Celem zawodów jest promocja miasta, a także doskonalenie umiejętności operatorskich i propagowanie sportów łączności radiowej ** Regulamin zawodów dostępny na stronie Klubu: www.sp9kup.andrychow.eu. ** Rozliczenie zawodów na stronie Automatycznego Systemu Rozliczania Zawodów: www.asrz.pl
Zapraszamy do udziału, 73! Organizatorzy

8. Dni Morza 2014-06-29, 05:00-07:00 UTC.
To już w najbliższą niedzielę. Ważną zmianą jest zmiana adresu e-mail do wysyłki logów za Dni Morza. Od tego roku logi elektroniczne należy wysyłać na adres:
dnimorza@gmail.com
Jednocześnie informujemy, że poprzedni adres (w domenie hamradio.szczecin.pl nie jest już obsługiwany). Zmienił się też adres strony internetowej naszych zawodów. Obecnie jest to http://dnimorza.ot14.pzk.org.pl
Serdecznie dziękujemy „adminowi”, kol. Zygmuntowi SP5ELA za pomoc w przeniesieniu zasobów Dni Morza na serwer PZK i ponownym uruchomieniu strony zawodów.
Z amatorskimi pozdrowieniami
Robert sp1egn

9. SN0HQ, IARU HF i WRTC.

W tym roku równolegle w czasie zawodów IARU HF Championship będą rozgrywane zawody WRTC. W ostatnią środę przed „długim weekendem” przeprowadzone zostały ćwiczenia Zespołu SN0HQ.
Przygotowania do Zawodów WRTC 2014 idą już pełną parą na wszystkich frontach.
Jednym z nich jest promocja Ham Radio. Kilka dni temu córka Marconiego wynalazcy radia Księżna Elettra Marconi przeprowadziła QSO z szefem WRTC 2014 Davidem K1DG nadając pod znakiem stacji klubowej KM1CC z miejsca skąd Ojciec Guglielmo Marconi przeprowadził pierwszy kontakt międzykontynentalny na Cape Code pod Bostonem.
Informacja i link do zapisu tego QSO tutaj:
http://www.wrtc2014.org/princess-elettra-marconi-praises-wrtc2014/
73 Wiesław SP4Z, sędzia WRTC 2014

10. Nowa lista obszarów SPFF - 24.06.2014.
Od 24 czerwca 2014 roku obowiązuje nowa lista obszarów chronionych programu Polska Flora Fauna.
Tradycyjnie do aktualizacji zaproszeni zostali wszyscy zainteresowani programem operatorzy. W konsultacjach swoje zdanie i propozycje przedstawiło kilkunastu operatorów, zarówno Aktywatorów jak i Łowców.
Zgodnie z regulaminem WWFF, którego zapisów jesteśmy zobowiązani przestrzegać, lista SPFF mogła zostać powiększona o kolejne 75 obszarów chronionych. Po zakończeniu konsultacji, propozycje zostały przesłane do Rady WWFF w dniu 14 czerwca. Od dnia 24 czerwca nowa, zawierającą 1002 obszary lista SPFF, funkcjonuje w bazie WWFF Log Search oraz SPFF Log Search. Publikacja światowej listy w formacie PDF nastąpi najprawdopodobniej na przełomie czerwca i lipca.
 
Ponieważ lista zawiera ponad 1000 obszarów SPFF koniecznym było wprowadzenie zmian w numeracji na czterocyfrową. Od dnia dzisiejszego wszystkie obszary mają oznaczenia w formie SPFF-XXXX np: SPFF-0029, SPFF-0573 itp. Korekta numeracji nie powoduje jakichkolwiek zmian w dotychczasowych zaliczeniach i aktywacjach.
Zainteresowani mogą zapoznać się z wykazem 1002 obszarów SPFF (po zalogowaniu) http://spff.eham.pl/downloads.php?cat_id=4 oraz online www.spcff.pl, jak również w odpowiednim dziale na stronie www.pzk.org.pl
Dziękuję wszystkim osobom biorącym udział w aktualizacji listy SPFF.
Jednocześnie z publikacją nowej listy SPFF rozpoczął się proces kolejnej aktualizacji. Propozycje obszarów chronionych (PN, RP, PK, OChK, ZPK) można zgłaszać do dnia 07.12.2014 r.
Korzystając z okazji życzę Aktywatorom dużego pileup-u i niegasnącego zaangażowania w organizowaniu wypraw, a Łowcom wytrwałości w szukaniu i zaliczaniu SPFF.
 Pozdrawiam, Sławek sp4eoo

11. Pożegnanie Wiesława SP2DX i koleżeńskie rozmowy.
W ub. środę wraz z ponad 20. Kolegami krótkofalowcami z Trójmiasta i okolic pożegnaliśmy Wiesława SP2DX. W imieniu ZG PZK opowiedziałem zgromadzonym wokół mogiły żałobnikom o krótkofalarskim aspekcie życia ś.p. Wiesława, podkreślając jego zasługi dla PZK oraz dla rozwoju krótkofalarstwa. Jego sylwetkę przedstawiłem jako człowieka wielkiego honoru zawsze gotowego do pomocy wszystkim krótkofalowcom, którzy chcieli z niej skorzystać.
Po uroczystościach pogrzebowych prowadziliśmy wraz z kilkoma kolegami rozmowy na interesujące nas tematy, głównie związane z PZK i krótkofalarstwem w ogóle. Podczas nich dowiedziałem się z niemałym zdziwieniem o krążącej plotce jakoby teraz po odejściu z CB QSL Ryszarda SP2IW i Zbyszka SP2IU w Centralnym Biurze QSL pracowali nie krótkofalowcy. Wprawiło mnie to w osłupienie.
Dlatego też w załączniku do niniejszego komunikatu przedstawiam wywiad z kierownikiem CB QSL Jankiem SP2X (ex SP2EXN) wydrukowany w numerze 4/2013 „Świata Radio” i informuję, że drugim Kolegą pracującym w CB QSL jest Andrzej SP2GJI. Obydwaj koledzy są nie tylko krótkofalowcami w sensie ogólnym, ale także DX-manami i contest-manami, a karty QSL stanowią dla Nich jeden z najważniejszych aspektów krótkofalarstwa. Obsługa QSL jest prowadzona bardzo rzetelnie i na bardzo wysokim poziomie. Przy okazji w Ich imieniu i swoim własnym proszę wszystkich aktywnych krótkofalowców o nie przesyłanie do CB QSL kart, za łączności których potwierdzenie można uzyskać wyłącznie „DIRECT”. Przysparza to pracy naszym kolegom, a CB QSL nie dysponuje środkami na wysyłanie kart wraz z opłatą do managerów zajmujących się wysyłką „ONLY DIRECT”.
Piotr SP2JMR

SP3AMY s.k. W dniu 20 czerwca br. do krainy wiecznych DX odszedł po ciężkiej chorobie członek Oddziału Nadnoteckiego PZK w Pile Kolega Józef Wojcieszak SP3AMY.
Długoletni członek PZK i naszego oddziału. Członek klubu SPOTC z numerem 109.
Był założycielem Oddziału Nadnoteckiego w Pile i jego pierwszym prezesem.
Pełnił funkcję managera odznaki honorowej w ZG PZK.
W ostatnim okresie pełnił funkcję przewodniczącego komisji rewizyjnej w OT w Pile, a przez okres ostatnich dwóch kadencji był doradcą do spraw formalno-prawnych oddziału.
Dobry telegrafista, serdeczny Kolega, zawsze służył dobrą radą krótkofalowcom starszych i młodszym wiekiem.
Posiadał odznakę honorową PZK z numerem 078 i złotą odznakę honorową PZK z numerem 010. Wspaniały nauczyciel telegrafii. Będzie nam go brakować.

Spoczywaj Józef w spokoju!

Msza żałobna odprawiona zostanie 25 czerwca br. o godzinie 13.00 w kościele NMP Wspomożenia Wiernych ulica Złota 1 w Pile. Pogrzeb odbędzie się w dniu 25 czerwca br. (środa) o godzinie 14.00 na cmentarzu komunalnym w Pile przy ulicy Motylewskiej.

Koledzy z Oddziału Nadnoteckiego 23 w Pile.
Adam SP3EA, Krzysztof SP3EPG


Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Sekretariat ZG PZK

TNX, TNX, TNX
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje Kol. Pani Edycie Szymańskiej-Baszak, Robertowi SP6VWX, Andrzejowi SP4KA, Waldkowi 3Z6AEF, Robertowi SP1EGN, Krzysztofowi SP3EPG, Sławkowi SP4EOO, Wiesławowi SP4Z, Tomkowi SP6T, Zygmuntowi SP5ELA.

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku do godz. 21.00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej czyli do poniedziałku godz. 21.00.

news: ikona_pdf.gif Komunikaty sekretariatu ZG PZK 2014


Załącznik
Wywiad z kierownikiem CB QSL Janem Ćwikłą SP2X ex SP2EXN zamieszczony w miesięczniku „Świat Radio” nr 4/2013.

Pytania zadawał Andrzej Janeczek SP5AHT Redaktor Naczelny „Świata Radio”.
Centralne Biuro QSL Polskiego Związku Krótkofalowców
Pracuję w CB QSL. Wiodące organizacje krótkofalarskie na świecie mają specjalne biura zajmujące się obrotem kart QSL. Centralne Biuro QSL Polskiego Związku Krótkofalowców mieści się w Bydgoszczy, przy ul. Modrzewiowej 25 w siedzibie Sekretariatu ZG PZK.
Zadaniem CB QSL jest przejęcie kart QSL z zagranicy i podzielenie ich na poszczególne okręgi wraz z wysyłką do managerów okręgowych oraz segregacja krajowych kart QSL na poszczególne zagraniczne biura QSL i ich wysyłka za granicę.
Jednym z pracowników CB QSL PZK w Bydgoszczy jest Jan Ćwikła SP2EXN.
Redakcja: Jak doszło do tego, że pracujesz w CB QSL PZK i jakie są Twoje obowiązki?
SP2EXN: Zacznę od historii... Do stycznia 2011 r. w CB QSL pracowało dwóch pracowników: Ryszard Czerwiński SP2IW i Zbigniew Gorgolewski SP2IU (kierownik biura). Podział pracy była taki, że Zbyszek SP2IU odpowiadał za całość biura oraz za wysyłkę zagraniczną. Karty przychodzące z zagranicy rozdzielane były przez Ryszarda SP2IW na okręgi dla poszczególnych okręgowych QSL managerów.
Jest to praca ciekawa, ale wymaga sporej wiedzy, tym bardziej, że wielu krótkofalowców nie jest członkami biura QSL w określonym okręgu, jak by to wynikało z cyfry danego znaku, np. koledzy z SP3 korzystają z biura w SP1, SP2, SP6, a SP9 z biur wSP3 i SP1. Poza tym są znaki okolicznościowe i trzeba być na bieżąco z aktywnością krótkofalowców aby prawidłowo wykonać swoją pracę.
W ostatnich latach wzrosła znacznie ilość kart QSL przechodzących przez CB QSL i pracownicy nie wyrabiali się czasowo.
W momencie kiedy było wiadomo, że Zbyszek SP2IU z dniem 1 czerwca 2012 r. (po 10 latach pracy) odejdzie na emeryturę, PZK postanowiło ogłosić konkurs i zatrudnić wcześniej trzeciego pracownika, który będzie mógł się wdrożyć w tę specyficzną pracę i przejąć w sposób płynny obowiązki Zbyszka.
Zgłosiłem się do pełnienia takiej funkcji, a ponieważ spełniałem wszystkie wymagane warunki, zostałem w lutym 2011 r. przyjęty do pracy. Takim to sposobem przejąłem obowiązki Zbyszka i aktualnie pracuję w CB QSL razem z Ryszardem.
Przyjęciem kart QSL z zagranicy oraz segregacją na kraj i wysyłką do okręgowych managerów zajmuje się w dalszym ciągu Ryszard SP2IW.
Ja zajmuję się przyjęciem kart QSL od managerów okręgowych i segregacją wraz z wysyłką na zagranicę. Aktualnie moim zadaniem jest opanowanie całości obrotu kart QSL (obie drogi obrotu kart QSL kraj/zagranica).
Red: W jaki sposób odbywa się obieg kart QSL w Polsce?
SP2EXN: Obieg kart QSL pomiędzy poszczególnymi Oddziałami PZK, a Centralnym Biurem QSL odbywa się w całości poprzez managerów okręgowych (w każdym okręgu jest manager okręgowy).
Aktualna lista managerów okręgowych jest następująca:
- SP1: Władysław Wdowczyk SP1AEN
- SP2: Jan Dąbrowski SP2JLR
- SP3: Adam Gawroński SP3EA
- SP4: Tadeusz Breś SP4GFG
- SP5: Janusz Czerwiński SP5JXK
- SP6: Stanisław Podkowa SP6BGF
- SP7: Jerzy Śleżnik SP7CVW
- SP8: Aleksander Karamon SP8ASP
- SP9: Grzegorz Gowin SP9BZM

Obrót kart na kraj jest realizowany poprzez wysyłkę paczek pocztą, a także przez osobisty odbiór QSL managerów. Należy również wspomnieć o pośrednim ogniwie wysyłki kart. Tym ogniwem jest Zbyszek GUZOWSKI SP8AUP do którego wysyłamy karty dla Ukrainy (Wysyłka krajowa tańsza od zagranicznej!), a następnie Zbyszek przekazuje te karty QSL do Lwowa.
Chciałbym w tym miejscu docenić i podziękować wszystkim okręgowym QSL managerom jak i oddziałowym za społeczną współpracę. Ja wiem ile to wymaga nakładu pracy.
Wszystkim, którzy swoją rzetelną pracą pomagają nam w trudnej misji, bardzo dziękujemy i zachęcamy do dalszej współpracy.
Red.: A możesz podać jakieś statystyki, z których z których wynika jak duża jest to praca i koszty związane z obrotem QSL?
SP2EXN: Po pierwsze w tej pracy nie liczą się godziny pracy, a efekt. Na przykład we wtorki i czwartki, kiedy ja pracuję, przez moje ręce przechodził około 20-30 kg kart. Najwięcej kart zawsze jest z SP5 i SP9.
Wyniki działalności CB QSL za 2012 r. przedstawiają się następująco:
- wysyłka kart QSL do odbiorców kraj: 1791,54 kg
- wysyłka kart QSL do odbiorców zagranicznych:..kg
- karty QSL otrzymane z zagranicy: 1452,12 kg
- koszt wysyłki w obrocie krajowym:... zł
- koszt wysyłki w obrocie zagranicznym:... zł
- średni koszt wysyłki 1 kg w obrocie krajowym:... zł/kg
- średni koszt wysyłki 1 kg w obrocie zagranicznym:... zł/kg

Red.: Jakie są największe problemy przy segregacji i obrocie krajowym kart QSL?
SP2EXN: Przede wszystkim błędy w wypełnianiu karty i nieczytelny charakter pisma powodują duże utrudnienie w czytelności znaku. Również brak informacji na temat QSL managerów są powodem, że bardzo dużo kart wraca z powrotem.
Zdarzają się przypadki, że koledzy próbują przemycić swoją kartę przez biuro, nie mając uprawnień do korzystania z niego, bo nie są członkami PZK czyli nie są obsługiwani przez oddziały terenowe PZK, okręgowe biuro QSL. Przesyłają kartę do CB QSL z nadzieją ze się uda. Przykładowo stacja SP9YFF otrzymuje poprzez CB QSL karty QSL od zagranicznych i krajowych krótkofalowców, stempluje „QSL CARD ONLY DIRECT” i przesyła do nas. My odsyłamy taką kartę do nadawcy ponosząc dodatkowe koszty biura.
Dużym ułatwieniem przy segregacji jest skorzystanie z pomocy programu Marka SP7DQR (program Biura QSL http://sp7dqr.waw.pl/ ). Są tam znaki indywidualne i okolicznościowe stacji SP, które każdy operator może sam sprawdzić. My nie jesteśmy w stanie pamiętać wszystkiego i też musimy wchodzić w program SP7DQR, niepotrzebnie tracąc czas. W interesie stacji okolicznościowej jest aby znalazła się w tym wykazie. Wykaz ten można uaktualniać poprzez zgłoszenie do Marka na tej samej stronie pojawienia się stacji której brak jest w wykazie.
Przypominam też, że nie członek PZK nie może korzystać z pośrednictwa klubu w obrocie swoich indywidualnych kart. Przykładowo: SP1XXX nie członek PZK, ale członek klubu SP1KKK, nie może wpisywać via SP1KKK, bo nie ma uprawnień do korzystania z usług CB QSL.
Zwracamy takie karty QSL do nadawców, podobnie jak robią to okręgowi QSL managerowie szczególnie SP2, SP3 i SP5.

Red.: A jakie są problemy przy segregacji i ekspedycji kart QSL zagranicę?
SP2EXN: Dużym problemem jest wysyłka za granicę, ponieważ nie wszystkie podmioty DXCC posiadają Biura QSL. Dużo kart otrzymujemy do krótkofalowców pracujących z krajów nie posiadających biur QSL, a karty do nich należy wysyłać bezpośrednio na adres domowy lub do QSL managera.
Na przykład Indonezja, Meksyk, Kuba i kraje egzotyczne są obsługiwane przez europejskich QSL managerów. QSL Managerowie najczęściej życzą sobie karty direktem, a wyprawy chcą via biura.
Wiadomo, że brak biura QSL w danym podmiocie DXCC utrudnia wymianę kart QSL iCB QSL najczęściej takie karty ekspediuje do aktywnego członka największego klubu w danym kraju, np. w Arabii Saudyjskiej nie ma biura QSL ale wysyłamy karty QSL dla członków klubu krótkofalarskiego
Istnieje bardzo przydatna, bo aktualizowana lista adresów QSL podmiotów, które posiadają swoje Biura na stronie ARRL (http://www.iaru.org/iaruqsl.html) i warto tam zaglądać i sprawdzać adresy. Dla ułatwienia wykonałem zestawienie krajów nie posiadających biura QSL aktualne na 31.12.2012rok. Podaję tą datę gdyż coraz częściej na stronie IARU QSL pojawia się informacja „CLOSED” informująca o zamknięciu biura QSL.
Dzięki dostępnym informacjom wpisywanie przez wypełniającego kartę QSL ewentualnego QSL managera powinno być nawykiem. Jest to w jego interesie, a nam ułatwia pracę.
Przypomnę tu znany przykład z kartą do R1MVA która nie zawierała dopisku via OH2BR. U nas powędrowała w przegródkę RA i tam czekała aż nagromadziła się odpowiednia liczba do ekspedycji do Rosji. Dopiero wtedy następuje selekcja, w czasie której trafiła do OH. (do OH paczka już była wysłana wcześniej).
Nie wszyscy wiedzą, że Hiszpanie czy Anglicy do nie członków nie zwracają kart.
RSGB przysłało nam informację na temat kart QSL dla nie członków, z której wynika, że nie będą dostarczać kart otrzymanych z zagranicy do operatorów UK nie członków RSGB i nie będą tych kart odsyłać do nadawców.
Jeszcze raz apeluję do naszych nadawców, aby korzystali z światowej informacji na temat QSL managerów. Wpisywanie ich na kartach powinno być obowiązkiem operatora wysyłającego takie karty!
Polecam takie źródła: www.qrz.com www.ik3qar.it www.ddxg.dk gdzie oprócz danych adresowych jest również informacja czy dany krótkofalowiec zbiera papierowe kart QSL, czy jest obsługiwany przez krajowe biuro QSL, czy posiada QSL managera.
Red.: Często początkujący radioamatorzy zastanawiają się jak wykonać swoje pierwsze karty QSL.
Choć jest sporo profesjonalnych ofert dotyczących projektowania i druku kart, to wielu z nich, szczególnie znających programy graficzne chce zaprojektować samemu kartę.
Czy możesz przypomnieć jakie parametry powinna spełniać karta QSL (wymiary
karty, dokładne dane i informacje oraz rozmieszczenie ich na karcie)?
SP2EXN: Dla zupełnie niewtajemniczonych chcę podać, że w kodzie światowym „Q”, QSL oznacza potwierdzenie dwustronnej łączności i takim pisemnym potwierdzeniem jest właśnie„ papierowa” karta.
Jak już dużo wcześniej Zbyszek SP2IU przekazywał, najważniejszym wymogiem PZK i IARU są wymiar oraz waga karty. Według tych zaleceń karty QSL powinny mieć wymiary 140x90 mm i nie przekraczać masy 4 g. Natomiast sama karta może być jednostronna, dwustronna, wielobarwna lub czarno-biała.
Najważniejszym i wyraźnie wyróżniającym się elementem na stronie frontowej musi być własny znak wywoławczy, ew. nasłuchowy.
Czcionka powinna być czytelna (może być stylizowana ale nie może sprawiać kłopotu w odczytywaniu).
Pod tym znakiem można dodać „Polish Amateur Radio Station”, ale ta informacja może być umieszczona w innym miejscu.
Przy kartach dwustronnie drukowanych należy powtórzyć znak także na rewersie, ale mniejszą czcionką i najlepiej w lewym górnym rogu.
Oczywiście strona frontowa powinna być własnego pomysłu i może zawierać jakieś ciekawe zdjęcie czy motyw. Należy jednak w przypadku reprodukcji zamku, znanego obiekty, czy obrazu, podać co to zdjęcie przedstawia oraz autora zdjęcia, nie łamiąc praw autorskich do zdjęć oraz logotypów.
Oczywiście stacje okolicznościowe powinny umieścić na karcie informacje o tym,z jakiej okazji jest aktywność pod znakiem okolicznościowym (po angielsku i po polsku).
Kolejna rubryka, to znak wywoławczy naszego korespondenta i miejsce na wpisanie ewentualnego QSL Managera via... (miejsce to powinno być wypełnione pismem technicznym, dużymi czytelnymi literami drukowanymi).
Musi być też informacja, że potwierdzamy dwustronną łączność np. „Confirming our QSO” („Two way QSO” lub „CFM QSO”).
Następnym elementem jest rubryka, gdzie wpisuje się rodzaj emisji, np. 2xCW, 2xSSB (nasłuchowcowi piszemy zamiast QSO – SWL, HRD).
Ważnym elementem są namiary na QSO (miejsce na informacje do wpisania): data (dzień, miesiąc, rok), czas rozpoczęcia QSO (godzina wg UTC), pasmo (częstotliwość w MHz), raport dla korespondenta (np. 59-SSB, 599-CW-RTTY-PSK-SSTV).
Musi być też rubryka dla rodzaju używanej w QSO emisji. Należy przypomnieć, że QSO zalicza się tylkoprzy tej samej emisji z obu stron i na tym samym paśmie.
Karta musi też zawierać lokator (szczególnie ważne za QSO na UKF np. JO93AC) oraz nasze QTH (adres pocztowy i ewentualnie e-mail).
Oczywiście na karcie musi być pozdrowienie (np. VY 73)i podpis operatora (bez podpisu taka karta nie jest ważna).

Red.: Jakie inne elementy można umieszczać nakarcie QSL, a jakie nie powinno się znaleźć?
SP2EXN: Członkowie PZK mogą umieszczać nowy znaczek naszej organizacji w kolorze niebieskim. Polskim korespondentom przyda się informacja o danych do dyplomów (POLSKA AWARD, SPPA, PGA) i ewentualnie numer biura QSL.
Może też być rubryka do zakreślenia PSE lub TNX QSL i jakiś zwrot grzecznościowy typu „Tnx for nice QSO” z wpisaniem imienia korespondenta.
Oczywiście dodatkowo można wpisać informacje o naszej stacji (sprzęt TRX, anteny) czy przynależność do klubów specjalistycznych lub posiadane dyplomy o znacznej wartości sportowej.
Czasami stacje amatorskie używają swojego urządzenia z innych miejsc niż adres zamieszkania i wtedy swój znak jest łamany przez /p, /mm i przewidując takie przypadki, na odwrocie karty, po swoim znaku warto wydrukować ten łamaniec lub przygotować miejsce na dopisanie litery lub cyfry.
Karta nie może zawierać pornografii oraz elementów brutalnych, a także politycznej i religijnej agitacji. Zabrania się umieszczać treści o charakterze antypaństwowym, rasistowskim, narodowościowym, nietolerancyjnym. Oczywiście wynika to także z kultury osobistej operatora.

Red.: Segregując i przeglądając w biurze tysiące QSL, zarówno krajowych jak i zagranicznych, z pewnością zwróciłeś uwagę na interesujące elementy graficzne czy jakieś wartościowe dane. Spotkałeś takie karty, które chciałbyś mieć w swoje kolekcji z różnych powodów?
SP2EXN: Tak, spotykamy naprawdę różne opracowania graficzne. Inwencja twórcza wielu Kolegów zasługuje na uznanie. Są elementy humorystyczne, narodowościowe, regionalne, przyrodnicze a także ciekawostki nie tylko „biologiczne”. Ale co z tego skoro taka karta jest kierowana do konkretnego odbiorcy. Dla nas pozostaje tylko chwila podziwu dla takiego opracowania kart i oczekiwanie na paśmie aby mieć łączność z autorem takiej karty. Innym powodem posiadania ciekawej karty, zapewne wiele ważniejszym, jest otrzymanie potwierdzenia pierwszej łączności z danym krajem DXCC lub potwierdzenia następnego pasma lub innym rodzajem emisji..
Wiele osób „z pierwszych stron gazet” posiada znaki krótkofalarskie oraz czynnie pojawiają się na pasmach. Mam potwierdzoną łączność z królem Jordanii Jego Majesty Husain’em posiadającym ciekawy znak JY1. Jego brat miał JY1A.
Posiadam już potwierdzenie z nowopowstałą Republic of Kosowo – Z60K i oczekuję na uznanie tej republiki za nowy podmiot DXCC.
W mojej kolekcji chciałbym posiadać jeszcze kartę potwierdzającą łączność z KP1 – Navassa Island.

Red.: Warto dodać, że przy dzisiejszym rozwoju techniki elektronicznej, potwierdzenia za łączność mogą mieć różne formy i nie ograniczać się tylko do kart drukowanych (papierowych). Korzystając z systemu e-QSL można też wydrukować na swojej drukarce wybrane karty ze zbioru potwierdzeń. Co sądzisz o takiej formie QSL?
SP2EXN: Może jestem tradycjonalistą. Może dlatego elektroniczne systemy umożliwiające potwierdzenie przeprowadzonych łączności typu e-QSL oraz Światowy Log LotW nie mają dla mnie priorytetowego znaczenia. Preferuję głównie łączności foniczne i telegraficzne na wszystkich pasmach KF. Osobiste osiągnięcie na dzień dzisiejszy to potwierdzone papierowymi kartami QSL 339/345 podmiotów wg aktualnej listy SPDXC. Natomiast przy potwierdzaniu osiągnięć indywidualnych i obrocie kart QSL jest to bardzo duże ułatwienie. Nie trzeba wysyłać kart QSL a tym samym odciążenie biur QSL. A wydrukowanie e-QSL to zapewne nie to samo co karta autentyczna. Słyszałem od Kolegów, że były przypadki zamawiania kart QSL brakujących do potwierdzeń.
Red.: Czy na zakończenie naszej rozmowy możesz opowiedzieć o swoich łącznościach i kartach QSL, bo pewnie nie wszyscy wiedzą, że byłeś aktywny miedzy innymi z Bośni i Hercegowiny jako T9/SP2EXN
SP2EXN: Tak, byłem szefem łączności Polskiego Kontyngentu UNPROFOR po rozpadzie Jugosławii w okresie od kwietnia 1993 do grudnia 1994 r. Mimo trudnych warunków terenowych (poza rejonem posterunków teren nie rozminowany) oraz zakresu obowiązków służbowych, miałem możliwość sporadycznej pracy na pasmach krótkofalarskich. Do pracy amatorskiej wykorzystywałem transceiver FT 757 GXII, dipol na 80m oraz antenę GP produkcji SP7GXP na wyższe pasma (wtedy jeszcze model z długimi przeciwwagami).Rejon odpowiedzialności POLBAT obejmował teren na południe od Karlovaca (Chorwacja) oraz część terenu na północny-zachód m. Bihac (Bośnia i Hercegowina). Dzięki takiemu usytuowaniu mogłem umożliwić kolegom zaliczenie nowych podmiotów DXCC w początkowym okresie ich powstania.
W swojej kolekcji posiadam własną kartę QSL ale na tyle ważną że na odwrocie jest pieczątka korespondenta potwierdzająca przeprowadzoną łączność. Otrzymałem ją dopiero po wysłaniu trzeciej karty.
Red.: Dziękuję za rozmowę i życzę wiele zadowolenia z naszego hobby.
SP2EXN: Również dziękuję za rozmowę i możliwość przekazania wielu istotnych informacji pomocnych przy pracy w CB QSL. Życzę wszystkim krótkofalowcom dużo ciekawych i atrakcyjnych łączności oraz stuprocentowych potwierdzeń QSL.
Tą drogą chciałbym serdecznie podziękować Ryszardowi SP2IW oraz Zbyszkowi SP2IU za przekazanie wielu cennych uwag i informacji umożliwiających obecnie prowadzenie CB QSL.
Jan SP2X ex SP2EXN

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,294,427 Unikalnych wizyt