PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3357 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Program „Radio Reaktywacja” na portalu 1. Regionu IARU
Opcje newsa
IARU R1 NEWSProgram "Radio Reaktywacja" w Polsce

Program "Radio Reaktywacja" to program edukacyjny propagujący kulturę techniczną i krótkofalarstwo wśród dzieci i młodzieży w Polsce. "Reaktywacja" jest służbą środowiska radioamatorów mającą na celu przekazanie młodszym pokoleniom swojej pasji i fascynacji radiotechniką. "Reaktywacja" jest ogólnopolskim darmowym programem lekcyjnym skierowanym do szkół podstawowych i gimnazjów.

"Reaktywacja" w założeniu ma być również ruchem aktywizującym środowisko krótkofalowców w Polsce do działania na rzecz współpracy z nowymi pokoleniami.

"Szanowni Koleżanki i Koledzy Krótkofalowcy: prezentując misję Programu Reaktywacja chce zaznaczyć, że akcja nie jest przypisana i przyporządkowana do żadnej grupy ludzi, klubu PZK, oddziału terenowego PZK, wreszcie nie jest to akcja organizowana przez Polski Związek Krótkofalowców, Ligę Obrony Kraju albo dowolną inną organizację (jakkolwiek np. PZK jest jednym z podmiotów wspierających Program "Radio Reaktywacja" - przyp. tłum.)."

Przedsięwzięcie jest oddolną inicjatywą wolontariuszy i skupia wszystkich którzy chcą pracować na rzecz wyżej sformułowanych idei. Wolontariuszem może być każda osoba zarówno ta posiadająca licencję krótkofalarską jak i ta która z racji wiedzy nie posiadając licencji pomoże przygotowywać program dla szkół pod względem merytorycznym.

Program jest darmowy, jednak jego ograniczeniem są możliwości logistyczne i czasowe, dlatego tak ważne by wokół idei skupić jak największą grupę ludzi z całej Polski. Zakłada się, że strona internetowa Programu "Radio Reaktywacja" będzie kojarzyć ze sobą nauczycieli chcących zaprezentować program Radio Reaktywacja swoim uczniom, wraz z krótkofalowcami z całej Polski - udostępniającymi swój czas i sprzęt do danej lekcji. Lekcja może być prowadzona zarówno przez nauczycieli jak i krótkofalowców.

By przedsięwzięcie się udało i miało zasięg ogólnopolski - ważne jest, aby osoby chętne do pomocy zgłaszały się odpowiednio wcześniej.

Program "Radio Reaktywacja" jest programem non profit, nie jest gromadzony żaden majątek przeznaczony na działalność, brak jest ubiegania się o środki finansowe od jakichkolwiek organizacji, stowarzyszeń, fundacji oraz innych grup formalnych i nieformalnych.

Program "Radio Reaktywacja" reprezentuje wobec innych organizacji i podmiotów prawnych grupa inicjatywna w składzie: Paweł Włodarczyk SQ5STS, Ryszard Labus SQ9MDD, Jerzy Wróbel, Tomasz Zagóra SQ5OBU, Tomasz Wawer SQ5RIX, Andrzej Chałubiec SP9ENO, Michał Grzesiczak SQ7JZI, Jacek Kotowski SQ5LNO, Hubert Anysz SP5RE.


Serdecznie zapraszamy!!!


Konspekt lekcji dla dzieci


Zakłada się jedynie jednorazowe pokazy w bloku lekcji dla grup składających się z 15 - 30 uczniów (maks.) na poziomie V-VI klasy szkoły podstawowej (12-13 lat) oraz I klasy gimnazjum (14 lat). [Zgodnie z systemem edukacyjnym w Polsce - przyp. tłum.].

Czas trwania: od 2h 15 min. do maks. 4 godzin

Materiał opisany jest pobieżnie, by był szeroki i ciekawy, ale z naciskiem na powiązanie krótkofalarstwa z zasadą elektromagnetyzmu i właściwości fizycznych fali, tak by był atrakcyjny dla dyrekcji szkół pod względem edukacyjnym - to jest podstawowy warunek wejścia do szkół.

Zakłada się, że będzie to raczej zbiór doświadczeń niż wykład z teorii. Pomysł, by przygotować jeden wspólny materiał dydaktyczny narodził się w głowie Ryśka SQ9MDD, następnie przy wsparciu wielu osób został uruchomiony na tej stronie.


Blok 1 (45 min.)

- Czym jest radiokomunikacja? - 20 min.
- Prezentacja urządzeń radionadawczych - 5 min.
- Zagadnienia teoretyczne - część 1 (elektromagnetyzm (doświadczenia H.C. Oersteda, A.-M. Ampere'a oraz M. Faradaya - przyp. tłum.), radionadajnik, rodzaje transmisji radiowej - alfabet Morse'a, FM, AM) - 20 min.

Blok 2 (45 min.)

- Zasady pracy na pasmach - 10 min.
- Schemat rozmowy i podstawy literowania - 10 min. (należy rozdać wszystkim kserowane "ściągi")
- Skedy na 144 MHz - praca z dziećmi spod znaku klubowego - 25 min.

Blok 3 (45 min.)

- Wywołanie na 7MHz - praca z wybranymi (wcześniej przygotowanymi dziećmi) znającymi angielski ze znaku klubowego, maks. 3 QSO - 15 min., lub prezentacja jednej łączności przez prowadzącego operatora
- Zagadnienia teoretyczne - część 2 (teoria fali, zasady rozchodzenia się fal radiowych - propagacja, anteny) - 30 min.

Blok dodatkowy

- Dalsza praca na paśmie 7Mhz z dziećmi w ramach dysponowanego czasu po godzinach
- Oczywiście zawsze można dostosować harmonogram lekcji do wymogów szkoły, jedynym ograniczaniem są możliwości logistyczne i czasowe wolontariuszy-krótkofalowców.

Szkoła ze swojej strony powinna zapewnić:

- projektor i ekran,
- salę z oknem na boisko (plac antenowy) odległość do boiska nie większa niż 30-50 m,
- dodatkowe stoliki na sprzęt.

Prowadzący powinien zapewnić:

- sprzęt do doświadczeń,
- radionadajnik i anteny.

Lekcje są darmowe, jednak bardzo mile widziana będzie informacja z linkiem i materiałem zdjęciowym na szkolnej stronie www. ;)


Strona główna
http://reaktywacja.org.pl/

Członkowie zespołu oraz podmioty wspierające
http://reaktywacja.org.pl/zespol

Pierwsza lekcja pilotażowa w dniu 22.06.2012 w Warszawie
http://reaktywacja.org.pl/77-from-the-news/69-top-tech-leaders-discuss-the-launching-of-joomla-2-5-templates

Lekcja w dniu 15.09.2012 w Częstochowie
http://reaktywacja.org.pl/77-from-the-news/96-lekcja-dla-gimnazjum-nr-19-z-czestochowy

Lekcja w dniu 23.10.2012 w Starym Szelkowie
http://reaktywacja.org.pl/77-from-the-news/98-lekcja-dla-gimnazjum-w-szelkowie

Lekcja w dniu 19.10.2012 w Jeleniej Górze
http://reaktywacja.org.pl/77-from-the-news/97-lekcja-dla-mos-w-jeleniej-gorze

Lekcja w dniu 05.02.2013 w Łodzi
http://reaktywacja.org.pl/77-from-the-news/99-ot-15-i-radio-reaktywacja-w-lodzi


Adres strony źródłowej: http://www.iaru-r1.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1122:the-aquotradio-reactivationaquot-programme-in-poland&catid=73:youth-general&Itemid=219

Adaptacja wersji polskiej i tłumaczenie: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU PZK
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,450,924 Unikalnych wizyt