PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3309 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 1
RSS

KS-1. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 4.01.2012
Opcje newsa
Komunikaty PZKnews: pzk.gif

Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 4 stycznia 2012 r.

Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów już w Nowym Roku 2012.

Koleżanki i Koledzy krótkofalowcy!

Rozpoczął się nowy rok 2012, ważny nie tylko dla naszej organizacji. Z całą pewnością będzie on bogaty w wydarzenia i to w bardzo wielu dziedzinach naszego życia. Dla PZK i jego członków może to być nawet rok przełomowy.
Zanim napiszę o przyszłości pozwolę sobie na kilka zdań dotyczących sytuacji bieżącej w PZK.
Ogólnie jest ona dobra. Ilość członków przyrasta, choć może zbyt wolno jak na nasze oczekiwania, prowadzimy działalność wspierającą w sprawach o nasze prawo do posiadania i eksploatacji anten krótkofalarskich, konsultujemy projekty aktów prawnych dotyczących krótkofalarstwa, podejmujemy także własne inicjatywy w stanowieniu prawa, wspieramy wszelkie działania lokalne popularyzujące krótkofalarstwo, kontynuujemy współpracę z TP "EmiTel" naszym sponsorem strategicznym w dziedzinie stacji bezobsługowych. Można by tu wymieniać jeszcze wiele spraw zmierzających do umocnienia naszej pozycji w środowisku krótkofalarskim.
W sprawach organizacyjnych nasze stowarzyszenie miało i ma nieco problemów wynikających z szerokich możliwości interpretacyjnych przepisów prawa przez najróżniejsze podmioty zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Efektem tychże były trzy Nadzwyczajne Zjazdy Delegatów PZK odbyte kolejno w 2009, 2010 oraz 2011 roku. Potrzeba zwołania dwóch pierwszych wynikła z uchwały KZD z 2008 r. i zamiaru zreformowania PZK. Reforma miała zmienić oblicze wewnętrzne naszego Związku, obniżyć koszty jego funkcjonowania, co przełożyłoby się niewątpliwie na lepszą efektywność naszej działalności. Z różnych powodów do tego jednak nie doszło i obecnie mamy Statut z 2008 r. z poprawkami.
Odnośnie naszej sytuacji wewnętrznej to jest ona przedmiotem ataków i manipulacji ze strony co najwyżej 5 panów, którzy mają widocznie swoje ukryte cele w destabilizowaniu sytuacji wewnątrz PZK, a być może mają tylko problemy wewnętrzne ze sobą, a te działania są projekcją ich nastrojów. W każdym razie udaje im się nieco spowolnić działalność prezydium ZG PZK i to poprzez konieczność składania wyjaśnień i odpowiedzi dotyczących wydumanych przez nich problemów.
Przejdźmy jednak do bieżącego roku. W tym roku poza Krajowym Zjazdem Delegatów mamy zamiar zorganizować obóz szkoleniowy PZK, rozpocząć działalność gospodarczą, oraz przymierzyć się do inwestycji w gminie Rudniki czyli w miejscu naszych corocznych spotkań "ŁOŚ". Docelowo powinien tam powstać ośrodek sportowo szkoleniowy PZK.
Rok 2012 to rok EURO 2012. Z tej okazji organizujemy szereg aktywności oraz akcję dyplomową, której koordynatorem jest Waldemar Sznajder 3Z6AEF.
To co napisałem to tylko najważniejsze nasze zamierzenia. Większość działalności PZK zależy przecież od aktywności lokalnych społeczności, oddziałów terenowych, klubów lub współpracujących z PZK stowarzyszeń. Rolą tzw. "centrali" jest wspieranie i promowanie tych działań oraz załatwianie spraw na zewnątrz. I właśnie to robimy. Nasze możliwości zależą nie tylko od szczerych chęci, nakładu pracy i czasu, ale także od posiadanych funduszy.
Kończąc ten wstępny materiał dziękuję Wam drogie Koleżanki i Koledzy za wasz wkład w naszą działalność. Wierzę, że w minionym roku 2011 wszyscy działaliśmy tak jak pozwalały nam nasze szeroko rozumiane możliwości.
Szczególne podziękowania kieruję do naszych darczyńców, którzy w różny sposób tj np. poprzez odpis 1% od podatku na PZK jako OPP czy też poprzez darowizny bezpośrednie pomogli w realizacji wszelkich przedsięwzięć w ubiegłym 2011 roku.
Dziękuję także współpracującym z nami mediom tj. Redakcjom Radiowego Biuletynu Informacyjnego, "Świata Radio" i "MK QTC" za relacjonowanie najważniejszych dla środowiska krótkofalarskiego wydarzeń.
Specjalne podziękowania kieruję do Basi Machowiak SQ3VB Redaktora Naczelnego "Krótkofalowca Polskiego" za współpracę w redagowaniu naszego oficjalnego organu prasowego.
Kończąc życzę wszystkim członkom i sympatykom PZK zdrowia i realizacji wszystkich planów w tym Nowym 2012 Roku.

Piotr Skrzypczak SP2JMR prezes PZK.

1. Zasady bezpłatnej wymiany kart QSL dla klubów.
Z uwagi na początek roku, przypominamy treść uchwały ZG PZK z dnia 12 czerwca 2010, która reguluje zasady bezpłatnej wymiany kart QSL dla klubów krótkofalarskich niebędących klubami PZK.
Wyciąg z regulaminu:
1. Wymianę kart QSL, zainteresowany Klub realizuje poprzez dowolny Oddział Terenowy PZK, którego zarząd zaakceptuje zgłaszającego się do obsługi klubu. W razie braku akceptacji, klub zgłasza się do innego Oddziału Terenowego PZK z wnioskiem o obsługę kart QSL.
2. Klub poprzez swego uprawnionego przedstawiciela, zobowiązany jest do złożenia w Oddziale PZK zgłoszenia według wzoru ustalonego w załączniku nr 1.
3. Zgłoszenie ma być składane ponownie w styczniu każdego roku oraz każdorazowo przy zmianie danych podanych w zgłoszeniu.
4. Klub dostarcza i odbiera karty QSL z Oddziału Terenowego PZK na własny koszt.
Info SP3IQ.

2. Łączności z ISS.
W okolicach Nowego Roku miały miejsce dwie bardzo udane łączności w ramach ARISS. Pierwsza w Sylwestra tj. 31 grudnia z Gdańska, druga to 2 stycznia 2012 z Żuromina. Szczegóły na www.ariss.pzk.org.pl.
W sobotę 31 grudnia, 2011 kontakt radiowy z uczniami w Muzeum Historycznym w Gdańsku w Polsce. Klubowa stacja radioamatorska SP2ZIE kontaktowała się z ISS o znaku OR4ISS.
Drugi kontakt to łączność z uczniami Żuromina prowadzona przez wolontariuszy Szkolnego Klubu Krótkofalarskiego SP5PMD.
Ogrom pracy i poświęcenia swojego czasu ze strony organizatorów dał oczekiwany rezultat.
Specjalne podziękowania dla Armanda SP3QFE Mentora i Koordynatora ARISS PZK oraz współdziałającego z nim Krystiana SQ2KL, a także kolegów bezpośrednio organizujących kontakty z ISS z Gdańska i Żuromina. Więcej informacji w KP2/2011. (SP2JMR)

3. SP9KDA i współpraca z władzami.
W gazecie Nowa Trybuna Opolska przeczytaliśmy ciekawą wiadomość o dobrej współpracy miedzy Starostwem Powiatowym w Oleśnie a Oleskim Klubem Krótkofalowców SP9KDA. Namacalnym i bardzo widocznym efektem tych działań jest zakup przez Starostwo i przekazanie oleskim krótkofalowcom transceivera IC 910hx które to odbyło się w dniu 19.12.2011. Z rąk Starosty urządzenie odebrał Prezes oleskiego klubu Marek SP9UO a uczestnikami uroczystości byli Prezes OT 11 Leszek SP6CIK oraz Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ratownictwa i Zdrowia p. Janusz Cecota.
Dobre stosunki między Starostwem a Krótkofalowcami umożliwiło podpisanie umowy o wzajemnej współpracy na wypadek klęsk żywiołowych w którym nasi koledzy zobowiązali się do oddania do dyspozycji ratowników czynnego i w pełni sprawnego wojskowego samochodu z radiostacją R140 i agregatami prądotwórczymi oraz posiadanych urządzeń radio-nadawczych wraz z operatorami.
Jak widać oleski samorząd nie pozostał dłużny i SP9KDA posiada nowoczesne urządzenie na 2m, 70cm i 23cm. Fakt ten jest dobrym zwiastunem na przyszłość i czekamy na dalsze tego typu wydarzenia nie tylko w Oleśnie i nie tylko na Opolszczyźnie.
Marek SP9UO

4. STYCZNIOWE QTC
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami MK QTC będzie się ukazywał 5 dnia każdego miesiąca. Pierwsze w 2012 roku wydanie zawiera bardzo dużo ożytecznych informacji operatorskich, adresowanych przede wszystkim do czynnych w eterze krótkofalowców. Są w nim np. regulaminy najważniejszych wyczynowych rojektów, które na pewno przypadną do gustu młodym i starszym nadawcom. MK QTC nr1/2012 to m.in:

- Regulaminy zawodów HF & VHF+
- Projekt Tsunami czyli coś o PA 15 KW
- Jubileuszowa akcja RSGB IOTA
- Łowy na DX z historią w tle
- Gdański "nowym" Krajem DXCC
- RKG PGA-TEST 2011 - wyniki
- RKG PGA DIGI 2011 - wyniki
- Nowy regulamin PGA-TEST 2012
- Prezes PZK o starym i nowym roku
- Znaleźli się w Panteonie Sławy
- Naucz się CW z podręcznikiem SP8QED
- EURO-2012 - zapowiedzi
- SP QSL Galeria nowych rękach
- Ile QSOs z każdego SPFFs? Oblicz to sam
- Dwa znaki w zawodach?
- OSCAR-1 - wydarzenie sprzed 50 lat
- DXCC na 2 m - ponadprzeciętny wyczyn
- Nie będzie już RAEM
- Wynalazca - zaczynał od krótkofalarstwa
- Krótkofalowcy na pokładzie ISS
- Kilowatem z VK
- Sukcesy programu ARISS w 2011 r.
- Amatorski balon APRS z USA w Europie
- SES GB2PG w rocznicę transatlantyckiej łączności
- Pamiątkowy dyplom z Kazachstanu
- 20 lat niepodległej Ukrainy
- Co woda zrobiła w RAST
- Pitcairn Island w dobrych rękach
- Oddaj swój głos na wyprawę DX 2011
- Operatownia z 1.000 urządzeń!
- Kalendarz zawodów na styczeń i luty 2012 r.

Uwaga prenumeratorzy QTC!
Elektroniczne wersje WSZYSTKICH wydań MK QTC z 2011 roku to pliki o
łącznej wielkości ok. 50MB. Zainteresowanych ich otrzymaniem
(dot. to prenumeratorów MK QTC z 2011 roku) proszę o nadesłanie zlecenia
wysyłki, po uprzednim sprawdzeniu, czy używana skrzynka pocztowa jest
skonfigurowana do przyjęcia takiego dużego pliku.
73 de SP2FAP

5. "Konkurs Generalski" edycja 2012

Klub Młodego Elektronika i Krótkofalowca SP3PGR działający przy Gimnazjum nr 1 im. gen. Kazimierza Raszewskiego w Poznaniu jest pomysłodawcą i organizatorem kolejnej edycji krótkofalarskiego rKonkursu Generalskiegor1;. Tegoroczny konkurs, jako impreza towarzysząca obchodom Dnia Patrona Szkoły r11; gen. Kazimierza Raszewskiego będzie miał miejsce w dniach od 17 do 21 stycznia. W imieniu społeczności klubowej zapraszam Koleżanki i Kolegów, członków PZK do aktywnego uczestnictwa w naszym przedsięwzięciu. Regulamin konkursu stanowi załącznik do naszego komunikatu.

73!
Jacek SQ3OPM
Kierownik SP3PGR

6. Aktywność SP9YFF godna pochwały. Na stronie
http://wff-silesia.eu.interia.pl/2011.html dostępne jest podsumowanie działalności Radioklubu PZK SP9YFF za rok 2011
VY73/44 SP9YFF Team

SP3CRS s.k.

W dniu 19 grudnia br po kilkuletniej cięzkiej chorobie odszedł na zawsze były członek PZK Jerzy Poczekaj SP3CRS z Włoszakowic brat Czesława SP3FUK/DJ0MAQ
Cześć jego pamięci!
Ryszard SP3CUG


Tyle informacji na dzisiaj,
Vy 73!
Piotr SP2JMR prezes PZK
Bogdan SP3IQ wiceprezes PZK

Załącznik


Załącznik: Regulamin Konkursu Generalskiego.

1. Organizator: Klub Młodego Elektronika i Krótkofalowca SP3PGR działający przy Gimnazjum nr 1 im. gen. Kazimierza Raszewskiego w Poznaniu, zwanym dalej Szkołą, jako forma zajęć pozalekcyjnych prowadzonych m. in. w ramach ogłoszonego przez miasto Poznań konkursu rPoznań dla lepszego poznaniar1;.
2. Cele: 1. Uczczenie pamięci wielkiego patrioty, powstańca wielkopolskiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, generała Wojska Polskiego II RP, pierwszego dowódcy rozformowanego z końcem 2011 roku - po 92 latach działalności - Pomorskiego Okręgu Wojskowego (OGen rPomorzer1;), dowódcy Okręgu Korpusu
Nr VII z siedzibą w Poznaniu, działacza i społecznika r11; gen. Kazimierza Raszewskiego, patrona Szkoły.
2. Zapoznanie z działalnością klubu SP3PGR Polskiego Związku Krótkofalowców, jedynego przedstawiciela prowadzonych na terenie placówek oświatowych miasta Poznania zajęć pozalekcyjnych w takiej formule.
3. Podniesienie umiejętności operatorskich wśród uczniów interesujących się krótkofalarstwem.
4. Aktywizacja krótkofalarstwa wśród kadry Sił Zbrojnych RP, w tym również emerytów i rencistów wojskowych.
3. Uczestnicy: amatorskie nadawcze i nasłuchowe stacje radiowe indywidualne oraz klubowe, krajowe jak i zagraniczne.
4. Pasmo: 80 metrów, emisja SSB zgodnie z bandplanem.
5. Termin: od 17.01.2012 7:00 UTC do 21.01.2012 20:00 UTC. Uczestnicy podają rwywołanie w Konkursie Generalskimr1;.
6. Punktacja: r6; QSO ze stacją krajową r11; 1 pkt
r6; QSO ze stacją zagraniczną r11; 2 pkt.
r6; QSO ze stacją, której operatorem jest żołnierz zawodowy /emeryt, rencista wojskowy/
bądź ze stacją w inny sposób związaną z Siłami Zbrojnymi RP /innego państwa NATO/ r11; 3 pkt.
Uwaga: W przypadku QSO za 3 pkt. Uczestnik po raporcie RS podaje w dzienniku dodatkowo literę Z.
Mnożniki będą przyznawane jednokrotnie przez Organizatora za:
r6; QSO przeprowadzone z miejscowości bądź powiatu na terenie kraju, związanych z osobą gen. K. Raszewskiego, zgodnie z wykazem za każdy niżej wymieniony powiat Uczestnik otrzymuje mnożnik o wartości 1 punktu:
- woj. wielkopolskie (m. Poznań r11; PX, powiat kościański r11; ON)
- woj. śląskie (powiat raciborski r11; RC)
- woj. opolskie (powiaty: głubczycki r11; GY, nyski r11; NF, prudnicki r11; PJ)
- woj. dolnośląskie (powiaty: bolesławiecki r11; BE, lwówecki r11; LF, oławski r11; OA).
Uwaga: Uczestnik po raporcie RS podaje w prowadzonym dzienniku dodatkowo litery właściwego powiatu.
r6; QSO ze stacją Organizatora, zgodnie z wykazem za niżej wymienioną stację klubową Uczestnik otrzymuje mnożnik o wartości 2 punktów, natomiast za każdą stację indywidualną otrzymuje mnożnik o wartości 1 punktu:
- stacja klubowa SP3PGR pracująca pod znakiem okolicznościowym SNØGKR
- stacje indywidualne: SP3BVA, SP3EJL, SP3FTA, SP3OL, SP3PL, SQ3OPM, SQ3PON.
Uwagi: Wykaz stacji Organizatora może ulec zmianie, aktualna lista będzie dostępna na stronie www Organizatora: http://g1poznan.edu.pl. Dopuszcza się nadawanie stacji Organizatora również z terenowych QTH.
7. Wynik końcowy: suma punktów za QSO x suma mnożników, przy czym maksymalny mnożnik wynosi aktualnie 18.
Klasyfikacja: A r11; stacje indywidualne, B r11; stacje klubowe, C r11; stacje podające po raporcie RS literę Z, D - SWL.
Uwagi: W przypadku uzyskania równej ilości punktów o kolejności decyduje ilość i szybkość nawiązania łączności ze stacjami Organizatora. W przypadku przesłania logów przez mniej niż dziesięć stacji jednej grupy klasyfikacyjnej, stacje te zostaną sklasyfikowane w jednej z pozostałych grup klasyfikacyjnych. Stacje Organizatora nie będą klasyfikowane. Uczestnik może wskazać tylko jedną grupę klasyfikacyjną, w ramach której będzie sklasyfikowany.
8. Nagrody: za pierwsze miejsca w grupach A, B, C i D puchar i dyplom, za miejsca od 2 do 3 r11; dyplom. Organizator dopuszcza prawo przyznania okolicznościowych dyplomów również Uczestnikom Konkursu, których uzyskany wynik końcowy będzie powyżej granicy 1800 pkt. oraz przeprowadzą obowiązkowe QSO ze stacją Organizatora SNØGKR. Dodatkowo nagrodą specjalną uhonorowany zostanie Uczestnik Konkursu, który najszybciej nawiąże łączności ze wszystkimi stacjami Organizatora. Dyplomy otrzymają również stacje Organizatora.
9. Dzienniki w formie papierowej proszę wysłać na adres: Gimnazjum nr 1 im. gen. Kazimierza Raszewskiego, Klub Młodego Elektronika i Krótkofalowca SP3PGR, ul. Hipolita Cegielskiego 1, 61-862 Poznań lub lepiej w formie elektronicznej na adres: sq3opm@wp.pl. Stacje podające w raportach literę Z powinny w dzienniku określić swój aktualny bądź przeszły związek z wojskiem. Termin nadsyłania logów upływa z dniem 28.01.2012 roku.
10. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród nastąpi podczas tegorocznych obchodów Dnia Patrona Szkoły. Wyniki podane zostaną również do publicznej wiadomości na stronach www: Organizatora - http://g1poznan.edu.pl (Aktualności stycznia), stacji Organizatora, instytucji, które objęły konkurs Honorowym Patronatem oraz portali krótkofalarskich.
11. Interpretacja zapisów Regulaminu należy do Organizatora a jego decyzje są ostateczne i nie podlegają zaskarżeniu
Award Manager Jacek Behrendt SQ3OPM

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,287,728 Unikalnych wizyt